No. 51, derate blad. Honderd en tweede jaargang. 1900, ZONDAG Buitenland. l)e oorlog in Zuid-Atrika. Nederland. 29 APRIL. Stadsb erichtea. (jemeeuteraad van Alkmaar. ALklUAARSCHE C01IRAAT. Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prfls der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. K.VUMIiAHiI». In bet Lagerhuis dealde de heer Wyndham, de onder-minister van oorlog, den 26 mede, dat sedert het begin van den oorlog reeds naar Zuid- Afrika gezonden zijn of gezonden zullen worden ter ver vanging der effectieven: 42,000 paarden en 23,000 muil ezels. Voor zoover da Regeering weet, was de qnaestie, waarvoor lord Roberts stond, niet het gevolg van gebrek aan paarden of rollend spoorwegmaterieel, doch het feit, dat lord Roberts Bloemfontein bezet heelt na een maand te hebben gevochten en gemarcheerd, ver van den spoor weg. Sedert dien tijd is hij bezig geweest met het herstel van don spoorweg, het overbrengen van de operatiebasis van Kaapstad naar Bloemfontein en het verslaan van de vijandelijke troepenafdeelingen, die zijn communicatielijnen bedreigden. De beide eerste dezer noodzakelijke voorbe reidende maatregelen om te knnnen vooruitrukken, zijn, naar wij meenen, thans voltooid en de derde schijnt een bevredigenden voortgang te hebben, zoo besloot de minister. Uit Canada komt 't bericht, dat een groot deel der stad Ottawa door brand vernield is. Meer dau 2000 gezinnen zonden dakloos zijn, terwijl de aangerichte schade nog niet te ramen is. Een later telegram meldt, dat er aanwijzingen zijn, dat men hier aan brandstichting heeft te denken, de brand zou op drie plaatsen tegelijk uitgebroken zijn. FRANKRIJK. De Fransche ingenieur Léon, die in zijn qnaliteit van technisch ambtenaar bij Crensot, der Boerenartillerie znlke groote diensten heeft bewezen, is dezer dagen te Marseille aangekomen. Gelijk men zich herinneren zal, bekwam hij een hoofdwond waarvan hjj nog niet geheel genezen is. Léon werd natuurlijk onmid dellijk geïnterviewd. Hij roemt de Boeren als schatters en artilleristen zeer en wijt daaraan de groote verliezen der Engelscben. Mochten de Engelscben winnen, dan zijn 150,000 man troepen als bezetting noodig, terwijl de vrede dan nog niet het gevolg is. Het klimaat is niet gesehikt voor Europeanen en Enropeesche paarden. Ook zegt hij, dat de Boeren overtuigd zijn van Enro peesche interventie. Mocht zulks niet gebeuren, dan zullen zij Pretoria en Johannesburg niet verdedigen, doch zich in het bergland van het Lijdenbnrg-district terugtrekken Botha is volgens Léon een tacticus van den eersten rang. ZIJID-AFRIHA. Het beleg van Wepener is, gelijk te voorzian was, door de Boeren opgeheven en de be legeraars hebben, althans voor zooverre de telegrammen melden, juist het oogenblik weten te kiezen om een iuslui ting door de 40.000 man door Roberts afgezonden, te ontkomen. Hoezeer 't te betreuren is, dat het den Boeren niet gelukt is Wepener te nemen, is het resultaat van bnn beleg toch verre van onbednidend. Niet slechts hebben zij eenige overwinningen behaald, en daardoor den geest drift van de eeDigzins ontmoedigde Vrijstaters doen her leven, maar bovendien hebben zij Roberts' opmarsch zeer vettraigd ou hem gedwongen een aanzienlijke legermacht nit drie richtingen bjjeen te trekken om Dalgety met zijn 1600 man te ontzetten. De Boeren zijn thans in de richting van Ladybrand teruggetrokken en French's pogin gen om hen dien terugtocht af te snjjden schijnen mislukt te zijn. Een telegram uit Mafeking, zonder dagteekeniug, te Gabarones den 14en April gebracht, meldt dat de Boeren voortgaan de stad te beschieten en dat de belegerden nog slechts tot 15 Mei levensmiddelen hebben. Lady Sarah Wilson, correspondente der .Daily Mail'' te Mafeking seint van 9 April: Wij hebben sinds het begin der belegering 368 man verloren. Vandaag is bericht ont vangen van de nederlaag der hulpcolonne onder Plnmer. Die tegenslag is verschrikkelijk, daar men de ontzetting zeker waande. Het garnizoen eet nog enkel brood nit haverbloem gebakken. Den 24 heeft te Johannesburg een hevige ontplof fing plaats gehad in de werkplaatsen der Begbie-geschut- gieterij. Tien personen werden gedood, 32 gewond, voor het meerendeel Fransche cn Italiaansche werklieden. De heer Grünberg werd licht gewond. