k SCHULDIG? parijschFbïueyën. Honderd en tweede jaargang. Woens dag 9 Mei 1900. Zaterdagsche veemarkt. Gevonden Voorwerpen. Feuilleton. Nederland, 'kennisgeving. J. Faber. NO. 55. Tweede blad. ALU BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maand Mei AL liet op de zater- dagsche markt aan te brengen vee, ITIT9IAJI- ■MU aangevoerd mag worden langs de Hout tllstraat bij het kruispunt van Paardesteeg, Pieterstraat en Peperstraat. Het is voorts gednrende dien tijd aan aanvoerders en kooplieden nadrukkelijk verboden op den toegangsweg handel te drijven, teneinde den geregelden aanvoer niet noodeloos te belemmeren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 7 Mei 1900. 0. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een rijtuigdop een jongensblouse, een band van een sportkar, een defect gouden medaljon, een machinedeel een haren horlogeketting, een damesportemonnaie inh. f 0,14, een broche, een paar bruine glacé handschoenen, een wollen dasje een zilveren dameshorloge met ketting, een stuk touw, een damesportemonnaie, oen kinderzak een stuk linnen, een gouden broche, een klok- of pendnle- sleutel, een kinderzakje met portemonnaie, inh. 10£ et., een horlogeketting, een builtje, inh. 3 ct. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 4 Mei 1900. 8. M. S. MODDERMAN Jr. Bevo lklng. Onderstaande personen die tot heden verzuimd heb ben hunne verhuisbiljetten tor secretarie dezer gemeente in te leveren worden gedurende eene week in de gele genheid gesteld dit alsnog te doen, bij verzuim waarvan proces-verbaal tegen hen zal worden opgemaakt. Gerrit Stoop, komende uit de gemeente Ursem. M. Brandsma, id. id. Amsterdam. J. J. Gerritsma, id. id. Amsterdam. C. Verver, id. id. Velsen. P. Zomerdijk, id. id. Zijpe. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 5 Mei 1900.G. RIPPING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier no. 16 der Be drijfsbelasting, dienstjaar 1898/9op 4 Mei 1900 door den Directeur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, den 5 Mei 1900. G. RIPPING. VIII. Parijs 30 April 1900, De Tentoonstelling. III. Nog is zij niet gereedmaar men vordert toch, er wordt hard aan gewerkt. Thans blijft zij sedert eenige dagen 's avonds geopend, de entrée-prijzen zijn 2 tickets van 's morgens 8 tot 10 ure, en van 's avonds 6 tot 10 ureop den dag van 10 ure in den morgen tot 6 ure namiddag wordt slechts 1 ticket verlangd. De ge middelde prijs van die toegangs-bewijzen is thans 60 centimes per stuk, en bij alle bankiers en wisselaars kan DOOR 4) o— Grietje, je hebt toch niet begon mevrouw, doch zij voleindigde haar vraag niet, toen zij uit de eerlijke oogen der aangesprokene groote tranen zag druppelen. O, mevrouw, zoo waar ik hier voor u sta, ik weet niet, hoe de bel weggeraakt is. Liever was ik dood, dan een dief te zijn. Arm ben ik, maar, Goddank, eerlijk tot het laatste." Hortend en stootend werden deze woorden geuit. Een zenuwachtig snikken verried haar hevige aandoening. Mevrouw wist niet, wat er van te denken. Deze scène maakte ook haar verlegen. »Hoor eens", zeide zij, nu meer bedaard, »liever had ik, dat ons een som gelds ontstolen was dan dit fami liestuk. Als het ontvreemd is, zal echter do politie het wel weten op te sporen, doch is het hier in huis weg- geiaakt, dan moet het ook in huis worden teruggevonden.'' De laatste woorden gaven Grietje een schijn van hoop en, hoewel zij bijna zeker wist, dat het tevergeefs zon zijn, zij begon ijverig te zoeken onder de tafel, tusschen de stoelen, achter den spiegel, overal. Kaatje ging naar de keuken terug, na nog een vreem den blik op de werkvrouw te hebben geworpen, zacht mompelend »Wie had dat kunnen denken Ook mevrouw verliet het vortrek en begaf zich regel recht naar het kantoor van haar