Nederland. De oorlog In Zuid-Afrika. Stadsberichten. partij richtte aan het land een manifest in denzelfden geest. In de Portngeesche Kamer heeft de minister Beirao nogmaals gepoogd uiteen te zetten dat het besluit der Portngeesche regeering betreffende het zenden van Engelsche troepen over Beira genomen was in overeenstemming met gesloten overeenkomsten later zal de regeering door het pnbliceeren dier overeenkomsten haar daden rechtvaardigen. Thans acht de minister den tjjd niet gekomen om verder over die quaestie te spreken. IIJIII-AFRIK1. Rondom Bloemfontein wordt aan alle kanten gevochten. In het noorden op den wegnaar Brandfort zijn 't slechts voortdurende schermutselingen met kleine Boeren-patronilles. In het westen heeft Methuen, die van Boshof naar Kaapstad wilde oprukken, moeten terugtrekken volgens de Engelsche berichten, hadden de Boeren daar een macht van 2000 man iD 't veld, volgens de telegrammen van Boerenzjjde telden zjj slpchts 150 man en brachten zij den vijand een verlies van 20 dooden toe. Roberts beval daarop Methuen voorloopig te Boshof te blijven. Veel belangrijker echter zijn de gevechten om Wepe- ner. Kolonel Dalgety weet zich nog steeds tegen de hem omsluitende Boeren te verdedigen zij 't ook met een verlies van circa 150 man. Intusschen naderen 20.000 man Britsche ontzettiDgstroepen die in de nabijheid van de Wetsdorp met de Boeren slaags zijn. De Engelsche censuur is in den laatsten tijd zeer verscherpt en laat nagenoeg niets door een telegram van de Boeren over Brandfort meldt echter, dat de Engelsche linkervleugel den 20 werd teruggeslagen. Ieder oogenblik zijn tele grammen te verwachten van een beslissend gevecht om het bezit van Wepener, dat op zich zelf een onbedui dend plaatsje, wegens de rijke graanvelden in den omtrek, van groot strategisch belang is. De correspondent van de »Morning Post" seint nit Bloemfontein vrij ongunstige berichten omtrent het weder. De Modder- en Rietrivier zijn zoo gezwollen door de regens dat de driften ondoorwaadbaar zijn, de verbin ding met het zuiden is tijdelijk gestaakt daar het water de spoorlijn heeft beschadigd. De wegen om Bloemfon tein zijn onbegaanbaar, de wagen? der Boeren kunnen de stad niet bereiken maar blijven in de modder steken. Het weder zag er bij het verzenden van het telegram wel wat beter uit, maar het is onmogelijk voor lord Roberts om voorwaarts te gaan. zoolang de wegen nietbeter zjjn. Uit Ladysmith wordt den 21 geseind: Den geheelen dag werd er bij Elandelaagte met tus schenpoozen gevochten. In den vioegen morgen rnkten duizend Boeren voorwaarts Daar een heuvelrug op min der dan drie mijlen van Elandslaagte, die veertien dagen geleden door de Britsche infanterie was bezet. Zoodra zij de EugelscheD zagen, trokken de Boeren terug. De vijand begon vervolgens de mijnen van Elandslaagte te beschieten, doch richtte geen schade aan. De scbeepska- nonnen en de artillerie van het garnizoen vuurden op de Boerendie daarop de vooruitgeschoven stellingen ont ruimden. De Engelschon leden geen verliezen. Honden In dienst der politie. De politie te «ent heeft tegenwoordig ook vier voetige agenten in dienstnamelijk honden. Het is een soort van herdershonden. Zij doen "s nachts dienst en zijn er op gedresseerddat zij alleen aan politie-agenten in uniform gehoorzamen. Zij maken door geblaf opmerkzaam op het minste onraad en doen goede diensten bij opsporingen. Bloembollen. Het N. v. d. D. meldt Nog nooit is het bezoek aan de bloembollenvelden zóó drnk geweest als dezen Zondag. Duizenden en duizenden bewogen zicb langs de wegen per rijtnig, per rijwiel en te voet. Met dit prachtige weder was het ook een eenig gezicht op de schoone velden. De hyacinten zijn nu spoedig uitgebloeid dan volgen de tulpen. steld naar aanleiding van dat schip aaDgezien daarbij alles niet in den haak was. In een broche die koopman Morten Jousen aan zijn meisje, jnffronw Heggelund, cadeau bad gegeven, meende hij hetzelfde sieraad te herkeonen dat hij zelf vroeger eens aan de vrouw van zijn broeder gegeven had. Het bijzondere was dat deze broche werkelijk gevonden zou zijn in de kleeren van een kind dat vroeger gered was van een wrak en dit kind was de moeder van