Buitenland. ste gewicht der wagens is gesteld op 5000 K.G. en een wagen met accumulatoren meer weegt. De verdere discussie, vooral loopende over de vraag, of men thans de wijzigingen van artt. 1 en 9 bereids maar niet zou aannemen, heeft ten slotte dit resultaat, dat de zaak wordt aangehouden. Met sluiten van een geldleening. 4. Op de gemeente-begrooting voor 1899 is gerekend op de opbrengst eener geldleening tot een voor »me- morie'' uitgetrokken bedrag, ter bestrijding van de kosten, verbonden aan het dempen van het Geestwater, een lee ning die tot nu toe bezwaarlijk kon worden gesloten, wijl het bedrag niet bekend was dat de gemeente van het Rijk zal ontvangen wegens verkoop van grond, welk bedrag in mindering behoort te worden gebracht van de kosten, die voor het bovenbedoelde buitengewone pu blieke werk zijn benoodigd geweest. Bij de berekening der kosten komt men tot een cijfer van i 25061.47, zoodat zal moeten geleend worden in ronde cijfers een bedrag van f 25000.—. De tegenwoordige stand der geldmarkt in aann erking nemende, komt het B. en W. aanbevelenswaardig voor, gebruik te maken van een aanbod van de firma de Lange en de Moraaz alhier, welke bereid is aan te nemen a pari 1 25000 obligatien dezer gemeente, rentende 4 te leveren in 50 stuks van f 500, tegen eene provisie van f 125 of '/j ten honderd. Zij stellen daarom voor te besluiten Onder verband van de inkomsten der gemeente eene geldleening aan te gaan, groot f 25000. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, nadat door den heer Kraakman is opgemerktdat het te appreciöeren valt dat de firma de Lange en de Moraaz, die op den beruch- ten Octoberdag van 1895 zoo bereidwillig was tegen een lage rente te leenen ook thans weder zulk een voor' deelig aanbod doet. Benoeming van eene oiidcm ij/.crcs, 5. Ter vervulling der vacature ontstaan door het aan Mej. E. J. M. Steenmeijer verleend eervol ontslagis, ter benoeming van eene onderwijzeres 1ste klassemet verplichte akten voor de Fransche-, Duitsche- en Engel- scbe talen, aan de Meisjesschool, de volgende voordracht opgemaakt 1. Mejuffr. A. J. Jochim onderwijzeres te Zaandam. 2. A. G. PitloArnhem. 3. C. Remmelts, Winschoten. Benoemd met 15 stemmen mej. A. J. Jochim. 1 Stem blanco. Afscheiding van een particulier erf van den openharen weg. 6. De heer C. Bosman heelt zich bij adresd.d.4 Mei 1.1. tot B. en W. gewend met het Verzoek om zijn perceel Schelphoek Wijk D No. 28, aan do zijde van het Wolfs- pad at te scheiden van den publieken weg, door middel van een houten schutting, te verbinden aan de thans bestaande ijzeren afscheiding ter hoogte van 2.50 M. boven de voeting. Overwegende dat in art. 242 der algemeene politie verordening wordt bepaald, dat een dergelijke afschei ding moet zijn een steenen muur hoog 2.20 M. en dik 17 c. M. en dat do Gemeenteraad in bijzondere gevallen van deze bepaling afwijking kan verleenen, stellen B. en W. oor, het verzoek tot wederopzeggens in te willigen. Aldus wordt besloten. Haven- en Kaalgelden. 7. De Algemeene binnen-schxppersbond te Amsterdam verzocht in een adres, d.d. 17 Mei, afschaffing der kaai- gelden, daar adressant van meening is, dat niot de schipper, maar de ontvanger of afzender van goederen van de kaai gebruik maakt en het dus onbillijk is, be halve havengeld nogjkaaigeld van de schippers te vorderen. B. en W., toelichtende, dat »kaaigelden" geen gelden zijn verschuldigd voor het aan de kaai liggen, en er op wijzende, dat een schipper, die niet laadt of lost, geen kaaigeld, maar alleen havengeld betaalt, terwijl kaaigeld geheven wordt van elk vaartuigdat in de wateren der gemeente laadt of lost, ook indien het niet aan de kaai ligt, stellen voor aan adressant te berichten, dat de Raad geen termen heeft kunnen vinden, om het verzoek in te willigen. Alsvoren. Hieuwe Bruggen over de Kaarseunmkersgraeht en over de öudegrnclit l>ij de Xdlverstraat en het wijzigen der Bokkebrug. 