l)e oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. Ns. 1100, 7050, 10972, 12457, 14157, 15185 en 15923 IHiOO; Ns. 2868, 9142, 10714, 11431, 12854, 12993, 14493, 15498, 1594U en 18612 f 400; Ns. 2823, 6737 en 12823 f 200; Ns. 1816, 5205, 5503, 6652, 9514 en 13152 f 100. Inspectie verlolgangers nationale militie. BURGERLIJKE STAND. lij; ling te worden vervoerd. De materiöele schade aan de rijtuigen zal zeker niet zoo heel belangrijk zjjneen af gebroken buffer, een ingedeukt portier, een verbogen loop plank een enkele gebarsten rnit en dergelijke kleinigheden meer.' Door de rijks-politie werd direct na het ongeluk proces-verbaal opgemaakt. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van een met steen bezetten berm en het verbeteren van de steen glooiing langs »bet Hooge Klif" op het eiland Urk, be- hoorende tot de zeewerken in de provincie Noordholland. Earning f 3000. Minste inschrijver J. ten Napel, te Urk, voor f 3740. Konijncnplaag in de provincie Nfoordbrahant. Naar men aan de »Noordbrabanter" mededeelt, is van hooger hand een bevel gekomen om aan meer dan 300 boeren akte te verleenen voor de jacht op schade lijk wild. Te Schaijk hebben do jachtheeren beloofd de schade, door de konijnen aangebracht, door schatters van weerszijden te laten opnemen en te vergoedenbovendien in den kortst mogelijken tijd alle konijnen uit te roeien, waartegen de Boerenbond heeft beloofd, dat van de gege ven akte geen gebruik zal worden gemaakt. Vee-uitvoer. Van 1 April tot 1 Mei zijn langs het grensstation E8schen nit Nederland uitgevoerd 1076 stuks fokvee. Hiervan zijn teruggekomen wegens mond- en klauwzeer 28 stukswegens tuberculose 86. Het uitgevoerde vee had eene waarde van f 104.600. Cursus voor hoefbeslag. Naar wjj vernemen bestaat plan om den te 's-C3ra- venhage opgericbten cursus voor hoefbeslag uit te breiden tot een provinciale leerschool in dat vak. (Haarl. Ct. Krankzinnigheid. De krankzinnigheid in ons land neemt steeds toe. Door het bestuur der Vereeniging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen in Nederland wordt voorgesteld, eene vierde stichting op te richten. Gedep. Staten van Noord-Holland namelijk stellen voor aan de Vereeniging, gedurende tien achtereenvolgende jaren 50 patiënten op te nemen. Van bovengenoemde Vereeniging gaan reeds uit de stichtingen »Bloemendaal'', Veldwijk", en »Dennenoord". Aardvloolen. Een der lezers van het »N. v. d. D." schrijft aan dit blad Ik las hedenavond in bovengenoemd blad het bericht over de aardvlooien te Langendijk. Zonder mij nu voor een professor nit te geven, geloof ik dat het beste middel tegen die vernielduiveltjes bet vangen daarvan is. Daatoe neme men een breedo plank of twee planken naast elkander, die goed met teer of andere kleefstof besmeerd moet worden. Die plank moet op de eene of andere wijze op een paar wielen hangen, zóo dat ze zoo dicht mogeljjk, plat, over den grond bewogen kan worden. Even vóór die plank laat men een lap over den grond sleepen dat de vloo doet opspringen die dan aan de getoerde plank blijft hangen. Voor jaren heb ik dit vang- middel hooren aanprijzen, 't Is te beproeven. 't Spreekt van zelf, dat 't niet toegepast kan worden op akkers, waar de koolplauten reeds uitgepoot zijn, maar bij lage groenten uls postelein en dergelijke wol als die groenten pas nit den grond komen, zijn die beestjes present. Ook heb ik het uitstrooien van roet over de gezaaide akkers zeer hooren aanprijzen. Ook dit iB te beproeven. Gaarne vernam ik later of er eenig succes is geweest. Leger des Hells. Dit jaar zal de Jaarlijksche Velddag vaa het Leger des Heils gehouden worden op Woensdag, 20 Juni, en wel op het landgoed „Waterland" te Velsen, nabij Haar