Honderd en tweede jaargang. 1900 ZONDAG Ontheffingrënontzetting van de ouderlijke macht. 27 MEI. Buitenland. Nr. 19567 f 1000 Nr. 10865 f 400; Nrs. 3882, 10765' 14092 en 15488 t 200; Nrs. 416, 493, 580, 9381,9571, 10211, 10730, 11577, 11979,17919,18404 en 20696 f 100. NO. 62. Eerste blad. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alk ma ar f 0,80 franco door het rjjk ff 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlgke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3. Dat een belangrijk wetsontwerp in de Tweede Kamer in behandeling wordt genomen zonder voorafgaande alge - meene beraadslaging en principiëele oppositie, is een ongewoon verschijnsel. Het heeft zich voorgedaan bij het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de vaderlijke macht en de voogdij en daarmee samenhangende artikelen, dat thans nog bij de Kamer in behandeling is, doch waarvan de voornaamste bepalingen reeds zijn vastgesteld. Het hoofddoel van dat wetsvoorstel en van een drietal andere is, gelijk de voorzitter der commissie van voorbereiding der behandeling in de Kamer het uitdrukte, »beter dan tot dusver te zorgen voor de minderjarigen, voor de verwaarloosde kinderen en voor de jeugdige misdadigers en daaromtrent kon hij, zonder tegenspraak te onder vinden, verklaren: »dat streven heeft algemeene instem ming en medewerking gevonden. Alle partijen in de Kamer zijn eenstemmig in het toejuichen van dat doel, al verloochent iedere partij, bij de wijze waarop zij naar bereiking van het doel streeft, het eigenaardige harer beginselen niet." En de minister verklaarde van zijn kant »Het is een verblijdend verschijnsel, dat wjj over de diep in ons volksleven doordringende belangeu welke bij deze wetsontwerpen betrokken zijn, in deze Kamer kunnen discussieëren zonder politieken hartstocht ja zelfs zonder dat er eenige politieke strijd mede gemoeid is." En aan die verwachting heeft de beraadslaging in de Kamer beantwoord. Wel zijn de beginselen der par tijen bij de behandeling van de zeer vele wijzigingen van oude, en de invoeging van nieuwe bepalingen in ons burgerljjk recht ter sprake gekomen, maar tot storende botsingen heeft dit niet geleid, en de behouden aankomst van het ontwerp in veilige haven, onveranderd in zijn strekking en in den hoofdinhoud zijner bepalingen, schijnt verzekerd. Wij kunnen er niet aan denken, een overzicht te geven van het geheele ontwerp. Het hoofddoel was verandering te brengen in onze voorschriften omtrent de vaderlijke macht en de voogdy in het belang van verwaarloosde of mishandelde kinderen. Dat kan niet geschieden zonder in aanraking te komen met de bestaande bepalingen omtrent de onderlinge verhouding tusschen de echtge- nooten tusschen vader en moederen omtrent de verschillende bevoegdheden die hun ten aanzien van hunne kinderen zijn toegekendwat betreft de op voeding de toestemming tot een huwelijk, het beheer hunner goederen enz. En die onderlinge verhouding wordt weer aanmerkelijk gewijzigd door scheiding van tafel en bed of echtscheiding die bevoegdheden veran deren door den dood van één der ouders het aangaan van een nieuw huwelijk, de voogdij, waarin de vaderlijke macht van den langstlevenden echtgenoot overgaaten de toevoeging van een toezienden voogd. Een groot aan tal artikelen van ons burgerlijk wetboek moest daarom worden gewijzigd, zonder geheel te breken met het stelsel van ons huwelijksrecht, en het is te begrijpen, dat daarbij omtrent de vraag hoever men in dit opzicht bjj deze gelegenheid zou kunnen gaanen hoe de moeilijkheden het best konden worden opgelost, inzonderheid onder de rechtsgeleerde leden der Kamer van verschillend in zicht bleek. Over het algemeen is er naar gestreefdde vrouw met den man, den vader met de moeder gelijk te stellen; vaderlijke maoht is dan ook veranderd in ouder- 1 ij k e macht. Inzonderheid de verklaarbare tegenzin om bij verschil van gevoelen omtrent de belangen der kin deren de beslissing van anderenook van den rechter, in te roepen heeft er echter toe bijgedragen om den man in het algemeen als hoofd der echtvereeniging te hand haven. Zoo zal de vrouw voortaan voogdes kunnen zijn ook over andere dan haar eigen kinderen doch de ge huwde vrouw alleen met toestemming van haar man of, in geval hij zijn toestemming weigert of verhinderd is zijn vrouw te machtigen, met machtiging van den rechter. Daarentegen hebben weer de bezwaren tegen het opper gezag van den vaderindien de moeder met hem in gevoelen verschilt, er veel toe bijgebracht om het tijdstip der meerderjarigheid met twee