Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG bevonden Voorwerpen. Verjaring van vorderingen, ten laste der gemeente. De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. Buitenland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. NO. 48- Merste blad. ALKMAARSCHE COERAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar* 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,«6. Afzonderlgke nummers 3 ets. met Aan de Meisjesschool te Alk maar (hoofd Mej. J. H. Pruim), wordt gevraagd eene Onderwijzeres akte nutt. handw. en vrije- en orde oefeningen op jaarwedde van f 600, Voor het bezit der akte Pransch wordt eventueel f 50 verhooging toegekend. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 6 Mei a.s. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een portemonnaie een gouden oorknopje, een parasol, witte doek een mes met schede een dames-para een strikeen zilveren ring twee hondenhals banden een pellerineeen blauwe ceintuur, een gouden oorknopje met zwart steentje een doek, een hoedendoos, :_U «r,n rlrio i/ntariioQ maf. T* P. Ilfiflldlflfl. flflll TOZBIl* een inh. een hoed, drie kokertjes met r. c. beeldjes, een rozen krans een stukje zilver en een hamer. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 21 April 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van L. BORST, om vergunning tot het oprichten van een droogkast voor het drogen van Sigaren, in het perceel aan deD Voordam, wijk C No. 4 en dat op Dinsdag 1 Mei 1900, 's middags te twaalf uren, ten stadhnize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 17 Apr. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Degenen die over 1899 nog vorderingen bezitten ten laste der gemeente Alkmaarworden uitgenoodigd hunne rekeningen ten spoedigste in te zenden ter gemeente-secretarie. Vorderingeningediend 30 Juni a.s., zijn verjaard en mitsdien ver nletigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 21 Apr. 1900. C. D. DONATH, Secretaris. Het heliographeeren wordt door zware regens belet. Aan de avondbladen wordt van 19 dezer uit Bloem fontein geseindUit Glen zjjn berichten ingekomen, volgens welke ten zuiden van Karee Siding ongeveer zes mijlen benoordeu Glen, een gevecht plaats heeft. De Britsche infanterie houdt een sterke stelling bezet en wordt door artillerie gesteund. Bijzonderheden ont breken nog. Te Beira zijn nn drie transportschepen met 1100 Australische »bushmen'', onder kolonel Airey met paar den en muilezels aangekomen. De paarden worden te Beira in stallen onder dak gebracht. Het spoorweg materiaal is voldoende voor de benoodigdheden. Nog twee transportschepen met verder spoorwegmateriaal zijn ook in de haven. De volgende maand worden nog 22 transportschepen benevens schepen met Zuid-Amerikaansch vee voor de troepen verwacht. Het eerste groote kamp als basis voor verder voortrukken wordt te Marandellas op 40 K.M. van Salisburyaangelegd. De Zuid-Afrlkaansche Vredesdeputatle is den 19 door H. M. de Koningin in bijzonder gehoor ontvangen. Dr. Leyds en dr. Hendrik Muller stelden de leden van het gezaatschap aan Hare Majesteit voor. Het onderhond met Hare Majesteit duurde ongeveer een kwartier uur. Het hoofd van het gezantschap, de heer Fischer, hield tot H. M. eene toespraakwelke de Koningin zeer vriendelijk beantwoordde. De gezanten waren zeer ingenomen met de ontvangst. Bij de audiëntiewelke daarna H. M. de Koningin- Moeder den gezanten toestond onderhield Koningin Emma zich eveneens zeer minzaam eenigen tijd met ieder der leden van de missie. Laatste Berichten. Algemeene berichten. PARIJS, 20 April. Uit Londen wordt aan de Temps' geseind Men verzekert dat de Federalen overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om zich te bepalen tot een gnerillaoorlog, en af te zien van don grooten oorlog waarop zij niet uitgerust zijn en waarin zij tot dusver niet slagen. Rondom Pretoria worden belangrijke fortificatiewerken uitgevoerd. Volgens de laatste berichten uit Bloemfontein voeren de commando's, die in het zuiden opereeren, een terugtrekkende beweging naar het Noorden uit, langs de grens van Basutoland. 3n den Vrijstaat. BRANDFORT, 19 April. Generaal Delarey is gisteren in het kamp teruggekeerd van een verkenning ten oosten van den spoorweg tot de Modderrivier. Hij ontmoette daarbij slechts enkele verkenners en zag overal langs de heuvels Britsche versterkingen. BbLGlEI. In de Kamer richtte de liberale progressist Lorand den 19 een krachtige interpellatie tot de regee ring naar aanleiding van de daden van wreedheid, welke in de provincie Mangalla in den Congo verweten worden aan de agenten van den Onafhankelijken Staat; hij vroeg de tnsschenkomst der Belgische regeering. