De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. Zoo gebeurde het. bedeii te veroorzaken en de Regeering zooveel mogelijk met rnst zullen laten. TER. STATEST. Den 15 is de Boeren deputatie te New-York aangekomen. Een deputatie van negen leden, vormende het comité van ontvangst uit de burgerij, ging in een donanekotter hun tegemoet. Aan boord gekomen, heette rechter Van Hoeven, de woordvoerder der deputatie, de gedelegeerden welkom. Hij zeide dat hij en zijne vrienden leden waren van de commissie uit de New-Yoiksche Boerenvrienden, die hun bezoek aangenaam wenschten te maken voor de gedelegeerden persoonlijk onvruchtbaar voor do republieken. Montagu White was vooraf aan boord gekomen om de gezanten op de hoogte te brengen van den staat van zaken en hun zijne hulp aan te bieden. De deputatie werd met groote geestdrift ontvangen door den burgemeester, eenige deputaties met muziek en een groote menigte die met vlaggen zwaaide. De deputatie werd over de rivier naar haar hotel gebracht. De heer Fischer verklaarde dat hij geenszins ontmoe digd was door het succes der Engelschen. De Boeren zullen strijden tot de onafhankelijkheid verzekerd is. In een interview verklaarde de heer Fischer dat hij hoopte dat de Vereenigde Staten aan Engeland zouden voorstellen het geschil met de Zuid-Afrikaansche Repu blieken door arbitrage te beslechten. Er zijn uitnoodigingen ontvangen van de burgemeesters van een zestigtal steden. Waarschijnlijk zal de deputatie vele dezer steden bezoeken. 2I11D AFHIKA. Mafeking eindelijk gevallen Of schoon de telegrammen uit Lorenzo Marques, houdende bericht dat Mafeking den 13 Mei gecapituleerd zoude hebben volgens te Pretoria verspreide bulletins, er zeer vertrouwbaar uitzien, zijn dergelijke vreugdekreten om trent Ladysmith en Kimberley reeds zoo vaak gebleken voorbarig te zijn geweest, dat men nauwelijks geloof durft schenken aan dit heuglijk bericht. Blijkt 't inderdaad juist te zijn dan zal deze zegepraal, die op zich zelve niet veel strategische waarde heeft, den Boeren ongetwij feld een hart onder den riem steken en menigeen, die reeds half besloten was den strijd als hopeloos op te geven, weder naar het front doen gaan. Zeven maanden lang is Mafeking ingesloten geweest en den kranigen commandant Baden-Powell mag de roem niet onthou den worden dat hij de hem toevertrouwde plaats met moed en beleid heeft weten te verdedigen, zoolang het maar eenigszins mogelijk was. Uit Kroonstad meldt Lord Roberts, dat alle strijd krachten der Boeren thans geconcentreerd zijn aan de rivier de Vaal. De Boeren verlaten hunne stellingen bij Biggarsberg en aan de Zuider- en Westergrens. Men schat, dat niet meer dan 2000 Vrgstaters aan de Vaal zullen strijden. Een telegram van Buller uit Dundee van 16 Mei meldt Wij bezetten gisteren Glencoe. De Tranvalers hebben den Biggarsberg ontruimd; de Vrgstaters inden Drakensberg zijn zeer in aantal verminderd. De comman do's uit Carolina, Lijdenburg en Pretoria trokken den 13 en 14 Mei van Hlatikulu terug. Elf stukken geschut werden te Glencoe in den spoorweg geladen. De laatste trein met de ambulances verliet Glencoe den 15en Mei met het aanbreken van den dag. De treinen uit het zuiden loopen thans tot aan het station Wesselsnek (tusschen Ladysmith en Glencoe). Uit Kaapstad wordt geseind, dat de blanke en zwarte werklieden die aan de dokken te Kaapstad gebruikt worden voor transport-arbeid, het werk hebben gestaakt wijl zjj hooger loon eischten. Is dit waar en wordt er niet spoedig een oplossing gevonden dan zou deze staking een leelijke streep door Roberts' rekening kunnen zijn. Te Pretoria is een vergadering van vrouwen van burgers gehouden, waar 350 van deze tegenwoordig waren. