bTr ¥ëRL IJ K TTtXndT Kantongerecht te Alkmaar. te leggen het tronwgeld op zondag werd na eonige be spreking vastgesteld op f 15de kermis zal voortaan niet elk jaar worden bepaald, maar steeds aanvangen op den eersten zondag na 17 Juni, dus dit jaar beginnen op den 24 dier maand. Nog werd besloten de raadzaal te laten restaureeren, wat pl.m. f 225 zal moeten kosten, waarna de openbare zitting werd gesloten. Den 4 had alhier eene vergadering plaats van de afd. Schagen van »Het Witte Kruis". De beschrijvingsbrief gat tot niet veel bespreking aanleiding. De afgevaardigde verkreeg als gewoonlijk een mandaat, de vergadering ver klaarde zich voor de verschillende voorstellen van het hooidbestnnr, ook voor het praeadvies op punt VIII, voorstel van de afd. Zijp©. Tot afgevaardigde werd geko zen de heer S. Berman, tot diens plaatsvervanger de heer J. H. Ressing. Nadere inlichtingen zullen worden ge vraagd voor do behandeling van de onlangs op zicht aau- gekochte brancard. Boerenarbeiders. Boerenarbeiders zijn haast niet meer te krijgen iD Hollands Noorderkwartier en die bij hun baas blijven stellen hoe langer boe hooger eischen. Een knecht van een boer onder de gemeente Schagen eischte o.a. een gul den per week opslag, een lam in de weide en het recht zoo nu en dan eens met kar en paard van den baas uit rijden te mogen gaan. Toen do boer vroeg of hij dan soms het gerij voor mijnheer den knecht moest inspannen, antwoordde deze zonder dralen Asjeblieft, baas Op deze voorwaarden zal de knecht het nu nog een poosje met zijn meester probeeren. Veehandel ln Friesland. Op de jongste markten was voel aanvoer van alle soorten vee. Nu de jaarmarkten weder in vollen gang zijn, is de handel drukker, maar daaruit volgt nog niet altijd, dat de prijzen stemmiger zijn. In melk- en kalfkooien is de handel vrij goedvooral nu het woder zich milder toont, was dit dadelijk op te merken. Als nu de nachtvorsten ook maar ophouden, want daardoor mindert het gras in die weilanden, waarin vee is gelaten, zeer hard. Het vee eet des morgens met 5 bekken het hard gevroren gras wordt vertrapt. In vette koeien blijft de handel opgewekt, met goede vraag en goeden omzet en vaste prijzen. Vette kalveren zijn trager, voor een groot deel het gevolg van te grooten aanvoer in verhouding tot de vraag. Pinken met goeden handel. Nuchtere kalveren met afnemenden aanvoer in één doen. Stieren voor de slachtbank, in overeenstemming met vette koeien, goed gevraagd met stevige prijzen. De grootere aanvoer had geen invloed op den handel. Vette varkens en vette biggen met behoorlijken aan voer wel gewild met hooge prijzen. Jonge biggen zeer veel gevraagd. Handel druk met goeden omzet. Ook magere varkens met geanimeerden handel. In lammeren met enormon aanvoer goede handel. Groot is het getal jonge blaters, dat voor Holland opgekocht wordt. De prijs is over het geheel niet zoo hoog als ver wacht werd. Melkschapen goed gevraagd met wel zoo hooge prijzen. De aanvoer was 150 stieren, ossen, 220 vette koeien, 2500 melke- en kalvekoeien 380 pinken, 600 vette kal veren, 400 nuchtere kalveren graskalveren6000 schapen en lammeren melke- en weide-schapen 100 vette varkens300 vette biggen 480 magere varkens en 1100 jonge biggen. De prjjzon zijn: le soort vette koeien 26 29 ct., 2e soort 