lem, daartoe welwillend afgestaan door jhr. Boreel van Hogelanden. Generaal Booth, zal niettegenstaande zijn vergevorderden leeftijd, zelf dien dag tegenwoordig zijn en de leiding er van op zich nemen. Met spoorwegmaat schappijen zijn schikkingen gemaakt, om deelnemers aan den Velddag tegen verlaagd tar ef te vervoeren. Tusschen Amersfoort en Zwolle, ter hoogte van het station Njjkerb, werd verleden week een reiziger plotseling krankzinnig. Hij deed pogingen om uit den trein te springen, en toen hij hierin door zijne mede reizigers verhinderd werd, gedroeg hij zich zoo woest, dat drie rijksveldwachters, din met een transport gevan genon mede in den wagen aanwezig waren, de handen vol haddon om hem in bedwang te houden. Bij aankomst te Zwolle werd do krankzinnigedie gevaarlijk voor zichzelf en zijne omgeving was ter beschikking van den commissaris van politie gesteld die hem ter voorloopige verpleging in het passantenhuis deed opnemen. Bij on derzoek is gebleken dat deze persoon is de bakkers knecht K. K. nit Wormerveer. Hij was op reis gegaan om zijne moeder, die te Veendam woont, te bezoeken. De ongelnkkige is thans naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Leiden. Bij de lustrumfeesten zal 20 Jnni op den ouden »Ëurcbt" een tafreel uit de riddertijden worden voorgesteld, nameljjk de plechtige opneming van een edelman in den laagsten rang der ridderschap. Daarbij zullen dan eenige jonge dames gekleed in het kostunm van dien tijd, als edelvronwen optreden en zal een harer den ridder ae gouden sporen aanbinden. Leerplichtwet. De heer mr. A. Kerdijkdie als voorzitter der commissie van rapporteurs in de Tweede Kamer een werkzaam aandeel heeft gehad aan het. tot stand komen der Leerplichtwetzalna haar aanneming door de Eerste Kamer een uitgave dier wet bewerken, voorzion van inleiding en ophelderende aanteekeningen naar aan leiding der gewisselde stukken en gevoerde beraadslagingen, terwijl ook de Kon. Besluiten en de Verordeuingen tot uitvoering der wet daarin znllen worden opgenomen. Dit geschrift zal bij de firma H. D. Tjeenk Wiiiink Zoon te Haarlem het licht zien. Laatste Berichten. In Natal. STONE HILL FARM 14 Mei. Na een marsch van vier dagen in oosteljjke richting tot den voet der Help- mekaarbergrnggen die het front en den linkervleugel van de vijandelijke stelling vormen, viel de tweede brigade Zondag deze linie aan. Generaal Dnudonnald s cavalerie viel de Boeren in het midden aan terwijl Bothune's bereden infanterie op de uiterste rechterzijde op Pomeroy aanrnkte. De vjjand wachtte den aanval niet at. PIETERMARITZBÜRG 14 Mei, 12 nar 's middags. Een officieel telegram van generaal Boller meldtdat hij geslaagd is, den doortocht der passen van Biggarsge- bergte te forceeren. De bezetting van Dundee wordt beden verwacht. Algemeene berichten. PRETORIA 12 Mei. Het verbod op den invoer van levensmiddelen over Delagoabaai zal in de eerste plaats de Engelsche gevangenen treffen. Men zal allereerst de Burgers dan de onderdanen der onzijdige mogendheden en ten slotte de gevangenen van levensmiddelen voorzien. Hafeking. PRETORIA 12 Mei. De Boeren deden heden een heftigen aanval op Mafeking met kanonoen en 'geweren. De inlandsche wijk werd verwoest j er werd brand ge sticht door een granaat. 1 maand allen A iLSchrij Aanbesteding. Bij de aanbesteding voor de verbouwing van perceel A 27, hoek Pastoorsteeg en LaDgestiaat, raming f 9757,20, onder beheer van den architect O. J. Ooms, kwamen 12 inschrijvingsbiljetten in J. Dorregeost, zonder tijdsver- lenging, f 11000; P. Hartog, 1 maand idem, beiden Alkmaar, f 10750; J. Dil, 1 maand idem, IJmuiden, f 10120; J. Balder, zonder idem, f 9800; G. Fraijman, onbepaalde idem, f 9775; Spruit en Wils, 1 maand idem, f 9588N. v. d. Voort, 1 maand idem, f 9555 A. de Mank, onbepaalde id., f 9479; P. v. 