Donna Cristina. No. 71. Tweede blad. Honderd en tweede jaargang. 1900. ZONDAG Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. Crevonden ^Toorwerpen. PARI J SCHE BRIEVEN. 17 JUNI. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACCIO VALDES. ALKMAARMIHE UMRVH. Deze Courant wordt D I n s d a g-, Donderd a g- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1» 3 Nummers f O,«6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer: 3. AAX«IB"TE tot deelneming aan bovenge noemd onderricht ter Gemeente-Secretarie vóór 1 JULI a.s., op welken datum de lijst onherroepelijk wordt gesloten. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een moer van een handwagen, een gouden kruisje een gouden oorbelletje met rood steentjeeen dames- horlogekettingje een pet, een portemonnaie inh. f 3.84,' een witbeenon rozenkrans in etui, een kinderzak, inh. een rozenkrans, een brief spelden, een haan, een trommel met stokken een zwarte broche een mandje met brei werk een rozenkrans een jongensmuts, een zakje erwten en een leesboek. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 15 Juni 1900. S. M. S. MODDERMAN Jr. XVI. Parijs, 12 Jnni 1900. 11e Tentoonstelling XII. Is het nog wel noodig, altijd ie zeggen, dat het er vol was op Zondag waren er weder 360 duizend be zoekers, en dat ondanks de paardenwedrennen, »Le Grand Prix de Paris" iret een hoofdprijs van 200 duizend franken en ondanks den rijwiel-wedstrijd Bordeaux-Paris, welke ditmaal gewonnen werd door den Duitscher Fi scher, die den afstand van 594 kilometers aflegde in bijna' 22 nar en gelijk aankwam met den Fransehman Garin. Fischer won het met 30 meter. Om op de tentoonstelling terug te komen, bezochten wij het Petit Palais", het kleine paleis, hetwelk echter volstrekt zoo klein niet is, maar daar het ligt vlak te genover een veel grooter gebouw, zoo noemt men beide le Grand Palais en le Petit Palais. In het groote be vinden zich do schoone kunsten, peinture en sculpture, in het kleine paleis aanschouwen wij de retrospectieve knnst, de producten dar verschillende eeuwen. Het zijn prachtige gebouwen, en wanneer wij het Petit Palais be zoeken, dan bestijgen wij een hoogen steeneu trap, en binnentredend in eene soort van ronde vestibule zien wij het ruiterstandbeeld vau Koning Frans I, geheel ge harnast en gewapend. Van binnen beschouwd, heeft dit gebouw den vorm van een halvo maan, in het midden de ronde vestibule, daarachter een fraai aangelegd tuintje, links en rechts van het beeld van Frans I twee lange gangen, en loopen van af beide einden dezer gangen, dus in halve cirkels achter den tuin om, twee evenwijdige galetpen. Het toeval wilde, dat wij allereerst de buitenste galerij bezochten en nog wel van rechts af, zoodat wjj, in plaats van bjj de eerste eeuwen te beginnen, dadelijk vielen in de 18e eeuw. In die eerste zaal echter zien wij zooveel schoons, dat wij niet den moed hebben ^op onze schreden terug te keeren, alle zalen en galerijen zijn behangen met prachtige muurtapijten, en zoo wan delend, zien wij fraaie meubelen uit den tijd van Lo- dewijk XVI, glazen kasten met beelden, pendules, can- delabres, miniaturen der 18e eeuw, een cartel of klok uit het stadhuis van Marseilleoene fraaie schilderij .Amusements de 1' Eafance" (kindervermaken), het por tret van Lodewijk XVI door Ant. Gallet, schilderjjen van Grenze en Vestieroene fraaie collectie doosjes, snuisterijen en miniaturen van baron de Rothschild. Om het niet te vergeten en voor wij verder gaan, raden wij U aan, in dit paleis vooral de pendule te gaan zien van den graaf de Oomondo, de