No. 57. Herste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900, ZONDAG 13 MEI. Inschrijving Schutterij. W aarschuwing. Gre vonden Voorwerpen. Buitenland. Nederland. l)e oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. umiuiim coubavt. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Afaonnementsprjjs per B maanden voor Alkmaar t 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3. De ingezetenen dezer gemeente, welke op den len Januari 1900 bun 25ste jaar zijn ingetreden, alzoo de geborenen van 1875, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of nitgeslotenen te behooren, worden nitgenoodigd zich vóór 1 Juni e.k. voor de schutterij te doen inschrijven. De gelegenheid bestaat daartoe op Dinsdag en Donderdag van iedere week van 12—2 nre ter gemeente-secretarie. De Commissaris van Polieie te Alkmaar deeltter waarschuwing, mede, dat het beschadigen der plant soenen, het vangen van vogels en het uithalen van vogel nesten door de politie met kracht zal worden tegen gegaan terwijl bij ontdekking tegen da bodrijvers proces verbaal zal worden opgemaakt. Aangezien bedoelde feiten in hoofdzaak door jeugdige personen worden gepleegddoet hij tevens een ernstig beroep op de medewerking van oaders en onderwijzers om deze baldadigheden te helpen tegengaan. Alkmaar, 12 Mei 1900. De Commissaris van Politie S. M. S. MODDERMAN Jr. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een band van een sportkar een dames portemonnaie met eenig geld een staartriem, twee baleinen van een corset, een eoupon stad Brussel, een zilveren ringetje, eenig kant, een ledige portemonnaie, een zilveren naalden koker een kraag van een manteltjeeen huissleutel 0W mesje, een oude zweep, een portemonnaie met eenig geldeen gouden broche een bril iu etuitwee porte- monnaies een kleine sleutel aan een ring. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 12 Mei 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. Iu een officieeie totaal-opgaaf wordt het cijfer der Engelsche verliezen, met uitzondering van gewonden en zieken in de hospitalen in Zuid-Afrika, gebracht op 17,217, aldus verdeeld gesneuveld in het gevecht 221 officieren en 2085 man, aan bekomen wonden overleden 54 officieren en 504 man, vermist en krijgsgevangen 170 officieren en 4221 man, aan ziekte gestorven 68 officieren, 2224 man, door een ongeluk omgekomen 51 man, gerepatrieerd als invaliden 416 officieren en 7203 man; totaal 929 officie: en en 16,288 man. Het getal der gekwetsten die nog verpleegd worden verhoogt het totaalcijfer natuurlijk aanmerkelijk. Een paar maanden geleden bedroeg hnn aantal volgens een opgave van het Britsche Roode Kruis 17,000 man. Daarvan zijn waarschijnlijk velen hersteld, maar sinds dien tijd zijn er heel wat bijgekomen, zoodat men het totaal der Britsche verliezen zonder overdrijving gerust op 34.000 mag stellen. In dit totaal zijn nog niet begrepen de verliezen van lord Roberts' opmarsch naar het Noorden, waarvan nog geen enkel is gerapporteerd. HNGRIiAlVD. Op de groote jaarvergadering der Primrose-league", den bond der conservatieven, hield Lord Salisbury dezer dagen eene redevoering die, gelijk zich laat denken hoofdzakelijk over den Zuid-Afrikaanschen oorlog liep. Na zijne tevredenheid betuigd te hebben over de strikte neutraliteit der verschillende regeeringen, die allen geweigerd hebben interventie-pogingen in 't werk te stellen toen Engeland toonde daarvan niet gediend te zijn constateerde de spreker dat in deze het volk niet mèt de regeeringen stond. Deze oorlog heeft doen zien, dat er in alle landen een hittere stemming tegen Engeland heerscht, een