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin der Regeering werd verzocht de vrouwen van ammunitie en wapens te voorzien, opdat zij het werk zouden kunnen doen van de mannen, die nu in de stad moeten blijven en aan het front behoorden te zijn. het zoo onmogelijk niet. Had hij zelf nog het vorige jaar geen zilveren lepel gevonden Albert zou het van middag wel beter bekijken en schoon maken. Nu moest hij werken. Voort, blessen 1 Nadat hij het gevondene van modder en vuil bad ge zuiverd, liet hg het ook den boer zien. Deze hield het voor echt zilver, doch wist eigenlijk niet, wat voor ding het geweest was. Het leek wel op het ineengedrukt. bo venstuk van een vaas of beker, met versierden rand. 's Avonds ging Albert op weg naar zijns moeders huisje. Hij moest ook haar laten zien, wat hij had ge vonden. Moeder, die bij zijn onverwachte thuiskomst een oogenblik gevreesd had, dat haar jongen ongesteld was, werd oogenblikkelijk gerustgesteld door zijn luidruchtige begroeting. Dadeljjk werd het voorwerp voor den dag gehaald. Moeder zette den bril op om het nauwkeuriger te kunnen bekijken. Doch ze had nog ternauwernood er een blik op gesis gen, of zij veranderde van kleur en begon te beven. Zij wilde iets uitroepen, doch kon het niet meer. Blijde verrassing had haar voor een oogenblik het bewustzijn doen verliezen daar voor haar lag de gestolen tafelschel De ontstelde Albert, die er niets van begreep, was de kamer uit gevlogen om water te halen, doch vóór hij terug was, kwam zijn moeder weer bij. Nog belette hevige aandoening haar wel by na het spreken, maar toch kon zij haar zoon in afgebroken woorden deelgenoot maken van haar geluk. Hoe gaarne zou ze denzelfden avond al nsar de stad zijn gevlogen, om de bel neer te leggen voor de oogen van mevrouw en dan uit te roepen »Gelooft gij nu, dat ik onschuldig ben Doch daar was natuurlijk geen denkeu aan. Albert zou den boer vragen, of zijn moeder den volgenden dag, marktdag, mee mocht rijden naar de stad. In de stad aangekomen, spoedde de opgetogen Grietje zich naar het huis, waar zij zoo dikwijls met hare ge dachten had vertoefd. Eindelijk was dan de ure daar, die zij altijd zoo vurig gehoopt had te mogen beleven Een ontzettend onheil heeft op het meer van Vico, ten zuiden van Yiterbo (Italië), plaats gehad. Twee booten vol jongelui sloegen om en niet minder dan veertig verdronken. Zelfmoord. Een vrome Russische boer, Babenka genaamd, in het district Ekaterinoslaw, heeft op een vreeselijke wijze zelf moord gepleegd. Hg ging gebukt onder het bewustzijn van zjjn zondigheid en veroordeelde zichzelven tot den vuurdood, om zijn schuld voor God te boeten. Hij maakte midden op zijn erf een brandstapel, klom daar op en stak dien toen in brand. Binnen weinige seconden stond de arme dwaas midden in de vlammen. Zjjne buren kwamen er op aan, haalden hem uit het vuur, bluschten zijne kleederen en brachten hem naar het ziekenhuis. Maar Babenka had zoo erge wonden bekomen, dat by, na een pijnlijken doodsstrijd, stierf, in de hoop, dat zijne zonden hem vergeven zouden worden om al de pijn, die hij had uitgestaan. Laatste Berichten. NEW-YORK, 16 Mei. President Kruger seinde aan de gedelegeeiden »Mogen recht en rechtvaardigheid met u zijn.'' WASHINGTON, 16 Mei. Drie Senatoren, drie Kamer leden en