Donna Cristina. No. 68.'rweede blad' Honderd en tweede jaargang. 1900. ZO N DAG 10 JUNI. Gevonden °y oor werpen. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACOIO VALDÊS. 7) ALKMAARSCHE COURAN Deze Courant wordt Blnsdag-, Donderdsf- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80 franco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prp der gewone advertentlen t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdage n des morgens tusschen 9 en 12 uur Een gouden kruisjeeen nickel horlogeketting, een portemonnaie, inh. f 0.20, een armband, een zilveren cha rivari, een ceintuur, een portemonnaie, inh. f 0.07'/2, een paar witte handschoenen, een gouden kruisje, een huis sleutel, een damesportemonnaie, inh. f 0.575, een gedeelte van een fietslantaarn, twee muilkorven, een bril in étui, een blauwe ceintuur een kinderzakje, een kinderpara- pluie, }een pakje stijfsel, een kinderschortje, een blauwe koralen halsketting, twee hondenhalsbanden, een rozenkrans in étui, een vrouwenzak, een schaartje in étui, een '/a Liter-maat, een paar glacé handschoenen, een portemon naie, een dito, inh. f 1.06, een armbandje met gouden kapittelstokje. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 8 Juni 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. XV. Parijs, 3 Juni 1900. 11e Tentoonstelling. X. Zullen wij op de Pinksterdagen de tentoonstelling be zoeken Sedert verleden zondag toen het er reeds zóó druk was, stelden wij ons deze vraag en vooral de eerste Pinksterdag biedt zoowel op de Expositie als daar buiten buitengewoon veel afwisseling. De tentoonstelling belooft ons militaire concerten, 's middags en 's avonds en groote «fêtes de nuit" met prachtige illuminatiën. In het Bois de Boulogne hebben wij den tweeden dag van het groote parjjsche bloemenfeest, te Auteuil de paarden-wedrennen, de »Grand Steeple-Ohnse" met een hoofdprijs van 120 dui zend franken, verder bijna alle schouwburgen music-halls, circussen, hippodrome, velodrome, concert in den dieren tuin, militaire concerten in squares en tuinen, enz. enz., alles roept en trekt publiek. Om op de eigenlijke tentoonstelling terug te komen, zoo bezochten wij het Palais do l'Optique, Dit staat op alle programma's en advertentiën vermeld als »Palais de l'Optique (La lune a un mfltre) 60 attractions pour 1 fr. 50. Dus voor 75 centen belooft men veel mooisen wij moeten erkennen die belofte wordt trouw vervuld men ondervindt niet de minste teleurstellinghet is bepaald mooi en belangwekkend. Waren wij reeds vol bewondering over het Palais du Costumeniet minder groot is onze geestdrift voor dit Palais de l'Optique, dit is ook al eon »clon", een der grootste wonderen van deze tentoonstelling. De eer van dit paleis komt toe aan den heer Deloucleafgevaardigde van het departement der Basses-Alpes, en dat het een succes is blijkt daaruit dat in de eerste dagen het gebouw bezocht werd door eenige honderden personenen men thans gemiddeld 10.000 entrées per dag telt. Alles is mooi aan en in dit paleis, zelfs het »affiche" hetwelk prijkt op alle parijsche muren en schuttingen. Het gebouw ligt op het Champs VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. Ondertusschen hield ik mij op eerbiedigen afstand van het gezelschap verwijderd. Doch zie, weldra wendt Donna Cristina den blik naar mij en richt een allervriende lijkst lachje tot mij terwijl ze me tevens met de hand wenkte om naderbij te komen. Dat onverwachte lachje was zoo heerlijk en verrassend voor me dat ik moeite had mijn aandoening te bedwingen. Ik haastte mij te ge hoorzamen. »Mama's redder!" zeide zij met ietwat nadruk toen ze me aan haar man