Donna Cristina. No. 69. Honderd en tweede jaargang. 1900. WOENSDAG 13 JUNI. Goede tijding. Buitenland. FEUILLETON. Naar liet Spaansch A. PALACCIO VALDÈS. ALRMAARSCHE OOIRAAT. Deze Courant wordt D I n s d a g-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COSTER en ZOON. De goede tijding waarover we ons verheugen, betreft de Ongevallenwet. Zeker niet, dat zij door de Eerste Kamer werd verworpen. De mislukking van de poging der regeering om haar tot stand te brengen, is onge twijfeld te betreuren. Waar wij ons echter in verheugen, en wat we als een goede tijding vermelden, is de mede- deeling die de minister van Financiën den 6 Juni namens de Regeering in de Tweede Kamer heeft gedaan in de volgende woorden .Mijnheer de Voorzitter! Na de in hooge mate door haar betreurde beslissing van de Eerste Kamer der Staten- Generaal betreffende het ontwerp der Ongevallenwet heeft de Regeering met ernst overwogen wat haar in 's lands belang te doen stond. »Zij is eenparig tot de overtuiging gekomen, dat het haar plicht is alsnog een poging te doen om onverwyld een wettelijke voorziening in de geldelijke gevolgen van ongevallen tot stand te brengen. Een ontwerp wordt in gereedheid gebrachtgebouwd op dezelfde grondslagen als het door de Tweede Kamer met zeer groote meerder heid aangenomene, doch zekere bevoegdheden toekennende aan de werkgevers met betrekking tot de wjjze, waarop zjj aan hunne geldelijke verplichtingen jegens de Rijks verzekeringsbank kunnen voldoen. »De Regeering is voornemens ten deze met bijzonde ren spoed te handelen. Zij wenscht alles te doen wat in haar vermogen ligt om de totstandkoming eener wet, waarbij de belangen van duizenden onzer medeburgers zoozeer betrokken zijn, krachtig te bevorderen.'' Zoo zal dan de Tweede Kamer moeten wijken voor de Eersteroept men in groote verontwaardiging uit. Zoo moet de Kamerrechtstreeks door de Nederlandsche kiezers gekozen, de vlag strijken voor de uitverkorenen der Provinciale Staten, voor de vertegenwoordigers van de geldmannen en de groote industriëelenZoo heeft opnieuw het eigenbelang de overwinning behaald op de belangen der gemeenschap, en hebben oude en verouderde begrippen omtrent de onbevoegdheid van den Staat om in te grijpen in de wettelijke verplichtingen tusschen arbeidhuurders en arbeidverhuurders gezegevierd over de nieuwe denkbeelden, dat de Staat geroepen is de onver- mogenden te steunen in hun verhouding tot de vermo genden, en te zorgen, dat hetgeen recht en billijkheid den door een ongeval in zijn bedrijf betrokken werkman toekennen, hem met de meest mogelijke zekerheid wordt gewaarborgd en zoo spoedig mogelijk wordt verstrekt, in den vorm die met zijn belangen het best overeen komt 1 En de Regeering, in plaats van fier haar vaandel TAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 8) Deze redenen deden mij besluiten om mijn best te doen ze uit mijn geest te bannen. Ik trachtte mij af te leiden van zulke mijmeringen, de schoone Valenciaan- sche te vergeten en mijn gemoedsrust te herwinnen. Dank zij mijn pogingen en nog meer mijn prozaische bezigheden, was ik weldra zoo ver. Maar toen ik op den terugweg van Hamburg de oostkust voorbijging, toen ik kaap San Antonio omvoer, en zich vóór mijn oog uitbreidde die landouw van weergalooze lieflijkheid welke Valencia met haar eenwig groenen tuin afsluit als met een smaragden doekspeld, verscheen mij Douna Cristina's beeld opnieuw en ditmaal idealer, verlokke- lyker dan te voren het maakte zich van mijn fantasie meester, om nooit meer heen te gaan. Ik weet niet recht, hoe 't ging, maar den dag nadat ik te Barcelona was aangekomeD en ik de allernood zakelijkste regelingen getroffen had, droeg ik het bevel over mijn schip aan den eersten stuurman op en zette mij in den trein naar Valencia. Ik kwam tegen den avond aan, nam mijn intrek in een goed hotel, at, kleedde mij netjes aan en wel zóó, als ik nog nooit in mijn leven gedaan had en ging de straat op, om Marti's huis te zoeken. Eerst toen besefte ik de dwaasheid, die ik begaan had. Ik wist wel, dat Marti my met open armen ontvangen zon en zelfs voor mijn bezoek erkentelijk zon wezen maar wat zon zijn vrouw ervan denken Zon zij niet hoog te honden en haar beginselen onverzwakt te hand haven, leent er zich toe om te gaan schipperen en mod deren en knoeien Er zijn zeker in de Tweede Kamer stellingen verkon digd, waarmee wij niet zonden kunnen instemmen, en sommige leden hebben een onverstoorbare gehechtheid doen blijken aan