Gemeente- Gasfabriek. Honderd en tweede jaargang, Vrijdag 30 Maart 1900. Zitting van den Gemeenteraad FEUILLETON. Woensdag 28 Maart 1900 jj Uit het Noorseh. Jonns Li©. NO. 38. Tweede blad. M kNUIISCIIi: COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR herinneren bij deze de ingezetenengas- verbrulkers binnen deze gemeente aan art. 6 der Verordening opgenomen in het Gemeenteblad van Alk maar No. 102 van 1883, luidende „Tan Iedere verplaatsing of vermeer dering van lichten wordt aan den Directeur der Wasfabriek schriftelijk kennis gegeven, welke veranderingen alleen daarna onder zijn toezicht mogen plaats hebben." Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 27 Maart 1900. 0. D. DONATH, Secretaris. TAS ALHHAAR. 's namiddags 1 uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer G. de Groot. Secretar's: de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering. Het doet hem genoegen, dat de heer Stoel wederom aanwezig is bij wenscht hem van harte geluk met zyn herstel en hoopt, dat de ziekte voor bem geene verdere gevolgen zal hebben. De heer Stoel betuigt den Voorzitter zynen dank. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat is ingekomen een schrijven d.d. 13 Maart 1.1. van den Directeur der Woningmaatschappij Alkmaar", houdende bericht, dat hij zich bij 's raads besluit van 28 Februari 1.1. No. 4 neerlegt en do daarin ver vatte bepalingen aanvaardt. Aangenomen voor kennisgeving. b. idem een schrijven d.d. 21 Maart 1.1. No. 37 van de Gedep. Statenten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 28 Februari 1.1. No. 3 tot overneming van een straat met de daarin aan te leggen rioleering op het bouwterrein van O. Bol en W. Schermer. Alsvoren. c. idem een adres d.d. 21 Maart 1.1. van mej. E. J. M. Steenmeijerhoudende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres 1ste klasse aan de Meisjesschoolmet ingang van 22 Mei a. s. of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. 't Gevraagde ontslag wordt eervol verleend. d. idem een adres d.d. Maart 11. van J. Burger hou dende bezwaren tegen het onttrekken aan den pnblieken dienst van gemeentegrond in de nabijheid van het Rijks opvoedingsgesticht. Zal worden behandeld bij pnnt 5 der agenda. e. idem, het proces-verbaal van kasverificatie op 24 Maart 1.1. Aan kas was 6416,49. Aangenomen voor kennisgeving. f. idemeen adres d.d. 26 Maart 1.1. van het bestuur van den Ned. R. Katb. Volksbond, afdeeling Alkmaar, in zake het vaststellen van minimum-loon en maximum- arbeidstijd. Zal worden behandeld bij punt 7 der agenda. g. idem, een adres d.d. 27 Maart 1.1. van P. Berkhout, aannemer te Medemblik, houdende verzoek om kwijt- VAN r. 33) In de volgende dagen maakte Morten haar bekend met het doel van zijn komst en tenslotte ook met zijn plan om een handelszaak op te richten in Finkrogen. Hij vertelde haar, dat zijn toekomst afhing van het succes, dat bij daarmee zou hebben en hij verzocht haar om haar hulp zooveel haar dit mogelijk zou zijn. Bij dit laatste gezegde kreeg Lyma's gelaat eene be kommerde uitdrukking, alsof zij hare meening daarover niet goed durfde uitspreken. Zij herinnerde zich nog le- vendig al de onaangenaamheden, die er met Stuwitz ge weest waren om diezelfde aangelegenheid en hoe stijf Mathis Nntto toen geweest was. Ook was haar man toen evenmin vóór de zaak ge weest, »doch, met bem zullen we t nu wel klaarspelen" voegde zij er schelmsch lachende aan toe. Alles wel beschouwd was Zilver-Sara, van wier wel willendheid jegens Morten zij hem met verbazing had hooren vertellen, degene, die hier misschien het best kon helpen; het kwam er nu slechts op aan of men haar in het vertrouwen kon nemen. Zij was de ziel ge