8. Bij de behandeling der begrootiug voor 1900 werd beslotenlo. de vaste brug tusschen Peperstraat en Dijk te vervangen door een beweegbare2o. te wijzigen de schoorstijlen en de voetingen der poortstijlen van de Bokkebrng3o. een nieuwe brug te doen maken over de Oudegracht bij de Zilverstraat. Door den gemeente-architect zijn ingezonden do plannen van een ophaalbrug en een bascnlebrng, met doorvaart- wijdte van 5.84 M. en een breedte van 4.00 M. De brug bij de Peperstraat is pl.m. 30 c.M. lager dan thans, terwijl er gerekend is, dat de trap naast het pakhuis vnn den heer Kool zal vervallen. Beide bruggen zijn van getrokken en gesmeed ijzer. De architect raadt aan een ophaalbrug te maken zij is sneller te bedienen, minder samengesteld en goedkooper, ook in onderhond. Een gelijkvormige brng bij de Zilver straat is aan te bevelen, daar de aanbesteding van twee zoodauige bruggen te gelijk invloed zal hebben op de kosten. Verder stelt de architect voor de Bokkebrng alleen in zooverre te wijzigen, dat zij naar de zijde der Pieterstraat draaitde schoorconstrnctie onveranderd te laten en de voetingen der poortstijlen te wijzigen. De werken zijn begrootvoor de brng bij de Peperstraat op f 6420, voor de Bokkebrng op f 800, voor de brng bij de Zilverstraat op f 5800. De commissie van bijstand heelt verklaard zich met de plannen van den architect te kunnen vereenigen ook zij geeft de voorkeur aan de ophaalbrug en acht het ge- wenseht deze werken in éen bestek samen te voegen. B. en W. stellen daarom voor dé bedoelde pnblieke werken op de voorgestelde wijze te doen nitvoeren. Nadat de heer Boelmans ter Spill een bevestigend ant woord heelt ontvangen op zijn vraag, of er bij de ont worpen brng over de Oudegracht bij de Zilverstraat is gerekend op een eventueel daarover te leggen tramlijn wordt het voorstel aangenomen. Verlenging Tan de tranljjn HaarlemAlkmaar. 9. De Directie der stoomtramlijn Haarlem—Alk- Alkmaar heeft zich tot den Raad gewend met het ver zoek toe te staan l8. de stoomtramlijn door te trekken van af de wo ning van den heer C. van Stam, aan den Kennemer- straatweg, over de Kennemerbrng en den rijweg in het Kennemerpark door Zilverstraat en Ridderstraat, langs Laat en Limmerhoek, over de Willemsbrug, Bierkade en Roötorensbrng naar den Achterweg als eindpuntof, mocht tegen de inwilliging dezer aanvrage overwegende bedenking bestaan, 2°. de lijn door te trekken van het tegenwoordig eind punt aan den Nienwlandersingelover de door de Ge meente Alkmaar te maken brng (ter plaatse van de thans bestaande hulpbrug) door het Kennemerpark, de Zilver straat enz., zooals in 1" omschreven, op bijgevoegde tee- kening in verschillende kleuren aangegeven. Door het toestaan dezer verlenging der lijn zon ver binding worden verkregen met de stoombootdiensten Alkmaar—Packet, Alkmaar—Zaandam—Amsterdam., Znr Mflhlen Helder Pnrmerend—Amsterdam de Fouw, Alkmaar—Parmerend—Utrecht, de bestaande stoomtram lijn AlkmaarPnrmerendAmsterdam en de geprojec teerde Electrische en Stoomtramlijnen AlkmaarLangedijk en AlkmaarBergenEgmond a/Zee; bovendien zon een in dit opzicht misdeeld gedeelte der gemeente Alkmaar niet langer geïsoleerd blijven. Alvorens de voorwaarden te concipiëeren, waaronder het eene of andere gedeelte van het