De driemaster „Toekomst No. 40. Honderd en tweede jaargang. 1900. 4 APRIL. WOENSDAG Verhooging G-asprijs. Buitenland. FEUILLETON. Uit liet Noorseh. Jouas Lie. AI.MIAAHSCHE OOI HAAT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Deze Courant wordt I» 1 n s d a g-, Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.OG. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnnnmer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat met Ingang van I April Jl. de gasprijs is verhoogd met één cent en aldus gebracht op 7 cent per 1H3. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 2 Apr. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BMOEIiAWD. Nog steeds uiten de Engelsche bladen hun wrevel over de uitspraak van het Berner scheids gerecht in zake den Delagoa-spoorweg. De verklaring in het Portngeesche Parlement afgelegddat Portugal de schadevergoedingwaartoe het veroordeeld werd kan betalen, zonder zich in finantieele moeilijkheden te steken, doet daaraan natuurlijk geen goed. Thans komt het bericht, (dat ook uit Lissabon bevestigd zoude zijn), dat over den Beira-Umtali-spoorweg met volle toestemming van de Portugeesehe regeering voorraden voor de Britsehe troepen in RhodesiS zijn vervoerd. Daaronder moet een groote hoeveelheid oorlogscontrabande zijn en ook sol daten gaan langs dezen weg naar de plaats van hun bestemming. Het zal ongetwijfeld spoedig blijken, of dit juist is. Terwijl de Koningin zich gereed maakt het beloofde bezoek aan Ierland te brengen, is te Dublin een Iersche partijdag gehouden, om op den honderdjarigen gedenkdag van de opheffing van het Iersche parlement te proteBteeren. Onder de voorgestelde moties zijn er die verklaren dat het Iersche volk niet voldaan zal zijn alvorens zyn nationaal parlement in eere zal zijn hersteld. Het Parlementslid Labouchère geeft in »Truth" nog eenige aanvullingen op de door hem vroeger in zijn blad meegedeelde bedragenwaarvoor een aantal hoog geplaatste Engelsche personen in de Chartered Company waren betrokken. In zijn artikel breekt Labouchère ten slotte zijn staf over Rhodes en over de onbetamelijke wjjzewaarop hp de generaals en soldaten die hem uit zijn benarde positie kwamen verlossen, critiseerde. VER. iTATEN. De beweging ten gunste der Boeren neemt steeds meer beteekenende afmetingen aan. Volgens een telegram uit Washington heeft Webster Davis onder staatssecretaris voor buitenlandeche zaken die uit Zuid Afrika teruggekeerd is, zijn ontslag genomen. Davis huurde een schouwburgwaarin hij voornemens is redevoeringen te houden om de Engelschen aan te klagen en den Boeren lof te brengen, met het doel voor de interventie der Vereenigde Staten te werken. Davis zou, naar gemeld wordt, gezegd hebben, dat zijn geweten hem niet zou toelaten te slapenindien bij verzuimde aan de geheele wereld de vreeselijke feiten zooals hij die kent, mede te deelen. VAN 35) Hij had zijD doel bereiktnamelijk om den Zweed te woord te staan te midden van diens eigen troepen en nn verzocht hij een van hendien hij juist had zien lachen om de huiden voor hem naar de slede te brengen. Direct daarna togen zij huiswaarts en tijdens het feest bij Izak Peltonaar aanleiding van den doop van het kind bracht Morten de handelsplaats in Finkrogen ter sprake. Deze gewichtige aangelegenheid viel, na veel heen en weer gepraattenslotte uit tot zijn tevredenheiddaar hij zich verplichtte den rendierweg daar ginds te laten zooals die van oudsher geweest was. Daarover werd een stnk opgesteld, dat door de verschil lende partijen met hun handinerk voorzien werd. V/at het meest had bijgedragen tot deze gelukkige be slissing was misschien wel de omstandigheiddat Ma- this Nntto hem beschouwde als een vijand van Stuwitz. Een paar dagen nadat deze zaak afgesloten was, bond Lyma hem op zekeren morgen volgens het fiesehe ge bruik van gastvrijheidonder tranen zijn reisschoenen aan en wenschte hem, staande in de deur der tent, »God's vrede" toe. Haar man zon hem vergezellen tot een fiusch dorp dieper het land in waar hij van plan was ook nog eenige zaken te doen en de rest e krijgen van de huiden die hij met zich mee wilde voeren over de bergen. Daar trof hij opnieuw Zilver-Sara aan die 's winters rondzwierf door de verschillende finsche dorpen. Spoedig ontdekte hij dat de publieke opinie hem hier bij lange na zoo gunstig niet was. ZUIO-AFRIKA. Het blijkt thans, dat de voorspel ling juist is geweest, dat Roberts, eenmaal te Bloem fontein aangekomen, steeds zou hebben te strijden met afdeelingen der Boeren, die, even vlug verdwijnende als zij verschenen, hem het leven gedocht lastig