NIGHTCAP. Reisbelasting. Nederland. Advertentièn. J. VAN DER VEEN, J YAN DER VEEN SCHIEDAMMER JENEVER, Merk: Niet los in een zak Alleen eclit in de flescli - Notaris te Alkmaar, Notaris te Alkmaar, £3Inmiddels uit de hand te koop. SCHIEDAM. Puike Oude Dat is Den 9 was het de 30ste jaardag van bet overlijden van Charles Dickens. Het graf van den beroemden schrijver in de Westminster-Abdij was dien dag met prachtige bloemen getooid. den reuzenpaar. Een renzenpaar zal eerlang te Berlijn in het huwelijk treden. De bruidegom, een 23 jarig Beier, is 2.18 meter en de 20 jarige vrouwde dochter van een Duitscher en een Chineesche vrouw, is 1.96 meter lang. Zij leerden elkander kennen in het «Panopticum,'' waar zij zich lieten kijken. Internationale Tooneelwedstrijd. De Letterlievende Vereeniging «Kunst na de Ar beid" te 's Gravenhage zal bij gelegenheid van haar 25- jarig jubilé eenen Internationalen Tooneelwedstrijd houden. Als prijzen znllen worden uitgeloofd le prijs, Konink lijke medaljp, geschonken door H.M. de Koningin en f 50 2e prijs, een verguld zilveren medalje en f 25 3e prijs, een verguld zilveren medalje4e prijs, een zilveren me dalje prijs voor de beste tooneelspeelster een verguld zilveren medaljeprijs voor den besten tooneelspeler eveneens een vergpld zilveren medalje; prijs voor de beste uitspraak in de Nederlandsche taalKoninklijke medalje, geschonken door H.M. de Koningin-Moeder. Aan dezen wedstrijd mogen 9 Vereenigingen deelnemen uit Noord- of Zuid-Nederland. Tooneelspelers en -speelsters van beroep zijn buiten gesloten. De opvoeringen znllen plaats hebben in de Tooneel- zaal van het feestgebouw «Concordia", in de maanden October, November en December, telkens op Zondagavond. De jury zal bestaan uit 5 leden, nl. dr. J. D. de Jong, mevr. Snijder v. Wissenkerke, W. G. van Noubuijs, Frits Lapidoth en J. Kuyk. Kerkelijk vrouwenkiesrecht. Eenige weken geleden is, zooals men weet, door eenige vrouwen een adresbeweging georganiseerd om aan de synode der ned. herv. kerk te verzoeken ook aan de vrouwelijke lidmaten het stemrecht in de kerk toe te konnen. Daartoe werd een woord van opwekking gericht tot de vrouwelijke lidmaten, om haar aan te moedigen zelf do zaak ter harte te nemen en zich eenige inspanning te getroosten tot verkrijging van hare gelijkstelling met de mannelijke lidmaten der kerk. De medewerking der vrouwen en ook die van verschillende predikanten is tot nogtoe vrij bevredigend. Vele lijsten met handteekenin- gen komen voortdurend in. Toch is het wensehelijk, dat nog meer nog veel meer vrouwen zich wenden tot mevrouw VerslnysPoelman, 2e Oosterparkstraat 221, Amsterdam, om adreslijsten aan te vragen en er in haar kring mee te werken. Laten dus nog velen dezen strijd helpen strijden laat de uitspraak der vrouw in haar eigen zaak zoo krachtig en zoo ondubbelzinnig mogelijk zijn. De lijsten kunnen uiterlijk tot 1 Juli circuleeren. De Synode komt na 15 Juli bijoen en vóór dien tijd moeten de lijsten gerangschikt, de namen geteld worden om met een gezegeld adres te worden opgezonden. Winkel. Ondertrouwd 12 en getrouwd 26 Mei. Willem Zwaan en Trijntje Klaaren, wed. L Smit. Getrouwd. 