Telegrafische Bericliteu. De oorlog in Zuid-Afrika. Stadsberichten. Inkwartiering. Kantongerecht te Alkmaar. B~(Ui E K L ]7 KE STaTF Windlioozcn. Het onweder van den 13 ging in de provincie Friesland met hevige windhoozen gepaard. Massa's zand en stof drong in de woningen binnenhier en daar werden boomon ontworteld en de te velde staande rogge werd plat ter aarde gedrukt. De groote stofwolken hulden sommige plaatsen in duisternis. Bij Heerenveen werden een paar dames van de fiets geslingerd, gelokkig bekwamen zij geen letsel. Na de windhoos barstten zware regen buien los. Tengevolge van verkeerden wisselstand is den 18 de laatste Hollandsche sneltrein op een uur afstand van Groningen een goederentrein achterop geloopen. Gelukkig is niemand gekwetst geworden. De locomotief en de achterste wagens zijn zeer beschadigd. De goede afloop is te danken aan de tegenwoordigheid van geest van den machinist R. Onstwedder. De Frans-Hals-feestcn. Al hadden ook eigenljjk de feestelijkheden den 13 's avonds al een aanvang genomen met de opvoering van het tooneelstuk Frans Hals, schrijver de heer van Em merik, de ware feestdag was toch de veertiende. Haarlem was geheel in vlaggetooi en de portretten van Frans Hals, en afbeeldingen van zijne werken prijkten in bijna alle boekwinkels. HH. MM. de koninginnen kwamen omstreeks een uur en werden welkom geheeten door den Commissaris der Koningin en Haarlem's burgemeester. Met een kleinen omweg door de stad reden de Koninginnen naar het Flora park, waar de onthulling van het standbeeld zou plaats hebben. In antwoord op de toespraak van den voorzitter van het Frans Hals-Comité sprak Koningin Wilhelmina de volgende woorden »Het is mij zeer aangenaam, gevolg gevende aan de uitnoodiging van uw comité, dit standbeeld van Frans Hals te onthullen. »Uit mijn tegenwoordigheid alhier blijkt mijne belang stelling in onze Schilderschoolmijne bewondering en vereering voor onzen beroemden landgenoot en mijn groote ingenomenheid met de hulde, welke heden door kunst vrienden uit ons vaderland, de Koloniën en het buiten, land aan Haarlem's burger wordt gebracht. »Ik onthul dit monument met den wensch, dat het moge bijdragen de herinnering aan dezen grooten meester bij het nageslacht steeds levendig te houden." Bij deze laatste woorden trok de Koningin aan het koord, dat het omhulsel van het standbeeld deed neder- vallen, en onder daverende toejuichingen, onder de klanken der Kon. Liedertafel »Zang en Vriendschap", geaccom pagneerd door de muziek van het Haarlemsch Muziek corps, vertoonde het monument zich aan de oogen van alle aanwezigen. De Koninginnen tradon naar het monument aan welks voetstuk zij een grooten lauwerkrans versierd met linten in de nationale kleuren, nederlegde. Meerdere kransen werden neergelegd o.a. door den Duitschen gezant, namens den Keizer, en door vele kun stenaarsdeputaties van verschillende kunstvereenigingen. Na afloop der onthulling begaven de Koninginnen zich naar het stadhuis om vandaar den grootschen optocht te zien voorbij trekken. Zeer schoon was de versiering der praalwagens en welgeslaagd was menige voorstelling zoowel die betrekking hadden op Kunst en Nijverheid, als die, waarin Oud-Holland werd weergegeven. Door de Konin ginnen werd nog het Museum bezichtigd waar tentoon gesteld was al wat van toepassing was op Frans Hals. Een concert in de Groote Kerk besloot den middag, en om circa vijf uren vertrokken de Koninginnen. Eenige avondieestelijkheden en een vuurwerk waren het einde van dit in alle opzichten zoo welgeslaagd feest. