De oorlog in Zuid-Afrika. Nederlan d. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. B U K <t R L IJ K E S T A N D. Dezelfde berichtgever schat de sterkte van het Boeren leger in Natal op 7000 man en in den Vrijstaat op 35,000 man. De Daily Mail" verneemt nit Pretoriadat het nieuwe vreemdenlegioen aldaar 1000 man telt. Eenige dagen geleden werd berichtdat te Pretoria bajonetten voor dit legioen waren vervaardigd. Een lastige operatie. Een bewoner van den dierentuin te New York, een reusachtige olifant draagt den naam van »Big Tom". Hjj heeft om zijn woestheid en zijn fcolossalen eetlust den bijnaam van »menscheneter" gekregen. Sedert eeni- gen tijd was Big Tom ten prooi aan een koortsachtige opgewondenheid hij liep onophoudelijk heen en weer, deed den grond onder zijn reusachtige pooten daveren, sloeg met zijn slurf tegen de tralies en stootte zulke afschuwelijke kreten uit, dat de apen in een naburige kooi van schrik sidderden. Zijn oppasser maakte uit deze verschijnselen op dat Big Tom aan kiespijn leed. Men liet den tandarts komen er schijnt in New-York een geneesheer aan den dierentuin te zijn verbonden die de kaak van zijn patiënt onderzocht. De oppasser had zich niet vergist. De kwaadaardige »wolf", die niets ontziet, valt zelfs olifanten aan hij had een kies uitge hold de zenuw ontbloot en het tandvleesch ontstoken. Wat te doen Trekken of genezen Het eerste zou het beste zijn, maar ook het moeielijkste, daar het een groote spierkracht vereischte. De tandarts besloot de kies te plombeeren. Ten gevolge van den oorlog in Transvaal kon hij het om oeconomische redenen niet met goud doen, zoodat hij zich met lood moest tevreden stellen. Vier mannen wierpen den lijdenden dikhuid op denfgrond, bonden zijn pooten en zijn slurf vast en hielden zijn muil met touwen open. Iu dien gapenden afgrond zag men de zieke kies, die geheel blauw was en een donkere opening vertoon de, waarin wel een sinaasappel kon. De tandarts schepte er met een lepel de onzuiverheden uit en bestreek den bodem met een spons, die in een antiseptische vloeistof gedrenkt wasvervolgens vulde hij de kies met 7 a 8 pond amalgama, die er met zware hamerslagen ingebracht werden. Big Tom onderging de operatie met een geduld, dat men niet van zijn woest karakter verwacht hadhij slaakte nauwelijks eenige kreten van pijn. Men zon zeg gen, dat het verstandige dier begreep, dat men hem voor zjjn eigen bestwil pijn liet lijden. Toen de operatie geëin digd was, beloonde hij den dokter »met een blik vol dankbaarheid". (Handelsblad.) Laatste Berichten. Algemeene berichten. LONDEN, 16 April. Uit Lorenzo Maiquez wordt van 14 dezer aan de Daily Mail geseind, dat de Britsche consul de aanhouding heeft bewerkt van twee Maxim's en een hoeveelheid munitie nit Dnitschland bestemd voor Pretoria. De Standard verneemt uit Bloemfontein d.d. 14April: De Nederlandsche consul heeft aan lord Roberts den dank der regeering overgebracht voor het geven van een militaire begrafenis aan luitenant Nix. Deze toch had geenerlei geloofsbrieven, hoewel hij de Boeren vergezelde als attaché. Aan de Times wordt nit dezelfde stad van 11 April gemeld De verkenningsdienst meldde dat president Krnger te Brandfort is geweest en onlangs de zuidelijke lagers heeft bezocht. Bn den Vrijstaat. BRANDFORT, 14 April. Commandant Petrus de Wet meldt dat hij slaags is geraakt met de troepen uit Bloem fontein die generaal Brabant ter hnlp gingen. Alle buitenlandsche attacbé's waaronder de Russische kolonel Gonrko en de Hollandsche luitenant Thomson, zijn thans hier. LONDEN, 16 April. Van 15 dezer wordt nit Bloem fontein aan de »Times" geseind: Men bericht, dat een Boerenstrijdmacht met zestig wagens de belegeraars van Wepener gaat versterken. De strijdmacht is thans bij Dewetsdorp en deze omstandigheid moet een actie verhaasten. Id Natal. LONDEN, 16 April. Uit Ladysmith werd heden aan de avondbladen geseind, dat volgens inlichtingen van in- landsche verkenners, de Boeren uit het Elandslaagte-dis trict terugtrokken over het Biggarsgebergte. Een afdeel ng Boeren van Jaggersfarm bij Waschbank is er in