Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 23 M E I. Buiten land. Nederland. NO. 61. Eerste blad. »ÜP. In de onlangs gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door een der leden, namens Commis sarissen der Maatschappij tot bevordering der nijverheid alhier, medegedeeld, dat de schade door wijlen den heer Appel der Maatschappij berokkend netto bedraagt f20971,17 Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondeid ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. COURANT. Prtjs der gewone advertcntlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. DUITSCHIjAND. Te Berlijn is een werkstaking uitgebroken, die het publiek van eiken rang en stand groote schade en groot ongerief berokkent. Het personeel van de groote Berlijnsche Tramwegmaatschappij heeft, na vruchtelooze pogingen om van de directie inwilliging zijner niet oveidreven eischen tot lotsverbetering te be komen, het werk gestaakt. De directie heeft daarop Zondag morgen, (den dag waarop de staking aanving) de eleetri- sche tramwagens bemand met haar kantoorpersoneel wat niet slechts ten gevolge had, dat deze onkundige bestuur ders aanrijdingen en andere kleine ongelukken niet wisten te vermijden maar bovendien de stakers zóózeer verbit terd heelt, dat er vrij ernstige oploopen ontstonden, met steenen naar de tramwagens geworpen werd, en er zelfs enkele schoten vielen. De politie moest met den sabel in de hand de orde herstellen, aan beide zijden vielen ge kwetsten, terwijl ruim een honderdtal personen in hech tenis werden genomen. Thans is het verkeer geheel ge staakt. Het publiek acht de zaak der stakers rechtvaar dig; het zal echter de vraag zijn of dezen, die intnsschen de bemiddeling van den opperburgemeester ingeroepen hebben, genoeg weerstandsvermogen bezitten om dóór te zetten, als de directie weigert toe te geven. ENtJEEAND. Het reeds gemelde bericht van Mafe- king's ontzet heeft in Engeland nog grooter enthousi asme gewekt, dau de voorgaande lauweren, sedert Robert's opperbevelhebberschap, behaald. Het was ongeveer 10 uur toen het bericht te Londen bekend werd. In een oogwenk waren de straten vol menschen. Voor het .Mansion House" stonden de men- schen blootshoofds mannetje aan mannetje en velen schreeuwden en zongen zoo overluid, dat de stem hun begaf. In de schouwburgen werd hot bericht tegen half elf bekend. Het werd van de galerijen in de zaal geroepen, de menschen stonden op en herhaalden de blijde tyding, de mnziek zette het volkslied in en de geheele zaal zong^ medo. Den geheelen nacht bleef de drnkte op straat aanhou den. Het verkeer was totaal gestremd, geen rijtuig was in staat door de menigte te komen, de omnibussen waren tot spreek- en zangtribnnes gemaakt en bezet door men schen met vlaggen, die onophoudelijk de menigte aan vaarden. ^HJID-AERIKA. De meest noodlottige berichten volgen elkaar sedert eenige wekon op Mufeking, dat sedert 7 maanden nauw ingesloten werd gehouden, waar de nood zoo hoog gestegen was, dat overgave der stad ieder uur kon worden gewacht, zoodat voor enkele dagen zelfs de meest optimistische Engelsche bladen het behoud der stad onmogelijk waandenMafeking is ontzet Geen der drio plaatsen door de Boeren onmiddellijk na het uitbreken van den krijg ingesloten hebben zij weten te bemachtigen. Is een woord van hulde voor de wakke re verdedigers niet meer dan hun toekomt het is onge twijfeld dat hnn zeer zware taak zeer veel verlicht word door de gebleken onkunde der Boeren op het stuk van belegeringskunsthnn vrees bij een krachtdadigen aan val velen der hunnen te zien vallen en de weinige een heid en discipline die er in hun rangen heerscht.. Volgens de telegrammen nit Pretoria toch zou generaal de la Rey den 16 met succes tegen het ontzettingsleger gestre den hebben, doch 's avonds trok een