TIJDSCHRIFTEN TE KOOP. HERMs. COSTER ZOON. wenscht hij aan de verdiensten van den heer Plaat als onderwijzer natuurlijk niets te kort te doen. Wanneer echter aan den heer Brnggeman in den Haag het voor nitzicht is geopend op een salaris van 1700,—, dan zullen hier voor zyn behoud wel geene pogingen behoe ven aangewend te worden. De heer Boelmans ter Spill meent te moeten tegenspreken, als zou de heer Plaat niet evenals de heer Brnggeman tot de Hoogere Burgerschool opleiden. Tus schen deze beide onderwijzers bestaat geen verschil. De Voorzitter moet ook het heengaan betreuren. De beste leerkrachten verliest men natuurlijk eerder dan de minder goede, maar toch gelooft hij, met het oog op het hooge peil van ontwikkeling, waarop de onderwijzers tegenwoordig staan dat de Raad wel weder een ge schikte keuze zal kunnen doen. De heer van den Bosch kan niet deelen het denk beeld om den heer Brnggeman eene hoogere jaarwedde te geven. De Raad zou daardoor zijne onlangs na ampele bespreking vastgestelde verordening geheel illusoir maken. De heer Blum is het daarmede eens. Met Mej. Steen- meijer, die ook heengaat en eene uitnemende leerkracht is, zou men op dezelfde wijze te werk kunnen gaan. Een maal is er eene regeling voor de salarissen gemaakt en daaraan behoort men zich nu vast te honden. Ofschoon ook hem het vertrek leed doetzou hij toch niet mede willen werken tot het afbreken der verordening. Het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder stem ming aangenomen. Haven Gemeente-reiniging. 4. De Voorzitter deelt mede dat burg. en weth. hebben gemeend de plannen onveranderd te moeten voor leggen. Een brug zooals de beer Bosman die wenscht zalf 1650 meer moeten kosten dan een ophaalbrug.Ten overvloede kan bij den Raad geruststellen dat er geen bezwaar zal bestaan tegen het daarstellen van de brug. Hij, die daarover advies zal hebben te geven zal dit gunstig doen. Den heer Bosman doet het genoegen, dat de Rijks waterstaat tegen het maken der brug geen bezwaar zal hebben. Spr. heeft ten deze andere ervaringen. Tegenover de gemeente schijnt men toegeeflijker dan tegenover particulieren. Maar afgescheiden daarvan wenscht hij te vragen of de bedoeling zal nu zijn de haven onveranderd te laten De Voorzitter zegtdat B. en W. opnieuw advies hebben gevraagd aan den directeur der gemeente-reiniging en aan den gemeente-architect en door beiden is de ont worpen haven voldoende geacht. De heer Blum meende, dat in de vorige zitting reeds besloten' was tot verwijding. Anders zal zij binnen weinige jaren mogelijk weer te nauw zijn. De Voorzitter antwoordt, da^ de deskundigen het beslist niet noodig oordeelen. Men zal toch niet zoover vooruit kunnen loopen, dat zij ook voor de toekomst Bteeds voldoende zij. De heer Stoel doet opmerken, dat als er vooruit- gewerkt moet worden, de vraag zou kunnen worden ge daan, hoe breed en diep de toegang zal moeten gemaakt worden. Hoe groot moet men dan wel de scbepen rekenen De schuiten knnnen immers altijd in het kanaal laden. Daarom zou hij de brug wel vast willen laten, mits met eene ophooging van den weg. De heer Bosman acht de haven te nauw. Maar blijven B. en W. bij hun voorstel, dan zal hjj zich daarbij neerleggen. De heer de Sonnaville deelt mede, dat het oor spronkelijk plan veel kleinor was. Op voorstel der com missie van bijstand is de haven verwijd, zooals nu is voorgesteld. Eene meerdere uitbreiding acht hij niet noodig. De heer Boelmans ter Spill is het met den heer Blum eens. Ook hij meende, dat de vergrooting reeds was goedgevonden, maar dat alleen nog een besluit ten aanzien der brug zou moeten genomen worden. De Voorzitter ontkent, dat er een besluit ge nomen is. De goedgekeurde notulen wijzen dat aan. De heer de Wild zegtdat er alleen in de vorige zitting is voorgesteld de wijdte op 20 M. te bepalen. Dat is niet aangenomen. De bezwaren met het oog op de kosten voor latere uitbreiding vervallen geheel nu er geen schoeiing gemaakt wordt. Eene ver wijding met 5 M. zal nu ongeveer 500 kosten later zal dat maar weinig meer kosten. De heer Blum wjjst er op dat naar zijn oordeel de algemeene indruk in de vorige vergadering geweest is dat de