Toelalii Birpr- m HBisjassciisol. Donna Cristina. No. 72. Honderd en tweede jaargang, 1900. WOENSDAG Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. SCHUTTERIJ. Buitenland. 20 JU NL Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. FEUILLETON. Naar het Spaansch A. PALACCIO VALDÊS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t ©,8©franco door hot rjjk f 1,—. 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentien Por regel f ©,15. Grooto lettors naar plaatsruimte. Brioven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. AAAiEUFTB tot deelneming aan bovenge noemd onderricht ter Gemeente-Secretarie vóór 1 JIJL1 a.e, op welken datum de lijst onherroepelijk wordt gesloten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de bur gerschool of de meisjesschool wenschen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór of op 15 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder over legging van het geboorte- of inëntingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderendie binnen de eerstvolgende zes maanden na bet tijdstip der toelating voor de burger school op den 2eu Maandag en voor de meisjesschool op den 4en Maandag in Augustus dien leeftijd zullen hebben bereikt knnnenonder goedkeuring van bur gemeester en wethouders op de genoemde scholen wor den toegelaten De gelegenheid tot aangifte voor de meisjesschool, van welke school het onderwijs gegeven wor dende In de 7o klasse aansluit aan dat van de Rijks Hoogere Burgerschoolbestaat aan de woning van het hoofd dier schoolaan de Oudegracht, op lederen Baandag van 34'/, uur namiddags en voor de burgerschool aan het schoolgebouw in den Brillensteeg op iederen Baandag en Donderdag van 18>/i tot l'/j uur namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 19 Juni 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis der ingeschrevenen voor de Schutterij van dit jaardat de alphabetische naamlijst van de per sonen, die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter visie ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der loting, des morgens van 9 tot 2 nren, opdat een ieder in staat zon zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan kennis te geven aan de Commissie voor de loting genoemd bij art. II der wet, met last om zich op Donderdag 3® Juni a.s., namiddags 3 ure, te bevinden op het Raadhuis dezer gemeenteten einde aldaar voor den dienst der Schutterij te loten, en redenen Velefoonnummer i 3. van vrijstelling hebbendedie alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd voor zooveel noodig uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan hot Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, G. RIPPING, Voorz. 18 Juni 1900. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeeue kennis, dat door hun college bij besluit van 14 Juni j.l., no. 16, vergunning is verleend aan C. BOTS, wonende aldaar, tot het oprichten van eeue likeurstokerij in het perceel Spanjaardstraat, C, no. 12. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 14 Juni 1900. O. D. DONATH, Secretaris. CHIWA. De berichten uit China luiden zeer ernstig. Den 16 werd uit Hongkong geseind, dat te Peking alle gezantschappen verwoest waren en de Dnitsche gezant vermoord zoude zijn. Officieel zeker was dit gerucht echter niet, maar later ontvangen telegrammen brachten de bevestiging. Te Berlijn is vau den keizerlijken con sul te Tsjifoe het volgende telegram ontvangen Een Japansche torpedoboot meldt, dat de gezantschappen in Peking zijn genomen. De »Times" vernam den 14 Juni uit Peking, dat den vorigen avond een ernstig oproer, tegen de vreemdelin gen gericht uitbrak. Eenige van de mooiste gebouwen in het Oostelijk deel der stad werden verbrand en hon derden christelijke inboorlingen, in dienst bij vreemde lingen, vermoord. Waar de toestaud zoo ernstig is, is meu van alle zijden op tegenweer bedacht. De internationale expeditie vor dert, door allerlei omstandigheden tegengewerkt, feitelijk nietsde expeditie is totaal ingesloten, zoo nauw dat de manschappen geen ruimte hebben om zich te slapen te leggen. Uit Japan zijn acht oorlogschepen vertrokken naar Takoeook Amerika en Engeland maken zich gereed troepen te zenden. Volgens een den 18 uit Shanghai aangekomen tele gram is de telegraphische gemeenschap tusscheu Peking en Tientsin en tnsschen Tientsin