zijner officieren zon der bevel en zelfs zonder voorkennis te geven terng, waardoor den vijand de weg geopend werd. Te Londen is bericht ontvangen dat de Vrijstaatscbe generaal de Wet bereid zoude zijn zich met zijn geheel com mando over te geven en tevens dat Krnger op nieuw vredesvoorstellen zoude hebben geseind, Uit Natal seint Bulier, dat hij de Boeren op den vost tot Langs- nek volgde, (waar zij de tunnel vernielden) en daarbij enkele mannen en wagens bnit maakte. Zullen de Trans valer s thans den strijd opgeven? Niettegenstaande alle berichten, die op 't tegendeel wijzen, is het niet aan te nemen, dathetzij om Johannesburg en Pretoria, hetzij in het noorden, in het district Lijdenbnrg de eindstrijd niet zal worden gestreden, die militaire deskundigen van den aanvang af voorspeld hebben, als 't moeilijkste deel van Roberts taak, waarvan al de thans behaalde overwinnin gen slechts het voorspel zonden zijn 1 VER. STATEN. Ook te Washington is de Boeren- deputatie met ongekenden geestdrift ontvangen. Er had een groote meeting plaats. De senator Snlzer riep de deputatie het welkom toe en zeide dat negen tienden der Amerikanen tegen Engeland waren. Hij drong aan op het sluiten van vrede, in naam der menschelijkheid. De Boeren kannen alleen worden onderworpen zoo zij worden uitgeroeid Engelands mis dadige vernietigingskrijg moet daarom worden tegengegaan. De heer Fischer antwoordde met een herhaling van de verklaring, die hy te New-York had afgelegd. De heeren Wessels en Wolmarans spraken dank uit aan het Amerikaansche volk voor zjjn sympathie. Senator Wellington kreeg de opdracht de motie van Teller waarin sympathie wordt betuigd met de Boeren Republieken in den Senaat voor te stellen. Men twijfelt niet of Mc. Kinley zal de deputatie ten gehoore ontvangen. Herstemming Tweede Hamer. Bij de den 21 gebonden herstemming voor een lid der Tweede Kamer voor het distriet Haarlem werden uitgebracht 3358 geldige stemmen. Daarvan verkroeg jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijok (a.-r.) 1506, en jhr. mr. F. W. van Styrum (lib.) 1852 stemmen, zoodat gekozen is de heer van Stirnm. Bij de stemming waren uitgebracht 3309 geldige stemmen. Eandbouwvcrtegcnwoordlglng. In het jongste verslag vae de handelingen van het Ned. Landbonwcomité wordt medegedeeld, dat blijkens ingewonnen inlichtingen de minister van binnenlandsche zaken er van af beeft gezien, althans voorloopig een ont werp betreflende eene officieel9 landbouwvertegenwoor- diging bij de wetgevende macht aanhangig te maken. (Handelsblad.) Haarlem. De voortvluchtige hoofdopzichter bij de gemeentereiniging alhier J. Verkoren, heeft zich Zondag nacht in berooiden toestand bij de politie aangemeld. De man had den weg van Antwerpen naar den Haag geloopen om zich in handen te stellen van de justitie. Hij had slechts een klein hem toebehoorend bedrag meegenomen, omdat hij voornemens was zich te Antwerpen van het leven te berooven waartoe hij evenwel op het laatste oogenblik niet had kannen besluiten. (N. v. d. D.) Schevenlagea. Bij eene ontgravingwaar een nieuwe rioleeriDg wordt aangelegd, is de houten bekisting ingestort. Twee werklieden werden onder het neerstortende zand bedolven. Een hunner werd nog levend te voorschijn gehaald. De ander was reeds overleden. Verdronken. De Enkhoizer visscher J. Bais is den 9 bij hetansjovis- visschen op do Zuiderzee over boord geslagen en ver dronken. De ongelukkige was gehuwd en vader van een talryk gezin. Vee naar Parijs. Te 's-Gravenhage is 21 en 22 Mei ter bezichtiging gesteld het vee, dat door de bijzondere commissie, belast met de uitvoering van de inzending, is waardig gekeurd voor een plaats op de tentoonstelling welke vau 7 tot 18 Jnni te Parijs zal gehouden worden. Zij zijn op bet oogenblik geplaatst in stallen