No. 60. Eerste blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 20 MEI. Onderwijzer 1ste klasse Buitenland. l)e oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. LkllAtIISCHE COURANT. Deze Courant wordt Blosd»g-, Honderd ag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlpke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer» 3. Ter Gemeente-Secretarie te Alkmaar ls, tegen betaling van twee gulden, verkrijgbaar een afdruk van het door Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad uitge brachte verslag omtrent den toestand der gemeente over 1899. Aan de BURGERSCHOOL te ALKMAAR (Hoofdde heer P. J. Aukes) wordt gevraagd een (plaatsvervangend hoofd) in het bezit der hoofdakte en akte voor de Fransehe taal. Het bezit der akte wiskunde zal tot aanbeveling strekken. De jaarwedde bedraagt 950,die na 5 en 10 dienstjaren telkens met f 50,— kan worden verhoogd tot een maximum van f 1050,Voor de waarneming buiten het geval van ongesteldheid der betrekking van hoofd wordt eene vergoeding toegekend berekend naar 200,'s jaars. Stnkken (adres op zegel) in te zenden aan hot Ge meentebestuur vóór 31 Mei a.s. Sneeuw. In een groot gedeelte van Noord-Oost Duitschland, zelfs in Saksen, heeft het sterk gesneeuwd en stond de thermometer zelfs 's middags weinig boven het vriespunt. BIGGLAND. Gelijk vanzelf spreekt verkeert men te Londen in de grootste spanning omtrent het lot van Mafeking. Verreweg do meeste bladen honden het nog steeds niet bevestigd bericht van de inname der stad voor onwaar enkelen gaan zelfs zoover te beweren, dat het een verzinsel van Krnger zonde zijn, om de Boeren te bemoedigen. Gerust is men evenwel volstrekt niet; het is ongetwijfeld waar dat de nood in de sedert 7 maanden belegerde plaats hoog gestegen is, en de berich ten van enkele oorlogscorrespondenten, als zoude de red ding nabij zijn, vinden geen geloof. Voor hen, die nog mochten hebben kunnen twijfelen, of de Jameson-inval in overleg met Cecil Rhodes beraamd en uitgevoerd was, zal 't berichtdat hij benoemd is tot directeur van de Beers-mijnen, gewis voldoende zekerheid dienaangaande geven. Nauweljjks heeft men het werk in de mjjnen weder geregeld kunnen hervatten of de alvermogende, groot-aandeelhouder Rhodes heeft zich ge haast zijn handlanger met deze lucratieve betrekking te beloonen. VER. STATEN". Het program van de democrati sche conventie in South-Carolina, die Bryan steunt als candidaat voor het presidentschap, keurt de buitenland- sche staatkunde van president Mc. Kinley afzij ver klaart dat do honding en het optreden van Engeland tegenover Transvaal veroordeeld moet worden door allen, die zelfbestuur voorstaan en protesteert tegen de hou ding der Regeering die niet haar diensten aanbood tot bijlegging van den strijd. a&UID-AFRIHA. Het nieuws van het oorlogster rein, zoowel in den Vrijstaat, als in Natal, is de laatste daeen uiterst schaarsch. De Boeren trekken terngenzijn blijkbaar d et voornemens den vijand ernstigen tegenstand te bieden vóór hij op Transvaalsche gr( nzon staat. Mag men de telegrammen door de .Times'" via Lorenzo Mar qnez gelooven, dan zonden de Boeren zelfs het zuidelijk deel van Transvaal opgeven en geen poging aanwenden om Pretoria te verdedigen, doch zich in het noordelyk dis trict Lijdenburg terugtrekken en van daaruit een guerilla- oorlog bljjven voeren. De Volksraad zou dat krijgsplan hebben goedgekeurd. Hoe dat zjj, in geen geval kin moD aannemen, dat de Boeren nu reeds moedeloos zouden zijn en het hoofd in den schoot liggen. Van don aanvang