en Shanghai sedert drie dagen verbroken. Over de gebeurtenissen te Peking ont breekt elk betrouwbaar bericht. De Engelsche bladen hebben een telegramjuit Shanghai waarin staat, dat volgen een telegram uit Tsji-Foe van 18 dezer, de Europeesche marine zich van de forten bij Takoe had meester gemaakt. Na een ultimatum aan den Chineeschen commandant openden zeventien forten het vuur op de oorlogschepen. De vloot antwoordde en bracht de Chineesche kanonnen tot zwijgen daarop werden de forten bezet. DUITSCHIjAWD. Den 16 heeft.de Keizer de ope ning van het Elba—Trave-kanaal bijgewoond, 's Keizers lieveliugs-denkbeeld »de Dnitsche vloot" is natuurlijk ook hier weer ter sprake gekomen. In antwoord op de rede voering van den burgemeester zeide Z. M., dat het hem verheugde dat Duitschland nu uitzicht heeft eenmaal een Dnitsche vloot te krijgen. Duitschland moet zijn han- I delsvlag tot in de verste verte der wereld kunnen be schermen door zijn kanonnen. De Keizer eindigde aldus »Moge het ons vergund zijn door de uitbreiding dei- vloot den vrede naar buiten mede t e kunnen bewaren en mogen wij door den aanleg onzer kanalen, erin slagen naar binnen de vergemakkelijking van het verkeer te ver krijgen, die wij noodig hebben. De zegen op onze water wegen zal nooit uitblijven. Met stormachtig gejuich werd deze toespraak begroet. De Keizer vertrok na afloop der plechtigheid naar Helgoland. ZUKD-AFRIKA. Steeds verder trekt Lord Roberts voort en aanhoudend worden de Boeren gedwongen hunne stellingen te verlaten. Wel trachten de Boeren-commando s, en gelukt het hun ook somtjjds, af breuk te doen aan den vijand, maar 't blijkt toch dat de helaas zoo gedunde schaar dier strijders voor vrijheid en vaderland niet opge wassen zijn tegen de voortdurend weder aangevulde Engelsche overmacht. Een telegram van Lord Roberts uit Pretoria van 15 Juni meldt: Generaal Baden-Powell heeft gisteren Rustenburg bezet. Hedenavond gaat een colonne uit Pretoria generaal BadeD- Powell te gemoet. Lord Methuen rukt van Potchefstroom op en de voor hoede-brigade wordt tegen den 19en Juni te Johannesburg verwacht. Heidelberg zal binnenkort worden bezeten dan zal de Oranjerivier-kolonie geheel van Transvaal zijn afge sneden. Generaal Baden-Powell meldt dat de districten, die bij doortrokzich op bevredigende wijze schikken in de omstandigheden meer dan duizend standen geweren zijn ingeleverd. Hans Elofl en Piet Kroger een zoon van den president, zouden zich gisteren aan hem onderwerpen, nadat ze op hun hoeven waren ontwapend. De achterhoede van generaal Botha werd door Hamilton verrast en volkomen verslagen. Botha s leger is, naar Lord Roberts gelooft naar Middelburg teruggetrokken. De »Times" verneemt bovendien uit Lorenzo Marquez vau 17 dezer dat president Kruger zijn hoofdkwartier heeft overgebracht naar Alkmaar bij Nelsprnit. Treinongeluk ln Engeland. Den 16 verliet een volgeladen trein het station Paddington voor Windsor, in welke plaats paardenrennen zouden worden gegeven. In Slough, terwijl de trein even stil stond, werd hij ingehaald door den grooten sneltrein van Londen naar Reading. De botsing was vreeselijk.De Windsor-trein had het meeste te lijden. Van alle kanten werd hulp gebracht. Onder do puinhoopen vond men drie dooden, terwijl later nog een van de zwaargewondenover- VAN Vertaling van Dr. A. A. FOKKER. 10) »Ik begrijp nietwaarom je dat zegtmopperde de besprokene uit zijn hnmenren greep naar zijn pijp. Waarom ik 't zeg? Er is hier in 't heele Iberische schiereiland geen mensch die zoo dikwijls knoopen verliest als jjj. 't Geval heeft zich nog nooit voorgedaan, dat ik in je hnis kwam, zonder Matilde bezig te vinden met er een aan te naaien." Sabas mompelde eenige onverstaanbare woorden. »Laat zij 't maar zelf zeggen hervatte Marti. Ja 't is zoo hij verliest er nog al eens," zeide het dikke dametje lachend. Doch haar echtgenoot wierp haar eeu strengen blik toe, eu ze kleurde. >Hij verliest ze net als alle andere mensc en klonk hier van het roodfluweelen stoeltje uit Donna Amparo's mond. »Knoopen hebben niet het eeuwige leven en 't komt me voordat mijn zoon niet ongekleed hoeft te loopen als Adam, omdat een ander de moeite zon willen besparen om 's een knoop voor hom aan te zetten.' Ze sprak deze woorden met ontroeringals haddo ze haar zoon juist van een misdaad booren beschuldigen. »Ook