Buiten de grenzen. Donna Cristina. No. 66. Honderd en tweede jaargang. 1900. "WOENSDAG feuilleton. 6 JUNI. Naar het Spaansch A. PALACCIO VALDÈS. COURANT. Prijs der gewone advertentlcn Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. ALKMAAItSüHE Deze Courant wordt DIasdag-, Bonderd ag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nummers 3 ets. Telefoonnummer x 3. Een tentoonstellingsjaar te Parijs moet een vrodejaar zijn. Wat er ook gebeureer mag geen oorlog komen en zoo er al noodzakelijker wijze gevochten moet worden, dan moet men het toch uitstellen tot na de sluiting van dit vredefeest. Dat de Franschen en in de eersta plaats de Parijzenaars zoo oordeelenis te begrijpen. Bij een wereldtentoon stelling zijn zooveel geldeljjke belangen betrokken, dat de belanghebbenden liefst alles willen vermijden wat de goede stemming en de lust om naar Parjjs te trekken zou kunnen verstoren. Voor verstoring van den internationalen vrede bestaat dan ook geen gevaar; en hoe hoog de ver ontwaardiging moge stjjgen over hetgeen in Znid-Afrika gebeurthet is duidelijk dat geen enkele mogendheid er ook zelfs maar aan denkt Engeland tegen te treden op de eenige manier die indruk zou kunnen maken maar die zonder gevaar van een vredebreuk niet mogelijk is. Daarvoor deinzen zelfs de warmste Boerenvrienden terug en zoo kan men begrijpen dat Tolstoï weigerde bij het Amerikaansche volk aan te dringen om iets voor de Boeren te doenwantzegt hij dat »iets" zou alleen kunnen bestaan in een bedreiging met oorlog en daar om kan ik tot mijn spyt niet aan uw wensch voldoen. Wordt de Parijsehe tentoonstelling alzoo niet benadeeld door een buitenlandschen oorlog, voor een binnenland- schen is men minder bevreesd; maar 't is een oorlog waarbij geen dooden of gekwetsten vallen 't is alleen maar een oorlog in de Fransche Kamer, een oorlog van ge schreeuw en geraas, van klepperende lessenaars, uittar tend gezang en scheldwoorden de vruchteloos luidende bel van den voorzitter en gebalde vuisten. Het bezoek van de tentoonstelling zal er niet door verminderen maar de vraag is toch reeds gedaan of het voor de eer der Fransche vertegenwoordiging maar niet beter zou zijnde zittingen voor enkele maanden te verdagen. Aanleiding gaf inderdaad weer de zaak-Dreyfus, die uit zou zijn Er waren weer brieven, die op deze onge lukkige zaak betrekking schijnen te hebben, doch welker zin en beteekenis alles behalve dnidelgk schijnen te wezen, door een officier bij het departement van oorlog buiten voorkennis van zijn onmiddelgke chefs en van den minister, alzoo met schending van ambtenaarsplicht en discipline, aan een lid der Kamer medegedeeld. De minister van oorlog had die daad een ♦misdaad'' genoemd, zonder dat zijn woorden ernstige gevolgen hadden. De minister-presi dent kon moeiljjk het stilzwijgen bewaren, en op zijne beurt noemde hij de daad van dezen officier een félonie. Nu schijnt dit woord, dat in het algemeen verraad, on trouw van een vazal aan zijn leenheer, van een be velhebber aan zijn vorst beteekent, in Fransche ooren een buitengewoon ongunstigen en hatelijken klank te hebben, en altijd te herinneren aan een verraad als van Judas, meer bepaald aan dat van den befaamden Ganelon uit de heldensagen van Karei den Groote, die Roland ver ried te Ronceval, en bij uitnemendheid steeds le félon wordt genoemd. Dat woord félonie heeft bij de legervoreerders in de Kamer, die in het woord ♦misdaad'' hadden berust, de maat van hetgeen zij verdragen konden, doen over- loopen. Vandaar de geweldige uitbarsting, die met een schorsing van de zitting eindigde, doch niet voordat de minister van oorlog de Galliffet de Kamer had verlaten. Ziedaar de tweede minister van Oorlog, die eensklaps uit de vergadering verdwijnt, voor het Kamerkabaai de vlucht neemt, en zjjn collega's in den steek laat. Was het hier hetzelfde geval als vroeger met generaal Cba- noine, die zijn ambtgenooten omtrent zijn ware gezind heid in dwaling bleek gelaten te hebben, en hen door zijn plotseling verdwijnen openlijk verloochende P Het had er uiterlijk althans zooveel gelijkenis mee, dat aan stonds werd verzekerd, dat ook deze generaal door het gebezigde woord van zijn collega het leger beleedigd achtte, en door zijn onmiddellijk opzienbarend vertrek wilde toonen, dat hij met een ministerie dat de eer van het leger met voeten trad, niets meer wilde te maken hebben. De oorzaak van zijn verdwijnen uit de Kamer en zijn daarop gevolgd ontslag nemen als minister