haven verwijd zon worden en nu hoort hij tot zijn verbazingdat B. en W. daarvan niets schijnen te weten. De hser Goede antwoordtdat in de vorige verga dering de stukkeu opnieuw in handen van B. en W. zijn gesteld en nu hebben zij gemeend hun voorstel onveranderd te handhaven. De heer Blum zegtdat hij de adviezen van den architect en den directeur niet van overwegenden invloed acht. Die waren reeds bekend en daarom is het ook natuurlijk, dat B. en W. hun voorstel meenen te moeten bandhaven. Het spijt den Voorzitter, dat vorige spreker het college van B. en W. voor zoo sullig aanziet. B. en W. hebben zich niet op losse praatjes laten leiden maar op gedetailleerde opgaven. De heer Goede voegt er aan toe, dat de Voorzitter en hij persoonlijk op het terrein zijn geweest en dat bezoek had ten gevolge dat zij bleven bij hunne over tuiging, dat de haven groot genoeg is. B. en W. hebben dus wel degelijk een zelfstandig gevoelen gehad. De heer van den Bosch kan wel begrijpen dat de heer Blum onder den indruk is geweest van eene bavenuitbreiding Een raadsbesluit is er echter niet. Waar nu de heer Bosman zich wol zal willen neerleggen bij het voorstel van B. en W. en de heer de Wild ver zekert, dat latere uitbreiding weinig meer zal kosten, daar zou hij willen voorstellen, het voorstel van B. en W. aan te nemen. Daartoe wordt vervolgens besloten. Verkoop van grond (er uitbreiding Rijksopvoedingsgesticht. 5. Burg. en Weth. biedenals resultaat van hunne onderhandelingen met Z. E. den Minister van Justitie over den afstand aan het Rijk van grond verkregen door de demping van het Geestwaterter vaststelling aan het volgende besluit De Raad der gemeente Alkmaar; Gelet op een voordracht van Burg. en Weth., waaruit blijkt, dat Z. E. de Minister van Justitie het verlangen heeft te kennen gegeven om, ter uitbreiding van het Rijks opvoedingsgesticht eenige hierna te noemen stukken gemeentegrond voor het Rijk in koop over te nemen terwijl Z. E. zich tevens bereid heeft verklaard een klein stukje Rijks-grond aan de gemeente te verkoopen Overwegende, dat het openbaar belang bij het behoud van den te verkoopen gemeente-grond niet betrokken is; dat dit belang bet verkrijgen van het stukje grond wel vordert en dat de door Z. E. den Minister aangeboden en gevraagde koopsommen billjjk mogen worden geacht; Gelet op art. 194 sub c. en op art. 230 der Gemeentewet; Besluit I. Van het Rijk in koop over te nemeneen drie hoekig stukje grond aan de Bagijnestraat, deel uitmakende van het kadastrale perceel gemeente Alkmaar in sectie A, No. 3504 ter grootte van pl. m. 5 M2voor eene som van f 25, berekend naar 5 per M* welk stukje grond voor den openbaren dienst zal worden bestemd II. de hierna sub III te omschrijven stukken grond te verklaren voor den openbaren dienst niet meer be stemd te zijn III. aan het Rijk in koop af te staan a. een stuk gemeentegronddeel uitmakende van het gedempte Geestwater, ter grootte van 200 M2, begrensd ten noorden door Zevenhuizenvoor eene som van 1000, berekend naar 5 per M2 b. een stuk gemeentegrond, eveneens deel uitmakende van het gedempte Geestwater, ter grootte van 464 M1 begrensd ten noorden door den sub a. bedoelden te verkoopen grond, voor eene som van f 1392, berekend naar f 3 per M2 c. een stuk gemeentegrond, almede deel uitmakende van het gedempte Geestwaterter grootte van 200 M2 begrensd ten noorden door den sub b. bedoelden te verkoopen grond ten zuiden door Scheteldoekshaven, voor eene som van f 800, berekend naar 4 per M2.; d. een stuk gemeentegrond, thans openbare weg, genaamd het Klooster, 'er grootte van 514 M2begrensd: ten noorden door het schoolgebouw en de woning van den onder-directeur van het Rijks-opvoedingsgestichtzoo mede voor een deel door den eigendom van J. Burger aan Scheteldoekshaventen oosten door de Bagijne straat ten zuiden door Scheteldoekshavenzoomede voor een deel door den eigendom van J. Burger en ten westen door den eigendom van meergenoemden J. Burgerzoomede voor een deel door den sub c. bedoelden te verkoopen grondvoor eene som van f 2056 berekend naar 4 per M2 te zamen voor f 5248 en wel op de volgende voor waarden 1°. De koopsom moet vóór of