van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Gedurende veertien dagen bljjven de beesten hier uit rusten. Ze zijn eerst op eigen stal gekeurd nu bij aan komst door den Nederlandschen veearts en in dien tijd zal ook de Fransche veearts komen waarnemen of zij kerngezond zjjn waarna zij met een extra trein naar Frankrijk gaan zoodat de grensvisitatie onnoodig is. Deze kenr van Hollandeche rassen de schoonste pro ducten van de Hollandsche veeteelt, wordt den 4 Juni naar Parijs gebrachtalwaar tijdens de tentoonstelling de heeren D. Bauduin, G. Vas Visser en J. Breebaart Kz. de centrale commissie of de bijzondere commissie voor de vee-groep zullen vertegenwoordigen. Voor dezen buitenlandschen prijskamp is onder het vee uit alle provinciën een keuze gedaan, waaruit is op te maken, dat de taak van de commissie van uitvoering geens zins gemakkelijk was. Zij is er in geslaagd bijeen te brengen: nit Groningen 9, nit Utrecht 2, uit Overijsel 1, uit Noord- Holland 12, uit Noord-Brabant 5, uit Zuid-Holland 19 stuks stieren en koelen van 2 jaren en daarboven. Tot lid van het dagelijksch bestuur van den Over- weerschen Polder is herkozen Jhr. J. B. van Merlen te Heemstede. Tot hoofdingeland is gekozen de heer J. J. Stnijt te Pnrmerend in de plaats van den heer A. Zwitzer. Schagen. Van een hellend zijstraatje gleed den. 21 een zwaar baladen mestkar op het Noord alhier te water. De geleider, die het onbespannen voertuig wilde keeren in z'n vaart, geraakte mede te water en onder de kar, bij welk ongeval hij vrij «ware kwetsuren, vooral aan de hand, bekwam. Geneeskundige hulp was noodig. Enkhulzen. Ter herdenking van het lOjarig bestaan van het stedelijk muziekkorps der d.d. schutterjj alhier zal den 24 Mei een muziekfeest plaats hebben. Na een optocht door de stad zullen de volgende muziekvereni gingen elk een paar nnmmors ten beste geven »Muziek- korps'' (fanfare) te Enkhaizen »Trou moet blijcken" (Harmonie) te Amsterdam, »Stedelijk muziekkorps' fan fare), te Hoorn, »Harmoniekapel" te Schagen en Schutte- rijmuziek (harmonie) te Z-.andam. Een volksconcert,door de Beijersche kapel van A. Ulrich, eon soirée in hot Park en oen bal zuil n de feestelijkheden sluiten. Barslngerhorn. Te Kolhorn tracht men een mo- tordieust op Schagen in het leven te roepen. Een kapi taal van f 3000 is benoodigd voor het in de vaart bren gen van een motorbootjeingericht voor 16 personen. Men tracht deze som bijeen te verkrijgen, door uitgif te van aandeelen van f 1000.gesplitst in onderaan- deelen van f 25 en f 10. Noordscharwoude. Voor onderwijzeres aan de openbare school, alhier, bestaat de voordracht uit de dames: A. E. Francken, C. Jut en C. P. J. Kraan. Paarden-Stamboek. De Vergadering van de Afdeoling »Noord-Holland" der Vereeniging »Het Nederlandscb Paarden-Stamboek", zal plaats hebben op donderdag 21 Juni 1900 des na middags 1 ure, bij den heer Langenegger, te Schagen en zullen daarop behandeld worden de volgende punten van beschrijving notulen ingekomen stukken mede- deelingen rekening en verantwoording over 1899re kening provinciaal subsidiebenoeming van drie afge vaardigden naar de algemeene vergadering der Veree niging te Rotterdam op te geveu voorstellen, ter opname onder de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering. Het bestuur maakt voorts bekend, dat de keuringen van merriën, geboren in 1893, 1894, 1895, 1896, 1897 en 1898, zoomede van hengsten, geboren in 1899, zullen plaats hebben, telkens des voormiddags 9 ure precies te B e v e r w ij k, op maandag 25 Jnni e.k., teSchagen, op dinsdag 26 Juni e.k., te H o o f d d o r p, op woensdag 27 Juni e.k. en op donderdag 28 Juni e.k. Voor merriën, geboren in 1893, 1894 en 1895, zijn beschikbaar 14 aanhoudingspremiën van f 100.voor merriën, geboren in 1896 en 1897, 12 van f 75. voor 2 jarige men