PARIJSCHE BRIEVEN. l)e oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. Buitenland. van een vergaderingwelke in het brein der April- grappenmakers is geboren, maar dit jaar kwam er niets. De journalisten waren op hun hoede en als Gebrs. van Lier dat hadden geweten zouden zij stellig niet op dien ongelukkigen len April een communiqué aan de bladen hebben gezonden waarin zij berichttendat er een circus zou komen in hun théater en dat hun tooneel voor paarden zou worden ingeruimd. Sommige couranten hebben dit niet durven opnemen uit vrees, dat daarachter de gevreesde visch schoolmaar de uitkomst heeft be wezen, dat zij hare voorzichtigheid te ver hebben gedre ven. "Werkelijk is er een circus in de Amstelstraat gearriveerd al is 't er dan ook niet een waarbij men de beroemde Trakehner hengsten van Carré moet zoeken. De openingsvoorstelling op Zaterdagmiddag was een succes te noemen. VI. Parijs9 April 1900. De Tentoonstelling. Op 14 April van dit jaar wordt de groote Expositie 1900 officieel geopend. Wel zal alles nog De correspondent van de »Corriere d'Italia' had een onderhoud met den heer Fischerdeze sprak hot ver trouwen uit, dat Lord Roberts niet te Pretoria zou aan komen. Hij gaf zijn afkeuring te kennen over de insi nuatie, dat de aanslag op den Prins van Wales het ge volg zou zijn van de houding van dr. Leyds. ZUID-AFRIKA. De voor de Boeren gunstige berichten zijn in de laatste dagen zóó talrijk dat het inderdaad moeielijk is met de opsomming een begin te maken. Roberts' positie te Bloemfontein met een zeer groote macht, die dagelijks gevoed moet worden, waartoe alles per spoor wordt aangevoerd, en met veel te weinig paarden welker aantal door ziekte gestadig atneemt was toch reeds uitermate moeielijk omgeven als hij is door een talrijken vijand die groote bewegelijkheid aan volmaakte terreinkennis paart. Maar nu hij zijne vleugels alle zijden bedreigd zieten in alle windstreken ernstige nederlagen lijdtwordt die positie inderdaad zorgwekkend. Nauwelijks was het bericht ontvangen van den hinderlaag waarin kolonel Broadwood viel en vier honderd man en elf kanonnen liet, of de tijding kwam dat bij Reddersburg ongeveer zeshonderd man infanterie en bereden infanterie in 's vijards handen waren gevallen. En terwijl men het er nog niet over eens is, (de tele- het jaar w lang niet gereed zijn, maar daarom kan men haar toch grammen zijn onduidelijk en de Engelsche Regeering laat v Qp0JJ0U J J!» mm l-i /«Am r» Ir im 1 Kn I f - i.-1 1 /\r*\ nnvt rl-.nl nnn (L ik f-nnrö'o AH uo 1oi*m 1 tl wel openen, want iemand, die op zijn gemak wil be kijken, hetgeen thans reeds klaar is, heeft gerust daar voor wel eene maand noodig. Wij, die hier wonen en van plan zijn evenals in 1889 de tentoonstelling geregeld en dikwijls te bezoeken, twijfelen er aan of zes maanden voldoende zullen zijn een getrouw verslag te geven van al het merkwaardige, dat Parijs aan inwonenden en vreemdelingen biedt op deze groote terreinen. Waar en waarmede zullen wij beginnen Wij weten het nog niet, zullen wij aanvangen met de pavilions der vreemde mo gendheden op den linkeroever der Seine-rivier tusschen de bruggen van Invalides en Alma, de schoone kunsten in de Avenue des Champs Elysées, met Esplanade des Invalides, Champs de Mars of Trocadero, en hoe lang zullen wij bij elke afdeeling stilstaan Zeilen wij het eerst onze aandacht wijden aan handel en nijverheid waarin de ernstige lezer het meest belang steltof aller eerst wijzen op alle gelegenheden van kunst, genoegen en aardigheden, waarlijk de keuze is verre van gemakkelijk. De expositie van 1900 is de vijfde groote Parijsche Tentoonstelling zij is de grootste en hopen wij ook de schoonste en meest volledige. Wijzen wij dus even met cijfers aan hoe groot de ruimte is, door elk dezer vijf tentoonstellingen ingenomen In 1855 168.000 vierk. M., waarvan 120.000 bebouwd. 