't Hoff, zonder id., f 9400; T. v. d. Waal, zonder id., f 9375; E. v. Dijk, id., f 9273,82 en H, de Rover, 6 weken id., maar, f 9269,57. Het werk is aan den laagsten gegund. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 8 tot den 12 Mei zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen: 36 kuip baden, 68 regenbaden le klas en 124 regenbaden 2e klas, totaal 228 baden. Valsch geld. Door de politie alhier is woder inbeslag genomen een valsche rijksdaalder, welke, voorzien van den beelde naar van wijlen Z. M. Willem III, en het jaartal 1861, zeer goed is nagemaakt. Brand. In den namiddag van den 14 ontstond een begin van brand in een kleerkast, ten huize van den café houder C. P., aan het Lattikoodorp alhier. Eenige klee- dingstnkkon zjjn door het vnnr aangetast, doch assurantie dekt de schade, terwijl het brandje, vermoedelijk ontstaan door het onvoorzichtig omgaan met lucifers, door eenige burgers, onder toezicht van den stadsopzichter Tromp, is gebluscht. Haarlemsche train. Door de directie van den tram HaarlemAlkmaar is aan den raad dezer gemeente vergunning gevraagd om hare lijn, thans eindigende op den Nien wlandersingel, door te trekken naar don Achterweg. Zij wil het Kenne r er- park bereiken door öf den Nieuwlaudersingel verder te volgen en door een in plaats van de Kneppelbrug te leggen brng naar de overzijde te komen óf over de te verbreeden Heilooerbrug te rijden en het geheele Park te volgen om door ZilverstraatRidderstraatLaat Limmerboek Bierkade op den Achterweg te komen. Jongensruxie. Zondag, den 13, maakten hier op oen der veelbe zochte wandelingeneen aantal jongelui het onveilig. Cadetten eu andere jongelieden hadden ruzie gehad. Blijkbaar heeft men 't noodig gevonden, om 't niet bij woorden te laten en bad men van weerszijden afspraak gemaakt, zoodat men elkaar geregeld slag leverde. Dergelijke kwajongensstreken moge men na een enkele maal door de vingers zien. Wij hopen echter dat herhaling voorkomen worde door den jongens een meer vreedzame beslechting hunner geschillen, desuoods op straffe wijze, aan te bevelen. Dood vee. Een plotseling gestorven koe is den 15 's morgens voor de consnmtie gereedgemaakt ten hnize van A. van W., buiten de Schermerpoort, alhier. Het vloesch zag er zeer onsmakelijk nit. 363e Staatsloterij. 5e kl., le lijst 14 Mei. Deze zal plaats hebben te Alkmaar op Dinsdag 12 Jnnides voormiddags 10 nur voor de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Heiloo, Limmen, Bergen, Egmondbinnen, Egtnond aan Zee, Schooil, Ondorp, Koedijk, Uisem, Schormerhorn, Znid- en Noord schermer Warmenhnizen en Petten; te Schagen op Maandag 11 Juni, des voormiddags 9 uurvoor de gemeenten SciiagenBarsingerhorn Haringcarspel St. Maarten Zijpe Anna Panlowna Callautsoog en Wieringerwaard te Helder op Donderdag 7 Juni, des voormiddags 10 nur voor de gemeenten Helder en Wieringen te Winkel op Woensdag 13 Joni, des voormiddags 10 unrvoor de gemeenten Winkel, Hoogwood, Nieuwe Niedoip, Oado Niodorp Spanbroek en Opmeer; te Nledeinbllk op Woensdag 20 Jnni des middags 12 nnr voor de gemeenten Medemblik Andijk Wer- vershoofMidwoud Twisk Abbekerk Opperdoes Hoogcarspel en Westwond te Unkhuizen op Maandag 18 Jnni, des middags 12 nnr, yoor de gemeenten Enkhnizen Bovenkarspel Grootebroek en Venhuizen; te Furmerend op Donderdag 21 Jnni des voor middags 11 nnr, voor de gemeenten Pnrmerend, Wormer, Beemstei Graft, Jisp Wijde Wormor en de Rijp; te Heerhugowaaid op Vrijdag 15 Juni, des voor middags 9 */a unr voor de gemeenten Heerhngowaard Broek op Langedijk St. PancrasOterleek Obdam Hensbroek OndkarspelNoordscharwoude en Znidschar- wonde te Texel op Vrjjdag 8 Jnni, des voormiddags ll1/! unr. ONDERTROUWD. 