verzoek zon knnnen worden ingewilligdachten B. en W. het wensohelijk allereerst te zien uitgemaakt, of de Raad toestemming zal verleenen, de lijn door de kom der gemeente tot den Achterweg te verlengen. Meenende, dat in den boezem van den Raad daarover gunstig wordt gedacht, zal het er slechts op aan komen een kenze te doen wat den weg betreft. B. en W. geven de voorkeur aan den onder 2° genoemden weg, on doen het voorstel om hnn college uit te noodigen een raadsbesluit te ontwerpen, waarbij onder de noodige voorwaarden het tweede gedeelte van het verzoek wordt toegestaan. De heer Stoel opent de discussie over dit punt. Hij hoeft er bezwaar tegen de tramlijn te verlengen door de Zilverstraat en Ridderstraat, die als de wog naar buiten tot de drukste straten behooren en hij kan zich niet voorstellen hoe het mogelijk is daar dagelijks meer dan 30 trams te doen doorgaanevenmin begrijpt hijhoe dat mogelijk zon zijn op de Bierkade. Nog gekker wordt het op de Roötorensbrng, vooral op marktdagen een druk pnnt voor het verkeer. Beter zon het hem toeschijnen de lijn door te trekken langs den Nienwlandersingel over de Nienwlandorbrng achter het Wildemanshofje lange, over de Keetkolk naar den Limmerhoek als eindpant, of zoo dat niet gaatdan over het Ritsevoort en de Laat naar hetzelfde einde. De Voorzitter merkt op, dat ook het Ritsevoort, vooral op marktdagen, een drukke straat is en de Laat wegens het riool moeilijk door de tram kan bereden worden waarop de heer Stoel antwoordtLaten we dan weigeren. Hij is wel voor tramwegen ter verbinding met andere gemeenten maar heeft bezwaar ze door de stad te brengen. De heer de Groot is van een ander gevoelen; men moet niet te kleingeestig zijn in dit opzicht en als in andere plaatsen zooveel mogelijk het verkeer bevorderen. Hij acht het moeilyk te besluiten welke richting de meest gewenschte ismaar heeft geen bezwaar de tram door de stad te laten gaan en zou daarom willen voorstellen eene commissie te benoemen nit den Raad of aan B. en W. opdragenom nadero voorstellen te doen. Afwijzend beschikken wil hij niet. Dé" heer B 1 n m is het mot den heer Stoel eens. Wat de heer de Groot heeft gezegd over kleinzieligheid acht hij overdreven; Alkmaar is geen groote stad. Indien men een verzoek om een stoomtram door nauwe straten te laten gaan niet inwilligtmaakt men zich nog niet schuldig aan wering van aansluiting der verkeerswegen. Wegens de bezwaren aan de inwilliging van het verzoek verbonden zon hij er voor zijn hot af te wijzen. De Voorzitter meent, dat de Raad niet naar nienwe plannen heeft te zoekendoch zich moet bepalen tot de ingediende, waarop de heer Blum als zijne meening te kennen geeftdat ze beide niet in het belang zijn dor stad. De heer Kraakman gaat nit van dit denkbeeld, dat de hoofdcommnnicatie is die met het station. Door dat station heeft de gemeente verkeer mot de geheele wereld Als dn3 de vereeniging aansluiting vroeg met het station, dan zou spr. zich dat kannen begrijpen. De tramweg naar Haarlem voorziet in eene behoefte, maar daarom is het nog niet in het belang der ingezetenen dat ze noo deloos door de gemeente gaat. Het rustpunt aan den Achterweg acht spr. ook geens zins aanbevelenswaardig, te meer nog daar het van be lang is dien weg te reserveeron voor een mogelijke door trekking van den tramweg van Pnrmerend naar het station. Hij maakt das bezwaar tegen de aanneming van het voorstel van B. en W., lo. omdat het eindpunt aan den Achterwog niet noodig is2o. de gelegenheid wordt weggenomen, om de andere tram door te trekken en 3o. omdat het niet mogelijk is de lijn te