23—26 ct., 3e soort 1821 cents, stieren 23-26® cent, vette kalveren 30—36 ct., vette schapen en lammeren 23 -27 ct., vette varkens 1721 ct., Londensche biggen 15518 ct. per 1/a kilogram. Melke- en kalve koeion f 100f 205, pinken 1 55 f 80, nuchtere kalveren f 6 f 10, weideschapen f f melkeschapen f 12f 20, lammoren f 5f 10, magere varkens f 24f 40 en jonge biggen f 1.10— f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Benoeming. Tot heemraad van het Waterschap »de Wijde Wor- mer" is herbenoemd de heer S. Klomp, te Wijde Wormer. Op verzoek der afdeeling Oudkarspci der land bouw- en handelsvereeniging Broek op Langedijk en om streken, heeft het gemeentebestuur van Oudkarspel in de vergadering van 30 April besloten, dat deze gemeente een nader te bepalen bedrag der rentegarantie voor eene te leggen spoorlijn van het Station Noordscharwoude naar het dorp N.-Sch. voor hare rekening zal nemen. Afschaffing der tollen. Gelijk bekend is zijn met 1 Mei do Rijkstollen in Nederland afgeschaft. De afsluitboomen zijn reeds dadelijk weggeruimd, maar omtrent de woningen is nog geen definitieve beslissing genomen de pachters of gaarders mogen tegen betaling van eenige huur daarin nog een jaar blijven wonen. Sigarcn-machlncs. Te LJronlngcn hebben de stakende sigarenmakers geduchte concurrenten gekregen in de wikkel- en sigaren machines, welke reeds door enkele fabrikanten zijn aan geschaft. Deze machines leveren zeer fraai afgewerkte sigaren, worden evenals eene naaimachine door één per soon, desnoods een meisje van 15 jaar, bestuurd en maken 6000 sigaren per week. Onderscheidene patroons nemen geen volk meer aan, zoodat vele gezellen genoodzaakt zullen zijn naar elders te gaan of iets anders te zoeken. Onderzoek van zuivelproducten. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft be sloten zich te wenden tot do Hooge Regeering om aan te dringen, dat deze het initiatief neemt om de regoe- ringen van verschillende Rijken te doen samenwerken tot het vaststellen van internationale regelen voor het onderzoek van zuivelproducten, uit verschillende landen afkomstig. In de provincie (üronlngen is een Bond van Zui veldirecteuren opgericht. Zandvoort. Den 3 heelt aan boord van een Zandvoortsche schuit een ernstig ongeluk plaats gehad De matroos J. K. kreeg door het uitschieten van den wind een slag van de giek, waardoor hij o er boord sloeg, met het ongelukkig gevolg, dat hij verdronk Eenige oogenblikken daarna werd hij door de bemanning levenloos opgehaald. Hij laat eene weduwe met 8 kin deren achter. Voor Wielrijders. Langs den straatweg Haarlem—Amsterdam wordt een pad speciaal voor wielrijders gemaakt. Purmerend. Op de voorjaarsveemarkt werden den 7 aangevoerd 2785 runderen. De handel was stug prijshoudend. St. Pankras. In een der jongste Staatscouranten zijn opgenomen de gewijzigde Statuten der Vereeniging tot stichting en instandhouding eener Vrije School mot den Bijbel, alhier. Schoorl. Tot secretaris-penningmeester der »Ou- ingepolderde Landen" is benoemd de heer A. Gouwen- hoven, secretaris dezer gemeente. Heerliugowaard. Dijkgraaf en heemraden heb ben ten behoeve van den po'der bij publieke aanbesteding de levering opgedragen van steenen voor f 17,10 per 1000, aan C. de Wild, te Alkmaar grind, voor f 2,32 per M3. aan H. de