Trekking overmorgen (DINSDAG) Loten Hollandse! WITTE KRUIS f25000, f 250, f 100, e.k. (5 Mei) LOTEN FRANSCH GR0NDCRED1ET Kamper Eiland-Boter J. Kuijper Zonen, Onderwijs Boekhouden aanverwante vakken. f 50000,- is AANBESTEDING. W. NEDERKOORN, Langestraat, te Alkmaar, Een geheel Aandeel Holl. Witte Kruis met een A -P O CA geheel Aandeel Fransch Grondcrediet te zamen I Amsterdam. 1). E. COSMAN, in Effecten. Ad vertentièn. Boekh. Herms. Coster Zoon. In het Leesgezelschap ad f 2,§Ö een eenig genot. E A. BUK AMP is wereldberoemd. JURRIAAN RIJKX, Kampen. Gevestigd 1817. Xïeerenkleeding naar maat. Roode Bordeaux wijn Roode Port-a-Port, COGNAC VAN ROMUNÜE GEVEKE, I. PRINS Az., Hy is er volkomen van overtuigd, dat zij zijne eerste en eenige echte liefde is en zjj gelooft dat; maar dat neemt niet weg, dat zij hem toch hoogst ongaarne naar Tromsö ziet reizen. f 35,— en f 14, f 5000—, f 2500— en f 500,-. I (HOLLANDSCH, FRANSCII en DU1TSCH) is ééne plaats vacant. Bij den aanvang van Lente en Zomer Puidtsen C 60. Alkmaar Het maken van een haven op de ter reinen van den gemeente-reinigingsdienst, met eenige daarbij komende werken, als: ophaalbrug, afslnitdenr, schoeiingen over dekking, enz. s Langestraat 48. doch nit wie verder niets begrijpelijks meer te halen viel. Zij was voor het eerst te IJmniden in den nacht van 26 op 27 Maart jl. omstreeks half vier uren door eenige vletterlieden, die de wacht hadden bij den Sema- forendienst, verkleumd en ineengedoken onder een steiger gevonden en nadat deze lieden haar in het wachtlokaal hadden gewarmd en te drinken gegeven is zij in oen onbewaakt oogenblik ontsnapt en dion en den volgenden dag in de gemeente zwervende gezien. Vanwaar zij is gekomen, is niet knnnen blijken. Specialiteiten in vreemde talen hebben te vergeefs getracht haar te verstaan ook in Amsterdamwaar zij met onderscheidene Russisch sprekende personen is in aanraking gebrachtheeft men vruchteloos getracht hire nationaliteit vast te stellen. Zij werd door de politie in Amsterdam herkend voor dezelfde vrouwdie een maand of zes te voren in Hilversum was aangetroffen in een broeikas waar zij zich warmde. Naar luid van gevoerde correspondentie met de politie aldaar bleekdat zij in die gemeente omstreeks October was aangehouden en zich daar had genoemd Anthonia Loeptschit, 45 jaren, geb. te Warschau en wonende aldaarnadat men ook daar te vergeefs had gepoogd iets naders omtrent haar aan de weet te komen, is zij den 15 Oct. 1899 via Groningen naar de zijde van Duitschland uitgeleid. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt inlichtingen omtrent bedoelde vrouw en roept personen op, die vermeenen haar te znllen ver staan en zich met hem in betrekking willen stellen om, zoo mogelijk de identiteit of nationaliteit van deze vrouw te kunnen vaststellen. Rljkslandbouwwlnterschool te Scbagen. Het verslag van den toestand aan genoemde school over het winterhalfjaar 1899—1900 luidt als volgt: De Commissie van Toezicht der te Scbagen gevestigde Rijkslandbouwwinterschool voor Noord Holland, heeft de eer, ingevolge het bepaalde bij art. 4 van het Kon. Besluit dd. 1 October 1898, no. 10, het volgende verslag uit te brengen Overeenkomstig de bestaande voorschriften, bezocht de Commissie en wel op onderscheiden tijdstippen gedurende het afgeloopen winterhalfjaar, de school. Met het meeste genoegen denkt zij daaraan terug. Hoe wenschte de Commissie de lessen, die zij bijwoonde, te kunnen laten doordringen tot het groote getal land lieden, bij wie het landbouwonderwijs nog zoo weinig bekend is en die daardoor zich er znlk een vorkeerd begrip van vormen. Een les b.v. over de ligging en de organen van dieren, waar iedere boer dagelijks meê omgaatvan kooien en paarden. Wat zou menigeen wenschen daar wat meer van te weten en wat zou men overtuigd worden van de nut tigheid, die zoo'n les voor het practische leven heeft 1 Hoe weinigen kunnen in plotseling opkomende ge vallen zelf de handen uit de mouwen steken Zouden tal van boeren niet wenschen het een en ander te leeren omtrent den ouderdom van een koe of paard, en door het bijwonen van eene les, waarbij werd aange toond, hoe men door een valsch merk in de tanden bedrog kan