leggen langs de Bierkade, als zijnde een dor groote toegangswegen voor de kaasmarkt. Nog bedenkelijker acht hij het, dat de V. nnootschap volstrekt geen aanbod doet, wat de kosten betreft van dit veelomvattend werk. De gemeente zal de berekeningen moeten maken, hare ambtenaren zullen dus het plan moeten uitwerken, de bogrooting moeten maken, terwijl wij niet weten, wat zij zelf zal doen. Voor men zich tot iets bindt, zal men moeten weten, tot welk bedrag de vennootschap zal willen gaan. Gaarne zal spr. das nadere voorstellen van B. en W. afwachten, wanneer echter maar vaststaat, dat het besluit geen bindende kracht heeft. worden gemaakt en als rijbrng moet worden ingericht. De heer Bosman (slecht verstaanbaar) heeft tegen de tweede ronte geen bezwaar, als het eindpunt komt aan den Limmerhoek en de kosten geheel worden ge dragen door de aanvragers. Uit hetgeen verder door verschillende leden werd aan gevoerd over deze kwestie viel weinig nieuws te dis- tilleeren. Over het algemeen was men het eens over de wenschelijkheid om het eindpunt van de tram te bepalen aan den Limmerhoek en in beginsel zich er niet tegen te verklaren, dat de lijn tot daar zal worden doorge trokken. Alzoo werd besloten, terwijl men nadere voorstellen, ook omtrent de kosten, van B. en W. zal afwachten. Flnancleele voorstellen van H. en W. 10. Door B. en W. waren aan den Raad eenige voor stellen gedaan tot af-en overschrijving van verschillende rekeningen en eenige begrootingsposten tot sluiting van den dienst 1899. Al deze voorstellen werden onveranderd goedgekeurd. Hondvraag. 11. Bij de rondvraag werd door den heer P r e ij e r iets gevraagd, dat we in het geheel niet konden hooren. We hopen, dat het niet van veel gewicht is geweest. De heer Kraakman wenschte in verband met hetgeen naar aanleiding van de gymnasium-kwestie in de vorige zitting is gezegd er op te wijzen dat de heer Moltzer zelf zegt in de Alkm. Courant dat hij de jongelui niet verder kan opleidendan tot de le klasse van het gym nasium terwijl dit niet de bedoeling der stichting is geweestdoch wel om ze als vroeger te bekwamen voor de 3e en 4e klasse. De vorige vergadering is B. en W. aanbevolen aan den raad verslag uit te brengen van een onderhond over de regeling van het hooger onderwijs te dezer stede met den heer Moltzer. Indien daaraan nog niet is gevolg gegeven, zou spr., daar de zaak, met het oog op het benoemen van een tweeden leeraar tegen 1 Sept. wanneer de nieuwe klassen worden gevormd, spoed- eisohend is voor deze zaak een kleine commissie willen benoemen om een voorstel aan den raad te doen. De Yoorziter deelt mede dat nog geen gevolg is gegeven aan de gedane nitnoodiging. De heer Boelmanster Spill ondersteunt het voorstel Kraakman. Den heer Moltzer heeft hij toevallig over een regeling als do heer Kraakman bedoelt getproken, en genoemde heer heeft er zijn ingenomenheid mede botnigd. Het voorstel om 3 leden te benoemen wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming, waarna, op voorstel van den heer Kraakman, buiten het reglement van orde om, als leden dier commissie worden aangewezen de heereu Boel mans ter Spill, Blum en Kraakman. Ter wille van den heer de Grootdie vertrekken moet, wordt de rondvraag gestaakt en gaat men over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening wijst de heer Kraakman nog op de wenschelijkheid en mogelijkheiddat er na kwart voor zeven des avonds nog een tram vertrekt naar de Scher- meer en geeft hij in overweging aan B. en W., een daartoe strekkend verzoek te doen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Voorzitter