De oorlog in Zuid-Afrika. Nederland. Stadsberichten. Vrijwillige Oefeningen in ileu Wapenhandel. Kantongerecht te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. kustverdediging ook in de koloniën, 12 millioen voor openbare werken, 13 millioen voor verbetering van den telephonischen dienst en de rest voor buitengewone mi litaire uitgaven die tot dasver uit een speciaal fonds werden bestreden. Tot bestrijding van deze 58 millioen dienen 10 millioon hoogere opbrengst nit de herziening der successierechten, 10 millioen nit verjaarde stortingon in de consignatiekas, 35 millioen nit de gewone stijging der middelen en de rest nit heffingen op de automobielen naar de paardekracht, op goederen in de doode hand enz. ZU1B-AFRIKA. Veel berichten zjjn de laatste dagen niet van het oorlogsterrein ontvangen, doch de enkele telegrammen doen zien, dat het eindeloos terug trekken der Boeren voor het oogenblik althans heeft op gehouden. Nog steeds is Pretoria niet genomen, 10.000 Boeren zonden alle stellingen en kopjes rondom de hoofd stad bezet houden en ook te Bronkhorstsprnit zon een sterk commando staan. Lord Boberts seint van 2 Juni Johannesburg is rustig. De bevolking levert wa pens en ponies in. In het fort zijn slechts een houwitzer en twee 65 m. M. Krnpp-kanonnen achtergelaten. De Qneenslanders hebben 30 Mei een Creusot-kanon, elf wagens, voorraden en ammunitie buit gemaakt. Commandant Botha van Zoutpansberg, zijn veldkornet en ongeveer honderd man zijn in de gevechten om Jo hannesburg gevangen genomen. Onder deze behooren eenigu tot het vreemdenlegioen en de Iersche brigade. Welke verliezen de Engelschen de laatste dagen in de verschillende gevechten leden, is niet bekend. Bundle geeft op dat zijn verliezen bedragen 30 gesneuveld en 150 gewond doch een ander telegram meldt dat de garde alleen reeds 37 dooden en 115 gewonden verloren, French verloor 4 dooden en 27 gewonden en Warren, die belast is met de pacificatie der oproerige districten in het wes ten telde op 29 Mei 15 dooden en 30 gewonden. Deze cijfers zijn blijkbaar niet volledig, doch toonen in elk geval aan, dat de tegenstand nog verre van gebroken is. Volgens telegrammen uit Winburg (Vrijstaat) zou Bundie er in geslaagd zijn de Boeren nabij Ficksburg zoodanig in te sluiten, dat hun alleen een aftocht door Basuto-land zoude openstaande Basuto's zouden hun echter den doortocht betwisten. Er is zeer veel verdeeldheid over de vraag of Pretoria zal worden verdedigd of niet. De meest tegenstrijdige berichten over de al of niet verdedigbaarheid der stad wor den in de Europeesche bladen verspreid en verdedigd. Spoedig zal blijken, wat de Boeren te dien opzichte zul len besluiten. Uit de Kaapkolonie wordt van 31 Mei geseind Het Volkscongres is heden geopend. 800 Personen waren aanwezig. De Villiers, de broeder van den opper rechter, presideerde. Er werden hefti geredevoeringen ge houden. Met algemeene stemmen werd een motie aange nomen waarin gezegd wordt dat naar de meening van de meerderheid der Kaapkolonisten de voornaamste en onmiddellijke oorzaak van den oorlog was gelegen in de onverantwoordelijke en onduldbare inmenging van het Kabinet te Londen in de binnenlandsche zaken der Znid- afrikaansche Bepubliek. Ook werd een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat wanneer de Bepublieken geannexeerd worden het laud zich nooit weer in vrede en eensgezindheid zal verheugen en aangedrongen op herstol van de volledige onafhankelijkheid dor Republieken. De kolonisten moesten een stem hebben in de benooming van den gouverneur, waardoor het onnoodig zou worden staande legers op de been te honden om toezicht uit te oefenen op het volk. Dan zonden de Republieken altijd gereed zijn om de Kolo nisten bij te staan ingeval van een eveutueelen inval van een vreemde in Zuid-Afrika. Het congres benoemde afge vaardigden om Engeland, Australië en Canada te bezoe ken en daar de teiten te gaan uiteenzetten. Pretoria bezet. Aan het Nieuws van den Dag wordt gemeld, dat een officieel telegram van goneraal Roberts