zonden maken door onverhoedsche aanvallen, waardoor convooien en kleine legeraideelingen ieder oogenblik in gevaar zon den komen afgesneden en genomen te worden. Terwijl generaal Smuts in het Noorden met 2000 man zes aren lang den Engelschen troepen, die verre de overmacht hadden, het hoofd bood en in goede orde terugtrok, na den vijand een verlies van cirea 200 man berok kend te hebben, is kolonel Broadwood, die nit het Zuid oosten op Bloemfontein retireerde, op korten afstand dier stad, door de Boeren verrast en aangevallen. Broadwood, ernstig in het nanw gebracht, zond zijne batterijen en bagage in de richting van Bloemfontein, die dekkende met ruiterij. De weg liep door een diepe rivierbedding, waarin de Boeren zich gedurende den nacht zóó goed hadden verscholen, dat de Britsehe verkenners zon der hen te ontdekken waren voorbijgegaan. De Boeren open den het vnnr toen de wagens en kanonnen de drift waren ingegaan Vele voerlieden en paarden werden op korten afstand Deörgeschoten, zeven kanonnen werden vermees- terd. De overigen ontkwamen in galop. Verkenners vonden den doortocht door de bedding door den vijand niet bezet, waardoor het overige van Broadwood's rnitery doortrok, welke met veel koelbloe digheid de gelederen herstelde. Roberts seint, dat Broadwoods verlies 350 man be draagt, waarvan 200 vermist. Laffan's telegraaf-agentsehap beschrijft de begrafenis van generaal Jonbert als zeer indrukwekkend. Meor dan tienduizend menschen stonden langs den weg naar het sf tion geschaard om den stoet, te zien voorbijtrekken. Er waren honderden kransen, waaronder bijzonder de aan dacht trokke die van de presidenten Krnger en Steyn. L' raaie bloemen waren ook gezonden dooi de krijgsge vangen Britsehe officieren te Pretoria en door de corres pondenten van de Britsehe en Amerikaanscho blad-n. Id de kerk werd een indrukwekkende lijkdienst gevierd, waarop de stoet naar het station trok en het lijk per ronwtrein naar Rnstfontein, Jonbert's hoeve aan de Natal sche grens werd vervoerd. In het station hield de 75-jarige president Krnger een krachtige toespraak, hoofdzakelijk een lijkrede op den commandant-generaal, waarin hij ook den oorlog niet vergat. Hij legde sterken nadruk op het vast besluit der Boeren om den strijd voor de vrijheid van hon Repu blieken voort te zetten tot het einde. Hij herinnerde aan de hnlp, die God reeds had verleend in de uren der duis ternis en verklaarde zeker te zijn dat het ongeluk der Republieken spoedig een einde zon nemen. Het geheele tooneel was bijzonder indrukwekkend en plechtig. Met uitzondering van den man in wiens gastvrijheid Isak Pelto hem had aanbevolen en die dan ook dadelijk zijn geheelen voorraad huiden aan hem verkocht vond hij de bevolking erg norsch jegens hem gestemd. Blijkbaar waren zij tegen hem opgestookt en vermoe delijk wel door dien zweedschen koopman. Men had vernomen dat hij recht had gekregen op gronddie toebehoorde aan de familie Nntto en dat daarvan een contract was opgemaakt en dit gerucht had de gemoederen in beweging gebracht. Niettegenstaande deze mjeielijke omstandigheden besloot Morten toch om te blijven totdat, hij zjjne zaak afge daan had. Op zekere keer toen hij een zijner goed samengebon den pakken huiden losmaakteontdekte hij in het pels werk verscheiden kale plekken en bij nader onderzoek vond hij kleine stukjes van een gedroogde, vermoedelijk invretende plant tnsschen de huiden gestrooid. Een breede blanwe ader zwol op zijn voorhoofd ter wijl hij zwijgend het eene pak na het andere op de sneeuw losmaakte om te zien hoe groot de schade was en om de huiden te reini en. Geheel bedorven waren gelnkkig nog slechts enkele stukken van het kostbare pelswerk. Hij vond het echter niet verstandig om over deze zaak te sprekendoch zjjn achterdocht was gevestigd op den man in de naburige tenteen kleinen groven Fin met rnwe gelaatstrekken die den geheelen dag de tent in en nit liep en wien het slecht gelakt was om zijn vij andige gezindheid jegens Morten te verbergen. Hij heette Josias Umak en was een soort opkooper voor don zweedschen koopman bij de Finnen van deze streken. In dien tijd werd er in zijn tent meermalen op brande wijn getrakteerd en daarbij hield hij ophitsende gesprek ken, waarbij de vroeger vermelde geruchten steeds op nieuw dienst moesten doen. De omstandigheid, waardoor voor 't eerst Mortens achterdocht op hem gevalien was, had plaats gegrepen direct den dag na zijn aankomst, toen deze man hem had aangeboden hem den weg te wijzen naar het vol gende finsche dorp. Ongeluk op een torpedoboot. Voor de haven van Cherbourg was een