Voorjaarsveemarkt. No. 45 Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. Zondag 15 April 1900. Verjaring van vorderingen, ten laste der gemeente. Nederland, FEUILLETON. Ad vertentièn. Openbare Verkooping Uit het Noorseh. J oiuis Lie. ti.MItlllStllli (IK KIM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat ter gelegenheid van de ©roote Voorjaarsveemarkt op Dinsdag lï April a.s., het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alléén aangevoerd mag worden langs den Helderschen Weg, over de Heiloërbrug en over de draaibrug over het ©root Aoorriliol- landsch Kanaalbij welke plaatsen het vee door een deskundige moot worden onderzocht. Aanvoer van vee langs het Zeglls, over detteester- brugde Vlotbrug, de IVieuwlanderbrug en de rustieke Voetbrug is verboden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veearts; DIE LOSSING MAG ALLEEN GESCHIEDEN AAN DE KANAALKADE op de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Die plaats is voor de marktschuiten en vletten aan de lage steigers aldaar. Geen vee mag ter markt geplaatst worden als het niet vooraf is gekeurd en gestempeld. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk verboden, mest of stroo op de marktplaatsen neer te leggen of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 April 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Degenen die over 1899 nog vorderingen bezitten ten laste der gemeente Alkmaar worden uitgenoodigd hnnne rekeningen ten spoedigste in te zenden ter gemeente-secretarie. Vorderingen, ingediend na 30 Juni a.s., zijn verjaard en mitsdien ver nietigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 14 Apr. 1900. O. D. DONATH, Secretaris. Door het gerechtshof te Amsterdam is C. de Bruin wegens het overboord werpen van de «Ko ningin Regentes'' in het Suezkanaal van een kistje met goudstukken, en desertie, tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van den tijd, in preventieve hech tenis doorgebracht. Hntliouslasme van 't schellinkle. Toen dezer dagen bij de voorstelling van Marie Antoi nette in het Gebonw, te 's-Gravenhage, het laatste bedrijf bjjna was afgespeeld en bij het wegleiden der vorstin de gardekommandant de hand op den schouder van Orleans legt, roepende: eindelijk verraden, zult, ook gij naar de guillotineriep plotseling een stem van den derden rangZiezoo ongelnk, nou is 't ook jon tjjd 1 Terstond werd deze kreet opgevolgd door tal van uit roepingen, men schreeuwde steek 'm dood vermoordt den schavuithij heeft vanavond al lang genoeg dat mensch gemarteld". Aan het lawaai kwam geen einde en vijf keer moest het scherm opgehaald worden. VAN r. 40) Uit verscheiden aanwijzingen had zijne moeder be grepen dat hij droeve gedachten met zicb ronddroeg en Jon Zachariasen schudde soms afkeurend het hoofd omdat hij van meening was dat zijn zoon in zaken te veel op één kaart begon te zetten. Tegenover Marina sprak hij als zijn meening uit, dat dit was God verzoeken doch zoolang alles goed ging had hg geen reden om zich er mee te bemoeien. Op zekere keer na een ontmoeting met Edel Heg geland kwam Morten nog meer verbitterd thuis en toen gelakte het zjjne moeder om met een paar halve woorden te vernemen wat er aan haperde. Marina kon niet nalaten het met bem eens te zijn in zijn voornemenom die fijne juffer eens te laten zienhoe ver hij het wel zou kunnen brengendoch Jon Zachariasen vond