Briefkaarten met Stadsgezichten. Bekendmaking Nederland. Advertentièn. Boekhandel HERMs. COSTER ZOON, A lkmaar. ONGEKLEURD in 44 soorten. GEKLEURD in 14 soorten. Nr. 4730 f 1000; Nrs. 1488, 2575, 6413 en 15640 f 400; Nrs. 494, 10357, 11115, 12561, 16570, 17481, 18688 en 20571 f 200; Nrs. 2018, 3611, 4319, 8887, 9027, 10680, 11091, 11671, 11725, 14061, 14751 en 16432 f 100. volgens Art. 28 Wetboek van Koophandel. «ovaties", welke gebracht werden aan de gezellen, die aan den arbeid waren gebleven, waren voor een goed deel het werk van aan de liefdadigheid overgelaten dia mantbewerkers en sommigen aarzelden niet daarop in vergaderingen te pochen. Wel is 't waar, dat men voor dat gedrag van eenigen niet allen verantwoordelijk mag stellen, maar toch is 't ook niet te ontkennen, dat van eenig dementi van deze houding door die anderen niets is te bespeuren geweest. Als er moties zijn aangenomen, dan was 't een om de bladen te boycotten, waaraan typografen werkten, hoewel de strike voor hunne werk plaats was geproclameerd. Inmiddels stijgt de nood en de ondersteuningskas laat den bodem zien. Tegenover die feiten valt niet te rede neeren wie wat te missen heeft moet eenvoudig geven. Men kan die menschen toch den hongerdood niet laten sterven te midden van zoovelen, die best iets van het hunne kunnen afstaan. Daarom hopen wij dan ook van harte, dat het nieuwe berosp der ondersteunings-commis- sie op de burgerjj niet onverhoord zal blijven en er ge noeg geld zal binnenkomen om de uitkeeringen te blijven volhouden. Men mag over de houding der werkeloozen mopperen zooveel men wil, want zeker is daarvoor reden, maar men mag zich achter deze grieven niet verschuilen om zelf een paar gulden rijker te blijven. De menschen zijn buiten hun schuld van werk en inkomsten verstoken harde dagen hebben zij alreeds doorgemaakt en dit strekke hun tot excuus, wanneer hun woorden en daden nu juist niet in overeenstemming zjjn met de dankbaarheid, die men van een geholpene verwacht. Behandelde het publiek hen nu op dezelfde wijze als men in hen afkeurt, dan zou het zich aan hardvochtigheid schuldig maken hoe ruimer de giften vloeiendes te meer grootheid van karakter spreekt daaruit. Tegelijk met de bede om nieuwe hulp voor de diamant bewerkers heeft ook „Liefdadigheid naar vermogen" weer het gebruikelijk manifest in de wereld gezonden om een extra-gift op den Hemelvaartsdag. Dit genootschap zal na de bijzondere collecten voor andere liefdadige doeleinden meer dan ooit moeite hebben om eenigszins dragelijk de taak te vervullen die het zich heeft opge legd. Als de winter weer nadert verwachten wij ook van dezen kant een noodkreet om extra-steun. En als die eens uitblijft 't Gaat wel schoorvoetend maar toch wint de over tuiging veld dat de armenzorg in de hoofdstad op den tegenwoordigen voet haar langsten tijd gehad heeft. De gemeenteraad zal op den duur niet kunnen ontkomen aan de noodzakelijkheid om hulp door middel van een Bubsidie te verleenen. Op een desbetreffend verzoek van een afdeeling der diamantbewerkers hebben B. en W. een praeadvies uitgebracht dat tot strekking heeft om eerst bet resultaat van het beroep der ondersteunings commissie op de publieke offervaardigheid af te wachten. Er wordt daarin te kennen gegeven datals zij komt klagen men eerst de quaestie ernstig onder de oogen zal hebben te zien. Waarschijnlijk zal zij zich dat geen tweemaal laten zeggen en dan zal èn het Dagelij ksch Bestuur èn de Raad moeten verklaren hoe zij over dit penibele vraagstuk oordeelen. Dat zal een lastige strijd worden tusschen beginsel en goedhartigheid, waaruit men zich waarschijnlijk niet beter zal kunnen redden dan door op den voorgrond te stellen, dat 't hier een buitengewoon geval geldt en bet bijspringen van de gemeentekas niet mag worden beschouwd als een precedentwaarop later anderen zich kunnen beroepen. De belasting-betalende burgers klagen nu alzij kunnen erop rekenendat hunne biljetten nog lang niet het maximum bereikt hebben. Op het oogenblik kunnen zij nog naar de