5 Mei. Dirk Koster en Jannetje Fijnheer. 6 Gerrit van Wieringen en Antje Amels. Geboren. 1 Mei. Marie d. v. Jan Karmelk en Dieuwertje Prins. 14 Aafjed. van Jan van Oudendijk en Maartje Bakker. Overleden. 12 Mei. Harmen van Ileerikhuizen echtgenoot v.Aagje Windhouwer, 47 j. 17 Trijntje Smitwed. van Dirk Koorn81 j., wonende te Nieuwe Niedorp. Cornelia, d. van J. G. W. Buthfer en Neeltje Muller, 16 j. 19 Trijntjed. van Arie Geel en Trijntje Dekker, 6 j. Een levenloos aangegeven. O b d a m. Ondertrouwd. 31 Mei. Hendrik de Boer en Grietje Bakker. Getrouwd. 15 Mei. Simon van Schagen en Theresia Luken. G e b o rei;. 5 Mei. Jan z. van Arien Ros en Maartje Mijts. 15 Elisabeth Anna, d. van Gerrit Bot en Anna Catharina Bijvoet. Overleden. 14 Mei. Jantje Klaver, echtgen. van Jan Boots, eerder van Cornelis Schoenmaker en Jacob Duin, 75 j. 26 Mariad. van Simon Hoedjes en wijlen Anna Lindeboom 2 m., overleden te Hoogcarspel. leer is een resultante van de bizoüdere voorwaarden waar onder het leven op onze planeet zich ontwikkeld heeft. Als het menschelijk geslacht voortgekomen was onder de levensvoorwaarden der bijen, zou het een plicht voor de ongetrouwde vrouwen wezen, om haar broeders te dooden, zooals de werkbijen dat doen. Al de openbaringen van 't leven, zelfs de hoogste, worden beheerscht door het instinct. De deugdzame menBch, evenzeer als degeen, dien wij ver dorven noemen, handelen onder de onontwijkbare inwer king hunner natuur, De moraal, die de godsdienstige mensch als een goddelijke openbaring beschouwt, is niets meer dan een uitvinding, bestemd om 't een of ander instinct te bevredigen. Inderdaad bevond ik mij niet in de mogelijkheid, om zegevierend zijn stoute beweringen te weerspreken. Wat ik gelezen had, was wel veel, maar onsamenhangend, zoo te hooi en te gras. Aan den anderen kant had ik nooit werk gemaakt van welsprekendheid, omdat mijn betrek king het zoo niet meebracht, en stuitte ik dus ieder keer op groote moeilijkhoden, om mijn gedachten behoorlijk uit te drukken. Marti kwam mij te hulp door onzen redetwist geksche rend af te breken. «En weten jelui wat nu eigenlijk voor mijn zwager Sabas de bestemming der vrouw is?" Allen keken hem aan, do genoemde inkluis. «Knoopen aanzetten." Wordt vervolgd. Uitgeest. Getrouwd. 3 Mei. Jan Brasser en Trijntje IJff. 6 Hendrik van 't Padje en Trijntje Heertjes. Wilhelm Carl Henke en Jansje Berkhout. 8 Willem Groen en Anna Zonneveld. 13 Pieter Oudhuizen en Aaltje Klein. Theodoras Henricus Johannes van Musscher en Dieuwertje Oudhnizen. 20 Willem Heine en Cornelia Palmboom. Petrus Johannes Hofman en Aagje Tromp. 24 Dirk Scholten en Maria Johanna Al. Gerrit Wonder en Aagje Koppenol. Jacobus Ver horst en Trijntje Bot. 28 Jan Winder en Maartje Bakkum. Geboren. 21 Mei. Engelina Geertruida, d. van Nicolaas de Leeuw en Johanna Gaal. 28 Maria Johanna en Anna Maria, ds. van Reijer Boersen en Aaltje Voorhout. 30 Maria, d. van Wulbert Bourgonje en Anna Maria Vermeulen. Overleden. 9 Mei. Antje Bier, echtgen. van Arie Starreveld 67 j. 25 Hermanns Koster, echtgen. van Maartje Luttik, 59 j. 31 Grietje Stroobach, wed. van Gerrit Bas, 81 j. STleuwe lYlcdorp. 