ter „Toet stta oi uapem, Honderd en tweede jaargang. Zondag 8 April 1900. Nederland. FEUILLETON. Yelling van vaste goederen. Ad vertentièn. Benig adres voor Kaasfabrieken. Marktjassen en Kielen 42. Twee^e blad. u Uit liet Noorseh. J oiuis Li©. I Colli Linnen Jb. FORTUIN Bz. Alkmaar. P. Gr., bij Mej. HOS, Varnebroek 17. Aanbesteding. ALkMARSCHE 10! KIM. Paaschtentoonstelllng Scliagcu, up 4 April. Lijst van bekroningen. Vierjarige ossen. W. Topsvoort Aalsmeer le pr., Spaans en Co., Barsingerhorn 2e pr., J. Hoff, Hoorn, bestnnrspr. Driejarige ossen. C. Menrs, Winkel, le pr., Spaans Co., Barsingerhorn, 2e pr. en bestnnrspr., D. Kater, Wierin- gerwaard 3e pr. Koeien (afgewisseld). J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le pr., P. Sevenhuizen Warmenhuizen, 2e pr., Spaans en Co., Barsingerhorn, bestnnrspr. Koeien (niet afgewisseld). J. v. d. Meer, Beemster, le pr., J. Edel Kz., id., 2e pr., P. Vader, Oterleek, be stnnrspr. Vette halveren. P. Kok, Hensbroek, le pr. en bestuurs- prijs, J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, 2e pr. Driejarige stieren. Brander en Stapel, Hoogcarspel, le pr., Erven Kaan, Wieringerwaard, 2e pr., A. Zijp, Beem ster, 3e pr. Tweejarige stieren. K. de Moor, Nienwe Niedorp, le pr., C. Schunrman, Wervershoof, 2e pr., J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, 3e pr., W. Bakker, Beemster, bestnnrspr. Éénjarige stieren. J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, le en 3e pr., J. Noome, Beemster, 2e pr., A. Schenk Dz., Barsingprhorn, bestnnrspr. Melkhoeien. A. v. d. Oord, N. Niedorp, le pr., J. de Veer, Schagen 2e pr., J. Sleutel, Barsingerhorn, 3e pr. Melkkoeien (twinters). P. Oljj, ^Grootschermer, le pr., P. Maats, Barsingerhorn, 2e pr., Melkvaarzen. Erven Schenk, Schagen, le en 2e pr. Geldevaarzen. J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le en 2e pr. Kuispmken. H. Spaans, Barsingerhorn, K. Boekei, Win kel, 2e pr., C. Jongens, Beemster, 3e pr. Oonschapen. J. de Veer, Schagen, le pr., J. Schuit Gz., St. Maartensbrug, 2e pr. Overhouders. H. Waiboer, Wieringerwaard, le pr., G. Schoorl, Eenigenburg, 2e pr. Oonschapen (Tex. ras). J. de Veer, Schagen, le pr., A. de Graaf, Anna Paulowna, 2e pr. Rammen, (inl. gekr. ras). J.L. T. Groneman, Wieringer waard, le pr., J. Schuit, St. Maartensbrug 2e pr. Éénjarige rammen (inl. ras). J. de Veer, Schagen, le pr., J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, 2e pr. Tweejarige rammen (bnitenl. ras). Schenk Co., Wie ringerwaard, le pr W. Grootes, Schagen, 2e pr. Vette varkens. A. Koop, Heerhngowaard le en 2e pr., J. 0. Schenk, A. Panlowna, 3e pr., C. G. Geerligs, id., bestnnrspr. Vee-lnzendlng naar Parijs. De bijzondere Commissie, belast met de uitvoering van de vee-inzending naar Parijs, heeft besloten ook wegens den quarantaine-tijd, welken de Fransche Regee ring vordert van het vee, dat aan de Tentoonstelling zal mededingen geen Friesch vee naar Parijs te zenden. Bovenkarspel. Het marktterrein alhier zal dit voorjaar weder een belangrijke wijziging ondergaan. De zoogenaamde kuil zal worden bestraat en voortaan gebruikt knnnen worden om te balen, wijl de trein zal blijven staan op de tweede lijn. Tevens znllen aangebracht worden een tweetal wissels om het rangeeren te verge makkelijken. Ook zal een pakplaats voor bloemkool worden ingericht ten oosten