marmeren pendule met de drie gratiën door Falconnet. De tegenwoordige bezitter betaalde deze pendale met 101) duizend franken, en daar het een prachtexemplaar is, zal het na zijn' dood komen aan het Mnsenm »Le Louvre." Doch ziet, vond ieder het indertijd dwaas, zooveel geld aan eene pendale uit te geven, thans zijn er meer liefhebbers voor dit zeldzame stuk, eu reeds bood een Engelsebman er 1 millioen franken voor. Graaf de Comonda heeft het nu eenmaal aan het mnsenm beloofd, maar zoo die Engelschman 3 millioen wil betalen dan krijgt hij de pendule en het museum krijgt de 3 millioen franken. Zetten wij onze wandeling voort, dan zien wij het tijd perk van Lodewijk XV eene fraaie verzameling dames portretten meest allen gedecolleteerd en met hooge gepoeierde pruiken, schilderijen van Watteau Chardin, Nattier muurtapijten, voorstellende de geschiedenis van Daphnis en Ohloë, vitrines met terra cotta beelden, met .souvenirs" der 18e eeuw prachtige met goud en email ingelegde étuis ameublementen en tapijten der Gobelins, eene pendule toebehoord hebbende aan de hertogin De Maine en afkomstig uit het kasteel van Rambouillet. Deze pendale is in brons met muziek en heeft een ge heel orkest van apen, deze laatste in Saksisch porcelein. Ook de tweede en dorde zaal honden ons in de achttiende eeuw met bronzen van I. B. Lemogneserviezen van Sèvres collectiën waaiers, fraai ingelegde meubelen met verguld brons, genaamd .Méiailliers", bronzen van Dupré en Marin en portretten door Drouais en Larghillier en zoo komen wjj tot do vierde en vijfde zalen, de tijd perken van Lodewijk XIV en Lodewijk XIII meubelen uit de fabrieken van André Charles Boulle, het marmeren beeld van Ludovicns Magnaschilderijen van Rigand Gobelins-tapijten voorstellende bet bezoek van Koning Lodewijk XIII aan de fabriek der Gobelins en het beleg van Toni nay. De vijfde zaal bevat verder onde zwarte meubelen eene pracht ge verzameling in gesneden hout, meubelen der 14e tot de 17e eeuw portretten van Hen drik IV en Maria de Medicis, statnetten uit de 15e eeuw, een bed van den Due Antoine (1508—1544) en dan zijn wij aan het einde der buitengalerijen en bezoeken de tweede reeks zalen met het tijdperk der Barbaren het onde Gallië den tijd der Merovingers, met eene prach tige verzameling van ivoren voorwerpen met de Bood- schap van den engel Gabriel aan de Heilige Maagd de Heilige Maagd en het kindje Jezus, tapijten en teintnres van Koning Olaiis, het leven van den H. Martinns en van Johannes den Dooper bronzen wapenen meubelen en tapijten der 12e tot de I5e eeuw porcelein en aard werken van Sèvres St. Cloud Rouen«n Marseille, tryp- tiques uit verscheidene kerkenkerksieraden van ver schillende eeuwen vitrines met fraai bewerkte sleutels met vorzamelingen horloges uit de 16e en 18e eeuw tapijten voorstellende feiten uit de geschiedenis der Hei ligen en uit het Oude en Nieuwe Testament enz. enz. Het is alles een ware pracht en om het goed te be zichtigen heeft men dagen noodig en is de catalogus werkelijk niet overbodig. Wij brachten er met n een vlag bezoek en nemen een volgend maal het groote paleis, waaraan wij minstens twee brieven moeten wijden. J. M. T. Pekken. In een zeer bevolkt gedeelte van de Pruisische provincie Brandenburg (de Altmark) is een epidemie van zwarte pokken uitgebroken. Het eerste geval kwam voor bij een der arbeiders uit Galicië, die met den aanleg van een loeaalspoorweg bezig zijn. De ziekte vorsproidde zich snel ovor de nabijgelegen dorpen en heeft reeds eenige sterfgevallen veroorzaakt. De regearing hoeft terstond krachtige