Collecte Gewapenflen Dienst. Stads berichten. Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. Posterijen. Markt- en Beursberichten. Maandag 18 J mii Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. van oirca 200 meters, een der mijnschachten aan 't uit diepen waren, hadden zij te dien einde zes ladingen met dynamiet aangelegd. Nadat de lont aangestoken was, gaven zij de gebruikelijke waarschuwing om naar boven gehaald te worden, de ophaalkabel werkte evenwel niet; na nogmaals gewaarschuwd te hebben te hebben voldeed hjj nog niet, ofschoon de lont steeds verder brandde. De arbeiders grepen daarop het kabeltouw en klommen er langs op ter hoogte van 100 meters, klemden zich hier aan elkaar vast en wachtten toen de uitbarsting af, die na eenige oogenblikken reeds volgde, en zoo hevig was dat de rotswanden dreunden. De mijnwerkers bekwamen geen letsel. Tentoonstelling Nedcrlandsch ïeewezcn. Op de a.s. Tentoonstelling van het Nederlandsch Zeewezen wordt een vertrek gewijd aan Michel Adriaans- zoon de Ruytor. Reeds zijn omstreeks negentig nummers daarvoor toegezegd. In dat vertrek worden bijeengebracht 8 geschilderde en 14 gegraveerde portretten, alle uit de 17e eeuw. Voorts 13 gedenkpenningen, op hem betrekke lijk. Eene groote vitrine zal gelijktijdig huisvesten zijn sabel zjjn bijbelzijne klok, de gouden kettinghem door de Staten aangeboden zjjue St. Micheilsorde, zijne adelsbrieven oorspronkelijke scheepsjournalen en tal van andere bijzonderheden zooals zijn begrafenisbriefje enz. Voortdurend komen nog toezeggingen in, laatstelijk voor het stoeltje, waarop hij aan boord zat, de kerk- kroon door hem aan de kerk te Vlieland geschonken, zijn laatsten brief aan zijn dochter enz. enz. iicliagen. Den 11 had alhier de algemeens ver gadering der onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder plaats. Nadat de schoolopziener de heer mr. J. A. Schaaft, de vergadering had geopend en herinnerd had aan het overlijden van den algemeen beminden hoofdonderwijzer te Lutje-Winkelden heer H. van Heerikhuizen werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De heeren De Vries, S. Berman en H. Kniepstra hielden elk eene inleiding die tot niet veel debat aanleiding gaf en het nuttige der vergade ring zeer verhoogde. Een zangkoor onder leiding van den heer P. Stadt zong tot aller voldoening een viertal aardige nummertjes. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren De Vries te Schagerbrug, J. Porte te Winkel, Korporaal te Den Helder en mej. Weijers te Den Helder. Nog werd besloten de vergadering in 1901 te Winkel te honden. Ruim honderd belangstellenden woonden de ver gadering bij. Schagen's Harmoniekapel gaf den 10 in Broersma's tuin alhier een welgeslaagd concert. De tuin was aardig met lantaarns en lampions versierd terwijl een degelijk publiek aanwezig was. Wanderlust'' van L. Kohout en «Grande fantaisio de l'Opéra'' la fille du régiment' van Donizetti vielen bijzonder in den smaak, evenzoo »Polca des Clowns" van Allier. Stoonivaart5lUaatscliappiJ „Zeeland." Van deze Koninklijke Nederlandsche Postvaart, die een dag- en nachtdienst, via Vlissingen Queensborough, met Engeland onderhoudt, ontvingen wij een eugelsch en oen duitsch exemplaar van de zomerdienstregeling ingegaan 1 dezer. Exemplaren daarvanalsmede van de kleine uitgaaf in de Nederlandsche taalzijn gratis ver krijgbaar. Het Koode Kruis. Bij den voorzitter-penningmeester van het Hoofd comité van let Ned. Roodo Kruis, is tot heden een totaal bedrag aan giften ontvangen van f 206,362.39j. Krijgsgevangenen op St. Helena. Het damescomité te Middelburg ten behoeve van Cronjé en zijne mede-krijgsgevangenen deelt mede, dat het gaarne nog meerdere goederen ontvangt voor de krijgs gevangenon, voor wie, blijkens een schrijven van Consul- Generaal de Waal te Kaapstad aan het comité Dog zeer veel vereischt wordt. Do goederen zullen gezonden worden naar den Consul- Generaal