No. 39. Hcnte blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 1 APRIL. Bedrijfsbelasting. Buitenland. Nederland. tl St 11 urm: IK COURANT. Deze Oonrant wordt Dltsda g-, Donderd ag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat met de beschrijving der belasting op bedrjjfs-en andere inkomsten voor het dienstjaar 1900/1901 in alle gemeenten dezer provincie een aanvang zal worden gemaakt den 4L Mei a.s. Zij vestigen de aandacht van belanghebbenden in bet bijzonder op den inhoud van de artikelen 15 2, 45 met art. 47 5 en 6, alsmede op art. 34, le art. 47 7 der wet tot regeling dier belasting. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 80 Mrt. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. 16 en lid en KENNISGEVING. Het HOOFD van bet Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier no. 1 der per- soneele, belasting dienstjaar 1900op 28 Maart 1900 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks direete belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 29 Maart 1900. G. RIPPING. BNJSBIiAllfD. Het meerendeel der Engelsche bladen bevat waardeerende artikelen over generaal Joubert. >Hy was een dapper man en een eerlijk tegenstander zegt de »Times" van den Boerenbevelhebberen de andere bladen spreken in denzelfden geest. Volgens een door de «Daily Mail" ontvangen be richt uit Pretoria zal Louis Botha waarschijnlijk tot Joubert's opvolger worden aangewezen. Generaal White is den 28 van uit Kaapstad naar Engeland vertrokken. Voor zijn vertrek werd den ver dediger van Ladysmith namens de burgerij van Kaapstad een adres van hulde aangeboden. Lord Roberts schijnt voorloopig zijn manschappen en paarden de zoo noodige rust te gnnnen is; den Vrijstaat hebben slechts enkele voorpostgevechten plaatsmaar daarentegen is aan den Westergrena weder slag geleverd. Den 28 had een hevig vuren plaats bij Warrenton, waar de Boeren met groote macht stand hielden. Slechts één soldaat werd gewondmaar een groot aantal paarden en vee werd gedood. Een telegram uit de Kaapkolonie meldt, dat de opstan delingen volkomen zijn uit-engedreven en dat Kenbardt .zonder tegenstand zal worden bezet. Van de zijde der Boeren worden deze geruchten tot nu toe niet bevestigd sn de zekerheid ontbreekt dientengevolge nog. In het Hoogerhuis zijn de plichten der zichzelven besturende koloniën in geval van oorlog ter sprake ge komen. De minister voor Indië lord Selborne antwoordde op een desbetreffende vraag aangaande de houding der Kaapkolonie: dat het volkomen onrechtvaardig zou wezen te zeggen, dat de Kaapkolonie weigerde hare strijdkrach ten oader de wapenen te roepen. Immers zjj heeft dit wel gedaan en heelt hare strijdmacht opgeroepen binnen de perke», welke zij en de Gouverneur verstandig achtten. Hiermede wilde da ministerzeide hij niet gezegd hebben dat in elk opzicht het Kaapseh ministerie de gevoelens was toegedaan van heD die verantwoordelijk zijn met betrekking tot don oorlog. Wat de ,qunestie betreft der schade door den oorlog veroorzaakt, is het zeide de minister de bedoeling der Britscbe regeering te trachten volledige vergoeding te verkrijgen voor hen,, aan wie de schade is toege bracht, van hen, die ze hebben veroorzaakt. De quaestie dezer vergoeding, die zoowel deze regeering raakt als de koloniale besturen moet eene zaak wezen van samem werking en overlag, en wordt thans zorgvuldig overwogen De Engelsche regeering zal zicb hebben te ver antwoorden voor een feit, waarvan de opheldering tot nu toe door haar niet gegeven werd. Don 8 Februari werd door John Redmond in het Lagerhuis de vraag gesteld of door de