Buitenland. De oorlog in Zuid-Afrika. N ederland. BlUGMLAMID. Den 28 heeft koningin Victoria Ierland verlaten. Tot het laatst is het Iersche volk getrouw gebleven aan zijn voornemen der koningin te bejegenen met de haar verschuldigde eerbied en welwil lendheid maar de geestdriftwaarvan men zich te Londen zooveel had voorgesteld, is achterwege gebleven. Dezer dagen had te Waterford een groote meeting plaats waarop John Redmond het agrarische vraagstuk proclameerde tot de basis van Ierland's eischen. Tasschen Engeland en Ierland is alleen dan vrede mogelijk ver klaarde hij wauneer de eigendommen tot heden toe in het bezit gehouden door de landlordsworden in handen gesteld van de pachters. De telegrammen van het oorlogsterrein bevatten weinig nieuws. De »Chronicle" verneemt van den 28 uit Bloemfontein Kolonel Alderson's bereden infanterie heeft de achtervolging opgegeven, maar generaal Rundie zit den uit Wepener teruggetrokken Boeren nog op de hielen. Het Noorden van deze streek is nn geheel vrij van vijanden. De »Times" bevat een dépêohe van Bloemfontein d.d. 27 dezer, behelzend dat verscheidene gevallen zijn voor gekomen, waarin Kafferbedienden onbeschermd op hoeven achtergebleven Hollandsche vrouwen hebben aangevallen. Zoo op zulke misdadigers de band wordt gelegd zullen zij op staanden voet worden terecht gesteld. Niettegenstaande het den Engelschen gelukt is nu eens hier en dan daar de Boeren terug te drijven, blijkt toch wel, dat lord Roberts het oogenblik nog niet gunstig acht voor een opmarsch van Bloemfontein naar Pretoria, en dat zijne positie, door de groote activiteit der Boeren, ernstig blijft. De «Manch. Guardian" verzekert dan ookdat men zich in militaire kringen te Londen omtrent den afloop van den oorlog alles behalve gerust gevoelt. Volgens alle waarschijnlijkheidzegt het blad is Robert's plan mislukt. Men verwachtte een geheel ander resultaat. De operaties in den Vrijstaat, die zes weken hebben geduurd hebben geleid tot niets. Wil Roberts opmar- cheeren naar Pretoria, dan za' bij minstens 50000 man schappen moeten beschikbaar stellen ter bewaking zijner communicatie-lijnen. Uit Bombsy wordt van den 26 gemeld: De cholera richt vreeselijke verwoestingen aan in het hongerlijderskamp bij Godrahwaar eenige duizenden uitgeputte Indie s zijn verzameld. Verleden Woensdag werden niet minder dan 150 lijken uit het laager ver wijderd terwijl nog een honderdtal onbegraven blijven liggen. ZUIU-AFRIHi. Dank zij het beslist en beleidvol optreden van Louis Botha is de terugtocht der Boeren van uit De Wetsdorp volkomen geslaagd zonder de «afstraffing", die de Engelschen hun hadden toegedacht. Uit Mafeking wordt van den 11 gemeld Het beleg duurt heden juist 6 maanden. De Boeren vieren het feit door ëfen hevig bombardementdat wel schade, maar geen persoonlijke ongelukken veroorzaakte. Den volgenden dag zetten zij het bombardement voort en beproefden daarna een aanval op de voorposten der inboorlingen; maar deze sloegen den aanval af, toen de Boeren tot op 355 yards afstand genaderd waren. De ontploffing in de Begbie gieterij te Johan nesburg, is, volgens de meeniug van den Staats-Ingeuieur, veroorzaakt door een draad, die in verband was gebracht met de geleiding voor het electrisch licht. De ontploffing had op hetzelfde oogenblik plaats, dat de straatverlichting werd aangestoken. De vervaardiging van krijgsvoorraad zal, volgens den correspondent van de «Herald'', binnen enkele dagen opnieuw beginnen, daar enkel het magazijn vernield is. In het geheel blijken zestien menschen omgekomen te zijn allen vreemdelingen. Ken ongeluk op de Farijsche Tentoonstelling Op het terrein van de Parjjsche wereldtentoonstel ling is* den 28 een ernstig ongeluk gebeurd. De brug, die het Champ do Mars verbindt met het »Panorama du Globe Céleste", is ingezakt. Men vreest, dat het aantal slachtoffers aanzienlijk is. Tot dusvor zijn vijf dooden en een tiental gekwetsten gevonden. Het schooljongensadres. De jonge Smith is met het schooljongensadres uit de Vereenigde Staten den 26 van Napels met de Kanzier naar Lorenzo Harqnez vertrokken. Een concert, ten bate der Boeren den avond van dien zelfden dag te New-York gegeven, heeft f 12.500 op