dit een ijdel streven. Feitelijk stonden Edel Heggelnnd's actiën bij hèm het laagstwant hij zagdat zij er de aanleidende oorzaak van wasdat zijn zoon nu zoo roekeloos en doldriest de fortuin najoeg. Doch daarover sprak hij met geen enkel woord tegen zijne vronw; hij vreesde voor hetgeen de toekomst hun brengen zou. Op zekeren avond bleef Andreas laat opzitten. Hjj schreefverscheurdeschreef opnieuw een minne briefje aan zijn nichtje. Hjj had vroeger reeds drie zulke brieven geschreven en zijn eer liet niet toedat deze ook maar in het minste op de vorige geleek. Zijn courage was nu nu niet van dien aarddat hij De Vlootrevue. Tot de vieschers der Zuiderzee zijn thans twee nitnoodigingen gekomen ter deelneming aan eene vloot revue op Pampus, in den a.s. zomer, bjjgewoond door H.M. de Koningin en de Koningin-Moeder. Een der nit noodigingen was onderteekend door de burgemeesters van Edam en Wieringen, de andere ging uit van de jeugdige Nederlandsche visscherij-vereeniging, directeur de heer J. Zwier Visser, te Alkmaar. Aangezien laatst genoemde corporatie het initiatief heeft genomen tot de te houden vlootrevue en bereids lang geleden de visschers daarop voorbereidde en uithoofde in hot plan van den heer Z. V. niet uitsluitend van Zuiderzeevisschers wordt gesproken, hebben de visschers vaa Wieringen en Texel als één man besloten, om aan geene andere vlootrevue mee te doen, dan die welke door den eersten ontwerper is voorgesteld. (Purmerender Ct.) Zeegras. Er gaat sinds een paar weken veel in den zee- grashandol om. Vooral de verzending van Wieringen is belangrijk. Naar beweerd wordt, gaat veel van het zeegras naar Engeland en schijnt daar in matrassen enz. te worden gebezigd, ook al in verband met den oorlog in Zuid-Afrika. De meerdere handel schijnt op den prijs niet veel van invloed te zijn. Te lielden is iemand van eene aanzienlijke hoogte van een steiger van een in aanbouw zijnde fabriek van verduurzaamde levensmiddelen gevallen. Levensgevaarlijk gewond tengevolge van een daarbij bekomen schedelbreuk werd de man vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis. De man is gehuwd en vader van drie kinderen. Zijn toestand is zeer zorgelijk. fien ongeluk komt zelden alleen Te Utrecht had een 11-jarige knaap het ongeluk bij het springen te vallen en daarbij, zooals later bleek, het rechterslentelbeen te breken. Op het geschreeuw van den jongen snelde diens moeder aanstonds de straat op en bracht hem naar hnis, waar haar nog erger wachtte. Tjjdeas haar alwezigheid was namelijk haar ruim 3-jarig dochtertje van een stoel geva'len en met het hoofd op den rand van een ijzeren kolenbak terecht gekomen. Het kind was daardoor vrij ernstig verwond en had bovendien het bewustzijn verloren. Daar de moeder van schrik een zenuwtoeval had gekregen, zorgde een der buurvrouwen, dat er spoedig een dokter aanwezig was, op wiens bevel de beide kinderen naar het ziekenhuis werden vervoerd. Het Daandblad tegen de Vervalscliingen, no. 9 bevat: de vervalsching der grondstoffen voor de industrie een Enropeosche Bond tegen de vervalschin- gen veroordeeling wegens vervalsching van nootmuskaat en poperonderzoek van rrelk te Middelburgovertre dingen van de boterwet en straffenonderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeurenDr. van Hamel Roos en Harmens)controle-onderzoekingen: azijn banket, boter, brood, email, havermeel, kindermeel, le