Nederland. BUftGEKLIJKE STAN I). Zelfs tegenover de schuldelooze dieren traden de sol daten met onmenschelyke wreedheid op. Duiven werden aan de bajonet geregenkalkoenen werden op wreedaar dige wijze gedood, na te paard te zijn achtervolgd. Een half verhongerd schaap, dat in de Britsche liniën was verdwaald, werd door drie vrijwilligers te paard nage zet twee oefenden zich op de bewegelijke schijf in het schietende derde trachtte het dier met zijn sabel te raken. Ten slotte viel het, door een kogel getroffen. Pelgrims. Gednrende April zijn er te Rome 193,000 pelgrims aangekomenhet hoogste cijferdat sinds de groote jubilé's der middeleeuwen werd bereikt. Kolven. Eene vrouwen vereeniging te New-York doet haar best, overdreven liefhebberij voor het kolfspel (golf) te doen verklaren tot een wettige reden voor echtschei ding, omdat mannen van zaken, die bunne eenige vrije dagen, Zaterdag en Zondag, aan het spel wijden, verloren zijn voor hun gezin. De rechtsgeleerde raadsman der vereeniging rechter Harlan, is van oordeel, dat het kolven »eene ziekte" is, en een even geldige reden tot echtscheiding moest zijn als moedwillige verlating. Parijscbe tentoonstelling. 1700 "Werklieden, mannen en vrouwen, der zeepfa brikanten gebr. Lever, Port Sunlight, Cheshire, hebben een bezoek gebracht aan de Parijsche tentoonstelling. Zij werden ontvangen door een der heeren Leverbegeleid door twintig tolken en reden aangevoerd bij groepen van 600 en 500 in 3 achtereenvolgende treinen. Meesterknechts enz. deden dienst als commissarissen. Na het dejeuner reden zy in 60 Janpleziers" naar de tentoonstelling om 's avonds half elf weer te vertrekken. Het uitstapje heeft ongeveer f 75.000 gekost. Een delegatie van 6 maakte haar opwachting bij President Loubet en dejeu neerde op het Elysée. In Rlondyke is thans een goudklomp gevonden van 77 pond de grootste, welke het nieuwe goudland tot dusverre opleverde. Die klompwelker waarde op 13,000 dollars (f 32,500) wordt geschat, werd gevonden te Gold Hill. Land bouwvertegcnwoordlglng. In het orgaan van het Ned. Landbouw-comité wordt medegedeeld, dat sedert de mededeeling in zijn officieel- jaarverslag over 1899 dat de Minister er althans voor- loopig van afgezien heeft een ontwerp van wet betreffende eene olEcieele Landbouwvertegenwoordiging bij de wet gevende macht aanhangig te maken de Regeering wel degelijk werkzaam is aan het voorbereiden van een voor stel tot wettelijke Landbouwvertegenwoordigingdoch dat dit zeer omvangrijke onderwerp een nauwkeurig en grondig onderzoek eischtwaarmede de Regeering zich geregeld bezig houdt. (N. v. d. D.) Lanmerenhandel. Van het eiland Texel zijn nog nooit zooveel lammeren op een dag verscheept geworden als 31 Mei j.l.toen ongeveer 10,000 alleen naar Leiden werden uitgevoerd. Vier veerstoombooten en tien tjalkschepen waren daar mede volgeladen. Bij deze laatste vaartuigen moest nog eene sleepboot van elders dienst doen. Men schat de waarde der uit gevoerde lammeren op bijna een ton gouds. Tusschen HaarlemZandvoort is een ploegbaas van de electrische tram die zijn hoofd buiten den wagen stak in aanraking gekomen met een ijzeren draagpaal hij kreeg een schedelbreuk en gebroken neus. Sigaren puntje* voor de oude zeelui. De heer W. H. van Zanten Jr., te Leiderdorp, belast zich met het inzamelen van sigarenpuntje3 voor de oude zeelieden in de Prins Hendrik Stichting. Nu dit »zaakje" vier jaar bestaatgeeft hij daarvan zelf de volgende beschrijving: Geregeld zond ik elke week een kistinhoadende 174 onsen tabak, naar Egmond a/Zee. Van tijd tot tjjd IV. Eerst toen ik mij op 't dek tusschen lucht en water bevond, kon ik mij rekenschap geven van den indruk, dien Marti's ecbtgenoote op mijn geest gemaakt had. Hoeveel uren had ik niet zoo in de eenzaamheid van den oceaan in gedachten verzonken doorgebracht 1 Zel den waren die gedachten droevig geweest. Mijn leven was, na de