weest van den tegenstand, dien Stuwitz vroeger onder vonden had. Lyma gaf hem instantelijk den raad om zijne plannen voorloopig te verzwijgen, totdat zij het terrein nader ver kend zon hebben en tijd had verkregen om haar man voor de zaak te winnen. Intnsschen kocht hij kostbare huiden op van zilver' beren, zilvervossen, hermelijnen enz. in niet onbeduidende hoeveelheden, niet alleen bij Mathis Nutto en diens zonen en l«ak Pelto, maar ook bij de andere Finnen en hij kon scheiding der hem door burg. en weth. opgelegde boete voor de te vorigen jare uitgevoerde bagger-, dempings- en rioleoringswerkeu. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. De heer Kraakman deed het voorstel, dat B. en W. do Commissie van bijstand voor de publieke werken zouden moeten hooreu. De heeren Bosman en de Sonnaville en later ook de heeren Janssen en van den Bosch verzetten zich daar tegen, omdat de commissie niet dient tot bijstand en voorlichting van den Raad, maar van B. en W., zoodae dit college alleen te beoordeelen heeft, of die commissit gehoord zal worden. Stoomtram EgnondAlkmaar - Bergen. 2. Bg Raadsbesluit van 31 Januari j.l. werden aan eene speciale commissie iu handen gesteld de stukken be treffende den stoomtramweg EgmondAlkmaarBergen. Sedert werden door die commissie herbaalde bespre kingen gehouden met den Voorzitter van het comité voor den aanleg dier tram over de vooraf door de commissie daartoe vastgestelde onderwerpen welke be sprekingen ten gevolge hadden, dat vanwege het comité werd goedgevonden 1°. dat het in den aanhef van het door B. en W. voor gestelde besluit genoemde plan zou gerekend worden te zijn het bereids ingeleverde plan zoodat wijziging daarvan aan de goedkeuring van den Raad moet worden onderworpen dat het renteloos voorschot niet zon overtreffen het '/ia gedeelte van de kosten van aanleg en evenmin het bedrag van f 20.000, vermits hetzelfde beginsel toch ook tegenover de Provincie en het Rijk zou aangenomen worden. Dat comité was evenzeer volkomen bereidwillig om over het verlangen der commissie in betrekking tot het exploitatie-contract zich tot de H. IJ. S. My. te wendeD en kreeg van deze het antwoorddat de Maatschappij aanvaardtwat wel iu de bedoeling doch niet in de woorden van het exploitatie-contract ligt 1°. dat uit den aard der zaak ook de kosten van onder hond van den weg en de gebouwen onder het voor exploitatie te genieten bedrag zyn begrepen 2°. dat het contract van exploitatie zal worden aangegaan voor den daar van hot bestaan der Maatschappy. Was de commissie daarmede volkomen bevredigd, zy was dat niet in ander opzicht. Het invoeren van schooltreineD verplicht de Maatschappij tot het ongeveer gelijktydig doen aankomen van een trein zoowel van Egmond als van Bergen alzoo tot dnbbel materieel en personeel. Het invoeren van schooltreinen neemt de Maatschappij volgens de daarover gevoerde correspon dentie blijkbaar op zich en dat komt aan het geheele verkeer, aan de aansluiting op alle gewone spoortreinen, zoozeer ten goede dat naar het oordeel der commissie eene zooveel mogelijk volmaakte exploitatie gerust mag worden verwacht. Tot dusverre voldaan zijndemeende de commissie aan het comité te moeten herhalen de reeds mondeling gedane vraag, of het comité ook andere belanghebbenden dan die te Bergen tot het geven van renteloos voor schot zou aanmoedigen. Dit werd door het comité niet ingewilligdomdat het daarvan toch geen gunstig resultaat verwachtte. Op grond van het bovenstaande meent de commissie, vooral ook in het belang der omgeving van onze ge meente, waarvan zy het lnsten trekkend doch ook lasten lijdend centrnm is, uit volle overtuiging te moeten aan bevelen, om vertrouwen te