forensen gemeenten ontvluchten, maar ook die pas zal hun metter tijd worden afgesneden. Een derde der plaatselijke inkom stenbelasting van Amsterdam moeten zij nu toch ook al opbrengen en de andere twee derden ontkomen zij op den duur ook nietdaar de belasting in de gemeenten waar de uitwonenden zich vestigen, steeds hooger wordt. Een Amsterdammer die zijn stad ontvlucht omdat hij daar te veel betalen moetwil elders hetzelfde comfort hebben als in de hoofdstad hij requestreert en adresseort om goed en goedkoop gas, elect risch licht, waterleiding, beter plaveisel, uitgebreider politie-bewaking, verbetering Toen ik dit zeide, keek ik recht in de oogen van Donna Cristina, die me vriendelijk toelachten. Een lieflijke en heimelijke gedachte sloop toen in mijn brein. «Laten we daarover niet meer spreken, mama. Iedereen doet wat hem 't beste voorkomt, en als de kapitein nog niet getrouwd is, moet dat stellig wezen, dat hij er geen lust in gehad heeft.'' «Zeker," zeide ik lachend, terwijl ik haar stout aan keek, «ik heb er tot nog toe geen lust in gehad maar ik durf er niet voor instaan, dat ik er niet den een of anderen dag heel onverwacht wel lust in krijg." «Dan mag ik lijden, dat 't u meeloopt, en u een heel lieve vrouw en een half dozijn stevige ondeugende wil debrassen van kinderen krijgt." «Amen!" riep ik uit. De vrijmoedigheid en lieftalligheid van de jonge vrouw hadden me dadelijk voor haar ingenomen. Ik voelde me zóo in mijn schik en vrij in haar bijzijn, alsof ik al jaren lang omgang met haar gehad had. Ze noodigde me uit op de sofa plaatB te nemen, en zij deed hetzelfde, om haar moeder te laten rustenwant de dokter had gezegd, dat praten niet goed voor haar was. Ik vroeg haar naar nauwkeuriger inlichtingen omtrent de gezondheid harer moeder, en ze zeide mij, dat ze haar rug geschaafd en gekneusd had, maar de dokter er geen kwaad in zag. Ook was men erin geslaagd de schadelijke gevolgen der plotselinge afkoeling te ontgaan. Het eenige, waar men werkelijk voor beducht was, was de schrik. Haar moeder was zeer zenuwachtig ze leed aan een hartkwaal, en niemand kon voorzien wat het gevolg kon wezen van die vreeselijke ontroering. Ik deed al wat ik kon, om haar vrees te doen verdwijnen, en, zoo onder 't gesprek, vroeg ik haar of zo uit Austurië waren, ofschoon ik, zoowel door 't geen ik van den apotheker vernomen had als omdat haar tongval er niet op wees, wel wist, dat het niet zoo was. «Nee meneer we zijn van Valencia." «Wat? Valencia?" riep ik uit. «Dan zijn we bjjna uit dezelfde streek Ik ben te Alicante geboren." der brandweer enz. Langzaam maar zeker krijgt bij zgn zin maar ook buiten kan men al die moderne eischen niet verhooren zonder geld en ook daar worden de uit gaven ieder jaar verhoogd, terwijl de bronnen van inkomsten niet gelijkmatig ruimer vloeien. Amsterdam is een eenige stadmaar betalen is er de boodschap dat mag iedereen zich wel goed inprenten die er zich komt vestigen. Bloedvergiftiging. Het 18-jarige dienstmeisje Nantje Hilvers, te Frie- scheloo (Gr.) had dezer dagen het ongeluk zich aan een glasscherf te verwonden. Zij doopte den vinger in onge zuiverde carbol. De hand zwol kort daarna op, en na eenige dagen van smartelijk lijden is het meisje bezweken. Te Llenden kreeg eenige dagen geleden de vrouw v. L., toen zij bij een ander een splinter wilde uittrekken, zelve daarbij een kleine wond. Deze zwol spoedig op, en binnen twee dagen was de vrouw bezweken, tengevolge van bloedvergiftiging. Ichcrmerhorn. Door deelhebbers van het vee fonds Ursem SchermerhornOterleekAvenhorn en omliggende gemeenten werd in het 4e kwartaal 1899/1901 eene contributie betaald van 85 cents per stuk vee, ter wijl verzekerd waren 943 stuks vee. Voor de vacature in den gemeenteraad alhier is door de liberale kiesvereeniging tot candidaat gesteld de heer W. Hartog. O utl car spel. De voordracht voor een hoofdinge land van Westfriesland voor het Ambacht van Geestmer- Ambachtopgemaakt in de algemeene vergadering van dat Ambacht op Woensdag den 23 alhier gehouden