ToBlatii Beur sn lipsclil. Donna Cristina. No. 70. Honderd en tweede jaargang. 1900. VRIJDAG 15 JUNI. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACCIO VALDÈS. ALklIAAKSCHE Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per B maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IIERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij dia na afloop der zomervacantie hunne kinderen de bur gerschool of de meisjesschool wonschen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór of op ld Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder over legging van het geboorte- of inëntingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd vau zes jaren hebben bereikt. Kinderendie binnen de eerstvolgende ze3 maanden na het tijdstip der toelating voor de burger school op don 2eu Maandag en voor de meisjesschool op den 4en Maandag in Augustus dien leeftijd zullen hebben bereikt kunnenonder goedkeuring van bur gemeester en wethouders op de genoemde scholen wor den toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de meisjesschool, van welKe school het onderwijs gegeven wor dende In de Te klasse aansluit aan dat van de Hijks Hoogere Burgerschoolbestaat aan de woning van het hoofd dier school aan de Oudegracht, op iederen Baandag van 3-4'Zj uur namiddags en voor de burgerschool aan hst schoolgebouw in den Brillensteeg op iederen Baandag en Donderdag van 13V2 tot llj2 uur namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Juni 1900. C. D. DONATH, Secretaris. liijst van Kiesgerechtigden voor lieden van de Hamer van Koophandel en Fabrieken. DE BURGEMEESTER van ALKMAAR Gelet op het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (Staats blad No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Reglement voor de Hamers van Koophandel en Fabrieken; Noodigt hen, die niet op de in het jaar 1898 vastge stelde Kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de Kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.s. ter gemeente-secretarie aan gifte te doen volgens het daarvoor vastgestelde for mulier, waarvan aldaar exemplaren kosteloos verkrijg baar zjjn. Art. 6 van het Reglement bepaalt dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden A. Kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente waar de Kamer is gevestigd B. Aldaar bestuurder of mede-bestnurder zjjn en gedu rende twaalf achtereenvolgende maanden zjjn ge weest, van een bedrijf, van handel of nijverheid. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 11 Juni 1900. Gr. RIPPING. VAN Vertaling van "Dr. A. A. FOKKER. 9) Onderwijl tokkelde Cristina op afgetrokken wijze met de eene hand op de piano, en praatte intgsschen met haar schoonzuster. Ze droeg een smaakvol los donkerrood huis kleed, dat, naar ik meende te kunnen opmerken, slechts noode .gezegende omstandigheden" verheelde. Steeds wanneer ik er kans toe zag, sloeg ik haar met gespannen aandacht gade. Zij merkte het, scheen onrustig en zenuw achtig, en haar best te doen, om te maken, dat haar blik en de mijne elkaar niet ontmoetten. Marti ging de kamer uit, om de noodige orders voor mijn logis te geven. Zijn vriend en compagnon, die 't stilzwijgen bewaard had, met het eene been over 't ander onverschillig gemakkelijk op zijn stoel neergevlijd, begon mij vragen te doen over mijn reizen, het charteren van schepen, de plaatsen, waar ik aanlegde, en al wat betrek king had op den handel, waaraan de booten onzer reeders zich wijdden. Het gesprak kreeg al 't aanzien van een examen, want Castell bewees van die zaken evenveel of meer te weten dan ik hij had veel gereisd, bende twee ol drie talen grondig, en op zijn reizen had hij niet alleen nuttige kennis opgedaan omtrent handelszaken maar ook tal van kundigheden op ethnographiscb, historisch en kunst gebied, die ik verre was van te bezitten, 't Was bepaald een man van veel kennis, doch ik kon niet nalaten op te merken, dat hij er wel wat veel van hield met zijn geleerd- hoid te schitteren, dat hij bij 't spreken ziju zinnen mooi af rondde, en dat hij, zonder aan do beleefdheid te kort te XV. Parijs, 7 Juni 1900. De Tentoonstelling. XI. Volgens afspraak zouden wij van het Champs de Mars teruggaan naar de Champs Elysées, maar met Uw goed vinden willen wij onderweg even van onzen rollenden trottoir afstappen, om in afwachting, dat wij de paleizen der Invalides bezoeken, eene kleine wandeling te ma*en door de Nederlandsche afdeeling van de groep .Décoratie- ameublementen en verschillende