constateeren, tot het inzicht komen van de onmis baarheid dezer wetenschap voor hunne zonen Wat valt er niet met vele dingen rekening te houden op het gebied van veefokkerij en zuivelbereiding Wat weten de meeste boerenjongens van nuttigden schadeljjke insecten van de meststoffen en de wijze van bemestingvan den bouw en de verrichtingen der plan ten van den grooten invloed dien de grond uitoefent op den aard en de hoeveelheid der opbrengst van den oogst Van hoevele andere verschijnselen, van hoevele han delingen diont men het waarom" te kennen Noodig als het brood om van te leven och, mocht het toch beter worden ingezien, want het getal leerlingen is nog zoo gering acht de Commissie dan ook het doorloopen der Winterschool voor iederen boerenzoon, die zijn bedrijf op de voordeeligste wijze wil uitoefenen. Om de overtuiging daarvan meer en meer te vestigen, zooveel mogelijk in uitgebreiden kring, vond de Com missie het van belang, haar ledental uit te breiden en zich personen te doen toevoegen uit verschillende plaatsen, waar de Winterschool nog weinig bekend is. Dit denkbeeld leidde tot een verzoek aan de Hooge Regeering en tot Gedepnteerde Staten, die van hunne iDStomming daarmede lieten blijken, onder voorwaarde echter, dat gekozen werden der zake kundige mannen, die, overtuigd dat het onderwijs der school den gezichts kring der landlieden vergroot en ben beter bestand maakt tegen den stryd des levens, zich de moeite zouden willen getroosten, de belangen der inrichting in hunne om geving zooveel mogelijk voor te staan. Aangenaam is het de Commissie, te kunnen consta teeren, dat het haar, in overleg met den Directeur, die, als Landbouwleeraar de gansche provincie doorkruisende, tal van menschen heeft leeren kennen en dus het best in staat was in deze voorlichting te verschaffen, is mogen gelukken, een vijftal Heeren te bewegen, een evontuöele benoeming te aanvaarden, onder de voorwaarden door de hoogere autoriteiten gesteld. Heeren Gedeputeerde Staten vereenigden zich biermede en Zijne Excellentie de Heer Minister van Binnenlandsche Zaken toonde er zijne goedkeuring aan te hechten, door de voorgedragenen tot leden der Commissie te benoemen, waarvan ons mededeeling werd gedaan bij Zijner Excel lenties missive dd. 14 Juli 1899, no. 3861, Afd. L. kinderen en Edel heeft den naam van eene ideale huis vrouw te zijn. Soms komt Andreas Heggelund hen bezoeken en die wordt dan steeds met staatsie ontvangen. Ambtman zal hij wel niet worden, doch hij heeft een buitengewoon goed bestaan als advocaat. Morten Jonsen gevoelt nog steeds zijn oude zwak voor hem en Andreas dankt een niet klein gedeelte van zijne zaken aan Mortens invloed. In het begin ging Andreas ieder jaar naar Trornsö, waar bij dan gaarne, volgens onder gewoonte, den banjer heer uithing. Doch dikwijls trof hij daar Julie Schultz en het einde was, dat zij met elkaar trouwdeu. EINDE. met hoofdprijzen van benevens een groot aantal prijzen van waarvan de trekking te Parijs plaats heeft, met twee hoofdprijzen, leder van benevens een hoofdprijs van f 1S500,en een groot aantal prijzen van De ondergeteekende berichtdat bij den Boekhandelaar verkrijgbaar zijn met na de trekkingen terstond franco en gratis toezending der officiBele trekkingslijsten voor bovenstaande trekkingen, die op overmorgen (Dinsdag) en Zaterdag e.k. (ft Mei) de buitenge- gewoon qroole kansen aanbieden om bovenstaande volle prijzen te trekken, die door mij u-orden uitbetaald. Het zijn de Heeren R. D. Kaan, te Groote IJpolder D. Brander, te Hoogkarspel B. Koolhaas te Twisk D. Go vers te Alkmaar en K. Opperdoes, te Noordschar- woude. Bij het gehouden schoolbezoek bleek, dat het door de leerlingen vroeger genoten onderwijs bevredigend mocht heefen althans voldoende wae, om de lessen behoorlijk te kunnen volgen. De cursus nam een aanvang op 2 October, en wel met elf leerlingen in de eerste en met vijf in de tweede klasse. Vijf leerlingen vestigden zich tijdens den duur der lessen te Scbagen twee anderen woonden er reeds, en de overigen kwamen per fiets, tram of trein. Behoudens enkele ziektegevallen had geen enkel school verzuim plaats. De leermiddelen oudergingen wederom uitbreiding, wat