van de kuil. VAN 37) Toen Morten haar nu met diepen ernst vertelde, dat Groote-Lars gezegd had, dat hij verwachtte haar terng te zien in betere oorden, verzonk zij opnieuw in gedach ten en een oogenblik later, in elkaar gedoken als zij daar zat, brak zij in hevig geween los, doch sprak geen woord. Den volgenden dag konden zij de reis hervatten, doch den geheelen dag sprak zij geen woord. Eindeljjk kwamen zjj aan een plek, vanwaar Morten meende, dat hij nn zelf den weg wel kon vinden. Zij reden namelijk voorbij den steen waar Mathis Nntto in het geheim zijn offer aan de berggeesten gebracht had. Die steen, die veel op een menschenhoofd geleek, had thans een sneeuwhoop over zijn voorhoofd hangen en een blauwgroene ijskegel hing er als een baard onder aan. Hij lag daar eenzaam als de geheimzinnige sfinx van de bergwoestijn. Zilver-Sara hield een oogenblik halt en zat stil in de slede, alsof zjj streed met iets in haar binnenstemaar toen gaf zij plotseling haar rendier een slag met het tonw en spoedig lag de plok ver achter hen. Gedurende een etmaal nog zetten zij de reis voort terwijl zij 's nachts rust hielden. Den volgenden voormiddag kwamen zij aan eene hel ling, vanwaar zij een ver uitzicht hadden over de dalen aan den noorweegschen kant en hier hielden ze halt. Zij strooide wat mos voor zijne rendieren en gaf hem duidelijk den weg aan, die hem naar de dichtst bijzijnde bewoonde plaats zou leiden want hier zonden zij scheiden. Morten trachtte te vergeefs haar over te halen eenige vergoeding aan te nemen en hij wist toen niets anders te doen, dun naar de oude vrouw toe te gaan en haar te bedanken. Zij stond reeds weer in de slede, toen zij nog eens Subsidie. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een subsidie verleend van twee duizend gul den voor het houden van cursussen in de afdeelingen. dierenhandel. Men schrijft aan de Haarl. Ct. De kleine gemeente Landsmeer 1975 inwoners neemt door den eierhandel steeds in welvaart toe. Armen zijn er niet meer en moest de gemeente vroeger jaarlijks 600 a 700 gulden subsidie geven aan het Burgerlijk Arm bestuur, thans is dit overbodig geworden. Niet onaardig is 't te vermelden, dat jaarlijks tegen Paschen 6 a 7 millioen eendeneieren naar Engeland worden verzonden en dat elk jaar steeds voor minstens f 50.000 aan visch voor voeding van de eenden wordt ingevoerd. Tegen de musschen. Nu ieder er aan denkt om zijn tuinzaden te zaaien is het misschien dienstig een zeer eenvoudig doch afdoend middel in herinnering te brengen, om de musschen, die vaak in een oogenblik vernielen, wat met zorg uitgezaaid is, van de tuinbedden te houden. Men overspanne de bedden met zwart naaigaren, liefst in alle richtingen. Geen musch waagt er zich op. Diefstal. Een groote juweelendiefstal is in een der voornaamste hotels te Liverpool gepleegd. Daar is op klaarlichten dag door onbekende dieven een brandkistje der daar logeerende prinses von Lichtens.tein opengebroken en beroofd van zjjn inhoud juweelen en andere kostbaar heden ter waarde van f 50,000 a f 60,000. Er is een belooning van f 1200 uitgeloofd voor het aanwijzen van de schuldigen. Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, Alkmaar. 