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat de Congostaat een vreemde mogei.dheid is, met welker zaken Belgie zich niet kan inlaten. Belgie zal de aandacht der regee ring van den Congostaat vestigen opde genoemde feiten. De Congostaat heeft reeds een ernstig onderzoek bevolen, zelfs zonder officieele bevestiging der feiten te hebben KA ©BI. A AD. De berichten omtrent den opstand der Ashantijnen veroorzaken groote ongerustheid. De Gouver neur seint uit Koemassi, dat nog meer stammen in opstand komen. Hij vraagt opnieuw om ondersteuning. De tot dusver aan Engelaud trouw gebleven stam der Bekwais is door de Ashantijnen aangevallen en kreeg 500 dooden. De Gouverneur vreest, dat hierdoor de Bekwais genood zaakt zullen worden om zich bij den opstand aan te sluiten. De toestand wordt uitermate ernstig geacht. De bevolking van Ashanti bedraagt ongeveer een half millioen zielen, het is een zeer dapper en krijgszuchtig ras, dat Engeland reeds meermalen noopte een expeditie uit te zenden. l*ORTU©Ali. In de Kamer van Afgevaardigden zeide de minister van buitenlandsche zaken den 19, in ant woord op een vraag betreffende het vervoer der Engel- sche troepen over den Beira-spoorweg, dat geen der mogend heden eenig bezwaar gemaakt beeft. Slechts de Zuidafri kaansche Republiek protesteerde in zeer correcte termen, gelijk haar recht was. De minister voegde er bij, dat de Regeering later haar daden met documenten zal rechtvaardigen. ZUID-AFRIKA. De telegraaflijn naar Lady Grey, welke gemeenschap geeft met Basoetoland is gestoord. De Beer, de Boerenlanddrost te Rouxville, en Hoffman, de vroegere landdrost, zijn door generaal Brabant's troepen gevangen genomen: 259 Boeren onder comman dant Odendarddie bij de nadering van Brabant ont snapten in de richting van Smithfield, zijn naar Wepeper getrokken. Volgens Boerenberichten staan er rondom Wepener 8000 a 10,000 man met 15 kanonnen. De landdrost van Smithfield is door de Boeren gevangen genomen. ©etulgenls van mevr. Kangtry. De Engelsche bladen honden steeds vol, dat al wat in Amerika werkelijk meetelt aan de zijde der Engelschen tegenover de Boeren staat. Doch ziebier wat bovenge noemde bekende tooneelspejlster te New-York gezegd heeft Ik verwachtte wederom als eene diva te worden ont vangen maar in Amerika is het publiek wegens den oorlog in Afrika heftig anti-Engelsch. Alleen omdat ik Engelsche ben heeft men mjj zelfs met teekenen van af keuring begroet. Mijne kunstreis zal mij dunr te staan komen. Ik ben door de Londensche bladen bedrogen, die altijd vol zijn van de Engelsch-gezindheid der Amerikanen.' Ken adres van schooljongens. Voor de Boeren. Onlangs werd gemeld, dat zich in Noord Amerika de schoolgaande jeugd opmaakte tot eene betooging voor president Kroger. Den 19 nu heeft dr. Hendrik Mullerhoofdver tegenwoordiger van den Oranje-Vrijstaat, die zich meer malen voor de beide Zuid-Afrikaansche Republieken met Amerika in verbinding stelt, een telegram ontvangen van zijn correspondent te New-York, waarin hem gemeld wordt, dat Zondag te 's-Gravenhago zal aankomen een knaap uit Philadelphia, die in opdracht heeft een groet van 30.000 schooljongens aan president Kruger te gaan overbrengen. Tot dr. Muller is daarbij tevens hot verzoek gericht dien boodschapper te helpen aan de noodige papieren voor zijn doorreis naar Zuid-Afrika en de Hollandsche pers in kennis te stellen met de aankomst van den jeug digen afgezant. Ken cijfer-genie. Men heeft waarlyk niet te veel gezegd van den kunstenaar Jacques Inaudi, een rekanmeester die alles overtreft wat men op dit gebied nog ooit heeft vernomen. Onder de bijna ongelooflijke proeveD van snelrekenen welke hij zonder veel inspanning vertoondezullen we er slechts enkele opnoemen. Een achttal personen noemden elk 3 cijfers, die allen op een rytje op een bord werden gsschreveu. Inaudi die ze niet zien kon maar ze had gehoord, noemde de 24 cijfers achter elkaar op. Hetzellde geschiedde nog eensook dit getal sprak hij uiten daarna trok hij beide getallen, nit het hoofd, van elkaar af, steeds met den rng naar het bord gekeerd. Vervolgens ging hij aan het optellen vermenigvuldigen en deelen van eenige getallen van 5 cijfers hij verrichtte zonder fout een tweede- en denJemachtsworteltrekkiug b. v. uit het getal 928,814,176. Terwijl de bezoekers bezig waren om deze sommetjes uit te rekenen er waren heel knappe menschen bij hield hij zich ter