Buitenland. Nederland. m dat alles in de fraaie costumes dier tijdperkenhet is eene pracht voor het oog, en men staat zoo betooverd, dat men vergeet aanteekeningen te honden, doch wat men ziet grift zieh vanzelf in het geheugen. Wordt vervolgd. J. M. T. BEBGIfi. Volgens berekeningen naar de officieele en niet-offieieele cijfers, die tot dusverre bekend zijn, zal na de nu plaats hebbende verkiezingen, de Kamer 84 katholieken ea 68 anti-clericalen liberalen van verschillende schakeering en socialisten bevatten. Christen democraten zullen niet meer in de Kamer zijn. Voor den Senaat zijn nu reeds 47 katholieken gekozen tegen 29 leden van de oppositie. De verkiezing van de 26 senatorendie door de Provinciale Raden worden aangewezen, zal de regeerings-meerderheid in den Senaat nog versterken. ENGEGA1ÏB. De Britsche legermacht in Znid- Afrika zal weder uitgebreid worden, wel een bewijs dus, dat van de zijde der Boeren nog ernstige tegenstand wordt verwacht. De minister van oorlog, Lord Lans- downe, heeft dezer dagen in het Hoogerhnis medegedeeld, dat in Juni nog 11,000 man aanvuliings-troepen naar Zuid-Afrika zullen worden gezonden. FRANKRIJK. Den 26 is de Nederlandsche af- deeling op het tentoonstellings-terrein geopend. Het door president Loubet aangekondigde bezoek moest wegens den binuenlandschen politieken toestand worden uitgesteld. De Nederlandsche sectie, met haar aardewerk, haar porselein, haar goudsmeedwerk, haar tapijten, glazen en meubelen, met de zending van den architect Cnypers en met het Hindeloper kamertje vormt het meest complete geheel van Nederlandsche kunstnijverheid, dat ooit in 't buitenlaLd is ten toon gesteld, een geheel, dat zelden, zelfs in Holland, zoo goed is gerangschikt. VERF.ENIGOE STATEN. Het gezantschap der Zuid-Afrikaansche Republieken moet bekend -gemaakt hebbon dat het niet gevolg kan geven aan de uitnoodi- gingen van tal van Amerikaansche steden tot een be zoek. Het gezantschap kan slechts korten tijd in Amerika toeven, daar het zoo spoedig mogelijk naar de republieken wenscht terug te keeren en het nog eenigen tijd in Europa moet zijn om verschillende instructies uit te voeren. ®UIB-AFRIKA. De Engelsche wapenen blijven zegevieren en moeten de Boeren wijken voor de groote overmacht hunner vijanden. Dat de geestkracht der Boeren vermindert, en moedeloosheid in de plaats komt van de strijdlust is te begrijpen, en vermoedelijk moet daaraan ook worden toegeschreven, dat belangrijke stellingen, oogenschij'nlijk door de Engelschen zoo ge makkelijk genomen worden. Den 26 seinde Lord Roberts uit Wolvehoek De gewapende voorhoede trok de Vaal over den 24en Mei bij Paris. De colonne van generaal Ian Hamilton staat bij Bosch- bank. Engelsche verkenners zijn bij Viljoendrift. De plaat selijke mijnen zijn ongeschonden, de arbeid wordt er voort gezet, er bevindt zich geen enkele Boer ten zuiden van de Vaal. Volgens latere berichten trok generaal French de Vaal over bij Lindeqnes-drift, de bereden infanterie van Henry slaagde er bijna in de brug te redden, slechts één boog werd vernield. Generaal Rundie bezette den 26 Senekal met artil lerie en infanterie. De vijand werd met eenigo granaten verdreven. Een veldcornet en verscheidene andere Boeren zijn gedood. De verliezen aan Engelsche zijde bedragen 11 man. Luidens een telegram uit Newcastle gaat daar het gerucht dat president Kruger een proclamatie zou hebben uitgevaardigd, waarin hij den Burgers vraagt of zij den oorlog wenschen