Stadsbërichten. ar ij t. BURGERLIJKE STAND. opgemaaktschijnt echter meer kans van slagen te heb ben. Een 800-tal vaartuigen zijn althans bij den burge meester van Wieringen ingeschreven. (Amst. Ct.) Te Amsterdam zou een bewoner van de Daniël Stalperstraatmet een karaf in de hand naar zijne woning gaandoch had het ongeluk van de trap te vallenwaarbij hij zich door de gebroken karaf de polsader afsneed. Zijne vrouw, op het gerucht toegesneld, en haar man vreeselijk bloedend ziendekreeg eene beroerte en stierf na eenige oogenblikken. De man werd naar het gasthuis gebracht. Udau. De gemeenteraad alhier heeft besloten alle beambten der gasfabriek en der politie tegen onge lukken te verzekeren. Het bestuur van bet groot-waterschap De Purmer, te Edam, heeft eerst aan al zijne ambtenaren pensioen toe gekend, en hen nu ook verzekerd tegen ongelukken en zulks ingevolge besluit van hootdingelanden. Een bekend vischhandelaar te Maassluis is in t bezit van 25 pond Nederlandsche en vreemde postzegels, vrucht van een 20-jarige correspondentie. Schoorl. Den 26 geraakte het zoontje van de wed. B., te Hargen, in het Harger Gat. Het gelukte den arbeider G. Houtkooper het knaapje nog bijtijds te redden. Handel op Engeland. Door de Eriesche Maatschappij van Landbouw zijn ernstige pogingen in het werk gesteld om verbetering aan te brengen in hot vervoer van geslacht vee uit Friesland naar Londen. De Holl. Spoorwegmij. zal de veerpont StavorenEnkbuizen beschikbaar stellen voor een snel vervoer over Hoek van Holland en de firma Muller Co. te Botterdam heeft voor eenigen tijd een vertegenwoordiger gezonden, om te Leeuwarden die zaak mot exporteurs nader te bespreken. Die firma heeft aan den Hoek te beschikken over een abattoir, waar het vee voor weinig kosten kan geslacht worden en te Londen over een koelkamerwaar het vleesch zoo noodig kan bewaard wordenzoodat het bij te groote hitte of te lage markt niet dadelijk behoeft verkocht te worden. Eenige exporteurs hebben zich, staande die vergadering, bereid verklaard met Mei a s. de proet te nemen. Er zal echter nog een geruimen tijd moeten verloopen eer die verzending over Hoek van Holland algemeen is, want van de 68 exporteurs woont slechts een aan de Hollandsche spooral de overigen aan de Staatsspoor. (Hoornsche Courant.) ïul vel- consulent. Aan den zuivel-consnlent der Hollandsche Maat schappij van Landbouw voor Noord-Hollandden heer W. Keestrais op zijne aanvrage eervol ontslag uit zijne betrekking tegen 1 Juni a.s. verleend. Tevens is besloten dat in overleg met de Vereeniging tot ontwik keling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier, gehoord de commissio van toezichteen opvolger zal benoemd worden. Schagen. De vrouw van Folkert Schermer, wa termolenaar op de Nes alhier geraakte de vorige week in de sluis, toen zij de sluisdeuren wilde openen. De heeren A. Kaan en P. v. d. Molenbeiden van Wie- ringerwaard, bemerkten het onheil, terwijl zij met paard en kar voorbijreden. Het mocht hun gelukken, na eenige moeite, de drenkeling te reddende vrouw werd be wusteloos op het droge gebracht. Trouwen-kiesrecht Ted. llerv. Herk. Aan de vrouwelijke lidinateu der Ned. Herv. Kerk wordt door de dames douairière Klerck-van Hogendorp baronesse Mackay-van Lijnden E. O. van der Kemp Op den Hooff, allen te 's Hage 0. J. O. Boissevain A. W. L VersluysPoelman, beiden te Amsterdam; O. M. baro nesse van Yerschuervan Balveren Arnhem A. J. F