Boer, te Oudorp, en zand, voor f 0,99 per M3, aan J. van Wonderen te Oudorp. Bloembollen. De bloemboUenveilingeu zijn in Overveen in vollen gang. Hoewel men beducht was, dat de oorlog tnsschen Engeland en Transvaal zeer drukkend op de prijzen zou werken daar eerstgenoemde Staat veel bollen van ons ontvangt, toch kunnen de verkoopers tevreden zijn, daar de prijzen veel hooger zjjn dan verleden jaar. Te Lisse en omstreken hebben de bloembollenarbei ders het werk gestaakt zij eischen hooger loon. Hooi. De kool is te Langedijk nog niet geheel uit verkocht. Men schatte verleden week de hoeveelheid kool in de schuren nog op pl.m. 25000 stuks. De prijzen ver minderen echter sterk, doordat reeds zooveel nieuwe groenten worden aangeboden. Stierenkeuring. Op de te Leeuwarden vanwege »Het Friesch Rundvee-Stamboek" gehouden stierenkouring waren stieren tentoongesteld alle fraaie exemplaren uit alle deelen der provincie afkomstig, waarvan 50 entorstieren, 22 tweejarige stioren en 16 driejarige en andere stieren, alle stamboekvee of volle afstammelingen daarvan. Van enkele tentoongestelde ruuderen zijn de voorouders, zoowel van vaders- als van moederszijde, tot in acht geslachten bekend en in de registers der vereeniging in geschreven. Het geheel gaf een goeden dunk van den Frieschen veestapel en van de goede werking van »Het Priesche Rundvee-Stamboek." De keuring werd druk bezochtook door vreemde kooplieden. Enkele stieren zijn voor hooge prijzen ver kocht, ook voor veefokkerijen in het buitenland. Met dispensatie van den minister van binnenlandsche zaken hebben een drietal groote veehouders te Schiedam en oud-Delfshaven woonachtigeen 150-tal driejarige ossen uit het noorden van Frankrijk ingevoerd om in de poeling-districten daar gemest te worden voor de slacht bank. kaatsen. - Het hoofdbestuur van den Ned. Kaatsbondte Franeker gevestigd, heeft aan de gymnastiekvereenigingen in Nederland de volgende circulaire gezonden Lichaamsoefeningen in de open luchtwaarhij vlug heid, kracht en moed hoofdvereischton zijn, waren steeds de meest geliefde uitspanningen onzer voorvaderen. Ons eigenaardig on frisch volkskarakter spiegelt zich in die vermaken ten duidelijkste af. Liter kwamen tal van uitheemsche spelen de plaats innemen van odzo echt Hollandsche balspelen. Desniettegenstaande heeft het kaatspel, op een na de oudste sport in ons land, zich bij de wisseling der tijden op den vaderlandschen grond weten te handhaven. In onzen tijd schijnt eene reorgani satie van het gymnastiekonderwijs aanstaande. De teekenen zjjn er, dat in de gymnastiek naast oefeningen aan de werktuigen enz. eene plaats zal worden ingeruimd aan lichaamsoefeningen en spel in gymuastiek-vereenigiogeu. Nu wordt bij die kentering wel eens de klacht geuit, dat we in ons vaderland slechts weinig deugdelijke (volks) spelen in de open lucht bezitten. Het is deswege dat wij u opmerkzaam maken op 't aloude balspel, het kaatsen. Tot voor enkele jaren alleen beoefend door de Friezen, heeft het kaatsspel door de werking van den Ned. kaatsbond reeds zijne intrede gedaan buiten de grenzen van Friesland. »Het kaatsspel wordt gespeeld op 't vrije veld of op een plein in stad of dorp. Aan de beoefening er van is een minimum van kosten verbonden en de inrichting van het terrein is met luttele