stellen in het tegenover Alk maar ook bij den aanleg en de exploitatie van de lijn merken, dat hij op weg was om ook bij hen vertrouwen en genegenheid te winnen. De afspraak was, dat een van Mathis Nntto's zonen in de lente het pelswerk naar een der noorsche dHen zon brengen, waar Morten het dan zoo afhalen. Wat hy bij de anderen opkocht, was hij van plan zelf mee te nemen. Een groot bezwaar was het voor hem, dat het reeds zoo ver in den tyd waswant het liep al tegen Kerstmis en de winkel zon vermoedelijk nn wel ongeveer uitver kocht zijn. Hij stond nn voor de moeielijke keus om naar buis terug te gaan onverrichter zake eu met half afgedanen handel of om den winkel in den steek te laten. En met een bezwaard hart koos hy het laatste. Op gewone weekdagen vermaakten de mannen zich met in hunne sleden de verschillende finnendorpen in den omtrek te bezoeken, om, zooals het heette, te zoeken naar weggeloopen rendieren. Doch dikwijls waren deze tochten slechts voorwendsels om zieh te laten trakteeren op brande- wyn en koffie en om een gezellig praatje te maken. Op deze tochten gelukte het Morten om nn eens met dezen, dan met dien in kennis te komen en zaken te doen, doch ook hier rezen later moeielykheden en Zilver- Sara deelde hem mede, dat dit kwam van eenige andere opkoopers, die verbitterd waren over de hooge prijzen, die hij besteedde. Hij had Lyma beloofd om peet te zijn van haar zoon, die den volgenden zondag gedoopt zon worden, Zy had het kind genoemd naar hem en naar zijn moeder en door samenstelling van Morten en Marina den naam Martin gefabriceerd. Na kerktyd was er dan tegelijkertijd een soort benrs. Gedurende dén zaterdag begaf zich menig troepje Finnen in hunne sleden over de met sneeuw bedekte wegen in de dalen naar de kerk Tijdens de vaart houdt de Fin de slede in balans met zyn lichaam, terwyl hy af en toe stennt op het bevroren sneeuwkleed met zyu handen, die gestoken zijn in wanten van rendiervel. Wordt het rendier, dat voor de slede gespannen is HoornAlkmaar niet gefaalde woord der H. IJ. S. M. en om aan te nemen het door B. en W. gedane voorstel, evenwel onder de navolgende door de commissie voor gestelde boven toegelichte wijzigingen 1". dat in den aanhef van dat voorstel worde gelezen in de plaats van »het 'plan van" »het plan inge leverd door'' 2°. dat sub a van dat voorstel tusscbon dewoorden groot" en Twintig "worde ingelascht V, 5 gedeelte van" het kapitaal van aanleg mits niet overtreffende het bedrag van", waarop dan volgt 20.000 3°. sub b de zich zelve verklarende in de plaats 'stelling te doen van >aandeel" voor bedrag". Voorts als tweede lid van de considerans te willen stellen »gezien het verslag der commissie ad hoe en de daarbij overgelegde stukken". Dit verslag en die stnkken blijven dan verband honden met het genomen besluit. De heer Stoel wenscht zijne stem te motiveeren. Hii meent, dat ieene, subsidie van f 20000 voor Alkmaar wel wat hoog is. Doch met het oog er op, dat deze gemeente ook de belangen der buitengemeenten heeft te beoefenen 1 hij vóór stemmen. De heer Kraakman is van oordeel, dat Alkmaar, gelegen in een centrnm, ter wille der omgeving wel iets mag doen. Daarom kan hij niet steunen de gedachte van sommigen, als zon, betgeen de provincie gedaan heeft, een gunst voor Alkmaar zijn. Spr. beschouwt dat dit veeleer het geval is voor de omliggende gemeenten. Het voorstal van bnrg. en weth. aangevuld en ge wijzigd overeenkomstig het advies der Commissie, wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Terordening onderwijzers jaarwedden. 