de Waal te Kaapstad die ze, in overleg met Mevrouw de Wed. Koopman-de Wot aldaar aan de krijgs gevangenen te St. Helena en te Kaapstad zal doen toekomen. Tot uiterlijk 14 Juni bestaat er gelegenheid deze goe deren te verzenden, zij moeten daartoe 14 Juni bij ue expéditeurs De Vries Co., de Ruijterkade 100, te Amster dam, bezorgd worden. Bij elke toezending moet eene duide lijke opgave van den inhoud der pakken aan de heeren De Vries Co. worden toegevoegd, die aan het comité alhier door deze heeren zal worden verantwoord. Alle zendingen moeten gemerkt zijn M. C. Alle kosten worden door het comité gedragen. Het comité ontvangt ook nog steeds gaarne geldelijke giften voor dit doel. Glazenmakers. Den 10 trok gedurende den gansoheu dag een dichte zwerm waternimfen glazenmakers of rombouten over het Westland. De diertjes kwamen van over zee uit het Zui den en vlogen in Noordelijke richting verder. Milliarden snorden door de lucht in de duinen en op het vrije veld dicht langs den grond, boven bebouwde gedeelten hooger in de lucht, daarbij, in tegenstelling met wat uit België gemeld werd, zorgvuldig uitstekende voorwerpen als torens enz. vermijdende. Aan het strand werden millioenen door de golven aangespoeld, die blijkbaar door den winddruk ot van vermoeidheid waren neergevallen en omgekomen, De landbouwers en tuinders, die allen wisten te verhalen, dat hier voor een 25-tal jaren insgelijks zulk een zwerm was geweest, zeiden, dat dit veel warmte, in elk geval een langdurige droogte beteekent. Ook in den HaagAmsterdam en Uitgeest werden groote zwermen van deze insecten waargenomen, en wie dezen morgan wat aandachtiger dan anders naar de lncht heett gekefcen zal zeker hebben opgemerkt, dat heele troepjes glazenmakers ook over Alkmaar heentrokken. Correspondentie. R. S. Dank voor uwe moeite. De afwijking in de bij zonderheden is echter niet genoeg van algemeen belang om nog eens op de zaak terug te komen. Gij hebt be paald een verkeerd persoon als inzender op hot oog Redactie. Cadettenschool. Op verzoek, op grond van lichaamsgebreken, is eervol ontslagen de heer J. Leopold Hzn., hoold van onder wijs in de letterkundige vakken aan de Cadettenschool, alhier. Voor het toelatings-examen tot de Cadettenschool hebben zich 168 jongelieden aangemeld. D. d. Schutterij. Bjj de d. d. schutterij, alhier, is, op verzoek eervol ontslagen de heer H. J. Anslngh, kapitein. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 4 tot den 9 zijn in het bad huis van het »Witte Kruis" genomen: 36 kuipba den, 81 regenbaden le klas en 127 regenbaden 2e klas totaal 244 baden. Schutterij. In 1899 werden benoemd tot leden der commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der Schntterijwet de heeren J. M. de Sonnaville en A. Goede Dz. en tot plaatsver vangende ledende heeren J. de Wit Dz, en mr. H. Boelmans ter Spill. Concert Buiten-socletelt. Door het Stedelyk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto zal op Woensdag, den 13, des avonds ten 91/2 uur in den Stadshoutvan wege de Buiten-societeit, een concert worden gegeven, waarvan het programma gis volgt luidt 1. «Fabne hoch Militaire Marsch v. H. I. Schneider. 2. »Ouverture für Militfirmusik" v. F. Mendelssohn Bartholdy. 3a. Ave verum corpus", kirchen- hymnev. W. A. Mozart. b. «Zwei Freunde", Duo für zwei B. Clarinetti Max. Möller. 4. Fantaisie sur des motifs du ballet «Coppélia"Léo Deslibes. 5. «Jnbel-Onverturé''Chr. Bach. 6. Fantaisie op motieven uit de ope rette »Der Vögolhandler'' Carl Zeiler. 7. «Meeres-WTellen", Concert-Walzer I. Ivauovici. 