af hebben de Transvalers, op wie de Engelsehe in*loed bijna geen vat heeft gehad, een grooter zucht tot onafhanke lijkheid, taaier weerstand, en hardnekkiger haat aan alwat Engelsch is, getoond dan de Vrijstaters en het zou zeker onbegrijpelijk zijn, als zij den strijd opgaven nu die voor het eerst in bijna 8 maandon op hnn eigen grondgebied zal worden gevoerd. Te Beira zijn paarden, vee en troepen van lord Car- ringtons legertje aangekomen. Ook is er een Canadeescho batterij van 15-ponders aan land gebracht. Onder de aangekomen troepen zjjn vier compagnieën scherpschutters van de Yeomanry" en vier gewone com pagnieën, bovendien 700 Nienw-Zeelauders. De paaiden te Beira zijn in goeden staat, maar aan de Bamboo-kreek is ziekte onder de dieren uitgebroken. "Vreeaelijk ongeluk. In de ijzerfabrieken van Jiiukerath, te Stadtkyll, is een ontzettend ongeluk gebeurd. Een vergaarbak met 100 centenaars vloeibaar gloeiend jjzer, welke door een kraan verplaatst werd kantel Je te vroeg om, zoodat de inhoud uit de hoogte op de werklieden neerstortte. De ongeluk kigen geleken in een oogwenkT op vlammenznilen en door het gloeiend ijzer op den grond waren zij niet te redden. Men bracht ze spoedig naar het gasthuis. Vier zijn er reeds overleden vier andere verkeeren in bijna hopeloozen toestand. In de fabriek liggen nog drie zwaar gek wet sten. Zeven werklieden kregen lichte brandwonden. Laatste Berichten. mafeking ontzet. PRETORIA, 18 Mei. Officieel wordt bekend gemaakt, dat toen de lagers en de forten om Mafeking krachtig beschoten werden, het beleg door de verbonden republi- keinsche troopeu werd opgeheven, waarna de Britsche strijdmacht die uit het zuiden oprukte de stad bezette. LONDEN, 18 Mei. Het Rente r-telegram dat hetontzet van Mafeking berichtte werd aan het »Mansion Honse" aangeplakt en medegedeeld aan de ministers, aan het Lagerhuis, aan de Koningin en aan den prins van Wales. Eenige minuten nadat het bericht was aangeplakt, liepen de straten vol menschen die zongen, met vlaggen zwaaiden en hoera schreeuwden. Het is onmogelijk de vreugde te beschrijven die dit bericht heeft teweeggebracht. In den Vrijstaat. LONDEN, 18 Mei. Lord Roberts seint uit Kroonstad van heden Lord Methuen trok gisteren Hoopstad binnen. De gene raals Dnpreez en Daniels gaven zioh met 40 man over. De cavalerie onder kolonijl Broadwood bezette gisteren Lindley na geringen tegenstand. President Steyn was daar niet, zijn regeeringsambtenaren verlieten Zondag de Btad. De bereden infanterie van Hutton verraste gisteren, op dertig mijlen ten noordwesten van Kroonstad, com mandant Botha, veldkornet Gassen, vijf Johannesbnrgsche politieagenten en 17 Boeren en nam hen gevangen. Aan onze zijde geen verliezen. In Transvaal. BOERENKAMP TE VOLKSRUST, 17 Mei. De stad heeft haar gewone kalmte hernomen, alle commando's hebben hun verschillende stellingen aan de grenzen inge nomen. De EngeLchen zijn nog niet in het gezicht. 8neek. Alhier is een 17-jarig meisje bijna levend verbrand. Door het verplaatsen van een kastje kwamen haar rokken in aanraking met een brandend gaskomtoor. In haren angst vloog ze naar buiten, waar men spoedig alles bij de hand had, om het vuur te blnsschen. Bewuste loos mot geheel verschroeide haren en overdekt met vreeselijke brandwonden, werd de ongelukkige opgenomen. Hoorn. Wegens den Hemelvaartsdag wordt de Kaasmarkt niet op Donderdag 24 Mei gehouden doch op den voorgaauden dag. Salarlsbeireging voor onderwijzers. Dezer dagen werd door den minister van binnen- landsche zaken in audiëntie