Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG 3 JUNI. Ca-evonden IToorwerpen. Buitenland. Nederland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. NO. 65. «erste blad. .UkMAARSCBTO COIltVVT. en Deze Courant wordt Blnsd»g-, Donderd a g- Haterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0.80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzondorlgke nummers 3 ets. ALf' Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brioven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van W. G. E. VALK, om vergunning tot het oprichten van een ijzeren banketbakkersoven, in het perceel aan de Achterstraat Wijk B, No. 51, en dat op Zaterdag 16 Jani 1900, 's middags te twaalf uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen, Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 2 Juni 1900. 0. D. DONATH Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een griffeldoos, een glaB van een bril, een koperen schroef van een rijtuig, een gouden oorbelletje met rood steentje, een griffelkokor, een sponzedoos, een botertijn, een nickelen parapluioknop, een zilveren oorknopje, een witte zakdoek, een sigarenschaartje, een portemounaie, dameshandschoen, een zilveren ringetje met gonden twee biggenkorven, een paar De Commissaris van Politie, S. M. S. MODDERMAN Jr. een plaatje, een springtouw; grijze kousen. Alkmaar, 2 Jani 1900. BUI.(Did. Den 31 werd te Brussel de heer Reinhart, legatiesecretaris van de Z.-A. Republiek, die in een café, waar hij met een vriend zat, en protesteerde tegen de critieken die door de aanwezigen tegen dr. Leyds werden genit, nadat bij het koffiehuis had verlaten, aangevallen. Hij kreeg een hevigen slag op het hoofd, met een Ameri- kaanschen boksbeugel. De schuldigen zijn bekend. De ge wonde werd in een apotheek binnengebracht. CHINA. Na eenige aarzeling heeft de Regeering goed gekeurd, dat de gezantschapshotels door vreemde troepen zullen worden beschermd. De opstand der »Boxers", een conservatieve partij, die zich tegen alle westersche nieu wigheden verzet en de leer »China voor de Chineezeu huldigt, neemt steedt in omvang toe, daar de Boldaten in menigte naar de opstandelingen overloopen. Aan de Standard wordt uit Berlijn geseind, dat de Duit- sche regeering wel deel neemt aan hot landen van kleine troepenafdeeiingen, maar dat zij daarin overigens niet veel heil ziet. Zij wil grootere troepenmassa's in China landen. Er is te Tientsin brand ontstaan in de kantoren van de Gecharterde Bank, in het gebouw van de wijnhande laars Caldbeck en Mac Gregar en in dat van de Equi table Insurance Society. De bank is behouden. De beide laatstgenoemde gebouwen echter zijn uitgeplunderd. Men gelooft aan brandstichting. FUAKKKIJK. Het schrijven, waarbij generaal Galli- fet ontslag nam als minister van oorlog, lnidt als volgt: »Ik heb de eer n te verzoeken mijn ontslagaanvraag aan den President dei Republiek te overhandigen. Ik ben zeer lijdend en mijn gezondheid, die door mijn laatste ziekte geschokt is, laat mij niet toe aan de emoties van het oogeublik weerstand te bieden." Op zichzelf is 't nog al aannemelijk, dat dit briefje inderdaad de ware reden van des generaals altreden noemt, maar de omstandigheden, waaronder en het oogenblik waarop dat geschiedde, geeft voedsel aan de meening der oppositie-bladen, dat Gallifet voor de eer van het leger is opgekomen en niet wilde dalden, dat men een officier van verraderlijke handelingen" betichtte. Generaal André, een artillerie officier, is Gallifet opgevolgdvolgens de nationalistische bladen is hij een Dreyfnsard. ZUID-AFUIIAA. De