No. 45. Merste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. 15 APRIL. ZONDAG G-een tusschenkomst. Buitenland. De oorlog in Zuid-Afrika. ALKMARSGHE CO ERA AT. Prijs der gewone advertentlen Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Deze Courant wordt Blnsdag-, Honderd ag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak 1 O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Aria v Telefoonnummer: 3. In het Fransche tijdschrift do Revue de Paris heeft een artikel gestaan, dat in buitengewone mate de aan dacht moest trekken van allen die met belangstelling den oorlog in Zuid-Afrika volgen, dat is van nagenoeg iederen Nederlander, man of vrouw, oud of jong, onver schillig van welke godsdienstige gezindheid of van welke politieke richting. Ook in de Tweede Kamer kwam het ter sprake, bij gelegenheid, dat daar de wet in behande ling was tot goedkeuring van het eerste tractaat-, dat een gevolg is van de Vredesconferentie, en dat strekt om de gelegenheid open te stellen om geschillen tusscben de verschillende staten te doen uitmaken door scheidsrech ters, met instelling van een Hof van Arbitrage, waar van het bureau gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage. Niet alleen het onderwerp moest de belangstelling wekken maar ook de naam van den schrijver die een bekend Fransch diplomaat is en tot de vertegenwoor digers van Frankrijk op de conferentie heeft behoord. Zijn opstel had ten doel inzonderheid de Franschen te overtuigen, dat tusschenkomst van vreemde mogendheden, hetzij op vriendschappelijke wijze, door aan de oorlog voerende partijen haar bemiddeling aan te bieden, hetzij door haar te dwingen aan het bloedvergieten een eind te maken, vooreerst althans zoo goed als ondenkbaar is. Hoe gaarne men iets anders zou wenscheu, zal men, helaas, moeten erkennen, dat daar werkelijk nog geen vooruitzicht op bestaat. De eerste reden die de schrjjver, de heer d'Estournelles de Constant, daarvoor aanvoert, moest echter wel algemeene verbazing wekken. Men had er tot nog toe nooit van gehoord, en het schijnt dat er tot dusver nog niemand aan gedacht had. Zy zou hierin bestaan, dat de mogendheden die aan de conferentie deelnamen, en dat waren er 26, waaronder alle groote mogendheden in de Oude en de Nieuwe Wereld, door bijeen te komen en te vergaderen zonder de Zuid-Afri- kaansche Republiek en zouder dat deze een uitnoodiging had ontvangen tot bijwoning der conferentie, stilzwijgend de zoogenaamde suzereiniteit van Engeland over deze republiek hadden erkend, en het daardoor voor zich zeiven onmogelijk hadden gemaakt bij Engeland eenige poging te doen tot bemiddeling. Dit was een nieuw gezichtspunt. Toen daarop in de Tweede Kamer werd gewezen kon echter onze minister van Buitenlandsche Zaken ten stelligste verklaren dat hij van een dergelijke opvatting geen spoor had kunnen ontdekken en dat de Fransche diplomaat niet in de gelegenheid waB geweest omtrent hetgeen aan de confe rentie was vooraf gegaan iets bijzonders te weten daar hij niet was betrokken in de besprekingen die destijds met sommige mogendheden gehouden waren. De heer van Karnebeek lid van de Kamer en vice-president van de vredesconferentie, die bij gevolg tot in bijzonderheden bekend was met alles wat daar was voorgevallen, schroomde niet te verklarendat geen enkele mogendheid deze opvatting kon dealen, en dat zelfs Engeland er niet mee voor den dag zou komen. De kwestie tusschen Engeland en Transvaal was bekend maar er was geen gedachte aan geweestdat men Engelands beweerde rechten zon erkennen. Transvaal was niet