De oorlog in Zuid-Afrika. Ingezonden Stukken. Stadsberichtea. Het geheel is voorgesteld op 1/28 van de ware grootte en is geplaatst op eene tafel van 1.8 M. hoogte en 3.25 M. lengte en 1.13 M. breedte. Het zon te betreuren zjjn, indien aan dit belangrijke en kostbare werk niet de verdiende aandacht werd ge schonken, want hoe men het ook in al zijne onderdeelen beschouwt, men wordt steeds getroffen door de volledig heid en de groote zorg, waarmede alles is behandeld zoo dat men hier eene historisch getrouwe figuratieve afbeel ding vindt van eene industrie uit de vorige eeuw, die, in het bijzonder door de firma van Gelder Zonen met liefde verzorgd, met reuzenschreden is vooruitgegaan. (N. v. d. D.) Dierenmishandeling. Te Groningen nam een man, die bezoek van een hond kreeg, een ijzeren schop, waarmede hij aan het spitten was, op en sloeg daarmede den hond dusdanig, dat het dier voor dood bleef liggen. Daarop groef hij een kuil en wierp de uitgeworpen aarde op het dier, dat bijna levend begraven was geworden, indien de buren het geval niet hadden bemerkt en de politie er mede in kennis gesteld. De hond werd nu uit zijn benarde positie verlost en tegen den afschuwelijken dieren mishandelaar proces verbaal opgemaakt. Te denemulden is de machinist der stoom-hooi- perserij E. v. d. M. met zijn linkerarm tusschen het vlieg wiel der machine geraakt. De arm werd tot boven het elleboogsgewricht afgesneden. De ongelukkige liep nog eenige schreden, om de machine stop te zetten, en zakte toen ineen. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Benoeming. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is J. Breed, te Zijpe, benoemd tot buitengewoon opzichter bij het onderhoud der duinen en zanddijken onder Cal- lantsoog. Inbraak. In den nacht van den 29 zijn bij den goud- en zilverkashonder Janssen te Amsterdam, door het indrukken van een glasruit, niet minder dan 300 gouden- en zil veren ringen en een 25-tal gouden- en zilveren horloges gestolen. Dat de hond, op wiens hevig geblaf door de bewoners geen acht was geslagen, de inbrekers moet hebben opge merkt en dat hij, hoewel onmachtig om ze te genaken, toch dicht in hun nabjjheid is geweest, bleek uit een hoe veelheid schuim, dat het trouwe beest, in zijn verwoed geblaf, tegen don glazen wand van de kast, juist daar waar de bakken gestaan hadden, heeft achtergelaten. De waarde van het vermiste bedraagt tusschen de f 2000 en f 2500. De heer Janssen was tegen inbraak verzekerd. Te Huisduinen gemeente Den Helder, is eene ver- eeniging opgericht, ten doel hebbonde de opvoeding van weezen, half-weezrn en onverzorgde kinderen. De ver pleging zal geschieden in verschillende gebouwen (pavil joen stelsel). Reeds is het bestuur in staat gesteld om over te gaan tot den bouw en de inrichting van het eerste Tehuis. Hollandsche Boter. In Duitsche bladen is melding gemaakt van de aan houding van eene partij boter van een Nederlandsche zuivelfabriek, in welke boter margarine zou eevonden zjjn. Men deelt aan het N. v. d. D. mede, dat dit be richt niet juist is, en voegt er bjj In Duitschland past men andere bepalingen toe op het onderzoek van boter dan hier te lande, terwijl de samen stelling onzer boter verschilt met die der Duitsche. Men onderzoekt daar op vluchtige vetzuren het ge halte daarvan mag in Duitschland minstens 2,4 zijn, terwijl in de in beslag genomen boter 22.8 vluchtige vetzuren werd aangetroffen. Algemeen is bekend, dat de Hollandsche boter voor de grootste helft onder de 24 blijftzelfs komt voor, dat zij beneden 21 blijft. Margarine kwam niet in de boter voor. Bedrijfsbelasting. Door den commissaris der Koningin in Noord-Holland is bepaald dat met de uitreiking der beschrijvingsbiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1900/1901 een aat vang zal worden gemaakt op 4 Mei e.k. en dat de aanslagsregeling wat de gemeente Amsterdam betreft op 31 October 1900 moet zijn ten einde gebracht. Leerplicht. De wet op den Leerplicht werd door de 2e Kamer aangenomen met 50 tegen 49 stemmen. Landverhuizing. Uit het Noorden van Groningen verhuizen dit voor jaar vele personen naar Noord-Amerika. De meesten be geven zich naar hunne verwanten of keu nissen, die aldaar reeds korter of langer gevestigd zijn. Blijkbaar