stemming die wellicht aan tijdelijke oorzaken kan worden toege schreven, maar mogelijk ook dieper zit. En in dit laatste geval kon Engeland wel eens voor het feit geplaatst worden dat die stemming zich omzetten wil in daden. Engeland kan, om zich te verdedigen, op de vloot alleen niet rekenen. En om een voldoend leger te hebben dat in staat is het hoofd te bieden aan de steeds toenemen de strijdmachten der groote mogendheden, zon Engeland feitelijk den algemeenen verplichten krijgsdienst moeten invoeren. Maar tegen zulk een dienstplicht bestaan in Engeland zooveel overwegende bezwaren, dat er toch niets vau komen kan. Er blijft dus niets anders over dan dat het volk zich vrijwillig gaat oefenen in den wapenhan del, om daardoor de veiligheid van het land te verhoo gen en dat wil de ministor aanmoedigen, door een op richten van schiotvereenigingen te bevorderen. De rede was doorspekt met allerlei jingoïstische uitin gen openljjk werd erkend dat Majnba gewroken moest worden en de niet precies nieuwe mededeeling dat »er geen tioepen ter wereld gelijk staan met de Engelschen werd ook thans niet gemist. Dat het gehoor dit alles prachtig vond spreekt van zelf, doch niet minder be grijpelijk is 't, dat de Engelsche liberale bladen, evenals de buitonlandsche pers, zich ten zeerste ergeren Cham berlain's taal te hooren van den bejaarden premier, wiens kalme bezadigdheid men een rem achtte tegen het steeds voortschrijdend imperialisme. Ter benrze van Londen is reeds het bericht ver spreid, dat Kumassi, de hoofdstad, in handen der oproe rige Ashantijnen zonde zijn gevallen. Nadere bevestiging ontbreektdoch men verheelt zich niet dat de toestand zeer hachelijk is. ZUID-AFRIKA. Nog steeds zet lord Roberts zijn opmarsch naar het noorden voort en tot nog toe, zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten of belangrijke verliezen te lijden. Blijkbaar zijn de Boeren niet voornemens ten zniden van Kroonstad stand te houden en slag te leveren. De voorhoede van Roberts bevindt zich thans op 8 mijlen benoorden de Zandrivier, ongeveer 40 kilometer bezuiden Kroonstad. Eon belangrjjk gevecht is ten spoedigste te wachten, tenzij de Boeren ook deze stelling verlaten, de Vrijstaat voorloopig geheel ontruimen en zich achter de Vaalrivier terugtrekken. Daar Roberts dan echter de ver binding met Ballers macht in Natal veel gemakkelijker zonde worden gemaaktis het niet waarschijnlijk dat Kroonstad zonder slag of stoot zal worden opgegeven. Het rijwiel aan de hoven In Kuropa. De grootste liefhebber van wielrijden onder de Enropeesche vorsten, vermeldt »Do Fiets'', is de czaar van Rusland. Vroeger reed bij dikwijls door de straten te Kopenhagen, doch ook nu bestijgt hij meermalen zijn rijwiel in de eenzaamheid van Peterhof. De Keizerin is ook een geoefend wielrijdster, zij heeft echter nooit het paardrijden, waarvan zij eene hartstoch telijke liefhebster is, voor de nienwore sport laten varen. De Dnitsche Keizer heeft ook het rij wiel, hoewel noode en met veel minder sympathie, als nuttig voorwerp er kend. Thans echter moeUigt hij het wielrijden voor zijne officieren zeer aan en zelfs heeft hij zijn oudsten twee zonen, den kroonprins en prins Frits, meermalen vergood het keizerlijk rijtuig per rijwiel te volgen. De keizer zelf is door zijn stijven arm verhinderd aan wielrijden te doen. De koning van Spanje rijdt sedert vier jaren en vóór dien tijd ook reeds op een driewieler. Toen hij nog leerde rijden, heeft hij eens door een val den voet bezeerd, doch zich hierdoor niet laten afschrikken om na de genezing de lessen weder voort te zetten. Hij is thans zelfs