Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. Maandag (2en Pinksterdag), van 12 tot 1 ure, gelegenheid tot aangiften bij den Burgerlijken Stand. in beginsel was besloten. Een voorloopig bestuur was goed gewapend met statuten en reglementen, die aan de goedkeuring der vergadering werden onderworpen en bijna zonder wijzigingen werden vastgesteld en aangenomen zoodat de groentenmarkt met den naam „Ons belang' zal gesticht worden. Een bestuur van 9 leden word ge kozen, waaraan opgedragen is alles te doen wat noodig is ter verdere regeling. Vergiftiging. Het gerechtshof te 'e Gravenhage, den 31 uitspraak doende op het hooger beroep van C. van Viegen wed P. Sörensen heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij zij wegens de bekende vergiftiging van haar man en dochter is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De veroordeelde verliet na het hooren van die uitspraak zichtbaar ontdaan de rechtszaal. Zegelkosten. Een onderwijzer in de gemeente Sappemeer, die met het gemeentebestuur een geschil had over het betalen van de zegelgelden op de betalings-bevelschriften, had daarbij de tusschenkomst ingeroepen van dan Commissaris der Koningin in de Provincie. Thans heeft hij van den Commissaris de mededeeling ontvangen, dat volgens het oordeel van Gedeputeerde Staten deze zegelkosten ten laste van de gemeente be- hooren te komen, wijl het zegelrecht van bevelschriften behoort tot de kosten op de betaling vallende, welke, tenzij anders is overeengekomen, opgrond van art. 1431 van het Burgerlijk Wetboek, ten laste komen van den schuldenaar. In gelijken zin werd in 1887 beslist door de toen malige Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken. Diefstal. Te Tiel is gevankelijk binnengebracht iemand uit Asperen, die zich door diefstal met braak in het bezit van ongeveer f 1000 had gesteld. De moord te Oud-Dastel. Men schrijft aan het N. R. C.: Vrouw van den Broek, de verdachte van den moord op Piëta van Nispen te Oud-Gastel (N.-B.), heeft in de gevangenis bekend den moord des nachts tusschen 12 en 1 uur gepleegd te hebben. Haar man heeft niets geweten en wist des morgens zelfs nietdat zijne vrouw des nachts het huis was uit geweest. Zij heeft slechts f 52 gestolen en eenige gouden sieraden die in het bedstroo van vrouw van den Broek zijn teruggevonden. Een verdwaald hert. In een der buiten wij ken van Enschede vertoonde zich den 27 een ree welk dier in zijn vaart zich aan puntdraad zoodanig verwonddedat het moest worden afgemaakt. Het geval is des te meer zeldzaam omdat deze dieren zelfs in den omtrek weinig worden gezien. Uuldebiyk aan wijlen commandant generaal Joubert.. Den 31 vergaderde in het restaurant »Krasnapolsky' te Amsterdam de commissie voor het huldeblijk aan te bieden aan mevr. de Wfd. Joubert. De vergadering werd geleid door den heer D. H. Schmüll, die begon met een woord van warme hulde aan mej. Schwartze voor hare vorstelijke gift en de zeer vrijgevige beschikking voor de gevangen Boeren van de gelden bij de commissie inge komen. Ingekomen of toegezegd zijn ruim f 8000. Besloten werd 500 pd. st. als eerste remise voor de gevangen Boereu te zenden aan den heer De Waal, consul-generaal der Neder landen, met vermelding dat de gelden, zijn te beschouwen als gift namens mej. Th. Schwartze. Aan mevr. de wed. Joubert zal het schilderij van wijlen haren echtgenoot door de commissie worden aangeboden. Een gelukkig huishouden. Te Eelde, bij Groningen, hebben twee zoons van den visscher J. Helder, met behulp van de moeder, ten nadeele van hun vader een kast opengebroken. Zij hebben al het geld, het huisraad en vischnetten, ter waarde van f 1300, ontvreemd en naar elders meegenomen. De marechaussee te Groningen doet onderzoek. Ongevallenwet. Het wetsontwerp werd den 1 met 29 tegen 20 stemmen verworpen. Vóór de heeren Van Nierop, Alberda, Welt, Röell, Rengers, Van de Putte, Van Alphen, Nebbens Sterling, Bergsma, Van Asch