verkeeren dezen in het algemeen in gunstige omstandigheden, want menigeen heeft ter bestrijding van de reiskosten de noodige gelden uit Amerika ontvangen. De meesten dezer landverhuizers zijn veldarbeiders. Vooral om hun gezin een beter bestaan te verschaffen, st' ken zij den oceaan over. Niet zelden komen sommigen hunner vroegere bekenden, die in vorige jaren naar Amerika verhuisden, weer tijdelijk over. Zij maken den tijd van hun terugkeer bekend en stellen zich dan beschik baar tot het verleenen van hulp en bijstand aan de land verhuizers gedurende hunne reis. Te Pieterburen vertoefden dezen winter twee van deze personen. Zij zijn voor een paar dagen met een groot gezelschap^ vertrokken. Alleen uit dit dorp en het nabij gelegen \fy esternieland verlaten omstreeks veertig personen het vaderland. v. d. D.) Miliciens. Wederom zijn door Gedeputeerde Staten van Noord holland 42 miliciens der lichting 1900 voor den dienst geneeskundig ongeschikt bevonden en uit den dienst ontslagen. Stellagen. Den 27 had de openbare les der Nuts- zangechool alhier plaats. Door de beide zangklassen werden een aantal liedjes en liederen gezongen onder leiding van den heer Roep, opvolger van den heer Ter Linden. De Schager rederijkerskamer gaf tot slot een vroolijk tooneelstukje »Het verlaten landhuis", dat evenzeer in den smaak der kinderen viel als de koek en chocolade, die met milde hand werd rondgedeeld. Het was vooral voor de kleinen een genotvolle avond. Den 27 vergaderde de raad dezer gemeente. Bjj de opening deelde de voorzitter zjjne herbenoeming als zoo danig mee, herinnerde aan wat in de afgeloopen jaren was gebeurd en zich opnienw aanbevelende in de mede werking van den raad. De eerste wethouder, de heer Buis, beantwoordde den burgemeester, hem hulde bren gende voor de wijze, waarop hij de afgeloopen jaren de gemeente had bestuurd en de raadsvergaderingen had geleid. Eenige ingekomen stukken werden behandeld, waarvan dat, inhoudende de gewijzigde bepaling door Gedeputeerde Staten betreffende het rijden in de gemeente per fiets met een doorloopend klinkende bel tot eenige bespreking in geheime zitting aanleiding gaf. De burge meester werd herbenoemd als ambtenaar van den bur gerlijken stand, het kohier der hondenbelasting vastgesteld op f 289. Op den weg bij Hfiversun is den 27 opnieuw een ernstig ongeluk voorgevallen. De landbouwer J. van der Meent was met zijn twaalfjarig zoontje in een ledige boerenwagen op weg naar Laren om een voer hooi te halen. Nabij den tweesprong schrikte het paard door het schellen van de in aantocht zjjnde Gooische Stoomtram het maakte een zjjsprong, waardoor de wagen kantelde en omsloeg. De vader viel naar de eene zijde en bezeerde zich alleen den armdoch het zoontje, dat naar de andere zijde was gevallen, geraakte onder de wagen. Een wiel reed hem over de hals, en de ongelukkige knaap was onmiddellijk dood. Uit Hecrhugowaard schrijft men aan het N. v/d D. Vele landbouwers in het zuidelijk deel des polders achten den afstand naar het station Noordscharwoude te groot om aldaar hunne producten ter markt te bren gen. Om daaraan te gemoet te komen, heeft de veree- niging »Nieuw Leven'' in beginsel aangenomen, dat door die bouwers met monsters kan worden gemarkt, waarna de partijen zeiven dan geleverd zullen mogen worden aan het station Heernugowaard, hetgeen voor hen ge makkelijker te bereiken is. Men hoopt daardoor alle producten meer op één punt ter veiling te brengen en tevens de handelaars van Broek op Langedijk naar de veilingen van «Nieuw Leven" te trekken. Den 2 April zal voor de arrondissements rechtbank te Utrecht behandeld worden de zaak tegen de vier studenten W. H., H. C., r-raaf S. en jhr. J. M. van H. de W., beklaagd van mishandeling van »groenen". De vervolging geschiedt, naar »Het Volk" mededeelt, op last van den Min. van Justitie. Hoorn. Door de Vooruitstrevend Liberale Kiesver- eeniging «Vooruitgang'' is tegen 4 April eene vergade ring uitgeschreven tot bespreking van de bekende circu laire van het Hoofdbestuur der Liberale Unie. Honinkiyk bezoek. H.H. M.M. de Koninginnen zullen zich 24 April a.s. naar Amsterdam begeven voor het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad. Haarlem. Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van Justitie alhier, is benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. V ee-teii toon stelling. De jaarlijksche PaaBchtentoonstelling van vet- en fokvee te Purmerend zal gehouden worden op den 3 April. De tentoonstelling belooft belangrijk te worden. Bovencarspel. Tot marktmeester aan de markt bij het Station alhier is benoemd de heer C. Bont, onder wijzer te Lutjebroeb. Hijks landbouw»lntcrschool. behagen. Den 30 bad het overgangs-examen aan bovengenoemde school plaats. Van de 1ste in de 2de klasse werden bevorderd (alfab.): P. Besse West-Graft- dijk; G. W. de Boer, Valkoog; G. Bruin, St. Maarten; P. Eriks, Burgerbrug 0. den Hartigh, Heer-Hngowaard W. S. Keijser, TesselP. Knin, Diikshorn; G. Maters, Koegras; Th. IJff, Assendelft; C. Zijlemaker, Hauwert A. J. Zijp Wieringerwaard. Het eind-examen werd den 31 met gunstigen uitslag afgelegd door de leerlingen der 2de klasse (alfab); H. Koster, Wieriugerwaard; G. Nobel, Lutje WinkelJ. Schenk Wieriugerwaard C. Smit Anna-PaulowDa en J. de Veer Schagen. De openbare lessen op den 30 en 31 werden door onderscheidene auto riteiten bijgewoond. SI. Pancras. In 1899 was het aantal kiezers in deze gemeente 128. Van de kiezersljjst zijn afgevoerd 4 personen, terwijl er 20 nieuwe kiezers zijn bijgekomen, zoodat het aantal kiezers voor 1900 tot 144 is geklommen. Van deze zijn 5 niet gerechtigd om aan de verkiezingen voor gemeenteraadsleden deel te nemen. Laatste Berichten. Be dood van generaal «foubert. PARIJS, 30 Mrt. De «Temps'' verneemt uit Londen: De «Manch. Guardian" meldt, dat Koningin Victoria aan maarschalk Lord Roberts heeft opgedragen haar deel neming te betuigen aan de weduwe van generaal Jonbert «die door het Britsche volk werd geacht als een moedig soldaat en een eerlijke vijand". PRETORIA, 29 Mrt. De begrafenis van generaal Jou- bert heeft hedenmiddag plaats gehad. Alle klassen der be volking woonden de plechtigheid bij. De buitenlaudsche militaire attachés in uniform waren mede aanwezig. De k'ijgsgevaugen Britsche officieren hadden kiansen en bloemen gezonden. ■n den Vrijstaat. LONDEN, 30 Mrt. Lord Roberts seint uit Blo n fontein van heden Wegens de bedrijvigheid van den vijand aan m n front en zijn vijandige houding tegenover de burgers, die zich hebben overgegeven, heb ik het noodig geoordeeld hem van de kopjes te verdrijven, die bjj bij Karee Siding-station, drie mijlen ten zuiden van Brandfort, bezet had. De operatie is met succes uitgevoerd door de zevende divisie infanterie en twee brigades cavalerie. De vijand trok op Brandfort terug. Mijn troepen houden thans de kopjes bezet. De Britsche verliezen zijn: 1 kapitein gedood, vijf kapi teins en twoe luitenants gewond, 100 man gesneuveld of gewond. Be Belagoabaal-quaestle. LltibABON, 30 Mrt. De ministerieele bladen wenschen het land geluk met den uitslag van het Berner scheids gerecht. De minister van buitenlandsche zaken las heden bet telegram uit Bern, waarin de uitspraak wordt medegedeeld in de Kamer van Afgevaardigden voor en verklaarde dat de Regeeriug binnenkort de toegekende schadevergoeding zal betalen zonder haar toevlueht te nemen tot een binnen- of buitenlandsche leening. Vee vervoer. Met 1 April e.k. is de invoer van melkvee langs Achel wederom geoorloofd. Onderwijsdebat in den Raad. Mijnheer de Redacteur Als belangstellend lezer van de raadsverslagen in uw blad zou u mij verplichten door mij eenige ruimte af te staan voor enkele opmerkingen naar aanleiding van de zitting van 28 Maart. Bij punt 3. «Verordening onderwijzersjaarwedden", zag ik tot mijne verbazing dat B. en W. hun voorstel tot afwijzende beschikking op het adres van den heer Brug- geman handhaafden terwijl de voorzitter er bij voegde dat, indien de raad hun gevoelen niet deelde ook den heer Plaat een verhooging moest worden toegekend. Nu zon zeker ieder, gezien de stemming van den raad in de vorige zitting, iets anders hebben verwachtn.l. dat men juist om de billijkheid te betrachten aan de beide onderwjjzers le klasse aan de Bui gerschooleene verhooging voor het onderwijs in de wiskunde had toe gezegd. 