Morten Jonsen. Men kende de personen en bet bracht eene eigenaardige stemming te w< eg dat men zich die moest voorstellen als voorkomende in een roman die in de omgeving was afgespeeld. Een der aanwezige personen bracht een paar derge lijke tijdingen in herinnering die een paar jaar geleden tot hem gekomen waten doch de belangstelling daar voor was verzwakt en spoedig verdiepte men zich in allerlei gissingen en vermoedens omtrent deze zaak. Dominee Mttller had er een heelen tijd bij zitten luis teren terwijl hij zich af en toe het gelaat afdroogde met, zijn zakdoek. Plotseling zeide hij op bijzonder plechtigen toon en tot Stnwitz gewend die niet aan het gesprek had deel genomen »Ik bid altyd voor hen die niet durven bekennen wat zij op hun geweten hebbenwant ik weet dat zij het 't moeielijkst hie- op deze wereld hebben Stnwitz werd aschgranw in zijn gelaat en verdween spoedig daarna. Dat de broche herkend washad zich toegedragen als volgt. Op zekeren zondag had Edel aan oom Tobias de broche laten zien die zij droeg. Zij keek hem eerst een oogenblik later aan en was toen verbaasd over zijn gedrag. Hij draaide de broche in zijne handenstaarde er opooderzocht baar aau alle kanten en Dam er ten slotte door een plaatje op zij te scaniven een haarlok nit die zij niet wistdat er in was. De oude man scheen geheel overweldigd en zat langen tijd in gedachten verzonken. Vooral te Lisse was het zeer druk, en er werd heel wat verdiend met den verkoop van bloemen. Er znllen nieuwe hoofden te Callantsoog worden aangelegd. Den 26sten April is de aanwijzing der wer ken en deD 3den Mei zal de aanbesteding plaats vinden. RaraiDg van het werk is f259.000. Zuivelbond. Te Utrecht is de Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond tot stand gekomen. De heer G. J. Bieleman, uit Vorden leidde de vergadering waar alle provinciale zuivelbonden door afgevaardigden waren vertegenwoor digd en ook op zichzelf staande zuivelfabrieken. Vijf zui- velconsulenten, een rijkslandbonwleeraar, en de directeur der landbouwschool te Willemsoord waren o.a. tegen woordig. Volgens de statuten stelt de Bond, gevestigd te Utrecht, zich ten doelde belangen van de coöperatieve zuivel bereiding in Nederland te bevorderen. Hij tracht dat doel te bereiken door 1°. samenwerking en wederkeerige voorlichting in alle zaken die den bloei der aangesloten bonden en fabrie ken knnnen bevorderen 2°. het opsporen en bestrijden van knoeierijen bij de bereiding van en den handel in zuivelproducten 3°. het aandringen bij daarvoor aangewezen lichamen op het nemen van maatregelen, die in het belang van den zuivelprodncent zijn 4°. het geven van gelegenheid tot verkrijgen van bekwaamheid voor de verschillende betrekkingen in zui velfabrieken 5°. het aanleggen en bijhouden van statistieken op het gebied der zuivelbereiding 6°. het uitgeven van een orgaan en andere geschriften op het gebied der coöperatieve zuivelbereiding. Uit do discnssie bleek, 'dat. het ook in de bedoeling ligt, dat de Bond zal trachten in het stoffelijk voordeel der leden te werken door coöperatieven aankoop der verschillende, voor de zuivelbereiding benoodigde, hulp stoffen. De vereeniging zal bestaan nit gewone leden, dat zijn de als rechtspersoon erkende bonden van coöperatieve zuivelfabrieken en uit buitengewone leden, dat zijn a de als rechtspersoon erkende vereenigingen, die een zui velfabriek op coöperatieven grondslag drijven en gevestigd zijn in eene provincie waar geen bond van coöperatieve zuivelfabrieken, die lid van deze vereeniging is, bestaat en b personen, die blijk gegeven hebben de coöperatie op het gebied der zuivelbereiding oor te staan. De jaarlijksche contributie werd vastgesteld voor ieder gewoon lid op f 25 en voor de buitengewone leden sub a op f 10 en voor die sub b op f 2.50. De voorloopige commissie bestaat thans nog uit de hoeren G. J. Bieleman, te Vorden Kronenburg, te Eetde Th. Couperus, te GrouwH. A. Brouwer, te Wiedum en F. E. Postnma, te Assen. Westgraftdijk. Den 21 werd alhier eene verga dering gebonden voor he' oprichten van een ziekenfonds voor werklieden van West- en Oostgraftdijk. Een voor loopig bestuur is benoemd tot het samenstellen van een