van Wijck, Van Hall, Van Lier, Nysingh, Sassen, Prinzen, Van Swinderen, Van Nispen, Pijnacker Hordijk, Fennema en VeDing Meinesz. Tegen de heeren Viruly, Vlielander Hein, Kist, Boneval Faure, Michiels van Kessenich, De Beaufort, Van Lynden, s'Jacob, Van Pallandt, Geertsema, Bultman, Schimmel- penninck, Rutgers, Thooft, Van Wijck, Regout, Bree- baart, Cremers, Dijckmeester, Laan, Rahusen, Van Heek, De Jong, Van der Does, Van Zinnicq Bergman, Merkel- bach, Van der Biesen, Reekers en de Voorzitter. De Kamer is aiteengegaan. Ontspoord. Te Nieuwe-Pekela zijn den 31 de machine en de postwagen van de stoomtram ontspoord en in de vaart geraakt. Er zijn geen ongelukken voorgevallende personen wagens zijn ongedeerd gebloven. De dienst heeft geen vertraging gehad. Landhuishoudkundlg eongres. De Vereeniging «Maastricht Vooruit'' zal ter gelegenheid van het te Maastricht te houden 52e Neder- laudsch Landhuishoudkundig Congres op Zondag 10 Juni, des namiddags 2 uur, een groot bloemencorso houden met prijzen en premiën, voor eene gezamenlijke waarde van omstreeks f 500. De optocht zal gesplitst zijn in vier afdeelingen, namelijk a. rijtuigen b. automobielen c. rijwielen en d. sport wagens. Verdronken. Nabij Kuilenburg heeft op de rivier de Lek een droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl een ploeg arbeiders bezig was met bazalt lossengeraakte een arbeider afkomstig uit Zalt-Bommel te water en verdronk. De ongelukkige laat een vrouw met vier kinderen achter. Een zonderlinge vondst. Door een Haagsch koetsier werd den 31 tusschen een party stroo een hand gevonden. Hoe deze daarin is geraakt is tot nog toe onbekend. Volgens deskundigen heeft dit lichaamsdeeldat sterk naar carbol riekte gediend voor wetenschappelijke do leinden. De politie doet onderzoek. Schagcn. De heer de Jonge, benoemd 2deambte naar ter secretarie alhierthans nog woonachtig te Abcoude, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als secretaris. Barslngerhorn. Beroepen (toezegging) bij de nederl. herv. gemeente te Kolhorn de heer H. G. W, Briedé, candidaat te 's-Gravenhage. Vanwege de vereeniging »Denk en doe" te K o 1 h o r n zal dit jaar wederom een schoolfeest worden gehouden Met de leerlingen van de hoogste klasse zal een reisje naar Amsterdam worden gemaakt, terwijl met de overige klassen een bezoek aan de Schager kermis zal worden gebracht. Veehandel In Friesland. De handel in melk- en kalfkoeien, waarvan de aanvoer vrij wel geljjk was aan dien van de vorige week is wel zoo vlug. Do prijzen zijn dientengevolge wel zoo hoog en zqoals het gewoonlijk gaat voor de beste soorten is het verschil het grootst. Vette koeien, met minder aanvoer, blijven druk ge vraagd met hooge en zeer weinig varieerende prijzen. Ook in stieren voor de slachtbank, waarvan de aanvoer wel zoo groot is als in de vorige week, blijft de handel zeer gewild. De beste soort van dit vee wordt even hoog ja soms hooger betaald, dan de 2e qoaliteit vette koeien Vette kalveren, met behoorlijken aanvoer, wel gewild, met goeden omzet, wijl de Engelsche markt zich voor dit vleesch behoorlijk vast toont. Nuchtere kalveren blijven stationair in prijs, ofschoon de aanvoer beduidend minder is. Vette varkens met opgewekten handel door goede vraag en met grooten aanvoerook vette biggen zeer gewild met drukken omzet. Magere varkens best gevraagd jonge biggen zeer drukke handel met hooge prijzen, voor sommige dezer jonge krulstaarten, nog geen 6 weken oud, werd f 12 betaald. Natuurlijk was dit een uitzo [.dering, maar f 10 a f 11 wordt vaak besteed. Vette schapen met goeden handel; melkschapen zeer opgewekt met drukken omzet. Jonge lammeren met be teren handel. De aanvoer was120 stieren, 250 vette koeien, 700 melk- en kalvekoeien 150 pinken, 550 vette kalveren, 300 nuchtere kalveren 6000 schapen en lammeren 90 vette varkens 400 vette biggen 400 magere var kens, 1200 jonge biggen. De prijzen zijn vette koeien le