't Is toch niet aan te nemen dat de bijvoeging van den Voorzitter een waarschuwing inhield Het is dan wel vreemd dat niet één lid van den raad verklaarde het met B. en W. oneens te zijn, en dat de heer Blum de eerste was, om te getuigen dat hij in dezen met B. en W. meeging omdat de heer Brnggeman was benoemd te 's Gravenhage. Hoe kon de heer Blum, die meen ik vroeger als schoolopziener zoo sterk voor de salarisverhooging der onderwijzers le kl. was, dit middel, om die salarissen te verbeteren verwerpen Zonder reden ging nu de gelegenheidom een gebrek in de regeling der jaarwedden te herstellenvoorbij. Zonder reden want het is toch wel wat naïefte ver onderstellen dat de bedoeling van het verzoek van den heer Brnggeman niets anders wasdan z ij n salaris verhoogd te zien. De zaak mocht met zijn vertrek niet uit zijn daar het gold de bezoldiging verbonden aan de betrekking van onderwijzer le klasse der Burgerschool. Daarom had dan ook iemand die het weten kon, reeds in de vorige zitting moeten wijzen op da billijkheid ten opzichte van den heer Plaat. Ten slotte nog een opmerking naar aanleiding van de woorden van den heer Kraakman. Ik zal niet be weren dat de heer K. niet het recht had met lof te spreken over den beer Brnggeman maar ik geloof toch te mogen opmerken dat persoonlijke sympathie ons te ver kan voeren. Te beweren dat de heer Brnggeman «uniek" is, om dat hg opleidt voor de H. B. S. is toch wel wat dwaas; wat zijn er dan een massa «unieke" onderwijzers, men zou er best een nieuwe klasse van kunnen maken. Ver geet de heer K. dan dat het onderwijs aan de Burger school is ingericht met het oog op de toelating tot het middelbaar onderwijs Werkt dus niet elke leerkracht aan die school mede aan die opleiding? En dan die premie op het hier blijven Zeer terecht werd er op gewezen dat men daardoor de salarisrege ling illusoir zou maken en de heer K. begreep ook dat een premie van f 700 wel wat hoog was om Alk maar in het bezit te doen blijven van een «unicum". Evenwel de heer K. was niet volledig ingelicht. Indien de heer Brnggeman hier, evenals iu den Haag, na 20 jaar dienst een maximum van f 1500 kon krijgen, wie weet, wat hij doen zou. Nog éen raad zouden we den heer K. willen geven en wel deze Indien gij wilt, dat de beste leerkrachten niet naar elders gaan, zorg dan voo" een bezoldiging, die met die in plaatsen als Amsterdam, den Haag, Rot terdam, Arnhem enz. gelijk staat of deze overtreft U, mijnheer de redacteur, dank zeggende voor de opname. Alkmaar, Hoogachtend, 31 Mrt. 1900. Q. Fof ografien gt, Helena. Bij den heer M. A. Krkanp, aan het Fnidsen, alhier, die onlangs een handel in fotografie-arnkelen aan zijne zaak toevoegde, zijn eenige fraaie fotografiën uitge stald van gezichten op het eiland St. Helena, dat, als de aangewezen gevangenis van Croojé, meer dan ooit de aandacht trekt. Vervoer tcntoonstelllngsvee. Wij vernemen uit goede bron, dat de H. IJ. S. M. bereid is het tentoonstellingsvee, ven Purmerend naar Schagen te verzenden met den gewonen personen trein van 3.18 uit Purmerend. Zooals men weet, geschiedt het vervoer van dergelijk vee kosteloos. Wij maken onze belanghebbende lezers in 't bijzonder hierop opmerkzaam. Een borgtochtquaestte. De beeren J. Muijs en C. van Stam, beiden alhier, moesten als borgen van den aannemer A. Molenaar, aan wien de vergrooting van de Houthaven te Zaandam was opgedragen, doch die, nog voor den 3en termijn voltooid was, bet land verliet, zonder orde op zijne zaken gesteld te hebben het werk voltooien. Ondanks uiterste krachtinspanning konden zij hiermede niet op tijd gereed komen. De oplevering geschiedde 43 dagen na den bij het bestek bepaalden tijd. Zij kiegen daarvoor f 2150 boete berekend tegen f 50 per dag. De Gemeenteraad van Zaandam overwoog echterdat zij hunne taak naar eisch hadden vervuld dat zij blijk baar het slachtoffer waren geworden van te groot ver trouwen en in het bijzonder dat het was gebleken, dat op die plek een groote hoeveelheid palen waren welke uitgegraven moesten worden, waardoor groote ver traging ontstond en om die reden besloot de Raad de boete, na aftrek van f 150 voor gemaakte gerechtskosten, terug te betalen. Rectificatie. In het verslag der vergadering van «Alcmaria", in ons vorig nummer wordt gesproken van den eschdoorn Leopardi. Dit moot zijn: L e o p o 1 d i.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2