reglement. Schagen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de onderwijzers en onderwijzeressen in het arron dissement Helder zal dit jaar gehouden worden in het Noordhollandsch koffiehuis alhier, op 11 Juni a.s., onder voorzitterschap van den heer mr. J. A. Schaaff, school opziener in genoemd arrondissement. Harlngcarspel. In de raadsvergadering van den 23 werd, nadat eenige mededeelingen voor kennisgeving waren aangenomen, gunstig beschikt op een verzoek van J. Boekei om alsnog op de kiezerslijst te worden geplaatst. De in de vorige vergadering vastgestelde verordening op het verlichten van hondenkarren die wegeus strijd met de Prov. verordening op de wegen, door Ged. Staten aan H. M. de Koningin ter vernietiging was voorge dragen, werd ingetrokken. Het verzekeren van een pensioen aan den veldwachter on 60-jarigen leeftijd gedeeltelijk voor rekening dor gemeente bij eene levensverzekering maatschappij achtte de Raad te kostbaar en onvoordeelig, waarna werd goedgevonden aan den veldwachter bij eventneele ongeschiktheid een pensioen te geven nit de gemeentekas van f 2 per week. Tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van 1899 verleende de mfMt mratmi r w—nap;■jWjQfwi»! HJUtHBiHW—IB—CT^— Het was zeide hij eindelijk, diep bewogen, zoodat hij bijna geen woord Kon uitbrengen uezellde broche, die hij eens aan zijn broeders vronw cadeau gegeven had. De lok was van zjjn broeders baar. Hij zelf had ter herinnering aan de achterzijde de eerste letters van zijn naam erin geyraveerd »T. St.'' Het kwam nu tót verklaringen waarbij Edel hem vertelde wat zij omtrent die broche vernomen had en daar hij daar blijkbaar op gesteld was, liet zij den oudt>n man er alleen mee zitten. Toen zij later bij hem terugkwam zeide hij op zjjn gewone afgetrokken manier: sWonderlijk Wonderlijk! Ik heb al'ijd gevonden, dat Morten Jonsen mij aan mijn broer deed denken zoo blond en even flink in zijn optreden men zeide altijd dat mijn broer de kapitein juist dat stuk in lengte erbij gekregen had, wat er aan mij ontbrak.'' Later op den avond zeide hij op levendigen toon »ïk zon gaarno op de bruiloft willen komen Edel air ik daarvoor tenminste sterk genoeg beu en nn moet je dat alles aan je aanstaande gaan scbrjjven dan zal ik er eenige woorden bijschrijven aan mijn »mcbt". Hij legde een zekeren klemtoon op dat woord, waarmee hij Marina bedoelde. Zij of hare kinderen zullen later myn aandeel in het legaat erven," zeide hij eenige dagen daarna. Niemand wilde den ouden man bedroeven door hem doidelijk te maken hoe weinig juridisch bewijs er eigen lijk voor de zaak was. Van nu af scheen het oom Tobias' lievelings thema te zijn om te spreken over zijn »bloed verwanten." In zijn laatste levensjaren werd Stnwitz lam aan de eene zijde en omtrent zijne gierigheid en vijandigheid jegens de menscbeu gingen huiverige verhalen. Toen dominee Muller bij zijn eenzaam sterfbed ge roepen werd z«g hij dat onze Lieve Heer dien man al lang had .ingehaald". Wordt vervolgd. Raad de vereischte machtiging. Het jaarlijksch verslag van den toestand der gemeente werd voorgelezen en daarna voor konnisgeving aangenomen. Texel. In de duinen van den polder Ellerland rich ten thans de hermelijnen, een soort wezels, op Texel, harme- lingen genaamd veel schade aan, onder de wilde vogels welker nesten zij plunderen. Vooral op de eieren van wilde eenden en talingen die daar menigvuldig voor komen schijnen de roofdieren het in de eerste plaats voorzien te hebben. Later komen de jonge vogels aan de benrt en dan is de verwoesting door de gevreesde beesten aangericht zeker erger. Op het No rdzeestrand werden dezer dagen noten, amandelen, enkele sinaasappelen en Spaansche peper ge vonden. Het Rootle Krnls. Het totaal der giften ontvangen door den voor zitter-penningmeester van het Nederl. Roode Kruis bedraagt tot heden f 204.405.72J. In antwoord op her haaldelijk gevraagde inlichtingen kan nog worden mede gedeeld dat van de chefs geen nadere mededeelingen werden ontvangen omtrent den terugkeer van leden hunner ambulances. Bij de UT. Z.