II Nederland. bekeerde Chineezen geschoven wordtzal het aantal op standelingen zeker sterk doen toenemen. Maar een paar duizend man gedisciplineerde Enropeesche troepen zouden toch wel in staat zijn de orde te herstellen. Nu ont breekt het allerminst aan een dergelijke hulpaanbieding, integendeel alle mogendheden (behalve, volgens de tele grammen, Amerika) zijn bereid met de sterke band te helpen en daardoor zich een krachtigen en blijvenden invloed in het Hemelsche Rijk te verschaffenmaar elkander vertrouwen zij volstrekt niet. Japan dat voor de Russische diplomatie in Korea heeft moeten wijken duldt niet dat uitsluitend Russische troepen aan wal gezet worden. Engeland en Italië willen natuurlijk evenmin dat een ander met de grootste buit gaat strijken, en het gevolg van een en ander is, dat er thans een cosmopolitisch legertje geland is om Peking te bescher men. Het spreekt van zelf, dat onder dergelijke omstan digheden ernstige moeilijkheden te wachten zijn. Is 't waar, gelijk uit Londen geseind wordt, dat de Keizerin- Moeder in het Russische gezantschapshotel is gevlucht, dan zijn Ruslands kansen natuurlijk zeer gestegen, maar wordt de toestand daarom niet eenvoudiger. KHi©EIiA!SD. Hoe langer hoe meer begint men te twijfelen aan het nog steeds niet bevestigde bericht van het ontzet van Kumassiede hoofdstad van Ashanti. De telegrafische gemeenschap is nog altijd gestoord. Een macht van 1200 tot 1500 man is op weg naar de be dreigde stad. Daar echter de benoodigde dragers bij het vertrek van dit legertje nog niet waren aangekomen, zuilen de mannen »eenigen tijd'' op halve rantsoenen moeten blijven. Generaal-majoor Abadie is met een bijzondere opdracht van het departement van oorlog naar Sierra Leone ver trokken. De opdracht is niet bekend, doch Renter's cor respondent verzekertdat de generaal slechts drie of vier dagen in de Britsche kolonie zal blijven. Z1JID-AFRIHA. De eerste gebeurtenissen na het bezetten van Pretoria geven den Boeren gelijk, dat zij den guerilla-oorlog in het vrije veld verkozen boven een op sluiting in een vesting door een overmachtigen vijand. Nauwelijks is Roberts in de hoofdstad gekomen (5 Juni) of de Boeren slagen er in, zijn verbindingslinie benoorden Kroonstad (dus in den Vrjjstaat) te verbreken en de spoor- weglijn voor een deel te vernielen. Volgens een officieel telegram te Londen ontvangen, heeft er den 7 een ge vecht plaats gehad te Roodewal (benoorden Kroonstad), waarbij 17 man van bet 4de bataljon van het Derbyshire- regiment, waaronder 2 officieren, sneuvelden, 76, waar onder 5 officieren, gekwetst en de overigen gevangen ge nomen werden. Voegt men hierbij de verliezen door de Yeomanry den 27 bij Senekal en den 31 bij Lindley (waar een heel bataljon verloren ging), geleden, dan blijkt niet slechts dat de tegenstand nog allerminst gebroken is, doch mag men zelfs gaan hopen, dat in dozen aan afwisselingen zoo rijken oorlog, eindelijk de goede dagen voor de Boeren weder zijn aangebroken. Mogen zij ditmaal aanhouden In de Kaapkolonie is 't nog verre van rustig. De vTemps" bevat een telegram uit Londen, dat daar den 9 uit Kaap stad ontvangen is. Het telegram meldt, dat generaal Warron nieuwe versterkingen vroeg uit de Kaapkolonie, otu den velu tocht voort te zetten tegen de oproerige Afrikaanders in Griqualand. Dagelijks vertrekken versterkings- detache menten naar de Oranjerivier, waar de Republikeinsche troepen en de Afrikaanders uit het Noorden der Kaap kolonie met tal van kleine commando's opereeren op de verbindingslijnen van het Engelsche leger. Bnller seint uit Natal van 11 Juni: De Britsche strijdmacht