een wel wat te lichtzinnig rijder. Zijn oudere bnnrman, de koning van Portugal is een hartstochtelijk wielrjjder en laat meestal geen dag voor bijgaan, zonder op de fiets wat ontspanning te zoeken. Een van de eerste vorsten, die de waarde van het rijwiel inzag, was Leopold II, de koning der Belgen. Men beweert, dat hij, waarheen hij ook reist, altijd zijn tricycle bij zich heeft. Het tegenovergestelde is het geval met den koning van Italië, die het wielrijden verfoeit, hoewel zijne echtge- noote op aanraden van doctoren zeer veel rijdt. Toch moet de koningin van haren gemaal dikwijls sarcastische opmerkingen hooren over hare lichaamsbeweging, waarin zij zeer veel genoegen vindt. Eens zelfs is zij door een gendarme in haar eigen park aangehouden wegens te hard rijden. Zij heeft toen den ijver van den gendarme, die haar natuurlijk niet berKend had, beloond met een gonden medalje en een portret, zeer waarschijnlijk met de bedoeling, dat hij haar in het vervolg beter zon kennen. Alleen van hier wonende visschers werden 100.00t> stnks aan de zouterijen afgeleverd, een aantal visschers van elders oefenen hier hnn bedrijf uit; deze visch wordt door vaartuigen voor zouPrijen te Wieringen en Medemblik afgehaald. Purmerend. De gemeenteraad besloot den 11 tot het voeren van een rechtsgeding tegen het R. 0. Paro chiaal kerkbestuur alhier, over de afsluiting van een zij- riool, verbonden geweest aan een hoofdriool, liggende in gemeentegrond. Schagen. Den 12 herdacht de heer F. Raap den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst der H.IJ. S. M. trad. Van vele zijden ontving de jubilaris gelnkwenschen met dit heuglijk feest en onderscheidene geschenken, zoo wel van zijne superieuren als van het stations-personeel alhier. Een vijftal ingezetenen hadden voor vFrans" lijsten aan particulieren aangeboden om den besteller eene feestgave te knnnen schenkeu voor een kleine f 100 werd op de lijsten geteokend. Van den sigarenfabrikant van Twnijver ontving »Frans'' eenfraai versierde renzen- sigaar in houten kistje met de jaartallen 18751900. Laatste Berichten. Volendam. De gebroeders Kees, Hein, Jaap, Dirk en Jan de Boer, respectievelijk ond 80, 74, 72, 70 en 67 jaar, hebben een photographic, waarop zij alle vijf zijn afgebeeld, met een begeleidend schrijven aan H.M. de Koningin gezonden. fielden. Het collegium van het Leidsch Studen tencorps heeft tot H.M. Koningin Wilhelmina en tot H.M. de Kouingin-Moeder de uitnoodiging gericht om de in Jnni a.s. te vieren lustrumfeesten met Hare tegen woordigheid te willen komen vereeren. Ken nieuwe ziekte. Voor het Haagsche kantongerecht legde een man die aldaar resds meermalen wegens dronkenschap was gestraft, doch steeds eene zijns inziens voldoende ver klaring van het geval wist te geven ditmaal het merkwaardige getuigenis af, dat hij niet dronken was geweest, maar alleen lijdende aan de gevolgen van »asthma in de beenen" Furmer. Het »Purmer Veefonds" het vorig jaar opnieuw opgericht, is Maandag 30 April j.l. ontbonden. Het geringe aantal leden en daardoor te klein ver zekerd aantal runderen, verooizaakte een veel te hooge omslagpremie en was het onmogelijk het langer staande te honden. De jaarlijksche wedstrijd van den Ned. Kolfbond met daaraan verbonden algemoene vergadering, zal dit jaar worden gebonden te Haarlem op de baan van de club »Keer niet", op 9, 10 en 11 September. Barslngerliorn. In eene vergadering van het Nuts- dep irtement K o 1 h o r n werden als bestuursleden gekozen do heeren ds. van Meurs, J. Breebaart Cz., en K. Bree baart Dz., in de plaats der aftredende heeren ds. W. Bax dr. Th. W. Beeker en