kosten en geringe moeite in orde te brengen. In dit opzicht ook verdient het .tsspel de voorkeur boven die spelen, voor wier be oefening dikwijls duur materiaal moet worden aangeschaft. Reeds op den leeftijd van 5 6 jaar begint de Friesche jongen uit onzen kaatshoek, waarvan Franeker het cen trum vormt, den kaatsbal te hanteeren. Het kaatsspel is een bij uitstek gymnastisch spel, het oefent oog en hand, maakt wakker, wekt zelfvertrouwen, staalt de spieren, versterkt het hart, maakt de longen veerkrachtig, be vordert eene goede gezondheid. Bij dit spel zijn alle spie ren in beweging door loopen, springen, werpen, buigen, strekken, wordt eene harmonische ontwikkeling van ons spierstelsel verkregen, doordat het geheele lichaam aan de beweging deelneemt. Het is een spel vol wisselingen, niet ingewikkeld en wordt gespeeld 3 tegen 3, (ook wel 2 tegen 2). Aan de beoefening van het spel is geen vaar verbonden, ongelukken komen er niet bij voor. Eene kennismaking met dit aloude balspel beveelt de Ned. Kaatsbond aan de beoefenaars der gymnastiek met warmte aan. »Ten allen tijde is het H. B. van don Ned. Kaatsbond bereid inlichtingen te verstrekken." Voor de blinden. De heer G. J. Kolfi, directeur van de Nod. Blinden Bibliotheek gevestigd te 's Gravenhage, Sundastraat 32, vestigt er met nadruk de aandacht opdat van deze zoo nattige instelling nog veel te weinig wordt gebruik gemaakt. De bibliotheek bevat oen ruimen boekenschat, geschreven in net braille- of blindenschriftdat iedere blinde zich met een weinig geduld en inspanning in betrekkelijk korten tijd en op eiken leeftgd eigen kan maken en wanneer hem dit geluktvindt hij in de bibliotheek een heerlijke gelegenheid tot afleiding en ontwikkeling van den geest. Aan onvormogeuden wordt de lectuur geheel kosteloos verstrekt, voor anderen tegen een abonnements prijs van f 3, per jaar en verzendingskosten. Boo de Kruis. - Bg het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is bericht ontvangen, dat de geneesheeren dr. Oidtmann, dr. Lingbeek, leider der eerste ambulance en dr. Romegn, naar Nederland terngkeeren eerstgenoemde vertrekt den 8, beide laatstgenoemden gaan den 28 dezer uit Zuid- Afrika. Bg de familie te Bergen-op-Zoom is bericht ont vangen, dat de militaire attaché bg de strgdmacht van de Republieken, luit. Asselbergs van het O.-I. leger, door typhus is aangetastzgn toestand moet niet zonder zorg zijn. Met den trein van Hoek van Holland naar Rotter dam is den 2 's avonds een ongelnk gebeurd. Een koopman wilde nabg de halte Schiedamschedgk van den nog in beweging zgnden trein springen, doch viel en kwam met een der beenen onder een wiel, waardoor dat lichaamsdeel verbrgzeld werd. De gewonde is naar Schiedam vervoerd en aldaar in het ziekenhuis opgenomen. Ongevallenwet. Bg den uitgever P. Noordhoff, te Groningen zal, spoedig nadat de wot in het Staatsblad zal zgn opge nomen, versehgnen een uitgave van de Ongevallenwet, met aanteekeningen van Mr. K. Meger Wiersma, substi- stunt-griflier bg de Arrond.-Rechtbank te Winschoten, den bewerker van de bekende verzameling Nederlandsche Staatswetten en de Burgert. Regtsvorderingbeide vroeger bg denzelfden uitgever verschenen. Hel 1 o o. Ondertrouwd en getrouwd. 