Amsterdamsche Brieven. Buitenland. einde zon ten slotte daarvan voor de Boeren te ver wachten zijn, als zij van alle kanten door vjjanden om ringd en geheel van de buitenwereld afgezonderd zullen wezen, zonder eenig vooruitzicht op vreemde hulp? XIII. Wat ia hot beste middel om ietsdat men gaarne publiek zou makenonder de oogen van duizenden menschen te brengen Voor Amsterdam ontegenzeglijk het zenden van een adres aan den gemeenteraad. Heelt men een verzoek te doen waarvan men de on bescheidenheid zelf wel beseftof een beschuldiging te uiten die geen blad zou willen opnemen of een planne tje op te werpen dat door de redacties te phantastisch wordt geoordeeld om daaraan plaatsing af te staan, dan koopt men een stukje gezegeld papier, stort daarop zijn hart uit en zendt dat naar den Raad waarna men de zeker heid mag hebben dat alle voorname organen der hoofd stad daarvan na eender eerstvolgende Raadsvergaderingen zullen melding maken. Immersde hoofdinhoud van het adres wordt weergegeven op de agenda en deze wordt in het Raadsverslag opgenomen. Meer en meer wordt 't gewoonte om van dit goedkoope publiciteits-middel gebruik te maken. Zoo was or laatst ingekomen een adres van het bestuur der machinisten- en Stokergverecniging „Am sterdam" onder de zinspreuk »Eén voor allen allen voor één", waarin maar eventjes gevraagd werd om f 1500 uit do gemeentekas ten einde eenige vaklieden te zenden naar de Wereldtentoonstelling, die nu te Parijs wordt gehouden. Toevallig spraken wij iemand die tot het opstellen van dit verzoekschrift had meegewerkt. »Of de Bestuursleden nu werkelijk gedacht hadden, dat de Raad aan dat verzoek zou voldoen", was onze vraag. En het antwoord «Natuurlijk niet. Maar er zijn altjjd goeie menschen in de werelddie wat voor een ander overhebben, 't Is meer gebeurd, dat iemand in den handel een prachtigen dag achter den rug had en in een royale bui den eersten den besten wensch inwilligdewaarvan hjj kennis kreeg. In ieder gevalals de machinisten niets van zich lieten hooren kregen zij ook zeker niets en voor het wagen van een kansje kon men allicht een zegeltje overhebben." In hoeverre die vlieger is opgegaan zonden wij niet weten te zeggen. Be Raad beschikte afwijzend op het verzoek zonder daaraan een woord te verspillen maar de publiciteit is verkregen, want besproken is de wensch buiten kijf. Moeten wij aannemen dat uit dezelfde beweegredenen is ontstaan een adres van een aantal teleurgestelde in schrijvers bij de verpachting van de standplaatsen der stattonneerende rijtuigen 1 De kans is er maar dat zou toch wel een zeer lichtzinnig bedrijf zijn. In dat request worden namelijk ernstige beschuldigingen uitgesproken tegen het voerwezen de agenten daarvan zouden zich fooien in de handen laten stoppen en aan de beambten en ambtenaren zouden door de bevoorrechte pachters allerlei faveurtjes worden bewezen waarvoor zij beloond zouden worden met een standplaats ook al hadden anderen daarvoor veel hooger ingeschreven. Zelfs de hoofdambtenaren van het voerwezende inspecteur van politie van Oost zou voor die omkooperij niet on gevoelig zijn geweest. Adressanten bewerendat de gemeente op die manier een schade van f 14000 zon lijdenreden waarom zij om een herverpachting ge vraagd hebben. Zulk een request kan uit den aard der zaak maar niet in de doos worden gestopt. B. en W. zullen daar over praeadvies hebben uit te brengen en terstond na ontvangst zijn zij reeds begonnen met het instellen van een onderzoek. Wij twijfelen er niet aan of de heer Van Oost en zijn manschappen kunnen het resultaat daarvan met een gerust geweten afwachten. *'t Is