bij het verlijden der op te maken koopakte aan de gemeente worden betaald; 2e. Alle kosten op dezen verkoop vallende geene uitge zonderd zijn ten laste en voor rekening van den kooper 3°. De kooper moet den grond ontvangen in den toestand waarin die zich bevindtmet lusten lasten actiën, erfdienstbaarheden en wat dies meer zij als van ouds, wordende door de gemeente geene andere vrijwaring beloofd dan die van den eigendom van het verkochte, indien de kooper daarin mocht worden gestoord 4°. De verkochte grond moet voor rekening van den kooper binnen zes maanden na het verlijden der akte van overdracht behoorlijk en ten genoegen van Burg. en Weth. van den gemeentegrond en van de daarlangs liggende particuliere erven worden afge scheiden 5°. De beplanting en bestrating van het terrein bij de school van het Rijks-opvoedingsgesticht worden eigen dom van den kooper 6°. Zoolang de huisjes van J. Burger niet in eigendom bij het Rijk zijn overgegaan, moet aan den genoemden persoon en diens rechtverkrijgenden het recht van uitgang verzekerd blijven over een strook grond van minstens twee meter breed langs de oost- of westzijde van diens terrein. Thans komt mede in behandeling het adres van J. Burger, vermeld onder de ingekomen stukken. De Voorzitter stelt voor, naar aanleiding van de in dat adres ontwikkelde bezwaren, de conclusie van het voorstel een weinig te wijzigen, door uit den verkoop te nemen het voor adressants woning gelegen strookje grond, ter grootte van ongeveer 35,90 M2 en den prijs te vermin deren met ongeveer f 144. Bepaalt men dan tevens dat aan den oostzijde van adressants perceelen een uitgang moet worden gelaten, dan is aan diens bezwaren tege moet gekomen. De heer Bosman zou wel willen weten, of Burger vergunning heeft tot-verkoop van sterken drank. De Voorzitter antwoordt ontkeunend. Is niet, zoo vraagt de heer Bosman, aan Burger door het Rijk f 5000 geboden voor zijne perceelen Zoo ja, dan verbaast het hem, dat hij dat bod niet heeft aanvaard. De Voorzitter antwoordt, dat hem namens het Rijk wel is gevraagd, wat hij voor zijne perceelen in billijkheid zou vragen. Burger heeft toen een aanbod gedaan van f 8000. Hem is daarna gezegd, dat hij eerst eens f 5000 moest vragen. Verder is toen op die zaak niet ingegaan. De heer Stoel zou denken dat de gemeente allicht te veel grond verkoopt. Wat eens van de hand wordt gedaan krijgt men zoo gemakkelijk niet terug. De Voorzitter zegtdat B. en W. niet meegaan om minder terrein af te staan. De heer Kraakman gelooftdat over meer of minder afstand van grond niet verder behoeft te worden ingegaan. Als bet Rijk het stukje rond dat nu uit den koop wordt gelicht, later noodig heeft, komt het toch weei met de gemeente in contact. Mogelijk kan dan wel geschikt eene ruiling aangegaan worden. Alleen wenscht hij te vragen of de steeg aan de oostzijde is genomen van af de uitgang van het achtergelegen perceeldan wel langs den geheelen eigendom van Burger. De Voorzitter antwoordtdat het do bedoeling is een steeg langs de geheele oostzijde te laten. Het voorstel wordt daarna, gewijzigd als in den aan vang werd voorgesteld, zonder stemming aangenomen. Vervolg 1/h 1ste blad. Tentoonstelling te Parijs. De termijn waarvoor inzendingen van vee uit Nederland ter Parijsche tentoonstelling aangenomen wor den, is verlengd tot uiterlijk 15 April a.s. Haarlem. Het standbeeld van Frans Hals zal op 14 Juni a.s. in tegenwoordigheid der beide Koninginnen worden ODthuld. Plannen worden beraamd om bij die gelegenheid tevens een grootsch bloemenfeest te geven. Veeziekte. Onder het vee van een landbouwer in de gemeente Anna Paulowna zijn opnieuw gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomendie ziekte is geweken bij het vee van Jacob Bakker, mede aldaar woonachtig. Boschbrand. Het groote dennen bosch aan den straatweg van Rolde naar Gieten, in de nabijheid van het Eeiter hune bed, is geheel in asch en vlammen opgegaan. Onwille keurig denkt men aan kwaadwilligheid, daar onlangs ook reeds brand in ditzelfde bosch is ontstaan. Naar men zegt, moet de eigenaar, de heer Reynders van Stadskanaal, het perceel verzekerd hebben. (Ass. Ot.) lonkhuizen. Het