van Rhijn—-Kruijt, Groningen; M. U. Krom Herder schee Njjmegeu, de volgende oproeping gericht: «In het afgeloopen jaar zijn door twee Classicale Vergaderingen der Ned. Herv. Kerk n.l. Alkmaar en Deventer, voorstellen ingediend om ook vrouwen het recht van stemman in kerkelijke zaken te verleenon een rechtdat U tot nog toe zonder eenigen grond werd onthouden waarschijnlijk alleeu omdat gij er nooit aanspraak op hebt gemaakt. «De voorstellen van Alkmaar en Deventer vonden eon gunstig onthaal bij de Synode die in hare vergadering van 1899 or zich bij meerderheid van stemmen vóór verklaarde. «Daardoor is echter in geenen deele het stemrecht voor de vrouw verkregen. »De Synode heeft nu aan alle Classicale Vergaderingen haar oordeel gevraagd tegen de eerstvolgende vergadering der Synode welke zal plaats hebben in Juli 1900. De Synode is dan niet meer geheel uit dezelfde leden samen gesteld als in 1899, waardoor de uitslag der t weede stem ming onzeker is terwijl bovendien de consideratiën dier Vergaderingen van invloed zullen zijn op de uitspraak der Synode. •»De grootste de krachtigste invloed ban echter natuur lijk op de Synode worden uitgeoefend door een verzoek uitgaande van de belanghebbenden zelf, in dezen van vrouwelijke lidmaten der Ned. Herv. Kerk. Een adres geteekend door een groot aantal uwer, aan de Synode dringend verzoekende deze rechten toe te kennen kan niet anders dan een diepen indrnk maken en zal boven dien één argument der tegenstanders ontzenuwen nam dit de vrouwen verlangen zeiven het stemrecht niet. »Een ander argument waarvan dikwijls gebruik wordt gemaakt en waarmee de vrouwen worden geintimideerd is de vrees voor oneeniglieid in de gezinnen. Schoon daar tegen genoeg is aan te voeren behoeven wij ons daar mede niet te vermoeien. Het voorbeeld van do D ops gezinde Kerk is daar, om de zwakheid van dit argument te bewijzen. Daar bestaat het stemrecht voor de vrouw reeds omstreeks 30 jaren en nooit heeft men van huise lijke twisten als gevolg er van gehoord. »En hebt ge er wel eens ovor gedacht wat het stem recht in de Ned. Herv. Kerk eigenlijk beteekent »De stemgerechtigde lidmaten kiezen direct of indi reet, notabelen diakenen ouderlingen en predikanten. »Is het U onverschillig, U, die uw aandeel in de ker kelijke belasting moet betalen hoe de kerkelijke goederen en inkomsten worden beheerd Welnu uwe kerkelijke wetten geven dat beheer ia handen van kerkvoogden die gekozen worden en op wie toezicht wordt geoefend door de notabelen. Deze notabelen worden gekozen door alle stemgerechtigde manslidmaten. Waar het betalingdus nlichton geldt, wordt van personen, niet van manspersonen gesproken zÜn er rechten uit te oefenen dan gewagen L„ wptte'n vGn manslidmaten. Ge gevoelt ongetwijfeld welk onrecht fi>rin tegenover U schuilt, welk belang daar voor U te beuar^8en >Verder krijgt ge door hot stemrecht invloed op de keuze van diakenen dia *°°r de mooten zorgen en op die van ad* predikant dm aan uwe kinderen godsdienstonderwijs za, verstrekken die zal voorgaan bij de godsdienstoefeningen dle de leiding zal hebben bij gewijde Handelingen als he,. 