8. «Lieblingsklfiuge aus dem Reiche der TöneR. Clarens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de jaarlijkschen collecte voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Neder landen zal plaats hebben op en zoo noodig op MNSDAG 19 JUNI a.s. «De opbrengst der Jaarlijksehe Collecte bedroeg «f 20076,55s of f 82,60 meer dan een jaar te voren hetgeen gevoegd bij het feit, dat 1 3036,86 minder aan gratificatiën is uitgereikt, de hoofdoorzaken zijn geweest »van het kleine batige sa do ad f 215,34, waarmede het »jaar 1898 sloot. Maar dit neemt niet weg dat aan vulling van ons fonds zeer noodig blijft, omdat het «daardoor alleen mogeljjk zal zijn om èf nieuwe catego- riën van deelgerechtigden te vormen öf wel de voor- waarden van opneming in de bestaande categoriëu te verge a.akkelijken. «Volgens het algemeen verslag, dat in Juli j.l. werd «uitgebracht, werd aan gratificatiën en toelagen aan 1485 «deelgereohtigden uitgekeerd eene som van f 61294,39®, «waaronder begrepen is een som van f 10587,91 die «boven de gewone gratificatie aan 289 verminkten van «Atjeh en een weduwe van een gesneuvelde bij Atjeh «werd verstrekt uit het geschenk van wijlen Z. M. den «Koning. Al deze gelden kwamen ten bate van 351 ver- «minkten uit Oost-I a die8 verminkten uit den strijd «tegen Belgie807 infirmen en 319 oud-strijders van «Belgie. «Deze cijfers toonen aan dat het fonds aan zijne roe- «ping getrouw blijft en voortgaat binnen de grenzen der «categoriën den vorminkten krijger en den oud soldaat, «een stoffelijk blijk van waardeering zijner verdiensten aan «te bieden, in den vorm van eene jaarlijksehe gratificatie «nevens zijn militair pensioen of gagement. Maar deze »ca'egoriën| hebben uitbreiding noodig; de nauw gestelde «grenzen moeten worden verwjjd, hoe dikwijls komt de «pijnlijke noodzakelijkheid niet voor, dat niet voldaan kan «worden aan aanvragen van verdienstelijke oud-militairen «omdat de voorwaarden van opneming in het fonds zoo «moeielijk zijn gemaakt. «Het komt ons gewenscht voor, dat ook hierop eens «wordt gewezen. Het karakter der collecte en het doel «van het fonds zullen daardoor in een beter licht worden «gesteld. Wij vleien ons, dat ieder Nederlander de be- reiking van dat doel wil helpen bevorderen en zich op- «nieuw opgewekt zal gevoeien het londs naar vermogen «te steunen. «Het aantal dergenen die solliciteeren om als deel- «gerechtigden in het fonds te worden opgenomen doch «daarvoor nog niet in aanmerking kunnen komen, be- «draagt 692. «Moge de uitslag der te houden inzameling het bewjjs «leverendat de belangstelling in onze Stichting niet «verflauwtniettegenstaande in dezen tijd voor andere «doeleinden zoo vaak een beroep op de liefdadigheid onzer «landgenooten wordt gedaan. Aan menig sollicitant zal «dan het uitzicht worden gajpend weldra eene onder- «steaning te genieten." Haarne wordt daarom aan het honden dezer collecte herinnerd en worden de Ingezetenen dringend ultgcnoodigd haar mlldelijk te bedenken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Juni 1900. C. D. DONATH, Secretaris. AANGIFTE] tot deelneming aan bovenge noemd onderricht ter Gemeente-Secretarie vóór 1 Jllil a.s., op welken datum de lijst onherroepelijk wordt gesloten. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR herinnert het publiek er aan, dat tot 1 Juli a.s. nog gelegenheid bestaat tot het Inwisselen van fran keerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgifte dan van 1898—1899. Na dien datum zijn zij totaal waardeloos. Alkmaar, De Directeur voornoemd 28 Mei 1900. MOLL. Zitting van 12 Juni 1900. H. B., Enkhuizen, poging tot diefstal, vrijgesproken. J. M., Hoorn, wederspann'gheid tegen een agent van politie, 2 maanden gev. J. de J. Zwaag, strooperjj, door middel van een vaar tuig, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. H. B. en W. B., Urk, diefstal van een pot met vleesch, ieder 2 dagen gev. R. de B., Bovenkarspel, mishandeling, 6 dagen gev. GETROUWD. 10 Juni. Johan August Volkers en Trijntje Hoek. GEBOREN. 9 Juni. Cornelisz. van Cornelia Zwart en Geertje Exalto. Pieter z. van Jacobus de Vries en Cornelia Brugman. 