G. Holie. Als bibliothecaris werd herkozen de heer L. W. van Veer. Afgovaardigd naar de algomeeue vergadering werden de heeren E. Kluijver en G. Blaaaboer en als plaatsvervangers de heeren G. Holle en G. Holwerda. Den 11 werd te Kolhorn veel ansjovis gevangen In den Vrijstaat. TABU 'NCHU, 10 Mei. Ten gevolge van een krjjgsraad, door de Boerenaanvoerders belegd keerde de vijand naar het zniden terng om de linie van 20 mijlen ten noorden tot ten zuidoosten van Tabu 'Nchu te bbzetten. Generaal Brabant's cavalerie had een schermutseling met een patroniile. Men verwacht een nieuw gevecht. MASERU 10 Mei. De Vrijstaatsche Boeren concen- treeren zich in sterken getale in verdedigende stellingen in de Koranna-berghenvels ten oosten van de lijn Thaba Nchu-Winbnrg. Generaal Rundle kampeerde gisteravond aan de kleine Leeuwrivier tnsschen Thaba 'Nchu en Ladybrand. In het Westen. KIMBERLEY 11 Mei. Britsche patrouilles zijn van nit Veertienstroomen Transvaal binnengedrongen. Een Boeren-patronille i3 ten zniden van de Vaal acht mijlen van Warrenton gezien. FJngelands plannen. LONDEN, 11 Mei. In een redevoering te Birmingham verklaarde minister Chamberlain dat de algemeene trekken van de regeling der zaken in Zuid-Afrika als volgt zijn De Britsche regeering is niet bereid opnieuw de onaf hankelijkheid der Republieken te erkennen. Haar grond gebied moet worden ingelijfd bij Harer Majesteits gebied onder de Britsche vlag. Persoonlijke vrijheden zonden echter worden behonden. Na den oorlog moest er een tijdperk van militair bestuur zijndoch zoodra zulks veilig kon geschieden zon de regeering de beide staten opnemen in den grooten kring der zelfbestnrende koloniën. Onlusten In Spanje. BARCELONA, 11 Mei. Gisteravond werden barricaden opgeworpen. De rustverstoorders begroetten de gendarmerie met geweerschoten. Deze beantwoordde het vaar. Ook van de terrassen en de balkons der huizen werd geschoten. Vele personen zijn gewond; er zijn tal van inhechtenis nemingen gedaan. De orde is hersteld. Het gerucht gaat dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. SEVILLA, 11 Mei. De provinciën Barcelona en Valencia zgn in staat van beleg verklaard. Te Barcelona zijn militaire rechtbanken in functie getreden. Te Valencia dnren de ongeregeldheden voort. De betoo- gers verzetten zich tegen de gendarmerie. Liefdadigheid naar Vermogen. Men verzoekt ons te melden, dat de heer C. O. gteen, Nienwesloot alhier, zich welwilleud belast heeft met het secretariaat van bovengenoemde Veree- niging. De leden gelieven,- voor het inzenden hnnner aanvragen om onderstand, hiervan nota te nemen. De barometerstand was des morgens 8 nnr als volgt: den 11: 761.3: den 12: 761.7. Roode Kruis. In vriendelijken dank ontvangen door het dames comité een conpon groot f 2.47s, onder letter A, ten behoeve der ambulance van dr. Lingbeek. %en (lings leest. Aangaande het zendingsfeest, dat 21 Jnni in de bosschen van jhr. van Foreest zal worden gehouden, kan nog worden gemeld, dat van twee spreekplaatsen het woord zal gevoerd worden door de zendelingen Jens van N.-Guinea eu Tiemersma van W.-Java, door prof. dr. Muller vau Haarlem, door de predikanten Aalders van Buik sloot, van der Flier van Purmerend, Lammerink en van Noort van Amsterdam, Schuller van Purmerlaud, Visser van Egmond aan Zee en door den schoolopziener Blnrn van Alkmaar. Dood en ziek vee. In den uamiddug van den 8 zijn hier ter stede door den koopman K. D.ingevoerd een dood kalf en een ziek schaap. Smakelijk eten Ook in den voormiddag van den 12 werd hier een dood schaap ter markt aangevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1