berichten deden een oogenblik verwachten dat alle tegenstand gebroken was en de militaire wandeling naar Pretoria, waarover men in den eersten aanvang van den oorlog steeds beschouwingen in de Engelsche couranten kon lezen, eindelijk aangevangen was. Johannesburg toch, door Roberts zonder ernstigen tegenstand bezet, en wat erger is de mijnen niet verwoesten telegram op telegram, die de onmidde- lijke inname van Pretoria voorspelden en zelts reeds Ki u gers gevangenneming verkondigden. Zóóver is 't echter nog niet 1 Volgens de telegrammen van 1 Juni zjjn de Engelschen voor Pretoria teruggeslagen, en is thans Mid delburg, een stadje ongeveer 100 kilometer ten oosten van Pretoria aan de liju naar Delagoabaai, thans de zetel der Regeering. Dat er de laatste dagon weder meer actie aan de zijde der Boeren valt waar te nemen, bewijzen de be richten, dat twee patrouilles van generaal Brabant»ver mist zijn geraakt en de opstandelingen in de Kaapkolonie een kleine Britsehe troepenaideeling hebben verrast, waarbij 16 Engelschenwaaronder de kolonel gedood werden. Op een lijst van verliezen, den 2 door het departement van oorlog te Londen uitgegeven, komen 3 majoors voor onder de gesneuvelden. De verliezen aan manschappen zouden slechts 14 dooden bedragen. Verder behelst de lijst de namen van 38 gewonden en van 86 officieren en manschappen, die aan ziekte zijn ovorleden. De verliezen- lijst heeft betrekking op de gevechten bij Mafeking en Senekal. Laffan seint uit Pretoria dat de Vrijstaters aaneenge sloten blijven dank zij der voortdurende tegenwoordig heid van president Steyn in de eerste gevechtliuies. Er zjjn 64 Britsehe gevangenen aangebracht van he t gevecht bij Lindloy. De prijs der levensmiddelen stijgt, hoewel er nog aan zienlijke voorraden zijn. President Krnger ziet er afgewerkt uit, maar blijft kalm en waardig onder de tragische omstandigheden. Generaal Lukas Meyer is aan den president toegevoegd als militair raadgever, daar generaal Botha het te druk heeft aan het front. De krijgsraad heeft bepaald dat alle burgers die weigeren op commando te gaan onderhevig zijn aan verbeurdverklaring van hnu goederen, Klerksdorp wordt versterkt. De commando's concen- treeren zich in de Westelijke districten. Brieven naar Transvaal. De oorlogsberichten uit de Transvaal doen onzeker heid ontstaan of de op Maandag 4 dezer te verzenden post uit Nederland voor de Zuidaf rikaansche Republieken in banden van de Transvaalsehe postadministratie zal knnnen komen. Zij, die reeds brieven of andere stukken voor die post mochten hebben ter post bezorgd, knnnen die desgewenseht terug ontvangen, als zij dat uiterlijk Zondagmorgen 3 Juni schriftelijk of por telegram aan den directeur van het spoorwegpostkantoor n°. 2 te Rotterdam ofvoor zoover zij te Amsterdam zijn ter post bezorgd, schriftelijk aan den directeur van het postkantoor aldaar verzoeken. de en Robert's leger. De sterkte van het Britsehe leger in Zuid-Afrika wordt door het »Mil. Wochenblatt" op 228,289 man ges'teld. Daarvan gaan af: 13,000 uon-eombattanten 40,000 etappentroepen f0 pCt. als ontbrekende aan voltallige sterkte 17,530, 15 percent voor ziekte 23,670, alles te zamen 94,200 man. Er blijven dus rond 134,000 strjjdbare manschappen over, die ongeveer als volgt ver deeld znllen zijn In den Vrijstaat en bij Johannesburg onder lord Roberts met inbegrip van de bezettingstroepen 66,000 man in Natal onder generaal Bulier 30,000 man, bij Kimberley, Boshof en Mafeking, onder Methnen Hunter, Baden- Powell en Plumer 23,000 man, in het westen der Kaap kolonie 10,000 in Rhodesia onder