Honderd en tweede jaargang. Woensdag 25 April 1900. WAARSCHU WI3V g7 PARIJSCHE BRIEVEN. Amsterdamsche Brieven. ffo. 49. Tweede blad. De BURGEMEESTER van ALKMAAR waarschuwt de arbeiders, die naar Dnitsch- land wenschen te gaan, dat zij niet zonder nationaliteitsbewijs daarheen behooren te vertrekkenvermits hunne pogingen om werk te vinden, dientengevolge veelal mis lukken, en zij later als armlastigen over de grenzen zuilen worden gezet. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 21 April 1900. G. R IP P IN G. ALRMAARSCHE (III Aan de Meisjesschool te Alk maar (hoofd Mej. J. H. Peuim), wordt gevraagd eene Onderwijzeres met akte nutt. handw. en vrije- en orde oefeningen op eene jaarwedde van f 600, Voor het bezit der akte Fransch wordt eventueel f 50 verhooging toegekend. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 6 Mei a.s. VII. Parijs, 18 April 1900. De Tentoonstelling. II. Zij is geopend, officieel, met al de gebruikelijke lof redenen en veel tra-la-la zooals wij hier zeggen. Maar gereed is zij in het geheel niet. Gij behoeft u nog niet te haasten hierheen te sporen, want vooi provinciaal en vreemdeling is het eene maand te vroeg. Wij begrijpen zeer goed dat men den eenmaal vastgesteldon termijn niet wilde verschuiven, men heeft hier bard gewerkt, en gebouwen en paleizen staan er, maar er is nog niets in; honderden, ja ver over de duizend wagonladingen moeten nog al die paleizenhuizenpavilions enz. enz. met allerlei kostbaarheden vullen. Intusschen, al waarschuwen wij den ver af wonende voorloopig tehuis te blijven voor den Parijzenaar is het wel de moeite waard eens even een kijkje te gaan nemen het is alsof gij in den schouwburg achter de coulissen moogt gaan en gerust mag men er een ticket aan wagen. Die tickets kosten nominaal 1 franc per stuk maar door die combinatie met de bons of loterijbriefjesdaalden de enkele tickets op de beurs reeds tot 48 francs per honderd zoodat de camelots ze u op straat aanbieden voor 60 en 55 cen times per stuk. En zij zullen nog wel meer dalen. Het is wel aardig al die venters te zien en te hooren >qui n'a pas son ticket?'' roepen zij, en zij zien er volstrekt niet armoedig uitdie camelotsde meesten zijn vrij netjes gekleed. De broodwinning moet nog niet zoo kwaad zijn, mits zij honderd of meer van die papiertjes per dag verkoopen met eene winst van 5 of 10 centimes, dan maken die kooplui allicht dagen van een tiental franken en meer. En wat ligt het terrein der tentoon stelling dicht bij ons de prachtige hoofdingang is op Place de la Concordeen sedert de geheele stad zich sneller en sneller naar het Westen verplaatstis dat prachtige plein met die fraaie fonteinen en den Obelisk in het middenal zeer dicht bij het middelpunt der groote stad. Die hoofdingang of Porte Monumentale is buitengewoon mooi, wij stonden er wel een kwartier naar te kijken, het is een prachtige poort, gevormd door drie gelijke Wogen, die op 20 meters afstand van elkaar staan. Die driehoek vormt eene oppervlakte van 500 vierkante meters en bovenop staat een aardig beeld, eene parijsche jonge dame eene hedendaagsche parisiennedie allen bezoekers haar welkom toeroept. Dit beeld is 6 meters hoog en staat 35 meters boven den grond. Men moet deze Porte zien om zich een denkbeeld te vormen van wat zij is rekent maar eens dat wel tweeduizend per sonen onder dezen koepel kunnen staan en men hier 36 guichets of toegangen heeft aangebrachtzoodat per uur minstens 40duizend personen door deze poort de ten- stelling kunnen binnengaau. Thans blijft de expositie 's avonds nog gesloten maar wanneer op 30 April het eerste groote avondfeest gegeven wordten dan deze Porte Monumentale verlicht is door meer dan drieduizend lampen, zullen al die fraaie kleuren schitterend, toover- achtig uitkomen. Nog staan wij te kijken en noteeren op zijde van de hoofdbogen de fraaie beeldengroepenalle rubrieken arbeiders voorstellende, meer dan levensgroot, die allen hunne krachten aan de expositie wijdden en intusschen biedt men ons het dagelijksch expositie-programma aan. Men moet toch alles nemen en zien, dos is dit programma ons wel 20 centimes waard. Tegelijkertijd treden wij dan de tentoonstelling binnen