Haag-sche Brieven. Nederland, IV. van de candidaten en van hen, die de vereisohte attesten hebben geteekend omtrent de kunde en den duur der werkzaamheid in het vak van den aanvrager. Aldus blijft 't geen geheim meer, wie te licht is bevonden en dat is een uitstekende remedie om van lichtzinnige aanmeldin gen te genezen. Ver van al dat geharrewar zijn wij de eerste zomer- sche dagen gaan genieten. In drommen begaven de Amsterdammers zich Zondag naar buiten, maar er bleven toch nog genoeg over om 't, in het Vondelpark, aan het Tolhuis en het Kalfje benauwend vol te maken. Jammer voor de betere klassen, dat 't nu eenmaal niet requ, is op Zondag daarheen te gaan. Voor haar staat, altijd op het programma de matinée in het Concertgebouw, waarbij ditmaal nog kwam een uitvoering der Nederlandsche Organisten-Vereeniging in de Ronde Lnthorsche Kerk. Muziek is een genot, maar te luisteren naar het kwinke- leeren der vogels in de pas ontbottende struiken en hoornen is een genieting, waarbij alles, wat men tusschen de vier wanden eener zaal te huoren krijgt, niet halen kan. Gelukkig zij, wier levensomstandigheden van dien aard zijn, dat zij 's winters van de Stads-amusementen kunnen profiteeren en 's zomers naar buiten kunnen trekken om lichaam en ziel door de natuur te verkwikken. Op 't oogenblik, dat ik me tot schrijven zet, is 't juist drie dagen dat de Zuid-Afrikaansche vredesdeputatie hier aankwam, 't Was vol op 't perron van de staats spoor. Op 't laatste oogenblik was er héél wat volk naar toe gestroomd, vóór dien tijd scheen 't tijdstip van aan komst weinig bekend te zijn geweest. Bij 't uitstappen uit den trein wachtte den heer Fischer oen groote ver rassiDgeen der eersten, die hem begroetten, was zijn zoon, die in Engeland op studie ligt, nu voor deze ge legenheid overgekomen. Verder was de geheele ontvangst een »onder-onsje". Van hooggeplaatste staatsambtenaren, waaronder er toch velen zijn, die met hart en ziel aan de zijde der Boeren staan, was niemand aanwezig. Mis schien streed dat tegen de tot nu toe gevolgde voorzich tigheids-politiek, maar 't maakte een hinderlijken indruk. Gelukkig werd die indruk een beetje verzacht door de houding van 't volk, dat Goddank niet altijd en overal de voorzichtigheid betracht. Een uitbundig gejuich »Leve de Boeren vergezelde de heeren tot aan en In de rijtuigen 't werd beantwoord door zwaaien met de hoeden. Van de drie afgezanten trokken de heeren jWol- marans en Weasels 't meest de aandacht door hun reus achtige gestalten, echte typen. Kenmerkend voor hun zeden de avond van hun dag van aankomst zag hen reeds in de kerk. Dominee Vermeer verkondigde van den kansel, dat de gemeente 't geluk had, de drie vredesgezanten in haar midden te hebben. Hij vlocht woorden van warme sympathie in zijn preek voor Transvaal en de goede zaak, waarvoor het streed en eindigde met een hartelijke bede voor hun wèl-slagen. Dat heeft hun goed gedaan. Later hebben de »Boeren er herhaal- del k hun dank voor betuigd. Van maandagmorgen af was 't bekend dat er in 't Hotel des In des een lijst zou liggen waarop ieder zich kon laten inschrijven, die door 't gezantschap ontvangen weuschte te worden. En toen Woensdagochtend pas 't klokje van tienen koud was, begon het toe te stroomen allen die hun opwachting kwamen maken werden in één zaal ontvangen. Onder al die zwartgerokte heeren maakte een land bouwersgezin uit den omtrek een eigenaardige vertooning. Ze hadden ook 'een zoon in Transvaal, en kwamen nu dood leuk du