Egyptische regeering wapens en voorraden waren gezonden aan de troepen die tegen de Boeren strijden; hierop moest de onder minister Brodrick erkennen dat zulks was geschied; er waren zes maxims van Egypte »geleend". En toen Mac Neill daarna vroeg of zulks ook met de toestemming van Egypte was geschied, bleef de heer Brodrick het antwoord schuldig. Niet twijfel achtig is het dusof de onzijdigheid van Egypte is geschonden en wel door de Engelsche regeering. Het was te verwachten dat dr. Leyds na deze verkla ringen het er niet bij zou laten. Hy heelt, aan de Turksche en Egyptische regeeringen om opheldering gevraagd en er op aangedrongen dat de »geleende" kanonnen onmid dellijk van Engeland zonden worden teruggevraagd. Indien dit niet geschieddezou Egypte verdacht worden van zijn neutraliteit te hebben laten varen en openlijk aan Engeland hulp te bobben verleend. Dit protest is den 13en Maart gedaan. En tot nu toe is er geen antwoord op ontvangen. Vermoedelijk heeft de gezant het derhalve tijd geacht om het nn publiek te maken en er dus in wijdereu kring de aandacht op te vestigen. De uitspraak van hot scheidsgerecht in zake den Delagoa-baai-spoorwog veroordeelt Portugal tot eene schadeloosstelling van 15.314.000 francs een sommetje zoo gering in Engeland's oogen en zoo ver beneden de verwachtingendat de bladen hunne verontwaardiging niet kannen zwygen zij achten zulk een uitspraak een slag toegebracht aan het beginsel van arbitrage. ZUID-AFRIKA. President Steyn heeft de procla matie van Lord Roberts beantwoord met een tegen-procla matie, waarin hij o.a. zegt dat de Engelsche staatkunde in Afrika altoos geweest is, die van verdeelen om te heer- schen over zijn tegenstanders. Voordat de vijandelijkheden begonnen, hadden de Engelschen nog beproefd den Vrijstaat over te halen zich af te scheiden van Transvaal, om daar door de annexatie van de Republieken te v rgemakkelijken. De burgers zijn nooit door hunne leiders op een dwaal spoor geleid doch de vijand tracht hen thans te verdeelen door een belooning aan te bieden aan verraders en lafaards. De schandelijke verwoesting van eigendommen teJacobs- dal, en de arrestaties van burgers te Bloemfontein toonen welk een mate van vertrouwen men moet schenken aan de beloften van Engeland. De hoofdstad is weliswaar bezet door den vijand, maar de strijd is nog niet ver loren. Integendeel, het oogen blik is thans gekomen om nog meer volharding te toonen in den strijd. De «Standard and Diggers News" meldt dat veldoornet Marrais een telegram ontving dat een geheel commando, sterk zesduizend man, den vorigeu dag behouden is aan gekomen te Smaldeel. Kapitein Ganetzki en zijn korps van honderd Russische veldontdekkers verkenden het terrein tusschen de Engel sche patrouilles en het kamp aan de Zondagsrivier. Een wagen en tien muilezels werden buit gemaakt. Een brief uit Pretoria aan de World bevat een inter view met President Kruger op 7 Februari. Kruger ver klaarde dat zoo zeker er een rechtvaardige God is, zoo zeker zal de Transvaalsche vierkleur de overwinning be halen. Het kan een maand, bet «tan drie jaar daron, maar er is geen andere uitslag mogelijk. Hij zal geen eigen dommeu doen verwoesten. De mijnen zijn zoo veilig, als de handen der eigenaars. »Als de maan niet begrjjpen nexeerd heeft." bewoond is", zeide Kruger «kan ik waarom John Buil haar nog niet gean- Botslng. Den 28 zijn te Londen aan het spoorwegstation Charing Cross'' twee treinen in botsing gekomen. Vijf menFehen werden daarbij gedood en 18 gewond. minder gevaar duchtte van grootere toegevendheid. Maar toen verleden najaar de lang