No. 42. fierste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 8 APRIL. Buitenland. Nederland. De oorlog in Zuid-Afrika. Telegrafische Berichten. Stadsb er icht en. B U R (j E RL Ij k e sTXTbT ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt D 1 n s d a g-f Honderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. fiAUfiLAAI». De bladen zijn natuurljjk vol van den aanslag op den prinR van Wales en de jingo-pers schrijft deze misdadige poging natuurlijk toe aan den invloed van dr. Leyds, voor de imperialisten de verper soonlijking van al wat laag gemeen en verraderlijk is. Dit is ook het gevoelen van minister lord Hamilton die in een redevoering te Acton zeide .Indien wij zoe ken moeten naar de oorzaak van dezen lagen aanslag op het leven van den vermoedelijken troonopvolger, moe ten wij ons herinneren dat Brussel het hoofdkantoor geweest is van die fabriek van leugens, waarvan dr. Leyds de bestuurder is." De Koningin is behonden te Dublin aangekomen zij is aldaar ontvanger, met beleefdheid waarin de jingo- bladen een blakenden geestdrift der bevolking zien terwijl de pers der oppositie spreekt van een koele ontvangst met eenig officieel gejnich. In het Lagerhuis deelde de heer Wyndham mede dat er op dit oogenblik 2700 krijgsgevangen Boeren aan boord der Bchepen zijn, waarvan er 2000 onverwijld naar St. Helena znllen worden gezonden. De overblijvenden zullen aan de kust blijventenzij er te St. Helena verdere voorzieningen voor het onder dak brengen der gevangenen kunnen worden getroffen. ZUID-AFRIKA. Bij de opening der zitting van den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat te Kroonstad zeide president Steyndat hij niet wanhoopt aan de overwinning van de goede zaak der Republieken. Na hnlde gebracht te hebben aan de nagedachtenis van generaal Joubert, deelde de President mede, dat hij den neutralen mogendheden bericht had gezonden omtrent de schending van Engelsche zijde van de witte vlag en van het Roode Krnis. De poging van lord Roberts om door zijn proclamatie oneenigheid te zaaien onder het volk, is mislukt. President Steyn maakte voorts melding van de cor respondentie met lord Salisbury en zeide, dat niet alleen deze poging gedaan was om aan den strijd een einde te maken maar dat de Republieken ook een deputatie naar Europa en Amerika hebben gezonden, met het doel invloed uit te oefenen op de neutrale mogendheden ten einde het staken van het bloedvorgieten te verzekeren. Hij hoopt zeer, dat deze pogingen met succes znllen be kroond worden. Parijsche tentoonstelling. Tot afgevaardigden der Holl. Mij. van Land bouw naar de Congressen, die de Fransche Maatschappij van landbouwers in Juni a.s. te Parijs zal houden, zijn benoemd de heeren G. Vas Visser, en tot eventueele plaatsvervangers D. Bauduin, Jhr. P. J. J. Repelaer en Jbr. P. van Foreest. Oudorp. Op de voordracht voor de benoeming van onderwijzer aan de openbare school zijn geplaatst de heeren J. A. Bastiaenon te Bnssum W. Molenaar te Egmond aan Zee, H. G. Verhaar, te Amersfoort. kolhorn. Bij de nederl. herv. gem. te Boskoop is beroepen de heer ds. W. Bax Jr., alhier. Purmerend. Opgewekt door eene lezing over .Volksweerbaarheid" van den heer T. Olie, lid van het hoofdbestuur van den Bond van .Volksweerbaarheid", werd den 6 alhier gevestigd eene