uitgenoodigd, omdat Engeland anders geweigerd zou hebben aan de conferentie deel te nemen en andere groote mogendheden een conferentie zonder Engelands toetreding waardeloos achtende zich evenzeer zouden hebben teruggetrokken maar het geschil zelf stond daarbuitenen daaromtrent was niets beslist. De bewering van den Franschen diplomaat kan dns veilig beschouwd worden als een ondoordachte verklaring, een persoonlijk gevoelen zonder ernstige overweging uit gesproken en zonder grond. Wat evenwel verder door hem in zijn artikel is opgemerktis helaas, maar al te waar. De Europeesche Staten zjjn over en weer te wan trouwend en hebben te uiteenljopende belangendan dat men een gemeenschappelijk optreden tegen Engeland zou kunnen verwachten nn dit rijk had verklaard geen aanbod van bemiddeling te znllen aannemen. Duitschland, zegt de heer d'Estournelleszou vreezenindien het met Engeland in botsing kwam dat Frankrijk van de gelegenheid gebrnik zon maken om eindelijk tot de zoolang begeerde revanche te komen en Frankrijk zou vreezen indien het in moeilijkheden met Engeland geraakte, dat Duitschland er op uit zou zijn den nog onverzoenden vijand van 1870 zoo klein te makendat deze alle gedachte aan revanche voor altijd zou moeten opgeven. Dit schijnt ons wel bijzonder kras en zoo sterk hadden wij ons het wantrouwen tusschen beide natiën niet voor gesteld maar als een bekeud Fransch diplomaat eu lid van de Fransche Kamer daarover openlijk zoo spreekt dan moet hjj wel overtuigd zijn, dat de oude veete nog lang niet is geheelden dat kan hij beter weten dan hetgeen aan de Vredesconferentie voorafging. Maar ook zonder dit groote wantrouwen iu rekening te brengen, bestaat er voor de verwachting van een ern stig optreden tegen Engeland geenerlei grond. Wij weten nn eenmaal, dat de mogendheden zich aan een zoo ge weldig middel als een oorlog niet wagen, zonder dat haar oigen belangen er ernstig bij betrokken zijn. De vraag, wat Duitschland zon doen, indien het nu reeds de vloot had, die het over eenige jaren hoopt te hebben, kannen wij laten rasten want die vloot heeft Duitschlaad na eenmaal nog niet. Frankrijk zal zich wel wachten zich aan het gevaar van een oorlog met Engeland bloot te stellen en zijn vloot te verliezen zonder nog te denken aan al de ellende die van zuik een oorlog het gevolg zon zijn en aan de wereldtentoonstelling, die geopend wordt. En Rusland Maar heeft Rusland, juist nu Enge land zijn geheele macht in Zaid-Afrika noodig heeft> geen prachtige gelegenheid om in Midden-Azië en Perzië zijn invloed en macht uit te breiden en zich allerlei voordeelen te verwerven zonder een oorlog, waartoe het overigens nog niet ten volle gereed zon zijn Hoe langer Engeland in Znid-Afrika bezig wordt gehouden, hoe meer kans Rusland heeft om in Azië zooveel mogelijk alles naar zijn hand te zetten. Het is niet anders, elke mogendheid denkt eerst aan haar eigen belangen, en er zon nog beel wat moeten ver anderen, eer zij het als haar gemeenschappelijk belang zonden beschouwen, Engeland klein te maken en daartoe de handen ineen te slaan. In Noord Amerika blijkt de volksgeest zich meer en meer ten gunste der Boeren te keeren maar de afstand tnsschen dit op zich zelf ge lukkig verschijnsel en een ernstig optreden tegen Enge land is nog zeer groot. Er kunnen dingen gebeuren, die niet zijn te voorzien maar zoolang er nog niets valt op te merken, dat op eenige belangrijke gebeurtenis op het wereldtooneel heenwijstzijn alle bespiegelingen daar over en over de mogelijke gevolgen voor de Z.