concentreerde zich in den afge- loopen nacht aan de Kliprivier bij do samenvloeiing met de Glansvlei. Wij kwamen bij dien pas aan juist vóór een Boerenmacht van ongeveer 3000 u an, die waarschijnlijk het plan had hem te bezetten. De Boeren trokken terug zoodra het zwaar geschut der Engelschen het vuur opende. De »Sonth African Light Horse" en de tweede brigade cavalerie hadden een hevig gevecht, terwijl zij ons linker front dekten. Het verlies der Engelschen is ongeveer zes man gesneuveld en zeven gewond. Brand op een schip. Bjj een brand van een aanlegsteiger aan de East-rivier, te New-York, heeft een ontzettend voorval plaats gehad. De kapitein van een in de onmiddellijke nabijheid liggend schip werd 's morgens wakker, toen de vlammen reeds groote uitbreiding gekregen hadden. Hij zag bij den eersten blik, dat zijn schip niet meer te redden was. Nauwelijks bad hij zijne vrouw en kind uit de kajuit gehaald of ook de boeg van het schip was aangetast. Den opvarenden bleef geen andere keus dan overboord te springen, om zwemmend den tegenover liggenden oever te bereiken. Beide echtelingen waren tamelijk goede zwemmers. Na haar kind van anderhalf jaar in de armen van den vader te hebben gelegd, sprong de vrouw in het water. Haar man volgde haar, met het scheiende kind. Plotseling be merkte hij, dat zijne vrouw niet verder kon. Zij maakte geen beweging meer, en toen haar gezicht nog eenmaal uit de golven opdook, zag hijdat zjj aan 't verdrinken was. Een oogenblik voerde hij een vreeselijken tweestrijd, toen liet hij het zacht schreiende kindje glippen en schoot op zijne juist in een draaikolk verdwijnende vrouw toe en na bovenmenscbelijke inspanning gelukte het hem, met de bewnstelooze vrouw den oever te bereiken. eveneens naar de mode gekleed, maar met een netheid die eigenaardig afstak bij de onverschilligheid van den ander, »Mijn vriend en compagnon Don Enrique Castell.' Dit waren de eenige heeren, die daar waren. Daarna bracht bij mij voor Donna Amparo, die met een haak werkje bezig op een laag roodfluweelen stoeltje zatdan stelde hij me voor aan de echtgenoote van zijn zwager, een rond dik blond vrouwtje, met blauwe oogen, die, op een divan gezeten, een borduurraam op haar schoot hield, waar ze aan werkte. Naast baar zat een jong meisje van wellicht zestien of zeventien jaar, wier volkomen zuiver geteekend gelaat, lieflijk en doorschijnend blank, dezelfde uitdrukking van schuchtere onschuld vertoonde als de maagdenfiguren van Murillo's penseel. Zij was de doohter van een dame met grijs haar, een arendsneus, strenge en indrukwekkende trekken, die gezeten was naast een verguld tafeltje met een courant in de hand. Marti stelde mij haar voor als zijn tante Clara, volle nicht van zijn schoonmoeder. Dit geheele gezelschap ontving mij met de grootste minzaamheid en in 't bizonder Donna Amparo, die mij met betraande oogen krachtig beide handen drukte, en die langen tijd in de hare gesloten hield, totdat de over maat van aandoening haar noopte ze los te laten, om haar zakdoek aan haar oogen te brengen. In de eerste oogenblikken liep het gesprek over het ongeval, dat die dame overkomen was. Men hield loftuitingen op mijn gedrag die mij verlegen en ongemakkelijk maakten, en men rede twistte over de oorzaken der gebeurtenis. Marti'B zwager keurde met een gedempte grafstem dat kwam misschien van 't vele rooken het gedrag der plaatselijke over. heid te Gijon af, omdat zij de kade niet voldoende van verlichting voorzagen. Ik antwoordde, dat de kaden bijna alle op die wijze verlicht waren, omdat ze oorspronkelijk niet bestemd waren voor publieke