131 Mei. Ondertrouwd en getrouwd. Jan Stapel en Aaltje Kuilman. Gerrit van der Oord en Pietertje Warnar. Geboren. Jacob, z. van Alewijn Bakker en Jannetje Zwaag, Johannes, z. van Gerrit Meereboer en Kniertje Stoop. Jan, z. van Pieter Saai en Grietje Otter. Overleden. Antje, d. van wijlen Pieter Vel en Anna Maria En- nema, 24 j. Geertje Blokker, echtgen. van Hendrik Wilner, 69 j. Pieter, z. van wijlen Klaas Koomen en Elizabeth Beneden, 28 j. Trijntje Smit, wed. van Dirk Koorn, 81 j. Cornelis Krap, echtgen. van Aagtje Krak, 61 j. IKoordscharwoude. 1 31 Mei. Ondertrouwd en getrouwd. Petrus Brngemann, wednr. van Elisabeth Roskam, en Marijtje Smit, wed. van Pieter Dekker, te Oude Niedorp. Ondertrouwd. Jan Kiiffen, te Broek op Langendijk, en Elisabeth Oot- jers. Geboren. Jan, z. van Jan Bierman en Trijntje Sijpheer. Overleden. Dieuwertje Was, echtgen. van Jacob de Greeuw, ruim 61 j. Levenloos aangegeven d. van Gerrit Kater en Krijntje Bakker. Pieter, z. van Klaas de Jong en Giietje Sterk, bijna 6 m. Oudkarspel. Getrouwd. 10 Mei. Jb. van Weelen en Aaltje van Veen. Hendrik Dekker en Jansje Smit. 17 Jan Deutekom en Maartje Kueper. Cornelis Roos en Trijntje Pranger. Johannes Gouds blom en Maria Bruijn. 18 Jacobus Bruijn en Maartje Goudsblom. 24 Franciscus van Straaten en Geertje Duijves. Overleden. 28 Apr. Pieter Plakman, wednr. van Lucretia Swidde, 90j. Een kort woordje als herinnering aan hen, wier steun wij reeds zoo menig jaar mochten ontvangen, en ter op wekking van allen, die het doel van de Vereeniging «Reisbelasting" nog zoo weinig schijnen te konnen. «Reisbelasting" vraagt van hen, die, hetzij tot herstel van gezondheid, hetzij voor genoegen een reisje maken, wat af te zonderen voor die zwakken en herstellenden, voor wie volgens attest van hun geneesheer eeu verblijf buiten zoo noödig, maar helaas zoo onbereikbaar is. Een gulden of meer voor dit doel gegeven, zal zeker een niet te groote uitgave zijn, voor wie zich de weelde vau een uitstapje mogen veroorloven, en een zoo weinig drukkonde belasting, opgebracht door hen, wie blijde ge nieten of dankbaar terugkeerden met herwonnen ge zondheid, kan bij wat algemeeuo medewerking velen tot zegen zijn. In het jaarverslag' van 1899 der Vereeniging «Reis- lasting" wordt o. a. gemeld dat in dat jaar 248 per sonen gedurende langer of korter tjjd in herstellings oorden en bij particulieren geplaatst werden. Hieronder waren 47 mannen en 201 vrouwen. Tot de eersten behoorden 8 werklieden, 7 fabriekwerkers, 7 ty pografen, 3 onderwijzers en 3 kleermakers, terwijl verder de meest verschillende ambachten enz. door 1 of 2 per sonen vertegenwoordigd waren. Van de vrouwelijke pa tiënten waren 44 dienstboden, 38 naaisters, 25 huismoe ders, 9 onderwijzeressen j verder kwamen zij uit de meest verschillende betrekkingen. Onder vriendelijke dankbetuiging vermelden wij gaarne, dat in de bus voor R.B., onlangs op bet terrein der wed rennen te Bergen geplaatst, f 6 is gegeven. Ook is on lange nog ontvangen f 3.50, te zamen dus dit jaar f 9.50. Door een der geneesheeren alhier is reedB aanvraag ge daan voor eene patiëntemaar op