Oarrington 5000. Admiraal Dewey's buitgeld. Admiraal Dewey eischte als »buitgeld" voor de vernieling van de Spaanscbe vloot 400.000 dollar, daar volgens zijn meening de Spaansche vloot sterker was dan de zijne. In het tegenovergestelde geval zou hem slechts 200.000 dollar toekomen. De rechtbank heeft echter anders beslist en uitgemaakt dat de Amerikaansche macht sterker was, zoodat het buitgeld, onder de be manning van de vloot van Dewey te verdoelen, tot de helft teruggebracht wordt. Valsch Fngelsch bankpapier. De hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam be richt, dat bij hem is ingekomen een schrijven van de politie te Londen, waarin medegedeeld wordt, dat aldaar dezerdagen een anoniem schrijven is ontvangen, vermel dende, dat zich to Londen zou ophouden eeue internationale bende vervaardigers van valsohe biljetten van 5 p st. en valsche cheques op eene Engelsche bank. Die valsohe stukken zouden thans gereed zijn om op het vaste land in omloop te worden gebracht. Als hoofdagent dier bende wordt genoemd zekere H. Steinlauf, die steeds in gezel schap is van den zich noemenden B. Philipson. Genoemde personen zonden deze week Londen verlaten, voorzien van een aanzienlijk bedrag aan dergelijke valsche banknoten en cheques. Behalve de twee hiervoren genoemde personen zou ook nog zekere Miza Novakowsky tot dat complot behooren. Als steden die zij o.a. voornemens zijn te bezoeken wor den genoemd Brussel, Antwerpen, Rotterdam en Amster dam. Hnnne correspondentie zouden zij voeren onder de volgende adressen als 229 Burdett Road en J. D. 36 Post restante Brussel. Volgens mededeeling van de politie te Londen, is Novakowsky identisch met een persoon van dien naam, die door de politie te Petersburg gesig naleerd is als lid eener bende falsarissen, terwijl Philip son op het vaste land meermalen wegens zakkenrollerij veroordeeld zon zijn. De hoofdcommissaris van politie voornoemd, verzoekt om in iedere gemeente waar dit uoodig mocht blijken wisselagenteu, handelaren in effecten en dergelijke voor eventneele pogingen tot inwisseling van de in deze bedoelde valsche stokken te waarschuwen. Appcltern. Het N. v. d. Dag schrijft De rust, welke eenigen tijd in de om Appeltern lig gende dorpen heeft geheerscht, schijnt toch nog niet voor goed in de gemoederen teruggekeerd te zijn. De landbouwer R., uit Dieden, kwam dezer dagen te Baten burg naar zijn vee kijken, en werd weldra omringd door een opgewonden menigte, die hem eerst uitschold en daarna mishandelde. De gemeente-veld wachter berichtte het voorval aan den burgemeester, die terstond verscheen, om eene botsing tusschen het volk en den veldwachter te voorkomen hem werden de schandelijkste scheldwoorden naar het hoofd geslingerd. De woedende menigte begaf zich daarop naar 's burgermeesters woning en sloeg daar een paar ruiten stuk. De burgemeester verbood terstond samenscholingen van moer dan drie personen en reqnireerde twee Rijksveld wachters om de orde te handhaven. Thans is de rust, althans uiterlijk, Wederom hersteld, maar voor hoelang? Geen Zondag gaat voorbij of eene groote menigte beweegt zich in de omgeving van de familie Scherff te Bateburg. Bij den doop van een kind in die familie werd onlangs eene algemeene belangstelling getoond. Ken dienstweigeraar. Na gebleken is, dat de minister van Oorlog er voorloopig niet aan denkt De Bruin nit den krijgsdienst te ontslaan, hebben de Nederlandsche vrije socialisten, anarchisten en de verschillende comité's zich tot een Bond gevormd om Zondag 10 Juni a.s. eene groote na tionale betooging te Amsterdam te