1867 687.000 166.000 1878 750.000 280.000 1889 960.000 290.000 1900 1.080.000 460.000 Uit dit kleine lijstje bl;;kt reeds hoe groot de opper vlakte is door de tentoonstelling ingenomen, en voor hen, die ParijB kennen voegen wij er bijdat zij het Champs de Mars, het Trocadero, de Quai d'Orsay de Esplanade des Invalides, de Quai de la Conférence, de Cours de la Reine, en een deel van de Champs Elysées geheel in beslag neemt. Zooals men wel kan denken, worden hier verscheidene boeken en gidsen uitgegeven en ook uit den inhoud van deze blijkt hoe groot en belangrijk deze tentoonstelling wordt. Eene der fraaiste is wel »L Exposition de Paris de 1900", hetwelk compleet zal zijn in 120 nummers of afleveringen, elk verkrijgbaar 50 centimes, of zoo men zich dadeljjk op het gehe.le werk wil abonneeren, tegen 60 francs de 3 deelen betaalbaar in 15 maanden. In deze drie deelen belooft men ons ongeveer 2000 afbeel dingen in den tekst, 120 groote gekleurde platen, 30 aquarellen in 6 a 8 kleuren, en 3 groote panorama s welke laatste voorstellen le Gezicht op de Champs Ely- sée's, Brug Alexander III en Esplanade des Invalides 2e. Gezicht op het Champ de Mars en Trocadero. 3e Gezicht op de oevers der Seine. Maar deze groote uitgave is nu juist niet een gemak kelijke gids voor de tentoonstelling, want vooreerst zijn de drie deelen nog niet volkomen gereed, en dan heeft men ook niet altijd den tijd om dit alles te lezen. Daarom is een kleiner boekje gewenscht, en dit vinden wij in L'exposition pour tons", de tentoonstelling voor allen. Dit is compleet in één klein deeltje van 90 bladzijden, kost slechts 60 centimes, en bevat een aantal nuttige wenken en vele illustratiën. Men kan dien gids gemakkelijk volgen, en wat er dan verder te zien en op te merken valt, daar voor heeft men zijne eigene oogen. En dat men die goed gebruiken moet blijkt uit eene nieuwe uitgave «L'exposi tion et ses attractions", bestaande uit 65 boekdeeltjes, elk van 128 bladzijden. Die attractions of bezienswaardig heden zijn op deze tentoonstelling haast ontelbaar, doch voor elke gelegenheid moet betaald worden, en nu zal men in elk deeltje van «L'exposition et ses attractions" eenige «Bons" of bewijzen vinden, waarop men. hetzij geheel gratis of wel met groote prijsvermindering, van veel schoons of aangenaams genieten kan. Van af 6 April worden elke week twee dier deel'jes uitgegeven, zoodat men die in tram of trein op zijn gemak kan inkijken. Doc'a voor een vreemdeling, die hier slechts acht of veer tien dagen vertoeft, blijft het raadzaam slechts een kleine gids te raadplegen met een goed plan van de tentoon stelling. Ook gelooven wij, hoewel reeds veel gereed is, het voor hen die buiten Parijs wonen, voordeeliger, te wachten tot de maand Mei, dan is de Expositie stellig compleet.J M. T. niet veel los), of een deel van Gatacre's cavaleriein allerijl ter assistentie naar Reddersburg gezonden ook niet «vermist" wordt, komt nu over Lorenzo Marques een officieel telegram uit Pretoria dat tusschen Bloem fontein en Brandfort 600 Engelschen gewond en gedood en 800 gevangen genomen zijn (een particulier bericht vermeldt ook nog het verlies van 7 kanonnen). Het verlies der Boeren zou 5 dooden en 