Boeren eens bezoeken. Heel vriendelijk werd de vader te woord gestaan. Even vóór elven werd een prachtige krans binnen gebracht, versierd met linten in de kleuren van Vrijstaat, Transvaal en Nederland't eerste huldeblijk door een Nederlander aangeboden. Mevrouw Fischer ontving enkele dames. Woensdag bood Dr. H. Muller, gezant van de Vrijstaat hier te landeaan de deputatie een diner aan, waar ook mede aanzaten de Voorzitter van de Eerste Ka mer vijf ministersDr. Leyds en ook de heer Ch. Boissevaindie (in prachtig Engelsch) den open brief heeft geschrevenwaarvan duizenden exemplaren in Engeland zjjn verspreiden die dus wel zjju steentje heeft bijgedragenom de opinie van 't vólk daar te wjjzigeu. De tafel was zéér rijk en fijn versierd geheel met witte en oranje bloemende kleuren van de Vrijstaat. Tot laat in den nacht hebben de heeren 't uitgehouden wel een bewijs dat er geen gebrek aan discours bestoud. Donderdagmiddag zijn de gezanten ontvangen door Koningin Wilhelminawaarbij ook Dr. Leyds tegen woordig was. 't Gehoor duurde maar een kwartier daarop volgdo audiëntie bij de Koningin-moederdie zich vriendelijk met hen onderhield. Uit alle streken van 't land komen uitnoodigingen om een of andere vergadering voor Transvaal en O. V. bij te wonen voor alles wordt echter bedankt zoolang de diplomatieke zending niet volbracht is. Men wilde in den Haag een algemeene betoogiug houden voor 't Hotel des Indesde couranten weigerden echter hunne mede werking 't bekend maken van 't juiste tijdstip, omdat een telegiam uit Zwitserland had veizocht, dat men zich van betoogingen zou onthouden. Al zou ik het jammer vinden als de betooging niet plaats had, omdat ze zeker duizenden op de been zou brengen de houding van 't volk is zóó welsprekend, dat de afgezanten zich in de gevoelens van 't Neder landsche volk niet licht vergissen zullen. En nu komt Zondag de Amerikaansche knaap bier in de stad, die een groet van 30.000 schooljongens eventjes uit Philadelphia aan Paul Kruger gaat brengen. Dr. Muller zou hem aan de noodige papieren helpen voor zijn reis raar Zuid-Afrika. Waarschijnlijk zullen de afgezanten tot Woensdag in den Haag blijven. Zoo belangrijk lijkt ons de Transvaalkwestie en alles wat daarmee in verband staal, dat andere Haagsche aan gelegenheden er haast bjj zouden inschieten, en toch is er genoeg, dat de vermelding overwaard is. Een kijkje op Scheveningen loont zeker de lange wan deling er heeu, zou men mogen zeggen, als de lange wan deling op zich zelf al niet zoo 'u genot was. Wie belang stelt in een grootsch werk, kan zich nu voor 't Kurhaus gaau vergasten. Ze zijn er bezig aan de zoo lang besproken wandelpier. Rechts van 't Kurhaus ligt een kolossale borstwering van zuilenbazalt opgestapeld, die steenbonken worden in zee neergelaten, om langB het wandelhoofd de golfslag te breken. De groote ijzerconstructie, die van 't terras van 't badhuis naar en over de strandmuur loopt tot 't begin van 't wandelhoofd, is gereed. Onder het terras komen winkeltjes, die bijna blaar zijn. Zoo royaal mogelijk is 't werk, zonder inschrijving, opgedragen aan do Pletterij te Den Haag, en 't is te bezien, dat ze eer zal hebben van haar werk. Ofschoon 't weer erg tégen was, is 't werk goed en snel gevorderd, 't Wandelhoofd loopt al 150 Meter in zee, de overige 200 Metor moeten voor Augustus klaar zijn. Verder is er een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de visschershaven te Scheveningen. De aanbesteding daarvan wordt spoedig