-A. repu blieken nutteloos. Hoe het verder verloop van den oorlog zal zijn, hoe lang hjj zal duren, en hoe het einde zal wezen, de ondervinding van een half jaar heeft reeds geleerd, hoe onmogelijk het is daaromtrent berekeningen te maken of voorspellingen te doen. Onverwachte teleur stelling is even mogelijk als onverwachte blijde verras sing. Wie weet, hoe vele er ons nog te wachten staan. En wat zou kunnen gebeuren onder omstandig heden, die misschien geheel anuers znllen zijn, dan deze of gene hoopt of vreestwelk nut kan het hebben zich daarover in allerlei onderstellingen te verdiepen? Laat ons althans liever afwachten, ook al verwachten wij er niet veel van, wat de drie Boerenafgezanten iu Europa zullen doen, die onlangs te Napels aan wal zjjn gestapt, en wat de vrucht zal zijn van hun komst. ENGBLANO. Het departement van oorlog heeft wederom een staat van verliezen bekend gemaakt, die de totale verliezen opvoert tot. 17,702 man aldus verdeeld officieren gesneuveld 241, gewond 675, vermist 175, ge storven aan ziekte 47, door ongelukken 3 manschappen gesneuveld 1960, gewond 9348, vermist 3764, gestorven aan ziekte 1485 en door ongelukken 34. Het ontslag van generaal Gatacre heeft in Enge land veel indrnk gemaakt. Gatacre werd als een der kun digste generaals beschouwd, hij was leeraar aaneen krijgs school en van zijne bekwaamheidals theoreticus en als man der practijk, had men een zeer hoogen dunk. Van den aanvang is bij in dezen oorlog ongelukkig geweest fmon denke aan den slecht voorbereiden nachtelijken aanval bij Stormberg, waar bij 700 man en een pa^r kanonnen verloor) en thans met de bewaking der spoorlijn van Springfontein naar Bloemfontein belast, heeft hij de neder laag bij Reddersburg voor zijne rekening. Dat Roberts hem zoo plotseling ontslaat, bewijst wei hoe onvergeeflijk deze laatste misslag is in het oog van den opperbevel hebber, die lord Methnen, over wiens beleid bij Magers fontein hij een streng vonnis velde, niettemin handhaafde. ZIIID-AFBIKA. Het bericht omtrent de belangrijke overwiuningdie de Boeren bij Meerkatfontein behaald zouden hebben, is niet bevestigd, en meer en meer wint de overtuiging veld dat men hier te denken beeit aan een vertraagd telegram over het gebeurde te Reddersburg of aan een dier »Kafferberichten", die steeds onjuist bleken te zijn. Roberts toch heeft van af zijn eerste optreden in dezen oorlog getoond, dat hij het verzwijgen van ongunstige berichten een afkeurenswaardige struis vogelpolitiek aebt en zou een dergelijke ernstige neder laag zeker naar Londen geseind hebben. Eu hoewel de Engelsche Regeering niet immer zeer vlug is in der gel ke gevallen met haar »officiëele" bevestiging is 't toeh nauwelijks aan te nemen dat zij ditmaal tijdingen zou achterhouden die vau vier verschillende zijden ge publiceerd werden. De berichten omtrent Wepener zijn verwardhet is niet duidelijk of de Engelschen de plaats zelve nog bezet houden of in de nabijheid stelling gekozen hebben en de plaats thans in handen der Boeren is. De eerste be langrijke berichten zijn ongetwijfeld uit dien hoek te wachten. Roberts zit nog steeds stil, zijn verbindingslijn met de Kaapkoloniebewaakt door 15000 man onder Kitchener is nog ongestoord maar nit het feitdat hij alle beschikbare troepen via de Kaapkolonie uit Natal ontbiedt, bewijst dat hij zich niet op zijn gemak gevoelt. De stelling der Boeren ten noorden van Bloemfontein wordt bijna onneembaar genoemd zij zon zich over een breedte van 100 K. M. uitstrekken en door 35000 man en 90 kanonnen bezet zijn. Van Methnen, die in noord oostelijke richting opruktis sedert eeni 'e dagen