3 Avond maal den Doop, enz., handelingen waarb,? vo(>r "en die er bij betrokken zijn, zoo oneindig veel af nffogt van den persoon des leeraars. Hebt gij vrouwen daarbij niet evenveel belang, als uwe mannen 1 Is het U onver schillig wie de woorden van hoop uitspreekt bij den doop uwer kinderen wie U troost in dagen van ziekte en tegenspoedwie de woorden van bemoediging tot LJ richtals ge een uwer dierbaren ten grave brengt Neen, onverschillig voor dit alles kunt ge niet zjjn en ge zult dan ook ongetwijfeld uwe handteekening niet weigeren wanneer ge daartoe iets kunt bijdragen om een recht te verkrjjgen dat van zoo grooten invloed kan zijn in het leven van U en uwe kinderen. Wij verzoeken u daarom met grooten aandrang, om adres met uwe handteekening te voorzien opdat men na afloop der Synodale vergadoring niet kunne zeggen De zaak der vrouw is verloren tengevolge van gebrek aan medewerking der vrouw." Se Gemeenteschool. Aan de volgende leerlingen is door B. en W. een getuigschrift, dat zij het aan die school gegeven onder wijs van 1 Mei 1893 tot 1 Mei 1900 trouw hebben bij gewoond en zich gedurende dien tijd door ijver en goed gedrag hebben onderscheiden, uitgereikt Jan Admiraal, Adriana Arzbach, Johannes Hendrik Bek, Johannes Pieter Bieman, Hendrlka Gesina Booij, Petrus Johannes Castricum Jan Abraham Cornielje Jacobus Franciscus Hoekmeijer, Antje Hofman, Willem Hop, Dirk de Jong, Willem Jupijn, Jasper van der Laan, Martinus Mooij Cornelis ReezeiGerritdina van der Slnjjs, Hendrik Cornelis Snijders, Geortruida Carolma van der Stok, Hermann Friedrich Wilhelm Völker, Jan Zorgman. 3e Gemeenteschool. Daniella BrommerKarei G. HabichtAntonius A. Hengeveld Jannetje Hoekmeijer, Catharina Hofmeester, Jacoba van der Kamp Gerrit Kuiper Niesje Kuiper Maria PanderJansje H. RolMargaretha SchutDina Trjjbetz Johanna C. Vellinga, Frederika Weber. Alkmaarsche Terloting. Van de verloting, ter gelegenheid der 20e Alk maarsche Paaschtentoonstellingalhier, gehouden, zijn nog de volgende prjjzen niet afgehaald Lotn. Prijsn. 2887 Paardenschnier 299 3633 Deken 249 4488 Paardendeken 300 4560 Stoel 318 4579 Gordsingel 289 4880 Stel rijtuiglantaarns 56 4894 Maatemmer 193 5297 Paardenschnier 291 5595 Graaf 176 5849 Roomschaal 369 7328 Familieschaal 211 7718 Leidsel 145 9375 Dek m. singel 147 11469 Bit 275 11794 Koeschaar 95 12521 Rijtougel 284 12984 Koperen waschketel 239 Koffer 400 14073 Rechthebbenden kunnen deze voorwerpen alsnog be komen ten kantore van den secretaris-penningmeester der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van landbouw, den heer H. Siebert Coster, Voordam 0 9, Tram Alkmaar-Haarlem. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot directeur van de stoomtram Alkmaar Haarlem de heer J. J. Boogh directeur der Alkmaarsche Tram vereeniging, alhier. Badhuis Witte Hruls. In de week van den 23 tot den 28 zijn in het bad huis van het «Witte Kruis" genomen 26 kuipbaden 70 regenbaden le klas en 100 regenbaden 2e klas, totaal 196 baden. Ambachtsschool. No. 16 van zaterdag 21 April 1900 van den 8en jaargang van «Architectura", Orgaan van het Genoot schap «Architectura", et Amicitia" bevat van de hand van v. H. V. (H. E. van Hylckama Vlieg) de volgende beschouwing naar aanleiding der jongste tentoonstelling van werkstukken van leerlingen der Ambachtsschool alhier «Do Vereeniging de Ambachtsschool te Alkmaar de Burgeravondschool heeft van 13 tot 17 April het werk der leerlingen ter bezichtiging gesteld. «In zooverre dit naar de tentoongestelde teekeninge en werkstukken kan beoordeeld worden wordt aan de Ambachtsschool onderwijs gegeven in timmeren, meubel maken smeden in machine bankwerken en verven. «Als geheel genomen mag men zeggen dat uit deze tentoonstelling een streven