wandelplaats, maar voor het laden en lossen der koopwaren. Hij bleef bjj zijn woorden, zeggende, dat inderdaad op al de zeeplaatsen de kaden een wandelgelegenheid waren. Ik hervatte, dat dan de wandelaars maar moesten weten waaraan ze zich te houden hadden. Marti viel hier in, en brak het dispuut af met te vragen, in welk hotel ik mijn koffer had staan om hem te laten halen. Tevergeefs wilde ik dit afslaan Ik merkte, dat mijn weinige toeschietelijkheid hem hinderde en nam ten slotte de uitnoodiging aan, te meer, daar de heele familie zich bij hem aansloot, om erop aan te dringen. Wordt vervolgd. Te Dlrkshorn is bij den heer D. v. d. O. reeds voor den derden keer binnen één jaar tijds kaas gestolen door een stalraampje werden een dertigtal Edammertjes ontvreemd. Evenals de beide vorige malen heeft men den dief of dieven niet kunnen opsporen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Verdronken. In den Middentocht van het waterschap »De Par- sr" is bij het vieschen verdronken de 39-jarige J. K., schoenmaker en winkelier te Edam, doordien het ranke vaartuig, een zoogenaamd »snelroeiertje'', waarin hij met i vriend gezeten was, omsloeg. De omgekomene laat eene vrouw met een kind achter. Rijp. Voor de betrekking van directeur der Maat schappij van nijverheid alhier (vacature S. Appel) hebben zich 221 sollicitanten aangemeld. Do jaarwedde bedraagt f 1500 met vrije woning. Westgrafftdijk. De directeur van de melkfabriek te Purmerend heeft aan den heer C. Kwadijk alhier, eene premie van f 20 toegekend, omdat deze van de melkleveranciers gedurende de laatste 3 maanden de netste en mooiste melkbussen had. Scliermerhorn. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier zijn uitgebracht 112 stem men, waarvan van onwaarde 4, volstrekte meerderheid 55 stemmen. Gekozen de heer W. Hartog met 55 stemmen, terwijl 35 op den heer K. Govers en 24 op den heer A. Brouwer zijn uitgebracht. Ursern. Het 3-jarig zoontje van C. S. alhier, is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Hoord op een politie agent. Te Helder is den 11 de politie agent Cupido door u marinier, die door hem was gearresteeid, in bet politiebureau doodgestoken. De dader is de marinier 2de klas Oerlemans, dfie juist met het oorlogsschip »Koningin Emma" uit Indië teruggekeerd was. Hij wist te ontvluch ten, bracht nog een paar andere personen verwondingen toe, doch werd eindelijk door burgers gevat. De versla gen agent laat vrouw en kind achter. Te 's-Hertogenbosch werd den 11 tusschen een der sporen gevonden het lichaam van een zwaargewon den hoofdconducteur, gestationeerd te Utrecht. Solioorl. Onder veel belangstelling werd den 9 het stoffelijk overschot van den burgemeester, den heer J. A. Peeck, ter aarde besteld. Behalve de familieleden sloten zich velen bij den stoot aan: het gemeentelijn arm bestuur, het onderwijzend personeel met een achttal leer lingen der beide gemeentescholen, de met 1 Juni in functie getreden gemeente-secretaris en nog tal van andere ge meente-leden, wel een bewijs, hoezeer do overledene, die nog slechts vier jaren het ambt van burgemeester in daze gemoente vervulde, bemind werd. Daarvan getuigden ook oen vijftal kransen, die de kist bedekte, terwijl overal waar de stoet voorbijging, de venstors waren gesloten. Op het kerkhof werd door een drietal heeren een kort woord gesproken ds. A. M. A. Reijnders, remonstrantsch predikant te Alkmaar, P. Schipper, h. d. school te Groet, namens het onderwij zend personeel en leerlingen en H. Selhorst, h. d. school te Schoori, namens de vereeniging >Hulp in nood". Frans-Halsffeesten. Haarlem. Bij de a.s. Frans