stedelijkMuseum. De driemaster „Toetast". No. 50. Honderd en tweede jaargang. 1900. V RIJ D A G 27 APRIL. OPROEPING-. Buitenland. FEUILLETON. De oorlog in Zuid-Afrika. Uit liet Noorseh. «J ohms Li©. AlkMAAIISCIIi: COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco dcor het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3. i5T®iAan de Meisjesschool te Alk- Sw maar (hoofd Mej. J. H. Proim), wordt gevraagd eene Onderwijzeres met akte nutt. handw. en vrije- en orde oefeningen op eene jaarwedde van f 600, Voor het bezit der akte Fransch wordt eventueel f 50 verhooging toegekend. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het, Ge meentebestuur vóór 6 Mei a.s. Toegangskaarten f 1.— voor het jaar 1900, geldig voor den houder, zyne huisgenooten en logé's, eiken Haandag en Vrijdag van 1 tot 3 uur, op welken tijd het museum voor het publiek toegankelijk is, kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Van de op 23 April 1900 alhier gehouden varkens.- markt wordt vermist een varkenwegende pl. m. 55 kilogram en gemerkt door 2 knippen op den rechter schouder. Zij, die inlichtingen kunnen verstrekken, worden ver zocht zich ten spoedigste te vervoegen aan het bureau van politie alhier. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 24 April 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door Jan Pleter Blauw, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Gedempte NienweslootWijk B No. 59, welke vergunning thans ten name staat vau KLAAS MALLER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 April 1900. 0. D. DONATH, Secretaris. EAIUÜUIU. Nu er reeds geruime tijd verstreken is tnsschen de publiceering van lord Robert's scherpe veroordeeling van het beleid der generaals Bnller, Warren en Gatacre, en nog slechts de laatstgenoemde van zijn commando ontheven is, verbaast en ergert men zich in Engeland ten zeerste, dat de Regeering, die blijkbaar de heide eerstgenoemde bevelhebbers wil handhaven, door die openbaarmaking hun prestige verzwakt en daardoor de discipline ernstig bedreigd heeft. Waartoe het vertrouwen der ondergeschikten in hunne leiders geschokt, zoo vraagt men, juist nu in den nieuw aangevangen krijg dat ver trouwen den soldaat moet bezielen tot een hardnekkigen en zwa<ren strijd met een zoo gevreesden vijand als de Boeren Inderdaad de houding der Regeering is raadsel achtig. En even onbegrijpelijk is, waarom de critiek op Methuen's krijgsbedrijven niet evenzeer ter kennis van het publiek is gebracht. Mag men de «Mancb. Guardian" VAN 45) HOOFDSTUK XVIII. Besluit. Dat Edel en Morten verloofd waren juist in die dagen toen de toekomst voor zijn zoon er zoo donker uitzag had er niet weinig toe bijgedragen om Edel in Jons oogen te verheffen tegenover Marina gebruikte hy nu niet meer de uitdrukking van fijne jnffer." Een klein beetje wat op wrok geleek bleef er echter zitten. Het was mogelijk, dat Morten op Finnses na be hoefte kreeg aan een huisvrouw maar of hij er wel veel nnt van zou hebben dat een dochter van den voorna men Heggelund dat werd dat betwijfelde hij zeer. In zijn misnoegdheid kwam hij er toe om de volgende conclusie te maken. Wanneer zij reeds zooveel kwaad had veroorzaaktterwijl zij nog buiten hnis was hoe erg moest dat dan wel niet wordenwanneer zij er bin nen kwam Zij wilde natuurlijk alles op zijn grootelni's ingericht hebben zooals zij dat thuis ook gewoon was. Jon en Marina waren sedert de verloving meermalen dringend bij Heggeland op visite genoodigd. Zij kwamen dan steeds op hun zondagsch uitgedost eu wilden altijd 's namiddags weer vertrekken zij verstonden over 't algemeen de kunst om met een zeldzamen tact hunne Waardigheid op te houden. Doch niet minder tact lag er verscholen in de wijze gelooven, dan zal in het Parlement deswege eerstdaags ge ïnterpelleerd worden. De berichten uit Engelsch-Indië blijven nog steeds even treurig luiden. De ondersteuningsfondsen hebben ver sterking noodig, daar da ellende zoo algemeen is, dat zij slechts met reusachtige bedragen kan worden bestreden. In het district Bombay zijn van de 1,300,000 stuks vee een millioen omgekomen. FRANKRIJK. De Duitsche rijkskanselier prins Hohenlobe is van Cannes te Parijs aangekomen, naar men meent, niet om een bezoek aan de tentoonstelling te brengen, doch om stappen te doen, die het