vormen van recht, die, zoo ooit, althans in de tegenwoordige maatschappij ongeschikt zijn geble ken om het beoogde doel volkomen en zeker te bereiken. Maar dat hier het harde eigenbelang den boventoon voerde en belangstelling in het lot van den werkman afwezig was, mag niet worden gezegd. Die leest wat er is gesproken, krijgt een anderon indruk, en gevoelt dat de meerderheid, die zich tegen do wet verklaarde, niet door deze drijf veer en werd geleid. Er heeft zich ten aanzien van deze wet een merk waardig verschijnsel voorgedaan. Tegen het ontwerp heeft zich, wei wat. laat, maar zeer krachtig, een verzet ge openbaard van groote werkgevers, groote industriëelen en maatschappijen, die dnizenden werklieden in dienst hebben. En nu bestaat het merkwaardige van dit ver schijnsel hierin, dat juist onder deze tegenstanders van de wet namen werden aangetroffen van hen die wegens de zorg voor hun werklieden ingeval van ziekte, ouder dom of ongeval bijzonder goed stonden aangeschreven. Ook de heer van Marken, de directeur van de bekende Delftsche fabriek met het niet minder bekende Agneta- park, behoorde tot hen. Wel heeft hij zyn verzet opge geven toen de Tweede Kamer de wet had aangenomen, verklarende liever een slechte wet te hebben dan geen wet, maar hij bleef dan toch de wet een slechte wet noemenen geeft zeker de voorkeur aan een betore wet. Men weet, dat de grief van deze fabrikanten tegen de wet hierin is gelegen dat de staat zich het goede werk geheel aantrekt, zich te veel plaatst tnsschen den patroon en den werkman, en al hun goede instellingen in het belang van den werkman vernietigt of in verwar ring brengt, den werkgever bindende aan ééne wijze van verzekeringde Ryks-verzekeringsbanken hem meer kosten opleggende dan tot bereiking van het doel noodig is. In de Tweede Kamer vonden die klachten weerklank, ook bij voorstanders van de wet en haar stelsel, en van twee zijden is beproefd, zonder nadeelige gevolgen voor den werkman, aan de bezwaren tegemoet te komen. Die pogingen zijn mislukt, en wellicht is die mislukking voor een gering deel hieraan toe te schrijven, dat de proef op tweeërlei wijze werd genomen en ieder aan zijn eigen veerstol de voorkeur gal, zonder beo mot elkander eens te kannen worden. vermoeden, dat er wat acuter zat en cp n^ar hoede zijn De gedachte, dat zij mij zou kurnou verdenken van den toeleg, om haar den dienst te Gijon bewezen te laten betalen met het verduren van een lastige hofmakerij, vervulde my met schaamte. Ik was op 't punt om naar 't hotel terug te keeren, naar bed te gaan en den vol genden dag weer te vertrekken, zonder iemand iets van mijn vsrblgf te Valencia te zeggen. Doch een onweer staanbaar verlangen dreet mij voort, om haar terug te zien. Eén oogenblik, slccht3 één oogenblik, om haar Leeid dieper in mijn ziel te griffen en dan heen te gaan en mijn gansche leven verder van haar te droomen. Met langzame schreden voortw andelende, bereikte ik de >Plaza de la Reina", het meest centrale en drukke gedeelte van de stad. Het was een heldere avond, de lucht was zoel, de ramen der balkons stonden open j vóór de café's zaten de bezoekers buiten. En te denken, dat ginds in Hamburg de arme Duitschers nog zaten te bibberen van de koude Ik zette mij neder onder de luifel van het »Oafé del Siglo", om wat tot bedaren te komen en ook om af te wachten tot men bij Marti gedineerd had. Toen ik zoowat na kon gaan, dat het tijd was, ging ik de »Calle del Mar'' in, die daar dichtbij uitkomt. Ik volgde die half ontstemd en halt vroolijk en h eld stil voor het nnrnmer, dat Marti mij had opgegeven, 't Was een der mooiste huizen van de straat, smaakvol, nieuwer wets gebouwd, met een hooge bovenverdieping en een sierlijk oploopenden gevel. De vestibule was groot, ver sierd met beelden en planten en verlicht door twee gas lampen. Een der vensters stond open en daaruit klonken op dat oogenblik de vroolijke tonen eener piano. »Zon zij 't wozen, die daar speelt vroeg ik mezelven met ontroering af. Ik genoot eenige oogenblikken van de mu ziek en trad ten slotte op do deur toe. De portier riep een kneebt, die, vernomen hebbeude, dat ik zjjn meester over een dringende zaak wonschte te spreken, mij in zijn kantoor liet. Weldra verscheen Mt rfi. Welk een uitroeping van verrassing liet hij hooren Wat een harteljjke ver welkoming gaf hy mijDan mij door een gang leidende en steeds zacht sprekende, om zijn vrouw een verrassing En wat zal nn de Regeering beproeven Zal zij een ontwerp