van oorlog schijnt echter van eenvoudiger en minder drama- tiscben aard te wezen. Hij heeft schriftelijk zijn ontslag aangevraagd, omdat zijn gezondheid, geschokt door zijn laatste ziekte, niet langer weerstand kon bieden aan al de ontroeringen van het oogenblik, en er is voldoende grond om die reden van zijn aftreden als de ware aan te nemen, waarop dan natuurlijk het vreeselijk Kamer tumult invloed heett gehad. Dat een reeds bejaard man, die in den laatsten tijd tweemaal longontsteking heett gehad, het in een drukkende atmosfeer onder een aanhou dend helsch getier niet kon uithoudenmaar genood zaakt was het lokaal te verlaten, daarna flauw viel, onder dien bijstand van een dokter spoedig herstelde, en in de open lucht weer op zijn verhaal kwam, dat is op zich zelf zoo natuurlijk, dat het in elke andere omgeving niet betwijfeld zou worden. In politieke kringen moet echter alles in verband gebracht worden met de politiek, en zoo wordt dan ook door de tegenstanders van het mini sterie deze natuurlijke verklaring van het gebeurde niet VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 5) Ik geloof niet, dat het alleen door haar uiterlijk was, ofchoon dat overeenkwam met het ideale type van schoon heid, dat ik altijd vereerd had. Als ik verliefd had moeten worden op al de blanke fijngebouwde vrouwen met groote zwarte oogen, die ik in mijn leven ben tegengekomen, dan zou ik geen tijd gehad hebben om ooit iets anders te doen. Maar in deze vrouw was een bizondere aan trekkingskracht, ten minste voor mij, welke bestond in een eigenaardige mengeling van vroolijkheid en ernst, van zachtzinnigheid en ruwheid, van overmoed en schuch terheid, die zich afwisselend op haar sprekend gelaat afteeken den. Op het overeengekomen uur vervoegde ik mij den vol genden dag aan 't hotel. Donna Cristina was in een zeer vroolijk humeur, en deelde mij mede, dat wij alleen zouden ontbijten, omdat haar mama dien nacht niet goed geslapen had en nu wat uitrustte. Dit vervulde mij met zelfzuchtige tevredenheid, en nog meer de hartelgke en opgewekte stemming, die ze toonde. Voor t ontbijt liet ze me een eetlustopwekkertje gebruiken en spotte op aardige wijze met me. Ik zie u altijd zoo flauw en zonder eetlust, daarom heb ik maar wat bitter laten boven brengen, om eens te zien, of we uw maag weer wat op streek kunnen brengen.'' En zoo ging zo door met gekheid maken. Ik ben wanhopig, 't Is erg zot zoo 'n uitstekenden eetlust te hebben, dat begrijp ik; maar ik ben een man van eer, en kom er rond voor uit. Eens toen ik 't verborgen wilde houden, ben ik er leelijk afgekomen. Er kwam eens een zeer bevallige en geestige dame bij me aan boord, aan wie ik een beetje 't hof wilde maken. Ik vond geen beter middel, om bij haar wat belangstelling voor mij op te wekken, dan een volstrekt gebrek aan eetlust, gepaard met, zooals dat hoort, iets kwijnends en poëtische weemoedigheid. Aan tafel versmaadde ik de meeste gerechten. Mijn voeding bestond uit ♦tapioca", vanille-ijs, wat vruchten en veel koffie. Onderwijl klaagde ik over groote zwakheid, en liet me kleine glaasjes sherry met beschuitjes voorzetten. Natuurlijk kreeg ik op die manier een vreeselijken honger maar daar wist ik, als ik al leen was, wel raad op. De dame was in ware geestver voering zij toonde al een groote en oprechte achting voor me, en verachtte iedereen, die aan tafel voedzamer spijzen gebruikte, als een grofzinnig wezen. Maar, o wee er kwam een oogenblik, waarop zij, onverwachts de long- room binnenkomende, mij betrapte terwijl ik bezig was een reep koud spek te verzwelgen.En alles was uil tusschen ons. Ze richtte nooit meer 't woord tot mij." Daar heeft ze goed aan gedaan," verklaarde Donna Cris tina lachend. ♦Huichelarij is veel schandelijker dan eetlust." Wij begonnen aan 't ontbijt, en ik gaf haar te kennen, dat als ze dan zoo'n afschuw van huichelen had, ik vol komen openhartig zon wezen. ♦Juist! Volkomen openhartig!...." en ze bediende me van een ontzaggelijke portie eierkoek. We gingen voort met lachen en zoo zachtjes als we konden te praten maar Donna Cristina verwaarloosde geen oogenblik haar goede zorgen om mij fabelachtige hoeveelheden spijs toe te dienen, die werkelijk boven de krachten van mijn maag gingen. Ik wilde er voor bedanken, maar ze stond het mij niet toe. Wees nu oprechtkap'tein U heeft me beloofd vol- kon en openhartig te zullen wezen." Mevrouw, dat gaat een beetje de grenzen van open hartigheid voorbij. Iedereen zou dat