Honderd en tweede jaargang. 1900, WOENSDAG 9 M E I. Amsterdamsche Brieven. - NO. 55. «erste blad. UkMAAIISCIII COURANT Deze Courant wordt Wlnsdag-, Donderd ag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het iele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlgke nummers 3 ets. Krijs der gewone advertentten Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Er is weer sprake van een gemeenschappelijke poging bij de algemeeno verkiezingen in het volgende jaar, om ons staatswezen te hervormen en daarvoor als grond slag aan te nemen »het Christelijk element Ook in 1897 is dit beproefd, maar de poging is niet geslaagd. Men zal moeten erkennen, dat de zaak thans tijdig aan de orde wordt gesteld men heeft nu gelegenheid om haar van alle kanten te bezien en het voor en tegen ernstig te over wegen. De Standaard is voorgegaan en beveelt een bondgenootschap aan tusschen alle ware Christenen, zoowel Roomschen als Protestanten, zoo innig dat alle Christelijke partijen zich reeds vóór de eerste stemming omtrent ge meenschappelijke candidaten zouden behooren te verstaan Een ander plan is, dat men eerst eigen candidaten zou stellen, maar bij herstemming zich zou vereenigen op den candidaat, die door éón der Christelijke partijen was aanbe volen. Hierbij zouden dan althans de verschillende Pro- testantsche groepen zich van den aanvang af kunnen ver eenigen, en zouden de Katholieken aanvankelijk hun eigen weg gaan, om eerst bij de herstemming gemeenschappelijk den Christelijken candidaat, Protestantsch of Katholiek, te steunen. Anderen zijn van zulk een bondgenootschap in engeren of ruimeren zin afkeerig, en zouden zich willen bepalen tot een gemeenschappelijk handelen wanneer de omstandigheden het zoudeu vereischen, ten aanzien van bepaalde punten, zooals b.v. het onderwijs. Bij de stembus zou men dus met eigen candidaten opkomen, en ook voor de herstemming zich zijn vrjjheid voorbehouder. Wat er van deze plannen terecht zal kon.eu zal de toekomst moeten leeren. Tot nog toe blijkt alleen, dat onder de Protestantsche groepen het plan van Dehtan- d a a r d om in vast verbond met de Katholieken samen te werken, ernstigen tegenstand ontmoet. Inderdaad schijnen de beginselen waarvan men op politiek terrein uitgaat te verschillend, om een gemeenschappelijk standpunt moge lijk te maken. Maar gevraagd mag worden, of onze wetten en ons bestuur van dien aard zijn, dat er behoefte zou kunnen bestaan aan een verbond vau alle Christelijke politieke partijen en groepen, om ze te zuiveren van den onchristelijken geest, waardoor ze beheerscht zouden worden Bestaat er werkelijk een aan het Christendom vijande lijke geest in onze Staatsinstellingen en in onze wetgeving Zooals te verwachten was, moet hier de groote Fransche revolutie uit het laatst der vorige eeuw dienst doen Maar is hot billijkalles wat destijds in Frankrijk is gezegd en gedaan, eenvoudig aan te nemen als hot funda ment waarop onze tegenwoordige Nederlandsche staat is gegrondvest? Ongotwijfelder ziin eenige groote begin selen destijds op den voorgrond gesteld die nog altijd worden gehuldigd, en in onze wetgeving en ons bestuur zijn terug te vindenmaar zijn die onchristelijk i Do taak van den Staat is een gansch andere dan die van de Kerk. Beider gebied vloeit niet ineen. Dit wordt door allen erkend. Ook De Standaard gaat uit van de stellingdat het staatswezen niet is een Christelijke scheppingmaar alleen aan het Christendom dankt de inwerking van edeler beginselen. Doch dan gaat het niet aan, eenvoudig te verwijzen naar de Frausche revolutie, als voldoend bewijs, dat onze hedendaagscbe Nederlandsche staat is gevestigd op een anti-christelijk fondamentop ongeloof en atheisme en bezield is door een geestdie de grondslagen van ons volksbestaan