bezoek aan de tentoonstelling van den Duitsehen keizer streng incognito mogelijk zouden maken. Uit Lissabon wordt aan de »Temps" gemeld de tekst van de Brltsche nota betreffende Beira. Zij luidt aldus »Ik heb de eer U. E. te berichten, dat mijn regeering zich voorstelt een nog niet bepaald aantal troepen over Beira te verzenden naar Rbodesië. «Mjn Regeering maakt daarbij gebruik van de rechten, erkend in de nota's, gewisseld tnsschen den voormaligen Brit-chen gezant te Lissabon Petre en den Portugeeschen minister van buiteDlandsche zaken in 1891den heer Valbonue". De correspondent van het Pargsche blad voegt daar bij, dat de toen gewisselde nota's bijlagen vormden (van het in 1891 tnsschen Engeland en Portugal gesloten verdrag), waarin werd toegestemd in den vrijen door tocht door Beira voor alle personen en koopwaren met bestemming naar Rhodesië. De nota's werden op verzoek van Portugal niet gepubliceerd. De Portngeesche minister van buitenlandsche zaken antwoordde op het Britsche verzoek niet schriftelijk en bepaalde zich tot het geven van bevelen om te Beira vrijen doortocht te verleenen. ZIJID-AFRIKA. Van drie zijden rukken de Engelschen op tot ontzet van Wepener; hoever zij voort- gerukt zijn en of zij inderdaad hun doel eenigszins meer nabij zijn gekomen is met den besten wil ter wereld niet uit de telegrammen op te maken. Voortdurend zijn de Engelsche troepen met de Boeren aan het schermut selen telkens beproeven zij omtrekkende bewegingen doch worden daarin verhinderd en bijna ieder telegram spreekt van nieuwe versterkingen door Roberts uitge zonden om de reeds vooruitgeschoven troepen te onder steunen. Intasschen blijft Wepener ingesloten en doen de Boeren krachtige pegingen het garnizoen van kolonel Dalgetydat 1600 man sterk schijnt te zijn en over vrij veel kanonnen beschikttot overgave te dwingen. Mogen zij spoedig slagen, alvorens de ontzettingstroepen hen dwingen het beleg op te geven. Het telegram uit het Boerenlager te Taba 'Nchu (ten noorden van Wepener) noemt met name van de 120 gesneuvelde en gewonde mannen van de Kaapsche jagers te paard de volgende officieren: gesneuveld luitenant Taplin zwaar gekwetst majoor Sprenger en kapitein Goidswortby, licht majoor Waring en luitenant Bonsey waarop Edel verstond zich zoo aangenaam mogelijk te ma ken bij haar aanstaanden schoonvader het was alsof zij had geraden hoe hij over haar dacht. Morten en Edel waren diep doordrongen van de weten schap, dat zij jaren verspild hadden en daarvoor moes ten boeten. En indien zij het nu over iets eens waren dan was het daarover, dat zij nu voortaan voor zoo ver het in hun vermogen lag zelf hunne toekomst wilden boawen. In het begin zouden zij het alles behalve overvloedig hebbenwant het had groote offers gekost om Stuwitz te betalen doch dank zij de uitstekende ligging van Finnses was dat nn toch gebeurd. Hij wenschte dat zij hem reeds hetzelfde voorjaar als zyne vrouw zou vergezellen naar Finnees. Doch in Jons tegenwoordigheid had Edel daarop ge antwoord »dat zij nog wat tijd noodig had." En toen Morten eenigszins verrast vroeg: «Waarvoor?" ant woordde zij «Dacht je dandat ik alleen voor statie bij je op Finnses kwam in zulk eene huishouding komen een massa dingen voor, die ik nog moet leeren als je ten minste een beeije nnt van me wilt hebben Jon vond dat zij verstandiger sprak dan Morten. Doch op uitdrukkelijk verlangen van zijn zoon werd er dan toch bepaald dat de bruiloft in het midden van den zomer zou plaats hebben wanneer de eerste bezending visch verscheept was. Langzamerhand had Edel Jon dermate voor zich weten te winnen dat deze nu van meeniog was, dat alle onge lukken op Finnses daaraan te wjjten waren, dat zij er niet geweest was. «Als zij bij hem geweest was, zou Morten nooit zoo roekeloos geweest zijn," zeide hij tot Marina «en zij zal er wel voor oppassen, dat het niet weer gebeurt zij is een verstandig meisje 1" De Boeren verklaren, dat de manschappen van kolonel Dalgety de beste Engelsche troepen zijn waartegen zij tot dusver gestreden hebben. De Kaapsche correspondent van de «Daily Mail" ver klaart, dat de hoop op ontzet van Mafeking thans uit sluitend gericht is op generaal Carrington. Men verwacht geen ontzet meer uit het zuiden eu kolonel Plumer heeft het bewijs geleverd dat hij met zijn troepen niet