bericht, dat Pretoria is bezet. «Diamond Jubilee'', net paard van den prins van Wales, dat don Derby-wedren Woensdag heeft gewonnen, liep den race in 2 minuten 42 seconden. Voor 1850 heeft nog nooit oen enkel paard minder tijd voor dezen race noodig gehad. Alleen in 1896 deed «Persimmon", ook van den prins van Wales, er ook 2 min. 42 se conden over. «Flying Fox" deed het in 1899 in 2 min. 424/s seconden en «Galtee More" in 897 in 2 min. 44 seconden, Dit jaar heeft «Diamond jubilee" nu reeds ge wonnen de 2000 Guïueas 4700)de Newmarket Stakes 3425) en de Derby 5450). haatite Berlchlra. In Transvaal. LONDEN4 Jnui. De «Daiiy Express" bevat een telegram nit Lorenzo Marqnoz van gisteren meldende dat volgens een officieel telegram uit Pretoria van 31 Mei een hevig gevecht plaats had bij Irene acht mijlen ten zuiden van Pretoria. De boeren behielden hunne stellingen tot aan het vallen der duisternis. Vijftien treinen worden dageljjks gezoi den naar Macha- dodorp met levensmiddelen voor Lijdenburg. Een Express-telegram nit Pretoria van 2 Juni meldt, dat French in gevecht gewikkeld was bij Irene. 11e verkiezingen in Italië. ROME, 4 Jnni. Van de verkiezingen in 508 distrie ten zijn 440 uitslagen bekend. Gekozen zijn 334 con- stitutioneelen, waarvan 266 ministerieelen, 26 radicalen, 57 republikeinen en socialisten. In 23 districten moet herstemming plaats hebben. Alle ministers en staatssecretarissen werden herkozen. Uit China. TIENTSIN, 4 Jnni. De Engelsche zendeling Robinson, lid der Noord-Chineesehe Zeudingsvereenigiug en vijf inlandsche christenen zijn vermoord. De zendeling Nor- man van dezelfde zendingsveroeniging, is twee mijlen van Yeng ühing gevaugeu genomen. TIENTSIN, 4 Jnni. Een afdeeling kozakken, die uit gezonden werd om de vermisten en de vluchtelingen te zoeken geraakte in een scherp gevecht met de Boxers en bracht dezen ernstige verliezen toe. Aan de zijde der Russen werden een officier en drie man gewond. Er zijn Verontrustende berichten ontvangen over den toestand der Engelsche en Amerikaansche zendelingen. [Champagne voor Huiler. De volgende vermakelijke geschiedenis deelt de »N. Rott." mede, als tegenwoordig in militaire kringen in Engeland veel opgang makend Eenigen tyd geleden telegrapheerde Sir Redvers Bnller om hem zoo spoedig mogelijk 50 manden champagne te zenden, van het merk, dat hij gewoon was te drinken, doch met bepaald verzoek op de manden te vermelden, dat ze gevuld waren met ricinnsolie, wonder-olie tegen het snoepen waarschijnlijk. Tegen den tijd, dat de wijn te Durban kon aankomen, schreof Bnller aan den etappe-commandant aldaar, dat hij 50 manden met ricinnsolie verwachtte en dat deze zoo spoedig mogelijk naar zijn hoofdkwartier moesten worden opgezonden. Eenige dagen later kwam uit Durban het volgende telegram«Tot groot leedwezen bedoelde manden niet aangekomen. Heb nu zooveel mogelijk ricinnsolie hier gekocht vast en 20 manden verzonden. Hoop vertraging zending geen ongerief heeft veroorzaakt". Wat Bnller bij ontvangst van dit telegram heeft gezegd, wordt niet vermeld. Landbouwbelangen. In het orgaan van het Nederlandsche Landbouw- comité wordt medegedeeld, dat sedert de mededeeling in zijn officieel jaarverslag over 1899, dat de minister er althans voorloopig van afgezien heeft een ontwerp van wet betreffende eene officieele Landbonwvertegenwoordi- ging by deWetgevende Macht aanhangig te maken de Regeering wel degelijk werkzaam is aan het voorbereiden van een voorstel tot wettelijke Landbonwvertegenwoor- diging, doch dit zeer omvangrijke onderwerp een nauw keurig en grondig onderzoek eischt, waarmede zich de Regeering geregeld bezig houdt. Feu sneltrein gestopt. De trein van de H. IJ. S. M. die 7.10 van Am sterdam naar Parijs vertrekt, werd den 2 bij Vogelenzang plotseling tot staan gebracht doordat een daar wonend persoon aan do noodrem had getrokken. De man was onmiddellijk nit de trein gesprongen en liep over de weilanden hard weg. Hij werd door de conducteurs nagezet en gegrepenwaarop tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. Door