waar dat plaatsen zijn gegund voor f 20, terwijl door anderen f 100 was geboden, maar als nu de inschrijvingssom zoo hoog is omdat op de qualiteit der voertuigen en hunne bestuurders zooveel wordt uitgewonnen dan is 't toch zeker beter dat de gemeentekas f 80 minder krijgt en stadgenoot en vreemdeling vervoerd worden met een vehikeldat aan de reputatie van Amsterdam geen afbreuk doet. Waarlijk, in den tijd van de vuile aapje8 ik allengs door weemoed overstelpt werden Bonna Cristina het zeker spoedig zou bespeuren vond ik geen beter middel om er tegen te strijden dan het drinken van meer cognac na de koffie dan behoorlijk was. Dit bracht een opgewondenheid voort, weike op vroolijkheid geleek zonder het te wezen. Ik praatte er op los en ik zal zeker wel tal van dwaasheden en enkele onhebbelijk heden voor den dag gebracht hebben, ofschoon ik 't me niet best herinner. Donna Cristina glimlachte maar steeds welwillend. Maar toen ik voor den vijfden of zesden keer mijn hand aan de karaf sloeg om nóg een glaasje in te schenken hield ze mijn arm tegen, en zeide »Nu is n toch wel een beetje te openhartig, kapitein. Ik geef u uw woord terug." »Ik ben uw nederige dienaar, mevrouw, ook al moest het mij 't leven kosten hervatte ik lachend. »Maar ik zal heusch niet meer drinken. Ik ben vast besloten u hierin te gehoorzamen evenals in alles wat u verder wenscht te bevelen Maar er zyn toch zaken," ging ik voortterwjjl ik haar brutaal in de oogen keek, »die meer bedwelmen dan cognac en al de sterke dranken in de wereld Donna Cristina sloeg de oogen neer, en haar rimpelloos voorhoofd betrok. Maar onmiddellijk weer opklarende, zeide ze vroolijk »Nu goed maak dan dat u op geen enkele manier bedwelmd raakt. Ik heb een afschuw van dronken menschen." Ik wilde den raad niet volgen, en al moge het waar zyn, dat ik weinig meer dronk, even zeker is 't, dat ik naar hartelust mijn oogen de kost gaf. Ik ging door met praten als een wonderdokter, en onder 't praten door trachtte ik meer dan eens een slinksch complimentje te pas te brengenmaar Donna Cristina sneed deze vruchtjes mijner verliefde welsprekendheid af vóór ze rijp waren. is in dat opzicht genoeg leergeld betaald en moesten wij daartoe terogkeerendan eerst zouden met recht aan merkingen op het voerwezen zijn te maken. Wie wel eens in bet buitenland heeft gereisdweetdat niets geschikter is om den eersten indruk te bederven dan vuile huurrijtuigen met brutale afzetterige koetsiers en 't moet erkend worden, dat Amsterdam zich den laatsten tjjd in dit opzicht gunstig onderscheidde van veehandere steden. Zoo iets moet aan do gemeentekas ook iets waard zijn. Een schadevan niet geringe bete&keniszal onge twijfeld aan de rijtuigverhuurders berokkend worden door de nieuwe tramlijnen in buurt en XXwelke dezer dagen zijn geopend, 't Is niet slecht gezien dat door den directeur van de gemeentelijke tram deze aan leg met. bekwamen spoed is tot stand gebrachtwant daardoor zijn veel verlangens naar de oude A. O. M in de geboorte gesmoord. Over het geheel is trouwens bij dit deel der gemeentelijke exploitatie een onmiskenbaar streven aanwezig om met billijke wenschen van het publiek rekening te houden. Alleen blijft nu nog over een verlaging van het tarief voor korte afstanden die op den duur ook niet zal kunnen uitblijven, 't Gaat met zulke zaken als men maar geduld heeft, komt 't wel. Dat hebben ook onze ziekenverpleegsters en verplegers ondervondenvoor wie nu eindelijk een vereeniging is opgericht tot behartiging van hunne be langen. Deze was meer dan noodig. Men kan wel zeggen dat men dezen werkkring alleen moet kiezen wanneer