Aan de ingezetenen van Alkmaar! ter ,M No. 47. Honderd en tweede jaargang. 1900 VRIJDAG 20 APRIL. Buitenland. FEUILLETON. Uit het Noorseh. Jonas Lie, ALkflAARSCHE COI BAAT. Deze Courant wordt O 1 n s d a g-> Donderd »g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderljjke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,1S. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Onder den drang der zeer ernstige gebeurtenissen van den laatsten tijdnemen de ondergeteekenden de vrijheid zich tot hunne medeburgers te wenden. De eenige maanden geleden in Zuid-Afrika uitgebroken oorlog heeft voor de diamantbewerkers in Amsterdam ontzettende gevolgen gehad. Elke oorlog beteekent voor hen minder werk maar deze voor een deel gevoerd om en nabij Kimberley waar de grootste en rijkste diamantmijnen zijn, welker opbrengst meer dan voldoende is om allen diamantbewerkers arbeid te verschaffendoch die nu geheel stil liggen, d e z e oorlog beteekent voor hen: geen werk. Reeds is het aantal geheel werkelooze diamantbewerkers gestegen tot 3000, terwijl het aantal gedeeltelijk werke- loozen op een duizendtal geschat kan worden, dus bijna de helft van de Amsterdamsche diamantbewerkers is reeds broodeloos of staat op het punt dit te worden. Wat moet er onder deze hopelooze omstandigheden ge daan worden De diamantbewerkers zijn vertrouwd geraakt met het denkbeeld dikwijls werkeloos te zijn, oen gedeelte hunner is gewend gebrek te lijden in tijden van malaisemaar tegen den thans heerschenden en nog te verwachten langen duur van gebrek aan werk zal geen arbeider blijken bestand te zijn. Reeds hebben eenige werklieden-organisaties een beduidend gedeelte hunner finantiën te zamen gebracht en in handen gesteld van het uitvoerend comité ten einde het eerste fonds te worden ter ondersteuning der werke- loozen. En bovendien wordt door hen die nog aan den arbeid zijn van bnn zeer geringo verdienste in deze dagen, een deel afgezonderd voor de vakbroeders, die gebrek lijden. Doch dit kapitaa'tje is, vergeleken bjj wat er noodig is, slechts een druppel in den Oceaan. Onder deze omstandigheden wenden ondergeteekenden zich tot u en vragen: steunt en helpt hen, zooveel gij kunt. Gij hebt in deze dagen een groote offervaardigheid ten toon gespreid voor de slachtoffors in de Zuid-Afrikaansche Republieken. Ook de diamantbewerkers hebben hun deel bijgedragen. Het spook der werkeloosheid was toen nog niet zóó dicht genaderd. Thans breidt de werkeloosheid zich met reuzensnelheid uitde ellende staat niet meer voor de deur maar heeft den drempel reeds overschreden en datterwijl de diamantbewerkers het geheele jaar te lijden hebben gehad door de werkeloosheid tengevolge der oorlogsgernchten. Bedenktdat deze oorlog naamlooze ellende en ontbering in duizendtallen gezinnen uwer landgenooten ten gevolge heeftHelpt het lijden verzachten en de nood lenigen der Amsterdamsche slachtoffers van den Zuid- Afrikaanschen strijd 1 Daarom wordt in geheel Aederland een beroep gedaan op de offervaardigheid der ingezetenen en doen wij zulks voor Alkmaar bij de collecte, welke zal worden gehouden op Maandag 23 April en volgende dagen. Het Comité tot het inzamelen van gelden te Alkmaar, ten behoeve der werklooze Diamantbewerkers. G. RIPPING Voorzitter. H. v. d. BERG. Jb. v. d. BERG. Dr. J. D. BOEKE. Ds. J. BOUVIN. Mr. M. BüOHNER. H. SIEBERT COSTER. H. COOPMANS. C. D. DONATH. A. GOEDE Dzn H. A. HORNING. J. L. KALKOENE. Mr. H. P. M. KRAAKMAN. Mr. A. M. DE LANGE. J. F. MOENS. C. L. MOLENAAR. W. H. MOLL. S. M. S. MODDERMAN Jr. P. H. M. IBINK MELENBRINK. V. S. OHMSTEDE. J. VAN REENEN. Tb. VAN SPALL. P. J. C. VAN TOORNENBURGH. J. VAN DER VEEN. H. J. VONK. M. DE WILD. Jhr. C. K. v. d. WIJCK. Mr. A. PRINS Secret.