voort te zetten of niet. Generaal Dn Toit meldt dat de Burgers in grooten ge tale naar het front komen en voornemens zijn tot het einde te vechten. Nederland en de Zuid-Afrlkaansche Republieken. De heer Charles Boissevainhoofdredacteur van het »Algemeen Handelsblad" heeftwederom in het Engelsch, een open brief in het licht gegeven betreffende «The struggle of the Dutch Republics (de worstelstrijd der Hollandscbe Republieken). Deze is gesteld aan eene Amerikaansche dame als een zeer uitvoerig antwoord op een door den heer Boissevain ontvangen briefje, waartoe de schrijfster aanleiding vond na lezing van den bekenden open brief van den Hertog ven Devonshire. In dezen nieuwen «open brief" in den vorm van een boekje door het »Handelsblad" uitgegeven geeft de heer Boissevain een krachtig pleidooi voor het goed recht der Boeren en een dringende opwekking aan de Amerikanen om hen te steunen. (N. v. d. D.) Roode kruis. Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis heeftdoor tusschenkomst van het departement van buitenlandsche zaken, van den consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, ten verzoeke van dr. Bierens de Haan, dd. 26 dezer, telegrafisch de mededeeling ont vangen om alle verdere verschepingen te staken. In opvolging daarvan zullen vooreerst door het hoofd bestuur geen goederen meer naar Zuid-Afrika worden geëxpedieerd.Van eene eventueele hervatting der zendin gen zal worden kennis gegeven. De reeds ontvangen goe deren zullen, in afwachting van den loop der gebeurte nissen, te Amsterdam ter beschikking worden gehouden. In het gevecht bij Boshof, waar generaal De Ville- bois Mareuil het leven liet, zijn volgens officeele opgave de volgende Hollanders gesneuveld N. J. Klugkist, 0. J. Knoote terwijl krijgsgevangen zyn gemaakt: J. G. van der Plas, C. Boot, F. Dingier, D. Janeen, C. van der Kwast, A. F. ter Meulen, N. van Santen en O. van der Wal Be erfenis Be Holhschild. Het testament van wijlen baron Adolf Karei De Rothschild is eeuige weken geleden te Londen geopend. Zijn vermogen aan onroerend goed in Engeland alleen bedroeg 2,257,979 Het hoofddeel wordt aan weldadig heidsinstellingen van Parijs, Frankfort, Napels en Genève vermaakt. 40,000 frs. zal jaarlijks onder behoeftige arbeid sters van Pa' ijs worden verdeeld. De kunstschatten van den overledene zijn vermaakt aan het »Louvre." Pest. Tot den 24 waren in PortSaïd negentien sterfgevallen aan pest voorgekomen acht lijders zijn hersteld en elf gevallen zijn nog in behandeling. Door de strenge quaran tainemaatregelen lijdt de kleinhandel veel schade. Door de overheid te Rio de Janeiro is het uitbreken der ziekte officieel erkend. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den raad, door 9 der 11 leden bijgewoond, werd door den voorzitter medegedeeld, dat den 17 kasverificatie by den gemeenter-ontvanger was gehouden waarbij bleek dat een bedrag van f 2247,53 in kas was. De rekening van het algemeen weeshuis, dienst 1899, bedragende in ont vangst f 10531,90, in uitgaaf 9429,105, werd goedge keurd. Aan mejuffrouw A. Dousma werd op haar ver zoek met ingang van 1 April j.l. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oos terend. Uit een zestal sollicitanten werd op ditzelfde dorp tot onderwijzeres in leervak K, met 6 tegen 3 stemmen, benoemd mejuffrouw G. Koning aldaar. Be „Friesland". Op eene desbetreffende vraag van het Departement van Marino aan den commandant van Hr. Ms. «Fries- land" liggende in de Delagoabaai, omtrent de waarheid van de geruchten over eene vechtpartij van eenigen der bemanning aan den wal, werd den 24 als antwoord ont vangen een telegram, uit het Engelsch vertaald luidende: «geruchten overdreven, twee stokers gewondreeds her steld". (Handelsblad.) Brand. Den 24 heeft te Bcllshaven een hevige brand ge woed in de stoomhoratzagerij der firma W. S. v. d. Wete ring Co. De oorzaak der brand is onbekend, de ter reinen waren door het werkvolk den avond te voren in goede orde verlaten, maar vermoedelijk is broeiing ont staan in het zaagsel der schaverij. Van al wat zich op de uitgestrekte terreinen bevond, 16 houtloodsen, een zagerij, schaverij, machinekamer, ketelhuis, stal en koetshuis, is niets over dan het laatste. De fabriek der heeren Van de Wetering was voor f 33,700, de machinerie voor f 36,000 en de aanwezige hoeveelheid hout voor 10 mille op beurspolis verzekerd. De afgebrande werf was bestemd om te verdwijnen, daar zij plaats moest maken voor de van gemeentewege aan te leggen Schiehaven. Er was dan ook reeds een nieuwe fabriek onder Overschie voor de heeren in aanbouw, die 1 October zou betrokken worden. Haringcarspel. Op eene dezer dagen gehouden vergadering van ouders van schoolgaande kinderen te Dirkshorn werd besloten, wanneer de bijdragen der ingezetenen daartoe in staat stellen, met de oudste leer lingen een reisje te maken naar Amsterdam en met de andere kinderen een rijtoer naar Schoorl. Tot bestuurslid van den W aarlandspolder werd den 23 herkozen de heer K. Kuiper. Prov. Noord-Holl. Boerenbond. Op de Algemeene Vergadering van den Prov. Noord-Holl. Boerenbond waaraan nu de Koninklijke goedkeuring is verleend werd het volgend Bestuur voor dien Bond gekozen Tot voorzitter werd benoemd de heer mr. J. P. Kraak man, te Alkmaar, tot vice-voorz. de heer J. Koning, te Zuidsehermer, tot leu en 2en secretaris de H.H. A. J. v. Benthem, te Wognum, en P. Kramer, te Beemster, tot penningmeester de heer N. Dekker te Obdam, en tot commissarissen de H.H. K. Klaver, te Wognum, W. J. de Wildt, te Heemskerk, en A. Codijn, te Amstelveen. Tot leden van de Prov. Comm. tot coöp. aankoop van veevoeder, werden herkozen de H.H. G. Groot, te Zuid- Schermer, J. Koning Wz., te Oosthuizen, en N. Dekker, te Obdam, terwijl nog tot leden der Comm. belast met het ontwerp van een reglement voor eene Vee-assurantie werden gekozen de H.H. A. J. van Benthem, te Wognum, N. Dekker, te Obdam, en A. Colijn, te Amstelveen. Onderwijzers-tractementen. Den 24 jl. vergaderden de onderwijzers aan R. K. bij zondere scholen in het bisdom Haarlem te Alkmaar, tene nde een betfre traktomentsregeling te bespreken. Besloten werd Z. D. H. den Bisschop van Haarlem oen verzoekschrift in dezen geest aan te bieden. De vergadering werd door 84 onderwijzers bijgewoond. Be Bond van Smeden in Hollands Noorder kwartier hield den 24 eene vergadering te Hoorn. Tot leden van het Hoofdbestuur werden benoemd de heeren J. L. Wissekerke, te Kolhorn, voorz. en D. Roggeveen Lz., te Schagen, secr. Uit elk der afdeelingen, nl. Schagen, Me- demblik Alkmaar,' Purmerend, Hoorn en Enkhuizen, zullen twee Bondsbestuurders gekozen worden. Een bonds- reglement zal door het Hoofdbestuur ontworpen en aan de goedkeuring der leden voorgelegd worden. Deze af deelingen van den Bond tellen thans 135 leden. Veeziekte. Bij vee in de gemeente Haarlemmermeer heeft zich mond- en klauwzeer vertoond. Be vermiste kinderen. De twee kinderen te 's-Hage, die vermist