iën, 12 van t 40.en voor hengsten, geboren in 18,99, 6 van f 100.De premiën, toegekend aan 2-jarige merriën, worden in 1901 uitbetaald, na overlegging der sprongbewijzen. Om in 1901 voor eene aanhondingspremie in aanmerking te kannen komen moeten hengsten, geboren in 1900, in het vealenboek zijn ingeschreven in 1902 geldt deze bepaling ook voor de '2-jarige hengsten. Vermeerdering van het aantal pre miën is, wegens do bij de Staatsbegrooting toegestane verhoogde Rijksbijdrage, niet onmogelijk te achten. Te Beverwijk en te Schagen zal vóór de premiekeu ringen gelegenheid worden gegeven tot inschrijving van merriën in het Stamboekte Hoofddorp op Woensdag 27 Juniden 28sten bestaat daarvoor geen gelegenheid. De volgorde der keuringen is: te Beverwijk en te Schagen: van 9 tot 12 ure, merriën van 3, 4 en van 5, 6 en 7 jaar na één are merriën, geboren in 1898, en hengsten, geboren in 1899 te Hoofddorpwoensdag 27 Juni, na afloop der Stamboekkenring, merriën van 3 en 4 jaar; donderdag 28 Jnni van 9—11 ure, merriën van 5, 6 en 7 jaar; van 111 ure merriën, geboren in 1898, en te 2 ure hengsten, geboren in 1899. De aangifte ter mededinging is verplichtend en moet, onder opgave van den leeftijd der merriën, 8 dagon vóór de keuringen geschieden bij den secretaris W. Teengs, te Alkmaar. Formulieren ter inschrijving van venlens in het venlenboek zijn op aanvrage gratis bij den Secretaris verkrijgbaar. Harlngcarspel. De alhier bestaande vereeniging »Hulp in nood", die, zooals de naam reeds aanduidt zich ten doel stelt, hnlp te verschaffen aan behoeftigen heeft in het afgeloopen jaar, hoofdzakelijk aan verster kende middelen, uitgegeven eene som van f 113.82s. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van het saldo in het vorige jaar, ad f 72.61, f 196.65, zoodat de rekening over het afgeloopeu jaar sluit met een voordeelig saldo van f 82,825. Met de beperkte middelen, waarover de vereeniging heeft te beschikken, is zij zeer nuttig werkzaam. Moord te Oud-dastel. Een vreeselijke misdaad beeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Oud-Gastel (N.B.) plaats gehad. Een schilder, die sedert eenige dagen werkzaam was in de woning van mej. van Nispen, kreeg Zaterdag morgen, toen hij zich aan het werk wilde begeven, op zijn herhaald schellen geen gehoor. Met den bnnrman en een broeder van jnffr. Van Nispen, gelukte het hem binnen te komen, en toen zag men de 52- jarige vrouw nit neus, mond, ooren en oogen bloedend voor haar bed liggen. Bij nader onderzoek bleek 't, dat de vrouw was geworgd. Jnffroaw Van Nispen leefde in een klein huisje alleen met een twaalfjarig meisje, dat aan toevallen leed. Dit huisje, benevens een legaat, was haar vermaakt door een familie bij wie zij vroeger in dienst was en die haar langdurige en trouwe plichtsbetrachting had willen be- loonen. Bovendien was haar toegelegd een wekelijksch pensioen Daar het bekend was, dat de vorslagene in het bezit was van geld, en uit de omstandigheid, dat alle kasten waren opengebroken, valt af te leiden, dat diefstal de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Waarden en con tanten, dio aanwezig moeten zijn geweest, werden in de woning niet meer gevonden. Inmiddels is gebleken, dat de bnren in den bewusten nacht wol geschreeuw in de woning hebben gehoord, doch meenden, dat bet het 12-jarig meisje was, dat een toeval had. Dit meisje is door een gelukkigen srmenloop van om standigheden aan een groot gevaar ontsnapt. Omdat haar bedstede geschilderd weid, had zij namelijk den nacht elders doorgebracht. Door een raam aan de achterzijde vau do woning moet de dader zjjn ontkomen. Op het vensterkozijn althans zjjn afdrukken van bebloede handen ontdekt. Voor zoover bekend, is men den dader nog niet op het spoor.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1