een aantal burgers gaan Donderdag naar New- York om de gedelegeerden te halen die hier Vrijdag namiddag zullen aankomen. De Boerengezanten zullen Mc Kinley Zaterdag bezoeken. Zondagavond is er een groote meeting in de Opera, waar de Boeren verschillende Senatoren en Kamerleden het woord zullen voeren. mafeking. LORENQO MARQUEZ15 Mei. Volgens een be richt uit officiëele Portugeesche bron heeft bij Mafeking een treffen plaats gehadwaarin de Boeren met zwaar verlies worden teruggeslagen. (Daar in dit telegram geen datum wordt gemeld mag verondersteld worden dat hot bedoelde gevecht plaats had vóór de inneming van Mafeking.) Te Leeuwarden zal in de maand Augustus van wege het Friesch genootschap van geschiedenis, oudheid en taalkunde en de vereeuiging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer een tentoonstelling van antieke gouden en zilveren werken worden gehouden. Winkel. Naar we uit goede bron vernemen, wil onze afdeeling van de Groentenvereeniging binnenkort een overdekt marktgebouw stichten. Zijn we goed inge licht, dan zullen de leden spoedig te kiezen hebben tusschen twee plannen, daarvoor opgemaakt. (Hoornsche Ct.) Den 12 ontdekte men te Vllssingen zittende in een remkast van een goederen waggon een elfjarig knaapje, dat bij onderzoek bleek thuis te behooren te Amsterdam, alwaar het sedert Woensdag jl. werd vermist. Het ventje werd onder politiegeleide naar het ouderlijk huis teruggebracht. Hoorn. De eerste nieuwe aardappelen zijn de vorige week van bier verzonden naar H. M. de Koningin. §chagcn. In overleg met het onderwijzend perso neel in deze gemoente heeft de schoolcommissie alhier besloten, dit jaar de gelden, bestemd voor het boloonen en aanmoedigen van getrouw schoolbezoek, te gebruiken voor een rytoer met de leerlingen naar de duinen van Schoorl. Het groot aantal kinderon maakt het noodzakelijk, tweemaal te gaan rijden; de eerste reis is bepaald op 6 Juni a.s. Ruim 50 rijtuigen zijn op de eerste aanvrage door de eigenaars voor het dool welwillend beschikbaar gesteld. V acautlekaarten. De gemeente Amsterdam zal voor hare werk lieden «vacantiekaarten" uitgeven, uitsluitend geldig voor Zij belde aan. Wat moest zij lang wachten ver beeldde zij zich. De meid deed open.'t Was een vreemde Kaatje woonde hier niet meer. Grietje stoud op de deurmat, terwijl de meid naar Mevrouw ging. Het scheen een eeuwigheid en echter duurde het maar kort, of me vrouw verscheen. Zij* herkende haar voormalige werk vrouw aanvankelijk niet. 't Was ook geen wonderdeze was zeer verouderd en verdriet en ontbering hadden niet nagelaten op de tiekken van het gelaat hun invloed te doen gelden. Doch haar stem was dezelfde gebleven en weldra wist mevrouw, wie voor haar stond. Half on willig luisterde ze naai' Grietje's wijdloopig verhaal, dat op bevende*, toon word gedaan. Doch hoe verder Grietje kwam, hoe meer de belangstelling van mevrouw werd verhoogd. De zenuwachtigheid van de eerste verdween, het tegendeel was waar bij de andere. En toen Grietje eindelijk op bijna zegenvierenden toon uitriep »en hier is de bel 1" en tegelijk het zorgvuldig ingepakte voorwerp uit het mardje nam, om haar aan Mevrouw te over handigen, kon deze door haar groote ontroering geen woorden vinden om lucht te geven aan hetgeen er bij haar omging. Zjj vatte Grietje bij de hand en trok haar mee in de kamer en liet toen aau haar tranen den vrjjenloop. Mijnheer toonde zich, na het verhaal van Grietje ge hoord te hebben, minder aangedaan dan zjjn echtgenoot. Toch