verwacht. Zoo zullen dan langzamerhand de twee heterogene be- standdeelen van Scheveningen, te weten de visschersbe- volking en de winkeliersstand beide voldaan raken. In den Haag is zoo jnist een evenredige schoolgeld heffing aangenomen., Tot dusverre waren er behalve bnr gerscholen (met uitgebreid leerplan) waar f 24 per jaar of meerj (betaald wordt, tnsschenscholen, die 55 cent per maand eischten en armenscholen, of zooals ze officieel heeten, scholen voor onvermogenden, die aeheel gratis waren. Met deze nieuwe schoolgeldregeling komen er wat meer trapjes, en wordt het schoolgeld per week betaald. Naar den staat van zijn financiën en 't aantal van zijn school gaande kinderen, kan nu een Hagenaar zijn kleintjes op school krijgen voor 20, 16. 12 10 en 6 cent por week voor één kind, voor 17£, 14, 10, 9 en 5 cent per week bij twee kindoren zijn er drie of meer kinderen, dan heeft hij de keus tusschen 15, 12, 9, 8 en 4 cent per week. 't Werd tijd, dat hierin werd voorzien. Groot misbruik werd gemaakt door ouders, die zéér goed f 0,55 school geld konden betalen maar och, »ja kunt 't zoo gemak kelijk voor niets krijgen". En al is iemand ook voor stander van do stelling: »A!le onderwijs moet kosteloos zijn" toch blijft het, op deze manier verkregen, een groote onbillijkheid tegenover anderen, die wél betalen, omdat ze te veel eergevoel hebben, maar 't misschien niet zoo goed kunnen missen. Met de vermelding, dat 't voorjaar nu eindelijk intocht schijnt te houden, wat we konden opmaken uit twee lekkere zomer8che, warme dagen, zal ik ditmaal mijn praatje eindigen. THEO VAN STRALEN. Kien lijvige catalogus. De catalogus van de Parijsche tentoonstelling zal bestaan uit 18 deelen, en de eigenaars der firma »Pears zeep" hebben zieh verzekerd van een annonce op de omslagen dier deelen voor de som van 2,500 p. st. (f 30.000). Aanbestedingen. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 19 bij enkele inschrijving aanbesteed 1° De voltooiing van de steenglooiing op het buiten beloop der Heldersche Zeewering vóór Huisduinen be- hoorende tot de Rijkszeewerken in Noord-Holland. Raming f 105.000. Minste inschrijver A. de Man, te Watergraafs meer, voor f 113.980. 2° Het verbeteren der steenglooiing op het buitenbeloop der Heldersche Zeewering bewesten en het voorzien van de teen der Zeewering beoosten het Noordduinshoofd, beboorende tot de Rijkszeewerken in Noordholland. Raming f 38.800. Minste inschrijver A. Bos, te Helder, voor f 39.770. 3° Het verbeteren der Zeeweringen langs het Noorder- straud van het eiland Vlieland, beboorende tot do Zeewerken in Noord-Holland. Raming f 28.500. Minste inschrijver A. O. Zwart, te Terschelling, voor 30.880. 40 Het verbeteren van een gedeelte omringdijk op het eiland Market), behoorende tot de Zeewerken in Noord- Holland. Raming f 5000. Minste inschrijver H. M. van Meekeren, te Hindeloope voor f 4845. 5° Het onderhoud van den Zeedijk tusschen Naarden en Muiderberg van de strandpalen te Muiderberg en van den Zeedijk en de gronden beoosten Naarden, van 1 Mei 1900 tot 1 Mei 1901. MiDste inschrijver G. W. de Gooijer, te Naarden, voor f 577. Hoor een val gedood. Op den avond van den 19 een paar minuten voor tienen werden de wandelaars in Kal verstraat en op het Rokin opgeschrikt door een geweldigen slag. Het bleek dat uit de derde verdieping van het perceel Kalver- straat hoek Gapersteeg, waarin de winkel der firma Miele Oo. is gevestigd, aan de steegzijde een dame was ge vallen, die terecht kwam op een