gebracht. Ufambl. De correspondent van de »N. Rott. Ct." te Batavia seint den 30 Er zal misschien een expeditie naar Djambi gezonden worden. Kolonel Beeger is daar. Laatste Berichten. LONDEN, 30 April. Uit Thabai-chu van den 29: French heeft twee cavalerie-brigades uitgezonden om elk op eigen gelegenheid een verkenning te doen rondom de heuvelen ten Oosten der stad. De Boeren houden de heuvels met sterke machtmaar zij vormen een achter hoede en hebben geen transport bij zich. Tertrek der Koninginnen. Den 30 's morgens te half negen zijn de Koningin nen van Amsterdam naar Arolsen vertrokken. De Znid-Afrlkaansche deputatie. Den 28 heeft het Tiansvaalsche driemanschap een bezoek gebracht aan Rotterdamdaartoe uitgenoodigd door de besturen van de afdeelingen Rotterdam van de Ned. Zuid.-Afrik. Ver. en van het Alg. Ned. Verbond Na de ontvangst in bet station, ging de deputatie naar het stadhuis, waar zij door den Burgemeester ontvangen werd. De tocht door de stad was een ware zegetocht Een groote menigte bewoog zich op de straten en juich ten de deputatie toe. Bij de terugkomst in den Haag wachtten haar opnieuw een geestdriftige uiting van sympathie. Tot nog toe was die steeds onderdrukt gebleven op verlangen van de vertegenwoordigers der Zuid-Afrikaansche Repu blieken, die eerst het meer officiëele karakter van hnn be zoek wenschten te bewaren. Een menigte van acht a negen duizend stond in een wijden halven cirkel vóór het Hótel des Indes, op vol doenden afstand gehouden door een politiemacht, onder oppertoezicht van den hoofdcommissaris. Voor den eigen lijken aanvang van de serenade, uitgevoerd door een 150- tal zangers, meerendeels van Christelijke zangvereenigingen, onder begeleiding van het harmoniecorps van Christolijke jongelingsvereenigingen, was een eerste krachtig en spon taan hoera, aangeheven voor de vlaggen der beide Repu blieken, aan weerszijden van den hótelingang aangebracht. Eenige oogenblikken daarna, toen zangers en muziekcorps voor het hotel waren opgesteld, omringd door dragers van fakkellicht, barstte een luid en aanhoudend gejubel los, dat een aangeheven fanfare overstemde. En toen na de serenade de heeren der deputatie op straat kwamen om de zangers te bedanken, steeg de geestdrift ten top en schoen 't alsof er aan de toejuichin gen geen einde zou komen. Den 30 's middags begaf zich de deputatie naar Am sterdam, waar ook door hartelijke toejuichingen getoond werd hoezeer het bezoek op prijs werd gesteld. Prcsbyteriaansch adres van hulde. In October van het vorige jaar werd te Washington een congres gehouden van do »General Presbyterian Alliance''waarop besloten werd naar aanleiding van de inhuldiging van Koningin Wilhelminaaan deze laatste telg uit het Oranjehuis een adres van hulde aan te bieden ter erkenning van de weldaden en den steun door dit Doorluchtig Vorstenhuis door alle eeuwen heen verleend aan onderdrukte geloofsgenooten uit alle oorden der wereld. De uitvoering van dit denkbeeld werd opge dragen aau een commissie van 6 leden. Deze commissie, die 59 groepen van kerken in 35 verschillende landen met 25 millioen zielen vertegenwoordigtheeft den 26 ter audiëntie bij H. M. de Koningin zich van de haar opgedragen taak gekweten. Nadat de delegatie eerst hare opwachting gemaakt had bij de Koningin-Moederwerd zij toegelaten bij H. M. de Koningin aan wie Ds. Rochedieu, de voor zitter der commissie, met een korte toespraak een adres van hulde overhandigde. De Koningin verzocht der commissie haar diepen en warmen dank over te brengen aan al de kerken welke zij vertegenwoordigde en verklaarde als lid van een Prote- stantsch geslachtdoor dit huldebetoon zeer te zijn getroffen. Het adres is gebonden in een zeer fraaien lederen band met goud bedruktdragende in medaillon een gouden W met de koninklijke kroon. Het schutblad bevat in keurige penteekeningen aan do vier hoeken de emblemen der Hugenotender Waldensender Covenanters en der Puriteinen. In het midden staat onder de koninkljjke kroon geteekend de opdracht: Address to Her Majesty The Queen of Holland, from The Alliance of Reformed Churches holding the Presbyterian System 1899 De inhoud van het stuk is in de Engelsche taal opge steld en aan het adres zijn