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was op de jongste markten niet grootdo drukste handel daarin is tevens voorbij, nu de hooitijd aangebroken is. Ook de aanvoer van vette koeien was beduidend minder maar in dit vee blijft de handel nog altijd zeer opgewekt terwijl vooral wat de beste soorten betreft de prijzen zich zeer vast toonen. De aanvoer van stieren voor de slachtbank was zeer groot; de boeren wenschen deze dierun gaarne af te zetten, omdat wat plaatsingstalling enz. betreft deze dieren nog al lastig zijn. De handel hierin is stiller. Vette kalveren met behoorlijken aanvoer zijn trager als gevolg der warmere weergesteldheid, die nadeeligen invloed oefent op dezen export-handel. Hetzelfde verschijnsel was oorzaak van minderen handel in nuchterendie ook verreweg voor het grootste deel geslacht naar Londen verzonden worden. De prijzen van dit vleesch daalden in Engeland en dit had eene vrij belangrijke daling hier ten gevolge. In vette schapen en lammeren is de handel ook trager, daar aan de Engelsche markt ook voor dit vleesch lagere prijzen besteed werdenin melkschapen en lammeren daarentegen wel zoo opgewekte handel. Vette varkens met niet grooten aanvoer, trager door minder vraag evenzoo vette biggen. Bij warm weder is gewoonlijk de handel in dit vee niet vlugomdat het risico grootar is daar het vervoer per boot of per as bij warm weder gevaarlijk is. Londensche biggen ook lager. Magere varkens behoorlijk, jonge biggen vrij druk. De aanvoer was 250 stieren, 600 melk- en kalfkoeien, 150 pinken 100 vette koeien, 500 vette kalveren, 200 nuchtere kalveren 4000 schapen en lammeren 80 vette varkens500 vette biggen, 300 magere varkens, 700 kleine biggen. De prjjzen zijn vette koeien le soort 2729,/2 et., 2e soort 231/2 26 ct., 3e soort 1822 ets., stieren 24 27 ets., vette kalveren 24—32 ct., vette schapen 22 25 ct., vette varkens 17191'a ct., Londensche biggen 1517'/s ct., alles per J/i kilogr. melk- en kalfkoeien f 100f 185, pinken f 60f80, nuchtere kalveren f5 t 8,50, weide-schapen f 14f 18, melkschapen f 1221, lammeren f 7f 12 magere varkens f 24f 56 jonge biggen f 1.15—f 1,40 per week. (N. v. d. D.) Amsterdam. De heer J. Douwes Jr., voorzitter van het uitvoerend comité tot ondersteuning van werk- looze diamantbewerkers, ontving een schrijven van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin, meldende, dat H. M., (als tweede gift) vijf honderd gulden heeft toegezegd voor de werklooze diamantbewerkers. Twisk. Bij het vrij hevige onweder van den 13 is een hooirook van den heer J. Zijp door den bliksem getroffen en verbrand. Slechts even te voren hadden de hooiers deze verlaten. Roode Kruis. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat dr. Lingbeek, leider der eerste Nederlandsche Roode Kruis- ambulancevan wiens voornemen om naar Holland terug te keeren onlangs melding werd gemaaktzijn vertrek uit Zuid-Afrika voorloopig heeft uitgesteld. Ooedkoop reizen. Het is misschien niet ondienstig het publiek nog eens te herinneren dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, gedurende de maanden Juli, Augustus cn September speciale goedkoope uitstapbiljetten uitgeeft, langs de lijnen der Maatschappij en sommige tramwegen, alsmede het stoombootvoer EnkhuizenStavorenmits eene reis worde afgelegd van minstens 270 K.Ma Pro spectus mot tarief en kaart, en ook aangehecht bestel- biljet is ad 3 cents bij de Maatschappij verkrijgbaar. Westgraftdyk. Voor hen, die met het Noord- hollandsch kanaal bekend zijn, is het eene bekende zaak, dat zich in dit kanaal tusschen Oost- en Westgraftdijk eene zandplaat bevindt, die voor diepgaande vaartuigen zeer lastig is, als men hierop geen acht slaat. Woensdag middag geraakte het Belgische stoomjacht »Mariaune", dat eene pleizierreis langs het kanaal maakte, op deze zandplaat. Na eerst al het mogelijke beproefd te hebben om weder vlot te komen, kwam later eene sleepboot holpen, doch aanvankelijk zonder gunstig gevolg. Don derdagmorgen was men nog niets gevorderd. Op zijde van deze zandplaat is eene diepe geul, breed genoeg voor de grootste schepen. Het niet aan boord hebben van een loods, was de oorzaak van dit voor dit stoomjacht lastig ongeval. Ongevallenwet. Door het centraal bestuur van het »Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" is aan den Raad van ministers zijn leedwezen uilgesproken, dat de ongevallen wet door de Eerste Kamer werd verworpen, en de hoop uitgesproken, dat het ministerie spoedig slage in het voor nemen om een wetsontwerp op dezelfde grondslagen in te dienen. (Haarl. Ot.) Schagen. De kermis alhier zal zich dit jaar