verpoozing onledig met het opgeven op welken dag der week een of andere datnm nit deze eenw viel. Dat ging alles van een leien dakje hij onderhield zich druk met verschillende aam wezigen maar dit belette hem niet om al do getallen en cjjfers van straks desverlangd zonder aarzeling weer op te noemen. Zelfs verzekerde hijdat hij al die cijfers bleef onthoudenen noodigde belangstellenden uit om hem over een paar dageu weer te komen bezoeken dan zon hij ze nogmaals opnoemen. Men twijfelde er niet aan, want voor de aardigheid noemde hij de getallen, die sedert den aanvaug op de borden stonden,'nogeens op, maar nu van achteren naar voren (N. v. d. D.) Zelfmoord. Te Zevenbergen meldde zich bij den brigadier der marechaussee een 28-jarig jonkman aan die verzocht om nachtverblijf en vrijen overtocht naar Amsterdam. Hjj bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van ongeveer f 17 aan post zegels. Toen genoemde politiebeambte, die hem van het noodige logies en levensonderhoud had voorzienhem den volgenden morgen door twee marechaussees nit het arres tantenlokaal deed halen ontdekte hij tot zijne groote ontsteltenis dat de jonkman door ophanging een einde aan zijn leven had gemaakt. Schoort. Door den raad dezer gemeente is tot secretaris benoemd, de heer A. Couwenhonwen, thans werkzaam ter secretarie te Schagen. Op dezelfde ver gadering werd besloten een jaarlijksehe bijdrage van f 150 te geven aan de vereeniging »Hulp in nood" alhier. Barslngerhorn. Onder leiding van den heer S. Spaans alhieris in deze gemeente eene dameszang- vereeniging opgericht onder den naam »Caecilia.'' De, in de vergadering van dijkgraaf en heemraden van het Ambacht van Hestfrlesland, genaamd ©eestmer Ambacht van den 18 opgemaakte, voor dracht, ter benoeming van een penningmeester voor dat Ambacht, bestaat, alphabetisch gesteld, uit de heeren C. Bijpost Jz.G. Duin en L. v. d. Vjjzel. Opnieuw de rattenplaag. In den polder Geestmer-Ambacut is weder de oorlog aan de ratten verklaard. De campagne is iu vollen gang. In alle om den polder gelegen dorpen isevenals in vorige jaren eene premie van 10 ets. op elke rat gesteld. Bij honderden worden, niettegenstaande het koude weder, deze aan de groenten zooveel schade toebrengende dieren ingeleverd. Te Zuld-Scharwoude werd door den heer De Vries onderwijzer aldaar eene zangvereeniging opge richt voor gemengd koor. Niet minder dan 37 leden traden tot die vereeniging toe. Ken onvoorzien gevolg. In een Geldersche gemeente heeft de onlangs gehouden volkstelling een zeker onvoorzien gevolg gehad. Een ongehuwde 58 jarige vrouw wel een arme van geestdoch steeds normaal en voor haar werk op den steenoven en in huis geschikt ging als zoovele anderen in de eerste week v^n Januari op naar de schoolwaar de secretaris zitting hield om de menschen met het invullen der kaarten te helpen. Bij het aantal deuren en vensters harer woning vergat zij de voordeur op te geven. Toen dit haar op de wandeling huiswaarts inviel, bezwuarde dit baar zeer en schreiend kwam ze thuis. Zij zag deze onjuistheid voor een groot vergrijp aan en meende gestraft en spoedig weggehaald te zullen worden. En treurig bijna ougeloofljjk maar waar deze waan is tot heden niet geweken, integendeel van dag tot dag erger en hard nekkiger geworden. Onophoudelijk peinst en jammert zijdag en nacht over de vergeten deur en vervalt tot melancholie. Roord te Dldam. Een onbeduidende twist heeft te Didarn tot zeer noodlottige gevolgen geleid. Eenige jonge lieden hadden te zamen de herberg bezocht en de verslagene Frans Jonker liep met den moordenaar Theodorus van Wessel. Daar eerstgenoemde een weinig aangeschoten was zeide zijn broer: kom, ga mee naar huis, waarover Van Wessel boos moet geworden zijn. Plotseling ontstond er een zeer ernstige vechtpartij waaraan ook nog anderen deelnamen, waarvan twee lichte hoofdwonden bekwamen totdat Jonker hevig bloedend neervielroepende O God, loop gauw naar deD dokter, want ik bloed dood.'' Eukele oogenblikken later gaf hij den geest. Hij had een wond in den hals. De groote slagader was doorgesneden. Het schijntdat de betrokkenen althans de dader rustig naar huis en naar bed zijn gegaan. De gemeentepolitie verscheen echter spoedig beval Yan Wessel op te staan en arresteerde hem in zijn woning. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zoowel dader als verslagene zyn ongeveer 22 jaar oud. Prijs der gewone advertent!en Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Telefoonnuumeri 3. 22 A P R I L

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1