Telegrafische Berichten. Markt- en Beursberichten. Stads berichten. r m BUKÜEËLIJKE STAND! Onweder. Te Enkhuizen sloeg den 12 de bliksem in den boekwinkel van den heer Postbuma en verbrijzelde den top van den gevel. Een knaap, die op den stoep voor het hnis stond viel bewnsteloos neer. Ook een hooge iep werd door den bliksem getroffen en verloor een deel van zijn bladerkroon. Boven Waspik en Tiel ging het onweder vergezeld van een hagelbui. Er vielen zulke groote steenen dat in eerstgenoemde gemeente al de ruiten der Katholieke kerk vernield werden. Te Tiel zagen de straten er nit als had het gesneeuwd. Rarlngcarspel. Voor de leerlingen van de laagste klassen der school te Dirkshorn was het Woensdag, den 18, een feestdag. In 26 rijtuigen togen de kinderen des morgens naar Petten, alwaar voor de eerste maal gepleisterd werd. Daarna werd de reis voortgezet tot Schoorl, het lievelingsplekje voor ieder, die van duin- vermaak en geboomte houdt. Daar werd het overige deel van den dag doorgebracht. De vreugde werd in den na middag een poosje vergald door een vrij hevig onweder, dat over Schoorl en omstreken woedde. 8chagen. De tweede rijtoer der kinderen den 11 gehouden slaagde weder uitstekend maar mocht helaas niet zonder een vrjj ernstig ongeluk afloopen. Een der 200 kleinen rolde van het duin en kwam zoo onge lukkig op zijn bovenarm te valleD, dat het rechtersleutel- been brak. Aan den voet van het duin had bij aankomst der rijtuigen de uitdeeling van prijzen plaats aan die kinderen der beide scholen toegekend die gedurende 6 jaren getrouw school waren gekomen. De burgemeester der gemeente hield daarbij een toespraak. Rijks-Landbouw-wlnterschool. Scliagen. Onder geleide van de heeren Nobel en de Gier had den 10 en 11 eene excursie plaats van de leerlingen der 2e klasse van bovengenoemde school. Bezocht worden de proefvelden en verdere bezienswaardigheden in 't Gooi, om Purmerend en om Hoorn. Deze leerrijke reis, waar van de kosten gedeeltelijk door het rijk gedragen worden, zal in den loop van den zomer nog door andere gevolgd worden. De oud leerlingen der school hebben een studie reis gemaakt door sommige streken van Gelderland. Wijl deze reis grootendeels gelijk viel met eerstgenoemde, kon den de heeren Nobel en de Gier aan het verzoek der oud-leerlingen om mee te gaan niet voldoen. De Hogerhuis-zaak. Het Comité van Gerechtigheid te 's-Gravenhage aan hetwelk de regeling was opgedragen tot het houden van een landelijke betooging als protest tegen de beslissing van den Hoogen Raad in zake de afwijzing van het ver zoek der broeders Hogerhuis om revisie van het arrest van het Hof te Leeuwarden heeft na te vergeefs bij herhaling pogingen te hebben aangewend een geschikte localiteit voor dit doel te verkrijgen besloten tot het houden van een openluchtmeeting op Zondag, 1 Juli 1900, op een terrein aan de Walbnrgstraat achter het station van den Hollandschen spoorweg. Comité'sorganisaties en particuliere personendie geen verzoek hebben ontvangen om mede te werken tot het welslagen dezer betooging, worden uitgeuoodigd zich in verbinding te stellen met den secretaris van bet Pro vinciaal Zuidhollandsch Hogerhuis-comité, den heer A. Vis ser, Steltenstraat 11, te Dordrecht met opgave van het aantal strooibiljetten dat zij rueeneu uoodig te hebben tot verspreiding in de plaats hunner