men daartoe roeping gevoeltomdat de om standigheden soms diensten vergen waarvoor menschen van veel minder ontwikkeling en opvoeding zouden bodanken, maar aan dat beschikken over anderer krachten dient toch ook een grens gesteld te worden. De doctoren hebben dat in de eerste plaats gevoeld en van hen is dan ook het initiatief uitgegaan om de helpsters en helpers der zieken meer te brengen binnen de lijn van het humanitaire streven dat onze dagen kenmerkt. Na eenige weken van voorbereiding, waarin van verschillende kanten veel sympathie werd ondervonden, kon men in de afgeloopen week voor belangstellenden en belanghebbenden een vergadering uitschrijvendie druk werd bezocht. Daar werd tot het stichten eener organisatie besloten. Velerlei staat op het programma dezer zoo nuttige ver eeniging. Laat ons aan de hand van den voorzitter, Dr. Aletrino, alleen maar noemen verbetering van de positie der verpleegsters, die door ziekte tijdelijk ongeschikt zijn haar werk te doen verbetering van den toestand der verpleegstersdie door ouderdom of ziekte ongeschikt zijn om verder in haar onderhoud te voorzien oprichting van centrale bureaux in de groote steden van ons land tot welke aanvragen voor verpleegsters en verplegors kunnen gericht worden oprichting van zoogenaamde zuster huizen waarin de zusters beteren aangenamer huisvesting kunnen vinden dan nu het geval is immersthans zijn ze dikwijls verplicht op kamers in particuliere woningen een onderkomen te zoeken. Voorts is het bekend, dat in sommige ziekenhuizen verbeteringen tot stand moeten gebracht worden die zoowol in het belang van de verpleegden als in dat der verplegenden zijn direc teuren en directrices zijn daartoe dikwijls onmachtig omdat hun de steun ontbreokt van een lichaam, dat hen in hun streven naar verbetering zou kunnen helpen. Wat deze beweging in onze oogen vooral zoo loffelijk doet zijn isdat men zorgvuldig vermeden heeft om allerlei kleinigheden te reglomenteeren. De verpleegsters en verplegers hebben zeker recht op een menschwaardige en vriendelijke behandelingmaar het vak brengt met zich mee, dat de rechten en plichten niet zoo minutieus ge regeld kunnen worden als bij arbeiders in loontrekkenden dienst. Men heeft plaats gelaten voor de zelfopofferende lief de, die aan het ziekbed een der grootste factoren moet blijven en zonder welke geen verpleegster haar taak met opgewekt heid zal kunnen blijven vervullen, ook al werd al haar doen en laten bij reglement nog zoo precies voorgeschreven. Alleen dient gezorgd te worden, dat zij van haar edel karakter niet het slachtoffer wordt door meer van haar broos lichaam te vergen dan waartoe dit in staat is. En heeft zy' het ongeluk zelf ziek te worden, dan moet de vrouw, die zich aan anderen wijdde, erop kunnen rekenen dat men haar niet in den steek laat. Dat in dit opzicht wel eens tekortkomingen zijn gepleegd kan, helaas, niet worden ontkend. In de vergadering der Liberale Unie heeft het fe minisme weder een nieuwe zegepraal behaald. Er zijn Ik was van mijn stoel opgestaan, en zij van den hare. We stonden aan 't balkonraam, en keken naar het vertier en de drukte op de kade. Ik rookte met haar toestem ming een Havana-sigaar. Daar haar mooi kopje mij veel meer belang inboezemde dan de drukte op de kade, bespeurde ik, dat er een schildpadden kammetje uit haar kapsel losliet. «Als ik dat kammetje was, zou ik erg in mijn schik zijn op mijn plaats. Ik zou nooit probeeren te ontsnappen." En brutaalweg, zonder me eigenlijk rekenschap te geven van hetgeen ik deed, bracht ik mijn liand naar haar hoofd en zette het kammetje weer op zjjn plaats. Ze