voorstelde. Deze drukte me allerminzaamst de hand en gaf mij herhaalde malen zijn groote erkentelijkheid te kennen, 't Was een man van acht-en-twintig of dertig jaar, lang, tenger, met een bleek gelaat en donkere oogen, met een zwarten zijdeachtigen en overvloedigen baard oen type uit de oostelijke provinciën evenals zijn vrouw, maar zwak en ziekelijk naar 't uiterlijk althans. >Dauk zij zijn kordaatheidging de jonge vrouw voort, »hebben we nu geen ongeluk te betreuren.'' «Mevrouw riep ik uit, «wat ik gedaan heb, is van geen beteekenis hoegenaamd De eerste de beste matroos, die daar voorbij ging, zou 't zelfde gedaan hebben." Doch, zonder op mij te letten, vertelde zij 't heele geval in alle bijzonderheden, daarbij op overdreven wijze mijn gedrag ophemelende. Deze lofspraak uit haar mond, na 't geen er gebeurd was, veroorzaakte bjj mij meer schaamte dan vreugde. Ik voelde gewetensknagingen en wat mij in den beginne de Marsrechts van den Eiffeltoren en beslaat eene oppervlakte van 8500 vierkants meters, van buiten gezien heeft het den vorm van een halven cirkel of hoepel waar bovenaan eene fraaie decoratie de twaalf teekenen van den »Zodiaque" voorstelt. Gaan wij binnen dan is het ons zeer aangenaam in bijna alle zalen gidsen te ontmoeten, die ons van hetgeen wij zien de verklaringen gevenzoodat de wandeling door en tusschen al die merkwaardigheden ons bepaald gemakkelijk wordt gemaakt. De eerste zaal welke wjj betraden is de Salie Cuvier en Albert Gaudry, bevattende de wording der aarde in twintig tafreelen wij bevinden ons in het half duister en elke scène is verlicht. Deze «tableaux" toonen ons: De eerste aardkorst. Do groote regens. De eerste zeëen. De eerste visschen vogelsslangen land- en zeemonsters. Het ijstijdperk en de vreemdsoortigste dieren met niet minder vreemde namen Ichthyosaure PlésiosaureDinosaure enz. enz. tot aan den eersten mensch die bijzonder veel gelijkt op een gorilla-aap. In de Salie Pasteur maken wij kennis met allerlei microben en de baccilen van besmettelijke ziekten en in de Salie Docteur Roux met de wereld welke leeft in een druppel vuil water. Onnoodig U te zeggen dat dit alles zeer belangwekkend is doch microben en bac- cillen stemmen juist niet tot vroolijkheid daarom zijn wij blij te komen in de zaal Georges Despret, waar alles gedaan is met het doel op uwe lachspieren te werken. Nieuw is dit nietmaar aardig, men heeft er een diepen putgevormd door twee spiegels onder en boven uw gezichtkijkt gjj in dien putdan wordt uw gelaat weerkaatst door den anderen spiegel, zoodat het gezichts bedrog u doet gelooven met een bodemloozen, oneindig diepen put te doen te hebben. Wie kent niet die spiegels die ons groot of klein maken ineengedrukt of lang en mager met langwerpig gelaatlange of korte beenen welnu hier vindt men er een aantal, die ons allerkoddigst leeljjk maken. Vervolgens een doolhof van spiegels, eene galerij van 15 meter lengte bij ongeveer 10 me er breedte, en waarin een honderdtal spiegels verlicht door bijna 500 lampen zoodanig zijn aangebracht dat men altyd maar om die spiegels hrendraait en er zich tegenaan stoot, en is men eenmaal in dien doolhof, dan komt men er zonder hulp van den gids niet weder uit. Gaan wij even langs een wenteltrap naar boven, dan komen wij aan den grooten Kaleidoscope, gevormd door drie reusachtige spiegels, elk 7 meter lang en 3 meter hoog, die tezamen een driehoek vormen, waarbinnen wij staan, en die onszelvon zoovele malen weerkaatsen, dat wanneer er ongeveer een tiental personen met ons zijn, wij zonden denken ons te bevinden temidden van eene menigte van honderden, ja duizenden personen. Vervolgens