echtgenoot. Deze, met de zaak in kennis gesteld, hoorde natuurlijk vreemd op van het geval en vond het recht onaangenaam. Hoewel men ze koopen a 53 francs per honderd tickets. Hebt gij er teveel, dan kunt gij ze tegen 50 franos de honderd bij diezelfde wisselaars kwijt raken. Ook kunt gij nog steeds enkele »Bons'' koopen, welke nog deelnemen aan een zestal loterij-trekkingen, en al zijn de kansen om te winnen, uiterst klein, de prijzen zijn zeer hoog, verschei dene malen honderdduizend franken, en zooals de spelers denken, één moet hot toch winnen Zelfs was hier een jonge Engelschman, die meende, dat elk ticket de waarde had van een Bank-Note, hij kocht in een tabakswinkel een pakje cigaretten, en wilde toon met een tentoon stellings-briefje betalen, en het was onmogelijk hem aan het verstand te brengen, dat dit volstrekt geen bank papier is, zoodat de commissaris van politie er bij te pas kwam. Gisteren gingen wij weder een kijkje nemen op de terreinen, en waren van plan er 's dvonds te blijven om de illuminatiën te zien, maar de lust was er spoedig af, toen wij getuigen waren van het groote onheil, negen dooden en negen gekwetsten. Wij gingen er heen, omdat, al fis de tentoonstelling nog overhooper toch al vele bezienswaardigheden zijn, als b.v. de pavilions van Finland, Hongarije, Porzië, Servië, het Palais du Costume, de Tour du Monde, het Village Suisse, het Vieux Paris enz., enz. Helaas, wij "waren nog geen tien minuten op het Champs de Mars, en opeens wisten wij niet hoe wij het hadden, het was een gedruisch, een slag als van rollende donder, de menschen vlogen allen één kant uit, wij zagen brandweermannen, en .onwillekeurig gingen wij met den stroom mede. Wat er gebeurd was, helaas eene passerelle was ingestort. Zulk eene passerelle is eene soort van brug, er zijn er verscheidene, welke men noodzakelijk over moet om van het eene gedeelte der expositie naar het andere te komen. Nu behoorde deze brug*'niet bepaald tot de tentoonstelling zelve rechts van het Champs da Mars, dus buiten de Expositie, is een reusachtige blauwe bol, de Globe Celeste" ol Hemelbol, welke nog niet geheel gereed is, en heeft de maatschappij, van welke deze »attraction" uitgaatverlof gekregen deze Globe Celeste" door eene Passerelle, of brug, te verbinden met de eigenlijke tentoonstelling. Dus onder deze passerelle loopt eene breede straat, de Avenue Saffra, en mocht men verwachten, dat zulk een overtocht hecht en sterk gemaakt zon zijn, want er op en er onder kon veel publiek gaan. Mogen wij de loopende geruchten ge- looven, dan werd die passerelle zeer slordig afgewerkt, zij was 115 meter lang en 5 meter breed, iets meer dan 4Vj meter hoog, en ondanks hare lengte, was zij slecht gestut, door te zwakke pilaren, het ijzerwerk was veel te dun, het geheel zwak als een kaartenhuis, om kort te gaan, hoewel deze overtocht nog niet eens in gebruik gesteld was, zakte die';gisteren tegen kwart voor vieren opeens door, en^viel met een vreeselijk geraas naar be neden. Natuurlijk, toen wij ieder zoo één kant zagen uitloopen, deden wij evenzoo, maar het was een treurig en woelig tooneel, de menschen verdrongen elkander en ieder wist wat te vertellen men sprak van honderd dooden, een ander noemde er vijftig, een derde bijna tweehonderd, enfin, in het eerste oogenblik van ontstel tenis overdrijven de meesten altijd, alsof eenige dooden al niet teveel ware. Het is een klap voor het avondfeest, de illuminatiën gaan toch door, maar de muziek wordt afbesteld. Wie de verantwoording moet dragen van zulk een ongeluk, is moeilijk te bepalen deze passerelle was gemaakt volgens een bepaald systeem, het système Mat- trai, hetwelk 'jtot' nog j} toe steeds goede resultaten gaf; doch nu moeten wij wel denken, dat of het systeem niet deugt, of