Halsfeesten alhier zullen de groot-industriëelen vertegenwoordigd zijn door een praalwagen van de afdeeling industrie. De voorkant van den wagen heeft den vorm van een boeg, en op den boeg staat de Stedenmaagd met een banier. Achter op den wagon is een schoorsteen aangebracht die rookt want die schoorsteen staat op oen stoomketelwaarin een groot vuur wordt onderhouden. Doordat die ketel open is zal aan den achterkant van den wagen het vuur te zien zijn. Voor dien gestyleerden schoorsteen staan de figuren van stoom en electriciteit, terwijl het midden gedeelte wordt ingenomen door figuren voorstellende de verschillende beroepen in de industrie vertegenwoordigd, en zoo ziet men een in werking zijnde smidse, een aam beeld enz. De wagen wordt met groen en guirlandes versierd en voorafgegaan door 120 personen, werkzaam aan de werf »Conrad" aldaar. De moord te Koewacht. Het O. M. bij de rechtbank te Middelburg heeft tegen Misseghers, den moordenaar van Koewacht, levens lange gevangenisstraf geëischt. Het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen gebr. Laubuhr (firma Brüning Miihren) een jaar gevangenisstraf voor elk geëischt wegens vervalsching van lacturen, door misbruik maken van gezag. Binnenkort verschjjnt de 20ste druk van Hildebrand's „Camera ©foscura". De thans bijna 86-jarige schrjjver van dit boek, prof. Beets, heeft zelf de proeven voor de nieuwe uitgaaf nagezien. Tot leden der commissie tot overneming van voor den krijgsdienst geschikte paarden in de provincie Woord-Holland zijn benoemdin het le district, de gepens. majoor der artillerie C. E. van Strijen, te 's Gravenhage en de districts-veearts J. Mazure Cz., te Amsterdamin het 2e districtde eervol ontslagen ritmeester der cavalerie F. M. baron van Lyndente Haarlem en de plaatsvervanger districts-veearts J. J. Wester, te Alkmaar; en in het 3e districtde gepens. majoor der cavalerie P. van Tienhoven, te Arnhem, en de plaatsvervanger districts-veearts J. M. Billroth, te Hoorn. Wederlandsch vee op de Tentoonstelling te Parijs. De correspondent van het Algm. Handelsblad meldt het volgende De tentoonstelling van fokvee had een groot succes; de Hollandsche inzending maakte een zeer goeden indruk tusschen de talrijke inzendingen uit Frankrijk, Engeland en Italië. Voor de koe No. 77 toebehoorende aan den heer Bakker te Beemsterwerd een kunstvoorwerp toe gekend als prijs voor hot internationaal kampioenschap. De groote gouden medaille, als internationale kampioens- prijs, werd toegekend aan den stier No. 79, toebehoorende aan den heer Voorspuyt te Groot-Am mers en aan de koe No. 14 van den heer Wijdenes te Twisk. De groote eere-medaille voor de mooiste inzending van een enkelen eigenaar werd toegekend aan den heer Voorspuyt te Groot-Ammers, voor een stier met vier koeien. De Hol landsche inzenders dongen slechts mede in de vier klassen van de groep»Vee van Hollandsch ras", en in de drie klassen van de groep>Veo uit polders en Noordzee- anden". In deze zeven klassen worden alle eerste, tweede len derde prijzen door Hollanders behaalddeze prijzen hebben een gezamenlijke geldswaarde van frs. 7400. Jlr. Troelstra. Het kamerlid mr. Troelstra moet zich 1 Juli ter beschikking van de justitie stellen om in de celgevangenis te Scheveningen de maand gevangenisstraf te ondergaan waartoe hij is veroordeeld. Déraillement. Een personentrein van de S. S.komende van het Centraal-Station te Amsterdam en bestemd voor Boxtel, is den 11 aan den overweg van de Linnaausstraat ge derailleerd. Twee wagens een goederen- en een veewagen derailleerden; de veewagen is nagenoeg geheel verbrijzeld, deze was geladen