inwoning. Raiffeisenbanken. Castricum. Blijkens achterstaande advertentie zullen a.s. zondag, don 17, des avonds ten half zeven ure de heeren A. J. van Benthem, lid van den Raad Keuring van vee, vleesch enz. Het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen aan den minister van Binnenlandsche Zaken gerichte adres om zoo spoedig mogeljjk aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet aan te bieden, regelende de Rjjkskeuring van vee, vleesch en andere voedingsmiddelen, wordt gesteund door de Kamers te Alkmaar, Almeloo, Appiugedam, Bergen-op-Zoom, Delft, Franeker c. a., Harlingen, Leeuwarden, Middel burg, Maastricht, Schoterland c. a. en Tilburg. Nederl. Zuid-Afrikaansclie Vereenlging. Het totaal der thans ingeschreven of ingekomen giften bedroeg op 9 Juni f 1.193.188.39. Ween gras. Vele boeren op de hooge zandgronden in Friesland hebben zoo'n gebrok aan gras, dat zo de rogge moeten maaien om daarmede het vee te voederen. Delft. Alhier is een 10-jarig meisje tengevolge van garnalenvergiftiging overleden. Te Nijmegen viel een metselaar van een dak ter hoogte van 12 meter naar beneden. Aan het hoofd ver wond en inwendig zwaar gekneusd, werd hij per bran card naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht. Schellinkhout. Voor den polder alhier, groot 660 H.A., zal met behoud der beide molens eene machine worden gebouwd, welke per minuut 20 M3 water zal kunnen afvoeren. Het werktuig zal bestaan uit eene cen- trifugaalpomp, gedrevon door een petroleum-motor van 23 paardenkrachten een en ander naar het ontwerp van den architect K. Swagorman Pz., te Bovenkarspel. Den 12 overleed te Rotterdam een vierjarig meisje, onder verschijnselen van vergiftiging; de vader, die van deze misdaad verdacht werd, is gearresteerd. Serum-lnspuitlng tegen varkensziekte. Volgens het verschenen algemeen verslag over de voorbehoedende inentingen tegen de vlekziekte der var kens, welke in 1898 in Nederland zijn verricht, noem de bewerker van het verslag, Dr. A. W. H. Wirtz, direc teur van 's Rijks- veeartsenijschool, de uitkomsten vol" gens de methode Lorenz zeer gunstig. In 1899 waren de uitkomsten van deze inëntmethode in Friesland wederom gunstig. In de gemeenten dezer pro vincie, waar reeds volgens deze methode werd ingeënt, zijn de veehouders dan ook zoodanig van hare goede uit komsten doordrongen, dat dit jaar bijna duizend varkens in de provincie geheel voor eigen rekening deze kunst bewerking zullen ondergaan. Oudendijk. Bij het den 13 namiddags heerschende onweder in den polder Beschoot zijn twee koeien van den heer J. Stapel gedood. - J MOU -Lil CL OA van Toezichten O. F. J. Brands, Inspecteur der Coöp. Ver. van Raiffeisenbanken en Landbouvvvereenigingen te Utrecht, spreken over en belangeloos bevorderen de oprich ting eener Raiffeiseubank binnen de gemeente Castricnm. Aangezien de meesten onzer lezers wel van Raiffeisen banken zullen hebben hooren spreken, maar vermoedelijk niet precies weten, wat dit eigenlijk voor instellingen zijn, achten wjj bet niet ondienstighet een en ander daarover mede te deelen, ook omdat dit een onderwerp is, dat hoe langer hoe meer de aandacht begint te trekken. Beginnen wij met te zeggen dat Raiffeisenbanken, alzoo gonoomd naar een systeem van landbouwcrediet, waarvan Raiffeisen de uitvinder is, instellingen zijn, uit sluitend bestemd om in het belang van den