het oponthoud werd de aansluiting te Rotterdam gemist en moesten de reizigers drie kwartier wachten voordat zij hun reis kouden vervolgen. Be moord te Koewacht. In de zaak tegen A. O. Misseghersden verdachte van den moord te Koewachtwaarvan de behandeling 6 Juni voor de arroudissemeuts-rechtbank te Middelburg aanvangt, zijn niet minder dan 82 getuigen gedagvaard, waaronder 15 a décharge. Uit Appeltern. Uit Appeltern Bchrijtt men aan de «Arnh. Ct." dat wederom de kerkeraad der eed. herv. gemeente en C. Visser voor het classikaal bestuur te Nijmegen zijn moeten verschijnen in zake het seete-leven aldaar. Men verwachtdat geen kerkelijke straffen zullen worden toegepast. Het classikaal bestuur en de justitie hebben namelijk een nanwkenrig onderzoek ingesteld naar het al of niet plegen van onzedelijke handelingen door de seeteleden waarvan zij in een tot genoemd bestnnr gericht en door vele personen onderteekend schrijven beticht werden. Daar door dat onderzoek de algeheelo onwaarheid van genoemd praatje is geblekenzal een aanklacht tegen de onderteekenaars ook een der naslepen van het Appelternsche drama zijn. Justus van Ilaurlk. De le aflevering is verschenen van de Geïllustreerde Volksuitgave der Justus van Manrik's Werken, Ruim zeven jaren goledeu begonnen de uitgevers met de Volks uitgave dar Workeu van Justus van Maurik uit te geven en sinds dien tijd zijn er meer dan 100.000 deelen ver- kooht, wat wei een groot bewys is, dat Van Manrik's Werken door menschen van eiken leeftijd gelezen knnnen worden en dat bij onder de meest popnlairo schrijvers van ons land behoort. Deze nieuwe geïllustreerde uitgave zal compleet zijn in 27 afleveringen of in 9 deelen. De omslag en de banden zijn ontworpen door Johan Braakensiek. Ieder deel zal geïllustreerd zijn met 8 groote platen van denzelfden schrijver. Boon's geïllustreerd Magazijn. Verschenen is n°. 12 van dit populaire letterkundig, tijdschriftdat goede lectnur brengt onder veler bereik. De lijvige aflevering toch kost niet meer dan 35 cents De iuhond van n°. 12 is: Z. M. Alexander I, Koning van Servië; Een en ander ovoi Servië door Meinard Merens, geïllustreerd; Wereld tentoonstelling te Parijs door B. ver Wijk geïllustreerd; De oorsprong van sommige modes, bewerkt door Freule B; De breilesOns Zeebanket. Een kijkje in de haringvis- scherij, bewerkt door Holdageïllustreerd; Een oud geveltje, door N. van Harpen geïllustreerd naar pentee- keniugeu van Theo Nenhnys; Merkwaardige opnamen van de photographie instantanée; De Zuid-Afrikaansche Vredes- deputatiePostduiven als oorlogsbodenEen daad van opoffering door Alfred Slade, geïllustreerd De Pleegzoon der Weuderlinsdoor Wilhelmina von Hillern-Birch. Hoofdstuk 18—23 (Slot); Röütgeu-stralen op het slagveld, geïllustreerd; Rosier Faassen 1833—1850—1900 door N. H. Wolf, geïllustreerd Voordrachten. Monologen Dialogen Saloostakjes en Verzen. De gebroken vaas, naar Sally Prudd'bomme door J. A. Holtrop; De nieawe spoorweg door J. A. Holtrop. Leerplicht. Bij de uitgevers J. Noordayn en Zoon te Gorinchem verschijnt zooeven een werkje, getiteld: „De leerplicht wet bevattelijk uiteengezet en toegelicht voor ouders onderwijzers enz., door O. A. Zelvelder, arrondissements- schoolopziener. Het behandelt achtereenvolgens het school- ondei wijs en het huisonderwijs, iu het bijzonder de rechten en plichten van oaders voogden en verzorgers daarbjj geeft aan welke plichten door deze wet op de onderwij zers gelegd worden en wat het schooltoezicht en de gemeeutebestnren in deze te doen hebben. Het is een eenvoudig en helder geschreven boekje, dat slechts 25 cents k.?st en zeker welkom zal zijn aan allen die iets met den leerplicht te maken hebbendaaronder begrepen de ouders van schoolgaande kinderen. Loop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Mei 1900. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Mei 8890 mannen en 9380 vrouwen', te zamen 18270 personen. Geboren werden 22 jongens en 25 meisjes, samen 47 kinderen, dat is 30.9 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 2 kin deren van het mannelijk geslacht. In deze maand overleden 10 mannen en 12 vrouwen, samen 22 personen, dat is 14.4 per 1000 per jaar. Besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven, kwamen niet voor. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 14.4 was, bedroeg voor Rotterdam 16.9, 's-Gravenhage 16.8, Amsterdam 15.2, Utrecht 18.6, Groningen 14.8, Antwerpen 16.4, Parijs 22.1, Londen 17.3, Weenen 24.8, München 25.4, Ham burg 19.5, Keulen 24.5, Bern 28.2, Christiania 20.1, Edinburg 19.0, Dublin 28.7, Berlijn 18.3, Brussel 18.1 en Petersburg 29.2. Brankmisbrulk. In den avond van den 4 (2en Pinksterdag), zoomede den daarop volgenden nacht, was het hier ter stede vrjj rumoerig zoodat de politie menig oogenblik de handen vol had en ter voorkoming van walgelijke tooneelen niet minder dan twaalf beschonken personen moesten worden opgeborgen. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 28 Mei tot den 2 Jnni zijn in het badhuis van het »W i 11 e Kruis" genomen 53 kuipbaden, 76 regenbaden le klas en 154 regenbaden 2e klas totaal 283 baden. doneert Bulten-soclctelt. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto zal op Woensdag, den G, des avonds ten 71I2 uur, in den Stadshont, van wege de Buiten-socioteit, een concert worden gegeven, waarvan het programma als volgt luidt 1.»En ronte, mes amis" pas redoublé v. L. Langlois. 2. «Feest-Onverture"Alb. Lortzing. 3. a. Intermezzo ans der Suite «L'Ar- léaienue"George Bizet.' b. «La Woffington-Gavotte" Meredith Bali. 4. Eantaisie op motieven nit de Opera «Das Nachtleger von Granada" C. Kreutzer. 5. «Lonise", concert-ouverture Canivez. 6. Grande fantaisie concertante sur des chansons russes, pour harmonie" F. Blumentritt. 7. «O schöuer Mai", Concert-Walzer Joh. Stranss. 8. «Musikalische Reisednrch Europa", TongemaldeA. Conradi. Aangll'te tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter gemeentesecretarie vóór I JULI a.s., op welken datum de lijst onher roepelijk wordt gesloten. Zitting van 2 Juni 1900. J. H. en J. H., Alkmaar, gemoente-overtreding, de le t 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen beebt. J. de G., J. G. de J., J. M. L., F. ten P., J. P. en J. H. A. K., Alkmaar, J. B., Heiloo, F. K., zonder be kende woonplaats, en P. de J., Rijp, overtieding politie verordening, de le, 3e, 5e, 6e, 8a en 9a ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e en 7e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., dc 4o t 0.50 boete of 1 dag hecht. A. B., Lirnmen, D. O. en H. K., Uitgeest, en L. K. Az., Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, de le en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e t 2 boete of 1 dag hecht., de 4e 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. P. A. en C. A., Bergen, loopen over verboden grond, ieder f 0,50 boste of 1 dag hecht. J. R., Alkmaar, strooperij, f 0,50 boete of 1 dag hecht. G. V., R. P., J. B. J., A. S., J. J. H. en P. K., Alk maar, K. K., Heiloo, E. V., Bovencarspel, en J. G. en P. V., Znidscharwoude, dronkenschap, de le, 2e en 4e 10e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht. ONDERTROUWD. 1 Jnni. Jan Kraakman alhier en Maartje Tol te Eg- mond aan Zee. GETROUWD. 3 Juni. Piet van Amelrooij en Grietje de Boer. Ni- colaas Kersten en Catharina Leegwater. GEBOREN. 2 Jnni. Maria, d. van Jacobns Cornelis de Graaf en Aafje Peetoom. Simon, z. van Dirk Songé, en Grietje Koyper. Theodoras, z. van Adriaans Johannes Gilles en Grietje Schoerman. 3 Maria Corneliad. van Dirk Frankenondt en Grietje Kaag. Jacob, z. van Albertns Mei boom en Margaretha Jacoba Smit. Wilhel mina Elisabeth d. van Jan van den Berg en Elisabeth Nat. Siebregje Albertine, d. van Albert Govers en Geertruij Johanna Hessels. 4 Johannes, z. van Dirk Jan Blom en Antje Dnb- beld. Gerardus, z. van Jan Kaal en Antje Blom. Johanna Francisea, d. van Petrus de Nijs en Mijntje Moes. OVERLEDEN. 5 Juni. Cornelis Boot, 64 j.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3