in plaats van wijlen den heer P. Frans, te Warmenhuizen, bestaat uit de heeren 1. S. Duif, 2. K. Blom Dz., 3. J. Bijman. In diezelfde vergadering is tot penningmees ter in plaats van den heer Jb. Fray te Haringkarspel, op zijn verzoek eervol ontslagen benoemd de heer L. v. d. Vijzelte St. Pancras. Nabij Gouda is dezer dagen op de spoorbrug over de Gouwe een meisje van den spoorbrugwachter dat met haar broertje naar school ging en over de brug moest overreden door den sneltrein naar Vlissingen. Een vindingrijk barbier te Amsterdam is op den inval gekomen het plafond van zijn winkel rentegevend te maken en op zijn ramen prijkt thans de aankondiging «plafondvlakte" te huur. Zeker zijn nergens beter dan in een barbierswinkel advertenties aan het plafond op haar plaats. Benoemingen. Benoemd tot heemraad van den Anna Paulowna- polder L. Metzelaarvan den polder Waard Nienwland te Wieringen N. Hellingman in het bestuur van den polder de Assendelver Zeedijk O. Reijne Kz. en tot hoofd ingeland van West-Friesland, vanwege het Ambacht van West-Friesland genaamd Drechterland J. Bakker. Bij kon. besluit is de heer dr. K. H. M. v. d. Zande te Hoorn benoemd tot voorzitter van het college van directeuren der Rijkslandbouwproefstations. Uattenplaag. Dat het voortzetten van den oorlog tegen de ratten in den polder Geestmer-Ambacht hoog noodig was, moge hieruit blijken, dat in de enkele weken, dat de campagne nu weder duurt, alleen te Broek op Langedijk reeds ongeveer 2500 ratten zijn ingeleverd. Schoorl. Den 20 is op het strand onder deze ge meente het lijk van een zeeman aangespoeld, dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Het is op het z.g. zeemanskerkhof te Camperduin begraven. En onmiddellijk begonnen we Valenciaansch te praten, tot onzaggelijk genoegen van mijn kanten ik geloot ook van den bare. Ze vertelde medat ze pas negen dagen te Gjjon waren waar ze been waren gegaan om een zuster van haar moeder, die non was, op te zoeken. Reeds jaren lang hadden ze dit plan gemaakten 'nooit hadden ze er gevolg aan gegeven omdat de reis zoo langdurig en zoo lastig was. Eindelijk hadden ze ertoe besloten en waarlijk niet te goeder ure want het had weinig gescheeld, of haar moeder had er het leven gelaten. De streek was haar bevallen, ofschoon ze haar land heel wat vroolijker vond. «O, Valencia riep ik toen met geestdrift uit. «Ik, die toch de verste landen in de heele wereld gezien heb en in zooveel verschillende streken voet aan wal gezet heb, vond nooit iets, dat erbij halen kon. Daar gaat de zon niet bloedrood op zooals in 't noorden, en is ook niet zoo kwellend en overweldigend als in Andalucia haar licht wordt als gezift en verzacht door een geurige en rustige atmosfeer. De zee is niet ijzingwekkend zooals hier, en is van een dieper blaDW, en 't schuim is blanker en lichter. Daar zingen de vogels lieflijker en met meer afwisseling in hun gekweel, daar waait dag en nacht door een streelend windjedaar genieten we 't heele jaar de heerlijke saprijke vruchten, die in andere streken alleen rijp worden door de hitte in den zomer; daar geuren niet alleen de bloemen en kruiden, maar zelfs de aarde zendt een fijn aroma uit. Daar is 't leven geen droefenis en geen last. Alles is er lieflijk, alles opgewekt en harmonieus. En die vredigheid in de natuur schijnt er te weerspiegelen in de diepe oogen van de vrouwen." Die van Donna Christina de lieflijkste en diepste, die ik ooit gezien hadschitterden van een ondeugende vroolijkheid. «Wie zou ooit gezegd hebben dat u een zeebonk is 1 U spreekt als een dichter en bijna bijna zou ik ge neigd zijn te denken, dat u wel 's verzen in oen tijd schrift heeft ingezonden." «O, neen riep ik lachend uit. «Ik ben een onscha delijke dichter. Ik schrijf noch verzen, noch proza; maar Brand. Achter Bellingewolde is eene brug over de Wester- woldsche A in brand geraakt en bijna geheel vernield. Waarschijnlijk is de brand veroorzaakt door knapen. Warmenhuizen. Tot hoofdingeland voor Geest- merambacht, banne Warmenhuizen, is den 22 alhier ge kozen de heer K. Slot Rz., met 42 van de 77 geldige stemmen. 