was ook hij zich bewust van het oneindig groote leed, dat zij onwillens gebracht hadden over het gezin van een eerlijke vrouw. En hij sprak van een belooning, een schadevergoeding in geld. Doch Grietje, fier nu als nooit te voren, stond op en zeide»Neen, mijnheer, de eerlijkheid behoeft geen belooningzij loont zich zelf Dit oogenblik waarop ik u de bel kan overhandigen waarmede ik mijn eerlijken naam onbezoedeld terugont vang is het schoonste, dat ik in mijn leven gekend heb 1" Nog veel werd er gesproken tusschen de drie en toen Grietje eindelijk afscheid had genomen met de belofte spoedig eens terug te zullen keeren zaten de echtge- nooten een oogenblik zwijgend tegenover elkaar. Mijn heer verbrak eindelijk de stilte en riep spijtig uit«Hoe is het mogelijk geweest, uat indertyd wjj niet terstond de eerste vraag van den commissaris, of die vrouw wel licht de dief kon zijn, hebben beantwoord met een beslist neen! Helaas is na ons ieder gaan twjjfelen. En zonder dezen merkwaardigen samenloop was zjj in aller oog gebleven een schuldige EIN DE. reizen in de 3de klasse naar een 260tal verschillende stations der S. S. en N. C. S. Maatschappjj. Deze stations zijn daartoe in een viertal kringen verdeeld. Vacantie- kaarten van Amsterdam naar stations in den eersten kring kosten nu heen en terug f 0.50 idem 2den kring f 1.—; idem 3den kring f 1.50 en idem 4den kring f 2. Da geldigheidsduur is vier dagen. Texel. Voor eenige jaren is met goed gevolg een inham in het strand, »de groote slufter", genaamd, in- gedijkt. Thans wil men hetzelfde beproeven met een kleinere inham, bekend als »de kleine slufter." Ofschoon men met dat werk al geruimen tijd bezig is, schijnt er weinig kans van slagen, omdat de uitstrooming uit de duinvlakten hier zooveel sterker is. Er zal nu beproefd worden van den buitenkant een dam te doen opstuiven, om ook de kleine slufter te kunnen droogleggen. De volgende week zal de eerste groote lammerenver- zending in dit jaar plaats hebben. Niettegenstaande het zeer koude voorjaar, zien de lammeren er flink uit. Van de prijzen is nog niets bekend. Den 15 was het 40 jaren geleden dat de heer W. Met* Tz., die zijnen vader als kapitein op de »Ada van Holland" opvolgde in dienst trad bij de Texelsche Stoomboot-Maatschappij. Door jjverige en nauwgezette vervulling zijner taak, heeft de beer Metz zich het ver trouwen zyner superieuren steeds waardig getoond. De commissie van het plaatselijk bestuur der Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappjj te Terschelling heeft de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift uitgereikt aan Cornelis van der Ploegter belooning van zijn moedig gedrag op 25 Januari j. 1.toen ia de Teselsche gronden is gestrand de Deensche stoomboot »Livadia". De Bond van Smeden in Noord-Holland heeft thans afdeelingen gevestigd te Schagen, Hoorn, Purmerend, Enkhuizen en Medemblik die gezamenlijk ruim 160 patroonsleden tellen. In eene algemeene vergadering te Hoorn zal op Hemelvaartsdag tot de keuze van een hoofdbestuur worden overgegaan. Bloembollen. De afdeeling Wateringen van het »Hollandsche bollenkweekersgenootschap" heeft op de groote bloem bollenveiling uitstekende prjjzen gemaakt. De gunstige afloop dezer veiling is vooral belangrijk wegens het nieuwe aldaar gevolgde stelsel. De veiling wordt namelijk niet geleid door een directeur en een notariszooals elders mnar gehouden onder het beheer der afdeeling Wateringen dor Vereeniging »Westland''. Er wordt verkocht bij afslag, geheel