maatregelen genomen tegen uitbreiding der ziekte. Hozen. Te Trier wordt van 27 Jnni tot October eeu tentoon stelling van rozen gehouden welke zeer merkwaardig beloof" te zijn. In het plantsoen van het Mnsenm, bij het hoofdstation zijn ongeveer 30,000 rozenstokken geplant van een groot getal soorten, ook uit Nederland, Amerika en Japan. Wielrijders op de Parijsclie Tentoonstelling. Ter gelegenheid van de tentoonstelling van 1900 heeft de Touring Clnb van Frankrijk ter bevestiging dor gevoelens van kameraadschap en gemeenschappelijke hulp, die de toergangers der verschillende landen behoort te vereenigeude leden van den Algemeenen Nederl. Wielrijdersbond en in het algemeen alle Hollandsche toerreizigers verwittigd, dat zijn paviljoen op de tentoon stelling te hnnn-r beschikking is gesteld. Tevens zullen zij ter plaatse van vestiging der Touring Club, 10 Place de la Bourse te Parijs, vinden alle stukkan, kaarten gidsen, reiswjjzers, enz., die zij noudig mochten hebben zoomede alle inlichtingen en aanwijzingen van practischen aard die hun van nnt kannen zijn bjj hun verblijf en hunne reizen in Frankrijk. Terzelfde plaatse houdt zich ook eeu tolk voor hen beschikbaar. Brand. Xe Brussel zijn drie kinderen van een koffiehuis- bediende in hun armoedige woning een zolderkamer om het leven gekomen bij een brand waarschijnlijk veroorzaakt door een ongeluk met licht. Toen de buren den brand ontdekten, was die spoedig gebluschtmaar men vond de kinderen dood op den vloer liggen. ar.HSPTiFffiiwa VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 10) .Dat neemt toch altega&r niet weg, dat ik je talent bewonder," ging Retamoso voort, op een overdreven vleien- den toon. .Weet iedereen 't dan niet hier in Valencia? Zon ik de eenige moeten wezen, die 't niet weet, of net doet alsof hij 't niet weet Hoeveel vrouwen zijn er niet, die net zoo opgevoed zijn als jij, en toch niet in staat zijn, in eene maand af te doen wat jij in een dag doet 1" .Dat moet n me nu 's zeggen, meneer Ribot, zeule Donna Clara zioh tot mij wendende alsof ze haar man niet hoorde, terwijl deze voortging met 't mompelen van vleiende woordjes, en daarbij zijn oogen wijd openzette en zijn wenkbrauwen hoog optrok, om de bewondering te kennen te geven, die hem vervulde, »u die zooveel plaatsen bezocht heeft, heeft u niet wel eens vrouwen ontmoet met evenveel of meer geschiktheid voor zaken dan de mannen »Ik heb er eenigen gekend, die aan t hoofd stonden van kolossale handelshnizeu eu ze vrij handig bestuurden, die correspondeerden in verscheidene talen en boek hielden zoo nauwkeurig als 't maar kon. Maar ik moet n eerlijk bekennen, dat een vrouw, die er pleizier in heeft zich met handelsspeculatios in te laten of houdt van po- litiok en zaken doen, op mij den indrnk maakt van een prinses, die uit liefhebberij kranten of lucifers langs de straat loopt te venten." .Hoe dat zoo?" riep Donna Clara, haar Romoinsch hoofd oprichtende. .Zoodat n du3 denkt, dat do rol van e9n vrouw zich bepaalt tot die van een haisdier, dat de man willekeurig kan aanhalen of afstraffen De vrouw moet dus volgens n maar altijd ea eeuwig in volslagen onkunde voortleven, zonder studie, zonder zich te ont wikkelen .Laat ze zich ontwikkelen," gaf ik terug, .maar naar mijn idee hoeft een vrouw niets te leeren, want ze weet alles al .Precies zoo, juist zoo! viel Retamoso met vuur in. .Dat is altijd mijn meening geweest.... Isabelita voegde hij erbij, zich tot zijn doehter wendend, .heb ik je niet honderdmaal gezegd, dat je moeder alles al weet voordat ze 't nog geleerd heeft? Op Marti's