en wandelen over een nog niet te beganen weg, zien vele huisjes in aanbouw, maar wat die worden moeten zal ons later blijken. Ah daar rechtsaf staan twee prachtige witte paleizen, le Petit Palais en le Grand Palais, daar moeten de schoone kun sten komen, maar die zijn er nog niet, zoodat wij met de beschrijving der paleizen zullen wachten tot zij van binnen en buiten klaar zijn. Hier wandelen wij reeds tusschen beide paleizen op mooi houtplaveisel, ja mooi zijn die paleizen toch, en zij hebben niet te duur gekost, 25 millioen franken, het is anders toch een aardig som metje. Verder rechts gaan wij niet, doch keeren weder links af, en wandelen over den nieuwen brug Pont Alex audre III naar den linkeroever der Seine. En het is een mooie brug, en waarheen men ook kijkt, overal heeft men een fraai uitzicht. Daar rechts of links, al naardat gij tegen den stroom opkijkt of met de rivier medegaat ziet gij de Tweede Kamer, of Chambre des Dépnté's. links de Place de la Concorde met den Obelisk, voor U de Esplanade des Invalides, achter U de Cnamps Ely- sées met de genoemde Porte Monumentale en de twee fraaie paleizen. Deze brng krijg- later nog wel eens eene beurt in onze beschrijving, voor heden volgen wij den linker Seine oever, doch die wandeling is een echt kunst stuk. Links en rechts gaan wij tusschen de pavilions der vreemde mogendheden, doch moeten springen over balken, kisten, hopen zand, kalk en pleister, ons uiterst dun en mager maken om tusschen paarden en vrachtwagens door te dringen, en wat wij zien Gebouwen, die alle gesloten zijn, en waarop staat geschreven, liefst met wit krijt »défense d' entrer" of verboden toegang, en eene ten toonstelling van pakkisten, zooals alleen een echt parijsch verpakker zich er gaarne bijeen droomt. Oufdie wandeling heeft ons zoo moe en vooraf stoffig gemaakt, dat wij blij zijn, bij de avenue Rapp voor heden de tentoonstelling te verlaten. Aan den over kant op Place de 1' Alma zetten wij ons even neder vóór een groot Café, maken eenige aanteekeningen, en zien tot onze niet geringe verbazing, hoe rijtuigen en omnibussen tal van bezoekers naar de Expositie voeren. Dus de belangstelling zit er toch in bij den Parijzenaar. Rekent maar eens, op Zondag eersten Paaschdag, telde men als entrée's 118.630 tickets. 11 207 vrijkaarten. 8.236 tentoonstellers en werklieden, dus tezamen 138.073. Voor eene tentoonstelling, die nog niet af is, waarlijk een mooi begin. J. M. T. Een «lroevlg ongeval. Een treurig ongeluk is te Bellegarde surValserine (Fransch dep, Ain) gebeurd. Een gezelschap toeristen beklom daar de vermaarde rotsen. Een van hen, Tarare genaamd, boog zich voorover, om in diepte te zien, waar de Rhóne en de Valserine zich vereenigen. Hij werd door een duizeling bevangen en hield zich vast aan een elec- trischen kabel. De stroom ging hem met een hevigen schok door het lichaam, juist op het oogenblik, dat zijn vriend Jacquet en diens vrouw hem bij de hand grepen. Tarare viel op Jacquet deze wankelde en viel in de diepte (minstens 30 meter). Tarare en Mme Jacquet vielen bewusteloos op den grond, maar zij konden weer bijgebracht worden en had den nagenoeg geen letsel bekomen. Jaquet vond men verpletterd op de rotsen aan den Rhöne-over. Hij moet terstond gedood zijn door den val. Te Hammersmith, b(j Londen, klom een inbreker door een venster een huis binnen, toen een papegaai in de kamer opeens begon te praten en te lachen. De jdief schrikte zoozeer van dat plotselinge, schelle stemgeluid, dat hjj flauw viel. Hij werd nog nagenoeg bniten kennis door de politie meegenomen en thans heeft hij zes maanden dwangarbeid voor zich om zijne zenuwen te stalen. Kegelen. Met de prijzen voor kegelwedstrijden wordt 't boe langer hoe dollervan medailles zijn 't reeds kunstvoor werpen van kunstvoorwerpen premieloten geworden maar Berlijn overtreft dat alles nog. Daar loopt reeds van 15 dezer tot 24 Juli op de banen van de Unions- Brauerei, op de Hasenhaide, een wedstrijd, waarvoor als eerste prijs uitgeloofd is eene villa (»schuldenfrei") staat er bij met stalling en boomgaard en bovendien een paard en rijtuig. Zoover heeft men 't hier nog niet gebracht. De 2de prijs is slechts 2500 