landbouw te werken. Het zijn eigenlijk niets anders als spaarbanken voor de boeren, door henzelven bestuurd en alwaar niet alleen geld tegen eene vaste rente kau worden belegd, maar ook door de leden dier Banken kan worden ver kregen, mits dit moet strekken voor landbouwdoeleinden. Aan de verkriiging van dit geld zijn natuurljjk eenige voorwaarden verbonden, die echter zeer gemakkelijk zijn te vervullen en waarover do beide sprekers wel het noodige zullen meedeelen. Een ding staat echter vastnameljjk, dat de boeren op die wyze gemakkelijk en goedkoop geld kunnen ver krijgen en dit kan zeer van pas komen. Immers, bij den rijksten boor gebeurt het wel eens, dat hij, om vee te koopen, zijn land te verbeteren, zijn pacht te betalen, enz., niet genoeg contanten in huis heelt. Dikwijls is hij dan verplicht om iets te verkoopen tegen zjjn zin en in een tijd, dat hij er weinig voor terug ont- vangt, of onder voorwaarden, die hem lang niet aanstaan. Bestaat er echter een Raiffeisonbank in hot dorp welnu, dan kan hij daar bekomen, wat hij noodig heeft en het terugbetalen, wanneer hem dat het beste uitkomt, hij behoeft dan niets te verkoopen en niemand naar de oogen te zien. De leonbank is zijn kassier en staat onder zijn toezicht, zoodat het geld nooit besteed kan worden ten nadeele van den landbouw of aan het landbouwbedrijf kan ont trokken worden. Wjj wokken alle belangstellenden en belanghebbenden op bij deze vergadering tegenwoordig te zjjn. -'-O Raarlem heeft een op hol geslagen paard een kinderwagen met twee kinderen er in stuk geslagen gelukkig zonder dat die eenig letsel bekwamen. Het Uier Was van de aankomende eiectrische tram geschrokken. Tiel. Den 11 heeft zich de ongeveer 50-jarige sjouwerman J. van Z.na eeu korton huiselijken twist over een gulden en in dronken toestand, met een scheermes een ernstige wonde aan den hals toegebracht. Hij is vader van een talrijk gezin. Amsterdam heelt een afdeeling wielrijdende politie onaer een inspecteur gekregen. Te Wormervecr zijn den 10 's avonds twee huizen en eene schuur aan den Noord, bewoond door een drietal gezinnen afgebrand. Niets is gered kunnen worden. Texel. De garnalenvisscher J. J. Boon heeft van den zeebodem een buitengewoon zwaar bpen opgehaald vermoedelijk afkomstig van een mammouth. Dit been zal te zien zijn op de eerstdaags op Texel te openen tentoonstelling van oudheden en andere merk waardigheden. Voor een tweehonderdtal verpleogden in net krank zinnigengesticht te Mcdeuibllk heeft de heer Ch. de la Mar, die aldaar tijdens de kermis optrad, een tooneel- voorstelling gegeven, die den patiënten zeer veel genoegen verschafte. Vreemde talen en de stoelenlndustrlc. In de jongste vergadering van den Gemeenteraad van Weststellingwerf was ingekomen een adres der Vereeniging »De Eendracht" te Noordwoldewaarin verzocht werd van gemeentewege aldaar een cursus te doen oprichten in Fransch Duitsch en Engelsch met het oog op de steeds toenemende stoelenindnstrie aldaar en den daarmede in verband staanden handel en het reizen in Duitsehland België, Frankrijk en Engeland, waarbjj talenkennis noodzakelijk is, terwijl de gelegenheid tot dit onderwijs daar tot heden geheel ontbreekt. De Raad besloot daarop aan een der scholen aldaar een cursus op te richten in Fransch, Engelsch en wiskunde. Te Groningen heeft bij eone vechtpartij tusschen eenige burgers en drie militairen de kapitein L. die op weg naar huis daar passeerde en de militairen naar de kazerne zond, van den sigarenmaker L. v. G., gegageerd O.