ff at heeft Alkmaar dan well No. 54, BCTs4e Wad Honderd en tweede jaargang. 1900 ZONDAG 6 M E I. Buitenland. De oorlog in Zuid-Afrika. UklUAARSC Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar! 0,80 j franco door het geheele rjjk f 1» 3 Nummers f 0,««. Afzondorlpke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentien Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer i 3. Nu de gemeenteraad feitelijk het oprichten van een gymnasium heeft afgestemd door het Woensdag jl. genomen besluit om nl. te willen wachten tot het gymnasiale onderwijs opnieuw bij de wet is geregeld (en wanneer zal dit gebeuren?) komt bet den oudorgeteekende niet ongeschikt voor in het kort uiteen te zetten, wat Alkmaar, dat nn nog jarenlang van een gymnasium zal verstoken zijnop het gebied van het gymnasiale onderwijs dan wel heeft. Door de instelling der Inrichting voor Hooger onderwijs alhier wordt het onderwijs in de oude zalen gegeven in aansluiting met dat der Rijks Hoogere Burgerschool. Stellen wij nn het geval dat iemand voor de academie wil opgeleid worden voor de stadie van jurist, litterator of theoloog. Volgens de wijzewaarop het onderwijs in de oude talen waarvoor slechts één persoon disponibel is, het best geregeld is kunnen worden, zal de studietijd bedragen 7 jaar. De leerling heeft dan 5 jaar noodig om het eindexamen der Rijks Hoogere Burgerschool af te leggen, terwijl hij gedurende die jaren 2 uren les in de oude talen per week krijgt en daarna beslist nog 2 jaar noodig heeft om het aanvullingsexamen te doen in het Latijn, het Grieksch en de Romeinsche Antiquiteiten. Daar zijn nadeelen aan verbonden in vergelijking met de gewone gymnasiile opleidingde studietijd is één jaar langer en vereischt ineordere inspanning dan op een gewoon gymnasium. Op de Hoogere Burgerschool leert de aanstaande jurist, litterator en theoloog vakken (vooral op het gebied der physische wetenschappon), die voor zijn volgende studie niet noodig zyn en als luxe bescbouwd kannen worden. Maar een overbodige lnxe is dit niet. Als men aan de Academie de eigenlijke vak- studie begint, uitgerust met een flinke kennis van Latijn en Grieksch en men een blik heeft kannen slaan in een letterkunde, die de menschheid eeuwen lang onder hare betooveriug heeft geboeid gehoudenterwijl naast het Verleden het machtige Hehen door de studie van de na tuurkundige vakken en door een uitgebreidere beoefening der nieuwe talen tot zijn recht komt, veel en veelbeter dan op een gymnasium het geval is, dan zjjn die euorme voordeelen door één jaar langer studie niet te dunr ge kocht. Immers, de breede grondslagen, die aldus gelegd zijn voor een ruime ontwikkeling van den geest op beide gebieden, op dat van do letterkunde en op dat van de natnarknnde, zijn eerst recht in staat den wetenschap- pelijken man te maken tot mensch in den hoogsten en edelsten zin des woords. Maar deze opleiding vereischt vlngge bevatting en studie last van den leerling. Schieten zijne krachten en vooral lust in de wiskundige vakken hem te kort en dat blijkt gewoonlijk al vrij spoedig dan kan hij zich aan het toelatingsexamen voor de tweede klasse van een gymna sium (maar hooger niet) onderwerpen. Helaas, leerlingen voor een hoogere klasse te bekwamen gaat niet aan, daar dit zóó vele u~en apart zon kosten, dat dit de bestaande regeling, die in het belang is der meeste leerlingen, ernstig zon schaden. Moeten dns tegenover de groote voordeelen, die de Inrichting voor Hooger Onderwijs aan bovengenoemde