torpedoboot aan het proefstoomen. De machine kreeg echter eeaman- kement en de stoom drong in de machinekamer, waarbjj vijf matrozen vreeselijke brandwonden bekwamen. Een sprong in radelooze pijn overboord en verdronk. Twee anderen overleden, terwijl zij aan land werden gebracht. Botsing. In een tunnel op den Noord-Britsehen spoorweg bij Glasgow, zijn twee werkliedentreinen met 2400 man in botsing gekomen. Vijf mannen werden gedood en vijfentwintig gewond. Gelnkkig reden beide treinen langzaam, anders zon zeker het ongeluk nog veel erger zijn geweest. Een vuurwerk. In den nacht van den 28 was in het plaatsje Rethe! (Fransche Ardennen) een prachtig vuurwerk te zien. Reusachtige groene, blanwe en gele vlammen stegen op. Dat vuurwerk heeft 83,000 francs gekost en kwam nit een bergplaats van spiritnosa, die in brand was geraakt. Ook een plaatsnaam. Aan het poststation te Ghepstow kan men in het archief nog het origineel vinden van een telegram dat daar in 1888 werd aangeboden en dat den volgenden inbond had »Ga naar Llanfairpwllgnngwllgogerhwllclydiligogogoch kom te 4.30 thnis." De directeur van het postkantoor schreef aan de keer zijde eenige opmerkingen o. a. dat het dorpje dat in Anglesey ligtgewoonlijk Llanfatrpwll werd genoemd doch dat de juiste spelling aldns wasLlanfairpwllgwyn- gyllgogerchwyrnydrobwillandisilliogogogoch. (Handelsblad.) Van Houten'» cacao voor den Engelschman Volgens een bericht in de South Africa van 10 Maart is door de firma van Houten te Weesp weer een groote hoeveelheid cacao en chocolade geschonken voor het hospitaal van de Imperial Yeomanry. Herinnering aan den oorlog. Enkele leden van het Perskantoor kwamen door toevallige omstandigheden in het bezit van een kleine 500 hulzen, gebruikt in de Boerengeweren. Zij deden in deze hulzen potloodjes, verpakten ze daarna in blikken busjes, gehuld in papier met de vijf kleuren der Trans- vaalsche en Vrijstaatsche vlaggen waarop de namen: Stormberg, Magersfontein, Colenso en Spionkop worden gedrnkt, ter herinnering aan het dapper gedrag der Boeren. De Firma Morks Genze te Dordrecht heeft zich welwillend bereid verklaard zich te belasten met den verkoop dezer busjes, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van het Nederlandsehe Roode Krnis, werkzaam in Znid-Afrika. De minimam-prijs voor elke hals is bepaald op 50 ets. (Natuurlijk wordt aan hen die meer betalen ook een gezonden.) "Mlf Terwijl hij met een onhandelbaar rendier door een dichtbegroeid oerbosch reed, slingerde de slede plotseling onderste boven op een gevaarljjke plaats. Door zijn tegen woordigheid van geest ontkwam hij aan het levensgevaar, doch bezeerde zich erg. De trekriemen waren half door gesleten en hadden die zwaarte niet kunnen honden, toen de slede kantelde. Bij zijn thuiskomst waarschuwde Zilver-Sara hem in- staotelijk om zich aan geen anderen wegwijzer toe te vertrouwen, dan aan de zonen van dien man, in wiens tent hij als gast vertoefde. De ontdekking van die nienwe euveldaad met de huiden stelde Morten Jonsens zelfbeheersching op een zware proef, doch zijn verstand zeide hem, dat eene open lijke breuk slechts zijn vijanden ten nntte zon komen en dat het. thans zaak was om nit te honden. Hij bemerkte, dat zjjn gastheer dikwijls een zeer be denkelijk geziebt zette en in dien tijd bijna altijd thuis bleef, terwijl daarentegen zijne beide zoons meest afwezig waren. Hunne houding jegens hem had iets ontwijkends en terughoudends. Gp zekeren middag heerschte er meer dan gewone levendigheid voor de tenten. Men had de rendieren bij elkaar gedreven om er eenige vreemde beesten nit te zoeken, waarnaar geïnformeerd werd, want tnsschen dnizende rendieren kent iedere Fin zijn eigen. De jassen lagen in die strenge konde over de sneeuw verspreid, terwijl de eigenaars ervan in hunne trnien, die voor de borst open waren, met roode gezichten en warm, de loeren snoeren over de schouders, zich tnsschen de onrustige dieren begaven om er de hnnne nit te zoeken. Terwijl Morten Jonsen buiten de tent stond naar dit schouwspel te kijken, raakte de lns van een leeien snoer, aan welks eind ongetwijfeld een looden kogel bevestigd was, zoo hevig den staak van de tent vlak achter zijn hoofd, dat het hont er van spleet. Hij voelde een sterke luchtdruk in zijn ooren, net alsof een geweerkogel hem voorbij gesnord was. Josias Umak kwam jnist voorbij en zwaaide den lasso opnieuw over zijn hooid, alsof' hij zieh oefende in het werpen daarvan en hem niet bemerkt had doch in zijne boosaardige blikken en in zijn geheele gelaatsnitdrnk-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1