-Penningm. DU1T8CMI.AS11». Volgens de Katholieke bladen is er een vergelijk getroffen aangaande de wijze, waarop de kosten der, door den Keizer gewenschte, vlootuitbrei- ding gedekt kunnen worden. Verschillende belastingen zoudeD worden ingevoerd (o. a. ook op buitenlandsche likeuren), uit welker opbrengst de noodige gelden ge vonden zouden worden. VAN 42) Er lig iets onbeschrijfelijk beleedigends in Stuwitz' antwoord, hij verheelde zelfs zijn hoop niet, spoedig zelf eigenaar te zullen worden van Finnaes. Morten voerde desalniettemin alle gronden aan met betrekking tot de billijkheid van het uitstel de ver vallen termijn was immers reeds betaald en hij beloofde de volgende keer twee termjjuen te betalen in plaats van een en zelfs tegen aanstaande voorjaar de geheele schuld af te doen. Een schouderophalen en een afwijzend gebrom waren het heele antwoord, terwijl hij maar doorging met zijne notities in het boek. Morten deed hem toen nog opmerken, dat zijn vorige crediteur Jackman volgens het heerachende gebruik de geheele som niet tegelijk opgevorderd zou hebben. »Neen" zeide Stuwitz, terwijl hij plotseling ging opstaan en met de vlakke hand op zijn lessenaar sloeg om een einde te maken aan het gesprek hij heet Stuwitz en niet Jackmann en ik hoop dat gij het ver schil zult bemerken Hij zag er gemeen en kwaad uit, men behoefde er niet over in twijfel te staan, dat hij hem de deur wilde wjjzen. Morten begreep, dat bij ontoegankeljjk was voor ieder voorstel en zag zijn laatste hoop verdwijnen. De oplossing wordt eeue zóó volkomene geacht, dat reeds in de eerste helft van Mei het ontwerp in den Rijksdag zal worden behandeld. Bij het overvaren van Bingen naar Rudesheim sloeg den 17 een bootje, waarin leden van de Katholieke Studentenvereniging uit Rheingau gezeten waren, om door het stooten tegen een ankerketting. Het bootje, waarin 20 personen zaten, zonk; 13 der opvarenden ver dronken, de overigen werden gered. Geheel ter wille zijner zaak had hij zich voor Stuwitz vernederd en nu kroeg hij als 't ware een gevoel van verlichting want in hem brandde de begeerte, om dezen mandie hem nu zoo de voet op den nek zette eens goed de waarheid te zeggen zonder iets te ontzien. In plaats van te gaan na dat beleedigende afscheid ging hij tot groote verbazing van Stuwitzkalm op den rand van het bed zitten. Wat er nu tusschen die twee voorviel kan niet vol komen weergegeven worden. Morten haalde als 't ware Stuwitz' vroeger leven stukje voor stukje te voorschijn. Hij vergat niets van hetgeen hij wist en daarna begon hij met ijskoude ironie de verhouding tusschen Stuwitz en Heggelund te schilderen. Op Stuwitz' gelaat vertoonde zich een trek van on uitsprekelijke angstzijn angstige kruipende gelaats uitdrukking deed denken aan die van een roofdier dat schuw rondloopt in een wolfshol, waarin het onverwacht te land gekomen is. Eén oogenbiik maakte die plaats voor een aanval van razernijwaarbij hij zijn toevlucht scheen te willen nemen tot geweld. Doch één blik van Morten noodzaakte hem om weer te gaan zitten. De spiegeldie hem voor het gelaat gehouden werd vertoonde echter een beelddat Stuwitz ten slotte zelf overdreven en onrechtvaardig begon te vinden. En nu kwam hjj dan opk wat tot zich zelfwant in het begin was hij moreel verpletterd door al de herinne ringen, die zijn geweten zoo plotseling overweldigden en tevens door de vrees. Morten Jonsen had hem hard aangevallen, doch daarbij, zich zelf vergetende, ook blootgegeven hoe onvolkomen nog zijn kennis was en hoe ongevaarlijk uit een juridisch oogpunt. Terwijl de pupil in zijn blinde oog beefde, zeide Stu witz met een tergenden weiwillenden glimlach MWGMIiAlVD. De Koningin vertoeft nog steeds in Ierland, en zal vermoedelijk eerst 27 dezer naar Enge land terugkeeren. Generaal Roberts heeft een zeer scherpe critiek uit gebracht over de leiding van de generaals Bnller en Warren bij het gevecht op den Spionkop. Roberts betreurt het, dat Warren, wetende dat de toestand critiek was, niet persoonlijk den Spionkop bezocht. Hij is het eens met Buller, dat er stelselloosheid en gebrek aan organisatie was, hetgeec zeer ongunstig werkte op de verdediging van deze stelling en dat deze goed beraamde poging om Ladyamith te ontzetten had moeten slagen. Dat