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Het gewich tigste deel der machines moet gered zijn. De Roode Krnis- •mbnlances bewezen goede diensten voor de verzorging der gewonden. Laatste Berichten. In den Vrijstaat. LONDEN, 27 April. Lord Roberts seint heden nit Bloemfontein French bereikte hedenmorgen met de cavalerie Thaba Nhu en ontmoette daar Hamilton en de brigade van Smith-Dorriens. De vjjand hondt nog de oostelijke wjjk van de stad bezet, vanwaar French en Hamilton oprukken om hem te verdrijven. Unndle was gisteravond op acht mijlen ten zuiden van Thaba Nhu. Een patrouille van Bethulië ontmoette op 25 dezer een vijandeljjken troep bij Smithfield Road en verloor één doode en drie krijgsgevangenen. 61» V VS-J- Telcfoonnunmcr t 3. De yeomanry onder Brabazon maakte een verkenning naar Wepener en keerde hedenmorgen te Dewetsdorp terng. De Duitsche vlootwet. BERLIJN, 27 April. De begrootingscommissie van den Rijksdag heeft met 20 tegen 8 steramen het v rorstel van het centrum aangenomen, waarbij de vereischte oorlogs vloot voor de Europeesche wateren wordt bewilligd, doch de versterking van de anxiliaire vloot wordt gesohrapt en de vermeerdering van de reserve wordt getemperd. De brand te Ottawa. OTTAWA 27 April. De brand is nu gebluscht. Van de voorstad Huil zijn alleen de kathedraal en twintig huizen blijven staan. Het geheele wes'elijko deel van Ottawa, waar zich het centrum dor industrie bevindt, is vernield met groote houtschnron, fabrieken van allerlei aard de goederenloodsen der Canadian Pacific Railway en vele woonhuizen, voorn.imeljjk van de armere klassen. De schade wordt op 10 a 12 milioen dollar geraamd. Drie uenschen zijn verongelukt en vele duizenden zijn zonder dak. Ben balde aan president Drager. In de, om zijn wapensmeden beroemde Thilringsche stad Solingen hebben Daitsche veteranen uit de kreits en de stad Solingendie meegevochten hebben in 1864, 1866 en 1870, een prachtige eeresabel laten maken voor president Kruger, met hot opschrift »Furchtlos, tapfer, treu und gnt Bis zum letzten Tropfen Bint. (N. v. d. D.) Tentoonstelling te Parijs. Men heeft al becijferd hoe groot het aantal bezoe kers van de Wereldtentoonstelling te Parijs zal wezen. De tentoonstelling van 1855 werd door 5 millioen menschen bezochtdie van 1867 door 9 millioendie van 1878 door lö'/a millioen, en die van 1889 door 28 millioen. Volgens de uitkomsten der rekenkundige reeks berekeningen zon nn het aantal bezoekers 50 millioen moetou zijn. Het bestuur heeft ook ongeveer daarop gerekend en 65 millioen toegangsbewijzen laten drukken. (N. v. d. D.) De Koninginnen te Amsterdam. Het zijn drukke welbestede dagen, die de Koning innen te Amsterdam doorbrengen. Behalve de reeds ge melde bezoeken werden door H. H. M. M. dezer dagen nog bezichtigd het kinderziekenhuis, de Huishoudschool, de fabriek van verbandstoffen, het gemeentelijk entrepot. Den 28 zullen de kweekschool voor zeevaart bet ge meentelijk museum, het Rijksmuseum en da 1ste Am bachtschool bezocht worden 's avonds heeft eene gala voorstelling in de stadsschouwbnrg plaats en Zondag het gebruikelijk bezoek aan Artis. Werkstaking van zetters te Amsterdam. Den 27 is onder de zetters van eenige groote druk kerijen, eene werkstaking uitgebroken. Hooger loon wordt door de zetters verlangd, de patroons meenen den eisch niet te mogen inwilligen te minder nog omdat met 1 Januari 1900 een verbooging der loonen door hen werd toegestemd met de uitdrukkelijke bepaling van de zijde der patroons, dat, wegens verschillende omstandigheden, die door de werklieden werden erkend, voorshands van eenigerlei verdere verhooging geen sprake zou kunnen zijn. I»angedijk. De kool is in deze streek nog niet geheel uitverkocht. Men schatte verleden week de hoe veelheid kool in de scharen nog op plm. 25000 stuks. De pi ijzen verminderen echter sterk, doordat reeds zoo veel nieuwe groenten worden aangeboden. Bloedvergiftiging. Dezer dagen verwondde in de gemeente Waddings veen een timmerman zich met een beitel aan de hand. Hoewel de kwetsuur van weinig betoekenis scheen, begon de hand, en daarna do arm, op te zetten. Geneeskundige hnlp ingeroepen zijnde, werd bloedvergiftiging geconsta teerd. De borst begon op te zettteu en eene operatie kon nog het eenige redmiddel zijn, maar alvorens deze kon worden ondernomen trad de dood tussehenbaide. Barsingerhorn. Te Kolborn werd den 27 de eerste ansjovis gevangen. Dood door onvoorzichtigheid. Met de stoomtramvan Haarlem naar Leiden, gebeurde den 26 een ernstig ongeluk. Aan het einde der Bennebroeker laan sprongen twee Engelsche jongelieden onder het rijden op doch één van hen sloeg achterover en geraakte met zijn hoofd