vertraan, melk, rijst, stijfsel, voedermeel, wjjn en cognac, zeepvergiftiging door melk vergiftiging door p&tè de foie gras; oesters en typhns; loodhoudend drinkwater; vervalschte kaasschadelijke buitenlandsche jamsde koelwagens voor botervervoer in Frankrijk nieuwe ea- cao-producten oorsprong van de snikerfabricage en suiker- cnltnnrkan petroleum als voedingsmiddel beschouwd worden ljjkbewaarplaatsen in verbinding met kerkhoven feuilleton: alcoholismeziek vleesch de keuken- kolder een weldoend paardeen bekeerde vruchteneter vieesch-eten en kanker vraagbord. het antwoord persoonlijk wilde vragendaarom had hij steeds schriftelijk gevrijd. Den volgenden namiddag liet hij den brief bezorgen terwijl hij zelf een tocht met de boot ging maken die tot laat in den avond duurde. Gedurende de volgende dagen was hij aschgrauw van vertwijfeling. In een kort briefje had Edel hem haar «Neen" mede gedeeld zoo vriendelijk als haar dit als nichtje slechts mogelijk was en daarbij de hoop uitgesproken dat hij desalniettemin toch haar gezellige neef wilde blijven. Een tijd daarna kwam hij op zekeren avond tot de ontdekking, dat zijn eigenlijke «eerste liefde" toch geweest was de dochter van den landrechter Jnlie Schultz. «Neef en niehtdat is te na in de familie." Hij had in den laatsten tijd bgna niet aan haar gedacht en dat was schandemeer dan schande. HOOFDSTUK XVI. F i n n a e s. Met groote ergernis had Stuwitz het succes gevolgd dat Morten Jonsen in Finkrogen had. Hij beschouwde dat als een roof aan hem zelf gepleegd en dobbel hin derde bet hemdeze plaats ingenomen te zien door Morten -Jonsen. Finkrogen op zichzelf was niet alleen reeds een parel, doch door de concorrentie van dien kant leed zijn eigen zaak niet weinig schade. Hjj was een vijand, die niet stil zat; dat had Morten te midden van zijn sncces meer dan eens kunnen merken. Toen hjj op zekeren herfst hoorde, dat Morten Jonsen verkeerd gespeculeerd had bij een groote leverantie van vis.ch zag hjj er triomfantelijk uit. Tegen de menschen in den winkel vertelde hjj dat dit niets anders was dan wat hij verwacht had van dien man met al zijn nieuwigheden" die opgestaan was en zooveel wind had gemaakt en niet minder vergenoegd bromde hij toen hij vernamdat Morten Jonsen zich naar Jackman in Storvaagen had moeten begeven om daar hypotheek op zjjn eigendommen te nemen. Oudkarspel. 1—31 Mrt. Ondertrouwd. Gerrit Vrijer en Oatharina Geertruida Johanna Eecen. Getrouwd. Gerrit Glas en Gnurtje Leijen. Geboren. Gnurtje, d. v. Klaas de Jong en Trijntje Hoogland. Petras, z. van Johannes Oojjevaar en Aaltje Romein. Cornelia, d. van Oornelis Kieft en Grietje Nol Pover. Oathrina d. van Willem Kos en Geertje Groothuizen. Pieter, z. van Jacob Bood en Antje Dekker. Overleden. Grietje, d. van Simon Groot en Aaltje Kooy, 4 w. Cornelia, d. van Cornells Geus en Vrouwtje de Gans, 11 j Uitgeest. rouw d. Dirk Jongejans en Trijntje Olie. oren. Maria, d. van Klaas Rozemeijer en Neeltje Tromp. Joseph Gerardus, z. van NicolaasStar en Agatha Bos. Agatha, d. van Pieter Veldmans en Anskje Visser. Gerbraudus, z, van Timothens Johannes van Eek en Bokje Piekema. Wilhelmina, d. van Willem Schipperen Elizabeth Groot. Hermanns, z. van Klaas Mienis en Arendje Groot. Maria Anna, d. van Jan Velzeboer en Aaltje Schermer, rieden. Jan Rijs, echtgen. van Jacoba Bergwever, 69 j. Jacob, z. van Nicolaas Stnijt