9 gewonden bedragen Dat klinkt anders dan de feestelijke intocht van Roberts in Pretoria op 1 Mei En ookafgescheiden van deze nederlagenziet het er voor Roberts niet bestuit. Het geheele Zuid- Oostelijke deel van den Vrijstaat is in handen der Boeren die generaal Brabant met zijn bereden troepen (voor Roberts zoo broodnoodig 1) in Wepener (een sterk verschanste plaats aan de Oostgrens) ingesloten houden. En in het Westen waait de Engelsche vlag slechts te Kimberley en te Boshof Van Mafeking komt intusschen berichtdat Plumer die tot ontzet opgerukt wasteruggeslagen werd met een verlies van 3 officieren en 7 man gedood, 3 officieren 24 man gewond en 11 man vermist, terwijl Plumer zelf licht gekwetst werd. Ook bij Ladysmith begint men zich weder te roeren doch deze levendigheid komt niet van de zijde van generaal Bullerdoch van die der Boerendie volgens de laatste berichten zwaar geschut bij Elandslaagte in stelling gebracht hebben, welks vuren men te Ladysmith kon hooren. De thans te wachten telegrammen beloven dus inderdaad belangrijk te zullen zijn Een pro Boer meeting, Te Philadelphia werd den 9 een zeer druk bezochte pro-Boer meeting gehouden van schooljongens. De heer Webster Davis was een der sprekers. Een der jongens werd tot gezant aangewezen, om persoonlijk aan president Kruger het adres aan te bieden, door 22,000 schooljongens onderteekend, waarin de hoop wordt uit gesproken, dat de Boeren ten slotte zullen overwinnen. Qcvaar van postzegels Het «Bulletin medical'' deelt mede, dat dr. Bou quet, van het bacteriologisch laboratorium te Algiers, 100 postzegels kocht van een jong soldaat, verzamelaar van postzegels, welke deze met zijn speeksel bevestigd had, op een blad papier. Aangezien deze jonge man ernBtig aan tubercalose leed, onderzocht dr. Bouquet de postzegels. Hij legde ze in een schoteltje mot gesteriliseerd water en liet ze 24 uur daarin liggen, waarna hij 16 gezonde konijnen nam, waarvan hij er 8 inentte met het vocht, waarin de postzegels gelegen hadden bij de sectie bleek, dat die acht konijnen door tuberculose besmet waren, terwijl de niet-ingeënte controle-dieren gezond bleven. Hij waarschuwt dus de postzegelverzamelaars deze eerst te ontsmetten, door ze gedurende een uur in 5 percent phenylzuur te leggen of in een ontsmettingsoven, alvorens ze te behandelen. Vooral voor kinderen acht hij het bezit van postzegels, die immers besmet kunnen zijn, gevaarlijk. Kien eigenaardige gevangenis. Eenige dagen gelenen zijn twee gevangenen uit een der gevangenissen van Genève ontsnapt. Een onder zoek werd gelast en daarbij bleek, dkt men de deur van een der cellen open had laten staan. Den gevangenis directeur werd gevraagd waarom. En de brave directeur antwoordde: «De man, die er in zat, wou niet hebben, dat zij gesloten werd." Bij het onderzoek zijn nog andere staaltjes aan den dag gekomen van eigenaardige verhou dingen onder het personeel. Zoo was er een bewaker, die zijn directeur een poets wilde bakken. Op zekeren avond liet bij alle cellen open staan. De gevangenen lieten niet op zich wachten en maakten, dat zij weg kwamen. Maar een was er, die zijn vrijheid niet begeerde en den directeur ging waarschuwen, die zeer verwonderd was, dat zijn gevangenis plotseling geheel was uitgestorven. (Handelsblad). van den heer Dupontdirecteur eener koffiefabriek te Antwerpen, eene zending koffie ontvangen, ter waarde van f 500. De koffie is ter verzending per eerste gelegenheid naar Zuid-Afrika verpakt in blikken busjes van één kilogram. Twee schooljongens Roos en