in staat ia de Boeren te verdrijven. Men hoopt dat Car rington zich spoedig met hem zal vereenigen of anders lord Roberts oprukt en daardoor de Boeren om de stad tot heengaan dwingt. Op dit laatste is voorloopig niet veel kans en dat generaal Carrington spoedig in staat zal zijn Baden Powell ter hnlp te komenschijDt in hooge mate onwaarschijnlijk als men bedenkt welke moeilijkheden de tocht van Beira naar Boeloewayo met zich brengt. De «Times" ontving den 23 uit Lorenyo Marquez het boricht, dat de buitenlandsche deskundigen op artillerie- gebied, die in dienst zijn van het departement van oorlog der Z. A. Republiek, er in geslaagd zijn te Pretoria een geschutgieterij op te richten voor het aanmaken van zwaar geschut. De eerste kanonnen, uit deze gieterij afkomstig, zijn thans naar den Vrijstaat gezonden. Laatste Berichten. In den Vrijstaat. LONDEN, 25 April. Lord Roberts seint uit Bloem fontein De divisie van generaal Pole-Carew bereikte gister avond Roodekop zonder verliezen. Haar opmarsch werd gedekt door cavalerie en rijdende artillerie, die den vijand met zware verliezen terngdreef. De bereden troepen waren hedenmorgen bezig de Modder- rivier bij Valsbank over te trekken, overeenkomstig mijne instructiën aan French, om zich dwars op des vijands terugtochtslinie te plaatsen, maar de Boeren, blijkbaar ongerust, door het verschijnen van French, ontruimden gedurende den nacht hun sterke stelling bij Dewetsdorp Dit dorp is nu hedenmorgen door generaal Ctiermside bezet. Hamilton's bereden infanterie dreef den vijand van alle kopjes in de buurt van de waterwerken zonder verliezen. De Hooglandersbrigade marcheerde gisteren 38 kilometer om Hamilton te steunen. Nu Dewetsdorp door ons is bezet, is het niet waar schijnlijk, dat wij nog veel moeite zullen hebben rondom Wepener. Dalgety ontzet, LONDEN, 25 April. Lord Roberts seint uit Bloem fontein De vijand trok zich in den afgeloopen nacht nit de omstreken van Wepener terng. Hedenmorgen ontvluchtte hj in noordoosteljke richting langs den weg naar Lady- brand. Hij was ongeveer 4000 a 5000 sterk. Sedert den 14don dezer zju er op de kust be noorden het eiland Batz, Bretague, zooveel doode reu- zenpolypen aangespoeld, dat de overheid uit vrees Het waren heerljke zomerdagen daar buiten op Skorpen In een eindeloos blauw schitterde de zee in de zon. De bergen, verre en nabij, glinsterden in verschillende blauwe, zomerachtige nuances en de nauwe kloven en dalen waren echte warmte-groeven van samengeperste zonnestralen, die plotseling een verrassende plantengroei te voorschijn tooverden op elk plekje, waar maar de aarde lag. Dat jaar had de lente buitengewoon lang op zich laten wachtendoch was toen ook in een paar dagen met znlk een kracht opgekomen, dat men het ODtiuikende frissche gras het sneeuwkleed in de dalen zag oplichten. Het huisje van Jon Zaeharia-en aan het strand was buitengewoon netjes opgeknapt. Het grasperk er voor was netjes in orde gemaakt.de oude groene rnitjes waren door andeie vervangen en de deur was feesteljk versierd met berkenloof, met de gele paarden bloemen en het korte, stoppelige gras op üet zodendak, op welks eene hoek een klein dwergberkje vol loof zijne takken stond nit te breiden. Als een beeld van het kommervolle leven van den eigenaar, scheen het zich Diet recht thuis te gevoelen in zoo'n versiering. Er was niemand thuis eu de deur gesloten maar door de nieuwe heldere ruiten scheen de zon in de eenzaamheid vlak op de oude muurplank daarbinnen en verlichtte het begin en het einde der letters. Jon en Marina waren met hunne kinderen naar de bruiloft van Morten, die twee dagen geleden had plaats gevonden by Heggelund in huis en met het jonge paar werden zij nn vandaag thnis verwacht. Er waren niet veel gasten bj de bruiloft geweest omdat men het niet zoo royaal bad willen aanleggen. Doch jnffronw Dyring, die er dien dag stralend en ge wichtig uitzag, alsof de geest barer overleden mevrouw haar omzweefde, had zich niet geheel en al met dat idee kunnen vereenigen. Zj nam nu de plaats van de vrouw in, in dat huis, waar zj hare dagen zou sljten en zj zou het niet over eenkomstig hare waardigheid gevonden hebben, wanneer er nu minder gerechten op talel kwamendan toen Edels zuster trouwde. (Slot volgt.)

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1