afdeeling van dien Bond. Na een geanimeerd debat traden staande de vergadering 70 leden toe. Scha gen. De hoofdprijzen der verloting, op 5 April alhier gehouden, zijn op de volgende cummers gevallen nr. 17645 een os, nr. 9507 een os, nr. 19408, 3396, 439, 2684, 16615, 1987 elk een koe. Den 6 was het in het lokaal van aflevering der prijzen zeer druk met afhalen, koopen en verkoopen der onderscheidene prijzen. De heer P. T. alhier kocht van den winner een hooischndder, die bij het naar hnis brengen door het op hol slaan van het daarvoor gespannen paard zeer werd beschadigd. Broek op Langedijk. De heer A. Slot, burge meester dezer gemeente, is den 3 door stemgerechtigde ingelanden, met 13 van de 14 uitgebrachte s'emmen, verkozen tot lid van het bestuur over het polderdistrict Broek op Langedijk. Laatste Berichten. Algemeene berichten. LONDEN, 6 April. In het Lagerhuis deelde de onder minister voor oorlog, de heer Wyndham, mede, dat het totaal der krijgsgevangen Boeren 50ij0 is. Het aantal Engelsche vermisten bedraagt 3466. Op St. Helena zijn alle maatregelen genomen voor een voldoende genees kundige behandeling. In den Vrijstaat. Zeventig Boeren overmeesterd. LONDEN, 6 April. Een telegram van lord Roberts van 5 April nit Bloemfontein meldt .Lord Methnen seinde nit Boshof hedenmorgen Ik heb heden kolonel De Villebois Mareuil met een Boeren- strijdmacht omsingeld. Niet één is ontsnapt. Kolonel De Villebois Marenil en 7 Boeren zijn gesneuveld, 8 zijn ge wond en 54 krijgsgevangen gemaakt. .Onze verliezen zijn 4 gesneuvelden en 7 gewonden." Duizend Engelschen gevangen. LONDEN, 6 April. Een tweede telegram van lord Roberts, den 5en April om 9 nnr des avonds nit Bloem fontein verzonden meldt »Ik vrees dat drie compagnieën infanterie en twee com pagnieën bereden infanterie door de Boeren zijn omsin geld bij Reddersburg, ten oosten van het station Bethany. De Boeren waren in grooter aantal met vier of vijf kanonnen. De Engelschen hielden stand van den middag van den 3en tot 9 uur des morgens van den 4en April. Toen gaven zij zich over, naar ik moet onderstellen. .Zoodra door mij berichten van het gevecht werden ontvangen gaf ik generaal Gatacre bevel zoo snel mogelijk van Springfontein naar Reddersbnrg te marcheeren. Tevens zond ik de Cameron Hooglanders van Bloemfontein naar Bethany. .Generaal Gatacre kwam in den morgen van den 4en April te half elf zonder verzet te ontmoeten te Redders bnrg aan, doch kon geen enkele inlichting kipgen omtrent de vermiste infanterie. .Het lijdt niet den minsten twijfel dat de infanterie krijgsgevangen is gemaakt." fien schip Tergaan. KAAPSTAD, 6 April. Het stoomschip .Mexican'' van de .Union Oastle"-lijn, dat 4 April uit Kaapstad was vertrokken, is gezonken. De .Mexican" kwam op twee dagreizen van Kaapstad in aanvaring met een trans portschip. LONDEN, 6 April. Een Lloydstelegram uit Kaapstad meldt nog het volgende De .Mexican'' zonk op 80 mijlen van Kaapstad. Alle opvarenden zijn gered ook is het grootste deel der post zakken behouden. 