al vielen er hem meer van zijn kleeren dan iemand anders heeft de zaak al heel woinig gewicht en is 't heasch niet waard dat u verdrietig en boos op ons wordt," antwoordde Marti. »Ik word verdrietig, omdat 't schijnt, alsof jelui allen 't er op toe leggen om mijn zoon allerlei gebreken aan te wrijven. De arme jongen is wol ongelukkig Wanneer zijn moeder eenmaal komt te sterven, heeft hij niemand om hem te verdedigen." Ze sprak deze woorden nog met meer ontroering uit. Tot mijn verbazing zag ik dat ze haar gezicht begon te vertrekken alsof ze in schreien zou uitbarsten. »Maar mama!" riep haar schoonzoon. »Maar mama riep haar schoondochter. Beiden toonden zich vol spijt en van streek. »'t Mag misschien overdreven moederliefdo wezen kindoren ging Donna Amparo voortterwijl ze vocht om niet te schreien; »manr ik kan er niets aan doen, hoor. We hebben allen onze gebreken hier op aarde maar een moeder kan die van haar kinderen niet zien. Ik lijd vreeselijk als iemand ze mij aanwijst en nog veel meor als dat iemand van de familie is Ik krijg dan zulke treurige voorstellingen in mijn hoofd Ik ver beeld me dan, dat jelni niet van hem houden De overmaat van aandoening belette haar voort te gaan Ze liet haar haakwerkje op haar schoot vallen steunde haar voorhoofd met de eene hand en 't was duidelijk, dat ze wenscht.e eeu halve flauwte te krijgen. Haar schoon dochter haastte zich om haar de flacon met. »vliegop" te brengen en liet haar daaraan ruiken. Marti kwam ook met kinderlijke teederheid toeloopen. Beiden wijd den haar allerlei lieve attenties, en putten zich nit in ver ontschuldigingen. Dank zij hun liefdevollen woorden meer dan door het flaconnetje met reukzontkomt me voor herkreeg de gevoelige moeder de beschikking over haar zintuigen. Zoodra ze die volledig had knste ze haar schoondochter vol aandoening op 't voorhoofd en drukte Marti de hand, en vroeg hem om vergifienis voor 't leed dat ze hem aangedaan had. Ofsehoon ik reeds vrjjwel op de hoogte was van Donna Amparo's aard eu grillen, kon ik niet nalaten vreemd te vindendat Rotamoso en zijn vrouw, Isabelita en Cartell nauwelijks eenige aandacht schonken aan het on geval en rustig doorgingen met onder elkaar te praten alsof er niets gebeurd was. Sabas, de oorzaak van't on heil rookte kalmweg zijn pijp. Toen zijn schoonmoeder weer was opgeklaard, verzocht Marti mij met hem mee de kamer nit te gaan, om mij het vertrek te wijzen dat men voor mij bestemd had. Het was weelderig en smaakvol ingerichtal te weelderig voor mijdie mijn gansehe leven nauw behuist geweest was in mijn hutof aan weinig ruimte gewend was in onze eenvoudige woning te Alicante. Toen wij er aan kwamen was een dienstmeisje bezig mijn bed op te maken onder het toezicht van mevrouw. Bij 't binnengaan waar zij niets van merkte was zij met haar fijne handjes aan 't gladstrijken van de lakens, 't Gedruisch onzer schreden deed haar opkijken, en 't was alsof wij haar op heeterdaad betrapten want ze werd verlegen hield plotseling op in haar werk, en zeide op humeurigen toon tot het dienstmeisje »Goed, ga maar door zoo, en zie dat je gauw klaar komt." Za wilde de kamer uitgaan maar haar man hield haar aan haar hand tegen. »Heb je al gezegd, om koude koffie en cognac binnen te brengen »Jawel zeker. Regina zal voor alles zorgen," antwoordde ze met een zeker ongeduld, en trok haar hand weg, om heen te gaan. Ik genoot van die verlegenheid met kwalijk ontveinsde vreugde. We gingen weer naar de gang, en ik zeide tot Marti, om wat te zeggen en ook uit nieuwsgierigheid »'t Schijnt, dat Donna Amparo een boe'je van streek was. »Dat heeft n gezien 1" riep hij lachend op de^rrijmoe- dige en hartelijke manier, die hem eigen was. t Minste is genoeg om haar zenuwen in de war te sturen, t is zoo n goed mensch, Arme zielIk boü van haai alsof 't. mijn eigen moeder was. Haar eenige wensch is, dat we wel onder elkaar zijn. Ze is zóo gevoelig, dat t minste schijntje van onverschilligheid, t minste gebrek aan vriendelijkheid haar grieft, zóo zelfs, dat ze er ziek van kan worden. Daarom kunnen we ook nooit attent of omzichtig genoeg mot haar wezen. Stol u voor. Ik heb me de gewoonte aangewend, haar een kus te geven vóór 't naar bed gaaD. Nu, als ik eeus op een dag het toevallig vergeet, kan 't goeie mensch niet slapen, en

Alkmaarsche Courant | 1900 | | pagina 1