werden, zijn den 25 in de ouderlijke woning teruggekeerd. Uit Belden wordt bericht, dat H. M. de Koningin bedankt heeft voor de uitnoodiging om de Maskerade met Hare tegenwoordigheid te vereeren. (N. v. d. D.) Te Vormer heeft den 25 een negentienjarig jonge ling een moordaanslag gepleegd op een meisj» van 17 jaar, genaamd N. G. Het meisje is, hoewel door twee revolverschoten getroffen, gelukkig niet levensgevaarlijk gewond. De dader heeft daarna zelfmoord gepleegd. Zijn lijk werd gevonden aan het Zwed, een water in de nabijheid van het dorp. Vieringen. Aan bet Festival voor Harmonie en Fanfarecorpsen, alhier op 1 Juli te houden, ter viering van het lS'/j jarig bestaan der muziekvereeniging «Har- monie" worat deelgenomen door 13 corpsen, n.l. »Studeudo Ludimus" van Abbekerk, Excelsior" van Andijk, Har moniegezelschap »Anna Paulowna" van Anna Paulowna, Helders Harmoniekapel" van Helder, «Eendracht" van Kolhorn, «Crescendo" van Medemblik, «Crescendo" van Middelie, «Excelsior" van N. Niedorp, »T. A. V. E. N. U," van Opperdoes, «Eendracht maakt macht" van Oud karspel, West-Frisia" van Twisk, «Winkels Harmonie' van Winkel en «Harmonie" van Wieringen. Benoeming. Door den minister van w., h. en n. zijn benoemd tot buitengewone opzichtersM. W. Berrevoets en J. de Kluiver te Kallantsoog, bij de uitvoering van werken tot verdediging van de Noordzeekust in Noordholland tusschen de Helderscbe en HondsboBsche zeeweringen. Te Beverwijk zullen de tuinen «Brittenbogaard'j en «Zuiderwijk" tot villapark worden aangelegd, voor ongeveer dertig villa's. Te Akersloot hoeft zich eene commissie gevormd met het doel een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid van droogmaking van het Alkmaarder meer. Zij beeft zich daartoe in verbinding gesteld met den hoofdopzichter van «de Hondsbossche". Een flink zeeman. Men schrijft uit Egmond aan Zee Den 31en dezer maand zal het voor een eenvoudig man in deze gemeente een herinneringsdag zijn. Op dien datnm toch tijdens den voor velen nog goed bekenden Pinksterstorm in 1860, nam Jacob Glas (bij vele bad gasten hier 's zomers vertoevende als Jaapie bekend) voor het eerst als roeier in de reddingboot plaats. In dien storm werden met zijn toedoen 18 schipbreukelingen van twee schepen gered, waarvoor hij toen f25 premie en een eervol getuigschrift ontving. Tot 1891 is hij roeier in de reddingboot gebleven en heeft in het geheel onge veer 170 schipbreukelingen heipen redden. Bij eene bui tengewone redding werd hij door het Fransche gouver nement met eene zilveren medaille vereerd benevens een getnigschrift. In 1891 is hij bootsman of schipper op de reddingboot geworden, welk ambt bij met groote toewijding nog steeds waarneemtterwijl hij in die negen jaren tot nn toe een 30 a 40 tal schipbreukelingen hielp redden. Te Rotterdam is den 28 de vleeschhouwer L. Schinkel, die alleen in huis was, in het sonsterrain gevonden met een ernstige wond aan den hals en onder beddegoed verstopt. Hij verhaalde, dat bij dien nacht, ongeveer 5 nur, onraad had gehoord en toen, gewapend met zijn slagersmes, naar beneden was gegaan, waar een vreemds man hem had aangegrepen en met zijn eigen mes ver wond en hem vervolgens onder beddegoed gestopt waarna hij gevlucht was. Voor zoover bekend, wordt er niets vermist de bu ren hadden volstrekt geen gerucht gehoord. De politie doet onderzoek. Te Leeuwarden is den 27 een bejaarde dame, die met haar zuster een bovenhuis bewoonde, bij bet opendnwen van een