geslaagd drie mijnen bij Wesselsnek door dy namiet te vernielen. Te 's-Gravenhage is op advies van den arts, die belast is geweest met de doodscbonw, en na overleg met de Justitie door den commissaris van politie in beslag genomen het lijkje van een achtjarig meisje, omdat er grond bestaat voor het vermoeden, dat dit kind is overleden na het gebruik van drop, welke schadelijke bestanddrelen bevatte. Tiel. In de metaalwarenfabriek der firma J. N. Daalderop Zonen, was de jonge werkman v. d. W. bezig met het torceeren van tin, toen eensklaps de band van de machine liep of sprong, en v. d. W. door de z.g. ballast, enz. ernstig aan de borst en polsen werd gewond. Botterdam. Aan de Delftschevaart reed een bierwagen een ladder omver, waarop, ter hoogte van de vierde verdieping, een schilder stond te werken. De man kwam neer op den wagen met flesschen en werd in hoogst ernstigen toestand opgenomen en per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Be Aredes-deputatie. De Transvaalsch-Vrijstaatsche vredes-commissie bestaande uit do heeren A. Fischerlid van den Uit voerenden Raad van den OraDje-Vrijstaat, A. D. W. Wol- maranslid van den Uitvoerenden Raad dor Zuid- Atrikaansche Republiek, C. H. Wessels, voorzitter van den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat, J. M. de Brnijn, secretaris der deputatie, is den 15 te 's-Gravenhage aan gekomen. Het scheen dat het nnr van aankomst nog kort te voren in de stad bekend was geworden want op hot perron hadden zich vele nieuwsgierigen verzameld. De deputatie werd begeleid door dr. Leydsgezant der Z.-A. Republiek, en door dr. Muller, consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat. De duur van hun verblijf hier te lande is nog onbepaald. Van het >Hotel des Indes", waar zij hnn intrek namen, waren de vlaggen van de Zuid-Afrikaansche Republiek en van ons land ontplooid. Hulde aan de nagedachtenis van wijlen Eeneraal P. J. JOUBHRT. Eene Vorstelijke Gift. De Commissie voor deze zaak is zoo gelukkig een feit kenbaar te maken, getuigende van groote sympathie met de Boeren. Terwijl zij met Mej. Therèse Schwartze was overeen gekomen het portret van wijlen Generaal Joubert, door Mej. Therè3e Schwartze geschilderd, te aanvaarden tot eenen vooraf overeengekomen prijs, vooropgesteld dat nit de nationale giften de koopprijs zon worden gedekt, is daarop voor hetzelfde schilderij aan mej. Schwartze van elders een aanmerkelijk hooger bod gedaan. De begaafde artiste heeft evenwel niet alleen dit vaste bod gewei gerd, om aan den voorwaardelyken aankoop door de Com missie als nationale hulde aan wijlen Generaal Jonbert de voorkeur te blijven geven, maar Mej. Schwartze is in haar groot enthousiasme voor de vrijheidszaak der Boeren verder gegaan en zij heeft thans met het bewijs in handen dat haar schilderij eene aanzienlijke waarde vertegenwoor digd, dit schilderij cadeau willen doen aan de Oommissie op voorwaarde dat alle gelden die bij de Commissie inkomen, znllen dienen voor het verzachten van het lot der gevangenen, in hoofdzaak zoo mogelijk aan de ge vangenen onder Cronjé. De Commissie,die het hensche aanbod van mej. Schwartze met de grootste erkentelijkheid aanvaardde, gevoelt tegen over den opofferingszin der begaafde artiste de verplich ting haar vorstelijk geschenk alleen te aanvaarden indien spontaan, uit gitten van het geheele land, een bedrag van ettelijke duizenden binnen hoogstens eene maand, dus vóór 15 Mei a.s., bijeenkomt. Voor het geval onverhoopt op 15 Mei ettelijke dui zenden gnldens niet zijo bijeengebracht, acht de Commissie zich gehouden mej. ïheièse Schwartze van haar edel moedig aanbod te ontslaan. Derhalve herhaalt zij met aandrang hare opwekking aan het Nederlandsche volk om te zorgen, dat de vorstelijke schenking door de Com missie kan worden aanvaard en mej. Schwartze harerzijds de ingekomen gelden kan besteden voor het nobele doel door haar aangewezen. Giften kunnen worden gestort bij den Penningmeester mr. G. Vissering, Keizersgracht 160, Amsterdam. Emigratie Zuld-Afrlka. De penningmeester van het vComité van advies omtrent emigratie naar de