-I. militair, onverwachts met een sabel zulk een°slag tegen het hoofd gekregen, dat de klep van de kepi gekloofd en het voorhoofd gewond werd. Hckronlngen wan Noorhoilandsch vee op de Parijsche tentoonstelling. Uit de Deemster meldt men nog over de bekro ningen van de vee-inzending op de Parjjsche tentoonstelling: De koe »Palenstijn III" No. 9419 van het N. R. S. van den heer W. Bakker alhier is te Parijs bekroond De moeder van dit prachtige dier »Palenstijn II" No. 8498 N. R. S. behaalde op verschillende tentoonstellingen 15 malen den eersten prijs De stier Willem II No. 4565 N. R. S, van den heer Bakker verwierf te Parijs een 3en prijs, terwijl eene vaars een 2en prijs behaalde. De heer Jb. Noome alhier verkreeg met zijn stier een len prijs, zoodat weder op schitterende wijze bewezen is, van welke uitmuntende hoedanigheid onze veestapel is. Een reusachtig brood. Een Fransche broodfabriek, die blijkbaar de kunst van reclame-maken wel verstaat, heeft op de Wereld tentoonstelling een tarwebrood ter bezichtiging gesteld, dat in lengte wel onovertroffen zal zijn Het is n.l. 5 meter lang en weegt ongeveer 40 K.G. De fabriek be weert, dat met don door haar gepatenteerden oven, broo- den in alle grootten en van onovertrefbare kwaliteit kunnen worden bereid en om deze bewering te staven, wil ze der tentoonstelling-directie verlof vragen, iederen dag een dergelijk brood te versnijden en aan de bezoekers ter keuring aan te bieden. woensdag, 4 Juli a.s., 's middags 12'/4 uur, in het lokaal Harmonie", ulbier. Te behandelen punton opening der vergadering voor» lezing en goedkeuring der notulen mededeeling van het bestuur; behandeling ingekomen stukken rekening en verantwoording van den penningmeester; verkiezing van een bestuurslid wegens het bedanken van den president H. J. Calkoen benoeming van een lid der Commissie om eenmaal s jaars met het hoofdbestuur te vergaderen; benoeming van een plaatsvervangend lid daarvoor; be noeming van een afgevaardigde en plaatsvervanger voor de a.s. algemeene vergadering bespreking over de belan gen van den Bond èn de Afdeeling. Cadettenschool. Benoemd tot len luitenant-kwartiermeester de 2e luitenant-kwartiermeester A. J. Ulterwijk, alhier. Notariaat. Benoemd tot notaris te Texel de heer C. H. de Roer candidaat-notaris te Medemblik. Ongeluk of diefstal In het Groot Noordhollandsch kanaal nabij de bpoorbrug, is in den morgen van den 14 een fiets ge vonden. Of hier aan een ongelnk, of aan diefstal moet worden gedacht, is tot dusver een raadsel. Bij het afdrukken van de courant "vernemen wij dat terzelfde plaatse het lijk gevonden is van den nieuw benoemden gemeente-ontvanger K. V., van Hoorn. Aanbesteding. Bij de herbesteding, den 14 door burg. en weth. gehouden, voor het maken van een haven op de ter reinen van den gemeentelijken reinigingsdienst, met eenige daarbij komende werken, als: ophaalbrug, afsluitdeur schoenngen, straatwerk, overdekking enz., kwamen 7 bil jetten iu, als van de heeren C. de Wijs, f 12990- S Fraijmau, f 12375; J. Dorregeest, f 12333 N. van'der Voort, f 12331, allen te Alkmaar; P. Berkhout, te Me demblik, f 12240H. Schuijt, te Alkmaar, f 12190en G. Hofmann, te Amsterdam, f 11542. Aan den laatst genoemde is het werk, behoudens informatie, gegund. Bij de eerste aanbesteding was de heer H. Schuijt alhier, de minste inschrijver voor f 12930. GETROUWD. 