takken van nijverheid." Neuerland neemt hier eene fraaie plaats in tnsschen de pracht van al de andere vreemde mogendheden, vooral de plateelbakkerij en het porcelain zijn ruim vertegen woordigd. Daar het nog vroeg in den ochtend is, kunnen wij op ons gemak aanteekening houden, en wel van G. B. Brom te Utrecht. Een prachtige ongeveer 3 meter hooge doopvont, toebehoorende aan de kerk van Overveen, en waarop wij lezen»Ter eere van God drie eenig hebben Antonius Roozen en Elisabeth Maria van Velzen, echtelieden, aan de kerk deze vont geschonken, welke Jan Brom van Utrecht maakte in 1887 en 1888, toen Lambertus Ten Brink pastoor was." Uit hetzelfde atelier de Madonna der kerk van Vleuten, twee statiën, de 11e en 12e statie van den Kruisweg, behoorende aan de paters Jesuiten van Katwijk, en, in de glazen kast, geplaatst tegenover de gemelde doopvont, verschillende kerksieraden. Verder zien wij in die Vitrines of glazen kasten Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Goud- en Zil verwerken van J. M. van Kempen en Zoon te Voor schoten, welke firma op vroegere tentoonstellingen reeds vole gonden medailles verwierf, en hier een keur vau zilveren voorwerpen uitstalde, serviezen, kandelaars enz., en in het midden een prachtig zilveren schip. Gouden en Zilveren werken van Th. H. Saakes te 's Gravenhage en van G. Schoorl te Amsterdam, welke laatste, behalve vele kleinigheden, ook eeno aibeelding in zilver geeft van het huisje van Peter den Groote te Zaandam. C. J. Begeer. Eene mooie collectie Medailles, waar onder die der Inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina op 8 September 1898, de Medaille van Emma, Koningin regentes, die der Expeditie tegen de Baliërs op Lombok, enz., enz. De zilverwerken van Hoekers en Zoon. Eene bijzondere vermelding op het gebied der kerk sieraden verdient de fabriek van Christelijke Kunst vau Jansen en Co. te Tilburg, welke hier mooi vertegen woordigd is. Twee kamertjes zjjn gewijd aan de decoratieve kunst vau Cuypers en Co. te Roermond, in een daarvan wijzen wij op eene ouderwetache pendule met het opschrift Niet krjjt van spijt, al vlieght de tijt, Maer tijt bereit, en op een venster in de zuidelijke transept der Hippo- lytuskerk te Delft. doen, niet verheelde maar zeer weinig waarde te hechten aan de meening van anderen. Om kort te gaan, die goede heer was mij niet bizonder sympathiek, ofschoon ik erken nen moestdat hij met zeer lofwaardige eigenschappen begiftigd was. Hij had een heldere, eenigszins zalvende spreekstem, en maakte deftige gebaren, hetwelk hem gelegenheid gaf zijn handen te doen uitkomen, die kort en welgevormd en met ringen getooid waren. Marti kwam weer binnen, en zijn tante Clara sprak hem, zonder haar courant uit de hand te leggen, aan »Komaan, Emilio, 7ertel me eens, hoe het met de olijf olie staat Is die niet deze week twintig centimes in prijs gestegen »Ja, tante, ik heb gehoord; dat ze naar boven gegaan is, en nog meer zal stijgen." »Dacbt ik 't niet!" riep ze triomfantelijk. »Tk heb 't Retamoso verleden maand gezegd, en hij heelt er goen acht op geslagen. Hij is zoo koppig een echte Galiciër, en dan zoo kortzichtig in zaken bij kijkt niet verder dan zijn nens lang is. Als ik hem niet hieip, geloof ik hensch, dat we al heel spoedig failliet gingen." De stem dier dame was helklinkend en krachtig; haar hoofd fraai gevormd als ware 't gebeeldhouwd richtte ze onder 't spreken zóo fier op, haar arendsneus zetto zich uit, en haar oogen knipten daarbij zóo indrukwek kend, dat men zich in haar bijzijn verplaatst waande in den heldentijd der Romeinsche republiek. Cornelia, de moeder der Gracchen, bon bezwaarlijk strenger en ontzag- wekkender geweest zijn. Marti kuchte eens, en antwoordde niet, omdat hij zijn tante niet dorst tegenspreken, en evenmin ziju oom wil de beleedigen. a »En wat zeg je wel van de daling van de cacao ging ze voort op een heroïeken toon, alsof ze aan een consul gevraagd had naar 't lot van een legioen dat door de Galliërs overvallen en verslagen was. Marti vergenoegde zich met de schouders op te trekken. »Hij had nog den moed mij tegen te spreken, toen ik zeide, dat de cacao op sterven lag," hervatte zij met stij gende fierheid. »Alleen voor iemand met een bekrompen Onze wandeling langs de spiegels »glaces bombées" van J-. J. B. J. Bonvy te Dordrecht, tapijten der Amers- foortsche tapijtfabriek het aardewerk tegels, borden, schotels en kleine voorwerpen uit de fabriek van Ge broeders Tichelaar te Mackum, friesch