lippen zag ik een glimlach zweven. Cristina stond van 't pianokrnkje op, waar ze steeds op was blijven zitten, en ging de kamer uit. »Ik begrijp niet wat n eigenlijk bedoelt, zeide Donna Clara weder tot mij met een zekere scherpheid. »De vrouwen verstaan de kunst ons gelukkig te maken, door zichzelven gelukkig te maken. Welke andere be^am- heid ter wereld kan hiermee gelijk gesteld worden Het werken van de mannen, de zoogenaamde veroveringen der beschaving, strekken om langzaam en met moeite tot stand te brengen wat de vrouw in eens en zonder inspaumng%e- daan krijgt: 't leven dragelijker te maken door er de smarten van te lenigen. Als draagster van menschenliefde en al de lieflijke en welwillende aandriften - en dat is zo bepaald bewaart ze in haar hart t geheim van de bestemming van de menschhoid, en door dit over te dragen op haar kinderen door erfelijkheid en opvoe ding werkt ze op veel zekerder wijze dan wij mannen mee tot den vooruitgang .Dat is galanter gezegd dan juist-, viel Oastell in op zijn onhebbelijk beslisten toon. .De vrouw is met do draag ster van den vooruitgang, ze heeft er zelfs niets toe meegewerkt. Ga n 's de geschiedenis van de wetenschappen, de kunsten en de verschillende takken van industrie na, en u zal geen enkele nnttigo nitvinding aantreffen, die t-e danken is aan 't vernuft of 't werk van een vrouw. Dit toont dadelijk aan, dat haar hersenen niet in staat zijn zich te verheffen tot die sferen, waar de hooge belangen van de beschaving zich bewegen. De vrouw is niet de draagster van den vooruitgang. Zij is alleen maar de draagster van den vorm, en als zoodanig heeft ze alleen aan twee eisehen te voldoen gezondheid en schoonheid. »U zou gelijk hebben," hervatte ik, .als do eenige faze van den vooruitgang de nuttige uitvindingen zonden wezen. Maar er is naar mijn meening nog iets gewichtigers; de broederlijke gezindheid onder de menschen, de zeden wetten, Dat is 't ware doel van de wereld." Oastell glimlachte, en, zonder me aan te kijken, zeide hij zacht: »Op die manier ken ik nu al zeven en vgftig verschil lende doeleinden van de wereld." Eu zijn stem verheffende, voegde hij erbij »Ik heb met heel wat menschen in mijn leven omgegaan, en ik kan u verklaren, dat bijna geen een nalaten kon 't bijzondere doel van de wereld vast te stellen. Voor de lui van de kerk is het de triomf van de kerk, voor de demokraten staatknndige vrijheid, voor de musici de muziek, voor de danslustigen dansen Eu met dat al blijft de arme wereld maar rustigjes voort bestaan, en lacht missohien in haar vuistje over zooveel onzinnige menschen, die haar achtereenvolgens betreden. Hij zweeg even, en zette zich gemakkelijker in zgn leu ningstoel. Ik voelde mij geprikkeld door die woerden en vooral door den aanmatigenden toon, waarop ze uitge sproken waren. Ik wilde juist krachtdadig antwoorden, toen Castoll weer zijn betoog begon, waarbij hij kalm zijn denkbeelden uiteenzette in een reeks van argumenten die op logische wijze aaneengeregen, en uitgedrukt W0rd«i in eeu smaakvollen juisten vorm. Ik kou met nalaten den rijkdom zijner kennis, zijn doordringenden geest en vooral de duidelijkheid zijuer taal eu de zwierigheid zijuer woor denkeus te bewonderen. Nooit aarzelde hij om t gepaste woord te bezigen. Als nederige slaven kwamen se alle uit den dictiounaire naar zijn tong, om op gemakkelijke en welgeordende wijze zijn gedachten uit te drukken. Zijn thooriëu schenen mij vreemdsoortig en bedroevenu. De wereld had haar doel in haar bestaan zelf. Do zeden-

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 5