werd op eens rood als vuur sloeg de oogen neer stond een oogenblik in weifeling en ten slotte, mij fier in de oogen kijkende zeide zij met veranderde stem «Mijnheer ik weet niet wat voor aanleiding ik u wel kan gegeven hebben om u zekere vrijheden met my te veroorloven De dienstdie u ons bewezen heeft geeft u recht op onze dankbaarheid maar niet om mij zonder eerbied te bejegenen." Als by tooverslag verdween op eens de halve roes waarin ik was. Ik stond verbijsterd en beschaamd zooals ik nog nooit in mijn leven geweest was of ooit donk te zullen wezen en ik kon te nauwernood eenige woorden van verontschuldiging stamelen. Ik geloof, dat zij ze niet eens hoorde. Ze keerde mij met minachting den rug toe, en ging in haar alkoof. Na een oogenblik kwam een gedachte in mijn geest op, die inderdaad wel zekeren schijn van waarheid had, name lijk, dat ik daar te veel was. En zonder mij op te houden, om die met voldoende aandacht in het licht eener ver standige en ernstige kritiek verder na te gaan bracht ik haar onmiddellijk in piaktijk zette mijn hoed op en verwjjderde mij met stille trom. Wordt vervolgd. tijden geweest, dat de Unie-vergaderingen voor de ver slaggevers gelijk stonden met dagen van groote afmat ting, zoodat zij na afloop daarvan dien dag niet meer tot verderen arbeid in staat waren. Men wist, dat het geheele, zich voor de politiek interesseerende land met ingehouden adem hunne verslagen zou lezen, omdat de besluiten der Unie een stempel drukten op de nabijlig- gende staatkundige toekomsten de redacties waren daarom gewoon voor deze verslagen alle rubrieken te laten wijken. Met welk een spanning werd dan de uit slag der stemming aan het slot der vergadering verbeid 1 Lang moest daarop gewacht worden wjj herinneren ons wel Unie-bijeen komsten waarin eerst om half zeven de beslissing viel. In de vergadering van Zaterdag j.l. was van dat alles weinig meer terug te vinden. Geen redevoeringen die in de eerste maanden aan onze politici stof tot beschouwin gen zullen geven Geen welsprekende betoogen alsof er ernstige gevaren dreigden Na de openingsrede van den voorzitter werd huishou delijk vergaderd en toen de pers om één uur weer mocht verschijnen werd eerst een motie aangenomen waarin de vergadering, diep betreurende de beslissing der Eerste Kamer in zake de Ongevallenwetde wenschelijkheid uitsprak dat spoedig een wettelijke regeling van de verzekering van werklieden tegen de gevolgen van on gelukken op de grondslagen van de verworpen wet zal tot stand komen. Toen kwam de kieswet-motiewaarin bet Bestuur voorstelde 1 van het hervormingsprogramma als volgt te doen luiden »De Liberale Unie handhavende haar herhaaldelijk uitgesproken meening ten gunste eener rege ling van de kiesbevoegdheidlos van eiken band met belastingen is van oordeeldat ter verkrijging daarvan wijziging der artikelen 80127 en 148 der Grondwet noodzakelijk gebleken is en dat deze wyziging behoort te geschieden in dien zin, dat invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en toekenning van het kiesrecht aan vrouwen mogelijk worden." De discussie die hierover gevoerd werdhad weinig om het lijf. Zij gold in hoofdzaak het onderscheiddat in de motie tusschen mannen en vrouwen werd gemaakt. In een bepaalden vorm bracht Prof. Molengraaf! namens «Algemeen Belang" te Utrecht de afkeuring van dit onderscheid door voor te stellen «toekenning van kies recht aan vrouwen" weg te laten en de slotwoorden der motie zoo te lezen dat wijziging der Grondwet nood zakelijk is in dien zin, «dat invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk worde." De voorzitter had daartegen