onhebbelijkheid kunnen noemen." voldoende gerekend, alleen als bijkomende omstandigheid aangenomen, en beslist verworpen als verklaring waarom de minister op dringenden raad van zijn docter zonder verwijl zijn ontslag heeft genomen. Ernstiger gevolgen dau dit aftreden van den Franschen minister van oorlog kunnen de gebeurtenissen in China hebben. Een op3tand onder leiding der tegenstanders van Europeesche bemoeiingen en Europeesche overheersching bedreigt zelfs de hoofdstad van het Hemelsche Rijk. De regeering kan wel niet anders dan tegenover de verte genwoordigers der Europeesche mogendheden althans den schijn aannemen van dezen opstand met kracht te willen onderdrukkenwat niet belet, dat zij verdacht wordt het in haar hart met de opstandelingen eens te zijn. Vreemde troepen worden aan wal gezet op aanvrage hunner gezanten of consuls. Of er belangrijke gebeurte nissen te wachten zijn, zal alleen uit latere berichten kunnen worden opgemaakt; maar duidelijk blijkt, wat trouwens wel vermoed kon worden, dat het Chineesche volk in het algemeen sterk gekant is tegen vreemden invloed en vreemde aanmatiging, en dat de regeering om geen andere reden zich niet verzet, dan omdat zij on machtig is aan de indringers het hoofd te bieden. Maar wat beteekent onze belangstelling in deze en andere gebeurtenissen op het wereldtooneel in verge lijking met het groote treurspel, dat thans in Zuid-Afrika zijn einde schijnt te naderen. Van het oogenblik af, dat de Engelschen gelegenheid vonden om tusschen de stel lingen der Boeren door in den Oranje-Vrijstaat te vallen, Cronjé met zijn dapperen den pas afsneden en gevangen namen, en van verschillende zijden het land overstroom den, namen de zaken voor de republikeinen een nood- lottigen keer. Geen stelling meerdie niet rechts en links door do vijanden met hun zoo aanzienlijke over macht kon worden omgetrokken en dan was terugtrekken het eenige middel om niet geheel afgesneden te worden en het lot van Cronjé te ondergaan. Of Johannesburg en Praetoria verdedigd zouden worden en met hoop op goed gevolg verdedigd konden worden bleef altijd twijfelachtigdoch dat de triomfantelijke opmarsch van lord Roberts zoo snel die beide belangrijke plaatsen zou kunnen bereiken, dat hadden zeker al zeer weinigen verwacht. Zal nu een guerilla-oorlog beginnen, en wat er van het Boeren-leger over is zich versterken in de onherbergzame streken van Lydenburg? Weldra zullen wij het kunnen vernemen. Niets schijnt meer zeker. Op die wijze zou het den Engelschen nog lang lastig gemaakt en zonden hun van tijd tot tijd niet onbelangrijke ver liezen toegebracht kunnen worden maar welk goed ♦Dat vind ik niet. Ga uw gang, ga uw gang!" Maar onmiddellijk daarop leunde ze een beetje achter over in haar stoel, nam een plechtigen toon aan, en zeide Kapitein en nu ben ik niet voornemens tegenover u op te treden, als iemand die mijn moeders leven gered heeftmaar alsof u 't mijne ook gered had. Ik wil u tegelijkertijd voor haar en mgn leven de tol der dank baarheid betalen." Ik zette groote oogen op zonder te begrijpen wat die woorden konden beteekenen. Donna Cristina stond op van haar stoelen naar de deur toe gaande deed ze die wagenwijd open. Daar verscheen het kamermeisje met een schotel rolpens in de hand. ♦Rolpens riep ik uit. ♦Klaargemaakt door Sennorra Ramona," sprak Donna Cristina plechtig. De scherts bracht mij in uóg betere stemming. Hoe kort echter duurde die toestand van bedwelmende vreugde Toen het nagerecht op tafel kwam zeide zij met onbe vangenheid Wil ik u 's wat zeggen We gaan morgen al weg. Mijn man zal ons even komen halen." Zoo?" riep ik uit op de manier van iemand, die een stortbad krijgt, en dan moet spreken. Ofschoon de reis wel wat lastig is om zoo te komen en dadelijk weer te vertrekkon zegt bij dat hij ons niet alleen wil laten reizen, omdat mama nog niet volkomen hersteld jS van den scbrik, dien ze gehad heeft." Dit zeggende, haalde ze den brief uit haar zak, en liep dien nog even door. Hjj draagt me ook op, u vooral duizendmaal dank to zeggen, en hij hoopt zeer nog eens gelegenheid te hebben, u persoonlijk te bedanken." Ik zag den brief van den achterkantmaar toch kon ik zoo aan 't slot lezen vtot ziens mijn liefste wat mijn neerslachtigheid deed toenemen. Niettemin tjaf ik miju voldoening te kennen, dat ik binnen kort den heer Marti zou leeren kennen maar 't kostte me eenige inspanning dit eruit te krijgen. Daar

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1