eene verleden jaar te Utrecht gehonden alg. verg. van R.B. is besloten, dat men eerst dan recht heeft aanvraag te doen voer een patiënt, als er door het bestuur der afd. f 42 bij het hoofdbestuur is gestort. Wie dus helpen wil de ontbrekende f 32.50 aan te vullen doet een groote weldaad. Voor de ontvangst van giften honden zich gaarne aan bevolen Mej. S. M. MACLAINE PONT. Mevr. C. MOLTZERBoeke. Mej. J. M. COHEN STUART. is voornemens op Maandag 18 Juni 1900, des voor middags te 9 ure in het lokaal «Diligentia", te Alkmaar, aan de Gedempte Nieuwesloot, in het openbaar te ver- koopen eene belangrijke partij, ongeveer 2000 flesschen Bor deaux-, Bourgogne-, Rijn-, Moezel-, Champagne- en Port wijnen Madera, Sherry, Muscaatwijnen, Cognac, Rhum enz., waaronder meer speciaal de fijne merken Chateau de Cantemerle Pommies AgassacRildesheimerberg Hochheimer Petit Bourgogne, Bourgogne Nuits, Lieser, Grttnhauser, benevens eene groote partij Flesschen, Manden, Kisten en Kruiken Gereedschappen waaronder Kurkmachine Capsuleermachino, Trechters enz. STEL LINGEN en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Eigendom van den heer J. W. G E V E K E vroeger Wijnhandelaar te Alkmaar. Te bezichtigen op Zondag, 17 Juni, van 12 tot 4 uur. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van voornoem den Notaris aan het Luttik-Ondorp, no. 85, te Alkmaar is voornemens op Maandagen 18 Juni 1900 bij opbod en 3ö Juni 1900 bij afslag, telkens des avonds te 7 uur, in het «Café Lievendag", aan de Gedempte Nieuwesloot te Alkmaar, in het openbaar te verkoopen Het voor verschillende doeleinden geschikte en zeer gunstig aan de Korte Gedempte Nieuwesloot te Alkmaar gelegen, stevig gebouwde Pakhuis met ruime boven woning, bevattende 3 kamers en een keuken benevens ERF en STEEG kadaster sectie A, no. 2691, groot 2 aren 10 centiaren. De bovenwoning heeft een afzonderlijken opgang. Eigendom van den heer J. W. G E V E K E, vroeger Wijnhandelaar te Alkmaar. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van voornoem den Notaris aan het Luttik-Oudorp, no. 85, te Alkmaar Wie iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de onder beneficie van inventaris aanvaarde nalatenschap van den op 2 Juni 1900 te Heiloo overleden Heer JAN BALVERS Pzn., eertijds bloemist te Alkmaar, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen teD kantore van den Notaris GOUVERNE, te Alkmaar, vóór 25 Juni 1900. Wie iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan of borgstellingen en papieren onder zich hebben van den op 7 Mei 1900 te Scbermerhorn overleden heer CORNELIS KUIJS gelieven daarvan vóór 1 Juli 1900 opgaaf, betaliDg of afgifte te doen ten kantore van den Notaris M. GOUVERNE, te Alkmaar. NIGHTCAP. Verkrijgbaar bij de meeste Grossiers In Gedlstelleerd. N.B. Als bewijs van echtheid, is cas chet en kurk steeds voorzien van den naam der firma P. Hoppe. het waarljjk onfeilbare, radicale middel tegen Iedere Insectenplaag. - Verkrijgbaar te Alkmaar W. PENAAT W.Pz. Enkhuizen WOUTER RUITER en K. PINSTER. Helder J. KOPPEN. Hoorn I. NABER en GEBR. EIJKEN.

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 6