hervatten wij weder onze wandeling door een aantal zalen, en daar er teveel zijn om ze alle te ver melden, noemen wij er eenige De zaal Crookes of Salie de la lumière froide, waar het bij onze intrede nachtelijk duister is, om ons dan met behulp van «tubes Geissler'' allerlei schitterend lich tende opschriften te toonen als i »het koude licht is het een kleine onvoorzichtigheid toegeschenen had, kwam me nu als een gebrek aan kiesehheid voor. "We keerden naar de stad terug en ik verliet hen aan den ingang van 't hotel, zonder te willen binnengaan, ondanks Marti's herhaald aandringen. In die eerste oogen- blikken moest de tegenwoordigheid van een vreemdeling hinderlijk wezen. Maar ik sprak met hem af, dat we een kop koffie zonden gaan gebruiken in Suizo. Ik koesterde de hoop, dat hij dan zijn vrouw zou meebrengen want deze hield er van na den maaitijd een wandeling te gaan doen. Die hoop werd niet verwezenlijkt. Marti vertoonde zich alleen en verklaarde, dat zijn vrouw wat moö was en hoofdpjjn had. Ik hield dat voor een voorwendsel, en 't deed mij leed. Wellicht waren na 't eerste oogenblik van overstelpende vreugde het wantrouwen en de wrok in haar hart teruggekeerd. Nog voordat er een uur om was, waren Marti en ik de beste maatjes. Hij scheen mij een innemend man, met een openhartigbeminnelijkvroolijk en ietwat naïef karakter. De honderd verschillende zaken, die hij om handen bad lieten hem geen tijd om zich langen tijd met hetzelfde bezig te houden. Hij sprong onder 't praten luchtig van 't eene onderwerp op 't andere, schoon hij daarbij steeds groote helderheid van geesten voortvarend heid aan den dag legde. Ik liet hem door redeneeren en sloeg hem onderwijl met gespannen nieuwsgierigheid gade. Wat mij bij dat eerste gesprek het meest trof en er van bijbleet, was een zekere manier, die hij had, om telkens zijn vingers als een kam door zijn golvende lokken te strijken en eveu te kuchen, als hij 't een of ander idee ging uitspreken, dat hij van belang achtte. Dit gebaar dat bij een ander wellicht belachelijk zou gelekon hebben, ging hem af als iets bevalligs eu beminnelijk naïefs. Ik kan niet precies uitdrukken welke gevoelens Marti mjj toen inboezemde, 't Was een onbeschrijflijke mengeling van sympathie en afkeer, van nieuwsgierigheid en arg waan, welke alleen iemand, die wol eens in dergelijke omstandigheden verkeerd heeftgoed begrijpen kan. De »Urano'' moest den volgenden dag met den vloed, die 's avonds opkwam, het anker lichten, 's Morgens ta licht der toekomst", lichtende sterren, lyres, raderen enz. De zaal Franklin met een Optisch Orgel. De zaal Lacaze-Duthiers met onderzeesche landschappen. De Galerie Foucault met de «Grande Lunette" of groote kijker, welke twintigduizend kilo's weegt en kijkglazen heeft van l15 meter middellijn. Al zegt het affiche ook «La lune a un mètre", zoo brengt deze verrekijker de maan volstrekt niet op 1 meter afstand van ons, dat zou te mooi zijn, maar toch is dit de sterkste van alle bekende kijkers, en brengt ons de maan op een afstand van ongoveer 70 kilometers. En daar het niet mogelijk was ditmaal eene plaats en gebouw te vinden om dien kijker zoo direct op de maan te richten, heeft men een reusachtigen spiegel aangebracht, de Sidérostat genoemd, deze weegt 3600 Kilo's, is 27 centimeters dik en heeft eene middellijn van 2 meters. Wat zullen wij nog meer zeggen, er zijn nog zoovele zalen en alles is zoo van belang, projectiën, maanpano- rama météorieten télegraphie zonnewijzer enz. enz., waarlijk, dit Palais is oen bezoek overwaard, maar het duizelt ons bepaald van al die lichten, lenzen, electri- citeit enz. enz., zoodat