ontvangen de Commissie voor de Salarisbeweging van het onderwijzend personeel. Zooals men zich zal heriuueren is ten vorigen jare eene commissie gevormd bestaande uit schoolopzieners burgemeesters en afgevaardigden nit het sNed. Onder wyzors Genootschap" den >Bond van Onderwijzers" en de »Hooldenvereeniging". Eeu adres is toen bjj H. M. ingediend, van duizenden handteekeuingen voorzien. (Handelsblad.) Veeziekte. Onder het vee van een veehouder in de gemeente Edam zijn gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Aanbesteding. Aan het Provinciaal Bestuur te Haarlem is aan besteed a. Het herstellen en weder op hoogte brengen van eenige gedoelteu van de djjken van hot Merwede-kanaal. Raming 1 7000. Ingekomen 4 biljetten. Minste inseüry ver de heer P. Kraayeuveld, te Siied recht, f 6489. b. Het maken van eene aanlegplaats met bijkomende werken nabij het dorp »den Oever" op het eiland Wie- ringen. Begrooting i 24.850. Ingekomen 7 biljetten. Minste inschrijver de heer C. J. Tbijssen aldaar, f 25,960. c. Het vernieuwen van een gedeelte der bestrating van den weg van IJmniden naar Velsen. Raming 1 40ÜO. Ingekomen 4 biljetten. Minste inschrijver H. B. de Jong, aldaar1 3835. d. Het herstellen van de zeewering langs het Noorder- strand van het eiland Vlieland. Raming t 10,000. Inge komen 4 biljetten. Minste inschrijver de heer M. Daalder, te Terschelling f 10,812. e. Hut wuder op hoogte brengen der dijken van den Houtrakpolder. Raming f 8500. Ingekomen 18 biljetten Minste inschrjjver ue heer J. W. van Vnarente Utrecht, t 7000. Ucerhugowaard. In eene zeer druk bezochte vergadering van landbouwers den 17 bij den heer P van Rijn gebonden, is in beginsel besloten tot oprichting van eene groentenmaikt te Brookhorn, nabij het Station Hugowaard. Een voorloopig bestuur werd gekozen tot samenstellen van statnten en reglementdatbij andere voorstellen, op eene volgende V6rgaderiug aan de goed keuring van de reeds ruim 70 toegetieden leden zal worden onderworpen. Door het guustig gelegen terrein aan spoor en ringvaart, in hot centrum van vele en groote bouwersis eene goede levensvatbaarheid van deze op te richten markt tegemoet te zien Liberale IJnle. Langedljk. De Politieke Vereeniging »Vrjjheid", voor Langedijk en St. Pankras hield den 17, 's avonds half 8, te Znidscharwoude eene vergadering ter bespre king van den beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering der Liberale Unie, op 2 Jnnia.s. te Amsterdam te honden, en vereenigde zich geheel met de voorstellen van het hoofdbestuur. De vergadering was verre van ge trouw bezochtslechts 10 van de 75 leden waren tegen woordig. St.Pancras. Den 16 is in eene vergadering van stemgerechtigde ingelanden herkozen tot lid van het be stuur over den polder Vroonermeerde heer D. Nol, alhier. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening over 1900 werden gekozen de ingelanden O. Bos Wz., te Oudorp, C. Bood en S. Dnif, beiden alhier. Behagen. De Harmoniekapel heeft besloten, deel te nemen aan het muziekfeest dat op Hemelsvaartsdag te Enkhuizen zal worden gehouden. Sijbekarspel. De vergadering der vereeniging >Scboolverbond'' tot bevordering van getrouw school bezoek alhier, besloot dit jaar de leerlingen der hoogste klassen met minder dan zeven willekeurige verzuimen te beloonen met een bezoek aan >Artis" en het Aquarium. Die der lagere klassen zullen later een rjjtoer makon naar den Kersenboomgaard te Wester-Blokker. SHdwoud. De nieuwbenoemde burgemeester de heer K. Avis, is den 17 feestelijk in zijne gemeente