7 April. Oorlog Knld-Afrika. PARIJS. De Figaro ontvangt nit Londen een bericht, dat daar het gerucht loopt, dat de verbindingslijn van Lord Roberts is afgesneden. Uit Simonsstad zijn zestien krijgsgevangenen Boeren ontsnapt. fien Friesch gezelschap. Bij achterstaande advertentie roept »In stikmannich Friezen" de in en om Alkmaar wonende Friezen en Frie zinnen op tot het honden eener bijeenkomst, in het 0 a f Central, op zondag, den 8, des namiddags te 3 nur, ten einde de oprichting van een Friesch gezelschap te bespreken. De barometerstand was des morgens 8 nur als volgt: den 6: 763.2; den 7 762.9. fien LOjarlg jubileum. Vrijdag, den 13, is bet 40 jaren geleden, dat de heer J. de Groot, ouderwijzer aan de le Gemeente school (hoofdde heer H. van den Berg) zijne loopbaan als onderwijzer begon. Daarvan zijn er 33 jaren, die hij te Alkmaar doorbracht, terwijl hij de overige jaren ge lijke betrekking vervulde te AmsterdamSliedrecht Landsmeer, Medemblik, Westerblokker en Winkel. Tentoonstelling Ambachtsschool De in ons vorig nummer gemelde tentoonstelling van werkstukken en teekeniDgen, door de leerlingen ver vaardigd, is toegankelijk 13, 14, 16 en 17 April. Op zondag, 15 Aprilis zij niet toegankelijk. Aanbesteding. Bij de aanbesteding voor het verbouwen van een woonhnis en aanhoorige werkzaamheden onder leiding van den heer N. van der Voort, voor rekening vaD den heer D. Blauw alhier werd ingeschreven doorT. P. v. d. Waal, f 2900; A. de Mank, f 2868; G. Baas, f 2810 J. v. d. Idsert, f 2730; P. v. 't Hoff, f 2673 P. Koreman, f 2450; J. Schrenders, f 2400; J. Hnibers, f 2350 J. Dorregeest, f 2323 Spruit en Wils, f 2320 W. Swager, f 2300; B. Opdam, f 2211; S. Fraaijman, f 2060. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. 20e Alkmaarschc l'aascbtentoonstelllng. Vrijdag, den 6, had op het Doelenveld, alhier, de 20e Alkmaarsche Paaschtentoonstelling plaats van vet en fok-rundvee, schapen en varkens. De opening had te 103/4 uur plaats, in de kleine zaal van het lokaal H a r- m o n i e bijgewoond door den- burgemeester dezer ge meente, den heer G. Ripping, een der wethouders, den heer J. M. de Sonnaville, mèt den secretaris, den heer C. D. Donath, alsmede eenige raadsleden, waaronder de ve teraan van den Raad, den heer B. Preijer. De voorzitter der Afdeeling, de heer jhr. mr. P. van Foreest, wees er o. a. in zijne openingsrede op, hoe in het bijzonder Alkmaar's gemeentebestuur op allerlei wijze aan deze tentoonstelling zijn krachtigen stenn verleende, doordrongen van het groote belang, dat dit landbouw centrum bij een voortreffelijken veestapel heeft en de in gezonden collectie vee deed ook na weder zien op welke prachtexemplaren Noordholland bogen kan. Na den voorzitter wijdde de lieer G. Ripping een waar- deerend woord aan de ontwikkeling van landbouw en veeteelt, de levensvoorwaarde voor deze streek. De tentoonstelling was zeer druk bezocht; het weder werkte trouwens onverhoopt zeer daartoe mede. Het ko lossale "ee trok allerwege de aandacht, zoodat op som mige punten er vaak geen doorkomen aan was. De handel was vrij levendig en werden voor menig stak vee hooge prijzen besteed. Voor den wedstrijd om de vetste melk waren vier beesten aangegeven. De heer W. Keestra, Noordhollands bekwame zuivelconsnlent, verleende daarbij zijne wel willende medewerking. De resultaten ten opzichte van het vetgehalte waren niet zeer bemoedigend. Het hoogste percentage bedroeg niet meer dan 2.4. Voor de te honden verloting werden weder fraaie prijzen aangekocht. De openbare trekking heeft plaats, in het lokaal