3. Komt opnieuw in behandeling het"in de vorige zitting aa gehouden voorstel van B. en W. op een adres van den heer F. J.pBrnggeman onderwiizer le klasse aan de Burgerschool waarbij in overweging wordt ge geven om niet over te gaan tofeene wijziging der veror dening tot vaststelling der jaarwedden van de onderwijzers. De Voorzitte rS'zegt'dat B. en W. blijven bij hnn voorgesteldeljconclnsie;,$rdoch mocht |de Raad van ander inzicht zijn dan zal de billijkheid eischen dat ook aan den heer Plaatdie aan een parallel-klasse onderwijs geefteene verhooging" van (salaris wordt toegekend. De heer Blum'zal nn^welwmet^hetfvoorstel van B. on W. mee kunnen gaan omdat de heer Brnggeman is benoemd tot eersten~onderwijzer te 's Gravenhage. De heer Bosman vraagt ,"oifdie* benoeming wordt aangenomen. De Voorzitte'r antwoordt' bevestigend. De heer Kraakman zegtkan de heer Brnggeman niet voor Alkmaar behondenTworden'? Vroeger is aan de door hem bekleede betrekking een salaris verbonden ge weest van f 1200. Als hij nn elders geen hooger jaar wedde zal genieten, dan zon spr. hem gaarne willen be waren, door hem ook hiei dat traktement te geven. De V oorzitter antwoordt.,'dat de®heer Brnggeman waardeerende woorden ontegenzeggelyk op hoogen prijs zal stellen. Te 's-Gravenhage zal zijn salaris echter tot f 1400 of f 1700 kunnen gaan, naar gelang der school, waaraan hij zal verbonden worden. Om nn den heer Brnggeman te koopen voor f 700 schijnt hem een zeer gevaarlijk beginsel. Er zyn meer onderwijzers die goed zijn. De heer Kraakman meent, dat het hier een uniek onderwijzer geldt, die opleidVvoor de'Hoogere burger school. Hij gelooft, dat dit niet zoozeer het geval is met den heer Plaat, die wel aanbeen parallel-klasse onder richt geelt, maar waarvan de leerlingen niet zoozeer tot de Hoogere Burgerschool voorbereid worden. Overigens vermoeid en ongeduldig dan wendt het zichzooals bekend issomtijds tegen zijn meester, die dan bliksem snel de slede omkeert, terwyl het razende rendier den bodem daarvan bewerkt met hoorns en voorpooten. Zoodra die aanval van woede voorby is, werpt de Fin weer vroolijk de slede om en zet zijn tocht voort, totdat hy den tijd gekomen acht het beest af te lossen door het reserve-rendier dat hij steeds aan een touw achter de slede meevoert. Van de zijdalen kwamen naderhand andere troepjes die zich kerkwaarts begaven en d:e zich achter elkaar formeerden. Zooals zij daar met hunne roode mntsen over het witte landschap gleden leek het wel een lang snoer van bonte kleuren, nn eens verdwijnende tnsschen de berken dan weer te voorschijn komende aan de steile oevers der rivieren. Beneden op de rivier, de eigenlijke heerweg der Finnen, waar de watervallen dien niet afbreekt werd de stoet steeds grooter. Toen men laat op den namiddag halt hield op een eilandje in een der met sneeuw bedekte meren was daar reeds het grootste gedeelte verzameld van hen, die ter kerke zonden gaan. Na een weinig ruzie, doordat een paar Ini bij het op rijden in eikaars tnig verward geraakt waren kwam er orde op de rustplaats. De sneenwschoenen (ski), die op de slede lagen waar de proviand geborgen was, werden als staken in de sneenw gestoken. De trek-rendieren werden daaraan vastgebonden en voor hen werd wat wit mos gestrooid terwyl zij in de sneenw stonden te knabbelen om nog meer te zoeken. Uit de sleden haalden de vronwen nn de verschillende eetwaren die men meegenomen had terwyl de bran- dewijnflesch te voorschijn kwam nit de borstzak der man nen,waar die bewaard werd met betoog op de hevige koude. Het was een plechtig gezicht die gansche schare op dien konden helderen namiddag op dat woeste sneenw- eiland volgens finsch gebruik de mntsen van hot hoofd te zien nemen en neer te zien knielen om te bidden vóór den maaltijd. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5