zilverwerk van A. de Haas te Sneek, en een meubel van H. Tekstra te Leeuwarden, onze wandeling brengt ons in het bekende Hindelooper Kamertje, eene curiositeit dezer afdeeling, en vervolgens naar de plateelbakkerijenDe plateel bakkerij »Zuid-Holland'' van E. Estié en Co. te Gouda, waar ons oog vooral valt op de tegel-schilderijen van Henri Breetvelt, zijnde de copiën van echte nederlandsche schilderijen. De bekende groote fabriek van het echte Delftsch van Joost Thooft en Labouchère, welke zoo wereldbekend is, dat wij kunnen volstaan met te zeggen, dat deze uit stalling als gewoonlijk zeer fraai is. Ook zeer mooi is de tentoonstelling van het porcelein en kunstaardewerk uit de fabriek »Rozenburg'' te 's-Gra- venkage. Nog mogen vermeld worden De kunstaardewerken van Wed. N. S. A. Brantjes en Co. te Purmerend. De plateelbakkerij »De Distel" te Amsterdam. De plateelbakkerij sHolland" van J. W. MijnliefiF, te Utrecht. Behalve de Amersfoortsche tapijten hebben wij hier ook nog de bekende Deventer tapijten, en die uit de ta pijtfabriek Werklust" van W. Stevens en Zonen, te Rotterdam. Vergeten wij niet de meubelen, uitgestald in drie ka mertjes, door de firma E. J. van Wisselingh en Go. te Amsterdam, en de »Ebénisterie d' Art" van J. B. Hillen, eveneens te Amsterdam. Dan moeten wij nog wijzen op de ornamenten in zink, koper en gegoten ijzer der firma Ei W. Braat te Delft, en vonden wij zeer mooi het ge deelte van een ijzeren hek voor eene kerk van Tilburg, volgens plannen van den hoer F. C. de Beer, aldaar. Met nog een woord van lof voor de »Vitraux d'Art" van J. L. Schouten te Delft, en »Arts and Crafts" van Batik te 's Gravenhage, gelooven wij niemand hier te hebben vergeten, wij verlaten dan voor heden de »Pays- Bas" om iu Oostenrijk te komen, doch een enkele blik links en rechts, voor en achter ons, en naar beneden geeft ons de overtuiging, dat het hier in deze paleizen van de Esplanade des Invalides zoo groot isen er zooveel te zien valt, dat wij, hoewel het ons spijt, toch maar het gebouw verlaten, om naar het Petit Palais des Champs Elysóes te gaan. Zonder programma toch komt men er niet, wij zouden dan gevaar loopen te veel van den hak op den tak te springen, voor ditmaal weken wij af, omdat wij Holland toch niet wilden laten wachten tot het slot der Tentoonstelling. J. M. T. De expositie geeft ons zooveel stof tot schrijven ge durende een half jaar, dat wij verplicht zijn het parijsche nieuws te laten rusten, tenzij er iets zeer belangrijks voorvalt. Toch mogen wij niet nalaten, evenals alle be verstand, totaal ongeschikt voor speculaties in 't groot, kon zoo iets verborgen blijven. Toen ik nauwelijks da booten uit Ibarra met hun lading »Guayaquil"-cacao zag aankomen, dacht ik dadelijk bij mezelf: »wacht, dat goed gaat naar beneden." »Toch weet oom Diego gewoonlijk wel waar hem de schoen wringt," waagde Marti te vers laren. »Dat geloof ik graagmaar dan achter de toonbank als hij kaas en stokvisch bij kleine hoeveelheden aan den man kon brengen, zou hij zonder weerga wezen. Maar als koopman is hij niets waard, en alleen omdat ik me de moeite heb gegeven om voor twee te denken, zijn we zoover kunnen komen als we nu zijn." Op dat oogenblik verscheen iu de deur een kortlij vig vet mannetjemet een flets gezichtkleine oogjes en kaal, die met een sterk gallicisch accent het gezelschap groette. «Goeden avond, goeden avond 1" »Wel, wel, oom Diego!...." »Hoe maak je 't, Retamoso Donna Clara op heeterdaad betrapt wendde den blik wederom naar de courant, zonder een grijntje van haar waardigheid te verliezen. Haar echtgenoot, die blijkbaar niets gehoord had, gaf de hand aan al de aanwezigen, kuste zijn dochter, en, toen hij bij zjjn vronw kwam, zeide hij op liefdevollen toon tot haar »Je moet bij avond niet lezen, vronw; je weet wel, dat dat slecht voor de oogen is." Donna Clara lette niet op hem. Retamoso, tot de om standers gewend, zeide met diepe overtuiging in zijn toon »Ze kan nooit loeg zitten.... Isabelita, rnjjn kind, zeg jij mama 's lief, dat ze niet lezen mag. Je weet wel, dat het heel slecht voor haar isWanneer ze niet leest, maakt ze rekeningen op als zo niot rokent, gaat ze naar beneden iu 't magazijn om aanteekeningen te makenals ze geen aanteekeningen houdt, schrijft ze briovenwanneer ze geen brieven schrijft, spreekt ze Engelrch met de gonvernante bij de Ricarte's 't Is een bevoorrechte geest. Ik begrijp heusch nist, hoe ze

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1