meer en meer onder mijnt. Kan in ernst beweerd worden, dat het Christendom in ons vaderland door toedoen van den staat in gevaar wordt gebrachtzoodat het de plicht is van alle geloovige Christenen zich te vereenigen om dat gemeenschappelijk gevaar af te wenden En toch is deze bewering de grond waarop het groote bondgenootschap van alle Christelijke politieke groepen wordt aanbevolen. Als inderdaad het Christendom in Nederland gevaar loopt, wat wij niet gelooven, maar waarvan de verdedigers van het verbond overtuigd schijnen dan is nog altijd de vraag, "f dit de schuld is van den staat. Om dat te bewijzen is nog iets anders noodig dan te gewagen van den geest der .Revolutie".* De Standaard klaagt er over, dat ook in Christe lijke kringen het groote gevaar niet wordt ingezien. Wel is men wakker, waar het de eigen werkzaamheid in de maatschappij geldt, op godsdienstig en kerkelijk gebied, op het terrein van onderwijs en weldadigheid, maar op politiek gebied is het anders. Daar is het besef van den felefoonnunuer i 3. strijd der diepere beginselen, ook in 1 rotestantsche krim gen, maar vooral onder de Roomscho landgenooten, nog niet doorgegaan tot de vereischte diepte. »Ons volk, onder beide gezindheden lezen wjj »is nog altoos kerkelijk veel fijngevoeliger dan in politicis. Voor alles wat rechtstreeks met de kerk in verband staat, of de kerk raakt, vlamt aanstonds aller geestdrift op; voor het gevaar, dat in de politieke beginselen de toekomst van ons volk bedreigt, zjjn maar al te velen nog blind. De vraag is maar, wat de oorzaak is van het ver schijnsel waarover De Standaard klaagt. Zij schrijft het toe aan blindheid, aan kortzichtigheid, aan het gemis van juiste opmerking maar het kan ook hierin zijn ver klaring vinden, dat naar de meeniug van al die Protes tanten en Katholieken die De Standaard blind noemt, het gevaar niet dreigt van den kant van den Staat. Een gevaar kan ook denkbeeldig wezen, of een andere oorzaak hebben dan deze of gene vermoedt; en als er dan zijn die het niet opmerken of het aan andere oorzaken toe schrijven dan ligt het niet aan hun oogen of aan hun stompzinnigheid. XI. Veel is er in Amsterdam gebeurd sinds onze laatste brief in dit blad word opgenomen. Was onze taak een volledige kroniek te schrijven, wij zouden de halve courant noodig hebben om weer te geven wat onze oogen hebben gezien en onze ooren gehoord bij het bezoek der Koninginnen bij de komst der Vre- desdepntatie uit Zuid-Afrika en bij de werkstaking der typografen. Dan kregen wij 't echter stellig aan den stok met de redactie van dit blad; dit voor alles willende vermijden zullen wij er ons toe bepalen alleen enkele hoofdpunten te stippen. Voor de Honlnginnen was 't een drukke week zoo druk dat men zicb langzamerhand wel eens mag afvragen of er niet te veel gevergd wordt van de krach ten der Koninklijke vrouwen bij Haar jaarlijkseh bezoek aan de hoofdstad. Van den vroegen morgen tot den laten avond ontvingen of brachten zij bezoeken en vooral de tweede audiëntie-dag toen de Koningin vijf uur ach tereen staande de civiele autoriteiten en deputaties had te recipieeren was van eene vermoeienis die maar wei nig vrouwen zouden trotseeren. Het vorige jaar had H. M. hare scherpzinnigheid er op gespitst om voor ieder zooveel mogelijk een speciale opmerking te bedenken maar ditmaal had zij zich die moeite niet gegeven. Al leen tot enkele bekende personen sprak H. M. woorden, waaruit bleekdat zij zich van de voornaamste voor vallen in haar land goed op de hoogte laat houden, maar overigens zei zij tot bijna iedereen»U hebt zeker wel een heel drukken werkkring.'' De menschen hooren zoo iets graag en hoeveel te meer dan, wanneer die woorden uit een koninklijken mond komen alleen had 't iets ontnuchterends