leerlingen aanbiedt, nadeelen worden gesteld, dio de minder begaafde leerling tot een gewoon gymnasium zijn toevlucht doen nemen, de toestand, zooals die hier is voor den aanstaanden dokter en wis- en natuurkundige, mag een bijkans ideale genoemd worden. Een stadie is voor hem noodig van 5 jaar op de Rijks Hoogere Burgerschool, samengaande met 2 uren per week les in de onde talen om dan na het eindexamen H. B. S. door middel van één jaar stadie van de onde talen met groote kans op welslagen het aanvullingsexamen in het Latijn en Grieksch te kunnen doen. Zoo kan hij in den tijd van 6 jaren (dit is de dunr op het gymnasium) het recht verwerven tot het doen van die academische examens, die den doctorstitel verleenen, terwijl hij dan de Hoogere Burgerschool-opleiding gehad hoeft, die voor de wis- en natuurkundige wetenschappen een zooveel betere pro- paedeusis is dan die op het gewone gymnasium. Dit zijn voordeelen, waarop de Inrichting voor Hoog-r Onderwijs alhior met rechtmatigen trota mag wijzen. Voor beide groepen van leerlingen heeft de hier be staande regeling nog deze lichtzijde de leerlingen zijn, als zij uitsluitend de stndie der oude talen gaan beoefe nen, onder dan gewoonljjk op het gymnasium en zoo zal de inhoud der klassieken, wier geestesleven naast het algemeen menschelijke dat zich in rnime mate aan den lezer voordoet, dikwijls met ons voelen en denken znlke groote contrasten biedt, beter worden begrepen en ge waardeerd. Al had de ondergeteekende voor de reputatie van Alkmaar als een stad die op het gebied van het onderwijs zoo vooruitstrevend is en ter wille van de leerlingen voor wie de weg langs een gewoon gymnasium veel ge leidelijker is, gehoopt dat de gemeenteraad van Alkmaar tot de onmiddelijke oprichting van een gymnasium zou besluiten, hjj vindt dat de bestaande toestand geenszins te misprijzen valt en oordeelde het daarom na de teleur stelling, die velen over hot genomen besluit ondervinden, voor noodig om op de goede zijde te wijzen van de Alkmaarsche Inrichting vcor Hooger Onderwijs. Dr. M. N. J. MOLTZER. DIJlTSCllIiA.1VB. Zondag 6 Mei zal de 18e verjaardag van den Duitschen Kroonprins Fiiedrich il- helm met bnitengowonen luister gevierd worden. Bijna alle Duitsche Vorsten zijn ter eere van dit feest naar Berlijn gekomen terwijl ook vele buitenlaudsche monarchen bijzondere vertegenwoordigers gezonden hebben om den troonopvolger met zijn meerderjarigheid geluk te wenschen. De hoogbejaarde Keizer van Oostenrijk 's prinsen peetis in persoon overgekomen. De meeste Duitsche bladon bevatten hartelijke verwel komingsartikelen, waarin groote sympathie wordt betuigd met den hoogeu gast en ook met het Drievoudig Verbond. ZUID-AFRIKA. Een telegram van 3 Mei van Roberts meldt, dat hij eindelijk voortgerukt is en de Boeren nit Brandfortten noorden van Bloemfontein verdreven heeft. Brandiorl is'genomen ten gevolge van een gecombineerde beweging van de divisies Tucker en Pole-Carew in 't oosten en het midden en Hnlton's be reden infanterie in 't westen. De beweging verraste de Boeren, die haastig aftrokken. Den vorigen avond waren 4000 Boeren hierheen getrokken ten einde den Britscheu opmarsch te stuiten. Tucker's artillerie werd in een scherp artilleriegevecht gewikkeld en stelde twee Boe- renkanonnen buiten werking. Voel tegenstand schijnt de vijand niet geboden te hebben en Roberts vertrouwt dan ook dat de verliezen der Engelschen gering ge weest zullen zijn. Uit dit bericht mag men besluiten dat de Boeren