zegt, dat hij met den heer Sa3sen een langdurig onderhoud heeft gehad, waarin deze beeft verklaard, dat de Maatschappij het grootste deel der kosten op zich neemt. Hij meent thans, dat de Raad zich allereerst moet uitspreken over de vraag, of de tram al of niet door de stad zal gaan. De heer d e G r o o t is er in beginsel voor, maar niet voor zoo ver als gevraagd wordt en onder voorwaarde, dat de kosten gedragen worden door den concessionaris. De Voorzitter merkt nog op, dat de brng voor de Emmastraat over de Singelgracht toch eenmaal moet UHliGlH. De verkiezingen zijn voor de clericale party niet gunstig geweest, ofschoon de Regeering nog eene meerderheid van circa 20 stemmen in de Kamer heelt behouden en die in den Senaat nog grootor is. In de vorige Kamer zaten 112 clericalen tegen 40 anti- clericalen (28 socialisten en 12 liberalen en radicalen). Thans is de samenstelling 85 clericalen, 33 socialisten, 33 liberalen en radicalen en 1 christelyk-democraat. Da clericalen hebben dns een belangrijk verlies geleden 27 stemmen. Van die 27 stemmen is het leeuwenaandoal veroverd door de liberalen en radicalen, nl. 21 (van 12 op 33); van de overige 6 komen er 5 aan de socialisten en 1 aan de christelijk-democraten. Deze laatsten hebben hnn aanvoerder, pastoor Daens, zien vallen te Aalst ifl hnn candidaat, De Backer, gekozen. DlHTüClIliAKD. Te Berlijn verwekte den 30 het onbetamelijk gedrag van een wandelaar op den hoek van de Wilhelmstrasse, op het oogenblik dat de Keizer voorbij reed, eenige opschudding. Hij werd natuurlijk onmidde- lijk gearresteerd en bij onderzoek op de politie-wacht bleek, dat men met een krankzinnige te doen had. De man, die Conrbert heet, wist in het geheel niet, dat jnist op het oogenblik, waarop zijn zonderling gedrag de opmerkzaamheid dor omstanders gaande maakte, de Keizer voorbijreed. Dat dit een en ander gelijktijdig plaats greep was zuiver toeval. Den 30 werd de Duitsche Kroonprins bij hot eerste garde-regimont te voet ingedeold. De Keizer hield io de vLnstgarten", in tegenwoordigheid van verschillende ge zanten, een toespraak tot den Kroonprins. De regiments commandant bracht een »hoera!" nit op deu Keizer. ld A Ei A A11. Lord Salisbury sprak don 30 aan het banket van de Londensche conservatieve vereeniging. Hjj weersprak de meening, dat hij beloofde dat er geeu annexatie van grondgebied in Zaid-Afrika zon plaats hebben. Wol had hij gezegd: Wij zijn den oorlog niet begonnen met het verlangen grondgebied in bezit te nemen, maar om aan de ondeidrukking der Engelschen in de Z.-A. Repu bliek een einde te maken. Lord Salisbury wilde thans niet in bijzonderheden treden over de staatkunde die na zal gevolgd worden hij kan alleen zoggen, dat die in overeenstemming zal ziin met do politiek die Engeland altijd gevolgd heelt. FBAlliBIJM. Minister Galliffet is plotseling afge treden. De reden is nog niet bekend, de eene partij be weert, dat de bejaaide generaal, die ernstig lijdend is, te ziek zonde zijn langer de portefenille van oorlog te behouden, de andere dat de uitdrukking van den Minis terpresident, dat de stafofficier Fritsch die hei ine] ijk stukken rakende de Dreyfuszaak had dotn pnbliceeren en deswege door Galliffet reeds buiten dienst was gesteld, zich schuldig gemaakt had aan een »veiraderlijke handeling", den gene raal een beleediging van het leger heeft toegeschenen en bij daarom niet wilde aanblijven. Het bericht komt zeer onverwacht, wie de nieuwe titularis zal zijn is nog niet te gisstn, voor een crisis is cchtor geen gevaar.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2