wanneer men vernam, dat men deze voor het eergevoel zoo streelende vooronderstelling met tien tallen anderen moest deelen. In den Stadsschouwburg deed het Amsterdamsche pu bliek zich weer van rijn onopgevoeden kant kennen. Er werd bijna niet gelet op hetgeen er op het tooneel voor viel want H. M. was tijdens den gehoelen duur van Haar bezoek het middenpunt van alle blikken. Hierbij liet men 't echter zelfs niet sommigen ontzagen zich niet, telkens de binóclo naar haar te richten, een oneerbiedige daad die niet te pas komt. Vermoedelijk heeft H. M. zich daaraan zeer geërgerd en ia daaraan te wijten het hautainedat Haar dien avond kenmerkte. Onbeschei- denen verzekeren dat het grappige blijspel »De wereld, waarin men zich verveelt", haar maar tweemaal even deed glimlachen en wel bij de tirade, waarin van iernaud gezegd wordt dat hij op een kameel gelijkt en bij de bewering, dat ieder in zijn jeugd wel eens republikeinsche aanvechtingen heeft. In het Concertgebouw was H. M. 't duidelijk aan te zien, dat zij een vermoeiei-den dag achter den rug had er lag een zekere matheid over haar aanvallig ge'aat. Des te meer is deze tocht te apprecieeren want H. M. houdt niet bijzonder van muziek. Vergissen wij ons niet, dan was zij blij toen bet uur van' vertrek was aange broken en zij haastte zich daarmee zoozeer dat er geen tijd overbleef om den zanger Van Rooy, die expresaelijk voor deze gelegenheid was overgekomente verzoeken in de Koninklijke loge te verschijnen om daar de hulde van H.H. M.M. in ontvangst te nemen. Aan het publiek viel dat op en het trachtte deze teleurstelling door den emineuten kunstenaar ondeivonden te vergoedén door hem Da het vertrek der Vorstinnen uitbundig toe te juichen. Op een vroeger uur dan gewoonlijk vertrok H._M. op Maandagmorgen, ongetwijfeld met het gevoel, dat niemand haar de rust die zij in het buitenland is gaan zoeken zal misgunnen. Als altijd liet Haar vertrek in do eerste dagen daarna een onaangename leegte achter wanneer de Koningin in de stad is heerscht er zulk een feestelijke stemmingnog verhoogd door den vlaggentooi der straten. De mee3ten lieten echter Maandag het dundoek nog maar hangen met het oog op de komst van de Buld- Afrlkaanschc ntissle. De geestdrift waarmee deze heeren zijn ingehaald, zou menig vorst jaloersch kunnen stemmen. Langs den geheelen weg waarlangs zij reden, stond 't zwart van menschen die den afgevaardigden der Bóeren-Republieken onder het zwaaien der hoofd deksels een enthousiastisch welkom toeriepen. Zij waren bljjkbaar onder dim indruk van zooveel huldebetoon. Niet minder duidelijk kwam de sympathie van Amsterdam voor de Verbondenen aan het licht bij de receptie die 's avonds bij Couturier gehouden werd. De eene bekende figuur na de andere zag meu daar binnen gaan, tot dat de zaai zoo vol was dat men de overigen, een nog altijd respectabel aantal, moest afwijzen. Den volgenden dag, toen de heeren weder uit den Haag kwamen om eene meeting in Stroucken bij te wonen, herhaalden zich deze ovaties. Een treffend oogenblik was 'ttoen bij hun aankomst in de hooge hal van het Centraalstation spon taan het Transvaalscho volkslied werd aangeheven dat daar heerlijk klonk Als de heeren van Amsterdam zooveel soldaten hadden gekregen als toejuichingen zouden nu de vredes-ouderhandelingen stellig reeds op verzoek van Engeland zijn geopend. Dat kan nu echter eenmaal nietwij moeten ons hier bepalen tot het uiten onzer gevoelens zonder daarop daden te laten volgen en de hoofdstad heeft dit zonder eenig voorbehoud gedaan. Keert de deputatie naar Afrika terug dan zal zij zeker een ijverige propagandiste worden voor de bescherming daar te lande van de Nederlandsche belangen en aan haar zal 't niet liggen wanneer ons land de hartelijke ontvangst der