Harmonie, op maandag, den 9, 's morgens te 10 nur, ten overstaan van den te A'kmaargevestigden notaris mr. A. P. H. de Lange. Lijst van bekroningen. Vierjarige ossen. O. Spaans Co., Barsingerhorn, le pr., W. TopsvoortAalsmeer, 2e pr., J. Hoff, Hoorn, be- stnurspr. Driejarige ossen. C. Menrs, Winkel, le pr., O. Spaans en Co., Barsingerhorn, 2e en 3e pr. Koeien (afgewisseld). J. A. en A. J. Peeck Schoorl le pr., P. Sevenhuijsen, Warmenhnizen 2e pr., G. Vis ser, St. Maarten, 3e pr., O. Spaans en Co., Barsingerhorn, 2 bpstnursprijzen. Koeien (niet afgewisseld). J. v. d. Meer, Beemster, le pr., K. Oljj Dz., Stompetoren, 2e pr., J. Edel Kz., Beemster, 3e pr., P. Vader P.Dz., Oterleek en P. Seven huijsen Warmenhnizen bestuurspr. Uit de geheele massa vet vee werden door de jury van den Nederlandsehen Slagershond bekroond O. Spaans Co., Barsingerhorn, le pr., S. Duif, St. Paucras, 2e pr., N. Timmerman, id., 3e pr. Vette Kalveren. P. Kok, Hensbroek, le pr., J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, 2e en 3e pr. Driejarige stieren. Brander en Stapel, Hoogcarspel, le pr., Erven D. Kaan, Wieringerwaard, 2e pr. Tweejarige stieren. K. de Moor, N. Niedorp, le pr., M. J. L. Schram, Bloemendaal, 2e pr., K. Spaans, Oter leek, 3e pr., N. Klerk, Omval, bestnurspr. Pinkstieren. J. L. T. Groneman Wieringerwaard le en 2e pr., J. Noome, Beemster, 3e pr., K. del Court Velson, bestuurspr. Padstieren. J. de Wild, Wijk aan Zee en Duin, le pr., J. G. Hoogvorst, Schoorl, 2e pr. Melkkoeien. H. Kramer Sz., Koedijk, le pr., A. v. d. Oord, N. Nieowe Niedorp, 2e pr. Melkkoeien (twinters). N. Timmerman, St. Paneras, le pr., Wed. O. Sehaap, Velsen, 2e pr., P. Olij, Groot schermer, bestnurspr. Melkvaarzen. P. Kuip, Beemster, le pr., G. Knip, id. 2e pr., D. Vader, Stompetoren, 3e pr. Melkkoeien, die de vetste melk geven P. Maats, Bar- singerborn, prjjs, 2.4 °/o aau vetgehalte. Kuispinken. H. Spaans, Barsingerhorn, le pr., C. Jon gens Pz., Beemster, 2e pr., K. Schoone, Stompetoren, 3e pr. Oonschapen met lammeren. K. v. Twisk, Ursem, le pr., J. Baltus, Alkmaar, 2e pr. Overhouders. J. Meijne, Uitgeest, le pr., S. Akkerman, Heerhugowaard, 2e pr. Rammen. K. van Twisk, Ursem, le pr., J. G. Schuit, St. Maartensbrug, 2e pr. Varkens (b e e r e n). P. Vader P.Dz., Oterleek, le pr. Vette varkens. J. Frans, Heiloo, le pr., J. de Boom Krimpen a/d IJssel 2e pr. en bestnurspr. Ter opluisteringMelkvaars. S. Dnif, St. Paneras Zeag Pool, LutjewinkelKippen, M. Jonges Alkmaar, allen bestuureprijzen. ONDERTROUWD. 5 Apr. Cornells Baan laatst wednr. van Naatje van Zalinge en Pieternella Grotenboer laatst wed. van Jacob Keizer. Cornelis Breed te Abbe- kerk en Neeltje Komen te Heusbroek, onl. alhier. GEBOREN. 4 Apr. Maarten Adriannsz. van Maarten Adrianns Wolzak en Trijntje van Diggelen. 5 Johannes Jacobnsz. van Jean Thomas Haas broek en Pieternella Jacoba Deuoinck. 6 Franciscns Hendricns z. van Gerardus Wilhel mus de Mniik en Maria Johanna Knijper. 7 Greta Jantinad. van Charles Julius Willem Maas en Grietje Badenhuizen. OVERLEDEN. 5 Apr. Geertje Dnbbeld, eehtgen. van Jacob Heijn, 59 j. 7 Rensje Dorreman, eehtgen. van Adrianns Jacobus Robbers eerder wed. van Cornelis van der Mand en van Johannes Daniel Masee 69 j. Jacob Prins82 j.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1