hunne posities bij Taba'Nchu hebben ontruimd en het Roberts dns gelakt is, na een oponthoud van 7 weken, zijn rechter vleugel vrij te maken. Brandfort zelf is een onbeduidend plaatsje. Vermoedelijk zullen de Boeren stelling gekozen hebben even benoorden de stad waai een hoogo plateanraud een uitstekend te verdedigen stel ling vormt. Ofheieele oorlogsberichten uit Pretoria van 1 Mei melden dat de Republikeinen den 28 ApHl negen En gelschen gevangen namen en tien paarden buit maakten ten oosten vau Taba'Nchn. Den 30 April kwam een Engelsch beredeu korps uit, inde nabijheid van Brandfoit. De Republikeinen vu-len het van twee zijden aan. Do Engelschen moesten terugtrekken. Twee Boeren werden licht gewond. Eli Engelschen werden gevangen genomen. Een ander bericht meldtdat fle commando s uit Wakkerstroom en Ermelo een schermutseling hadden bij Brandfoit; na een scherp gevecht werden elf Engelsehen gevangen genomen en 19 Engelschen dood op het slagveld achtergelaten, waaronder kapitein Liddy. De Bieren hadden slechts enkele gewonden. Op het terrein van de Holland—Amerikalijn stonden een aantal weerbaarheids- en andere vereenigingen met hare banieren geschaard om de Deputatie naar boord van de »Maasdam" uitgeleide te doen. Aan boord van de Maasdam" werd aan de Deputatie door den consul-generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek, den heer R. A. J. Snethlage, Gods beste zegen op hun werk en een goede reis toegewenscht, met de hoop op een gelukkigen terugkeer ook in oud Holland. De heer Fischer dankte met een heldere, ook langs de geheele kade duidelijk verstaanbare stem. Hij herinnerde nogmaals aan het doel hnnner zending, namelijk het verkrijgen van recht en vrijheid en hoopte, dat spoedig een einde mocht komen aan het zoo noodeloos bloedver gieten. Hier te lande was het niet noodig geweest, zooals hnn gebleken was, hnn goed recht te verdedigen, thans ging zij dit doen in Amerika, en hoopte ook daar veie vrienden en stonn voor hun goede zaak te winnen. Ala wij terugkeeren" zoo hoopte hij mogen wij dam knnneti zeggen dat wij daarin geslaagd zijn Hij eindig e met een hartelijk vaarwel, dat met daverend gejmch werd begroet. Plechtig was het oogenblik van afscheid. Rotter's Mannenkoor hief Psalm 134 aan, waarvan het »Dst 's Hoeren zegen op n daal" door alle aanwezigen werd medegezongen. Toen de .Maasdam" wegstoomde, mengden zich de stoomfluiten van alle op de rivier aanwezige stoomschepen in het daverend gejuich. Te Schiedam, te Vlaardingen en te Maassluis, werd de .Maasdam" opgewacht en uitgeleide gedaan door booten in vlaggetooi, vanwaar, als afscheidsgroet, de volks liederen weerklonken. Nabij Vlaardingen gekomen werd door vlaggensignalen aan het naar Amerika vertrekkend gezantschap de vol gende afscheidsgroet gebracht: Gezantschap Boeren. .Schiodam weuscht n aangename en voorspoedige reis en aan Zuid-Afrika Vrijheid en vrede Laatste Berichten. In den Vrijstaat. LONDEN, 4 Mei. Lord Roberts seint nit Brandfort van heden,' dat de bereden infanterie aan de Vetrivier is aangekomen. De andere troepsu zullen morgen naar de rivier oprukken. De spoorweg is tot Brandfort hersteld. Generaal Hunter meldt, dat hij bij Windsortou zonder tegenstand te outmoeten de Vaal is overgetrokken. Sneeuw in de Alpen. Men herinnert zich niet ooit zooveel sneeuw in de Alpen te hebben gezien a's dit jaar. Van Rigïitaffel woidt gemeld dat de sneeuw tot boven het dak van het sta tionsgebouw ligt. De bewoners van het weerstation op den 