3 6 3e Staatsloterij. 5e kl., 7e lijst 23 Mei. Bg akte den 17 Hel 1900 verleden voor P. «F. C. van Toornenburgh notaris te Alkmaar, zijn herzien en opnieuw vastgesteld de bepalingen, waaronder bp akte den 31 Maart 1887 verleden voor notaris A. Vonk te Schoorldam werd opgericht de handelsvennootschap on der de firma «Bijpost en Compagnie." Bij eerstgenoemde akte is die vennootschap, te rekenen van 1 Mei 1900 af, opnieuw voor onbepaalden tijd aan gegaan tusschen de heeren JACOB SWAN, Burgemeester en CORNELIS BIJPOST, landman wonende beiden te Harenkarspelonder de firma *Bijpost Compagnie". Het doel der vennootschap is het drijven eener kaas- fabriek en den handel in kaas, melk en aanverwante artikelen haar zetel is gevestigd te Dirkshorn, gemeente Harenkarspel. Ieder der vennooten heeft het recht de vennootschap met 3 0 April van eenig jaar te doen eindigen mits hp den anderen vennoot niterlgk 31 October te voren schriftelpk opzegging heeft gedaan. De vennooten hebben beiden het recht voor de firma te teekenen gelden te ontvangen en uit te geven de vennootschap aan derden en derden aan de vennootschap te verbinden, terwgl de vennoot Cornelis Bgpost meer speciaal belast is met het beheer der kaasfabriek. Geen der vennooten mag zonder medewerking van den anderen vennoot gelden of fondeen voor dj vennootschap ter leen opnemen of van de vennootschap ter leen geven, onroerende goederen voor haar koopen, verkoopen, huren, verhuren of bezwaren, borgstellingen aangaan ten be hoeve van derden en in het algemeen voor of namens de vennootschap eenige daad verrichten of verbintenis aangaan, die niet onmiddellgk in verband staat met het doel der vennootschap. Alle overeenkomsten met derden omtrent leverantiën worden zoodanig aangegaan, dat zg eindigen kunnen, indien de vennootschap wordt ontbonden. Geen der, vennooten mag, hetzg voor eigen rekening, hetzg in gemeenschap met of voor of in naam van an deren, handel drgven of zaken doen in goederen als die, waarin door de vennootschap wordt gehandeld. Namens de vennooten, P. J. C. VAN TOORNENBURGH, Notaris. veroorloof me te zeggen dat uw oogen me een macht mooie dingen in herinnering hebben gebracht, en alle betrekking hebbende op Valencia en de poëzie is me onwillekeurig naar 't hoofd gestegen." Donna Christina scheen een oogenblik in gedachten; ze keek me met meer nieuwsgierigheid dan erkentelgk. heid aan, en van onderwerp veranderende vroeg ze me vriendelpk «En vaart de boot, die onder uwe bevelen staat, naar Amerika «Een enkele keer maar. Gewoonlgk varen we tusschen Barcelona en Hamburg." «Dus legt u hier voor verscheidene dagen aan?" «Niet langer dan noodig zal wezen, om de averg te herstellen, die we eergisteren door een brandje aan boord opgeloopen hebben." Op mgn beurt wilde ik mg op de hoogte stellen van den tgd, dien zg te Gg'on dachten door te brengen. »Nu, we hadden gedacht overmorgen weer heen te gaan en eenige dagen in Madrid te blgven, waar mijn man mg zou afhalen maar nu is 't noodig die reis uit te stellen om 't geen er gebeurd is. In allo geval zullen we dadelgk vertrekken zoodra zo volkomen gokalmeerd is en de dokter 't toestaat." Ik moet 't ronduit bekennen hoe dwaas 't ook moge schgnen dat «mgn man" gaf me een gewaarwording van ontgoocheling en teleurstelling, die ik nauwelgks in staat was te ontveinzen. Wat drommels, hoe kwam 't toch, dat ik er nooit aan gedacht had, dat die jonge vrouw wel eens getrouwd kon wezen Ik weet het nu nog niet. En al ware 't ook zoo, hoe kwam 't dan, dat zulk een mededeeling zulk een onaangenamen indruk op me maakte daar 't hier toch een persoon gold, die ik pas had leeren kennen? Ik weet 't evenmin. Ik ben geneigd aan te nemen dat 't werkelijk waar is wat er in de ouderwetsche blgspelen gebeurt, wanneer de jonge man plotseling in liefde ontvlamt bg 't zien van zgn damo. Als ik toen niet bepaald ontvlamd wasik had toch zeker reeds 't vuur aan boord. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6