als op de vruchten veilingen. De koopers betalen geen opcenten of andere kosten en genieten voor contante betaling nog 4 pet. korting, f 100 Kostprijs wordt op de oude wijze betaald met f 110, hier met f 96 contant of f 100 op 6 maanden. De verkoopers die altijd 9 pet. onkosten hebben, betalen te Wateringen ongeveer 3 pet. voor het drukken van catalogusenz. De onkosten van 19 pet. voor directeuren notaris en afslager worden hier geheel vermeden en komen ten bate van koopers en verkoopers beiden. Deze nieuwe verkoopwijze trekt zeer de aandacht. (N. v. d. D.) Ontsporing. Nabij de Rietlanden te Amsterdam ontspoorde den 16 een zandtrein, waardoor de beide hoofdsporen onbruik baar werden. Alle treinen van de Staatsspoorwegen zoomode die van de Oosterlijn ondervinden hierdoor oponthoud. Tuberculeus vee. Naar wij vernemen zal weldra by de Staten- Generaal aanhangig worden gemaakt eene wet tot bestrjj ding van de tuberculose onder het rundvee. (N. R. Ot.) Een aartsvaderlijke familie. Bij den Burgerlijken Stand te Leiden was den 15 een grootvader g tuige bij de aangifte van zijn lOUste kleinkind. Hij is vader van 18 kinderen. Holfwedstrijd. De kolfwedstrijd, uitgeschreven door de Kolfvereeni- ging »Noord-Holland" ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan en gehouden op de kolfbaan in de sociëteit »de Kroon" te Haarlem, is den 16 geëindigd. Do uitslag van den wedstrijd, die zeer geanimeerd was, is als volgt In den personeelen wedstrijd werden piijzen behaald door de volgende heeren H. F. van Thiel, 1ste prijs, bestaande uij een groote bronzen medaille van H. M. de Koningin als eereprijs, en een verguld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland en f 20, met 135 punten in 3 seriën; K. Booi Krom menie, 2de prjjs, zijnde een zilveren medaille van den burgemeester van Haarlem on f 20, met 125 punten H. van der Laan te Haarlem, 3de prijs, zilveren medaille en f 15, met 121 punten; J. N. van der Weiden, Haar lem, 4de prijs, zilveren medaille en f 10, met 120 punten, en T. G. Boon, Haarlem 5e prijs, f 5, met 110 pnnten. Verder verwierven de heeren G. B. de Vaal te Haar lem en P. N. de Boer te Koog aan de Zaan ieder een zilveren medaille, zijnde de hoogste kolvers in de eerste serie, beiden met 44 pnnten. In de tweede serie was de heer A. de Boer de hoogste kolver met 44 punten, aan wien eveneens een zilveren medaille ten deel viel. De korpaprjjs, bestaande uit 3 zilveren medailles, werd gewonnen door de kolfvereeniging «Krommenie", samen gesteld uit de heeren K. Booi, W. M. van Vliet en J. Bakker Wz., met 333 punten in drie seriën. De kolfclnb «Haarlem" samengesteld uit de heeien J. N. van der weiden, Jac. Schwarts en H. v. d. Laan, sloeg 332 punten bijeen. De prijzen worden met een toepasselijk woord van den voorzitter den heer W. M. van Vliet te Krommenie, aan de winnaars te hand gesteld. Nadat spr. het bestuur der Sociëteit nog een woord van dank had gebracht voor de gulle ontvangst, werd de wedstrijd voor geëindigd verklaard. Haarlem. In de administratie der gemeente-rei niging alhier is een tekort ontdekt van f 3000 (waar van f 2100 door borgstelling moet zijn gerekt.) In verband hiermede wordt gemeld, dat de hoofd opzichter Verkoren, toen, na een onderzoek door een daar voor benoemde commissie, bleek, dat de administratie niet in orde was, uit Haarlem is vertrokken en dat tot nu toe zijn verblijfplaats niet ontdekt is. De zaak is in handen der justitie.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2