'S&ntis, van hot hotel op den Pilatus en den btan- seihorn, zijn door de sneeuwmassa's van_ alle verkeer met de buitenwereld afgesloten. Op de Titlis ligt de sneeuw 14 meter hoog. d- D) WegoDS het bezwaar van velen tegen het in zee werpen van overleden passagiershebben nn de groote Amerikaansche stoomvaartmaatschappijen besloten dat er steeds de noodige ingred.Bnteu voor het balsemen van dooden aan boord hunner stoomschepen zullen zijn en dat ieder passagier, die dit wil zonder meerdere kosten een doodkist als bagage kan meebrengen. Gummi. Wielrijders zjjn wel eens bedacht dat de gummi zal opraken. Werkelijk is de voorraad boomen die gummi voortbrengen beperkt en fabrikanten zin reeds nit naar middeien om deze stof te vervangen of om de gummi- planten op aarde meer te verspreiden. In den planteutnin te Parijs wordt thans een gewas gekweekt, afkomstig uit Noord-China, dat gummi voort brengt. Het is de .Encomia illnoïdes. In eene lezing in de Académie dos Sciences te Parijs zijn onlangs de goede e.genschappen geprezen van dezen heester die ook in gematigde luchtstreek kan groeien en welks vracht 2/,ói pCt. gammi bevat van voortreffelijke hoedanigheid. Rijksbijdrage voor eene nieuwe schutsluis te Zaandam. In het Regeeringsantwoord op het. betrekkelijk ver slag der Tweede Kamerwordt medegedeeld dat het onderhoud en het beheer der bovengenoemde sluis thans aan het hoogheemraadschap der Uitwaterende sluizen in Kennemer'and en West-Friesland wordt toevertrouwd omdat in tegenstelling met de vroeger voorgenomen sluis de thans outworpene zal komen op eu in de plaats zelt van de bestaande Kleine sluis en Dnikersluis van het hoogheemraadschap. Hot hoogheemraadschap is voornemens concessie tot schutgeldhelfing aan te vragen, tegen welker verleaning bij de Regeering waarschijnlijk geen bezwaar zal bestaan. De Regeeriug deelt voorts geheel de meeuing dat door den sluisbouw aan do tegenwoordige behoeften van de scheepvaart zul zijn voldaan. (Handelsblad.) De Zuid-Afrikaansche deputatie. Bij het vertrek van het driemanschap nit den Haag en het afscheid te Rotterdam, is op nog geestdriftiger wijze dan te voren uiting gegeven aan de gevoelens die het Nederlandsche volk de Zuid-Afrikaansche Republieken toedraagt. In beide steden bewoog zich oen groote menigte in de straten en de Transvaalsche volksliederen werden der vertrekkende Deputatie toegezongen. Het bestuur der Haagsche afdeeling van de Zuid- Afrikaansche Yereeniging bood der Deputatie een zilveren vredespalm aan. Te Rot terdam werd een défilé gehouden, waaraan verschillende vereenigingen eu scholen deelnamen, allen door toespraken en bloemen hare hulde brengende aan de vertegenwoor digers der beide R-publiekeu. Westgraftdijk. Den 2 nield de afdeeling Graft van »'t Witte Kruis" alhier hare voorjaarsvergadering- Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer r. hL I Schiöder. Uit de rekouiug van don penningmeester bleek 1 dat de ontvangsten in hot afgeloopen jaarbedroegen f 580.87 on de uitgaven f 342,55, zoodat de rekening sloot met een baïig saldo van 188,32. Uit het jaarverslag bleek, dat weder voel gebruik gemaakt was van hel verph gin s- mate.ieel dor voieeniging. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Amsterdam werden benoemd I do°beeren B. Keizor on J. Hannema. Graft. De heer A. Blaauw is benoemd tot directeur van de Kaasfabriek .Wilhelmina" alhier. Tot secretaris- boekhonder werd benoemd de heer P. Schuurman.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1