met kalveren waarvan twee op de plaats dood bleven. De goederenwagen bekwam schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Rotterdam. Den 10 ontstond brand in een binnen vaartuig liggende in de Leuvenhaven, geladen met circa 55,000 KG. hooi doordien een 8-jarige jongen een cigaret tegen de droge lading hield. Onmiddellijk nam het vuur belangrijke afmetingen aan, te gevaarlijker wijl de Leuvenhaven, zooals gewoonlijk, boordevol met vracht schepen lag. Een 4-tal brandspuiten en 3 drijvende stoomspuiten wierpen enorme hoeveelheden water op de brandende massa. Tegen het einde van den brandtoen men het schip verhalen wilde zonk dit. Brand In eene broodfabriek. Den 10 even na zessen werd brand ontdekt in de broodfabriek Ceres" te Amsterdam. Een groote hoeveelheid turf, die op de roggebroodovens achter in de fabriek lag opgestapeld, was door onbekende oorzaak aan het smeulen geraakt en spoedig stond er zulk een verstikkende rook dat de brand wachts niet dan onder bescherming van het rookmasker kouden doordringen, om de turf van de ovens te kunnen verwijderen. De arbeid was ook toer. bij lange niet gemakkelijk en twee brandwachts vielen toen zij weder uit den rook in de buitenlucht kwamen, in zwijm en moesten weggebracht worden. De schade is betrekkelijk gering. Vee-uitvoer. Van 1 Mei tot 1 Juni zijn langs het grensstation Rozendaal naar België uitgevoerd 396 stuks vee, ter waarde van f 43.600. Teruggezonden zijn wegens mond en klauwzeer 27 en wegens tuberculose 40 stuks. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van melk- en kaltkoeien was op de jongste markten groot, in verhouding met den tijd van het jaar. In het algemeen is de aanvoer van dit vee in de maanden Juni en Juli zeer gering. De handel is tamelijk, met niet vluggen omzet, dat ook duidelijk bleek op de groote markt op Pinkstermaandag jl. te Oude- schoot, waar niet alles verkocht werd. De prijs van de beste soort blijft nogal vast, die van mindere soorten daalt. De aanvoer van vette koeien begint af te nemen en ook de handel is niet zoo vlug meer als in de laatste weken het geval was. Prima qualiteit is prijshoudend voor mindere soorten is de handel vrij wat stugger met lagere prijzen. Stieren voor de slachtbank, met grooten aanvoer, goed gevraagd, met hooge vaste prijzen. Vette kalverenmet goeden aanvoergewildmet stevige prijzen. Nu de weersgesteldheid warmer begint te worden, is reeds reactie n erkbaar. In vette varkensmet tameljjken aanvoerdrukke handel, met grooten omzet en hooge prijzen, vooral voor vette biggen. Vette schapen en lammeren in één doen, d. w. z. ta melijk vlugge handel. Weideschapen niet fleurig melkschapen goede handel lammeren stadig. De aanvoer was 150 stieren, 160 vette koeien, 1000 melk- en kalvekoeien 180 pinken, 600 vette kalveren, 200 nuchtere kalveren 5000 schapen en lammeren 100 vette varkens 400 vette biggen 200 magere var kens, 600 jonge biggen. De prjjzen zijnvette koeien le qualiteit 2730 cents, 2e kwaliteit 22—25 ct., 3e qualiteit 1821 ets., stieren 2527 '/j ets., vette kalveren 27—35 ct., vette schapen 24—27 ct., vette varkens 1821 ct., Lou- densche biggen 17—18'/j ct., alles per kilogr. Melk- en kalf koeien f 100 f 190, pinken t 60f80, nuchtere kalveren f 6 f 10, melkschapon f 12f 21, weide-schapen f 13—f 17, lammeren f 7f 10, magere varkens f 25f 47, jonge biggen f 1.10—f 1,25 per week. (N. v. d. D.) Flinke lieden. Door tegenwoordigheid van gee9t wisten drie mijn werkers in de mjjn Oranje-Nassau te Heerlen (Limburg) zich van een wissen dood te redden. Terwijl zij ter diepte

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2