Zuid-Afrikaansche Republie ken" (Jbr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Koninginne gracht, 62 den Haag) ontving sedert 5 April de navol gende gaven, met hartelijken dank aan de bekende en onbekende gevers: Van Mr. S. R. S. f 165; van N. N. f 600 van J. D. f 112van J. A. W. f 700 mej. A. H. v. W. f 2.50; door tnsschenkomst van dezelfde f 360 van W. A. B. V. B. f 100van mr. F. D. E. D. B. f 425; van een Dnitscher »für den wackern Bnren" f 1.50; van jhr. mr. N. C. D. f 50van mr. P. A. F. f 15van F. P. T. M. f 50 van H. W. M. f 15 van P. J. A. D. B. f 300 van E. L. f 25van Base v. V. f 1000uit Rotterdam, door tnsschenkomst van jhr. C. B. v. B. f 10; van D. f2; van A. R. J. f300; Uit 's Hertogenbosch f 10van H. H. S. f 7.56van A. D. f 100. Het groote aantal aanvragen om advies, welke bij den secretaris (dr. B. A. P. van Dam, Bezuidenhout, 131 den Haag) inkwamen moge ten bewijs strekken van den nuttigen werkkring van het Comité. Wil het echter in allen deele aan zjjne roeping voldoen om zoowel Afri- kaanders als Nederlanders èn dadelijk èn op den dunr te helpen, op elke wijze die een bevriend volk tegenover een voor haar vrijheid worstelende natie niet verboden is, dan is een voortdurend en geregeld toevloeien van bijdragen een onafwijsbaar vereischte. Er is nog zeer veel noodig. Benoemingen. Tot hoofdingeland van den Zuidpolder, onder Edam, is benoemd de heer Jb. Dekker aldaar. Bij Kon. beBl. is W. J. van Neck erkend en toegelaten als vice-consul van België te Den Helder, voor Alkmaar, Eukhnizen Den Helder, WieriDgen, Hoorn, Medemblik en Schagen. Mr. C. J. Sickesz is aangewezen als commissaris der Regeering bij de behandeling der boterwet in de Staten-Ueneraal. Tot ingenieur bij de directie over de wegen en vaarten tusschen de zes Noord-Hollandsche steden is benoemd de heer Graaf van Randwijk, te Haarlem. Voor den polder Waard en Groet zjjn herbenoemd als secretaris de heer T. Koomen Az. en als penning meester de heer J. Breebaart Az., beiden te Kolhorn. Op de voordracht van dijkgraaf voor dezen polder is als No. 1 geplaatst de heer J. Breebaart Kz., te Winkel, en van heemraad No. 1 de heer G. Beers, te Kolhorn. In het dorp Ürenmelin Maas-en-Waalalwaar eene St. Paulnsvereeniging is opgericht tot drankbestrij ding, z n in 1899 ruim 5000 liters sterken drank minder verbruikt dan in 1898. Een Bedelaar Te Mijnsheerenland is de in de Hoekschewaard bekende bedelaar Floor de Blauwsel dood aan den weg gevonden. Op zijne borst was verborgen een zakje inhou dende f 1400 in bankpapier. In de stoomzuivelfabriek van den heer Kingma, te lliouveenis tijdens de werkzaamheden een centrifuge met een vreeselijken knal stuk gevlogen. Hoewel de stnkken naar alle zijden met groote kracht werden weggeslingerd, is gelukkig niemand der werklieden gewond geworden. Aanbesteding. Aan het Prov. Bestuur te Haarlem werd den 12 aanbesteed a. Het vernieuwen vau het onder- en van hot bovendek van de beide bruggen over de zijkanalen B en C van het Noordzeekanaal. Raming f 7750 ingekomen 25 biljetten. Minste inschrijver de heer Metz te Nauerna f 6963. b. Het herstel van den voet der Pettemer zeewering tnsschen de hoofden VIII en IX benevens hot horstel van het werkspoor der zeewering. Raming f 9000. Inge komen 5 biljetten. Minste inschrijver de heer Visser te IJmuiden f 9840. Droogmaking der Zuiderzee. Naar het Haagsche Dagblad' verneemt zal nog dit jaar in de maand September door den minister van Waterstaat, Handel en Njjverheid een wetsontwerp worden ingediend betreffende de droogmaking der Zuiderzee. Uijks-Op voedingsgestichten. De Sociaal-Democratische Arbeiderspartij benoemde indertjjd eene commissie, bestaande uit de heeren: J. A. FortuijnH. H. van Kol, M. A. Troostwijk, F. U. Schmidt en L. M. Hermans, ten einde een onder zoek in te stellen naar den toestand der Rijks-opvoe dingsgestichten hier te lande. Thans is het rapport dier commissie verschenen samengesteld door den secretaris, don heer L. M. Hermans. De schrijver heeft zich blijk baar ontzaggelijk veel moeite getroost en geeft een reeks van leiten aan den minister van jnstitie