en Jannetje Noom. Dirk Brandjes, wednr. van Doortje Baksnm, 74 j. Aaltje Veken, echtgen. van Hendrik Kluft, 39 j. Maria Elisabeth, d. van Wilhelmus Hendricus de Wildt en Anna Maria Leek, 5 m. Simon, z. van Johannes Krom en Petronella de Goede. Jan Willem, z. van Jan Willem Dreijer en Jo hanna Maria Hondrika Hos, 2 m. Get 25 Mrt, Geb 4 Mrt, 15 16 17 19 27 29 O v e 1 Mrt. 2 4 7 14 25 29 in de Scherneer gemeente Oudorp, aan de Noorder vaart ten huize van den heer D. ADMIRAALop Woensdag 35 April 1900, 's voormiddags ten 9 are, van 13 Kalfkoeien9 Geldekoeien1 Zomer-, kalver, Kui- en Mestkalven, 1 Paard, ruin, oud 10 jaar, 1 Paard, blauwe bles, Jachtwagen, 1 Kar op veeren, 1 Bakwagen op veeren, 2 Boerenwagens, Melkwagen, driewielige Kar met Ierbak, Hooischodder- Hort, Modderbak, Kruiwagens, Tuigen, Riet, Boeren en Bouwgereedschappenwaarbij 3 Kaastobben waarvan 1 zinken voor 14 kazen, Melkvaten, Weivaten, Zetters en Makers voor groote en voor kleine kaas Botertijnen, Kaasweekers, Roomkommen, Emmers, Zout- kisten, Kaasplauken, Gereedschap voor landwerk, Hekken, Palen, Takkebossen enz., Huisraad en Inboedel, als: Tafels, Stoelen, Kasten, IJzer-, Blik-, Glas-en Aar dewerk, 1 Bed met toebehooren enz. Inlichtingen te bekomen bij den Notaris P. A. DE GELDER, te Stompetoren. Gelegenheid tot stalling is niet op de plaats doch dsarnaast bij N. Blankkndaal, bij de Voetbrug. Stnwitz stond reeds jaren lang met dien man in handelsrelatie en eenigen tijd na dat bericht bracht hij hem een bezoek. De woede van Morten Jonsen was niet gering toen hij tegen den vervaltijd van Jackman vernamdat Stnwitz zjjn crediteur was. De schuldbekentenis was zoodanig gestelddat het bedrag in termijnen zon worden terugbetaald doch ingeval men daarin ook maar een enkele maal te kort schoot, dan zon zooals dergelijke documenten gewoonlijk luiden het geheele kapitaal in eens invorderbaar zijn door verkooping. Dat Stnwitz tegen het gebruik in van deze strenge bepaling gebruik zou maken wist Morten maar al te wel. Doch ook wist hijdat hij een jacht met visch onderweg had naar Bergen en het geld das voorhanden zon zijn. Wanthoe weinig dat anders ook in zijne bedoeling mocht gelegen hebben nu was hij van plan de schuld in eens af te doen. Hij was in den laatsten tijd begonnen om groote dingen op één kaart te zettenwaarvoor zijn vader zoo bang geweest was en de verzending van dit jacht was weer zoo'n zaakje. De lading visch was grootendeels voor zijn eigen rekening en het grootste gedeelte van hetgeen hij bezatstak daarin. In die tijden kende men nog geen assurantie. Doch de winst die hij daarmee kou makenzon zijn verlies van het voorgaande jaar geheel dekken. Jon Zachariassen was juist op reis voor zijn zoon toen hem het gerucht ter oore kwamdat het jacht vergaan was bij Alsteren in den Noordfjord. Hg begreep het groote gewicht der zaak en begaf zLh oogenblikkelijk naar de plaatswaar dal bericht den vorigen dag aangekomen was teneinde zich daar omtrent volkomen zekerheid te verschaffen. Het werd helaas volkomen bevestigd en tevens vernam hij, dat slechts een klein gedeelte der ladintr geborgen was. Hij keek donker uit toen hij naar hnis reisde, want hij voelde dat zijn zoon schuld had maar hij wilde hem toch zelf de tijding brengen; «het is beter, dat hij het van zijn vader verneemt, dan van een vreemde." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5