diepe smart, die de dood van mijn verloofde, waar ik over gesproken heb, mij aandeed, over 't alge meen rustig, zoo niet gelukkig, voorbij geleden. Ik werd te Alicante geboren, en mijn vader was zelf zeeman. Na de lagere school toonde ik lust voor studie. Myn vader had willen hebben, dat ik advocaat of dokter werd in geen geval op zee ging. Maar ik vond de be trekkingen, die hij mij zoo mooi voorspiegelde, vrij pro zaïsch, en meegesleept door mijn romantische neigingen, zoo eigen aan de jeugd, en ook doormijn ietwat droome- rig en verbeeldingrijk temperament, had ik juist meer zin in die loopbaan. Mijn vader zwichtte, schijnbaar met tegenzin, wellicht echter ook in den grond in zijn eigen liefde gestreeld door myn voorkeur voor zijn vak ik werd in korten tijd loods en deed twee reizen op Guba als stuur man. Doch toen de eenige zuster, die ik had, kwam te overlijden, en mijn moeder te veel alleen zou wezen, zag ik mij genoopt verder thuis te blijven, en te Alicante een lui jongeheerenleven te gaan leiden. Niemand ver wonderde zich hierover. Daar men zeide, dat mijn vader een aardig kapitaaltje bijeen had gegaard, stelde men mij gaarne vrij van de harde wet des arbeids. Enkele jaren later werd ik verliefd. Mijn huwelijk was weldra beklonken en zou tot stand gekomen zijn, ware 't nietdat Matiide zoo heette mijn aanstaande ziek geworden was. Men hoopte, dat ze beter zou wor den en steeds hopende op beterschap die niet kwam stierf het goede en mooie meisje. De smartdie ik ondervond was zóó hevig, dat men voor mijn gezond heid vreesde en zelfs voor myn verstand. Myn ouders wisten geen beter middel om mij te genezen dan mij op reis te zenden. Ik gaf met onverschilligheid toe. gaan er ook sigaren en boeken heen die mij door de vrienden en niet te vergeten door de vriendinnen van den ouden zeeman, gezonden worden. Heeft de directeur van de P. H. Stichting van een anderen kant tabak ontvangenwat nog al eens gebeurt dan houdt de zending van hier tijdelijk opanders zouden de oudjes ik wil nu niet zeggen te veel, maar toch wel wat over vloedig krijgen, en tabak moet een versnapering blijven. Den 3en Maart 1896 verzond ik de eerste tabak aan de Prins H. Stichting, en den 4en Maart 1900 waren er p. m. 24.300 onsen tabak door mij gezonden. Twee duizend vierhonderd en dertig kilo tabakgemaakt van sigarenpuntjes is geen kleinigheid en toch was ik in de gelegenheid bovendien een flinken voorraad in het magazjjn op te leggen. Doch laat men gerust doorgaan met verzamelen, want ik hoop het gratis verschaffen van tabak uit te breiden, door ook aan de oudjes verpleegd in andere gestichten van liefdadigheid van elke richting, van tijd tot tijd, en liefst dikwijls wat te bezorgen. Ook boeken tijdschriften feuilletons voor lectuur en plaatjes om te kijken zjjn erg welkom, terwijl schoone couranten bij de zendingen gevoegd schijnbaar zoo'n nietigheid, door de massa 'n aardig stuivertje opbrengen Wedstrijd grasntaalmachlnes. Van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zal op woens dag, 20 Juni, aanvangende des morgens te 10 uur, op de landerijen, in gebruik bij den heer A. Zijp Hz., Nekker- weg, te Beemster, eene beproeving gehouden worden van één- en tweepaards grasmaaimachines. - Broek op Langendijk. Alhier worden pogingen aangewend tot de oprichting van een Winterlandbouw- cursus van Rijkswege. Er bestaat gegrond vermoeden dat deze pogingen met gunstigen uitslag zullen worden bekroond. St. Pankras. De afdeeling S. P. der Landbouw en Handelsvereeniging van den Langedijk heeft besloten om van Juni tot September dagelijks om 4^ uur weder aardappelenmarkt te houden. Het marktgeld werd voor de leden die verplicht zijn te veilen vastgesteld op 2 cent voor een partij van 0 tot 10 mandjes en voor elk volgend tiental of deel daarvan 1 centbouwers, niet-leden, zullen het dubbele marktgeld moeten betalen, terwijl bouwers van minder dan 20 snees, ook al zijn ze geen lid, het gewone marktgeld verschul digd zijn. Als boekhouder werd benoemd de heer P. Groenals afslager de heer J. Ruijs. H e 11 o o. Onuertronwd. 