zij niet geslaagd is, is voor oen deel toe te schrijven aan de moeieljjkheden van het terrein en de beheerschende stel lingen des vijands, maar waarschijnlijk ook aan de fouten en het gebrek aan administratieve bekwaamheid van Warren. Maar welke fouten Warren moge gemaakt hebben het niet-slagen der onderneming moet ook worden toege schreven aan don weerzin van den opperbevelhebber (Boller) om zijn gezag te doen gelden en te zorgen, dat hetgeen hij het beste oordeelde ook werd uitgevoerd. De Engeische pers acht het, na publicatie dezer critiek, onmogelijk dat de beide genoemde generaals zonden worden gehandhaafdbelangrijke mutaties zouden dus te wach ten zijn. VEIt. STATES. Een werkstaking, welke voor de stad New-York onaangename gevolgen kan hebben, is daar uitgebroken onder de werklieden der waterwerken van Croton. Zevenhonderdvijftig werklieden allen Italianen hebben den arbeid neergelegd en zich goed gewapend versterkt in de fabriek. Een deel is van geweren voor zien de overigen van revolvers en messen. De troepen zijn uitgestuurd om hen tot rede te brengen doch de stakers hebben gedreigd de waterwerken te zullen ver nielen. Daardoor zou de stad New-York van allen water- aanvoer verstoken zijn terwijl het dal overstroomd zou worden. KUID-AFHIIAA. Wat er om en nabij Wepener eigenlijk voorvaltis uit de berichten allerminst op te maken. Gevochten wordt er nog steeds maar of de pogingen van verschillende zijden in het werk gesteld om kolonel Dalgety te ontzettenal of niet geslaagd zijn is met geen mogelijkheid te zeggen. Volgens de »Pall Mali" maakt Roberts, wiens verbindingslijn met de Kaapkolonie ongestoord is gebleven aanstalten naar Pretoria op te rukken; na aftrek van de dekkingstroopen, die hij moet achterlaten, zou hij over circa 40,000 man beschikken, die thans behoorlijk gekleed en voor zooveel noodig bereden zouden ziju. Het blad acht het succes van dezen opmarsch verzekerd. Churchill echter, de bekende oorlogscorrespondent, die uit de krijgsgevangenschap te Pretoria ontsnapte, oordeelt heel anders. Hij schrijft »Ik wil niet pessimistisch zijn maar ik geloof, dat wij 250,000 man noodig zullen hebben om ons doel te bereiken. In elk geval is onze eenige logische politiek om in een onophoudolijken stroom troepen naar Zuid- Afrika te sturen. Het publiek moet niet in twijfel ver- keeren omtrent het vaste besluit der Boeren om tot het bittere einde te vechten. Vele zwakkelingen of lauwe »God bewaar me Ik wensch immers niets anders dan mijn recht wat Finnaes betreft en dat zal ik krij gen ook, maar waar ter wereld uwe moeder vandaan is, dat is werkelijk meer dan ik u vertellen kan, als ze niet, zooals andere menschen, in de kerkregisters ver meld staat!" Morten was bleek van ontroeringhij keek Stuwitz vlak in het gelaat zonder een woord te kunnen uitbren gen eindelijk sprak hij één woord uit sschurk!" en ging toen naar de deur. Stuwitz volgde hem en zeide bij den uitgang op ho- nenden toon »Gij kunt immers ook uw recht zoeken Bewijs voor net gerecht maar den nonsens, dien gij mij zoo even hebt verteld, mijn beste Morten Jonsen 1 Maar je moet zorgen voor goede bewijzen, weet je, anders wordt men zoo licht veroordeeld wegens laster Morten hoorde nog een ironisch welwillend vaarwel" achter zich. Toen hij na eene lange, eenzame wandeling bij Hegge lund kwam, zooals hij beloofd had, droeg zijn gelaat nog de sporen van de ontroering, waaraan hij ten prooi ge weest was. In korte bewoordingen vertelde hij, dat Finnaes niet meer te redden was. Hij had reeds ver wacht, dat het zoo zou afloopen, zeide hij en daarom van te voren reeds het besluit genomen in dit geval naar Amerika te gaan. Wat hem zoo openhartig maakte, dat was zijn trots want Edel. was in de kamer. Doch men kon goed zien, dat hij zich de zaak erg aantrok, want den geheelen avond sprak hij bijna geen woord. Edel zelf schonk hem thee en toen hij sprak over Amerika beefde het kopje in haar hand. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1