geïnstalleerd. Eene eerewucht met muziek begeleidde hem op zijn tochtterwijl vluggentooi en eerepoorten aan alles oen recht vrooljjk voorkomen gaven. In- en doorvoer van vlcesch. Met intrekking van eene vroegere beschikking der Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën dd. 27/30 October 1888, is thans bij gemeenschappe lijke btschikkiug der beide tegenwoordige Ministers dd. 7/12 Mei 1900 afwijking toegestaan van het verbod van in- en doorvoer van schapen, bokken, geiten en var kens, alsmede van versch en gezouten varkonsvleesch lo. Voor schapen, bokken, geiten en varkens (ten hoogste vier stuks van iedere soort) op in Nederland binnenkomende schepen en vlotten, aanwezig voor eigen gebruik van de zich daarop bevindende personen, mits de dieren tijdens het verblijf hier te lande afgezonderd blijven van ander vee en niet gelost worden. Ingeval een der dieren tijdens het verblijf hier te lande sterft of in nood wordt geslacht, is de eigenaar of houder verplicht hiervan onmiddellijk aan den districts-veearts keunis te geven en moet alles, wat tot het gestorven of geslachte dier behoort, aan boord blijven, totdat dienaan gaande door den districts-veearts zal zijn beslist 2o. voor de in den aanhef genoemde vleeschwaren (ten hoogste zes kilogram per hoofd) op in Nederland binnenkomende schepen en vlotten, aanwezig voor eigen gebruik van de zich daarop bevindende personen, mits de vleeschwaren tijdens het verblijf hier te lande niet gelost, worden 3o. voor de in den aanhef gonoemde vleeschwaren (ton hoogste drie kilogram per hoofd), welke reizende personen voor eigen gebrnik met zich voeren •io. voor de in den aanhef genoemde vleeschwaren, welke gezouten en daarna gedroogd of gerookt zijn, be houdens, dat bij den invoer van de onder deze bepaling vallende worst moet worden overgelegd eene ambtelijke verklaring, dat er geen reden is om te twijfelen aan hare onschadelijkheid. Voor zooveel noodig worden belanghebbenden tevens opmerkzaam gemaakt, dat gekookte of gebraden vleesch waren, afkomstig van varkens, niet vallen onder voor noemd verbod van in- en doorvoer. (N. v. d. D.) Levensmoeden. Het volgende komt voor in de »Dordr. Ct.: Den 17, des morgens te halfvijf, was Nelissen knecht bij deu heer Pr. Aarnontse Jr. alhier, op een vischboeier in de Knolhavou werkzaam, toen hij eensklaps een oude vrouw en een vrouw vau middelbaren leeftijd, gehoed en gemanteid den uoek der Knollenhaven zag omslaan. Hij stond nog te philosopheeren over de vraag of er zoo vroeg al eeu boot voer, toen bij eerst de moeder en daarna de dochter zich pardoes in het water zag storten. OogenbLkkeiijk vatte Nelissen een haak, waarmede hij de jongere vionw greep en daarna met de andere baak de moeder. Middelerwijl kwam er een nachtwaker aan, met wiens hulp Nelissen de beide vrouwen niet dun met groote moeite nit net water bon halen, want zoowel de een als ue ander werkten haar redding tegen. Eindelijk gelakte dit. Het bleken te zijn een 75-jarige wodnwe en haar 40-jarige dochter. lutasschen was de heer Aarnoutse Jr., van het voorval getuige de politie gaau waarschuwen eenige nachtwa kers, die meegingen zageu nit de woning in do Vleesch- houwersstraatdie de beide vrouwen bewoonden een geweldige rook komen. Zij gingeu daar binnen en blusch- ten het vnnr met emmers water. Belangrijke schade is niet aangericht. Alles droeg de sporea van een posting tot brandstichting. De oliekan stond zonder dop op de tafel, eeu dichte vuilnisbak stond in "lam enz.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1