dat het slecht werd uitgewerkt. Bedenken wij, dat de brug vanzelf instortte, dus nog vóór ze beproefd werd, en wat zou dat gegeven hebben, zoo de proef ge nomen ware door elke vierkante meter met 800 kilo- hy niet gaarne iemand in verdenking wilde brengen, een werkvrouw of dienstbode, noch iemand anders, gaf de hooge waarde, die ook hij hechtte aan 't verdwenen voorwerp, den doorslag en besloot hij de politie met de zaak op de hoogte te brengen. Onverwijld gaf hij aan zijn voornemon gevolg en do Commissaris deed de toe zegging, een nauwkeurig onderzoek te zullen instellen. Op de vraag van dezen, of ook iemand van de huisge- nooten verdacht kon worden, antwoordde mijnheer, dat men niemand ooit op oneerlijkheid had betrapt, dat men ook altijd de werkvrouw volkomen had vertrouwd, maar Nu, de Commissaris zou haar op het bureau laten komen hij zou zijn uiterste best doon den schuldige uit te vinden en het vermiste voorwerp terug te krijgen. Een paar agenten werden rondgezonden bij de bauken van leening, naar handelaars in goud en zilver, om te informeeren, of ook iemand een ouderwetsche tafelschel had beleend of verkocht. Er werd zelfs huiszoeking gedaan bij een koopman, van wien men vermoedde, dat hij wel eens op oneerlijke wijze verkregen goederen kocht. Alles zonder eenig resultaat. Nu werden Grietje, de werkvrouw, en Kaatje, de meid, op 't bureau ontboden. Met looden schreden en kloppend harte voldeed de eerste aan het bevel. Nog nimmer, zoo oud als zij was, had zij ooit iets met de politie te doen gehad. Zijdelings, noch rechtstreeks was zij er mede in aanraking geweest en nu zij gevoelde het zon men haar beschouwen als een verdachte, wellicht als een schuldige. Kaatje ging er heen, nu juist niet met een onbeklemd gemoed, maar toch zonder angst of vreesvoor zich was zij immers overtuigd, wie de dief was, en dat zou ze dan ook aan den Commissaris zeggen Zij ook was ver ontwaardigd, dat er in haar dienst iets gestolen was, en dan nog wol door een, die Ho, ho, Kaatje, wees voorzichtig, meisje, wees voor zichtig iemands goede naam wordt gemakkelijk aangetast, doch nog moeilijker dan een olievlek op een blad papier wordt die smet weer uitgewreven." Na het verhoor der beide vrouwen had de Commissaris grammen te belasten, of zoo er eens een paar honderd personen op die passerelle gestaan hadden. De pers is hedenmorgen bjjzonder streng in haar oordeel, en wij lazen zelfs adviezen, luidende, dat men niets beters te doen heeft dan alle gebouwen, groot en klein, en alle bruggen en passerelles aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen, en liever moet sluiten en afbreken, al wat niet hecht en sterk is, en bestand tegen brand en gevaar van instorten. Men zegt, dat de illuminatiën 's avonds goed geslaagd zijn, dat do paleizen en eenige pavilions van vreemde mogendheden prachtig verlicht waren, maar men belooft ons een nieuw fête de nuit op 6 Mei, en wjj willen gaarne bekennen, toen wij een paar dooden en gewonden hadden zien wegdragen, was do lust er uit, voor dezen dag hadden wij geen genoegen meer. Wij blijven ook bij onzen raad aan alle ver afwononden, wacht minstens veertien dagen, zoo niet eene maand, de expositie is nog lang niet gereed. Van de 98 duizend bezoekers op don dag van gisteren, waren er nog niet 36 duizend betalenden, alle anderen waren er met vrij kaarten. Bij prachtig weder ware dit cijfer stellig twee-, driemalen grooter, zoo niet alles op de terreinon nog zoo overhoop lag. J. M. T. De onverstaanbare vrouw. Onlangs werd melding gemaakt van eene vrouw die men half verhongerd in de duinen had gevonden en wier nationaliteit men niet kon uitmaken, omdat zij een taal sprak die niemand kon verstaan. Thans deelt men aan de »Haarl. Ct." mede, dat de heer P. C. Böhm Duitsch leeraar te Haarlem die haar op zocht in haar tijdelijk verblijf in de Tuchthuisstraat aldaar, heeft bevonden dat zij het Zsèchisch spreekt, een taaldie de heer Böhm vloeiend spreekt. Zij erkende 45 jaar oud en getrouwd te zijn had 5 kinderen en was van haar man weggeloopen haar woonplaats was Krakau naar welke plaats zij nu dan vermoedelijk zal worden overgebracht. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 3 bij enkele inschrijving aanbesteed Het maken van werken tot verdediging van de Noord zeekust in de provincie Noordholland, tusschen de Hel- dersche en Hondsbossche zeeweringen, behoorende tot de werken te maken ingevolge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad No. 187). Raming f 259,000. Minste inschrij ver J. van der Plas, te Hardiuxveld voor f 244,475. Toen ds. Ulfers der ned. herv. gemeente te Rot terdam dezer dagen in zijn wijnkelder kwam, beet hem een rat in zijn pols. Bloedvergiftiging vreezendo werd hij naar het Diaconessenhuis gebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. Venlo. Na 24 uren in de bosschen te hebben rondgezworven heeft de politie oen man gevatdie in dronkemanswaanzin zijn kindje van 15 maanden had doodgeslagen. Het is zekere J. Kfiuschen, oud 36 jaren, geboren te Aken en van beroep metselaarsknecht. Abattoir tc Haarlem. De Haarlemsche Gemeenteraad besloot den 2 in beginsel tot oprichting van een abattoir met 22 tegen 5 stemmen en uoodigde B. en W. uit nadere voorstellen te doen over tijd van oprichting plannon en plaats. Bij een kastelein te Tiel wierp men 3 pasgeboren katjes in een mandje om zo later te verdrinken. Toen men daartoe zou overgaan vond men de katten onder bescherming vaneen groote rat, die ze met moederlijke liefde koesterde 1 Schagen. Den 1 vergadorde alhier de raad der gemeente. Besloten werd het gemeenteverslag ter lezing zich nog geen vaste meening gevormd. Niet zoo spoedig als Kaatje was de man van ondervinding gereed met zijn oordeel. Te vaak reeds had hij ervaren, dat de schijn tegen een volkomen onschuldige kan zijn. Dat in dit geval de schjjn tegen de werkvrouw was, dit kon hij niet ontkennen. Hierin vond hij aanleiding zoo spoedig mogelijk ook in haar huis alles te laten doorzoeken. Grietje was van het politiebureau regelrecht naar haro woning gegaan. Aan worken kon zij vandaag niet meer denken. Het suisde haar in 't hoofd't was of haar iets in de keel was geschoten, dat de ademhaling be lemmerde; bare knieën knikten onder het gaan. Dat een buurvrouw haar groette en baar verwouderd nakeek, omdat zij op zoo'n ongewonen tijd thuis kwam, zjj scheen het niet te merkon. Werktuiglijk ontsloot zij de huis deur Goddank, zij was in haar eigen kamertje, niet langer blootgesteld aan de vragende blikken van me vrouw, en de verwijtende oogen van de meid aan de voor haar beleedigende houding van beiden. Zjj gevoelde thans niet meer op zich gericht de doorborende oogen van den Commissaris, die haar, wel is waar, niet barsch had toegesproken, doch wiens woorden haar niettemin zoo gestreng in het oor hadden geklonken. Nog meende zij hem te hooren, nu zij dacht aan zijn vermaning om den diefstal te bekennen, als zij schuld had, aan zijn waarschuwing voor rechtbank en gevangenisstraf. Gevangenis 1" Zij kon zich niet meer goed houden en snikte droevig. O, beste man", fluisterde zij door haar tranen heen, nooit had ik gedacht, dat er een oogenblik zou komen als dit. Waart ge thans nog aan mijn zijde, hoe zoudt ge hemel en aarde trachten te bewegen, om den waren schuldige te ontdekken, opdat uwe kinderen niet in t oog der wereld een dievegge tot moeder zouden hebben." Brave vrouw, huil maar eens goed uithet zal n kalmeeron en daardoor sterken voor de beproevingen, die nog zullen komen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5