14 Juni. Jacob Brugman en Maria Spierdijk. /'GEBOREN. 12 Juni. Theodora Maria, d. van Cornelis Winder en Willemina Maria Catharina Koster. Gerbrand Adriaan z. van Jan Ben jamin en Grietje Rooker. Hendrik, z. van Hendrik Scheerman en Helena' Struving. Robbert, z. van Lubbe Eden Hinrichs en Magda- lena Wilhelmina Geertruida Hinrichs. OVERLEDEN. 12 Juni. Oornelia Maria, d. van Simon de Goede en Maartje Met, 8 m. 14 Simon, z. van Gerrit Jan Dikkeboom en Constance Martina Anderson, 6 m. 11 13 Rergen. Getrouwd. 2 Mei, Cornelis Stam en Guurtje Hilbrand. 9 Theodorns Lourentius Blankendaal en Jansje Bak ker. Reinier Wittebrood en Anna Louwe. Dirk Swakman en Elisabeth Brouwer. Cornelis Bleeker en Antje van Wouderen. Dirk Spil en Jacoba Leijen. Jan Kraakman en Maria Bijl. Geboren. 12 Mei. Cornelia Johanna, d. van Johannes Adam Tujjn- man en Maria Veldman. 14 Jacobus, z. van Christiaan Frederik Meiier en Elisabeth de Vries, Overleden. 18 Mei. Een levenloos aangegeven kind van Wilhelmus Johannes van der Steen en Catharina Nanne. 20 25 29 30 's-Gravenhage, 14 Juni. TWEEDE KAMER. Dwangopvocdlngswet. Zonder stemming werd aangenomen een voorstel van den heer van Kol c.s., om het aantal tuchtscholen en vesting plaatsen van rijksopvoedingsgestichten niet in de dwang- opvoedingswetdoch bij bestuursmaatregel te laten be palen alsmede om het paviljoenstelsel mogelijk te maken Met 61 tegen 1 stem werd aangenomen hun amendement, om de nachtelijke afzondering voor verpleegden facultatief té stellen en dus met de kooiopsluiting te breken. De minis ter verzette zich in beginsel niet tegen die maatregel de disciplinaire straffen werden door verschillende leden als te streng bestreden, vooral het in boeien sluiten van kinderen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op zondag, den 17 de dienst in de kerk der remonstrantschc gemeente zal worden vervuld door den hoer dr. A. H. Haentjes, rem. pred. te Meppel. Algemeene Nederlandsche Politiebond. De 24e vergadering der afdeeling Noordholland van deu Aigemoenen Nederlandschen Politiebond zal ingevolge art. 1 van het reglement gehouden worden op AMsTEaDAM ,13 Jnni. Friesche Dokkumer Jammen «n a o\o' ?la°We f °-~ a Franeker Jammen f 1.60 a 2.10, Zaaiers f 0,a 0.Zeeuwsche Spnische Jammen f 2.- a f 2,70, Poters f 0.- a f O.-f Flak- keesche f 1,10 a 2.20, Blauwe I 2.— a f 2.30, Gel- dersche blauwen f 1.90 a 2.—, Pruisische Hamburgers 1 50, IJpolder Jammen f 0.a 0.Nieuwe. Malta f 0,08 a 0,10 per KG, Westlandsche ZandfOaO Andjjker Muisjes f 6.— a 7.—. Petroleum onveranderd. Amsterdam 13 Jnni. Aangevoerd 213 vette kalve ren le qual. f 0.65 a 0.—2e qnal. f 0.60 a 0.—3e qual. 50 c. per K.G., 0melk- en kalfboeien f 0 a 0, 0 gras kalveren, 49 nuchtere kalveren f 9 a 11, 0schapen fa lammeren~,f 0 a478 vette varkens f 0.37 a 0.40 ct. Overzeesche ct., 0— vette rnnderen, le qual. f 0.— a 0.—, 2a qnal. f 0.—, 3e qnal. f 0.— 'per Kilogram. Haarlem, 13 Jnni. Ter veemarkt aangevoerd 5 v. koeien en 0 ossen, verk. 5, f 130 a f 160, 31 nuchtere kalveren verk. 31, f 8 a 15, 132 v. schapen, verk. 120, f 15 a f 27 0 paard, 0 biggen f a 0 vet kalf f0, 186 lammeren

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 3