ten onderzoek feiten, die, indien zij waar zijn, een krachtig ingrijpen noodzakelijk maken. Het rapport ontzegt aan het be staande stelselook zonder dat dit gepaard ga met af keuringswaardige feiten alle opvoedkundige waarde en dringt ten slotte op geheele hervorming aan. Harlngcarspel. Voor het toelatingsexamen tot de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht slaagde o. m. P. J. Plaatsman te Waarland in deze gemeente. Wlerlngerwaard. Een twintigtal stieren uit deze gemeentedie dezer dagen met tnbercnline zijn ingespoten zijn alle goedgekeurd. Brand te Katwijk. In den morgen van den 13 is brand ontstaan in het Roomsch Katholieke gymnasium te Katwijk a.d. Rijn. De oorzaak der brand is onbekend, daar het verbrande gedeelte onbewoond was men vermoedt echter, dat zij ontstaan is tnsschen het plafond waarvan wellicht een der balken aan de schoorsteen grensde. Persoonlijk ongelukken hadden niet plaats, en de ma terieels schade wordt door verzekering gedekt. Barsingerliorn. Den 12 gaf het fanfarecorps »De eendracht" te Kolhorn, eene goedgeslaagde uitvoering voor de kunstlievende leden, die den 15 tegen 25 ets. entree voor eene goed bezette zaal werd herhaald. De muzieknummers werden afgewisseld door de opvoering van een kluchtspel »De drie hoeden." Heerhugowaard. In den nacht van 11 op 12 April verbrandde de boerenwoning van Jb. Korver aan den Schapenweg alhier. Het mocht K. nog gelukken zijne beide koeien los ts snijden en naar buiten te brengen. Daarna beproefde hij nog een rijluig te redden, doch dit kon hij niet verder dan halverwege buiten krijgen, zoodat dit ook nog half verbrandde. Door den hevigen wind aangewakkerd, had den de vlammen spoedig woning en inboedel verteerd. Wet leerplicht. Bij den uitgever P. Noordhoff, te Groningen, is ad 10 cents verschenen de tekstuitgave van de Leerplicht wet. zooals zij op 30 Maart 1. 1. door de Tweede Kamer werd aangenomen. 's-Gravenhage 17 April. De Zuid-Afrikaansche deputatie. De Zuid-Afrikaansche deputatie heeft den avond van gisteren doorgebracht bij Douairière Beelaerts van Blok land. Ook de ministers PiersoD en de Beantort waren tegenwoordig. Zij hoopt door de Koningin te worden ontvangen. Omtrent het doel der zending blijft het stilzwijgen bewaard. De komst in Nederland heeft geen bijzonder karakter maar maakt een onderdeel uit van het algemeen bezoek aan verschillende hoven om zich te kwijten van de opdracht aan de Staatshoofden. Tot dusver ontving zij zeer enkele bezoeken in het hotel. Morgen, tnsschen 10 en 11 nnr, is er receptie in het hotel voor belangstellenden. Waarborg. Benoemd tot ontvanger van den waarborg van gouden en zilveren werken te Amsterdam de heer JM. S. F. fl.angcdijk controleur van den Waarborg, alhier. ONDERTROUWD. 12 Apr. Pieter Bussen en Barbara Maria Pieters, wed. van Simon Klinkert. (Herplaatsing door misstelling.) GETROUWD. 15 Apr. Wijtse de Vries en Elisabeth Maria Petronella Spierdijk. Jacob Smit en Antje Visscher. GEBOREN. 15 Apr. Aldert, z. van Jacob Ploeger en Neeltje Klein. Elisabethd. van Gerrit Kes en Geertje Brugman. Jacob, z. van Pieter Jonker en Maartje van Scheijen. 16 Johanna, d. van Pieter Mijlhoff en Alida Scbave- maker. Dorothea Petronella, d. van Jacob Meijer en Bertha Hendrika Boer. Cornelis Nicolaas, z. van Cornelis Govers en Cornelia Dekker. OVERLEDEN. 16 Apr. Johannes Nicolaas, z. van Johannes Jacobns Krijns en Antje Hogetoorn, 12 d. Annechien Netel, wed. Jacob Smit, 64 j. en ruim 11 jn. Zitting van 14 April 1900. T G. Jz. en M. B. Lz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 0,50 'boete of 1 dag hecht. M. R., Naaldwijk, overtreding spoorwegwet, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. Z. Ez., E. G. Pz., H. D. Pz. en Ph. P. Dz.. Eg- mond aan Zee, overtreding jachtwet, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. D. H. en A. v. d. V., Limmeu, bet verwekken van nachtrumoer, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. Z., Uitgeest, B. H. en N. W., Alkmaar, A. B., Oudcarspel, J. S., Broek op Langedijk, T. V. Oz. en A.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2