5 April 1900, te Alkmaar, la. Huls en erf, Luttik-Oudorppl.m. 1.64. Str. J. Muijs f 2830, lb. Pakhuis en steeg Fnidsen, aldaar, pl.m. 0.60. Str. J. Muijs 530, 2. Huls, tuin en erf, Verdronkenoord pl.m. 1.32. Str. J. G. Knaap 2750. Afslag 12 April 1900, 's avonds 6 uur, te A 1 k m a a r, in Café »de Nederlanden'' aan de Mient. Helloo. Ondertrouwd 7 Mrt. en getrouwd 21 Mrt. L-endeit Marinus Kemmers, te Naaldwijk, en Trijntje Ruiter, alhier, laatstelijk te Naaldwijk. Geboren. 4 Mrt. Johannes Anthonius, z. van Jacobus van Wes- terop en Maria Schrod-r* 10 Willebrordus, z. van Pieter Haanraads en Antje Kampen. 19 Catharina Maria, d. van Klaas Brouwer en Jansje Schouten. 23 Cornelis, z. van Johannes Opdam en Aaltje Butter. Theodorus, z. van Willem Petrus Swait en Catharina Kapteijn. 31 Simon, z. van Simon Salomons en Jannetje de Waal. Martinus Joseph, z. van Jacob Bakker en Geertruida Castricum. Overleden. 27 Mrt. Neeltje Schuitemaker, echtgen. van Jan Half, 52 j. en 11 m. naar hem toeging en met vochtige oogen over den stok gebogen staande, alsof zij zich eerst eens moest bedenken, vroeg zij «Geloof je, dat de dominee in K vaag, zij be doelde dominee Miiller, zoo'n zondares als mij wil toelaten aan het heilige avondmaal Toen Morten hierop plechtig een bevestigend antwoord gaf, gleed er een glans van genoegen over haar gelaat en kreeg dat zoo'n zielsgelukkige uitdrukking, dat hij voelde, dat het hem gelukt was haar onverwacht te be- loonen voor haar tocht. Morten Jonsen reed nu alleen verder. Terwijl hij daar zoo in zijn slede zat en nog eens nadacht over zijn reis, kwam het hem voor dat het een avontuur geweest was, dat hij beleefd had. Alles wat hij van Stuwitz wist, hoopte zich langza merhand in zijne gedachten op tot een onweerswolk. Na eenig nadenken zeide zijn practisch verstand hem echter, dat al die half-duidelijke draden uit een juridisch oogpunt nog geen bewijzen tégen hem waren. Wat hij vernomen had omlrent de geboorte zijner moeder was alleen afkomstig van één enkelen nn reeds gestorven man, haar pleegvader, den ouden zeefin Isak Lövöen en wat Zilver-Sara hem nu verteld had van die bankbiljetten, die moeielyk anders dan gestolen konden zijn van het wrak of daarmee tenminste in verband stonden, dat waren, alles goed beschouwd, verouderde histories, waarvan de totale samenhang nu alleen nog maar te vinden w«s in het booze geweten van Stuwitz. Voor Morten was er iets onbeschrijfelijk bitters in deze overpeinzingen. Morten was steeds te zeer vervuld geweest met de gedachte zich zelf een toekomst te moeten scheppen, dan dat hg ooit in de verzoeking was gekomen, om onderzoek te doen naar de mogelijkheden, die in het verleden konden liggen, ofschoon die mogeljjkheden zelf hem toch eenigs- zins op een spoor gebracht hadden. Allerminst dacht hij daar nu aan, nu hij met een on rustig hart zich huiswaarts spoedde om de schade te herstellen, die hij ongetwijfeld geleden moest hebben door het sluiten van den winkel, en spoedig was hij geheel en al vervuld van de plannen, die op deze zaak betrekking hadden. Toen hij op een wintervoormiddag met een beklemd hart de zeeëngte bij do hut van den Lap overtrok, durfde (gegarandeerd), in diverse kleuren en afmetingen. in voorraad bij 2 rijk gebeeldhouwde FAIITHUILS, bekleed met roode Trijp, van massief Notenhout, gebruikt, doch in zeer goeden staat. Te bevragen bij P. W. LEENARD, Meubelfabrikant, Luttik-Oudorp C 69, Alkmaar. GEVRAAGD een knappe Op Woensdag IS April 190O, des middags te 18 uur, zal