dusdanig onder de wielen dat hij dood werd opgeuomen. Bij onderzoek bleek de ongelukkige te zijn de heer James A. Wallace student aan de Universiteit te Edinburg die in zijne vacantie met een vriend de bloeiende hyaeintenvelden kwam zien. Per telegraaf werd zijn vadereen houthandelaar in Schotland met dit treurig afsterven van zijn zoon in kennis gesteld. (Haarl. Ot.) Tentoonstelling Parijs. De firma Helios, Elektricitfits Actiengesellscbalt Köln, heeft voor de bezoekers der wereld tentoonstelling te Parijs uitgegeven een »Gids door Parijs en de tentoon stelling" in handig formaat. De tekst is in het Duitsch en Fransch gesteld en het boekje bevat behalve vele afbeeldingen ook een plattegrond van Parijs en van het tentoonstellingsterrein. De genoemde firma is bereid aan ieder gratis en franco een exemplaar van dezen gids te zenden. Wie van dit aanbod gebruik willen maken, worden uitgenoodigd zich te wendeD tot Helios E. A. G. Tech nisch Bureau Amsterdam, Keizersgracht 467/469. Collecte Schweninger vlsschers. Blijkens achterstaande advertentie zal alhierop Maandag30 Aprilen Dinsdag 1 Meieene collecte gehouden worden ten behoeve van bet Visschersfonds te Scheveningendat geregeld aan een zestigtal visschers op 71-jarigen leeftijd eene wekelijkscbe ondersteuning uitkeert. De barometerstand was des morgens 8 uur als volgt: den 22: 770.1; d«n 23: 769.2; den 24: 768.3 den 25766.9 den 26 767.8 den 27 760.3den 28: 764.7. Alkmaarsche Verloting. Van de verloting, ter gelegenheid der 20e Alk maarsche Paasehtentoonstellingalhier, gehouden, zjjn nog de volgende prijzen niet afgehaald Lotn. Prijsn. 2887 Paardenschuier 299 3152 Tuinhark 92 3633 Deken 249 4488 Paardendeken 300 4560 Stoel 318 4579 Gordsingel 289 4880 Stel rijtuiglantaarns 56 4894 Maatemrner 193 5297 Paardenschuier 291 5595 Graaf 176 5849 Roomsciiaal 369 7328 Famiiieschaal 211 7718 Leidsel 145 9375 Dek in. singel 147 11469 Bit 275 11794 Koeschaar 95 12521 R'jtjugel 284 12984 Koperen waschketel 239 14073 Koffer 400 Rechthebbenden kannen deze voorwerpen alsnog be komen ten kantore van den secretaris-penningmeester der afdeeling Alkmaar vau de Hollandsche Maatschappij van landbouw, den heer H. Siebert Coster, Voordam C 9. Honden. Door den beer J. F. van der Oord, alhier, werden op de Internationale Hondententoonstelling, 27, 28 en 29 April in het Paleis voor Volkvlijt, te Amsterdam, gehouden wordende, 4 St. Bernards honden ingezonden. Hij verwierf daarmede twee eerste prijzen, één tweeden en één derden prijs. Buurtverkeer. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij geeft met 1 Mei eeudaagsche retourbiljetten, 2e en 3e klasse, voor buurtverkeer, nit, tegen den enkelen reisprijs. Zij zijn alleen geldig op de daarvoor in de dienstregeling aangegeven treinen. Terug kan men ook met een anderen trein, doch men heeft dan een suppletie te betalen van de helft van den enkelen reisprijs. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, a Mel 1900, des namiddags te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. - Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. e W. tot het opnieuw vaststellen van veischillendo belasting-verordeningen. (Bijlage no. 29.) 3. Idem, naar aanleiding van een verzoek om kwijtschel ding van beloopen boete, wegens te late oplevering van publieke werken. (Bijlage no. 30.) 4. Idem in zake het opriebtou van een Gymnasium in deze gemeente. (Bijlage no. 31). 5. Idem, tot vaststelling van een suppletoir kohier van de straatbelasting, dienst 1899. (Bijlage no. 32). 6. Voorstel van de Commissie voor de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financiëelen aard, betreffende het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van het burgerweeshuis, dienst 1899. (Bijlage no. 33.) 7. Idem als voren en tot goedkearing van een snpple- toire begrooting voor het Mannen- en Vronvven-gast- huis dienst 1899. (Bijlage no. 34.) 8. Idem tot goedkenring der rekening van de dd. schutterij dienst 1899. (Bijlage, no. 35.) 9. Idem tot goedkeuring der rekening van de Algem. bewaarschooldienst 1899. (Bijlage no. 36.) 10. Idem, tot goedkeuring der rekening van het burgerlijk armbestuur, dienst 1899. (Bijlege no. 37.) 11. Idem, tot het doen vtn af- en overschrijvingen en tot goedkenring eener snppletoire begrooting voor de stads-apotheek, dieDst 1899. (Bijlage no. 38). 12. Behandeling van het primitief kohier van den hoofde- lijken omslag, dienst 1900.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1