natuurlijk ten goede kwam aan- en de aantrekkelijkheid verhoogde van het onderwijs. Excursiën werden gemaakt met de leerlingen der tweede klasse, en wel naar »de Streek", »Langedijk", zuivelfabrieken in Friesland, boerderijen in omliggende polders, een draineerproef te Wieringerwaard en een paar malen in Schagen's omgeving om planten te détermineeren. De leerlingen voerden zelfstandig melkonderzoek nit. Het leerplan onderging eenige verandering. Het rekenen, vroeger door den heer Do Gier gedo ceerd, werd in den afgeloopen cursus opgedragen aan den heer Jac. Visser, doch daarentegen kreeg de heer De Gier groenten- en vruchtenteelt er bij. Het leervak, »zuiveibereiding'', voorheen door den Di recteur gegeven, werd nu behandeld door den heer W. Keestra, zuivel consulent voor NoorddBktud te Hoorn, terwijl in den heer G. Zijlstra een nieuweirïeeraar werd aangesteld voor Nederlandsche taal, een vak, waarmede vroeger de heer Jac. Visser belast waB. Bij het overgangs-examen op 30 Maart slaagden alle leerlingen der eerste klasse. Bij het eind-examen op 31 Maart werd aan alle leer- lingeu der tweede klasse een getuigschrift uitgereikt, waarvan één met .voldoende" en de overigen met »zeer goed". Opmerking verdient, dat do leerliug P. Besse van West Graftdjjk e n jaarlijkscbe toelage geniet van f 100. van de Holl. Maatschappij van Landbouw en dat op hem is toegepast geworden art. 23 van het Reglement voor de winterscbolen, bepalende, dat leerlingen, die zich door bijzonderen aanleg onderscheiden, doch onvermogend ziju schoolgeld te betalen, daarvan door den Minister van Binnenlandsche Zaken kunnen worden vrijgesteld. Een woord van lof mogen wij niet onthouden aan den Directeur en de Leeraren voor alles wat zij deden om het onderwijs op aantrekkelijke wijze tot het eigendom der leerlingen te maken en voor de prettige manier, waarop zij trachtten met de leerlingen om te gaan. Wij eindigen dit verslag met den wensch, dat de ge diplomeerden, door hunne ongetwijfeld goede berichten omtrent het genoten onderwijs, velen zullen weten te overtuigen, dat landbouwonderwijs, zooals bet, wars van alle overbodige geleerdheid, op de Winterschool gegeven wordt, onmisbaar vak-onderwijs voor alle landlieden mag heeten en dat iedereen, die in zijn volgend leven als landman in zijn onderbond moet voorzien, meer zal pro- fiteerou van de daar opgedane keunis, dan het geld dat de school plns de inwoning in Schagen kost, hem op andere wjjze zon opbrengen. Aldus vastgesteld, den 25 April 1900. De Commissie van Toezicht voornoemd, de Voorzitter, J. L. T. Gro- neman de Secretaris, S. Berman. Compleet vanaf 9 PI. Men vrage prijscourant en inlichtingen bij BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab znlleu op Donderdag, 17 Mei a.s., des namiddags één uur, ten stadbuize, in het openbaar aanbesteden i De aanwijzing zal plaats hebben op Vrjjdag 11 Mei a.s., 's middags 2 uur. Bestek en teekeningen verkrijgbaar ter gomeente-secre- tarie, tesren betaling van t 2. Inlichtingen te verkrijgen op het bureau der gemeente werken. Zuivere onvervalschte Natuurboter, volgens Oud-Hollandsch systeem bereid. (veen fabrieksboter. In fusten van 80, ÏO, A'/i Kilo, a f 1,20 per Kilo. KJUERDKRMAKKRS, ZAADMARKT. ALKMAAR. Speciale Inrichting voor f 26,—, 1 28,—, f 30,— per anker en hooger. f 1,19, f l,ftO en f 1,80 per fl. en hooge r. 1,f 1,20 f l,ftO per fl. en hooger. AI. KMA AR. Telefoonnummer 86. De ondergeteekende beveelt zich minzaam aan tot het maken van Plannen en Bestekken voor alle voorkomende bouwwerken. Aanbevelend SOHARLOO E, 18. SPRUIT Sa. EI LAAT 74, ALKMAAR. Belast zich met den aan- en verkoop van Effec ten op zeer billijke conditiën en het plaatsen en bezorgen van Gelden op Hypotheek De Bank geeft CRED1ETEI en VOOR SCHOTTEN op nader uvereen te komen voor waarden zij neemt Gelden dóposito, geeft en neemt Gelden op prolongatie, opent Rekening-Courant met rente-rekening, koopt Engelsche Ohëques en geaccop- teerd papier op het Bnitenland en bezorgt inkassee- ringen op alle plaatsen binnen en buiten het Rijk. Hoogste prijzen voor Coupons, lossingen, vreemd Bankpapier en muntspeciën. DE DIRECTIE.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6