Roelolse, die onder het voorgeven van te 's-Hertogenbosch een match te gaan bijwonen, verleden Zondag van Nijmegen naar Antwer pen gegaan zijn met het oogmerk om zich naar Trans vaal in te schepen, zijn Zondag j. 1. door hunne resp. vaders te Antwerpenmet behulp der politie aldaar, opgespoord en weder naar hun ouderlijk huis terugge bracht. Ofschoon zij een week weg geweest waren, was het grootste gedeelte van het door hen medegenomen geld nog in hun bezit. Kaatste Berichten. Algemeene berichten. PRETORIA, 10 April. Volgens de laatste berichten duren de gevechten bij Elandslaagte en Dewetsdorp voort. Bijzonderheden ontbreken. Het gerucht loopt hier, dat kolonel Baden Powell, de verdediger van Mafeking, dood is. PARIJS, 11 April. In antwoord op het gevraagde verlof om een interpellatie te houden over het zenden van Engelsche troepen via Beira, verklaarde de minister van buitenlandsche zaken in de Kamer, dat hij niet kon discassieeren over een internationale quaestie, waarbij Frankrijk niet rechtstreeks betrokken is. Frankrijk heeft zich onzijdig verklaard in den Zuidafrikaanschen oorlog, maar het heeft geen opdracht om de onzijdigheid van andere mogendheden te verzekeren. Castelin protesteerde tegen den steun, door een onzijdige mogendheid aan een der oorlogvoerende partijen verleend, Berry erkende, dat Frankrijk niet alléén stappen kon doen, maar hij meende dat. het misschien mogelijk ware geweest, zich met andere mogendheden te verstaan om te beletten dat de onzijdigheid geschonden werd door Portugal. De interpellatie werd een maand verdaagd. Naar aanleiding van de machtiging, voor de officieren gevraagd om den lijkdienst ter eere van generaal De Villebois Mareuil, bij te wonen, zeide de minister van oorlog, dat het leger de dagen van 1871 niet kan ver geten, toen De Villebois Mareuil, gewond, geweigerd had zich van het slagveld te laten wegdragen. Als het vaderland in gevaar had verkeerd, zou De Villebois Mareuil een der eersten zijn geweest om voot de ver dediging des vaderlands op te komen. Ik hoop, vervolgde de minister, dat alle officieren, van de generaals tot de tweede luitenants, er een eer in zullen stellen den lijk dienst bij te wonen en dat geen hunner deel zal nemen aan manifestaties, als die mochten plaats hebben. LADYSMITH, 10 April. Het geschutvuur duurde hedenmorgen drie uren. De Boeren demaskeerden zes zware stukken en wierpen granaten in elk kamp. De scheepskanonnen hebben, naar men gelooft, één kanon i vijands onklaar gemaakt. Intusschen trachtten de Boeren flankbewegingen op onzen rechter- en linkervleu gel uit te voeren, maar ons vuur verhinderde die be wegingen. Twee matrozen, die ons geschut bedienden, zijn gesneuveld overigens weinig ongevallen. Het gerucht loopt, dat een afdeeling Boeren gezien is ten Zuidwesten van Elandslaagte. LONDEN, 11 April. Lord Roberts seint: Generaal Buller meldt, dar, de vijand gisteren den Engel schen rechtervleugel aanviel toen deze van stelling ver anderde, maar onze artillerie bracht het geschut der Boeren tot zwijgen, De Boeren zetten den aanval niet door. Onze verliezen waren 4 dooden en 8 gewonden. Botsing. Den 10 is de eerste personentrein van Utrecht naar Amsterdam te Breukelen geloopen in den personentrein welke 5.45 v.m. van Rotterdam naar Amsterdam ver trekt. De laatste wagen van den ingeloopen trein was een paardenwagen, bevattende 4 luxepaarden begeleid door 3 personen, van wie één zich uit het rijtuig ver wijderd had vóór het ongeluk. Wonder boven wonder de personen, noch de paarden eenig letsel