houden. Een viertal sprekers, o. a. P. Domela Nieuwenhuis en J. Methöfer, zullen aldaar optreden, terwijl enkele Zangvereenigingen haar welwillende medewerking zullen verleenen. De bekende Russische schrijver Leo Tolstoi heeft het navolgende telegram gezonden aan den dienstweigeraar D. Ph. J. De Brnin Uwe vrienden in Rusland, die van uwe zielskracht hoorden, verbeugen zich in zulk een standvastigen broeder wenscheD u toe ook verder voort te gaan in de.ver vulling van den wil van onzen Vader. Leo Tolstoi en zijne vrienden. Woest fietsen. Naar luid vau het officieel politierapport is dezer dagen in de Staalstraai te Amsterdam oen 7-jarig knaapje door een wielrijder overreden Volgens verklaring van een geneesheer heeft 's mans woestheid hersenschudding veroorzaakt. De wielrijder was ontkomen, maar is later gearresteerd door een rechercheur. Brand ln een brievenbus. In den avond van den 29 werd brand ontdekt in de brievenbus, staande tegen den Stadsschouwburg op het Leidscheplein. Hoe die brand ontstaan was, is on bekend, vermoedelijk heeft de een of andere baldadige er een brandende sigaar ingeworpen. De brand werd ge- bluscht, doordat een bediende van bet American-Hotel een emmer water in de bns wierp. De inhoud was er natuurlijk niet beter op geworden. Spoorwcgongevallen. Op de Oosterstoomtram tusschen Renkum en Arnhem is nabij bet pompstation een stoker van den locomotief, die zich vermoedeljjk iets buiten de machiuo waagde, met zijn hoofd in aanraking gekomen met een langs de lijn staanden telephoonpaal. Door den schok sloeg hij terug den stoomketel eu werd hij vrij hevig verwond. Hij werd naar Arnhem vervoerdzijn toestand moet ernstig zijn. In den avond van den 31 reisde een dame met haar 11-jarig zoontje van Rotterdam naar Antwerpen om haar man, e-m zeekapitein, te verwelkomen. Bij blok 29 te "Willemsdorp viel het ventje, dat zich wat ver nit Stompetoren. Gedurende de maand Mei is aan het hnlpkantoor alhier op de rijkspostspaarbank ingelegd f 872.165 ia 16 inlagen. 2 Nieuwe boekjes werden uit gegeven en er is terugbetaald f 224.76. het rijtuig boog uit den in volle vaart zjjnden trein. Toen deze tot stilstaan was gebracht, bleek dat do jongen een zijner beenen gebroken had. Vlschwedstrijd. De heer L. C. Dndok de Wit te Brenkelen, aan gemoedigd door het groote succes, dat verleden jaar zijn invitatie-vischwedstrjjd te Wilnis ondervond, zal dit jaar weder een bengelpartij organiseereu tegen Zaterdag 22 Sept. Dan zullen een 50tal dames en hoeren uitgeuoodigd worden tot een visehpartij in de Vecht tusschen de brug van Breukelen en den huize Slangenvecht. Men zal aan beide zijden van de i ivier mogen visschen met aas naar verkiezingn, inclusief lepeltje als anderzins, doch enkel met den bengel. Oostgraftdijk. De heer P. Hannema alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Nieuwendam. Heerhugowaard. Het polderbestuur verpachtte den 30 publiek het grasgewas van 2 perceelen dijk voor 79,en het visciawater in den polder voor j 112,75 en ook publiek werd aanbesteed de levering voor den polder van: eiken hont aan Wolf en v. d. Molen, te Zaan dam, voor f 217,j grenen hout aan H. J. Coniju en Co., te Alkmaar, voor f 476,—; varen hout aan A. Zijp Cz., te Hoorn, voor 134,85; teer voor 111,75 en spijkers voor 99,50 aan M. do Wild, te Alkmaar en metselwaren voor 177,50 aan C. de Wild, te Alkmaar. Den 3L hielden ruim 60 landbouwers bij den heer Pijper eene vergadering tot oprichting van eene groenten- markt aan Broekhorn, waartoe in eene vorige bjjeenkomBt

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1