toegevoegd de handtoekeningen van do moderators en voorzitters der verschillende Pres byteriaansche kerken in EuropaAzië, Afrika, Amerika en Australië in alphabetische volgorde der landen. (N. v. d. D.) Den Haag. Vanwege het departement van Binnen- landsche Zaken is, krachtens bepalingen van eene bestaande overeenkomstaan het departement van Oorlog mede- deeling gedaan dat de schurft is uitgebroken ouder de paarden van de Haagsche Tjamweg-Maatschappij. Hot »N. v. d. D." meldt Naar wij met leedwezen vernemen zal de heer Joh Messchaert ons land metterwoon verlaten omdat ons klimaat een nadeeligen invloed uitoefent op zijne stem Met 1 October a.s. gaat hij zijn woonplaats vestigen te Wiesbaden. Leger des Hells. Dit jaar zal de groote nationale velddag van het Leger des Heils worden gehouden op den 20on Juni op het landgoed «Waterland" bij Velsen, het eigendom van den burgemeester van Haarlem. Generaal Booth zal er tegenwoordig zijn. Die slimme Hollanders Het »Hbld. van Antwerpen" schrijft »Een Schiedamsche stoker (brander) M. Witkamp heeft verscheidene waggons magere ossen gekocht on die, in gesloten waggonsdoor Belgiënaar zijn weiden gebrachtwaar hy ze nu vetten zal en danna het profijt van den mest te hebben genoten de dieren met groote winst als slachtvee aan onze (Belgische) been houwers verkoopen zal. En middelerwijl staan onze weiden leeg. Geen honderd ossen vindt men in onze schoone polders. Men verzekert onsdat andere stokers van Schiedam dit voorbeeld zullen volgen. Veel slimmor dan wij zijn die Hollanders" 1 ScliRgen. Den 29 had alhier de uitreiking plaats van de prijzen, behaald door de leerlingen der teeken- school van de Vereeniging tot bevordering der bouwkunst alhier. Handteekenen le leerjaar, A. de Waard, le pr.; H. Honing, 2e; D. Ranke, 3e; 2e leerjaar, H. Post, le pr.G. van Ham, 2eJ. Roggeveen Jz., 3e3e leerjaar, A. Tesselaar, le pr.B. Kroone, 2e C. Kool, 3e. Bouw kundig teekenenle leerj., R. Kuin, le pr., C. v. d. Werf, 2e.; 2e leerj., H. Geel en W. Blauboer, le pr.; 3e leerj., M. Kroone, le pr., A. Raat 2e. Meergevorderden, J. Vlaming en J. Smit, einddiploma. De prijzenfjbeston- den uit teekenbouoodigdheden en werden met een toe passelijk woord uitgereikt door den voorzitter der ver eeniging, den heer S. Berman. De rekening der veree niging sloot met een batig saldo van f 123.72 bij eene ontvangst van f 402.41 en eene uitgaaf van f 278.69. De tentoonstelling werd door enkele belangstellenden bezocht, lioonbeweglng der Amsterdamsche typografen. De te Amsterdam uitgebroken werkstaking onder de typografen heeft ten gevolge gehad, dat onderschei dene couranten niet zijn uitgekomen. Het »Handelsblad" deelde dienaangaande het volgende aan hare lezers mede Ons zetterspersoneel dat onder de best bezoldigden van Amsterdam behoort en met onze directie op den besten voet stondheeft goedgevonden plotseling den arbeid neer te leggen en hun contract te verbreken, toen hun werd gemeld dat wy uitvoering zouden geven aan de op ons genomen verplichting om andere patroons met ons zetsel te helpen, nadat bij dezen, in strjjd met de nog kort geleden getroffen regeling, een werkstaking waa begonnen. Nader vernemen wij, dat door de werklieden met groote meerderheid verworpen is een voorstel der patroons, om, voorloopig voor een nader overeentekomen aantal dagen den arbeid terstond te hervatten op het oude loon, na benoeming eener commissio gelijkelijk bestaande uit pa troons en werklieden, die tot eene bevredigende loonre geling zou trachten te geraken. jVcrrliosch. Het gerechtshof te Arnhem deed uitspraak in de zaak Neerbosch en veroordeelde de beide beklaagden bij breed en gemotiveerd arrest, waarin dezelfde gronden der rechtbank als 't ware zijn overgenomen, tot dezelfdo straf, namelijk f 10 boete. De laatste dagen zijn in Sint Pankras reeds hon derdduizenden koolplanten nit de broeibakken op don akker overgeplant doch ook duizenden zijn reeds ver nield niet door de ratten doch door groote zwermen aardvlooien, welke met warm weder, en, volgens het zeg gen der bouwers, met Noord-oostenwind het sterkst voor den dag komen. Komen deze insecten later, dan is de schade nooit zoo groot, doordat de planten dan verder heen zijn en