gevreesde botsing tot. eene uitbarsting was gekomen, stonden beiden vastberaden schouder aan schouder en niemand zal meer dan Presi dent Kruger het verlies betreuren, dat de Republieken thans door Joubert's dood hebben geleden. Ben Waterloo-monument. Op het slagveld van Waterloo zal een Fransch standbeeld verrijzen. Bij den kruisweg van Planoenoit met de chaussée van Brussel naar Charleroi hield den 18 Juni 1815, bij het vallen van den avond daar het le regiment der Fransche grenadiers, in twee carrés opgesteld, stand tegen de dichte gelederen Engelschen en Pruisen Een inschrijving voor een monument daar ter plaatse heeft dadelijk 10,000 frs. opgebracht. Dit is de helft van het bedrag, dat men noodig heeft om een pyramide te bonwen of een granietzuil, op welken top een bronzen adelaar zal komen te staan die, doodelijk gewond, de Fransche vlag omklemt. De beeldhouwer Geróme zal het monument uitvoeren. Het geschenk, dat de Russische bewonderaars van goneraal Cronjé dezen zullen aanbieden, belooft een waar kunstwerk te worden. Op een rots van porfier verheft zich een zilveren statuette, generaal Cronjé te paard voorstellende. Aan zijn voeten staat een Boerenvrouw met een geweer gewapend, terwijl een kind haar patronen aanreikt. De opdracht is in het Russisch en Hollandscb. Opdat het geschenk Diet in Engelsche handen zal vallen, wordt het, vrauneer hot gereed is, in Holland of België bewaard. Beneraal Joubert. f Zeer zwaar is de slag, die de Zuid-Afrikaansche Republieken getroffen heeft door het overlijden van den opperbevelhebber Petrus Jacobus Joubert, oom Piet zooals de Boeren, Slim Piet, zooals de tegenstanders hem noemden. Niet op 't veld van eer heeft de vechtgeneraal het leven gelaten, ter wille van de vrijheid en het volk, dat hij liefhad, en waarvoor, volgons zijne eigen getuigenis, geene opoffering hem te groot was. »Ik heb mijn volk gediend van dat ik zes jaar oud was en niets is mij daarvoor te goed geweest." Een maagkwaal, waaraan generaal Jonbert reeds lijdende was, en die voorzeker verergerd is door de ontberingen en vermoeienissen der laatste maanden, heeft een einde gemaakt aan het leven van den man, rot wien, in deze dagen van strjjd en angst, werd uitgezien als den krachtigen leider wiens groote krijgskundige bekwaamheden en manlijk karakter, moed en geestkracht zonden hergeven, en het zwaar beproefde volk met nieuw vertrouwen op de toekomst zouden weten te bezielen. Generaal Joubert was 20 Januari jl. 69 jaar geworden. Hij was in de Kaapkolonie geboren, van waar hij met zijne ouders »den grooten trek' medemaakte. In 1852 kwam hij voor de eerste maal in het vuur en in dat zelfde jaar trad hij ook in het huwelijk met mej. Hen- drina Susanna Johanna Botha, die hem zijn leven lang zoo trouw ter zijde heeft gestaan en ook in dezen veld tocht weder vergezelde. In 1877 was Joubert voorzitter van den Transvaakchen Volksraad. Sedert 1883 trad hij meermalen als mededinger van Panl Kruger naar het Presidentschap op, doch bij elke vijtjaarlijksche verkiezing bleef hij verre in stemmen aantal ten achter, behalve in 1893, toen Kruger met 7854 stemmen gekozen werd en Joubert 7009 stemmen verwierf. Het was tusschen hen niet zoozeer een persoonlijke strijd als een strijd om het beginsel van meer of minder toegeven aan Engelands eischen. Joubert vertegenwoordigde daarbij de party, die De papiermolen „de Eendragt" te Worm er In 1783. Van de inzending der firma Van Gelder Zonen op de Parijsche Tentoonstelling zal zeker in do eerste plaats de aandacht trekken eene voorstelling in natura van den papiermolen »de Eendragt", zooals die in 1783 te Wor- mer bestond. 