-A. Vereeniging is tot heden inge komen f 1.157.459. Het Zuid-Afrikaansche Gezantschap ontvangt uit alle oorden des lands nitnoodigirgen tot het bijwonen van bijeenkomsten ten bate van de Boeren of van meetings te bnnner eore. Op al die invitaties wordt echter geantwoorddat de aanwezigheid van het Gezantschap te 's Gravenhage nog vereischt wordt.en geen uitnoodigingen worden aangenomen zoolang de diplomatieke zèndiDgwelke het driemanschap in Nederland te vervallen heeftniet geheel is volbracht. Het Amerikaansche telegrambestellertje, dat een groet van 30,000 schoolknapen voor President Kruger bij zich heeft, is niet. in Den Haag aangekomen en zal er ver moedelijk ook niet meer komen, omdat de tijd te beperkt is. Hij zal waarschijnlijk in Frankrijk direct s heepgaan naar Zuid-Afrika. De commissie van jongelieden van het gymnasium en de H. B. S., die den jongen Amerikaan een eenigszins fees telijke ontvangst dachten te bereiden, moest dus onver richter zake huiswaarts keeren van het Hollandsche Spoor station, waar zjj James Francis Smith hadden willen ver welkomen. Zij waren getooid met strikjes in de Neder landsche en Zuid-Afrikaansche kleuren. Op het perron en op het stationsplein hadden zich vele belangstellenden geposteerd om den knaap te zien aankomen. Laatste Berichte n. He Beira-quaestle. MADRID, 23 April. Het blad »Commercio" van Lis sabon toont aan, dat Portugal slechts den doortocht vau ongevaarljjke reizigers eu van koopwaren over Beira mocht toestaan, doch n.et de passage van soldaten en munitie. Door daartoe vergunning te geven, schendt de regeering artikel 15, paragraaf 9 van de grondwet. Als men erkent, dat Engeland het recht heelt troepen over Beira te voeren, zou men het Britsche rijk ook het recht moeteD toekennen om een tuighuis in te richten aan de monding van de Taag, meent het Lissabonsche blad. In den Vrijstaat. BOERENLAGER TE TABA 'NCHU, 22 April. Aan Jammersbeigdrift wordt nacht en dag gevochten. Woens dag en Donderdagnacht werd onafgebroken geweervuur atgegeven. De Kaapsche jagers verloren 120 man op 500, waaronder een officier gesueuveld en vier gewond. Het bericht, dat de Engelschen kleurlingen als soldaten gebrniken, blijkt onjuist te zijn. De kaffers bij hen zijn slechts gewone kampbedienden. BOERENLAGER TE TABA 'NCHU, 20 April. Heden morgen ontving generaal De Wet in zijn stelling bij Jam- merBbergdrift een nieuwen voorraad munitie voor zijn geschut. H i concentreerde het vuur uit al zijn kanonnen op één pont in het Britsche kamp. Esn Britech kanon werd verbrijzeld. LONDEN, 23 April. Lord Roberts seint uit Bloemfon tein van heden Generaal Rnndle meldt, dat 25 man, behoorende tot deD trein, die naar een voorpost werd gezonden na het vallen van den avond, worden vermist. De elfde divisie ouder generaal Pole Oarew eu twee brigades cavalerie onder generaal French zijn gisteren afgezonden om generaal Rnndle te helpen. Zij bereikten Karriefontein zonder veel tegenstand. Hnn verliezen zijn twee dooden, 19 gewondeD, waaron er een officier doodelijk eu 11 vermisten De bereden infanterie van geueraai Pole Carew bezette Leenwkop, een boogeu heuvel op vier mijlen afstand van haar stelling van den vorigen nacht. De vijand ontruimde den heuvel haastig met achterlating van een paar gewe ren en munitie. Voetbal. Bij de den 22 gehouden voetbalwedstrijd tusschen »A. F. O.", vau Amsterdam, en A. V.', van hier, Jwon laatstgenoemde club, speleude 4 invallers, met 7 2. Stedelijk Huscuni. In het bovenlocaal zijn ter bezichtiging gestela vele afbeeldingen betreffende het Huis vau Orauje-Nassan, gevolgd naar merkwaardige seuilderijen en teekeningen en zeldzame gravures alsmede eenige schoonschriften van een schoolmeester nit het begin der 18e eeuw. Te water gelaten. Den 23 werd van de werf „tl'lcolaas Witsen", van de firma W. F. Stoel en Zoon, alhier, te water gelalen de eerste van staal of ijzer gebouwde Skivorensohe born- bootvoor rekening vau den heer B Boot IJz., te Kol- horn eu bestemd voor de ausjovisvangst op de Zuiderzee. De heer majoor jhr. C. K. van der VFiJck, commandant en directeur der Cadettenschool, is tot ini- tenaul-kolouel bevorderd. VJendraclitspolder. Bij de den 24 gehonden|vei kiezing voor den Een- drachtspolder is herkozen als poldermeester de heer J. Roskam Pz.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2