daglicht) eflector, welke geheel verbrijzeld werd, en daarna op straat. Het bleek te zijn de echtgenoote van den bediende der firma, die in het perceel woont. De dood trad onmiddelijk in. l»e bevolking van Hoorn. Volgens de jongste officieele opgave bedraagt het aantal inwoners van Hoorn 10708 zielen waarvan 5401 mannen en 5307 vrouwen. Hieronder zijn ook begrepen de in de Rijkswerkinrichting verblijfhoudenue personen, nl. 443 mannen en 5 vrouwendie der militaire ge bouwen 91 mannen en 21 vronwen en de schippersbe- volking, 16 mannen en 21 vrouwen. Visscliers vloot-revue. De Burgemeester van Enkbaizen heeft de eigenaars en schippers van visschers-vaartuigen aldaar uitgenoodigd tot eene samenkomst, naar aanleiding van de circulaire van de heeren Galkoen en Kolff, betreffende het houden van eene visschersvloot-revue. Slechts een 30-tal personen had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Geen hunner wilde echter deelnemen aan eene vloot-revue, welke niet uitgaat van de Neder landsche Visscherij-vereeniging. In eene op het eiland Wieringen gehouden vergadering werd daarentegen de meeniug uitgesproken, dat de heeren Calkoen en Kolff oudere rechten hadden, want dat hun plan reeds in bewerking was, toen in de Visscherij-ver- eeniging het denkbeeld voor het eorst ter sprake werd gebracht. Werf Conrad. De brand op de werf Gonrad, te Haarlem, heeft gelukkig niet het gevolg gehad, dat een deel der werk lieden buiten verdienste geraakt is. De directeur hoopt hun nog voldoende werk te kunnen verschaffen. Als oorzaak van den brand wordt opgegeven, dat men een stalen plaat, welke uitgegloeid moest worden, zonder medeweten van de chefs, onder steenkolen gelegd had. Dat was Zaterdagmiddag gedaan, dus twee volle etmalen vóór het uitbreken van den brand op Paaschmaandag. Hen boomenquaestie. Te Muntendam heeft zich een niet onaardig incident voorgedaan tusschen den burgen-eester en een der wet houders. Tijdens de kroningsfeesten is op een ruim plein een Wilbelmiuaboompje geplant. Daar dit boompje aanvankelijk niet goed wilde opschieten besloten Burg. en Wetb. een ander te koopen en te plaatsen naast den eersten boom. Een prachtig ijzeren hek moest het geheel versieren. De verwachting dat de eorst geplante boom zou doodgaan, is niet verwezenlijkt; beide boompjes floreerden goed. Een der boomen moest echter weg; maar welke Besloten werd de meest fleurige te laten staan. Nu is de vorige week op last van den burgemeester de grootste linde verwijderd en elders geplaatst. Deze daad verwekte zoozoer het misnoegen van een der wethouders, dat hij besloot den anderen boom ook te laten weghalen, zoodat op dit moment het prachtig® hek alleen staat zonder Wilhelminaboom. Naar we vernemen heeft de burgemeester schriftelijk den wethouder gevraagd, om welke redenon hij den boom h6eft verwijderd. Op dit schrijven is niet geantwoord. De wethouder daarentegen is zelf nu naar Groningen gegaan, om aan de hoogere macht het geval mede te deelen. Men is nu algemeen benieuwd hoe deze zaak zal afloopen. (N. R. C.) Prijsvraag kaasfabrlek. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft de volgende prijs vragen uitgeschreven: »De Vereeniging voornoemd, van meening, dat de fabriekmatige kaasbereiding in Noord- Holland, zoowel wat de regeling van het bedrijf als wat inrichting der gebouwen betreft, niet voldoet aan de eischen, die tegenwoordig gesteld mogen worden, verlangt lo. Eene uitvoerige schets van de wijze, waarop eene vereeniging, die zioh ten doel stelt de bereiding van Edammer kaas, behoort te worden opgericht en georga niseerd, en waarop het bedrijf behoort to werken en te worden beheerd. In het antwoord zullen onder meer de volgende punten moeten worden behandeldstatuten, reglementen (o. a. ook voor de behandeling der melk), contracten met en instructiën voor het personeel, melkcontróle, wjjze van uitbetaling, boekhouding. De melk moet tweemaal per dag kunnen worden ge leverd en gerekend moet worden op de mogelijkheid, om ze eens zoowel als om ze tweemaal per dag te verwerken, terwijl de hoeveelheid melk in het drukst van den tijd op minstens 7000 K.G. per dag te stellen is. (Voor de beantwoording dezer prijsvraag wordt eene som van f 250,beschikbaar gesteld.) 2o. Een uitgewerkt plan met schetsteekeningen voor eene kaasfabriek met volledigen inventaris, die minstens 7000 K.G. melk per dag kan verwerken a. in de veronderstelling dat tweemaal per dag vol- lemelkscbe kaas wordt gemaakt, b. aannemende dat ééns per dag gekaasd wordt uit gedeeltelijk volle- en gedeeltelijk geroomde melk, doch met levering der melk tweemaal per dag. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan in het andere daarnaar worden verwezen. De fabriek magmet inbegrip van den inventaris, hoogstens f 17000,— kosten (zonder den grond), tenzij eenige overschrijding van dat bedrag voldoende wordt gemotiveerd. Voor de beantwoording dezer prijsvraag wordt f 150, beschikbaar gesteld. Antwoorden moeten worden ingezonden bij den Se cretaris der Vereeniging te Alkmaar, vóór 1 Januari 1901. Zij moeten geschreven zijn in de Nederlandsche taal, met eene andere hand dan die van den inzender, niet onderteekend worden en voorzien zijn van een kenmerk, dat zich ook bevindt op een begeleidend verzegeld cou vert, bevattende den naam van den inzender. Bekroonde antwoorden blijven het eigendom der Ver eeniging. Veeziekte. Staat van de gemeenten in Nederland, waar ge vallen van besmettelijke veeziekten, in vorige maand staten vermeld, op 1 Maart 1900 nog niet waren ge ëindigd. Mond- en klauwzeer. Noord-BrabantFijnaart c.a., Leende, Reusel. Gelderland Aalten, Didam, Herwen en Aerdt, Laren, Lichtenvoorde, Rhede, Zelhem. Zuid-HollandBeijerland (Oud). Noord-HollandBarsingerhorn, Egmond aan Zee. OverijselTubbergen. Schurft. Zuid-Holland Geervliet. Noord-Holland: Anna Paulowna, Haarlemmermeer, Helder, Landmeer, Monnikendam, Muiden, Oudendijk, Sloten, Winkel, Zijpe. FrieslandAengwierdon, Menaldumadeel Ooststelling werf, Opsterland. OverijselBlankenham, Dalfsen, Ham (den), ïlarden- berg (Ambt), Ommen (Ambt), Steen wijk, lubbergen, Volienhoven (Ambt). Rotkreup el. Noord-Holland: Beemster, Helder, Midwoud, Texel, Zijpe. Friesland Ferwerderadeel. Bloedvergiftiging. Te Schiedam is eene moeder van eon talrijk gezin aan bloedvergiftiging overleden. Eenige dageD geleden had zij zich, bij het scharen van eetvorken, aan een der scherpe tanden geprikt, waardoor zij een wondje aan een harer banden kreeg. Aanvankelijk werd daarop geen acht ge slagen, doch toen de vinger en de arm begonnen te zwellen, werd geneeskundige hulp ingeroepen, die echter niet meer heelt mogen baten. krommenie. Er cireuleert in deze gemeente ter teekeuing een adres aan H. M. de Koningin, waarin eer biedig wordt verzocht, slechts concessie te verleenen tot verpachting der brug over de Nauernasche Vaart onder verlaagd tarief, in het bijzonder voor voetgangers en be stuurders van handkarren. Druk van Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6