't Is een waar kunstwerk, dat door den heer P. Wak ker te Wormer is vervaardigd en getuigenis aflegt van eene buitengewone technische kennis en vaardigheid. Het is van eikenhout en alle verbindingen, werktuigen en gereedschappen, die anders van ijzer zijn, zijn van koper gemaakt. Alles, wat in een papiermolen van die dagen aanwezig was, is tot in de kleinste bijzonderheden ge trouw weergegeven en vervaardigd naar afbeeldingen en aanteekeningen, die zich in het archief der firma bevinden. Als men weet, dat 6 mannen gedurende 11 wesen daaraan met ijver hebben gewerkt, dat meer dan 4000 koperen spijkertjes van 3 m.M. tot 1 c.M lengte zijn gebruikt, dat voor de dakbedekking niet minder dan 14000 roode pannetjes noodig waren, dat alles uit elkaar kan worden genomen en het geheele mechaniek van den molen door eene enkele draaiende beweging der hand of door den wind in beweging geraakt en assen en kamraderen met de grootste juistheid in elkander grijpen, dan krijgt men eenige voorstelling van de kennis en volharding, die voor de uitvoering van dit werk noodig zijn geweest. Vooral de molen met zijn sierlijke lijnen en buigingen is een stnk werk van beteekenis. Bij verandering van wind is op de stelling alles aan wezig om de kop in e ke richting te kunnen draaien en bij harder wind kunnen da zeilen worden ingenomen en de borden der roeden worden verwijderd. Geen klampje of klosje ontbreekt, geen ding was te nietig om te wor den aangebracht. Zoodra de wieken beginnen te draaien komen de maalrollen der vier zich in den molen bevindende maal- bakken in beweging, of zooveel, als men met het oog op den wind of de behoefte verkiest. Ook de stof kasten met de voor elke kast van eene schnif voorziene goot ontbreken niet; evenmin als de scherpkamer met de ge reedschappen, de pompen en waterreservoirs met de pijpen, die het water van daar naar de maalbakken leiden. Achter den molen staat de zoogenaamde zandbak, vroeger in gebruik en die, met zand, schelpen en been zwart gevuld, diende om het water te zuiveren, dat eerst in »de Polders", een langen weg had afgelegd, nadat het door den aan het einde der schuur gebouwden «pet- molen" daarin was gepompt. Naast den molen en daaraan vastgebouwd. staat de lompenschnur, met het «spinnetje" op de nok. Deze bevat de grondstof, waarvan in die dagen uitsluitend het papier gemaakt werd. Zij heeft voldoende ruimte voor de voddenscheurders en eenige vakken, waarin de verschil lende soorten van lompen worden bewaard. Ook de aan gevoerde linnen zakken met lompen en de weegschalen zijn hier aanwezig. Aan de voorzijde der scbnur bevindt zicb een steiger, waarop een houten kraan met windas, waaronder de vaartuigen, met balen lompen geladen, werden vastge- meerd, om gelost te worden ook de kruiwagens, waar mee de goederen in de schuur werden gebracht, ziet men daar. Aan de andere zijde van den molen bevindt zich het werkhuis, bevattende twee schepauipen met de noodige persen en spillen, hot lijmhuis met de kookketels, den lijmbak en het turfhok. Bij de schepkuipen merfcen we op, hoe in vroeger tyd de papierstof door vuur veiwarmd werd, hetgeen thans door stoom geschiedt, 't Spreekt vanzelf, dat de schepvormen met het merk V. G. Z. ook aanwezig zijn. Terzijde van het werkhuis bevindt zicb de pakkamer met drie persen, tel- en sorteertalels en vervolgons de langs droogschuur. De «kiabstokken" staan onder de «slagen", zoodat men gelegenheid heeft een blik na,ar binnen te werpen, waar aan duizenden draden het papier hangt te drogen.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1