Mark en zoo voort. X. Een tijd van zooveel koken en gisten in de arbeiders wereld als thans hebben wij in lang niet beleefd. Eoonbeweglng is het woord, dat door duizenden monden eiken dag wordt uitgesproken en herhaald. Op de lijst van hen, die bij de patroons hebben aangeklopt om meer loon en korter arbeidsduur, staan bij het schrijven van dezen brief de schildersgezellen, de timmerlieden, de metselaars, de typografen, de koetsiers en de kappersbe dienden, terwijl de strijd van de bootwerkers, de dok en veemarbeiders en de bakkersgezellen nog maar pas achter den rug is. Waar moet dat op die manier heen Als de courant, waarin deze brief wordt opgenomen, verschijnt, is er groote kans, dat onder de opgesomde arbeidersgroepen werkstakingen zijn uitgebroken de pa troons hebben dat zien aankomen en zich zooveel mo gelijk georganiseerd, zoodat een verbitterde strijd is te wachten, die de werklieden in armoede dompelt., terwijl er, ook al winnen zij 't, maanden zullen noodig zjju om do geleden sehade in te halen. Indien er al weerstands- kassen zijn gevormd, zullen zij toch niet in staat zijn om bij eenigen duur der stakingen voldoende uitkee- ringen te doen de welvaart, verkregen door zuinig beheer van het met onverdroten arbeid verdiende geld, staat op het spel. Zeker niet minder erg zjjn de patroons eraan toe. Zij knnnen hunne verplichtingen niet of slechts met de grootste moeite nakomen, een schade van tienduizenden guldens wordt geleden, sommigen worden wellicht totaal gernineerd. Gewonnen wordf de strijd ten slotte door de partij, die het meest onverschillig is voor haar eigen ondergang. En inmiddels verloopt de beste tijd van het jaar, die niet meer kan worden goedgemaakt als 't op eenigerlei wijze tot vrede is gekomen, 't Is pijnlijk om van zulk vernielingswerk getuige te moeten zijn. De strike is wel een zeer scherp wapen en. hoewel gaarne erkennende het recht van den arbeider om daarmee zijn positie te verbeteren, dringt zich toch de vraag op, of in den laatsten tijd de werklieden wel genoeg beseft hebben, dat het door hen uit de schoede gehaalde zwaard zich ook tegen hen zelf kan keeren. De Koninginnen komen ditmaal wei ondor zeer ongunstige omstandigheden. Van een algemeene feest viering kan geen sprake zijn en de politie zal nauwlettend hebben te zorgen, dat de toorn van sommige arbeiders over de onverzettelijkheid der werkgevers zich niet luclA geeft in de een of andere oneerbiedige daad ten opzichte van de Koninklijke vrouwen. Uiterst vermoeiende dagen wachten haar. Van den vroegen morgen tot den laten avond zal de Koningin bezoeken ontvangen en bezoeken brengen rost zal H. M. slechts zeer weinig zijn toe bedeeld en wanneer zij een zncht van verlichting slaakt, als het uur van vertrek is aangebroken, is dat volkomen verklaarbaar. Het meest in haar schik is natuurlijk de firma Uter- möhlen, wier fabriek van verbandstoffen ditmaal de eer van een Koninklijk bezoek zal te beurt vallen. Verleden jaar koesterde zij al de illusie, dat 't zou gebeuren en de kansen stonden toen reeds niet slecht, maar op stuk van zaken kwam er toch niet van nu wordt zij voor deze teleurstelling schadeloos gesteld. Want al gaan ook op het oogenblik de zaken goed, er blijft toch nog altijd een wensch naar nog meer en prachtiger reclame dan een Koninklijk bezoek is wel niet denkbaar. Wie wij hier ook zoo graag hadden gehad Dat is de Zuid Afrikaansche vredes-deputatie Toen be kend werd, dat zij zou komen, waren honderden ijverig in de weer om haar een grootsche manifestatie te be reiden. De Amsterdammers, die nog met onverzwakte belangstelling de gebeurtennissen op het oorlogsterrein volgen, zouden zoo gaarne aan de afgezanten der Boeren getoond hebben, dat de hoofdstad het kloeke gedrag der Verbondenen bewondert en geen vuriger hoop koestert dan dat hunne rechtvaardige zaak 't zal winnen. Zeer pijnlijk was daarom het bericht, dat het aangekondigde bezoek vooreerst niet doorgaat en dat 't nog zeer de vraag zal zijn, of daarvan wel iets zal komen. Waaraan Amsterdam dat verdiend hoeft, is een raadsel. De heeren hebben als reden hunne drukke bezigheden opgegeven, maar 't gaat daarmee where there is a will there is a way. Andere