11 Mei. Jan Kraakman en Maria Bijl, wed. van Johannes Kerssens, Bergen. 25 Arie van Til, Limmen, en Helena Modder. Petrus Sap, Heemskerk, en Guurtje de Wit. Johannes Oornelis de Wit en Magdalena Cornelia Vermeulen, Purmerend. 31 Abraham Edel en Antje Bos Koedijk. Getrouwd. 10 Mei. Ariën Klomp en Grietje Nottelman, Schoorl. Geboren. 3 Mei. Willem en Hendricus zs. van Hendrik Ranzijn en Teunisje Roozendaal. 6 Cornelis, z. van Pieter Vos en Grietje Vennik. 7 Theodorns Johannesz. van Jan Morsch en Maartje Brakenhof. 12 Maria Corneliad. van Dirk Leek en Trijntje Bakker. 31 Johanna d. van Pieter van Maarleveld en Neel- tje de Nobel. Overleden. 6 Mei. Anna Maria Melchers, echtgen. van Jan de Pater, 72 j. en 4 m. 7 Bertha Pauline Catherina Op de Coul20 j. en 11 m. Marijtje de Waard, echtgen. van Cor nelis van der Velden, 50 j. en 9 m. Wederom voer ik als tweede stuurman op een stoomboot van dezelfde maatschappijwaar mijn vader in dienst was. Eenige maanden later werd deze geheel verlamd door rheumatiek en onderwijl dat hij genezende was droeg men mij tijdelijk het commando over de »Urano" op. Ongelukkiger wijze kon mijn vader dat in 't geheel niet meer op zich nemenhij sleepte korten t, d een smartelijk bestaan voort en stierf eindelijk. Mijn moeder wenschte wel dat ik'myn loopbaan opgaf en weder bij haar een lui leventje zou gaan lijden maar ik had mij zoozeer aan de zee gewend en ook aan het zeemansleven vol afwisseling en druktenu eens in deze haven, mor gen in een anderen dat 't arme mensch mij er niet toe krijgen kon. Aan boord van mijn schip nu waaraan ik zeer gehecht was geraakt voltooide ik mijn zes en dertig jaar. Mijn moeder stierf, en kort daarna gebeurde het gevaldat ik boven verteld heb. Om verder te gaan dantoen ik alleen was met mijn gedachten besefte ik, dat Donna Cristina zich al te zeer daarvan meester gemaakt had. Die blik, even snel ern stig als schalksch, van haar donkere oogen, die fijngevoe lige schroom haar blozen als een schoolmeisjezoo'n tegenbeeld vormond met haar aardige onbevangenheid; dan haar gemakkelijkheid om te vergeven, de onderdrukte teederheid, die zij haar man getoond had, dat alles leidde my ertoe haar te idealizeeren. Doch meer dan iets anders moet ik bekennen dat mijn temperament ertoe bijdroeg en ook de eenzaamheidwaarin de zeeman 't grootste deel van zijn tijd doorbrengt. Na Matilde's dood had nog geen werkelijke liefde mijn hart vervuld. Voorbij gaande grillen avonturen van enkele dagen, wat vroolijk- heid op de verschillende aanlegplaatsen. Zoo was het gegaan totdat ik de "eerste grijze haren in mijn baard en op mijn hoofd bespeurde. Maar mjjn romantische aard, schoon sluimerend op den bodem van mijn hart, was niet dood. De avontuurtjes van minder allooi, de buitensporig heden in de verschillende havenplaatsen wel verre van dien te smoren deden hem herleven. Nooit voelde ik mij zóó tot peinzen en droefgeestigheid gestemd als na zulk een nacht van dolle vroolijkheid. Om mijn even- Egmond aan Zee. Getrouwd. 17 Mei. Klaas Wijker en Marijtje Dekker. 19 Klaas Vuil en Engeltje Sloot. 26 Andries Wijker en Antje Buis. Geboren. 9 Mei. Sytje, d. van Jan Bult en Antje Wijker. 13 Klaasz. van Simon Zwaan en Dirkje Ver dwaald. Overleden. 2 Mei. Klaas Sloot, wednr. van Maartje Visser, 73 j. 5 Willem Frederik Kornfeldwed. van Johanna Hendrika Smit, 78 j. 12 Hendrika de Graaff, echtgen. v. Pieter Glas, 26 j, Engel Zwart, echtgen. van Jansje Kok, 50 j. 22 Lammert Lonrenswedr. van Margaretha Met selaar, 80 j. 23 Pieter Zwaan, echtgen. van Neeltje Zwart, 44 j. Ggmondblnnen. Geboren. 7 Mei. Jan z. van Jacob Bult en Neeltje Bakker. 11 Maria Catharina, d. van Reinier Groot en Trijn tje Terra. 29 Anna Maria, d. van Willem Schoorl en Johanna Dirkson. Overleden. 