12 en 25 Apr. Gornelis Johannes Butter, wonende te Heiloo, en Margtje Kunst, te Oadorp. Simon Klaver en Maria Butter, beiden alhier. 12 26 Jacob Kugper, te Limmen, on Engeltje Bak, alhier. Johannes Zoon, te Aker sloot, en Maartje Hoogeland, alhier. Petrus Tervoort, te Egmondbiunen, en Maria Yerduin, alhier. 12 29 Gerrit de Graaf, alhier, en Almoed Re becca van den Berg, te Castricum. Ondertrouwd. 11 Apr. Tennis Hazekamp, te Haarlemmermeer, en Cor nelia Immink, te Heemstede, laatstelgk alhier. 12 Jacobus Kraakman, alhier, laatstelijk te Limmen, en Maartje Krom, te Limmen, laatstelgk alhier. Martinus Sengers en Trgntje Leegwater, beiden te Beemster, eerstgen. laatst alhier. 13 Cornelia de Geus, alhier, en Aagie Binnewijzend, te Akersloot. 20 Oornelis Verver, te Maastricht, laatst alhier, en Cornelia Boekei, te Maastricht, laatst te Limmen. 29 Ariën Klomp, alhier, en Grietje Nottelman, te Schoorl. Geboren. 25 Apr. Anthonia Johanna, d. van Simon van Wetering en Maartje Zeegers. Gerrit, z. van Pieter Dekker en Catharina Bleeker. Overlede n. 20 Apr. Grietje Hollander, wed. van Jan Jansz. Admi raal, 81 j. en 8 m. Xuidscliarwoude. Ondertrouwd. 12 Apr. K. Buur en M. Sgm. Jb. Kramer en J.Kos. S. Leegwater en E. Wag. A. Groen on A. Wag. Getrouwd. 26 Apr. K. Buur en M. Sgm. Wag. A. Groen en Geboren. 7 Apr. Johanna Kasten. 9 Cornelis, z. van J. 16 Cornelis z. van C. 30 Catharinad. van Ommen. Overleden. 5 Apr. Cornelis Heertjes, 8 d. 20 Pieter Kok, 52 j. S. Leegwater A. Wag. en E. Christinad. van D. Mienes en A. Bommer en C. Goudsblom. Bergen en N. Hessing. O. Hinke en H. G. van Schermer liorn. Getrou wd. 25 Apr. Johannes Laan en Wilhelmina Meger. Cor nelis Voorthuizen en Antje Laan. 26 Pieter Doets en Jannetje de Boer. G e b o r e n. 20 Apr. Lambertus z. van Oornelis Bobbeldgk en Pie- ternelletje Bout. 21 Cornelis z. van Pieter Boekestein en Jansje Boxman. Zitting van 4 Mei 1900. H. T. S., Purmerende, en M. K., Alkmaar, oveitreding politie-verordening, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e 5 maal f 2 boete of 5 maal 1 dag hecht. F. B., Alkmaar, het verwekken van nachtrumoer en dronkenschap, f 3 en f 1 boete of 2 dagen en 1 dag hecht. C. K. Jz., T. G. Pz., J. de J. Cz., C. C. Hz., P. Z. Cz., O. K. Lx. en L. K. Az., Egmond aan Zee, jacht wet-overtreding, de le, 2e, 3e, 6e en 7e ieder f 3 boete, sube. 2 dagen hecht., de 4e f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 5e f 3 boete of 3 dagen hecht. L. B. Kz. en G. B. Kz., Egmond aan Zee, het delven naar kongnen en niet dichten der gaten, de le f 3 en f 1 boete subs. 2 dagen en 1 dag heeht., de 2e f 3 en f 1 boete, subs. 3 dagen en 1 dag hecht. J. S., P. G. Lz., J. S. Kz. en L. P. Phz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, de le en 4e ieder f 1 boete, subs. 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht., do 3e f 2 boete, subs. 1 dag hecht. G. A. K., J. N. S., L. V., H. J. V., W. F. G. W., en A. de V., Alkmaar, A. S., Zgpe, P. de W., Bergen, G. H. H., Oadorp, H. T,, Oudcarspol, C. v. d. V., Cas tricum, en P. V., Koodgk, dronkenschap, de le, 2e, 4e, 5e, 7e, 9e, 11e en 12e ieder f 1 boete, subs. 1 dag hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 6e f 2 boete of 1 dag hecht., de 8e f 5 boete of 3 dagen hecht., de 10e f 5 boete of 2 dagen hecht.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6