bestuur der Liberale kiesver- eeniging alhier moet in zijn geheel aftreden en geen der leden stelt zich herkiesbaar. Reeds tweemaal is vergeefs vergaderd tot het kiezen van een nieuw bestuur j den eersten keer, omdat de bijeenkomst zeer slecht was be zocht, den laatste omdat niemand zich de keuze tot voor zitter wilde laten welgevallen. Men heeft nu besloten eerlang nog eens een vergadering te houden en zoo het dan nog niet gelukt een bestuur te krijgen, tot ontbin ding der kiesvereeniging over te gaan. Sanatorium voor longlijders. Naar de »Zw. Ct.'' verneomt, is bepaald dat het sanatorium te Hellendoorn zal worden ingericht voor zooveel bedden, als met het oog op hef beschikbare geld mogelijk zal blijken. Vermoedelijk zal het aantal 50 be dragen. Er is thans ongeveer f 175,000 voor den bouw en de inrichting beschikbaar. Te Worrner is dezer dagen het achtjarig doch tertje van den timmerman H. in het water gevallen. De ouders brachten den avond bij een familielid door en hadden de zorg voor hunne kinderen aan een buur meisje toevertrouwd. Ongelukkig geraakte de lamp in brand, en een der kinderen snelde naar buiten om hulp in te roepen door de duisternis is het toen bij eene brug in het water geloopen. Gelukkig kwam zekere W., werkzaam aan de linoleum fabriek te Krommenie, juist voorbij en redde het kind. De brandende lamp kon nog worden uitgedoofd. Het „Nut". De 114de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wordt gehouden den 6 Juni, te Amsterdam. De heer mr. R. Star Bnsmann, door het hoofdbestuur, volgens art. 26 van de wet, uit zijn midden tot voor zitter van de algemeene vergadering benoemd, zal de werk zaamheden leiden. Behandeld zal o.a. worden een voorstel van het hoofd bestuur 1. eene commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek a. zoowel naar de organisatie en de werking van de gemeentelijke «Banken van Leening" als naar de wijze van werken der particuliere beleenbanken en huizen van koop, met recht van wederinkoop, in ons 'and b. naar hetgeen gedaan zou kunnen worden, om de mis bruiken bij die leening in ons land te beteugelen en eene doeltreffende regeling der beleenbanken voor behoeftigen te bevorderen 2. voorstellen te doen omtrent betgeen tot verbetering van de bestaande toestanden zou kunnen worden ge laan door de overheid en door onze maatschappij 3. aan het hoofdbestuur op te dragen de leden der leden sub 1 bedoelde commissie aan te wijzen 4. voor het in te stellen onderzoek en het drukken van het daarover uit te brengen rapport beschikbaar te stellen eene som van f 2000. Roode Kruis. Ter voldoening aan een verzoek van den leider der eerste Ned. ambulance dr. Lingbeek zullen er met het Duit8che stoomschip, dat 31 Maart van Antwerpen ver trekt door het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis naar Zuid-Afrika worden uitgezonden de artsen D. J. E. Mac Leod officier van gezondheid 2e klasse en J. H. Pameyer, praktiseerend geneesheer, beiden te Leiden. Dr. Lingbeek wiens terugkeer naar Holland reeds ge meld werd, blijft voorloopig nog in Zuid-Afrika. De consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat, de heer dr. Hendrik Muller, heeft van zijne Regeering een schry ven ontvangen, dat hij aan den voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft doen toekomen. Daaraan is o. a. ontleend >De 1ste afdeeling van het Ned. Roode Kruis, reeds voor eenigen tijd alhier aangekomen, doet zeer goed werk. Gelieve de Nederl. Vereeniug van het Roode Kruis daar voor den oprechten dank dezer Regeering toe te brengen. Wanneer de tweede of Russische afdeeling aankomt zullen de twee Republieken vooreerst voldoende voor zien zijn." (VOOR OHO.) Per jaargang Nederland 1895, 1896, 1897 en 1898 f 1.25 Tijdspiegel 1894, 1895,1896 en 1897 1.25 Woord en Beeld 1897 en 1898 2.25 Dahelm 1895, 1896, 1897 l.SO Humoristisch Album 1898/99 1.25 Gartenlaubc 1895 en 1896 1.8© Uilenspiegel 1892, 1893,1894, 1895 1896, 1897 O.ÖO Vliegende Bloder 1896, 1897 en 1898 1.50 Ueber band und Meer 1895, 1896, 1897 2. Illustration 1898 1.50 London News 1898 1.5© Aanvragen te richten tot de boekhandelaars

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6