5 Mei. Jan, z. van Arie Met en Grietje Swaan, 3 m. 6 Margaretha Heideman, echtgen. van Pieter Wit tebrood bijna 45 j. 16 Maartje d. van Gerrit Roozing en Ajentje Ren tenaar, 15 m. 28 IJsbrand de Waard echtgen. van Jansje Roo- sloot eerder van Cornelia van der Pias, 70 j. Heerhugowaard. Ondertrouwd. 24 Mei. Pieter van Langen, wednr. van Antje Steur, en Trijntje Jonker, wed. Cornelis de Moei. Cor nelis de Moei en Neeltje van Langen. Getrouwd. 9 Mei. Hendrik Hemke en Trijntje Goet. 10 Adrianus Houtkooper en Aafje van der Gragt. Geboren. 1 Mei. Elisabeth, d. van Maarten Klaver en Grietje Sijts. 7 Jacob, z. van Pieter de Groot en Johanna Schilder. Maria Catharina, d. van Pieter Molenaar en Geertruida Botman. 12 Johannes, d. van Jan Ros en Trijntje Kaptein. 18 Cornelis, z. van Pieter Dekker en Maartje de Beurs. 19 Grietje, d. van Dirk Koning en Geertje Wortel. 20 Anton z. van Gerard van de Kuijt en Grietje Geerts. 27 Johannad. van Klaas Schilder en Johanna de Groot.' Overleden. 10 Mei. Levenloos aangegeven kind van Nicolaas Broersen en Jantje Wiering. 12 Laurentius, z. van Pieter Westmijer en Elisa beth Maria Zweekhorst, 1 j. 15 Aafje, d. van Klaas Leijen en Trijntje Slikker, 17 j., overl. te Leiden. 22 Jan Oudhuis, 29 j. 26 Jacob, z. van Pieter de Groot en Johanna Schilder, 19 d. 27 Levenloos aangegeven kind van Jacob Mors en Trijntje Koomen. Zuldscharwoude. Ondertrouwd en getrouwd. 4 en 16 Mei. Jb. Fok en L. Abbring Slesker. 4 17 M. Tessel en P. Verkooijen.Jb. Kraak man en G. Kaag. Getrouwd. 3 Mei. Jb. Kramer en J. Kos. Geboren. 10 Mei. Maria, d. van Jb. Kramer en A. Meurs. 15 Theodoras Johannes, z. van J. Beenken en G. Stam. 23 Jantje, d. van D. Craus en G. Bos. Overleden. 3 Mei. Petrus Kraakman, 6 w. 17 Jacob Cornelis Grootjes, 6 m. 18 Cornelis Plak, 3 m. 25 Alderd Nol Pover, 66 j. 31 Cornelis Bommer, 6 w. wicht te herkrijgen wierp ik mij languit op de cam pagne onder de tent met een boek in mijn handen ik adeu-de met volle longen de zuivere zeelucht in en opende mijn ziel voor de groote dichters en wijsgeeren en zoo kwamen mijn zielsrust en mijn vroolijkheid terug. Lezen was altyd de hoogste toeverlaatde heilzaamste balsem om er de kwellingen van te lenigen. De ontmoeting met Donn.„ Cristina bracht mij op eens in de volle ideale wereld, deed mij ademen in een midden, waarin ik mij het aangenaamst en 't gelukkigst voelde. Zoo kwam 't dat ik met wolbehageu mijn gedachten erbij liet verwijlen zonder te denken dat dit mij eeuig leed zou kunnen berokkenen. Menigmaal wanneer in een der havenplaatsen een schoone jonge vrouw my voorbijgekomen was trachtte ik haar beeld met alle inspanning voor oogen te houden. Dan in de eenzaamheid der zee, trad zij mij voor den geestik liet haar leven door haar mij voor te stellen als handelende in verschillende omstandigheden ik liet haar spreken en lachen en boos worden en schreien terwijl ik haar allerlei beminnelijke eigenschappen toe dichtte. En in teeder samenzijn met dit fantastisch wezen bracht ik eenige dagen gelukkig door totdat ik aan een andere haven kwam, en 't verdween of door een ander vervangen werd. Welnuik wilde thans hetzelfde doen. Ik kon het slechts ten halve bereiken. Donna Cristina was mij niet vluchtig op mijn pad tegengekomen zooals zooveel andere schoone vrouwen. De indrukdien zij bij mij achter lietwas veel dieper zij had schier al de vezelen van mijn wezen doen trillen. In steé van mij haar voor te stellen al naar het mij lusttezag ik haar steeds zoo als ze zich in werkelijkheid aan mij voorgedaan had. En ik voelde wederom de schaamte en de droefenis die ze mij had doen wedervaren. Yen een anderen kant berooide de wetenschapdat ze gehuwd was mijn droomen van de beminnelijke onschulddie ze anders hadden, kleurde ze met een somberen tint, die 't gewetensoog onaangenaam aandeed. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6