afgevaardigden niet in goud krijgt terugbetaald. Eindelijk dan de staking der typografen, die, naar men zich zal herinneren, reeds lang geleden door ons werd voorspeld. Groote verwarring is daardoor reeds gisticht en op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, is er van toenadering nog weinig te bespeuren. Evenals in 1894 hebben de typografen weer het zeer sterke wapen der partieele werkstaking ter hand genomen. Zij weten zeer goed, dat bij een algemeene strike de weerstandskas dra is uitgeput en er dan veel spoediger een scheuring in de gelederen komt. Nu zijn zij veel krach tiger zij die werken staan van hun loon wat af en degenen die (ten arbeid hebban neergelegd, kunnen 't daardoor veel langer uithouden. Successievelijk komen dan alle werk plaatsen aan de beurt zoodra men één patroon heeft klein gekregen wordt de strijd bij den ander begonnen. De werkgevers hadden zeer goed zien aankomen, wat hun boven het hoofd hing en zij hadden daartegen flinke maatregelen genomen. De bedoeiing daarvan was om door onderlingen bijstand de staking algemeen te maken, waar door de toeleg der gezellen naar alle waarschijnlijkheid niet zou gelukken. O, alles was zoo mooi en zoo eenvoudig, toen men nog niet tegenover de feiten stond de gewone concurrentie geest zweeg en onderlinge verschillen werden vergeten alles maar om zich tegenover den vijand te weer te stellen. Maar toen deze was genaderd en men wist, tegen wie hij zijn aanvallen zou richten en tegen wie niet, was de roerende eensgezindheid spoedig verdwenen en hadden de patroons, die overgeslagen waren, heel weinig lust om voor de anderen de kastanjes uit het vuur te halen. De strike brak uit bij een aantal firma's waarvan de voornaamste zijn de heeren Holdert 4 Co., Ellerman, Harms Co., De Roever, Kröber Bakels, Biuger en de Electrische Drukkerij. Den eersten morgen ging alles nog goed. Het Handelsblad zou de Electrische Drukkerij, waar o.a. het dagblad De Telegraaf verschijnt, ter hulpe komen door eerst zijn eigen oplage af te drukken en dan den kop van het concurreerend blad boven de le pagina te zetten, waarna de oplage van dit orgaan werd afgedraaid. Aldus geschiedde, en het verwachte ge volg was, dat het Handelsbla d-personeel eerst ge deeltelijk en daarna geheel de werkplaatsen verliet. Precies op dezelfde manier zou de firma Roeloffzen, Hiibner van Santen die Het Nieuws van den Dag drukt, D e Standaard en het Ned. Dagblad bijspringen, die bij de heeren De Roever, Kröber Bakels verschijnen. Hier hield men zich echter al dadelijk niet aan de afspraak want er werden eenvoudig meer exemplaren van »Het Nieuws" gedrukt en daarmee moesten de twee genoemde organen zich tevreden stellen. De patroons wezen erop dat dit niet aanging en de firma Roeloffzen moest dit ten slotte zelf ook orkennen. Om nu in eens te bereiken waartoe 't toch komen moest word besloten geen enkele courant onder eigen hoofd meer het licht te laten zien »Het Volk' en »het Volksdagblad'' stonden om begrijpelijke redenen buiten de combinatie en in plaals daarvan oen Buitengewoon Dagblad voor allen te doen verschijnen. Dit zou dan geredigeerd worden door een te voren benoemde com missie van journalisten en gedrukt door de firma Holdert met behulp van eenige meesterknechten en werklieden die aan de firma'swaar gestaakt werd getrouw waren gebleven. Er werd daarbp de fout begaan aan »Het Nieuws", het .Nieuwsblad van Nederland' ende.Amst. Ot." vergunning te verieeneu met eigen kop en in eigen formaat "doch met deuzelfden inhoud als het Buitengewone Blad te verschijnen. Het .Handelsblad' dat zich had opgejfierdkwam op die manier bij de audore bladen achter te staan. Dit verdroot den directeur van dat blad den heer

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1