quaüteit 2729 cents, 2e kwaliteit 25—27 ct., 3e qualiteit 1922 ets." stieren 2528 ets., vette kalveren 2735 ct., vette schapen 24—28 ct., vette varkens 18201/2ct., Londensche biggen 1617s ct., alles per '/2 kilogr. Melk- en kalfkoeien f 100f 205, pinken f 60f80, nuchtere kalveren f 5—f 9, melkschapen f 12f22, lammeren f 5f 10, magere varkens f 28f 44, kleine biggen f 1.25—f 1,75 per week. (N. v. d. D.) Volksweerbaarheid. Het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging «Volksweer baarheid" heeft aan twaalf Genootschappen of Vereen! gingen van Hoofden van scholen en Onderwijzers in Nederland een schrijven gericht, waarin er op gewezen wordt, dat, zal ooit het doel der Vereeniging worden bereikt, de hulp van den onderwijzer der lagere school zoowel van de hoofden dier scholen als van de klasse onderwijzers onmogelijk kan worden gemist. De belang stellende aandacht wordt gevraagd voor het geschrift »Wat »Volksweerbaarheid" wil en langs welke wegen zij haar doel tracht te bereiken en de steun en de mede werking van de onderwijzers worden voor het streven der Vereeniging ingeroepen. Reeds bij de schooljeugd zoo wordt in de circulaire gezegd moet de grond worden gelegd voor de zelf bewuste kraoht, die elk volk, en niet het minst een klein volk als het onze, noodig heeft om onathankeljjk te blijven voortbestaan, en juist de onderwijzers weten wat er gedaan moet worden om dien grond te leggen bij de aan hunne zorg toevertrouwde knapen en meisjes. Ten slotte wordt nogmaals een beroep gedaan op de onderwijzers, om het grootste Vaderlandsche doel, dat de Vereeniging beoogtkrachtig te steunen. Eaatste Berichten. In den Vrijstaat. WINBURG31 Mei. Goneraal Rundie voerde den 29 Mei een ernstig gevecht bij Senekal. De Boeren hielden krachtig stand. De uitslag wasbij het invallen der duisternis, nog onbeslist. LONDEN, 1 Juni. De avondbladen bevatten een bericht, meldende dat Rundie gisteren zonder tegenstand te ont moeten Lindley bezet heeft. In Drliiualand. LONDEN 1 Juni. Een officieele opgave der verliezen toontdat een Engëlsch officier en drie man gedood werden en drie officieren en zeventien man gewond werden bij het nemen van het laager der opstandelingen op 28 Mei door de yeomanry te Kheis in Giiqnaland-west. I)e opstand der Ashantees. LONDEN1 Juni. Het departement van koloniën publiceert een telegram meldende dat naar men gelooft kapitein Hale met een deel der ontzettingscolonne den 26 Mei Komassie binnentrok. De gouverneur en zijn gevolg werden den 30 Mei verwacht te Tumsuvijftien mijlen ten noorden van Prahwaar de troepen van kolonel Carter geconcentreerd zijn ten einde het hoofd te kunnen bieden aan mogelijken tegenstand van den vijand, die naar gemeld wordt zich in het noorden bevindt. Been papleren Een gezelschap, dat 's avonds van een rijtoer terug keerde, zag bij de Berlijnsche voorstad Dalldorf plotse ling een man zonder eenige kleederen aan het lijf te voorschijn komen, die vlak voor de paarden ging rond springen in den stortregen. Men wist, na eenige moeite, den man, blijkbaar een ontsnapte krankzinnige, over te halen in het rijtuig te komen. Daar wikkelde men hem in dekens, en men reed hem naar het krankzinnigengesticht te Dalldorf. Daar wilde echter de portier den krankzinnige niet toelaten, omdat de man zonder kleeren geen papieren bij zich had. Wat het gezelschap ook aanvoerde tegen dien onzin- nigen eiscb, het baatte niet de portier bleef onverzet- ijk, en terwijl men nog aan het praten was, wierp de krankzinnige zijn dekens af en snelde heen, in zijn uiterst summier toilet. Een paar uren later werd hij gevat in een tramwagen, waar hij, altijd nog spiernaakt, plaats kwam nemen, en de politie bracht hem toen naar het krankzinnigenge sticht te Dalldorf. muziekuitvoering Stedelijk muziekkorps. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag, den 3, des avonds 7 uren, in den Stadshout, de na volgende stukken worden uitgevoerd 1. „Banierinwijding", Marsch v. Felix Nowowieski, 2. Ouverture zur Oper „Die Weiber von Weinsberg"E. Conradi. 