in de Veranda van de Harmonie te ALKMAAR worden aanbesteed Het bouwen van eene woning en waseh- plaats hij den ontsmettingsoven, gelegen aan „Hleln Hargen" alhier. Aanwijzing zal gedaan worden op Zaterdag 14 April, des namiddags te 2 uur. Bestek en teekening zijn, zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar tegen f 1,50 per stel bij den Architekt G. LOOMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR zullen op Donderdag 19 April a.s., des namiddags ten één ure in het openbaar aanbesteden a. Het verbouwen van de Stads-apotheek b. Het afbreken van de perceelen wijk H, No. 49, aan den Koningsweg en B No. 1, aan de Doeleklult Zoomede bet verbouwen van de perceelen B, Nos. 3 en 3, aan de Doelekluft en het maken van omrlngsinuren langs Koningsweg en Doelenkluft. Aanwijzing zal geschieden op Dinsdag 17 April a.s., des namiddags ten 3 ure. Bestek en teekeningen zijn te verkrijgen ter gemeente secretarie tegen betaling van f 1. Voor meerdere inlichtingen zich to vervoegen ten kan tore van den gemeente-architect. Door een HEKK wordt tegen 1 Mei a.s. een kamer met pension ge vraagd. Brieven in te zenden onder let ters J. J. aan het bureau van dit blad. bij dengene, die hem roeide daar niet naar te vragen. Het was in Februari, juist in het begin van den viech- tijd en het verwonderde hem ofschoon by daarnit geen hoop durfde koesteren dat hij daar ginds zooveel mensehen zag en zooveel op land getrokken booten. Met een paar sprongen had hij den afstand tusschen de aanlegplaats van de boot en den winkel achter de rots afgelegd en zag daar een groote, getimmerde schuur, waar zijn broeder Eilert druk bezig was handel te drijven midden in een troep visschers, die elkaar ver drongen voor de toonbank en zijn vader was bezig een pak goederen in den winkel te dragen. Eitert was de eerste, die hem zag. Hij kreeg een kleur, doch deed net alsof er niets bijzonders gebeurde, terwijl hij zich bleef bezighouden met den klant, die voor hem stond. In den blik, dien hij op Morten wierp, kon deze lezen, dat alles in oide moest zijn en de winkel scheen dan ook van alles rijkelijk voorzien. Op den thuisweg vernam hij van zijn vader de op lossing van het raadsel. Toen tegen Kerstmis de winkel 7,00 goed als leeg ver kocht was, hadden zij beraadslaagd wat er gedaan moest worden. Eilert had toen op zekeren dag een besluit genomen, al het contant geld bij elkaar gezocht en was daarmee met een jacht, dat zuidwaarts ging, naar Droutheim gereisd. Daar had hrj den koopman betaald en in naam van zijn broer nieuwen voorraad besteld en op die prompte betaling was hem een ruim crediet weer toegestaan, zoo dat zij nu voorzien waren tot ver over den vischtijd. Morten begreep, dat hij in zijn broer reeds een goede bediende had en in zijn hart was hij hem ten zeerste dankbaar. Thuisgekomen vertelde hij aan zijne ouders de in alle opzichten gelukkige resultaten van zijn reis doch bij Jon Zachariasen verdween eerst toen elke uitdrukking van twijfel van het gelaat, toen hij hem het document betreffende bet grondrecht toonde. Hij zag er gelukkig en bewogen uit en Marina ging stil bij hem zitten. De beide oudjes zagen nu een toe komst opdoemen, zooals zij die niet hadden durven hopen, daar het loven hun geleerd had om alles van den zwarten kant te beschouwen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5