jaren te vervroegen en 23 op 21 jaren te brengen. Daarbij kwamen de levensjaar begint, wat soms voor jeugdige Nederlanders eenige mooielijkheid heeft opgeleverd en dat voor een groot deel van ons volk de zorg om in eigen onderhoud te voorzien en op eigen boenen te staan zeker niet later dan met dien leeftijd een aanvang neemt De belangrijkste bepalingen zijn ongetwijfeld die waar in gehandeld wordt over de ontheffing en de ontzetting van de ouderlijke macht. De ontheffing zal niet kunnen geschieden, indien de vader of de moeder, zoo deze de vaderlijke macht uitoefent, zich daartegen verzet. Grond voor de ontheffing zal zijn ongeschiktheid of onmacht om zijn kinderen te verzorgen en op te voeden, en de recht bank zal haar niet kunnen uitspreken, indien het belang der kinderen er mee in strijd zou wezen. Behalve op de vordering van den officier van justitie zal de ontheffing ook kunnen geschieden op verzoek van den voogdijraad, die geroepen zal zijn zich de belangen van verwaarloosde kinderen aan te trekken. In elk arrondissement zal ten minste één voogdijraad worden benoemd. De ontheffing der ouderlijke macht zal vooral moeten dienen voor de niet zeldzame gevallen, dat ouders, zich niet in staat ge voelende hun kinderen behoorlijk te verzorgen en op te voeden, gebruik maken van het welwillend aanbod van anderen om zich met die taak te belasten. Sedert jaren zijn reeds verschillende vereenigingen tot dit liefdewerk bereid, maar niet zelden ondervonden zij de groote teleur stelling dat de ouders eensklaps hunne kinderen terug vorderden waardoor de vruchten eener betere, maar nog onvoltooide opvoeding geheel verloren gingen. Dit gevaar zal niet meer bestaan wanneer de ouders al vorens de kinderen door deze vereenigingen worden op genomen met hunne toestemming van de ouderlijke macht worden ontheven. Ontzetting van de ouderlijke macht zal door den rechter kunnen worden uitgesproken, wanneer hij dit in het belang der kinderen noodzakelijk acht, niet alleen op grond van onherroepelijke veroordeeling van den vader of de moeder wegens Bommige in het ontwerp genoemde misdrijven, medeplichtigheid aan of poging tot die mis drijven, maar ook en dit is de groote beteekenis dezer bepaling op grond van misbruik van de ouderlijke macht of grove verwaarloozing van de verplichting om hun kinderen te onderhouden en op te voeden, en op grond van slecht levensgedrag. Ook hier zal, behalve de officier van justitie en de nabestaanden der kinderen, de voogdijraad kunnen optreden en den rechter verzoe ken om een plichtvergeten vader of moeder van de ouderlijke macht te ontzetten. Dat de ontzetting tegen den wil der ouders kan geschieden ligt in den aard der zaak. Hier is het nietzooals bij de ontheffing besef van eigen onmacht of ongeschiktheid die hen beweegt er toe mede te werken de zorg voor hunne kin deren aan andere handen toe te vertrouwen maar mis bruik van hun oudermacht grove verwaarloozing van de geheele opvoeding of gevaar voor de besmetting van slecht levensgedrag, die den rechter de bevoegdheid geeft om hun de ouderlijke macht te ontnemen. Om belangstellende particulieren beter in de gelegen heid te stellen zich het lot van verwaarloosde of zedelijk mishandelde kinderen aan te trekken wordt nog be paald dat de voogdij over deze misdeelden ook kan worden opgedragen aan vereenigingen die als rechtsper sonen zijn erkendaan stichtingen of instellingen van weldadigheid, in het rijk gevestigd, waarvan de statuten, stichtingsbrieven of reglementen duurzame verzorging van minderjarigen voorschrijven. De woningen of gestichten waarin de minderjarigen verblijven die aan deze ver eenigingen, stichtingen of instellingen van weldadigheid zijn toevertrouwd, zullen ter beoordeeling van den toe stand door den officier van justitie en den voogdijraad in het arrondissement kunnen worden bezocht, zoo dik wijls zij dit noodig of nuttig oordeelen, en de toeziende voogd zalals vertegenwoordiger der familie gelegen heid hebben, om de minderjarigen, over wie hem de toe ziende voogdij is opgedragen, in die woningen of gestichten eenmaal 's weeks te bezoeken. werd deze dag op nog feestelijker wijze dan anders herdacht. In het Lagerhuis is met 248 tegen 129 stemmen een wet goedgekeurd waarbij bepaald wordt dat ook vrouwen in Londensche districten tot lid van den ge meenteraad en tot wethouder kunnen gekozen worden. van omstandigheden te hulpdat in de aangrenzende landen de meerderjarigheid ook na het volbrengen van het 21ste BDLttllü. Koning Leopold heeft den 22 in streng incognito een uitstapje