11 Mei. Otto Koedijk en Albert i Maria Hoogendijk, beiden te Broek op Langendijk, laatsgen. onl. alhier, GETROUWD. 13 Mei. Johannes van Dnin en Wilhelmina Mors. Oornelis Veldboer en Reinontje Moes. Jan- tienns van der Pol en Gerritje Smit. Hendrik Michiel Janssen en Johanna de Rover. GEBOREN. 12 Mei. Anna, d. van Johannes van Djjk en Maria de Moei. 14 Catharina Mariad. van Cornelis Meijer en Theodora de Goede. 15 Cornelis Johannes, z. van Johannes Antonins Gijsbertns Maria Coppens en Anna Cornelia Gottmer. OVERLEDEN. 13 Mei. Immetje Grin, echtgen. van Jan Oost, 80 j. Maarten Kemp, 50 j. Femmetje, d. v. Cornelis van den Berg en Engeltjen Woniug, ruim 2 j. 15 Petrus, z. van wijlen Dirk Berkhout en Geertje Heddes, 17 j. en 5 m. Ëgmond binnen. Geboren. 10 Apr. Cornelia, d. van Willem Zoon en Alida Hof. 21 Klaasje, d. van Pieter van Dnin en Aagje de Jong. Getrouwd. 19 Apr. Pieter van der Molen en Sijtje Baart. 25 Job Zentveld en Catharina Leijen. Willem Koper en Aaltje Peetoom. Jacob Mulder en Antonia Tervoort. 28 Johannes Franciscns Lambertus Alders en Ca rolina Christina Alleman. Bgmond aan Zee. Getrouwd. 26 Apr. Pieter van der Schinkel en Grietje Balder. Geboren. 2 Apr. Engeltje en Cornelia, ds. van Klaas Wijker en Aaltje van Os. Maria Hendrika, d. van Al- bertns Bosman en Maartje Bakker. 14 Margaretha, d. van Egbert Dnrge en Elisabeth van Dain. OverledeD. 11 Apr. Cornelis Schouten, wednr. van Johanna Maria Abbelaar, 77 j. 14 Cornelia, d. van Klaas Wjjker en Aaltje van Os, 12 d. Oudkarspel. Getrouwd. 5 Apr. G. Vrijer en G. G. J. Eecen. 26 P. Bekker en M. Kraakman. K. Dekker en Ettje Bakker. Jb. Plakman en Eijt je Bakker. 29 K. van Zijp en Aafje Luwens. Geboren. 23 Apr. Jacobus, z. van O. Molenaar en D. Korvor. 25 Anna, d. van P. Biesboer en M. Schenk. 27 Johannes Henricns, z. van Jacob Stet en Maartje Broersen. 29 Geertje, d. van P. Lek en T. Smit. Overleden. 12 Apr. -Tan Visser, echtgen. van Geertje Kuiper, 74 j. 24 Trijntje, d. van Klaas Bakker en Vrouwtje Droog, 14 j. 26 Lonrens, z. van D. Keppel en Gnnrtje Stuurman, IV oord schar nou de. 1 30 April. Ondertrouwd en getrouwd. G. Bakker en Cornelia Bregman. Getrouwd. Jan Wilbrink en IJda Vos. Geboren. Klaas, z. van P. Barten Kz. en A. do Gens. Dirk, z. van E. Schnitemaker en M. Schagen. Petrus, z. van O. Trompetter en G. Brugemann. Klaas, z. van K. Wagenaar en A. Bregman. Jacob, z. van L. Mei- nema en H. C. van Dam. Overleden. Pieter Molenaar, echtgen. van G. de Boer, 54 j. Alida Bregman, echtgen. van K. Wagenaar, 28 j. Uitgeest. Getrouwd. 22 Apr. Nicolaa8 Kniper en Maartje Velseboer. 25 Petrus Zuurbier en CatbariDa Jonker. 29 Dirk van Leijen en Aafje Balder. Geboren. 1 Apr. Wülem, z. van Klaas Bloedjes en Wiilbelmina Rijs- 17 Grietje, d. van Cornelis van den Kommer en Sieuw- tje van Twuijver. 20 Gerrit, z. van Hermanns Albrink en Elizabeth Poel. 21 Petros, z. van Gernt Baltus en Agatha Warmer- ij dam. 29 Cornelia, d. van Jan Knijn en Hendrika de Goede. Overleden. 7 Apr. Cornelis Rijs, echtgen. van Trijntje Gjjzen, 59 j. Jan, z. van Jan Groot en Giietje Gi oot, 15 j. 29 Geertje Brnijnswaard, wed. van Jan Sint, eerder wed. van Jan Wittebrood, 71 j. Hensbroek. Ondertrouwd 5 en getrouwd 26 Apr. Cornells Breed en Neeltje Komen. 12 en 29 Apr. Dirk Schnijt en Trijntje Koning. Geboren. 27 Apr. Bernardina Catharinad. van Jacob Mak en Aaltje Hnisman. 30 Johannes, d. van Frederik Masteling en Maar tje Klaver. O verleden. 2 Apr. Jacob van dor Eng, 2 j. 9 Hendrik Rood Gz., 41 j. 15 Cornelis van der Slnijsechtgen. van Grietje Voorthuij8ep, 44 j.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3