10 Catharinad. van Cornelis Jansen en Trijntje Zwagerman. Jan, z. van Willem Boerwinkel en Geertje Wit. 11 Wilhelmina, d. van Willem Harder en Elisabeth Catharina Klugt. Alra Wilhelminad. van Hermanns Josephus van der Mey en Elizabeth van Schagen. Johanna, d. van Simon Vreeker en Emerentia Hofstee. Aagjed. van Jan Visser en Antje Ruiter. OVERLEDEN. 11 Juni. Johanna Margaretha, d. van Jan Kok en Liuretta Catharina Koper, 6 dagen. Klaas Schut, 72 j. en 7 m. Johanna Theodora Hendrika, d. van Hendrik van der Putte en Elizabeth Maria van Hamersveld1 j. en 8 m. Laatste Berichten. Ue opstand ln Ashantlland. LONDEN. 11 Juni. Uit Reuter-telegrammen en offici- eele berichten uit Cape Coast blijkt, dat de voorhoede van het ontzettingsleger voor Koemassie ernstigen tegen stand heeft ontmoet. De colonne rukte voorwaarts tot Dompoassi, waar de opstandelingen een sterke stelling hadden. Na een gevecht werden de opstandelingen ver dreven, doch wegens de verliezen kon de colonne niet verder gaan. Zeven Enropeesche officieren werden gewond, ten gevolge waarvan de colonne naar Kwasi terugkeerde. Andere stammen sluiten zich bij de rebellen aan. De opstand ln China. PETERSBURG, 10 Jnni. Tengevolge van een overeen komst tusschen de Russische Regeering en de andere mogendheden is bevel gezonden naar Port Arthur om zes duizend man van hst garnizoen gereed te honden om naai Tientsin te gaan, zoodra de Russische gezant te Peking dit verlangt of de omstandigheden het noodzake lijk maken. LONDEN, 11 Juni. De avondbladen melden dat te Tientsin wordt verteld dat bij Peel Taibo 4000 Russen zouden zijn ontsoheept, die op Peking aanrukken. Alkmaar, 11 Juni. Aangevoerd 0 paarden t a 0, 13 koeien en ossen f 170 a 215, 285 vette kalveren f35 a 82, per P. 65 a 75 c., 41 nncht. kalv. f 8 a 16, —0 magere schapen f a 354 vette varkens, per P. 38 a 44 ct., 34 magere varkens f 13 a 15.0 biggen f o.a bokken en geiten f 0.a 0.O kleine bokjes f 0.a 0.boter, per P. s middags 12 uur) f 0.en 0.aangevoerdP., kipeieren f 0.a 0.p. 25. eenden dito f 0,p. 100, 0— lammeren, f 0 a f 490 vette schapen f 16 a 29. Amsterdam 11 Juni. Friesche Dokkumer Jammen f 1.60 a 2.10, Blanwe f 0.a 0.—, Franeker Jammen f 1.60 a 2.10, Zaaiers f 0,a 0.—Zeenwsche Spnische Jammen f 2.a f 2,70, Poters f 0.a f 0.Flak- keesche f 1.10 a 2.20, Blauwe f 2.— a f 2.30Gel- dersche blauwen f 1.90 a 2.—, Pruisische Hamburgers f 1.a 1.50, IJpolder Jammen f 0.a 0.Nieuwe. Malta f 0,08 a 0,10 per KG, Westlandsche ZandfOaO. Andijker Muisjes f 6.a 7. Petroleum onveranderd. Amsterdam, 11 Jnni. Tor veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 460 vette runderen le quü. f 0.58 a 0.62, 2e qnal. f 0.55, 3e qual. f 0.50 per Kg., 70 molk en kalfkoeien f 100 a 220, 50 nuchtere kalveren f 8 a 11," 62 schapen f 18 a 30, 300 lammeren 1 10 a 14, 580 vette varkens f 0.39 a 0.42 per P., Overzeesehe f 0.43. Edam, 9 Jnni. Kaas. Aangevoerd 87 stapels, wegende 9864 KG. Hoogste prijs f 26.— de 50 K.G. Leiden, 9 Jnni. Boter. Prijs le qual. f 46.— a 50. 2e qual. f 40.a 44.Aanvojr groot, handel vlug. Haarlem, 11 Juni. 0 HL. witte tarwe f O.a 0. a f 0.Hl. dito (onde) f Hl. rogge f 0.a 0.HL. haver f 0.a 0.—, Hl., gerst fOaO, Hl. dnivenb. f 0.a 0.Hl. paarde- boonen f 0.a 0.Hl groene erwten f 0.aO. 6 HL. brnine boonen f 7. Haarlem, 11 Juni. Boter, aangev. 119 KG., v. 119, f 1. a 1.15, 98 biggen, verk. 98, f6.— a 12.50, 51 schrammen, verk. 51, f 12.50 a 16.50, 93 HL. aardappelen, verk. 81, f 1.75 a 12.—. PURMEREND 12 Jnni. Aangevoerd 531 vette run deren f 0.52 a 0,65 p. p., 25 stieren, vette en melkkoeien prijshoudend, matig, gelde- hooger prijs vlug, 423 vette kalveren f 0.60 a 0.75 p. p., 249 nucht. f t a 17, vlug, 40 paarden, 3123 schapen en lammeren, prijshoudend stng, 363 vette varkens 38 a 41 ct. p. p., 41 magere id. f 12 a 322 biggen f 7.— a 10.—, allen stug. Kleine kaas f 26,50, middelbare f commissie Aangevoerd 362 stapels, 2514'/2 kg. boter f 1.10 a f 1,20 Kipeieren f 2,70 a f 3,10, eend. dito f 3,10

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3