overwegingen moeten er in het spel zijn maar voor een leek zijn die moeilijk te doorgronden. Onze hotelhouders ondervinden terdegedat de En- gelschen goed besefienhoe er hier over ben gedacht wordt. Om dezen tijd zijn er anders al heel wat zonen en dochteren Albions die op hun zwerftochten door de stad met een enkelen oogopslag te kennen zijn., maar nn zijn dit witte raven. De neringdoenden betreuren 't onder deze omstandigheden dubbel, dat de gemeenteraad heelemaal geen ooren had naar het voorstel van den heer Van Harpon om het 600-jarig bestaan van Amsterdam feestelijk te herdenken. De beurzen van vreemdelingen zouden zoo welkom zijn en een historische optocht zou naar zij meenen zulk een goed lokmiddel zijn geweest. De Kaadszlttlngwaarin het votum weid uitge sprokenwas er ditmaal eens eene waarin een menigte onderwerpen werden afgedaan. Ook in de al zoo lang hangende quaestie der makelaars werd eindelijk een be sluit genomenhierin bestaande dat voortaan geen makelaars in bouwmaterialen meer zullen worden be noemd. De Kamer van Koophandel had namelijk B. en W. ingelichtdat deze functie was uitgevonden om de tusschenkomst te verleenen bij den handel in onroerende goederen. Feitelijk wordt daarvoor ook het ambt van makelaar in mobilair gebruiktmaar wat zal men daar tegen doen: de jarenlange usance brengt nu eenmaal mede, dat de huizen-veiliDgen door makelaars geschieden en men bevindt zich goed daarbij en dit gebruik is van meer invloed dan de opvatting der juristen dat make laars in onroerende goederen onbestaanbaar zijn. Boven dien werd op de benoemingen van makelaars in mobi lair in de laatste jaren een nauwlettend toezicht gehou den door de Makelaars-Vereeniging die de antecedenten der candidaten onderzocht en naar den uitslag daarvan een preeadvies uitbracht. Door haar bemoeiingen was de zaak zoo goed geregeld als 't kon maar zij heeft bet ongeluk gehad zich onlangs eenmaal te vergissen in den persoon van den candidaat en toen zij dat verzuim goed maakte door den onschuldig getroffene te bewegen om zich opnieuw aan te melden en zij nn den raad gaf hem wel aan te nemen is de woede van allen, die door haar toedoen waren afgewezenlosgebarsten. Dat geval is breed uitgemeten en door verzwijging van alle bij-om standigheden verwerkt tot het bewijs van hare onver- trouwbaarheid waarvan een paar raadsleden zich tot tolk maakten. De raad was toen zeer ontsteld en als strafmiddel ging het college juist de candidaten benoemen, die volgens de Vereeniging niet in de termen vielen. Later is het verkeerde van dat gedrag wel ingezien, maar de waardigheid van het Prinsenhof brengt niet mee om ongelijk te bekennen en de benoemingen konden natuur lijk niet ongedaan gemaakt worden. Om nit deze impasse te geraken kwamen in de jongste Raadszitting de heeren Caroli en Kamerlingh Onnes met de wanhoopsvoorstellen om in het vervolg maar heelemaal geen makelaars meer te benoemen. Dat redmiddel zou evenwel nog erger zijn dan de kwaal. Immers, de wet schrijft in sommige gevallen gebiedend de tusschenkomst van den makelaar voor en nn gaat 't toch Diet aan om aan het rijp en groen, dat vroeger gedurende zooveel jaren is toegelaten, ook nog een monopolie te schenken. Het verstandigste zal wezen als men in alle kalmte eens het stedelijke reglement op de makelaarsbenoemingen, dat sinds f854 onder het stof is bedolven geweest, gaat raadplegen. Daarin staat, dat de Raad makslaars benoemt na eerst de Kamer van Koophandel te hebben gehoord. Nu heeft dit college wel altijd beweerd, dat 't geen ge legenheid had om de vele aanvragen, die geregeld voor mobilair inkomen, te onderzoeken, maar daaiin is toch wel verandering te brengen. Dat mag in de eerste maan den een tijdroovend werk wezen, maar op den duur is 't niet onoverkomelijk. Immers, als 't maar eenmaal vast staat, dat niemand een benoeming meer krijgt als hij daarop geen gegronde aanspraken kan doen gelden, zal den onbevoegden de lust wel vergaan om zich aan een echec bloot te stellen. Vroeger was dat zoo erg niet, want dan ging alles in stilte en niemand merkte iets, maar sinds eenigen tijd publiceeren B. en W. de namen

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5