hebben noch bekomen. De wagen uitgeschoven. is geheel vernield en de vloer is er onder De bagage in dit rijtuig is versplinterd. FRANKRIJK. Gelijk men weet, had de afge vaardigde Berry tegen 9 dezer een interpellatie aange kondigd over den aanvoer van Engelsche troepen over Beira. Volgens telegrammen uit Parijs zon de minister raad minister Delcassé gemachtigd hebben het antwoord op die interpellatie te weigeren. Thans wordt verluid, dat de afgevaardigde Castelin over hetzelfde onderwerp zal interpeileeren hoogst vermoedelijk met hetzelfde resultaat. ÏTAKIKJ. De commissie van de Zuid-Afrikaansche Republieken, samengesteld uit de heeren Fischer, Wol- marans en Wessel, is te Napels aangekomen zij werden ontvangen door dr. H. P. Muller, vertegenwoordiger van den Oranje-Vrijstaat, en Van Boesschoten, secretaris der legatie van de Z. A. Republiek te Brussel. Zuid-Afrika. Onder de krijgsgevangenen, door de Engelschen bij Paardeberg gemaakt, behooren, blijkt-ns de eerste officieels lijst in «Ons Land" vau 10 Maart j.l., welke lijst 1082 namen bevat, ook de Hollandsche onderwijzers, de h.h. H. Meester, hoofd eener school te Buysfontein bij Klerks dorp en H. Wegchelaar hoofd eener Staatsschoolte Klerksdorp. Beiden zijn hoofden van gezinnen. Met hen is ook krijgsgevangene in Simonsbaai de heer J. Katvroeger onderwijzer te Amsterdam thans te Schweizer-Reneke. Waar laatstgenoemde gevaDgen geraakt is, wordt niet ge ueld. Nog wordt als krijgsgevangen opgegeven de heer G. den Hertog, zeer waarschijn! ,k eveneens een Hollandsch onderwijzer. Voor de Nationale Hulde aan de nagedachtenis van wijlen Generaal P. J. Jou bert is uit de Zaanstreek reeds omstreeks vierhonderd gulden ingekomen. Bij het Hoofdcomité van bet Ned. RoodejJKruis is Andere materieele schade is er niet geleden. De weg is vrij en in den treinenloop is geen vertraging. Kamervacaturc Haarlem. Nadat jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, ingevolge art. 96 der Grondwet, van rechtswege het lidmaat chap van de Tweffie Kamer der Staten-Generaal heeft verloren door het aannemen van zijne benoeming tot Advocaat- generaal in den Hoogen Raad moet ter vervulling van de opengevallen plaats eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden worden in het kiesdistrict Haarlem. Deze verkiezing is bepaa'd op 30 April e.k.de stemming, zoo noodig, op 10 Mei, en de herstemming op 21 Mei. l'aul Kruger-borstbeeld. Te Ginneken zal up het aldaar bestaande Krugers- plein, tegenover het hotel Rustoord, een borstbeeld van Paul Kruger geplaatst worden. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Wormerveer de heer T. G. van Asperen te Beemster. Een landbouwer te tieleen zekere L. Dohmen, kocht dezer dagen op de maikt te Valkenberg een paard en reed daarop huiswaarts. Onderweg wierp het paard hem echter af sprong over hem üeen en trapte hem daarbij zoodanig met de aebterpooten op de borstkas dat de man aan de gevolgen is overleden. Velsen. De beide Voorjaarskoemarkten alhier zullen gehouden worden op Zaterdagen den 14den en den 28sten April e.k tV est - Frlesche Kanaalvereeniglng. Schagen. Den 10 werd alhier, onder voorzitterschap van den heer S. Berman, burgemeester van Schagen wegens ongesteldheid was de voorzitter, de heer Th. J. Wal ler afwezig de jaarlijkscbe algemeene vergadering der West-Friesche Kanaalvereeniging gehouden. Uit de uoor den penningmeester, den heer G. 0. Hulst, gedane rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten over het

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2