naar de Parijsche tentoonstelling gemaakt, waar Z. M. het Belgische paleis en de verschil lende Belgische afdeelingen bezocht* EMttEIiAHlD. Koningin Victoria heeft den 24 haar 81 sten verjaardag gevierd. Te Londen en op tal van plaatsen ZUID-AFRIH.A. De berichten in de Engelsche bladen, dat de Boeren voornemens zouden zijn hun tactiek van terugtrekken te blijven volhouden Pretoria onver dedigd te laten en bereid zouden zijn ook maar eenigzins be vredigende vredesvoorwaarden aan te nemen, worden ge logenstraft door telegrammen uit Zuid-Afrika ontvangen. De Daily Mail" bevat een telegram uit Pretoria van 19 dezer meldendeIk kan met zekerheid melden dat de Regeering der Z. A. Republiek niet voornemens is een onvoorwaardelijke overgave te overwegen, doch zal vechten tot het einde toe. En in antwoord op een vraag, van het Amerikaansche blad »The World" of de Transvaalsche Regeering vrede zal vragen, antwoordde President Kruger telegraphisch: »Het gerucht is onwaar. Lallan's correspondent te Pretoria beweert bovendien, een onderhoud gehad te hebben met president Kruger en den staatsprocureur Smuts. De president verklaarde dat er geen sprake is van onvoorwaardelijke overgave der Boeren. Zij zullen en moeten vechten tot het uiterste, tot het grootste deel der Burgers gesneuveld is en, zeide de president: »er resten ons nog heel wat menschen- levens". De heer Smuts legde gelijkluidende verklaringen af en zeide te meeuen dat de oorlog nog lang niet geëin digd zou zijn. Dat de toestand te Pretoria echter ernstig wordt inge zien, blijkt uit het bericht, dat vrouwen en kinderen uit de hoofdstad vertrekken naar Machadodorp, op den weg naar Lijdenburg waar de Boeren voornemens zijn een laager te vormen. Lord Roberts seinde van den zuidelijken oever der Rhenosterrivier, d.d. 23 Mei: Toen ik hedenmorgen hier aankwam, bevond ik dat de vijand in den nacht was gevlucht. Hij had ten noor den der rivier een sterke stelling bezet, die zorgvuldig verschanst was, maar scheen het niet raadzaam gevonden te hebben, die te verdedigen. De brug over de Rhenoster, verscheidene duikers en eenige mijlen van de spoorbaan zijn verwoest. De over tocht over de Rhenoster werd dapper betwist. De officier, die te Boshof bevel voert, meldt, dat meer dan 350 Vrijstaters zich hebben overgegeven in de laat ste dagen. Kelly-Kenny meldtdat de yeomanry het land van Bloemfontein tot Boshof heeft gezuiverd. Volgens een mededeeling van lord Roberts bereikte Ian Hamilton Heilbron op 22 dezer na een reeks gevech ten met de Boeren onder Christoph de Wetdi6 terug trok. Vijftien wagens der Boeren werden buitgemaakt. Hunter's troepen kwamen den 23 te Vrijburg aan. De spoorweg is tot bij Vrijburg hersteld. Tegenover deze voor Engeland gunstige tijdingen worden van de zijde der Boeren kleine overwinningen ge meld, die, hoewel niet vau groote beteekenis, toch zeer zeker zullen meewerken om den Boeren een riem onder het hart te steken. De 20 vielen de voorposten der Boeren tusschen Nqutu en Mount Prospect ten zuiden van Majoeba een Britsche afdeeling aan. Acht Engelschen sneuvelden, 13 werden gewond, aan Boerenzijde waren geen verliezen. Officieële berichten melden omtrent een hinderlaag aun Bethune's korps gelegd, dat de Boeren twee Maxims buit maakten. Verder woidt officiëel medegedeeld, dat de Boeren 20 man, waaronder drie officieren, krijgsgevangen maakten in een gevecht vóór de bezetting van Heilbron door de Engelschen. VER. ITATEM. Den 22 bezocht de Boeren-depu- tatie president Mc Kinley. Haar werd echter geen officiëele ontvangst toegestaan. Door de gezanten werd het doel hun ner zending bekend gemaakt, waarbij zij het vermoeden uitspraken dat de verklaring, door staatssecretaris Hay afgelegd, beslissend is en de Vereenigde Staten dus niet tusschenbeide kunnen komen. President Mc Kinley antwoordde bevestigend en voegde er bij dat hij eenigen tijd geleden zijn goede diensten aan Engeland aanbood. Hij deed dit met genoegen, in de hoop een eind aan het conflict te knnnen maken, doch het aanbod werd door Engeland niet aangenomen. De Vereenigde Staten kunnen niets meer doen. De deputatie antwoordde dat het haar genoegen deed te vernemen, dat de Boeren vrienden hebben in Amerika en namen vervolgens afscheid van den president. Volgens de »N.Y. Herald" verklaarde de deputatie dat zij rechtstreeks op het volk der Vereenigde btaten een beroep zal doen ten einde de regeering te dwingen te handelen naar haar wensch. 3 63e Staafs-lofe rij. 5e klasse8o lijst25 Mei.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1