vensterluik nit het raam op straat gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Inbraak. Te Amsterdam hebben in den nacht van den 27 de dieven weer duchtig huisgehouden. Eene weduwe heeft aangifte gedaan, dat uit haar linnenkast f 300 zijn ont vreemd en door de dieven een klok en eenige kleine voorwerpen zijn medegenomen. In dienzeliden nacht is ingebroken in do kantoren van bet tijdschrift Eigen Haard ongeveer f 600 werd door hen buitgemaakt en ver der hielden de inbrekers zich onledig met het overhoop halen van manuscripten, boeken enz., zoodat de lokalen don volgenden morgen in groote wanorde werden gevonden. Oostgraltdijk. Den 26 is alhier opgericht een zieken fonds voor Oost- en Westgraftdyk, genaamd «de Voorzorg". De wekelijkscbe contributie is bepaald op 10 ct. per week en de wekelijksche uitkeering ingeval van ziekte van het hoofd van het gezin voorloopig op f 5. Schagen. Met ingang van 1 Juni a. s. is tot 2den ambtenaar ter secretarie alhier benoemd de heer J. de Jonge ambtenaar ter secretarie, te Abcoude. Met ingang van 1 Augustus is de heer mr. L, N. Roodenburg, op zijn verzoek, als griffier bij het Kanton gerecht alhier eervol ontslagen. De heer Roodenburg zal zich mot ter woon in den Haag vestigen. Grootebroek. Zondag, den 27 deed de nieuw beroepen predikantde heer ds. A. Stramrood alhier zijne intrede, na des morgens bevestigd te zijn door zijnen vader, den heer ds. Stramrood, van Oudkarspel. Veehandel in Friesland. Met vrij wat minder aanvoer in melke- en kalve- koeien is de handel daarin vrij opgewekt. De dagen van grooten omzet zijn voorbij, nu de aankoopen voor an dere provinciën toe het verleden behoorende handel beweegt zich nu hoofdzakelijk binnen de grenzen van de provincie. De prijs is niet veranderd, hy is eerder hooger dan lager, vooral wat de beste soort betreft. In vette koeienook met minder aanvoer, blijft de handel zeer geanimeerd met goeden omzet en vaste prijzen. Stieren voor de slachtbank beter gevraagd. Vette kalveren met een aanvoer, vrij gelijk aan dien der laatste weken, zijn goed gevraagd, daar het frissche weder gunstig werkte op de verzending naar de En gelsche narkt; nu evenwel het weder warmer wordt is minder handel te verwachten. Pinken met afnomenden aanvoer iets trager nuchtere kalveren in één doen. Vette schapen met behoorlyk drukken handel wel zoo hoog in prijs, jonge lammeren minder, vrij zekor door den grooten aanvoer en weinig vraag naar Holland, de provincie, die in dezen handel hoofdzakelijk den prijs regelt. Melkschapon met goeden aanvoer, behoorlijk gevraagd. Vette varkens, met tamelijken aanvoer, gewild met hoogere prijzen, evenals in vette biggen. Magere varkens drukke handel, jonge biggen zeer goed gevraagd met hoogere prijzen. De aanvoer was 200 stieren, 300 vette koeien, 900 melk- en kalvekoeien 300 pinken, 450 vette kalveren, 400 nuchtere kalveren 4500 schapen en lammeren 100 vette varkens 400 vette biggen 400 magere var kens, 900 jonge biggen. De pryzen zijn: vette kooien le qualiteit 26-29-30 cents, 2e kwaliteit 2326 ct., 3e qualiteit 1820 ets., stieren 2428 ets., vette kalveren 28—35 ct., vette schapen 25 -28 ct., vette varkens 1820—20]/j ct., Londensche biggen 15-17s ct., alles per '/2 kilogr. Melk- en kalf koeien f 100 f 200, pinken t 50f80, nuchtere kalveren f 5 f 9,melkschapon f 12f21, lammeren f 0f magere varkens f 26f 45, kleine biggen f 1.25—f 1,50 per week. (N. v. d. D.)

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2