aanbieden op een anderen grondslag volgens een ander stelsel, waarbij de staat zich terugtrekt, alleen de vorplichtingen van werkgevers tegenover werklieden beter regelt, en den door een ongeval getroffen werkman een rechtsvordering geeft om van den werkgever schade loosstelling te vorderen en een zij het korter en doel treffender proces dan de bestaande wet mogelyk maakt maar zonder voldoende zekerheid dat hij inderdaad zijn schadeloosstelling ontvangt in den vorm eener blijvende renteen niet door laag wachten en aanvankelijken nood wordt verleid tot allerlei onderhandelingen met den werkgever, misschien tot een afkoop Dat de Regeering dit zeker niet doen zal, heeft zij uitdrukkelijk even vóór de stemming in de Eerste Kamer verklaard. »Ik wensch" zeide toen de minister van Financien »zoo scherp mogelijk uit te spreken dat indiening van een nieuw wetsontwerp op privaatrechtelijken grondslag van deze Regeering niet te verwachten is. Noch iknoch een mijner hier aanwezige collega's geen enkel lid der Regeering denkt er aan een dergelijk ontwerp voor te stellen." In dit opzicht kan men dus volkomen gerust zjjn. De Regeering zal komen met een nieuw ontwerp op denzelfden grondslag, volgens hetzelfde stelsel als het door de Eerste Kamer afgewezenemaar zij zal trachten daarin meer vrijheid en zelfstandigheid over te laten aan de werk gevers zander dat daaruit nadeel voor den werkman kan ontstaan, zooals reeds in de Tweede Kamer te ver geefs werd beproefd. Of zij daarin zal slagen is niet te voorspellenmaar haar verklaring dat zij reeds bezig is met de samenstelling van een ontwerp en dit spoedig hoopt in te dienen geeft moedomdat daaruit blijkt dat de Regeering, die toch zeker wel in staat,is de goede en kwade kansen van een nieuw ontwerp te beoordeelen, voor zich zelve overtuigd is het middel te hebben gevonden. Dat zij aldus handeltis geen knoeien of modderen maar eisch van dat gemeen overleg, zonder hetwelk geen parlementaire regeering mogelijk is. CHINA. De toestand in China wordt met het uur onrustbarender. Niet omdat de opstand op zichzelf zoo veel beteekent, maar om de botsingen, die te dezer zake tusschen de belanghebbende op buit beluste mogendhe den dreigen te ontstaan. De opstandelingen gaan voort Europeanen te vermoorden, en spoorwegen en telegraaf stations te vernielen, on een dekreet, uitgevaardigd door de zeer conservatieve, sterk tegen Enropeesche invloeden gekante keizerin-moederwaarbij de Boksers van alle schuld vrijgepleit WuitLn en deze op de, tot Christenen te kunnen bereiden, drong bij mij met vriendelijken dwang naar de deur van een vertrek, waar mensehen waren. Cristina, hier breng ik je een onaangenaam mensch." Ze zat aan de piano. De stem van haar mau hoerende, wendde ze 't hoofd om haar blik ontmoette den mijne. Ze richtte dien dadelijk weder naar de piano, met dezelfde snelheid, alsof ze iets heel treurigs of verschrikkelijks gezien had. Doch ze beheerschte zich bijna op 't zelfde ocgonbllkstond op en met een gedwongen glimlach op mij toetredendezeide zij terwijl ze mij de hand toestak »'t Doet me veel genoegen n te zien, meueer Bnbct. We vinden het heel aardig, dat n ons komt opzoeken Ik voelde mij beklemd om 't hart, en kon niet nalaten met zekere spijtigheid te zeggen »0, dat moet n niet zeggen, 't Is maar door toevallige omstandigheden. Ik had een dringend iets af te doen in Valencia, en daarom ben ik hier kunnen komen.'' Marti omhelsde mij weer lachend. »Ik hoü vau die ruwo zeemansoprechtheid. Zoo moet men spreken. Weg met die conventioneelo leugens, die niemand bedriegen en alleen dionen, om ons voor kome dianten nit te geven. Het voornaamste is, dat we u hier hebben en dat nw bezoek ons alleraangenaamst is.'' Dan zich tot de omstanders wendende, voegde hij er niet zonder zokeren nadruk bij »Dames en heeren, mag ik u voorstellen den kapitein van de Urano. Ik hoef verder niets te zeggen Een buitengewoon schrale jonge man, met een rimpelige en bruingebrande huid, net alsof bij langen en zwaren arbeid in de zou had verricht, vroegtijdig kaal, en met een ontzaggelijke volgepropte pijp aan zijn mond benge lend, kwam op mij af. Hij was elegant, maar toch niet keurig gekleed. »Mijn zwuger Sabas." Daarna kwam er een ander, van Marti's leeftijd of daaromtrent, eer lang dan klein, blond, met een dnnnon zijdeachtigen knevel, met blauwe, ff uk en vorschend kijkende oogeu, siuik% maar zorgvuldig opgemaakt haar. Hij ging

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1