het meest kenmerken door een groot aantal kramen heel veel spellen zijn nu juist niet te wachten, waarschijnlijk als belangrjjkste een hippodróme naast den reeds opge- bouwden stroomdraaimolen van Xhaflaire. In de lokalen znllen weer onderscheidene café chantant-gezelschappen komen, en zal er ook overvloedig dansgelegenheid zijn. St. Pankras. Aan verscheidene personen alhier, te Koedijk en Oudorp, alle leden der afd. St. Pankras van de Langedijker Landbouw- en Handelsvereeniging, is door den heer Commissaris der Koningin in Noord holland vergunning verleend cm tot 15 Augustus a.s. op kraaien (schadelijk gedierte) te schieten, die veel schade veroorzaken aan de koolplanten op het pas ontgonnen bouwland. Heerhugowaard. De machine van trein 120 raakte den 15 's avonds even voor Heerhugowaard onklaar. Een vertraging van ongeveer 25 minuten, door het wach ten op een anderen locomotief, was hiervan 't gevolg. Schoorl. Bij den heer Jonker in dun Hargerpolder is een postduif komen aanvliegen met een ringetje aan een der pooten, waarop staat: 35-p. s. t. 99, terwijl op de binnenzijde van een vleugel iets gestempeld staat, wat gedeeltelijk onleesbaar is. Zichtbaar is, althans vermoe delijk, het volgendeq. 188. BEOEL, S-Giaveunage, 16 Juni 1900. Nederland en China. Naar verzekerd wordiis besloten 23 dezer een der groote oorlogschepen uit Indië, met, eene landingsdivisie aan boordnaar de Chineesche wateren te zenden ter bescherming der Nedtrlandsche onderdanen en bolangen met het oog op de onlusten daar te lande. Laatste Berichten. Algemeenc berichten. LONDEN, 15 Juni. In het Lagerhuis zeide minister Chamberlain in antwoord op de vraag of de schadever goeding welke de >Cbartered Company" op zich nam te betalen na de invrijheidstelling van de gevangen rai ders van Jameson, thans door het recht van verovering Eugelands eigendom is geworden, o.a. het volgende De eisch tot schadevergoeding zou een eisch van de Transvaalsche Regeering blijven. Het is voorbarig nu reeds te zeggen wat de Britsche regeeiiug na den oorlog zal doen. In dc Z.-A. Republiek. LONDEN, 15 Juni. Lord Roberts zond heden een lang telegram, waarin het gevecht van 12 Juni woidt beschreven. De Britsche verliezen zijn onder honderd. De bereden korpsen achtervolgden de Boeren gisteren. Gene raal Hamilton's schouder werd gekwetst door een granaat - kogel, de generaal kan echter dienst blijven doen. Generaal Baden-Powell meldt van 12 Juni uit zijn kamp 40 mijlen ten zuidwesten van Rustenburg, dat hij meer dan honderd rebellen gevangen nam. Hij trok met een strijdmacht van 800 man de Zoidafrikaansche Republiek binnen en herstelde thans geleidelijk de orde. Zeshonderd Boeren hebben zich overgegeven, 230 werden gevangen genomen. Het congres van den Afrlkaanderbond. PAARL, 15 Jnni. In zijn toespraak tot de vergadering van den Afrikaanderbond verklaarde dr. Theron, de voor zitter, dat de bond alles wat in zijn vermogen stond heeft gedaan om den oorlog te voorkomen. Zelfs minister Cham berlain moest erkennen dat Transvaal het grootste dee van Engeland's eischen hoeft ingewilligd, doch de oorlogs par ij was te sterk. Dr. Theron wees allerkrachtigst de beschuldiging van een samenzwering van den Afrikaanderbond tegen de Britsche suprematie terng en besloot met een verzeke ring van loyanteit aan de vlag der Koningin. Hij raadde den leden van den Bond aan geen middelen van wraak te zoeken, doch, reide hij, het in den oorlog vergoten bloed zal steeds ten hemel schreien. De heer A. Stuurman, alhier, is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen en tot docter in de staatswetenschap op proefschrift: »Beschouwingen over de bevoegdheid aan burgemeester en wethouders opgedragen bij art 179 b der gemeentewet." Aan den heer mr. H. Roelmans ter Spill, is op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alkmaar onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten'. Ned. herv. gemeente. Ter vervulling der predikant-vacature is het vol gende drietal opgemaakt: H. E. Vinke, Prinsenhage; Warnes, Leersum Aalders, Buiksloot. Rijksopvoedingsgesticht. De politie heeft den 14 in het Koegras 5 jongens aangehouden, die uit het Rijksopvoedingsgesticht waren ontvlucht. Zij zijn weder herwa.rts overgebracht. V ronwencongres. Benoemd tot vertegenwoordigster der regeering op het Vrouwencongres te Parijs mevr. van Reenen— Folter, voorzitster der Huishoud- en Industrieschool, alhier. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. Van den 9 tot den 15 zijn alhier gebruikt 434 baden, waarvan 224 door heeren, 24 door dames, 48 door weezen en 138 door onvermogenden. Drukste dagen waren den 12 en 13 met 74 en 108 baden. Hoogste temperatuur van het water 72°, laagste 66° Fahrenheit. De daders ontdekt. Naar wij vernemen is het den agent van politie J. Zijlstra gelukt, de dauers op te sporen van de dezer dagen plaats gehad hebbende vernieling van 3 zitbanken in den Stadshout alhier. Het zijn een vijftal opgeschoten jongens van 14 tot 16 jaar, die, louter tot beproeving hunner krachten, deze verregaande baldadigheden hebben gepleegd. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Hogerhuis zaak. Zondag, den 24, heeft, des namiddags te 1 uur, in het locaal Harmonie, alhier, een provinciale Ho- gerhuis-meeting plaats, waarin als sprekers zullen optreden de heeren F. Domela Nienwenhuis en W. Appel. muziekuitvoering Stedelijk muziekkorps. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag den 17 des avonds 7 uren in den Stadshont, de na volgende stukken worden uitgevoerd 1. »Die Lustige Fischer", Marsch v. Adolf Lanzer. 2. »La palme d'honneur", ouver ture de concours 3. »Rosen aus dem Siiden", Con cert- Walzer 4. Fantaisie sur les pins beaux motifs d' opéra's divers G. Verdi. 5. »Französisehe Lustspiel-Ouver- ture" 6. Fantaisie op motieven uit de opora »La Bohémienne" 7a. »Mon iéve" romance b. »Denxiéme polonaise de con cert pour harmonie" 8. Potpourri sur des motifs popu laires M. Edzard Grefe. Joh. Strauss. Kélar Béla. G. Balfe. H. Reuland. F. Blumentritt. G. Ranaud. Concert Buiten-societelt. Door het Stodelyk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto zal op Woensdag, den 80, des avonds beu 7 uurin den Stadshont, van wege de Buiten-societeit, een concert worden gegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis datovereenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Stbl. No. 138) door hen is herzien en heden vastgesteld de lijst, bevattende do namen der inwoners die in aanmerking komen voor het verleenen van Inkwartiering en onderhoud van militairen en paardenwelke lyst ter inzage van een ieder i3 nsdergelegd ter gemeente secretarie, ge durende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk aan bur gemeester en wethouders worden ingediend binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 14 Juni 1900. C. D. DONATH, Secretaris. GEBOREN. 15 Jnni. Jansina Elisabeth Aagjed. van Hermanns Ljjnbach en Willemina Slot. OVERLEDEN. 14 Jnni. Arie Visser Az., bijna 35 j., wonende te Hardinx- veld. 15 Maria van Woezik echtgen. van Jacobus Hen- dricus Hout31 j. 16 Autonius Hendricus Johannes z. van Hendrik Jan Angnst Poortman en Anthonfa de Graaf 10 w. 2» Zitting van 15 Jnni 1900. J. Z. Jz., J. K. Cz., H. D. Pz., A. W. Pz. en W. G. Hz., Egmond aan Zee, strooperij, de le f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht., de 2e f 8 boete of 8 dagen hecht., do 3e f 6 boete of 6 dagen hecht., de 4e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 2 boete of 2 dagen hecht. A. B., Alkmaar overtreding gemeente-verordening, vrijgesproken. K. K., Uitgeest, overtreding wapenwet, f 1 boete of 1 dag hecht. C. K., Egmond aan Zee, overtreding provinciale ver ordening, f 4 boete of 2 dagen hecht. A. Z. Kz. en E. Z. Pz., Egmond aan Zee, W. P. Cz. en J. B. Pz., Bergen, loopen over verboden grond, de le en 2e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 3e en 4e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. IJ., Oastricnm, N. R., Alkmaar, J. K., Uitgeest, W. S., Bergen, C. K., Amsterdam, B. G., E'mond- binnen, M. W. en C. K., Heiloo, J. de G. Jz., W. de

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 2