merkbaar is om verband te brengen tusschen Theorie en Practijk een streven dat door de leiders an dergelijke scholen niet genoeg betracht kan worden en dan ook geenszins bjj alle soortgelijk tentoonstellingen blijkt. Om een enkel voorbeeld te noemen «Een leerling maakt onder leiding van den leermeester een ontwerp beter misschien «teekening" van een sierauker, tuintafel of iets anders. Als deze teekening gereed is wordt het in de werkplaats door denzelfden leerling in materiaal uitgevoerd. «In het 2e jaar der Ambachtsschool worden deur raamverbindingon, kozijnen enz. geteekend en tegelijker tijd in de werkplaats in hout gemaakt. In het derde jaar geschiedt dit evenzoo met kappen en trappen. «Dit kan tot zeer goede resultaten leiden zooals ook bleek uit verschillende teekeningendie vrij goed aan den eisch van een practische werkteekening voldeden. «Dat echter nog niet alle leeraren aan dergelijke scholen voldoende practisch ontwikkeld zijnom den jongens duidelijk te doen voelen wat zij teekenen kwam hier en daar wel wat brutaal voor den dag. Zoo zag men kapteekeningen waarin bjj het aangeven der gordingen geen rekening gehouden was met den afstandwaarop deze met het oog op de bebording geplaatst moesten worden. Van de meeste kapteekeningen was bovendien de houtzwaarte niet in verhouding tot de spanning der kap genomen. Ook bjj de uitgevoerde kapconstructies is dikwijls het hout onevenredig zwaar, hetgeen niet anders dan verkeerde voorstellingen bjj den leerling moet wekken. «Hetzelfde geldt voor verschillende andere teekeningen, b.v. van sierankers, waarbjj de verbinding met muur en balk (het doel van een anker) niet was aangegeven windwjjzers, waarvan de vaan niet rustte op een steun punt doch zich als een kegelmantel om de spits zou vastklemmen. Gelukkig echter waren er ook vele beter begrepen teekeningen zooals van trappenwaarbjj de raveeling der balklaag werd geteekend bintlaagteekeningen waarbij vloer tengels verankering kruizen enz. waren aan gegeven kapgoten, waarin neusjjzers, zink, enz., kortom teekenwerk waaruit bleek dat het verband waarin elk onderdeel van een gebouw geplaatst is, door den leeraar wel werd begrepen. «Wat de wjjze van teekenen betreft en de behandeling van de materialen, deze is nog zeer traditioneel, en kan er niet gezegd worden dat de leerlingen deze school zullen verlaten met een duidelijk begrip omtrent de techniek van het door hen ter behandeling gekozen materiaal. Wij zagen, dat de jongens die timmeren leeren ornamenten met den steekbeitel uit plankjes vervaardigen üie aan figuurzaagwerk herinneren. Dit is ongetwijfeld goed om hun het hanteeren van den beitel te leeren. Kon men hem vormen laten steken, waaruit tevens bleek dat met den aard van het materiaal, zjjn rechten draad, zijn kopsch en langsch hout enz. was rekening gehouden, het zou den leerling zeker ten goede komen. «Iets dergelijks zagen wjj in de meubelmakerswerkplaats. De stukken hier tentoongesteld gaven een goeden dunk van den meester onder wiens leiding de jongens werken. Alles wat wij daar zagenwas zeer serieus afgewerkt soms zelfs zoo, dat wij zouden gaan twijfelen of het wel alles door den leerling gemaakt was. «Wat er aan kasten enz. te zien was, in de meest voorkomende vormen uitgevoerdnl. eene navolging van Hollandsche Renaissance. De profileeringen waren niet onverdienstelijk èn in de soort, waartoe men deze meubels kan rekenen, maken zjj stellig een zeer goed