3. „Rumënisches Liebesleben'',Con- cert-WalzerIvanovici. 4. „Fleurs des bois", fantaisie ori- ginale pour harmonie W. v. Ferck. 5. „Kriegerfest", Concert-Ouverture H. Kling. 6. „Le réveil dn lion", caprice heroïqueA. v. Kontsky. 7. „L'oiseau vert", polca de con cert pour petite fitteCharles La Haye. 8. „Auf der Wanderschaft", Pot pourri A. Reckling. o Maandag 4 Juni 1900, 's morgens 8 uur. 1. a. Koraal »Ein feste Burg ist unser Gott." b. «Santa Stefano", Marche Triomphale du grand Concours de Dille van Ch. Volcke. 2. Ouverture zum Trauerspiel »Egmont" L. v. Beethoven. 3. »Les Rameaux", Hymne Faure. 4. Zwei otiven (Gebet der Fran ken und Chor der Priesterinnen) aus der grossen, historisch ro- mantischen Oper: »Irmingard" V. E. Nessier. 5. «Vredebeö", L'edBroekhuizen. 6. »Le songe d'amour", fantaisie originaleH. Kling. 7. Finale. Do barometerstand was des morgens 8 uur a!s volgt: den 1: 775.1 den 2: 772.8. Alkmaarsche Harddraverij vereeniging. De jaarlijksche algemeene vergadering dor Alkmaar sche Harddraverij-Vereeniging had den 1 plaats in Café Pepping, aau de Koorstraat, alhier. Tegenwoordig waren 15 leden. De rekening over het afgeloopen dienstjaar werd goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 1388.24, in uitgaaf op f 876.15, alzoo slui tende met een batig saldo van f 512.09. Na eenige discussie werd aan het bestuur in over weging gegeven, niet Donderdag, 30 Augustus, de jaar- jijksche harddraverij te honden, omdat die gelijk komt met Meppel, maar op Zondag, 2 September. Besloten werd voorts, een dubbele harddraverij te hou den de gewone met prijzen van f 200 f 100, f 50 en een troostprijs (dat is voor de verliezende paarden, om onderling te kampen) van f 75 en f 40. Het bestuur ontving volmacht, óf om den totalisator te verpachten of onder eigen beheer te behouden. Een goede vondst. Dezer dagen vond Nicolaas de Moor, werkzaam bij den koopman P. Wit alhier, terwijl hij bezig was, eenige oude kleedingstukken na te zien, in een gekocht oud vest een gouden ring met diamanten steen. De ring, waarop eenige letters zijn gegraveerd, werd door den vinder aan het politie-bureau gedeponeerd en hoewel in een vorig nummer onzer courant onder de rubriek »ge- vonden voorwerpen" vermeld, is, naar wij vernemen, de eigenaar tot heden niet komen opdagen. Hoogere Burgerschool. Benoemd voor het tijdvak 1 September 1900 tot en met 31 Augustus 1901 tot amanuensis aan de Rijks Hoogere Burgerschool, alhier, de heer P. B. Plasmeyer, te Leiden. Huwelijken op zondag. Bij den gemeenteraad is van de afdeeling Alkmaar der Ned. Vereeniging tot bevordering van zondagsrust ingekomen een adres, houdende verzoek om een einde te willen maken aan het sluiten van huwelijken op zondag. ONDERTROUWD. 31 Mei. Jacob Brugman en Maria Spierdijk. Willem Godefridus Johannes Bierman en Adriana Jo hanna Frederika Kammerer. Jan Oorneiis Ham, te Hoorn, onl. alhier en Helena Maria Beerding, te Hoorn. GEBOREN. 31 Mei. Cornelia, d. van Cornelis kwast en Catharina Maria SchwSrzer. Gesina, d. van Wilhelmus Zek en Maartje Veldboer. Maria Johanna, d. van Jan Kramer en Guurtruida Nanne. 1 Juni. Hester, d. van Jacobus Wilhelmus Hofmeester en Adriana Alberta Termaat. Melchert, z. van Melger Schuurman en Grietje Hop. 2 Margaretha, d. van Cornelis Ploeger en Maria Slotenmaker. OVERLEDEN. 1 Juni. Dorothea Geertruida Fehres, 24 j. Alkmaae, 1 Juni. Kleine kaas f 27.commissie 25,Middelbare f 25.Aangevoerd 350 stapels, we gende 141460 Kgr. Alkmaak 1 Juni. Aangevoerd 125 mudden. Tarwe f 6.25 a 6.75, rogge f 0.a 0.gerst f 0.a 0. id. chev. f 0.a 0.haver f 3.65 a 3.70 paarden boonen f 0.a 0.bruine dito f 8.50 a 9.50, citroen dito f 9.a 0.—, duiven dito f 0,witte f9,a 0, karweizaad f a .-— achteis, blauwmz. f groene erwten f a grauwe f 9.— a

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2