den strijd langer kunnen volhouden. Den 29 nam de 15-jarige S. te Albergen, gem. Tubbergen, een geladen geweer van het geweerrek. Door onvoorzichtigheid ging het schot af en kreeg S. de volle lading in de borst. De ongelukkige werd naar het zie kenhuis te Almelo overgebracht, waar hij eenige uren later overleed. Texel. Op initiatief van prof. Gilson te Leuven in België zouden van 2 Mei 1899 tot 2 Mei 1900 in het geheel 1900 flesschen in de Noordzee geworpen worden, ten einde de richting der stroomen te bepalen. In iedere flesch bevond zich een kaart, die, na invulling, naar Leuven moest worden opgezonden. Tot heden zijn op verschillende plaatsen aan de Nederlandsche kust 94 fles schen opgepikt, waarvan 11 aan de kust van Texel. In het begin van 1900 zal onder de vinders eene som van 50 francs verloot worden. Voor de tentoonstelling van oudheden, welke dit jaar in den a. s. zomer alhier zal worden gehouden, zijn reeds tal van zeer oude, waaronder belangwekkende, voor werpen toegezegd. Er zit bij vele familiën op het eiland o. a. nog heel wat oud en veelal kostbaar porcelein. Nog voor enkele dagen werden bij een openbaren verkoop eenige porcelei- nen borden geveild, die ruim f 5.per stuk opbrachten. Verreweg do meeste eigenaars denken er zelfs niet aan, om iets van hun verzameling te verkoopen. Harlngcarspel. Ter behandeling van den beschrij vingsbrief voor de aanstaande algemeene vergadering vin het »Witte Kruis", werd door deze afdeeling den 28 eene vergadering gehouden. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden gekozen de hoeren J. Swan en E. Meijer Drees, en tot plaatsvervanger de heer L. Reuvers. ïirsem. Op de jaarvergadering der Vereeniging «Ziekenhulp'' alhier bleek dat zij 54 betalende en 2 honaraire leden teldedat door 26 personen van de voorwerpen in het afgeloopen jaar gebruik is gemaakt zoodat de Vereeniging in een bepaalde behoefte voorziet en eindelijk, dat de financiëele toestand ganstig genoemd kan wordon. Twee nieuwe leden sloten zich bij de Vereeniging aan. De heer K. Waal werd tot penning meester herkozen. Ichermerhorn. Door den gemeenteraad alhier is tot wethouder benoemd de heer O. Nierop, in plaats van den heer K. 01 jj Dz., die uit deze gemeente is vertrokken. Door de afdeeling «Schermorhorn en Mijzen'' van deN.H. Vereeniging »Het Witto Kruis" zyn tot afgevaardigden benoemd naar de algemeeno vergadering de heeren A. Weeshoff en J. Krultot plaatsvervangers de heeren J. Kuilman eu F. J. Westerhof. De strenge nachtvorst van zaterdag op zondag heeft ook hier aan verschillende tuinders nog al belangrijke schade toegebracht. Vele jonge planten, die uit de bakken in den konden grond waren gebracht, zijn totaal vernield Krankzinnigheid en drankmisbruik. Aan het verslag betreffende het gesticht Meerenberg over 1899, uitgebracht door don directeur, dr. J. v. De venter Szn., ontleenou wij de volgende gegevens. Naast erfelijke belasting kwam misbruik van sterken drank het veelvuldigst voor als oorzaak van krankzinnigheid, in 4:3°/0 van het aantal gevallen. Omtreut deze oorzaak zegt dr. van Deventer: »Wat het misbruik maken van sterken drank aangaat, zij op gemerkt, dat deze schadelijke invloed zoowel direc: als indirect zijne werking deed geldon. Als directe oorzaak was hij aanwezig in 26 pOt. der gevallen, indirect werkte hij in 11 pCt. In 5 der gevallen bestond zoowel een di recte als indirecte invloed. In het overgroot» meereudeel der gevallen bestond de indirecte invloed in de mannelijke lijn, dikwijls behoorden de patiëuten tot een waredrouk- aardsfamilie en maakten zich dan ook gewoonljjk zelf aan misbruik van sterken drank schuldig. «Opmerkelijk was het, dat de invloed van sterken drank tot in hot derde geslacht veelal kou worden aan getoond in de gevallen, waarin krankzinnigheid voor kwam." Revue van vlsschersvaartulgen. Naar wij vernemen is afwijzend beschikt op het plan van den heer Zwier Visser te Alkmaar, betreffende een te houden revue van visschersvaartuigen op de Zuiderzee. Een plan van den heer Kolffburgemeester van Wie- ringen in voreeniging met de aid. Amsterdam van de «Vereeniging ter bevordering der visschorij in Nederland"

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2