niets vernomenis het zijn plan een omtrekkende beweging te maken om de hoofdstelling der Boeren dan is een spoedig treffen te wachten. Bij Elandslaagte wordt nog steeds gevochten, de Boeren treden zeer actief op en schijnen onder zeer goede leiding te staan tot nog toe heeft een strijd zich bepaald tot oen artillerieduel dat beiderzijds niet veel schade deed. De macht van Plumerdie tot ontzet van Mafeking oprukte, en die, gelijk wij meldden, teruggeslagen werd, schijnt zulk een gevoelig verlies geleden te hebben dat aan een tweede poging voorshands niet te denken valt. Volgens telegrammen uit Londen hebben de Boe- renregeeringen officieel aan de Portugeesche Regeering kenuis gegeven, dat zij de toestemming verleend aan troepen om over Beira te gaan, beschouwden als gelijk staande met een vijandelijke uaad Men acht niet waar schijnlijk, dat de Boeren hun ultimatum kracht zullen bijzetteD met represaille-maatregelen, doch men verwacht, dat Engeland Portugal krachtdadig zal bijstaan, indien het wordt aangevallen. Men verwacht, dat Portugal ant woorden zal, dat het slechts handelde in overeenstemming met de verdragen. Nederland en de Kuld-Afrikaansche Republieken. Luitenant Nix. Een Renter-telegram bericht, dat luitenant Nix te Bloemfontein onder de operatie is bezweken. Bij de verrassing van Koornspruit (Mieliessprnit) op 31 Maart, hadden de Boeren door het voorafgaande korte gevecht bij Samma's post, niet meer dan drie dooden en tien gewonden, onder de laatsten behoorden ook de Neder- landsche attaché luitenant Nix, die door een bomscherf in de borst werd gewond. Zijn collega, de le luit. C. J. A8selbergs, mede van het Indische leger, wilde zijn gewonden kameraad niet in den steek laten on zoo werden beiden door de Engelschen gevonden en meegenomen. Lord Roberts heeft een officieel telegram gezonden aan den minister van Koloniën, inhoudende, dat luitenant Nix, de Nederlandsche militaire attaché, aan de gevolgen eener operatie is overleden en met militaire eer begraven. De minister van Koloniën heeft onmiddellijk een tele gram teruggezonden om den maarschalk te bedanken voor de vriendelijke behandeling en spoedig bericht en voor de laatste eer aan den overledene bewezen. De le lnit. M. J. Nix van het Indische leger werd slechts 26 jaar. Hij was aangesteld tot 2en luit. op 24 Juli 1893 als de eerste van zijn promotie, hij werd bevorderd tot len luit. 23 April 1896 en werd gedetacheerd bij de hoogere krijgsschool in Nederland. Laatste Berichten. 9n den Vrijstaat. PARIJS, 13 April. Uit Londen wordt aan de »Matin" geseind, dat bet departement van oorlog het bericht van een Britsche nederlaag bij Meerkatfontein voor .geheel verzonnen" verklaart. ALIWAL NOORD, 12 April. Uit Boerenbron zijn be richten van Wepener ontvangen, waarmt blijkt, dat offi cieel is medegedeeld, dat vier Boerenkanonnen onklaar zijn geschoten en vier commandanten zijn gesneuveld of gewond bij een uitval van de Engelschen in den nacht van Dinsdag, waarbij één Boerenkanon buitgemaakt en een aantal Boereu krijgsgevangen genomen werd. LONDEN, 13 April. De .Times" verneemt nit Bloem fontein van' 12 April, dat kolonel Dalgety's strijdmacht een stelling bezet houdt buiten Wepener en dat de stad door het Rouxrille-commando is bezet. REDDERSBURG, 13 April. Do derde Britsche divisie is zonder ongevallen uit Bethanië hier aangekomen. De vijand is waargenomen ten Zuiden van Wepener en Smith- field. Het garnizoen van Wepener houdt flink stand. Men verwacht binnenkort een opzienbarende gebeurtenis.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1