wij voor meerdere details een ieder raden een bezoek aan dit gebouw te brengen. Men zal over en over tevreden zijn. Wij hebben hier niet te doen met eenige aardigheden, waarbjj de wetenschap ge trokken werd, neen, voor allen, die belang stellen in de optica, biedt deze «attraction" een bijdrage tot studie en meerdere wetenschap. Varieeren wjj thans ons genoegen en keeren wij met- de Plateforme mobile naar de Champs Elysées terug. J. M. T. 5 Juni. Of het er vol was verbazend vol 1 Op Zondag volgens de officieele opgave 515,700 entrée's,dus meer dan een half millioen, en gisteren Maandag was het er ook buitengewoon druk, dus voor de beide Pink sterdagen stellig een millioen bezoekers. Dat is toch bui tengewoon, zooveel waren ér in '89 niet. Sedert de opening op 15 April, dus ongeveer in zes weken, telde men aan de verschillende toegangen der Expositie reeds bijna acht millioen bezoekers. Het is een waar succes. Wreedheid der Brltsche soldaten. Schandelijke staaltjes worden verteld van de ge weldenarijen en plunderingen der Britsche soldaten en vrijwilligers, die trouwens de orders schijnen te hebben gekregen niets te sparen in hoeven waar men wapenen vindt. Dat was het geval in eenenog maar alleen door vrouwen bewoond, die mogelijk niet eens wisten wat er in huis was. Niettemin werd ondanks de smeekingen en tranen der eigenares de hoeve verbrand. Een andere hoeve werd geplunderd, terwijl de eigenaar in een der kamers stervende lag. Terwijl de soldaten bezig waren, hoorde men hem, met doodsangst in de stem, roepen «Wat doen ze, wat doen ze De troepen werden gevolgd door groepen weeklagende vrouwen en kinderen. voren vervoegde ik mij aan 't hotel, om afscheid te nemen van mijn nienwe vrienden. Marti en zijn schoonmoeder betuigden met warmte hun spijt over mijn heengaan. Cristina vertoonde zich niet. Ze bleef in haar slaapkamer, bezig met haar toilet, naar ik kon opmaken en was niet zoo vriendelijk om mij te vragen of ik wachten wilde veeleer nam ze zoo overijld afscheid van me, dat het wel scheen, alsof ze er bang voor was, dat ik blijven zou. »'t Ga u goed, meneer Ribot!" riep ze van binnen. «Neem me niet kwalijk, dat ik niet voor den dag kom 't is me onmogeljjk op 't oogenblik. Ik wensch u een heel voorspoedige reis en zeg u nog eens duizendmaal dank. We zullen nooit vergeten wat u gedaan heeft. Goeie reis 1" Marti wildo hebben, dat ik met hem zou dejeuneeren maar ik had veel te doen en bedaukte. Bovendien moet ik bekennen, dat ik mij zoo mistroostig voelde, dat ik er naar verlangde weer op straat te wezen. Zoowel hy als Donna Amparo deden mij op allerlei wijzen 't vrien delijke voorstel, om, waDneer ik te Barcelona terugkwam, eens een uitvliegertje naar Valencia te maken, omdat de boot toch altijd acht cf tien dagen in eerstgenoemde plaats stilhield. Hij en zijn vrouw zouden het beiden heel pleizierig vinden mij in hun huis logis aan te bieden. Ik kon moeilijk anders dan beloven, dat ik er van ge bruik zou maken, maar met het vaste voornemen er nooit gevolg aan te geven. Het was altijd lastig de boot te verlaton maar vooral de vijandige koelheid, die ik in Donna Cristina opmerkte, deed er mij niet veel lust toe gevoelen. 's Avonds kwam Marti nog eens aan boord, om mij op nieuw de hand te drukken, voordat ik heenging. Wederom drong hij er met groote hartelijkheid op aan dat ik hem toch vooral eens moest komen opzoeken. Ik herhaalde mjjn belofte, met dezelfde bijgedachte als te voren. Ton slotte namen we zeer minzaam afscheid, en ik stoomde met mijn boot in zee, om mjjn reis naar Hamburg voort te zetten.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5