eenig bezwaar, omdat aldus de oppositie tegen het algemeen stemrecht nog zou toenemen. Werd het voorstel van Prof. Molengraaf! aangenomen dan zou men meer kans loopen om niets te verkrijgen. De vergadering vond echter dat zij er dat maar op wagen moest en met 59 tegen 3 slemmen werd de motie van het Hoofdbestuur aangenomengeamendeerd door «Algemeen Belang", 't Was nog geen 4 uur, toen de voorzitter de slappe vergadering sloot. CHINA. De opstand der Boxers breidt zich nog steeds uit en de correspondenten der groote Europeesche bladen zijn van meening, dat, wanneer de Regeering niet Bnel en krachtig ingrijpt, de beweging, die zij thans niet bedui dend achten zeer ernstige afmetingen zal aannemen. Reeds is een aanval beproefd op een stoomboot op de Yantse-Iviangde opstandelingen werden echter terug geslagen. Het Frausche consulaat ontving bericht, dat een dertigtal vreemdelingen, die in booten naar Tiensin trachtten te ontvluchten, door 700 Boxers werden aange vallen en dat vier hunner gedood en velen gewond werden. Het snelle verloop van don Japansch-Chineeschen oor log van eenige jaren geleden, en de volslagen nederlaag, destijds door de Chineezen geledon, beeft bij velen de overtuiging gevestigd, dat de Chinees als soldaat niet veel beteekent. Toch is dit onjuist mits goed gewapend en goed aangevoerd is hij dapper en volhardend, de geschie denis van den opstand dei Taï pings en do ervaring des tijds door niemand minder dan Gordon opgedaanzijn daar om dit te bewijzen. Dat de Chineezen bovendien barbaarsch wreed zijn maakt de zaak niet boter. ENGELAND. Op de jaarlijksehe vergadering van de Onafhankelijke Arbeiderspartij, heeft de leider dier partij, het parlementslid Keir Hardie, in krachtige taal het imperialisme en den daardoor ontbranden Zuid-Afri- kaanschen worstelstrijd veroordeeld. Langdurige en luide toejuichingen bewezen den spreker, dat de vergadering zijn gevoelen deelde en met eenparige stemmen werden de besluiten der afdeelingen van Londenen Birmingham, gekaut tegen de veroveringspolitiek der Regeering en Jingo-partij, uaugenomen. De leider wekte zijn hoorders op zich met alle kracht tegen de inlijving der beide Republieken te verzetten. Ongeveer half Juni zal te Londen een vrouwenbetoo- ging op uitgebreide schaal tegen den oorlog plaats hebben. FRAXUB1JK. Nadat, gelijk wij reeds meldden, de Senaatszitting, waarin het amnestie-ontwei p behandeld werd, den 1 geschorst was, wegens de uiterst rumoerige tooneelen toen voorgevallen die zoo niet de oorzaak, dan toch de aanleiding waren tot .Gallifot's aftreden, werd de discussie den 2 hervat. Trarieux, de bekende voorvechter van recht en gerechtigheid in de Dreyfus- zaak, zette zijn rede voort en drong met kracht op de verwerping van het voorstel aan. De minister-president, Waldeck Roussoau verdedigde het, als het eenige middel het verleden te doen vergeten en het land kalmte en rust te hergeven, en bezwoer den Senaat der Regeering door aanneming van het ontwerp een bewijs van ver trouwen te geven. Gelijk te verwachten was, nam de Senaat het ontwerp aan met ovorgrooto meerderheid, 238 tegen 34 stemmen. Mercier en zijn handlangers zullen dus straffeloos uit den strijd komen, maar of de Dreyfus- zaak met deze amnestie van de baan zal zijn is een vraag, waarop het antwoord eerst na afloop dar Ten toonstelling kan worden verwacht. De minister van financiën heeft de begrooting voor 1901 ingediend tot een bedrag van 3550 millioen fraucs inkomsten en J millioen minder aan uitgaven, 58 mil lioen hooger dan voor 1900. En wel 20 millioen voor o

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2