figuur. «Maar het opspijkeren of lijmen van lijstjes en bandjes, het oplijmen van ornamentjes, die herinneren aan een kapiteeltje onder architraaflijstje, en derg. wij hadden liever geen aanleiding gehad te moeten vermelden, dat dit als iets zeer oorbaarsmisschien wel als iets zeer schoons wordt onderwezen. «En wat het schilderen betreft «Er was goed werk te zien. Allerlei hout- en marmer soorten waren weergegeven door kunstige penseelstreken en wie weet wat voor hulpmiddeltjes meer als spinzen, kammen enz. Waarlijk men zou soms zweren maimer in plaats van hout voor zich te hebben. «Daarentegen konden wij maar weinig bespeuren van een goede kleurenstudie bij het schilderwerk. Welwaren er enkele decoratieve ontwerpen voor reclameborden en dergeljjke doch het maken hiervan schijnt van onder geschikt belang te zijn en kwam ons dan nog meestal de compositie van het ornament gelukkiger voor dan die der kleuren. «Over het handteekenwerk. in zooverre dit niet direct toegepast is bij het lijnteekenenwil ik liever niets schrijven: er wordt sterk gedaan aan stillevens toekenen, doezelen van voorbeelden enz. Minder bleek een goed begrijpen van den vorm van het geteekende. «Vatten wij alles saam, dan meen ik te mogen zeggen, dat de Alkmaarsche Ambachtsschool en Burgeravond school niet onderdoet voor die uit grootere plaat sen, dat er een duidelijk streven in do goede rienting merkbaar is en datals de Directeur wiens ijver en energie hem daartoe stellig in staat stellen voldoende voeling bly ft houden met wat er op het gebied van vak onderwijs voorvalt, deze school stellig zal blijken en meer en meer zal worden een zegen voor Alkmaar en omstreken." In eene zeer druk bezochte vergadering van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van het algemeen werd o. a. eene langdurige bespreking gevoerd over de stichting van een Nutsgabouw hier ter stede. Als grondslag daarvoor diende een uitvoerig zaakrijk rapport, te dier zake door eene bijzondere commissie uit gebracht, bestaande uit de heerenG. van Buijsen en W. H. Moll, van wege het departements bestuur, E. M. van Soest en J. van der Veen, van wege de Commissie voor da Spaarbank, a smede G. Looman, door de vier eerstgenoemden aan zich toegevoegd. Werden van de eene zijde ernstige bedenkingen inge bracht tegen de cijfers der in het rapport gegeven ex ploitatie-rekening, aan de andere zijde werd betoogd, dat de commissie ook bij de bepaling daarvan met groote zorg en angstvalligheid schier was te werk gegaan. De discussie eindigde met de aanneming eener motie, met 23 tegen 7 stemmen, waarbij de wenschelijaboid van de tot stand koming van een Nutsgebouw werd uit gesproken en de Commissie diligent verklaard. Voor de op 6 Juni te Amsterdam te honden alge- meene vergadering der Maatschappij werden ais afge vaardigden gekozen do heeren W. H. Moll en C. van Buijsen, en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. de Wit Dz. en J. van der Veen. GETROUWD. 29 April. Bernardus Johannes Geels en Cathrina Hen- drika Droog. Hendricus Willebrordus Oud- hoff en Elisabeth Koppedraijer. Matthrjs Dek ker en Maria Brnin. Hermanns Adrianus de Jong en Petronelia Noordstrand. Pieter Bussen en Barbara Maria Pieterswed. van Simon Klinkert. Klaas Laan wedu. van Maartje Groot, en Veronika Teeling. Mar tinus Adrianus Maria Hoger vorst en Agatha Maria Groenland. Adolf Jan Gorter, geschei-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3